LONDENSE STUDENTE DRIEMAAL GOUD OP WATERSKI'S De moeilijke weg van laatbloeier Wim Ruska Tonnyv. Leeuwen: Ik ben 'n jongen die nogal vlug terneergeslagen is ZEILCAPACITEITEN IN ALKMAAR ZWAAR OP DE PROEF GESTELD Amerikaanse zwemmers onverzadigbaar KESSLER ZAG COMEBACK IN GELEEN Soioweek zege voor Behrend Hongaarse sterren straalden weer Poloteam durfde weer aan te vallen Ook dit seizoen weer wedstrijdtips PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 AMSTERDAM Frankrijk, Zwitserland en Grnot-Brittannië hebben bij de Europese water skikampioenschappen op de Bosbaan in Am sterdam de beschikbare negen titels eerlijk verdeeld. Maar de grote winnares was toch wel de 21-jarige Londense studente Jcanette Stewart Wood, die het goud bij de slalom, het schans springen en in de combinatie veroverde. Haar sprong van 31.05 meter was in verhouding veel imponerender dan de vrij schamele 39.20 meter. waarmee de Zwitser Pierre Clerc zijn Europese titel prolongeerde. Voor een groot deel moeten de algemeen matige prestaties in de slalom en het springen de figuren werden op gunstiger uren verwerkt geweten worden aan de vrij sterke wind, die soms grauwe kopjes op het Bosbaanwater joeg. Daardoor kwam het bij voorbeeld, dat in de tweede ronde van de slalom zowel bij de dames als de heren minimale aantallen werden gehaald. Maar toch kwamen Het tces niet alle waterski'ra ge rieven om horizontaal te blijven. De Fransman Christian Raisin vloog bij het schansspringen wel hoog door de lucht maar in een wat ongemak kelijke houding. Hij hield van zijn smak op het water geen nare ge- SCHOLLANDER NIET TE OUD CHICAGO Dc Amerikaanse zwem mers lijken onverzadigbaar. Na de re cordregen in Santa Clara en Winnipeg kwamen dc Amerikaanse heren op dc nationale zwcmkampioenschappen in Chicago wederom tot prestaties van for maat. Vooral Don Sehollander heeft de Nadat hij vrijdag, op de eerste dag van de titelstrijd, op de 400 meter niet ver der was gekomen dan een vijfde plaats, schreven de Amerikaanse kranten dat hij hoogstwaarschijnlijk in Mexico tij dens de Olympische Spelen niet meer van de partij zou zijn. ,,Hij wordt te oud" heette het. De 21-jarige Sehollander wond zich over deze uitspraken zo op, dat hij za terdag op de 200 meter vrije slag tot een formidabele explosie kwam. Nadat hij de eerste 50 meter in 27,2 had afgelegd en op de 100 meter een tussentijd van 56,6 sec. noteerde, lagde de student van de Yale-universiteit de laatste twee ba nen af in 60,1 sec., om daarmee uit te komen op een nieuw wereldrecord van 1.55,7. Het oude stond met 1.56.0 ook al Mark Spitz oogstte ook veel applaus van de 4000 toeschouwers. De 17-jarige blonde student uit California finishte op de 200 meter vlinderslag in 2.06,4, het geen een evenaring van zijn eigen we reldrecord betekende. Carl Robie maak te op dit nummer een fraaie come-back door in 2.07,4 (nieuwe persoonlijke re cordtijd) te finishen. Ook Charles Hickox (59,7 op de 100 meter rugslag) en Ken Merten (200 me ter schoolslag in 2.30,8) kwamen tot tij den van wereldniveau maar deze presta ties verbleekten bij de verrichting van de 4 maal 200 meter vrije slag estafette ploeg van Santa Clara. IHman (1.59,2), Wall (1.59,1), Spit/. (1.56,9) en Sehollan der (1.36,9) brachten een tijd van 7.52,1 op de klokken, een evenaring van het wereldrecord dat de Amerikaanse natio- nale ploeg op de Olympische Spelen (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Vijrduizend gulden kostte Wim Kuska de trip naar Japan, waar hij in 1964 de Olympische Spelen bijwoonde. Vijfduizend gulden, op dat moment zyn gehele bezit, had liy er voor over om twee maanden in staat te zyn op de bekendste Japanse judoscho len te trainen en de strijd te volgen. Toch had het maar weinig gescheeld of Wim Ruska had de reis in de Neder landse equipe kunnen maken. Een dubieuze beslissing in de laatste selectiewedstrijd tegen Joop Gouweleeuw, met als gevolg het missen van de Olympische Spelen, was voor Ruska een bijzonder zware teleurstelling. Het feit, dat hij ondanks deze voor zijn eigen gevoel oneerlijke beslissing direct besloot de Nederlandse judoploeg dan maar op eigen kosten naar het land van de Rijzende Zon te volgen, is type rend voor de judoka \tfim Ruska. Via vlieg-, boot- en treinreizen dwars door Rusland en Siberië bereikte Wim Nederlandse, vijf Duitse en nu ook een wereldtitel. Het is bewonderenswaardig hoe goed Anton Geesink en Wim Ruska het nog steeds met elkaar kunnen vinden. De laatste twee jaar hebben zij op dezelfde judotitels gemikt. Desondanks trainen zij avond aan avond met elkaar en dan gaat het er niet bepaald zachtzinnig aan toe. In Rome stonden zij voor het eerst in een wedstrijd tegenover elkaar. De beslissing in deze halve finale om de Europese titel viel in het voordeel van Anton Geesink uit. Kort na dit toernooi trok Geesink zich definitief uit de wed strijdsport terug. Dat "betekende echter niet, dat hij van het judotoneel zou ver dwijnen. Al zijn krachten kon de drie voudige kampioen toen geven aan de training van zijn pupillen, van wie Wim Ruska opnieuw de succesvolste is ge bleken. over het algemeen de ware winnaars er wel uit. Dat was bij de figuren voor dames de 23- jarige Francaise Dany Duflot, de enige uit het overigens zeer kleine veld die enigszins aan het hoge Noordamerikaanse niveau kan tippen. Bij de heren werd dit onderdeel gewonnen door de 19-jarige Zwitser Jean-Jacques Zbinden, die ook de slalom op zijn naam schreef met j een verschil van een halve boei voor de Itali Roby Zucchi. Drie landen verdeelden Eur. titels Eerst stelden de Fransen die wel als ploeg, evenals vorig jaar, een onaantast bare eenheid vormden, wat teleur. Waar schijnlijk hebben zij zich alleen voor bereid op kalm water en speelden de golven een vernietigende rol bij de prestaties van de Haantjes. Hun grote man bij het schansspringen. Jean Jacques Potier, die twee maanden ge leden nog op het Meer van Banolas tot een niet als record erkende sprong van 48.80 meter kwam, bezette in het eind klassement een voor zijn dden zeer be scheiden tiende plaats met een verste sprong van 32.80 meter. Titelverdediger Pierre Clerc deed het veel beter, of schoon hij bijna drie meter onder zijn winnende sprong van vorig jaar bleef. Een verrassing was het optreden van de 17-jarige Brit Ian Walker, die in de tweede ronde begon met een sprong van 38.25 meter en daarna te veel risico nam bij een poging Clerc te onttronen en nogal hard op het water terechtkwam. Toch was zijn eerste geslaagde sprong voldoende om in het eindklassement op te klimmen tot de tweede plaats. Frankrijk behaalde naast de titel van Dany Duflot en die in het ploegenklasse- ment ook de eerste plaats in de combi natie heren door Jean-Jacques Jamin, die vervolgens in de tweede ronde van het schansspringen verstek liet gaan. Zeer bescheiden Het Nederlandse aandeel in deze kam pioenschappen is zeer bescheiden ge weest. Bij de heren bereikte alleen Pim Braskamp een finale en werd daarin twaalfde en laatste en bij de dames week Conny Dane niet af van de traditie bij internationale kampioenschappen door in bijzondere omstandigeden niet die plaats te bereiken die haar qua capaci teiten toekomt. Door een griep geplaagd deed zij niet mee bij de figuren, startte wel op de slalom maar was kennelijk uit vorm geraakt. Zij bereikte de vijfde plaats in het klassement. Combinatie dames: 1. Jeanette Stewart Wood (C.B.) 2777.732 pnt.: 2. Eltane Borter (Zwlts.) 2387.892: 3. Sylvte Hulsemann (Lux.) 2309.500: 4. GItte Boess (Oost.) 1655.926. Landenklassement1. Frankrijk 8336.119 p.: Niet veel over Ondanks het feit dat hij de prestaties van zijn leermeester steeds dichter naderde, bleef h(j leergierig. Dat kon niet van hem gezegd worden toen hij in 1963 voor de eerste maal na de fusie tussen de judobonden in Utrecht met Anton Geesink kwam trainen. Vol zelf vertrouwen stapten de NAJA'i Ruska) de Utrechtse dojo binnen. Toen zij het trainingsgebouw enige uren later verlieten was er van dat zelfvertrouwen niet veel meer over. Alle hoop dat hij de wereldkampioen wel eens zou „pak ken", was bij Wim Ruska de bodem in geslagen. De crisis bereikte zijn dieptepunt toen Anton Geesink sterker bleek te zijn dan de beste twee HAJA-vertegenwoordigers samen. Vanaf dat ogenblik is Ruska gaan beseffen dat er van de Utrechtse judoka nog wel het een en ander te leren viel. in tegenstelling met Anton Geesink die op veertienjarige leeftijd met de judosport begon kreeg Wim Ruska pas op zijn 22ste jaar de eerste judo lessen. Laatbloeier Ruska begon zijn judocarrière nadat hij zes jaar als matroos bij de Nederlandse marine had gediend. Tijdens zijn diensttijd bracht hij onder meer anderhalf jaar in Nieuw- Guinea door. Na zijn eerste lessen was Wim Ruska helemaal „weg" van de judosport en zette hij het in zijn hoofd om in deze sport iets te bereiken. Voor :1e belangrijkste vriendschap van zijn I zijn pogingen om steeds hoger op de 1, die met Anton Geesink. Tot op judoladder te komen, moest alles wijken, moment had het nogal eens ontbro-j Verscheidene malen heeft de Amster- nenwerking tussen beide dam se derde dan zijn baan opgezegd De succesvolste van alle deelnemers en -sters aan de strijd om de Euro pese waterskititels was deze dame, de Londense Jeanette Stewart Wood. Gitte Boess5 (Oost.) Borter (Zwlts l (Lux.) 585.358; 8 pnt.; 2. Walker (G.E 785.937; 4. Benzlngc len (Zwlts.) 776.311. *363 Sylvie"'? Sylvic Hulsemam Slalom herer Jacques Zbinden 2. Roby Zucchi (It.) 63',; Holer (It.) 61; 4. Bernd Rauchenwald 60; 5, 6. Jean Michel Jamln (Fr.) en t Pea (It.) 59. 7032.446; 2. Ralsin 7026.856: 3. Pot Braskamp (Ned.) 4600.928. VENETIë De 17-jarige Westduitse ruiter Breido Graaf Rantzau heeft met het paard Weintraube het in Lido de Jesolo nabij Venetië gehouden Europese jeugdkampioenschap springen gewon nen. De Brit John Reid eindigde met Dunbell op de tweede plaats en als derde plaatste zich de Frangaise Diane Emplain met Remember. (Van onze sportredactie) GELEN Voor de ogen van bonds coach George Kcssler vierde Tonny van Leeuwen zaterdagavond in het Ge- leense stadion een fantastische come back. Van Leeuwen had, zoals bekend, de bondscoach een brief geschreven, waarin hij zei dat hij voor dc eer in het Nederlands elftal te spelen, bedank te. Kcssler: ..In die brief heeft Van Leeuwen zulke pertinente dingen ge schreven. dat ik die mondeling met hem wil bespreken. Daarom ben ik naar Geleen gekomen". Wat was de aanleiding voor de affaire-Van Leeuwen"? Het begon met twee interlands, waarin de doel man van GVAV ongelukkig speelde. Dat gaf hem een morele klap. Van Leeuwen zegt hierover: „Ik ben een gevoelige jongen, je kunt zelfs zeggen: mentaal zwak. De intertotocompetitie begon. GVAV verloor zowat alles. De mensen gingen een zondebok zoeken en ze vonden mij. Men floot en schreeuwde dat ik er niets van kon. Je begrijpt wel dat ik daardoor niet beter mijn doel ging ver dedigen. De maat was vol tijdens de wedstrijd GVAVAlemannia, dinsdag gespeeld. De eerste de beste bal die ik op doel kreeg, werd van richting ver anderd, 01. Direct daarna kwam Glenski van Alemannia vrij voor doel. Hij wipte de bal over mij heen. En de rust was nauwelijks voorbij of een bal viel op het achterwerk van Renders, verdween in doel en we stonden met 30 achter. Toen begonnen ze achter mmijn doel te schelden. Ik dacht: Tonny, als je hier in het doel blijft staan, word je zo kwaad dat je over de afras tering springt en er een paar het zieken huis in slaat. Dus pakte ik mijn spullen en ging naar de kleedkamer. Ik zei tegen het bestuur: „Ik speel voorlopig niet meer, zoek maar een ander" en ik ging naar Combinatie 1: (Fr.) 2737.657: I 2729.203: 3. Jea Jeanette Stewart Engelse cricketers passeerden Pakistan NOTTINGHAM. Op de derde dag van de testwedstrijd EngelandPakistan in Nottingham hebben de Britten een aantrekkelijke voorsprong genomen. En geland, dat op de tweede dag met 119 runs voor 4 het totaal van Pakistan (140) al had benaderd, passeerde zater dag dit totaal ruimschoots. Aan het eind van de- derde dag, waarbij de wedstrijd I herhaaldelijk door regen werd onder broken, stond Engeland op 252 voor 8. Ken Barrington, die vrijdag al aan bat j was geweest, had zaterdag met bijzonder I traag batten de aanval van de Pakistani j weerstaan. Nadat hij vijf uur aan bat was geweest, wees het scorebord voor hem 109 not out aan. Het was zijn acht tiende century in testcricket. Nee, alstublieft niet, lijkt de doelman van het Australische waterpoloteam te roepen terwijl hij weer wordt gepasseerd. Dat overkwam hem tegen Nederland tienmaal. 1964 in Tokio •stigde i perjudoka's i ander was het ge- zich op e \LKM.V\R De zeilcapaeiteiten Mike Burtoi eigen wereldrecord op de 1500 n slag met 7,5 seconde. Burton liet e van 16.34.1 afdrukken Beste tennisjeugd bij Thor Rood-Wit naderend toernooi te kunnen de toen nog diepe kloof tussen voorbereiden. Niet vergeefs, zoals in de j,yna 400 deelnemers aan dc 22ste Alk je de NAJA (Nederlandse Amateur Judo Salt Lake City is gebleken. ma:trdermeenveek zyn dit weekeinde jd I Associatie) waarvan Ruska lid was. en,zwaar op dc proef gesteld. Zowel zater- I de NJJB i Nederlandse Judo Rood- 1 Jiu Jitsu Bond). Tijdens de goodwill-reizen door Japan, die de Nederlandse judoploeg na de Olympische Spelen maakte, leerden Anton Geesink en Wim Ruska elkaar ln urenlange gesprekken beter kennen. Tijdens het laatste toernooi van deze reis. in Sendai. stelde Wim Ruska zich voor de eerste maal kandidaat als op volger van Geesink. In het sterk bezette internationale toernooi legde de Amster damse judoka beslag op de eerste plaats Tot grote verbazing van het Japanse publiek versloeg Ruska de Japanse stu- dentenkampioen Ueno met een vol punt. Naar Geesink ZWOLLE Het team Wit, bestaande uit Claudette Wery. Ada Westerloo. Frenkie Hes, Peter Blcye <-n Jos Jansen. 1- winnaai geworden van de finale van de landelijke competitie voor jeugdteams (I'm 17 Jaar) In deze finale, die te Zwolle werd gehouden kwam be halve Thoi RW. nis kampioen van het westen, uit Kampina uit Boxel, de zuidelijke kampioen, en de Zwolse LTB als kampioen van het district noordoost Na zijn terugkeer in Nederland ging De Hagenaars wonnon zowel de wed-Wim Ruska over van de Amsterdamse strijd tegen de Zwolse als legen Kam- judoschool Tung Yen naar de Kodokan- plna met 52. Door met dezelfde cijfers dojo van Anton Geesink. Deze overgang van de Zwolse te winnen eindigde Kam- ging voor Ruska met een tegenslag ge- pina op de tweede plaats j P&ard. In mei 1965 werd hem een uur I voor de aanvang van de nationale titel- j LUIK. Ferdinand Bracks, die vrij-strijd te kennen gegeven dat htj niet aan, dag in het Olympisch Stadion overtui- j de kampioenschappen kon deelnemen I gend door TIemen Groen werd verslagen, omdat de organisatie niet kon toestaan j is gisteren Belgisch achtervolgingskam- dat Ruska binnen de daarvoor gestelde pioen bij de beroepsrijders geworden. Hij overschrflvingstermtjn voor zijn nieuwe versloeg in de eindstrijd Hubert Criel club in actie zou komen. Maar ook over en liet over de 5 kilometer een tijd van deze teleurstelling zette hij zich heen. 6 30,9 voor zich afdrukken. Criel kwam! „Mijn tfld komt nog wel", verkondigde tot 6.49.4. Patrick Sercu prolongeerde zijn de 110 kilo wegende kolos. Hij heeft Belgische sprinttitel bij de beroepsren- gelijk gekregen. De iaatstc jaren zijn de ners. Hij bleef in de finale Jos de Bakker i successen elkaar in enel tempo op- da baas. gevolgd: twee Europese titels, vier BOEDAPEST Niet minder dan 50.000 toeschouwers woonden gis teren in het NEP-stadion in Boe dapest een voetbalwedstrijd bij tussen de veteranenploegen van Hongarije en Oostenrijk. De Hon garen, die met oude sterren als Hidegkuti, Grosics, Machos, Budai en Boszik in het veld kwamen, lie ten er geen twijfel over bestaan, dat zij nog steeds weten wat voet ballen is. Het opgetogen publiek zag zijn favorieten met niet min der dan 5—1 van de Oostenrijkers winnen. Machos (2), Hidegkuti. Llovszky en Budai maakten de Hongaarse doelpunten, terwijl Tan dis voor Oostenrijk de traditionele eer redde. i krachtige ..ind uit westelijke richtingen, die vele stuurlieden en bemanningen in moeilyk- I heden bracht. Het aantal omgeslagen buten was groot. Alleen zaterdag al ver- 1 dwenen twintig scheepjes in de wit ge- kuifde golven van het \lkmaarder Meer. bleef niets anders over dan- geduldig wachten en de race erkennen. In de Soloklasse verscheen Soloweek- winnaar Behrend. net terug van het IJs- selmeer bij Medemblik, gisteren voor de eerste keer aan de start.. Meteen greep hij de eerste plaats maar hij staat er voor de hoofdprijs niet best op. Rudi I de Bakker, die ook vrijdag en zaterdag aan Wermeskerken de stari verscheen, noteert in totaal 1—2—2 en heetf uiteraard de beste kan sen op de hoofdprijs. Weinig zorgen MONTREAL De Spanjaard Ma nuel Santana heeft gisteren in Montreal bij de Internationale tenniskampioen schappen van Canada, de titel in het he renenkelspel veroverd. Hij versloeg in de finale Roy Emerson (Australië) met 6—1 106 en 6—4. Bijzondei ve I strijd ln de Valkenklasse, die wordt be heerst door Kaagzeiler Ed Hoppe en de i Alkmaarder Kirkenier. De laatste heeft I na drie races de leiding in het algemeen klassement met een score van 1—2—3. De veirwactitingen zijn dat hij op zijn thuiswater dc hoofdprijs wel zal kunnen I winnen, maar Ed Hoppp vormt voor hem nog steeds een grote bPdrciging Ed Hop pe. die gisteren zowel Kirkenier als de Rotterdammer Van Buren te slim af was I bil een van de boelen noteert ln totaal een stand van 4—31. Al zeker van de hoofdprijs ln de Alk- ma arrl ermee nveek zijn Nat Vrolijk. Kui per en Guldomond, dlc respectievelijk ln de OK-jollen Stern-, Spanjer- en Shar- pieklasse al drie keer hun schóp winnen de over de finishlijn stuurden. De shar pies bezorgden de organisatoren op het flnishschip zaterdag een extra lange wacht door twee ln plaats van èën ronde te varen. 7,e zeilden de tweede ronde precies volgens de regels, maar kwamen daardoor pas ver na het geplan de schema binnen. Voor de organisatoren Nationale solokampioen Max Behrend heeft de hoofdprijs behaald Sn de Solo- week 1967. die mede door de voortreffe lijke organisatie van de Koninklijke I Rooi- en Zeilvereniging Hollandia. rol ling brengt de i |edig I* geslaagd. Op de laatste wedstrijd dag stonden de deelnemers voor een uiterst zware opgave. zijn achterstand op Behrend aanmerke lijk verkleinde en slechts met 5,7 punt verschil op de tweede plaats in de totaal stand eindigde. In de B-groep was het Van der Horst, die met grote voorsprong de hoofdprijs behaalde. Op de tweede plaats eindigde de sluitingsdag: Van De uitslagen 1 Geelkerken. 5. I ^edstrijd: A-groep: Een stormachtige westenwind van ne gen tot tien meter per seconde maakte het voor deze kleine scheepjes bijzonder moeilijk. Vele zeilers die geen enkele kans meer maakten op een redelijke plaats In de totaalstand bleven aan dc wal of staakten halverwege de strijd. Een groot aantal boten sloeg om De grote favoriet voor de hoofdprijs Max Behrend had zich weinig zorgen te maken Wanneer hij niet op protest zou worden uitgesloten had hij aan een plaats in de achterhoede al genoeg om dc hoofdprijs in ontvangst te kunnen nemen. Dp man van dp Water sportvereniging ..De Braassem" zeilde naar een twaalfde plaats in deze slul- tingsrace. een resultaat dat hij van zijn totaal kon aftrekken, omdat hij toch nog met voorsprong eerste werd ln het alge meen klassement. Zijn grootste concur rent Jos Kersberger, deed het op deze zwaar-weerdag voortreffelijk en kwam opnieuw als eerste binnen, waardoor hij sskerken 44.4. 3 Derde keer De Westduitse zeiler Willi Kuhweide heeft voor de Finse plaats Hankoe de Finn Gold Cup en daarmee het officieuze wereldkampioenschap ln de Finnjollen- klasse met succes verdedigd. Kuhweide. die na de derde race op de vrij uitzicht loze negende plaats stond, werd vrijdag een keer eerste en een keer tweede en won zaterdag de zesde en laatste race Dat was voldoende om hem in het alge meen klassement voorbij dc Russische zei ler Mankin te brengen Kuhweide, die ook olympisch kampioen in deze klasse is. veroverde dp Finn Gold Cup voor dp derde keer In de zesde race noch in het eindklas sement heeft een van de Nederlandse deelnemers zich bij de eerste 12 kunnen plaatsen De top van het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Kuhweide (W.-D.) 24.7 2 Mankin (Rusland 34.4. 3. Mares (W.'-Dldl 63. 4. Tallberg (Finland) 75.7. 5. Bruder (Braz.) 80.7, 6. Andre (V.-S.) 89 punten. aan Kessler moeten schrijven, maar Ik was misschien wat overspannen. Vorig seizoen heb ik 70 wedstrijden gespeeld en slechts twee weken vakantie gehad, in Italië en Joego-Slavië. Toen heb lk ook een fout gemaakt: veel te veel ge reden, duizenden kilometers achter het stuur. Ik ben een jongen die vlug ter neergeslagen is. Ik weet niet wat het is, misschien ben ik nog te jong. 24. Als lk ouder word, gaat het wellicht over". Woest op veld Van Leeuwen haalt adem: „En toch heb ik het in Groningen best naar mijn zin. Ik "verdien goed. een contract 8000 gulden bij GVAV en daarbij nog de normale premies. Ik woon ln prachtige bungalow in Peize, acht ki lometer van Groningen. Ik heb ook goeie baan als vertegenwoordiger in voetbalschoenen. Mijn vrouw en ik kun nen met onze twee kinderen comforta bel leven". In de kleedkamer zegt het GVAV-be- stuurslid Siep Kuypers: „Toen Tonny dinsdag van het veld liep. hebben met hem gepraat, urenlang. Hij v eerst niet te vermurwen. Wij zeiden te gen hem: „Als je een autobotsing hebt gehad, moet je zo vlug mogelijk weer achter het stuur, anders gaat het niet meer". Tenslotte zag hij dat in". Van Leeuwen: „Je mag het gerust weten. Ik kwam in Geleen woest veld op en dacht: ik zal ze wat laten zien". En de mentaal herboren Tonny van Leeuwen won de wedstrijd. Hij i richtte fenomenale saves, verdedigde zijn doel met reëel bravour en haalde de onmogelijkste ballen uit de hoek. Een uur na de wedstrijd stond bij bij de receptie van hotel De Hanenhof. Hij vroeg verbinding met zijn vrouw. ,,Ge- ry. met Ton. Het ging geweldig. We hebben met 2—0 gewonnen", zei hij. „Nee, ik was helemaal niet zenuwach tig. het ging lekker". In een donker hoekje van de receptie wachtte George Kessler. „Nee, geen fo to's. Doet u dat nou niet. Denkt u aan de opbouw van het Nederlands elftal. Dit is een geheime bespreking". In selectie? Zondagmiddag: Tonny van Leeuwen aan de telefoon. „En wat hebben jullie besproken?" Mag ik niet zeggen. Ik heb moeten beloven er niet over te Zou Kessler dan zelf iets zeggen? Gisteravond, Kessler: „Het is mogelijk dat Van Leeuwen binnen afzienbare tijd terugkeert in de selectie. Dat is normaal op grond van de prestatie die hij heeft ge leverd. En bovendien: hij is nog jong". ZEGE OP AUSTRALIË NIJKERK Frans Kuiper zweeg. Langzaam schoof hij zijn houten stoel achteruit over het storeve beton, wierp nog eens een peinzende blik op het In oranje badjassen gehulde Nederlandse watcrpolozevental en liep toen diep in gedachten verzonken naar de uitgang van het splinternieuwe zwembad van Nijkerk. De Amsterdamse transporteur eens gevierd coach van een in de hele wereld gevreesd Nederlands wa terpoloteam was niet tevreden, on danks de ruime 105-zege, die het Oranjezevental op Australië behaalde. Frans Kuiper had echter een positief ding gezien, dat zijn nog steeds aan wa terpolo verknochte hart met vreugde vervuld zal hebben: Nederland durfde weer aan te vallen. Vooral Hans Hoog veld en Lou Geutjes ontregelden met snelle rushes keer op keer de Australi sche defensie, die soms slechts met de grootste moeite overeind bleef. Waarom Frans Kuiper en hoogst waarschijnlijk ook Ruud van Feggelen en coach Ger Jansen dan toch niet tevreden waren? Wel, Nederland maak te blunders waarvoor een derdeklas- sertje zich zou schamen. De Australi sche tegendoelpunten kwamen bijna al lemaal door fouten van een van de Oranjespelers tot stand. Natuurlijk speelden „de kangaroes" geen water polo, dat het Nederlands zevental in spireerde. Daarvoor schoten de gasten niet alleen in snelheid, maar ook in conditie te kort. Maar juist in dat licht bezien is het een teken aan de wand, dat Australië toch nog vijf keer het net wist te vinden. Doelman Feike de Vries zei het na afloop onomwonden: „Ik snapte er niets van. Soms lag zo'n Australiër helemaal alleen voor m'n doel en niemand die er wat aan deed. Even armpje naar achter en hup daar vloog er weer een langs mijn oren..." Jarenlang is er in de Nederlandse waterpolowereld geschreeuwd om aan vallend spel. Het is er in dit seizoen behalve in de wedstrijd tegen Oost- Duitsland dan eindelijk van geko men: eerst in vierde periode van de ontmoeting tegen Rusland, toen tegen Hongarije en nu tegen Australië. Maar laat het Nederlands zevental er wel om denken, dat het niet in de bedoeling ligt de verdediging nu maar te verwaarlo- (Van onze sportredactie) DEN HAAG Evenals vorig seizoen zal er ook dit maal weer enige weken een dubbele sporttoto zijn op 3 en 17 september. 1. 15 en 29 oktober cn 12 en 16 november. Voorts nog zevenmaal In de tweede helft van de competitie. Op 3 september, dus de eerste wedstrijdtips. het juist voorspellen van de winnende thuisclubs. Voor elke twee ingevulde rij tjes op het totoformulier mag men een ruitje invullen voor de wedstrijdtips. ZILINA De Tsjech Milos Hrazdira heeft gisteren de wielerronde van Tsjc- cho-Slowakije gewonnen. De beste Ne derlander in deze etappewedstrijd me: een totale lengte van 1340 km was Cec- Zoontjens, die met ruim 10 minuten ach terstand op de elfde plaats eindigde. Jar, Hesse eindigde op de 21ste plaats.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 10