K.V.P. Pauselijk decreet uitgevaardigd Curie wordt geïnternationaliseerd Plaatselijke bisschoppen in congregaties Olie dobbert op eb en vloed in Scheldemonding Politie rukte uit naar verkeerde spaarbank LIN PÏAO TWEEDE MAN Troepen van Biafra rukken nog steeds op Luchtaanval tot vlak bij grens China Moh. Roem in Nederland Moord Beledigend pamflet voor koningin Uit Pax Cliristi bloeit klimaat op waaruit waarachtige vrede ontstaat Slottoespraak Mislukte ontvoering MAASTRICHTENAAR IN BULGARIJE ZOEK Reisgenoten ook spoorloos kard. Alfrink DIERENPARK WASSENAAR Man at zijn hele gezin op UAANDAO 14 AUGUSTUS 1067 DB LEIDSE COURANT VLISSINGEN (ANP) De olie-ellende rond de Walcherse stranden is, zoals het er op het ogenblik naar uitziet, geen ramp geworden. Wel is het een vervelende zaak, waarvan het) einde op dit moment nog niet In zicht Is. Het grootste gevaar voor vervuiling van de stranden is echter voorbij, nu men erin is geslaagd de met 35.000 ton olie geladen tanker British Lantern vlot te trekken en de na een explosie ge zonken Belgische binnenvaarttanker Odila te lichten. De olievlek, die vele vierkante kilometers groot is en thans op de eb en de vloed in de Scheldemonding heen en weer zwerft, is afkomstig uit de Odila, die ongeveer 500 ton olie Het vlottrekken van de Britisch Lantern verliep niet zonder moeite. Eerst nadat een deel van de lading was gelost in een aantal lichters kwam er beweging in de olietanker. van de British Lantern had overgenomen toon het door een explosie zonk. Toen men het scheepje gisteren had gelicht, vond men in het vooronder ook het stoffelijk overschot van de 29-jarige Belgische matroos, die na de ontploffing werd vennist. De stranden, die zaterdag tijdens de eerste grote oliestroom even afgezet zijn geweest, zijn weer Vrij en voor ledereen toegankelijk. Op het strand blijft na de vloed praktisch geen olie meer achter. Er wordt weer gewoon gezwommen. Men komt niet zwart uit het water, Wel ruikt de huid licht naar stookolie. Een groot deel van Vlissingen heeft last van de oliestank. Deskundigen houden het erop, dat de olie zich langzaam met zeewater zal vermengen en zal oplossen of vervliegen. Men houdt de vlek echter in de gaten, om onmiddellijk te kunnen ingrijpen zodra er gevaar ontstaat voor de stranden. De secretaris van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Vogels gelooft niet. dat de olievlek een gevaar gaat betekenen voor de vogels op de zandplaten tussen Breskens en Temeuzen. Tot nu toe hebben de vogels er geen hinder van gehad. De wind doet de olievlek van deze plaats wegdrijven. VATICAANSTAD (KNP) Voortaan zullen niet alleen kardinalen maar ook gewone residerende bisschoppen worden benoemd tot lid van de verschillende departementen van de Remeinse curie. Dit heeft Paus Paulus bepaald in zijn motu proprio ..Pro Comperto Sane", ge dateerd op 6 augustus en zaterdag ge publiceerd. Hiermee is gevolg gegeven aan een wens, die het concilie had uitgesproken, en een nieuwe stap (czet in de richting van de reeds lang aange kondigde reorganisatie van de curie. De Remeinse curie bestaat uit ver schillende departementen of congrega ties, die elk een deelgebied van het in ternationaal bestuur der Kerk onder hun hoede hebben, zoals geloofszaken, kloosterleven, oprichting van bisdom men, sacramenten, onderwijs enz. Tot dusver waren alleen kardinalen leden van deze congregaties. Door opbouw, werkmethode en benoemingsbeleid wa ren deze congregaties echter een vrijwel uitsluitend Italiaanse aangelegenheid. Hierin heeft de Paus reeds eerder enige ge verandering gebracht door voor ver schillende departementen andere natio naliteiten aan te trekken. Krachtens de nu aangekondigde reorganisatie nu zul len de bisschoppen uit de gehele wereld veel meer in het algemeen beleid der congregaties betrokken worden. De Paus bepaalt namelijk in zijn mo tu proprio: 1. In de congregaties der Romeinse curie zullen behalve kardina len ook enige bisschoppen als leden wor den opgenomen; 2. Deze bisschoppen ne men als volgerechtigde leden deel aan de algemene vergaderingen, waarin vraagstukken van gewicht en principië le kwesties aan de orde komen. De nor male werkvergaderingen blijven zo als die zijn en daaraan nemen de kardina len en bisschoppen deel, die toevallig in Rome zijn; 3. Om het voor de resideren de bisschoppen niet al te moeilijk te maken (door te lange of onregelmatige afwezigheid van hun bisdom) wordt een dergelijke algemene vergadering maar éénmaal per jaar gehouden; het tijd stip bepaalt de betrokken congregatie; 4. De Paus benoemt de leden van de congregaties; de prefect der onderschei den congregaties moet zich voor Kandi daten wenden tot de nationale bisschop penconferenties; de congregatieprefect legt dan aan de hand der ontvangen ad viezen een lijst van gegadigden aan de Paus voor, die de keuze maakt; 5. Elke congregatie krijgt 7 residerende bis schoppen als lid erbij; norm voor hun benoeming is op de eerste plaats hun deskundigheid; een tweede norm wordt geboden door de representatie der inter nationale Kerk. De congregatie der reli gieuzen vormt een uitzondering op de geldende regel van 7 residerende bis schoppen; deze krijgt namelijk 10 nieu we leden, van wie er drie benoemd wor den op aanwijring van de generale over- sten; 6. De bisschop-leden der congre gaties hebben een ambtsperiode van 5 jaar. Hiermee wil de Paus een doorstro ming van medewerkers uit het wereld episcopaat bevorderen. Het motu pro prio van 6 augustus bepaalt tenslotte, dat de aanwijzingen en voorschriften voor de reorganisatie van de congrega tie voor de geloofsleer, die op de dag af een jaar geleden werden uitgegeven, van kracht blijven. De redenen waarom hij de residerende bisschoppen in het cu- riale werk betrekt, is zo merkt de Paus op dat ,,heel het katholieke le- ■■i MJ worden. Dit ksn zijn nut afwerpen niet alleen bij de behandeling var grotere vraagstukken der Kerk maar ook bij de oplossing van vraagstukken, die heden- Onze Romeinse correspondent merfct bij deze berichten op, dat de hier aan gekondigde reorgunisatie van de curie nog slechts een begin is. r zijn tal van nieuwe pauselijke besluiten in de maak. In de loop van deze week wordt een pauselijk document verwacht men spreek', van dinsdag of woensdag dat een algehele hervorming van de Ro meinse curie zal betreffen. In dez* pe riode van algemene vnkantie rond het traditionele feest van Maria Tenhemel opneming bleek het onmogelijk om na dere informaties te verkrijgen, inzake dit, naar men zegt, bijzonder belangrij ke document. Algemeen wordt verwacht, dat de Paus voornamelijk z'n eigen bureau, 't staatssecretariaat, grondig in karakter en werkwijze zal veranderen, waarbij opnieuw de verwachting wordt uitge sproken, dat er voortaan meerdere kar dinalen-staatssecretarissen zullen zijn, terwijl ook de diverse onderafdelingen van dit persoonlijke bestuursapparaat zullen worden uitgebreid en meer op het wereldkarakter van de Kerk sullen wor den afgestemd. Voor het vlottrekken DE OVERVAL IN AMSTERDAM (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het onderzoek naar Ie daders van de gewapende overval, lie vrijdagmiddag op de afdeling .vreemd geld" van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan het Singel werd gepleegd, heeft nog geen resultaten op geleverd. Inspecteur H. J. Terhaar het bureau Singel, die de leiding van het onderzoek heeft, acht de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat de man nen zich reeds lang in het buitenland bevinden. ,Uit alles blijkt dat het een goed voorbereide actie is geweest van lui, hoogstwaarschijnlijk Italianen of Span jaarden, die het klappen van de zweep kennen", aldus de heer Terhaar, die voorts zed dat er enkele kostbare minu ten verloren waren gegaan doordat zich technische storing moet hebben voorgedaan in de stil-alarm-verbinding tussen de Spaarbank en 't hoofdbureau van politie, nadat de kassier op de alarmknop had gedrukt ging bij de in specteur van dienst een nummer bran den, dat correspondeert met het spraar- bankfiliaal op de Middenweg in Am sterdam-Oost. Aanvankelijk werden de politiewagens daarheen gedirigeerd en pas enkele minuten later, toen het hoofdkantoor belde dat er bij hen een overval was gepleegd, kon men de wa gens terugroepen en naar het Singel zenden. ,,Had de storing zich niet voor gedaan dan hadden wellicht de aan stormende wagens de vluchtende Ci- troën kunnen zien", zo meende de heer Terhaar. De hoofdstedelijke recherche heeft in middels ook Interpol bij het onderzoek ingeschakeld. TOKIO (AP) Minister voor Defen ce Lin Piao, al lange tijd gedoodverfd als de kroonprins van partijvoorzitter Mao Tse toeng, ls de twe®de man in China, zo heeft het officiële Chinese persbureau Nieuw-China zaterdag offi cieel bekendgemaakt. Verovering van drie steden gemeld LAGOS (Reuter—DFP) Biafraanse troepen rukken uit het vorige week woensdag door hen veroverde Midden- Westen van Nigeria op naar de belang rijke noordelijke stad Lokoja, een fede raal militair bolwerk aan de samenloop van de Niger en de Benuc, zo meldde radio Biafra gisteravond. Drie steden in Noord-Nigeria zouden al genomen zijn: Okene. Attami en Ilosji. Lokoja was al herschapen in een „spookstad, verlaten en ln vlammen" na twee dagen van luchtaanvallen. De stad is strategisch van groot belang, aangezien van daaruit de scheepvaart op beide rivieren wordt beheerst. Bo vendien ligt daar de Kainjidam, die 780 miljoen gulden heeft gekost. Radio Kadoena heeft inmiddels de SAIGON (Reuter-AFP) Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en de marine zijn gisteren met aanvallen op een brug en een rangeerterrein bij Lang Son de Chinese grens tot op zestien kilo meter genaderd. Een Amerikaanse militaire woordvoer der zei dat nog niet eerder doelen zo zicht bij de Chinese grens waren aange vallen. De brug, die een verbinding vormt in de Noordoostelijke spoor- en wegverbinding met China viel in het wa ter. Het was de derde achtereenvolgen de dag dat geconcentreerde aanvallen werden uitgevoerd op de verbindingen tussen Noord-Vietnam en China. .Vrijdag werd met een aanval op een brug in de hoofdstad Hanoi de verbinding tussen de Noordvietnamese haven Haiphong en China eveneens aangevallen en eergiste ren werden bevoorraddngslijnen bij Ha noi gebombardeerd. Bij de aanvallen van zaterdag verloren de Amerikanen naar hun zeggen twee toestellen. Noord-Viet nam maakte melding van het neerschie ten van zeven Amerikaanse toestellen.. val van de stad Okene tegengesproken. Rebellen in burgerkleding waren in de nacht van zaterdag op zondag in de stad binnengedrongen en hadden gepro beerd het postkantoor in handen te krij gen, maar waren door militairen en po litie verjaagd, zo werd gemeld. De berichten van federale zijde over de nu „totaal" verklaarde oorlog zijn summier. Zaterdagavond werd in Lagos melding gemaakt van luchtaanvallen op Enoegoe, de hoofdstad van Biafra, en andere centra in de afgescheiden staat. De Biafraanse radio zei daar niets over maar volgens radio-Lagos wezen in brand staande vijandelijke doelen op „aanzienlijke schade". Er zouden fede rale versterkingen naar het midden-wes ten zijn gezonden. SCHIPHOL (ANP) De thans 59-ja- rlge Indonesische oud-minister Moham med Roem, die in de eerste naoorlogse jaren met president Sockarno zo'n grote rol speelde bij de realisering van de on afhankelijkheid. maar die begin 19G2 door diezelfde president gevangen werd gezet, is zaterdagmiddag uit Cairo op Schiphol aangekomen. (Vervolg van de voorpagina) Daarna heeft de uitzinnige dader een broodmes gepakt en de man een diepe snede in de keel toegebracht. Het slacht- wapen Is niet gevonden, het broodmes wel. Hierop konden echter geen vinger afdrukken worden aangetroffen, omdat die er door het bloed weer waren afge wist. Ook andere sporen z(jn nauwelijks gevonden. Zelfs de afdrukken van de autobanden deels In de berm va rijksweg en op het grint van het toe gangspad naar de deur opzy van de woning waren nagenoeg uitgewist doordat het zaterdagnacht flink had ge regend. De politie neemt aan, dat de moord kort na acht uur is gepleegd. Niet alleen hebben de buren omstreeks die tijd voor het eerst de auto gezien, maar boven dien had Reijer de Bruin de gewoonte tegen schemering de luiken voor z(jn ramen en alle deuren af te grendelen. Dat heeft hij zaterdagavond niet gedaan. Ook is hij kort voor acht uur nog ge zien door het zoontje van zijn overbuur man, Japie van Kampen, die hem nog had geholpen bij het zetten van muizen vallen er. het voeren van de kalveren. Majoor Buitendijk betwijfelde echter of de auto werkelijk tot half tien bij de woning heeft gestaan. Hij is bovendien niet zeker van het merk. „Sommigen zeggen, dat het een zwarte Mercedes was en anderen spreken van een donker blauwe wagen, die beslist geen Merce des is geweest", zei hij, daarbij uitgaand op de verklaring van" de heer Jacob van da Wijngaard, die pertinent beweert, dat het geen Mercedes is geweest. In elk ge val concentreert het onderzoek zich nu op de herkomst van die auto. „Ik geioof, dat het een goed spoor is", meende de officier van justitie mr. Von Meyenfeldt, die gisteren eveneens op de plek van het misdrijf aanwezig was. Hij baseerde zijn geloof op de nogal uitge sproken verklaringen van sommige bu ren. die zeggen een Mercedes te hebben gezien met losse koplampen, die buiten de spatborden steken, hetgeen duidt op een bouwjaar rond 1950. Majoor Buiten dijk, echter liet zich minder positief uit en stelde vast, dat de moord door de weinige en vage sporen sterk doet den ken aan de riioord van Eist (een half jaar geleden), die ook nog steeds niet is opgelost. „Het ls erg moeilijk om iemand, te achterhalen, die btjvooorbeeld uit een stad A. komt, naar Heeswjjk rijdt, de moord pleegt en weer terug rijdt". aldus majoor Buitendijk, die hoopt dat de drie automobilisten, die hebben moeten remmen, toen de zwarte Merce des het erf opreed, zich bij de politie zullen melden. De politie neemt nl. niet aan. dat de berflder van de Mercedes zich zal laten zien. PORTO ERCOLE (A.P.) De politic van Porto Santo Stefano heeft ongeveer veertig pamfletten in beslag genomen met voor koningin Juliana, die in haar bulten in Porto Ercole verblijft, beledigende teksten. De pamfletten waren in de om geving van de koninklijke villa aange plakt. De ondertekening luidde: „De Itali aanse provo's". De burgemeester van het stadje, volgens wie koningin Juliana de pamfletten heeft gelezen, heeft een tele gram gestuurd naar de Nederlandse vor stin, waarin hij zijn verontwaardiging over het „oneerbiedige gebaar' uitspreekt en haar een prettige vakantie toewenst. De tekst van de pamfletten is niet be kendgemaakt. De politie stelt een onder- Ter ere van zijn ex-collega Grace Kelly thans prinses Gracia van Monaco en haar echtgenoot prins Rainier, gaf filmster Rock Hudson een dezer dagen een fuifje bij hem thuis. Van enig protocol was niets etc merken. De prins onderhield zich met filmster Carol Burnet, terwijl de prinses Rock net iets bij zonder geestigs in het oor ge fluisterd schijnt te hebben. (Vervolg van de voorpagina) De christen-radicalen stellen rich op het standpunt, dat de partijraad zich be reid dient te verklaren contact op te ne men met groepen en partijen die vooruit strevend willen zijn, in die zin, dat zij streven naar wezenlijke hervormingen van de maatschappij. Het doel van deze besprekingen zou vol gens de christen-radicalen moeten zijn, dat ruim vóór de volgende algemene ver kiezingen een hechte samenwerking tot stand komt. die een meerderheid ln het parlement kan behalen. De samenwer kende groepen dienen zich bij de kiezers te presenteren met een gemeenschappe lijk ontwerp van een vooruitstrevend re geringsprogramma en met een lijst van kandidaat-ministers, die kunnen gaan re geren als zij het vertrouwen van de mees te kiezers blijken te hebben. Zo kunnen, aldus de christen-radicalen. de kiezers in vloed krijgen op het regeringsbeleid, wat ln een democratie zo nodig ls. Zo kunnen ook langdurige kabinetsformaties worden voorkomen. De christen-radicalen zijn van mening, dat de kans, dat een samenwerking van alleen katholieken en protestanten de meerderheid zou behalen, gering ls. Dus ls ook het nut van het streven naar uitslui tend ao'n samenwerking voor een betere werking van ons politieke stelsel gering. Bovendien, aldus de christen-radicalen, is er het ernstige gevaar, dat een exclusdef- christelijke samenwerking ln het mid den van het politieke krachtenveld zou vervallen tot vaagheid of zelfs behoud zucht. BIJ het uitwerken van een radicaal- vooruitstrevende politiek in christelijke zin zal hopelijk blijken, aldus de chris ten-radicalen dat anderen, die zich niet of niet alleen willen laten lelden door christelijke Inspiratie toch onze conclu sie zullen overnemen, dat christendom het geluk van alle mensen wil. Dan kan een gemeenschappelijke basis voor een vooruitstrevende combinatie worden ge legd. aldus de christen-radicalen Van onze corresponden t MAASTRICHT Sinds het begin van dese muund is de Maastrichtse stu dent Tonie J. J. van den Boorn (29) ln Bulgarije spoorloos verdwenen. Hij was duar met sljn schoonbroer Lehmann uit Solingen en diens vriend Wintrled Ka- dur uit Remscheld-Lennep. Ook van de- se personen werd geen enkel levenste ken meer vernomen. De bedoeling was, dat tij met s'n drieën via Bulgarije naar Turkije souden reisen. Naar ver luidt souden sij hebben geprobeerd de schoonzuster van de heer v. d. Boorn, Gudrun Lehmann. uit Bulgarije te smok kelen. Nadien is door fa mille verno men, dat Gudrun Lehmann ls overle den. Van het gezelschap, dat contact met haar heeft gezocht, heeft men ech ter niets meer gehoord. Mevr. v. d. Boorn was niet verder met haar man mee gereisd dan Villach ln Oostenrijk. Zij bleef daar op haar man wachten. Uiterlijk 7 augustus zou hij terug zijn. Noch een beloofd tele gram, noch enig ander bericht van hem kwam ln Villach aan. Mevrouw Van den Boorn-Lehmann wachtte tot 9 augustus tevergeefs op haar man en zijn gezellen. Ten einde raad keerde zij naar Maastricht terug. Nadat het echtpaar Van den Boom- ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) DES BOSCH Kardinaal B. Alfrink heeft zaterdag in de St.-Janskathedraal te Den Bosch, waar alle 600 deelne mers aan de internationale Pax Christi- voettocht door Nederland bijeen waren voor de slotviering, gewezen op de vre destaak, die de Pax Christl-beweging in deze tijd heeft. HIJ zei. dat ln de bewe ging hel klimaat geschapen kan worden, waaruit waarachtige vrede kan opbloe ien. Dit klimaat moet daar komen door „gebed en studie en door het zoeken De routiers waren zaterdag uit alle delen van het land naar Den Bosch ge komen om daar de 10-daagse voettocht te besluiten. Een indrukwekkend tafereel 9peelde zich af op de cour van de bis schoppelijke kweekschool. Hier ontdek ten de routiers deelnemers uit andere Ja ren. Men begroette elkaar overweldigend enthousiast als oude boezemvrienden, die elkaar in lange Jaren niet gezien had den. Vooral bij de deelnemers uit zuide lijke landen kwam dit neer op omhelzin gen on andere vormen van spontane be groetingen. De eucharistieviering werd geleid door kardinaal Alfrink, hierbij geassisteerd door organisator pater P. J. J. Verkoe len en door een der route-aalmoezeniers. Routiers lazen het epistel in het Frans en in het Duits, en het evangelie in het Ita liaans en in het Nederlands. De kardinaal richtte een bijzonder woord van welkom tot de Engelse en Iers* routiers, die hun pas opgerichte afdeling op deze voettocht hebben ver tegenwoordigd. Zondag kwam men nog eenmaal bij een voor een gezamenlijke Brabantse koffietafel, waarbij kard. Alfrink aan zat. Lehmann op 20 juli vanuit Maastricht naar Villach was gereden, vertrok To nie van den Boorn met zijn schoon broer en diens vriend met de twee au to's in de vroege ochtend van 29 JuH naar Joego-Slavië. Zij reden naar Di- mitrovgrad nabij de Bulgaarse grens. Vandaar zou de rela gaan naar Stara Zagora. Daar zouden zij een ontmoeting hebben met Gudrun Lehmann, ZIJ was daar op vakantie met een groot reisge zelschap uit Oost-Duitsland. Of dio ont moeting ooit heeft plaatsgevonden ia niet bekend. Dr. Lehmann, de vader van mevrouw Van den Boorn-Lehman, acht het niet uitgesloten, dat de verwenen mannen en zijn in Bulgarije overleden dochter Gudrun in moeilijkheden rijn gekomen bij een poging van Gudrun om met haar broer en schoonbroer mes te rei zen naar Turkije. Zij was in Nesseba op vakantie met een reisgezelschap. Voor de inwoners van Oost-Duitsland is dat praktisch de enige manier om ln het buitenland op vukantle te kunnen gnun. De deelnemers uon zulke groepsreizen zijn gebonden aan tal van voorschrif ten, onder andere mogen zij zich slechts over een zeer beperkte afstand van het gezelschap verwijderen. Wanneer Gudrun Lehmunn z,lch niet aan dit voorschrift heeft gehouden en daarbij ook nog betrapt ls in het gezelschap van Westerse toeristen, die bij controle relaties bleken te zijn, is het mogelijk, dat daaruit voor haar en de anderen narigheden zijn voortgekomen. Een en ander geeft echter nog geen verklaring voor haar plotselinge dood en de ge heimzinnigheid daaromtrent. Zij was een gezonde Jonge vrouw, die sis dok- teres haar gezondheid niet verwaar- loosde. Het bericht van haar dood heeft in Kieselbach, waar zij werkte In een ziekenhuis, en omgeving grote ontsteltenis verwekt onder haar patiën ten en medewerkers. Zowel vanuit Solingen, waar de echt genote van Peter Lehmann met haar drie kinderen woont, ala vanuit Maas tricht worden thans pogingen onderno men de verblijfplaats van de drie ver dwenen mannen op te sporen. De fami lie Van den Boorn deed aangifte bij de Maastrichtse gemeentepolitie, die op haar beurt een internationaal opspo- rtngstelex liet uitgaan en een beroep deed op de medewerking van Interpol. Bezoek mij Mogambo, één van d*. zeer zeldzame gorilla's i DAR ES SALAAM (Reuter De 00- Jarige Mahola Petiklte uit Tanzania heeft voor een rechtbank ln NJombe gezegd zijn vader, zijn vrouw en 3 kin deren te hebben gedood en opgegeten zonder daar iets verkeerds ln te zien. „Ik doodde en at slechts familieleden, wie heb ik daarmee kwaad berokkend?" zo vroeg hij. Petiklte zei zich niet be wust te zijn geweest van het misdadige van zijn handelen en voegde eraantoe tot zijn daden te zijn overgegaan, om dat hij een „onweerstaanbare trek ln mensenvlees" hud.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5