Rijnlandse Molenstichting koopt 17e eeuwse Zweilander wipmolen te Warmond Leidse studenten bouwden polemologische bibliotheek CIRCUS „WILLY HAGENBECK" BRENGT EEN INTERNATIONAAL VARIÉTÉ MEDISCHE DIENSTEN ZATERDAG 12 AUGUSTUS 138J •urrtMtwaifc DE LEIDSE COURANT STUDIE VAN OORLOG EN VREDE F EN GOED HALF JAAR geleden meldden de dagbladen: "Studenten Vakbeweging wil in Leiden polemologisch in stituut". Dat verlangen was niet zo maar uit de lucht komen vallen. Reeds jaar hield een kleine maar zeer actieve groep studenten zich in Leiden met de bestudering bezig van de pro blemen van oorlog en vrede die in deze tijd problemen van dood en leven zijn geworden. Komt er hier nu inderdaad een polemologisch instituut? Dat zou dan het tweede in Nederland worden, na het bekende instituut van prof. mr. B. V. A. Röling in Groningen. Wat zijn de activiteiten van deze studenten in Leidse polemologie heeft beziggehouden en in 1965-'66 voor- en natuurkunde), die haast van het begin af zich met de Leidse polemologie heeft beziggehouden en in 965-'66 voor zitter van de polemologische bibliotheek was, is de aangewezen man om hierover nadere inlichtingen te verstrekken. Fatalisme doorbreken Polemologie betekent letterlek „oor- logsleer". Sommige deskundigen spre- lrenologie („vredesleer"). De polemolo- ken meer optimistisch liever van gie poogt het verschijnsel oorlog te analyseren en, wat nog belangryker is, na te gaan wat de voorwaarden zyn voor een toestand van vrede. We moeten ontdekken hoe de oorlog ontstaat en hoe h(J vermeden kan worden. Maar niet al leen een oorlog, ook een toestand van vrede ontwikkelt zich langs bepaalde lijnen. Radicaal moet gebroken worden met de opvatting die de oorlog als een soort onafwendbare natuurramp be schouwt. Zo'n fatalistische houding komt bijv. tot uitdrukking In de opmerking: „Er komt toch een derde wereldoorlog". Daarom moet eerst de haast mytholo gische sfeer rond de oorlog doorbroken worden voordat men aan een weten schappelijke aanpak kan toekomen. Po lemologie is echter niet alleen puur we tenschappelijk. maar ook doelgericht: de deskundigen in deze wetenschap kun nen de regeringen adviseren inzake het voeren van een echte vredespolitiek Het is vreemd dat er onder studenten nog zo weinig gedaan wordt aan deze zeer belangrijke materie, terwijl er toch duidelijk behoefte bestaat aan een we tenschappelijke, objectieve kennis over ds problematiek van oorlog en vrede. Documentatie In Lelden werd die behoefte een Jaar of drie geleden voor het eerst duidelijk gevoeld. Een groep in de vereniging Ca tena, die zich onder leiding van R. S. Karni bezighield met de problemen rond oorlog en vrede, merkte dat het zeer moeilijk was aan de nodige boeken en vooral tijdschriften te komen. Aanschaf van dit materiaal door de Universiteits bibliotheek bleek te veel tijd in beslag te nemen. Daarom besloot men een eigen documentatiecentrum op te richten, waar de voornaamste boeken en tijdschriften te leen zouden zijn. De gemeente zorgde voor het eerste onderdak van de nog zeer Jonge beschei den bibliotheek: een leegstaand kantoor tje van een oude drukkerij aan de Hoog landse Kerkgracht. Maar licht was er niet en het was er koud. Dank zjj de In tensieve contacten met een aantal hoog leraren kreeg men uiteindelijk de be schikking over een zaaltje ln het Aca demiegebouw, dat 's avonds voor Werk groepen gebruikt kan worden. Aan dit zaaltje bevindt zich annex een kleine administratieruimte. De algemene doelstelling van de pole mologische bibliotheek is zoveel moge lijk service te bieden aan degenen die zich voor polemologie interesseren. Dat blijkt al uit de activiteiten van de afge lopen Jaren. Men begon met het organi seren van een vrij grote tentoonstelling over polemologie. Deze expositie, die in het Academiegebouw werd gehouden, wa» betrokken uit Groningen, de stad van prof. Röling. Voorts vonden plaats een forumbijeenkomst over ontwapening, een cursus polemologie, een serie polemo logische colloquia en in het afgelopen jaar een collegeserie over polemologie. Van het begin af zijn er vrij veel werk groepen geweest Voor de drie teach-ins die er tot nu toe in Leiden zijn gehouden (over de kwesties Vietnam, Duitsland en Israël) werd de documentatie verzorgd door de polemologische bibliotheek. Verlanglijstje Het werd al gauw duidelijk dat er in Leiden een behoorlijk opgezet instituut voor polemologie zou moeten komen ten behoeve van alle studenten. Het verlang lijstje dat men de universiteit stuurde bevatte de volgende hoogtepunten: L Het toevoegen van een wetenschap pelijk ambtenaar aan de polemologische bibliotheek zoals die nu bestaat; 2. Meer aandacht in de bestaande facul teiten aan de problemen van oorlog en 8. multidisciplinaire (d.w.z. meerdere studierichtingen betreffende) opzet van de polemologie als studievak; S. benoeming van een polemologische studierichting zodat polemologie als bij vak kan worden genomen. Na de indiening van deze motie vond een uitspraak plaats met een speciaal hiervoor gevormde commissie uit de se naat, waarin o.a. de hoogleraren Van Panhuys volkenrecht), Daalder (politie ke wetenschappen) en Beerling (wijsge rige sociologie) zitting hebben. Zij ble- ken zeer positief te staan tegenover de ingediende plannen, met name ten aan zien van een studieprogramma polemo logie. Projecten op korte termijn De polemologische bibliotheek heeft overigens nooit te klagen gehad over gebrek aan belangstelling van de kant van hogleraren. In de uit 16 personen bestaande commissie van advies zitten onder meer de hoogleraren Daalder en Vlakke (Internationale betrekkingen van de nieuwste tijd). Het totaal aantal stu- 1 danten dat bij de polemologische activi teiten betrokken is bedraagt omstreeks 50. Dat is niet veel, maar allen zyn het zeer geïnteresseerde mensen. Dezer da gen is een verjongd bestuur aangetre den, dat op korte termijn een aantal pro jecten wil realiseren. De documentatie moet systematischer worden opgezet, o. a. door het inventariseren van artikelen in buitenlandse kranten. De samenwer- J king met de universiteit hoopt men te verstevigen. Misschien komt er een ca talogus van alle boeken op polemolo gisch gebied in de Universiteitsbiblio theek; een afschrift van deze catalogus zou dan in de polemologische biblio-i theek komen. Men zoekt nog vlijtig naar een ruimte die ook overdag gebruikt kan worden. En men is niet vergeten, dat in het regeringsprogramma de oprichting vanj Nationaal Instituut voor Oorlog en Vrede is aangekondigd. Iets voor Leiden? JvdP Definitie van polemologie 1. de analyse van krachten, die tot oorlog voeren; 2. wat Is het allernoodzakelijkste dat wy moeten doen om oorlog te vermyden en een duurzame vrede tot stand te brengen? S. na vaststelling van wat gedaan moet worden, komt de vraag: wat is nü politiek mogeiyk? 4. het noodzakeiyke doen om de politieke mogeiykheden te schep- Punt 1 is zuiver wetenschappeiyk, de punten 2 tot en met 4 zijn doel gericht. SPOEDIG BOUW VAN NIEUWE KERK IN DE KWAKEL Onlangs vond de aanbesteding plaats van de nieuw te bouwen R.K. Kerk te De Kwakel, men bleef toen 100.000 boven de begroting met als laagste In- schrijfster bouwbedrijf A. M. Th. Eb bing uit Haarlem voor 770.600. Na hernieuwd overleg tussen het kerkbe stuur, aannemer Ebbing en architect De Groot uit Uithoorn is men tot over eenkomst gekomen, tonder ernstige wijziging van de bestaande plannen, voor de somma van 720.600, dus 50.000 lager. Als nu de goedkeuring van de Vicaris-generaal spoedig af komt, zo hoopt men, dan kan in sep tember nog begonnen worden. De ontruiming van het kerkhof, het terrein waarop de nieuwe kerk ge bouwd zal worden, dus naast de be staande kerk, is bijna voltooid, zodat ook dit geen beletsel meer is om spoe dig de eerste paal in de grond te slaan. Men hoopt de nieuwe kerk in 13 k 15 maanden te bouwen, met een beetje geluk kan men ongeveer Kerstmis 1968 gebruik van het gebouw gaan maken. Na het gereedkomen van de nieuwe kerk zal men overgaan tot het slopen van de oude kerk om hiervan dan een prachtig ruim parkeerterrein te maken. Pater Demes vertrekt van Woubrugge naar Hoorn Op 14 augustus a.s. neemt pater A. H. G. Demes o.f.m. afscheid van zijn parochie, wegens zijn overplaatsing naar een parochie onder de gemeente Hoorn. Deze algemeen bekende en geziene figuur was vyf jaar in Wou brugge als zielzorger werkzaam. Te vens was hy als leraar in de klassieke talen verbonden aan 't klein-seminarie Leeuwenhorst te Noordwykerhout. Tot zijn opvolger is benoemd pater J. L. van Sasse-van Ysselt o.f.m. uit Leiden. Een ieder, die van de scheidende pater persoonlijk afscheid wil nemen, wordt daartoe in de gelegenheid ge steld a.s. zondag 13 augustus na de Hoogmis, circa half twaalf in de Rechtzaal van Het Oude Raedthuys. Maandagavond Leidse première Het zo aan tradities rijke circus "Willy Hagenbeek" zal vanaf maandag vier dagen lang de Sleutelstad in een speciale «Trcusroes brengen. Trompetgeschal, de aparte geur van de wilde dieren, het afwachtende of in spanning verke rende publiek, de scherpe staccato's van het circusorkest, het klaterende applaus, het klapperende zeildoek en de flitsende schijnwerpers, die de tengere figuren in de nok belichten. De ware circusliefhebber zal zich zeker deze sfeer niet laten voorbijgaan en maandagavond de première willen bijwonen. Dinsdag, woensdag en donderdag geeft het Duitse circus, dat al lang voor de tweede wereldoorlog grote bekendheid genoot, iedere dag twee voorstel lingen. Tijdens de matinees (om 15.00 uur) genieten bejaarden en kinderen reductie. Zondagavond geeft "Willy Hagenbeek" de laatste voorstelling in Den Haag. Na het laatste nummer wordt direct een begin gemaakt met het neerhalen van de grote tent. in de vroege maandagmorgen zal een lange colonne circurwagens naar Leiden vertrekken, waar bij aankomst het zeil doek weer wordt ontrold en het Schuttersveld met hekken en vlaggen wordt afgezet. man uit Duitsland brengt zijn zeven Berberleeuwen in de ijzeren kooi, terwijl zyn collega Siegfried Wiesner met tijgers en leeuwen, broederlijk bijeen, het duizendkoppige publiek zal doen huiveren met zyn ongeloof lijke staaltjes moed. Sensationele luchtnummers 's Avonds om acht uur zal het Leidse première-publiek de ruime tent van Willy Hagenbeek vullen om getuige te zijn van het flonkerend spektakel, dat ondanks de scherpe concurrentie van film en televisie nog springlevend is. De huidige directeur van het al meer dan veertig jaar oude circus, de heer O. Hoppe, presenteert een inter nationaal to pp ro gramma met vele die- rennummers. Uit Finland komt het echtpaar Moel ier met 20 ijs-, bruine- en kraagberen. De toeschouwers zullen versteld staan, wat de dompteur met zijn dieren heeft kunnen bereiken. Op de rug van van de bruine beren rydt hij door de piste en glijdt vervolgens van blij baan. Uit West-Duitsland komen de meeste medewerkers van het circus: de paar- dendressur wordt verzorgd door Gerd Braune met assistentie van Oktave de Pessemier uit België. Shetlandpo- nies, Arabische hengsten, Fjorden- paarden en verschillende styger- en springpaarden zullen afwisselend in de met zaagsel gevulde piste him pi rouettes draaien. Origineel Eerst wanneer de Rijnlandse Molenatichting jaarlijks door ca. 1000 begunstigers wordt gesteund zal zij haar taak naar behoren kunnen verrichten. Thans bedraagt dit aantal 350. De jaarlijkse contributie be draagt 1 5.10.o/ meer. Een gift ineens is ook welkom. Het secretariaat is gevestigd: RynlandakuO, Breestraat 59, Leiden. Giften kunnen worden gestort op de bankrekening van de Rijnlandse Molenstichting bij de Algemene Bank Nederland te Leiden, postrekening 9013. Restauratie is dringend noodzakelijk Het gaat de laatste tijd niet goed met de Zweilandermolen, de uit de 17de eeuw daterende wipmolen van de Zweilander- polder, gelegen in de gemeente Warmond nabij de Kaagsocië teit, het Zweiland en het Ven- nemeer. De molen is gelegen in het midden van de polder, aan het einde van een lange voor boezem, de Pieter Mauritsvaart genaamd, die uitmondt in het Vennemeer. De Zweilandpolder werd in de jaren 1624/1631 gesticht. Aan genomen wordt dat de toen ge bouwde poldermolen de tegen woordige molen is, al is uiter aard het meeste houtwerk wel vernieuwd. Op oude kaarten, o.a. de kaart van de landerijen van het St. Elisabeths Gasthuis te Leiden uit 1648 blijkt dat er toen reeds een wipmolen stond geheel overeenkomstig de te genwoordige waterstaatkundige situatie. De grond, waarop de molen in 1648 was gebouwd, maakte deel uit van het wei land, dat toen behoorde aan de Heer Van Warmond. Dit feit zal de later vastgestelde ge meentegrens tussen Warmond en Alkemade mede hebben be paald. De molen van de Zwei- landerpolder staat nog juist in de gemeente Warmond. Vijftiende van reeks inbezit van Stichting Vertrouwd beeld in Kager Landschap De Zwellandmolen ls een sierlijk nv>lentje en zfjn rood geschilderd bo venhuis met witte rand is in de groe ne graspolder een vertrouwd beeld voor alle watersportliefhebbers van de Kagerplassen. Enige eeuwen lang heeft de molen de polder trouw bemalen, maar toen ongeveer tien jaar geleden de oude molenaar Van Seggelen zich terug trok, wyzigde zich de situatie. Niet lang daarna kwam er nl. een elec- trlsche motor in de molen, die de vyzel aandrijft en sindsdien is de windkracht uitgeschakeld. Gebreken aan de molen en de hoge restauratie kosten zullen de wijziging van de be maling wel beïnvloed hebben. Thans ls de toestand van de molen bar slecht. Het bovenhuis hangt voorover en het is alsof de driehonderdjarige over zfln achteruitgang staat te treu- Onderzoek van deskundigen heeft uitgewezen dat twee van de vier on- dertafelelementen, de bovenzetel en 't overgrote deel van de elementaire consctructiedelen van het bovenhuis dienen te worden vernieuwd, om slechts enkele werkzaamheden te noemen van het ingrypende herstel dat de molen dienl te ondergaan. Kosten geraamd op 38 mille Wil men de molen behouden dan zal op korte termyn ingegrepen moeten worden. Dit is echter geen eenvoudige zaak, omdat met het herstel 38.000 gemoeid is. In verband met een en ander zyn onlangs de besturen van de Zweilandpolder en van de Rijn landse Molenstichting op het Ryn- landshuis te Leiden bijeen gekomen en toen is besloten dat de Stichting de molen zal overnemen en restau reren. Het bestuur van de Rynlandse Molenstichting heeft gemeend, on danks haar financiële zorgen, het herstel op zich te moeten nemen om dat het fraaie molentje op een mar kant punt is gelegen, doarby ver trouwend op steun van da overheid (Rijk, Provincie en gemeente War mond) en van vele particulieren. Vijzelmolen Terugkomende op de Zweilander molen wordt opgemerkt dat deze met een vijzel ls uitgerust, dus niet van een scheprad ls voorzien, zoals de meeste molens in de z.g. oude Ryn landse polders. In de eerste helft van de 17de eeuw waren alle poldermo lens met een scheprad uitgerust. Schepradmolens hebben evenwel een beperkte opvoerhoogte. De ln de 17e eeuw uitgevonden vyzel heeft een veel grotere opvoerhoogte. De opvoerhoogte van de Zweilan dermolen bedraagt ongeveer 1.60 m. Dat zou een schepradmolen óók aan kunnen, want de schepradmolens van de Vrouw Vennepolder en van de Wa terloospolder resp. by Oud-Ade en RIJpwetering hebben een opvoer hoogte van resp, 1.65 m. en 1.70 m. en de Voorofse molen by Hoogmade heeft eenzelfde opvoerhoogte als de Zweilandermolen. De nabygelegen Kager-, Buurter- en Adermolen zyn vtjzelmolens met een opvoerhoogte van resp. 1.40 m., 1.80 m. en 1.80 m. Hieruit blijkt dat de Zweilandermo len ook met een scheprad zyn taak zou kunnen vervullen, maar met een vijzel is de capaciteit ongetwyfeld beter. Archiefonderzoek zal waar- schyniyk kunnen uitwyzen wanneer de Zweilandermolen een vyzel heeft gekregen. In 1871 was de vyzel al aanwezig. Klandestien In de bezettingsjaren het was in de zomer van 1942 vonden klan- destiene slachtingen plaats ln de ZweUandermolen. Toen controleurs daar kwamen inspecteren troffen zy twee geslachte varkens aan, die ln beslag werden genomen, maar het was niet mogeiyk proces-verbaal te gen de overtreders op te maken, want niemand kon voor het slachten aan- sprakeiyk worden gesteld. De molen is eigendom van de polder, maar de poldermeesters kwamen nooit in de molen en de molenaar was ln maan den niet ln de molen geweest, omdat er ln de zomermaanden niet behoefde te worden gemalen en de boeren in de polder wisten natuuriyk van niets. De aankoop van de Zweilan dermolen betekent voor de Rijnlandse Molenstichting het bezit van haar eerste vijzelmo len, haar derde molen in de ge meente Warmond en haar vijfde molen nabij de Kagerplassen. Haar "molenkrans" om de Ka gerplassen bestaat thans uit de Zwanburgermolen, de Boter- huismolen, de Zweilandermo len, de Vrouw Vennemolen en de Waterloosmolen. A. BICKER CAARTEN Met het circus trekt ook een kleine reizende dierentuin mee, die in de pauze kan worden bezichtigd. Kame len, dromedarissen, een zebu, een buf fel, een zebra, een lama, paarden en olifanten zullen ook gezamenlijk op treden in een groot exotisch tableau. Het licht van schijnwerpers zal deze "dierenwereld" geraffineerd belich ten, zodat de toeschouwer zich in Azië of Afrika zal wanen. De Deense clowns zullen vooral de kinderen een plezierige circusfeest be zorgen Ook de zeeleeuwen zullen door hun leuke snoeten en kunstjes het Jeugdige publiek zeker bekoren. Stijve nek In de nok van het circua zullen cU wereldberoemde "The Four Jarz" ui» Italië een van de sensationeelste lucht nummers van Europa brengen. Een meisje (18) en drie jongens zweven boven het publiek en laten vele toe schouwers verstijven. De "Odors" uit Rusland en Joegoslavië is de tweed» groep luchtacrobaten, die op een zwe vende trapeze met de wetten van het evenwicht spelen. Trampolinesprin gen» uit Duitsland en Rusland tonen de nieuwste reuze salto's. Zeven Hon garen vormen een levende carouaseL Dit is dan nog maar een greep uit het vijftien onderdelen tellende pro gramma van circus "Willy Hagen beek". Met een stijve nek van het omhoog kijken, nog natetterende oren met de kopermuziek en tranen van het lachen nog in de ogen zullen toeschouwers uit Leiden en omgeving zeker niet te leurgesteld naar huls terugkeren en met zekerheid durven zeggen: "Het circus Ls niet dood. Leve het circus!" ADVERTENTIE PAK VERKOUDHEID SNEL EN AFDOEND AAN U wint het met Togal en vitaminen uit verse groente. Snel verlichting: n lacht weer. Ook reumatische pijn, hoofdpijn, spit, migraine of griep overwint u met Togal tabletten. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95j 2,40{ 8,88. voor Leiden en Omgeving Doktersdiensten Leiden Voor alle artsen die de weekend diensten waarnemen, telefoon 22222 bellen. Tot zaterdagmiddag 12 dient men de eigen huisarts t» raad plegen. Apotheken Lelden Zaterdag van 8-12 uur Doeza-apo- theek, Doezastraat 31, tel. 21313. Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. Oegstgeest dkt. E. v. Walchren, Oranjelaan 29, teL 52190. W.-G. Groene Kruis: zr. v.d. Kley, teL 33773 (b.g.g. 22322). Oegstgeestse Apotheek zondag van 8-24 uur gesloten. Voorschoten dkt. Th. v. Schalk, Jul. van Stolberglaan 32, tel. 3344. Tandarts: E. A. Gastelaars, Schoolstr. (melden 9.30 uur). Apotheek: Voor- schotense Apotheek, Leidseweg 66. tel. 2525. Zondag: Centraal Apotheek, Bree straat 74, Leiden, tel. 20552. Wijkver pleging: Gezondheidscentrum, Wijn gaardenlaan 2, tel. 2177. Alkemade en Leirauiden dkt. R. Flansbeek, Beeklaan 22. Oude Wete ring. tel. 01713-511; dkt. J. H. v. d. Werf. Koppoellaan 1, Rijpwetering, tel. 01712-202. Alphen a. d. Rijn dkt. Corner, Briljantstr. 428, tel. 3697 (voor zater dag); zondag; dkt. Zwartendijk, Sta tionsstraat 5, tel. 2472. Zaterdag: apo theek Sorqburg, Wilhelminalaan 66 (tot 13 uur), daarna apotheek Allart, Raad huisstraat 206. Bodegraven dkt. V. ats, Noordstr. tel. 2030. Zr. P. Bos, Vosholstr., Zwam- merdam. Apotheek Bodegraven. Die renarts J. v. Oosterom, Vijverlaan, tel 2136. Boskoop dkt. Jongeneel, tel. 2019. Wijkverpl. zr. Beks, tel. 2141. Hazerswoude zie Leiderdorp. Hlllegom dkt. M. R. Veen (ass. dkt. Wijkmans), Stationsweg 74, tel. 5771. Tandarts: dkt. Meulemans, Gla- diolenstraat 31, Liase, tel. 02530-4297. Apotheek Muyzert, Hoofdstraat 198, Sassenheim. Katwijk a. d. Rijn dkt. C. J. Ha gen, teL 3822. Apotheek, Koningin Ju- Üanalaan 18, tel. 4370. Katwijk a. Zee dkt. P. A. Vim* tel. 3222. Apotheek, zie Katwijk *.<L R. Liase dkt. F. Haase jr., Heereweg 337, tel. 4486. Apotheek en tandarts onder Hillegom. Koudekerk a. d. Rijn zie Leider dorp. Langeraar, Nieuwveen en Woubrug ge dkt. J. A Sandkuyl, Langeraar, teL 01722-139. Wijkverpleging: zr. Eüs, Nieuwveen. tel. 01723-144. Leiderdorp dkt. Blauwendraad, Hogewaard 4, Koudekerk, teL 01714» 208. Wijkverpl.: zr. v.d. Horst, Rijn dijk 200, Hazerswoude (RD), teL 01714- 255. Apotheek R. v. Breest Small en- burg. Leldachendam dkt. M. W. Han- nlg, Kon. Wilhelminalaan 64, tel. 3494. Tandarts, tel. 070-543035. Apotheek Huygens-Apotheek. Heerenstraat 146, Voorburg, tel. 070-860402. Ambulance: Bur. Rijkspolitie, tel. 3923. Wykverpl.: zr. Koopmans, St. Willibrordusstr. 2, tel. 3449. Nieuwkoop en Noorden dkt. G. C. A Essens. Noorden, tel. 01724-282. Noordwljkerhout dkt K. A. van Praag, Herenweg 17, tel. 02533-2385. Op 15 aug.: dkt. H. G. de Groof, Duin- doornstraat 1, tel. 02533-2910. Tand arts, zie Lisse. Wijkverpl. W.-G. Kruis, Rusthof 1, tel. 2468. Rijnsburg zie Katwyk a. d. Rijn. Sassenheim dkt. G. L. van Raay, Gouverneurlaan 40. tel. 7777. Valkenburg zie Katwijk a. d. R. Voorhout en Warmond Wijkver pleging: zr. R. v. Paassen, Dr. Kuyper- lann 3. Voorhout, tel. 01711-250. De Zilk dkt. K. A. van Praag, Herenweg 17, Noordwykerhout, teL 02533-2385. Wijkverpl., zie Noordwy kerhout. Voor 15 aug.: dkt. A G. T. v. d. Lugt, Hoogduin weg 20, teL 02530- 5707 Tandarts, zie Lisse. Zwammerdam dkt. K. Gill, te Zwammerdam, teL 01726-2527. Wijk verpleging, zie Bodegraven.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3