fWl'c Avon tuur met een huur auto LOGBOEK VAN EEN AUTO MOBILIST I ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1967 '<M»0 M'»«l BOEKAREST Voor de genen onder ons die wat opzien tegen een voettocht naar Rome en toch wel 'ns wat anders willen dan de autobaan, deze tips: waar om niet een reisje door de Balkan gemaakt? Roemenië bijvoorbeeld heeft goede wegen, al zijn het er niet veel. Van het ruim 11.500 km lange hoofdwegennet is nog maar de helft geas falteerd. Autosnelwegen zQn er hele maal niet en ztyn ook niet no dig, want het merendeel der Oosteuropeanen behoort nog tot het gelukkige voetvolk. Zij wandelen door het leven zoals «veleer de legionairs van Julius Caesar: met geforceerde dag marsen af en toe, maar nim mer opgejaagd door flitsende koplampen en andere zenuw slopende signalen van Magere Hein. Per auto komt u het snelst in Boekarest vla Wenen en Boeda pest, maar ook dan moet u al tijd nog zo'n 2300 km rijden, wie niet over een zee van tijd beschikt, kan er beter heen- vllegen. Non-stop kost u dat maar een uur of drie. Als u in Roemenië een auto wilt hebben, kunt u er een huren vla heit Officlul National de Turisml, de nationale V.V.V. Dat kost u 6.50 dollar (f 21,50) per dag en 6 dollarcent (21,5 rent) per km. terwijl u natuur lijk ook de benzine moet beta len. Voor al dat geld krijgt u een Hillman Minx, een Engelse middenklasser, waarvan de nieuwprijs ln Nederland boven de acht mille ligt. Speciaal voor de verhuur aan vreemdelingen heeft de Roemeense staat er ettelijke honderden aange schaft. Een flinke vlerpersoonswagen cilinderinhoud 1725 kubieke centimeter. 71 SAE-PK. ben zineverbruik ongeveer één op tien. Bekijk hem kritisch voor dat u het contactsleuteltje om- draalt! De Hillman waarmee uw verslaggever op een zonnige zondagmorgen in Boekarest vertrok voor een trip van bijna 2500 km door de Roemeense lente, was motorisch ln orde, maar verkeerde verder ln een niet al te beste staat van on derhoud. Enfin hieronder tot uw lering en' vermaak wat blaadjes uit zijn logboek. Zondag OM negen uur 'a ochtends star ten. Beetje gas. Choke half open. Nog eens proberen. HIM- man doet het niet. Nou ja, denk Je dan, een vreemde auto en misschien al „verzopen". Maar even wachten dus. Wandelen door een fraai park, aangelegd op de plaats waar vroeger het stadsvuil van Boe karest gestort werd. Tussen 't groen een h «-permodern ge bouw: het staatscircus. Elke avond wordt er gespeeld en elke avond zit het vol. De di- reoteur laat me trappelende paarden zien, de duttende be ren. de ontbijtende leeuwen. Om half tden doet-ie "t, de Hill man. En hij blijft het doen. de ganse lieve dag, die zal ein digen in Brasov. We verlaten Boekarest (om onverklaarbare redenen „het Parijs van de Balkan" genoemd) langs de parken en meren ten noorden die er volgens de teller nog maar goed twintigduizend kilo meter op heeft zitten, doet het beter dan de stokoude Wolga's, waarmee de taxichauffeurs in Boekarest het moeten doen Geen levend hout bij de hand om die overmoedige gedachte af te kloppen Prompt slaat het noodlot toe Lekke band ter hoogte van Sighisoara Stenen om de wie len te blokkeren liggen er ge noeg langs de weg en erop ook trouwens. Tussen haakjes: wees op de Roemeense wegen altijd bedacht op verrassende obstakels als verloren ultlaat- stukken, kuilen en spoorweg overgangen. Na een kwartiertje krikken en sleutelen rijden we weer. maar niet zo gerust als een uur ge- hem gevulcaniseerd worden en die operatie gaat zelfs zijn krachten te boven. (Het is een tubeless-band en waarschijnlijk weet hj) daar geen raad mee). Dan maar zonder reserveband de Roemeense wereld ln! Op hoop van zegen naar Sibiu Cluj ligt nauwelijks achter ons, als de lucht in de Hillman niet meer te harden is. Motor kap open en ziedaar, er han gen wat slangen te bungelen die kennelijk vaat moeten zit ten. De slangklemmen blijken versleten, althans onherstelbaar te zijn. Een van de lifters die ik op dat ogenblik in de wagen heb, heeft een mes en een touw tje In zijn zak en dat redt ons van de verstikkingsdood. In hotel Imparatul Romanilor (Romeinse Keizer) te Sibiu van de stad. De communisten noemen dit stadsdeel „het park van cultuur en rust", maar er wordt ook gewerkt. Bij het Ba- neasawoud zijn schooljongens bezig aan een wegberm. Vrij willig en uit pure liefde voor 't vaderland, naar men zegt. Tanken. In sommige streken zijn de pompen niet zo dicht gezaaid als bij ons en daarom doet men er verstandig aan de tank zoveel mogelijk gevuld te houden. Er zijn drie soorten benzine en drie prijzen: „ge wone" met een octaangehalte van 70 kost 1.45 lei (zowat 29 cent), .regular" van 80 octaan 1,70 lel (34 cent) en „super van 90 octaan 1,90 lel (38 cent). Voor de benzineprijs hoe ven we dus niet bij moeder thute te blijven. Maandag VAN Brasov langs Sighisoara en Tlrgu Mures naar de uni versiteitsstad Cluj (Klausen- burg): 275 kilometer. De Roe meense zesdaagse van 48 werk uren is begonnen. Naar ^ver houding veel vrachtverkeer op de weg. Op alle belangrijke kruispunten wachthuisjes met het opschrift: Poste Control. De vrachtwagenchauffeurdie daar zijn opdracht niet kan laten zien, gaat voor de bijl. Vadertje Staat gunt zijn kinde ren geen plezierrltjes. De hoogvlakte van Transsylva- nië (Zevenburgen) ls een land bouwgebied. Kolonnes boeren wagens langs de weg de meeste getrokken door een kop pel bruine paardjes, sommige door een span vale ossen. De boeren en boerinnen, altijd een hoofddoek om, horen bij de een of andere „kolchoze", uitgestrek te gemeenschappelijke land bouwbedrijven. Terwijl hun karretje langs het asfalt rijdt, leggen zij zich onder de huif De westerling, aan te volle wegen gewend, beleeft de rit als een pretje. Inhalen is, bij gebrek aan tegenliggers. nooit een probleem Ln de Hillman. leden. Er wordt opvallend veel gesleuteld langs deze weg We nemen ons voor de lekke band in elk geval in Cluj te laten maken. We zijn Tlrgu Mures allang voorbij, als de rechterkoplamp op straat valt. Zomaar, straks valt de hele kar nog uit elkaar. Dinsdag EEN band laten plakken is moeilijker dan u denkt. In hotel Continental sturen ze me naar de garage om de hoek, maar daar maken ze geen ban den. Een monteur ls echter wel bereid het slot van de koffer ruimte te herstellen. Dat werk te vanmorgen ook niet meer. Een behulpzame knaap van een jaar of zeventien toont ons de diverse werkplaatsen van de stad en levert ons tenslotte toch af bij de plaatselijke ban denmaker, een sterke man met veel haar op de borst. Over een uur kun je hem ophalen, ver klaart hij met het air van een profeet. De lekke band waar het om gaat, schenkt hij slechts een verachtelijke blik, en elke twijfel aan zijn kunnen wuift hij weg met een enkel gebaar van zijn machtige hand. Ondertussen gaan wij telefone ren met Boekarest. Het duurt twee uur voordat de verbinding tot stand komt en als het zover is, blijkt de man die we moeten hebben, afwezig te zijn. O go den! De enige die zich verbijt, is ondergetekende. Westeuro peaan, een meelijwekkend man, die nog meent dat hij de Roe meense omstandigheden naar zijn hand kan zetten. De Roe menen bewaren hun gemoeds rust, blijven vriendelijk en voorkomend. Later ontdek ik ook dat je beter 's ochtends om zeven uur interlokaal kunt bel len dan om een uur of tien. Dat is nu eenmaal zo. Terug naar de bandenmaker. De band is gescheiden van het wiel, maar nog zo lek als een zeef. De baas ls allerminst uit het veld geslagen. Versleten zegt-ie. Het ding moet volgens deelt de V.V.V. kaartjes uit met het verzoek er eventuele klach ten op te schrijven. Een aardig gebaar - maar het kaartje ls te klein, verdorie! Woensdag REGEN, regen en nog eens regen. Maar de Hillman doet het lekker, zelfs de ver warming werkt en radio Boe karest trakteert op extra-grote porties volksmuziek. Arbeiders en zigeuners zitten rond vrolijk brandende vuurtjes. Ons reis doel: Craiova. Onze voornaam ste zorg: wat te doen als er een band springt? We vermoeden in de verste verte nog niet wat ons vandaag nog boven het hoofd hangt Als we Dragasani, een ver maard witjndorp in Oltenia, voorbij zijn, staan er plotseling drommen mensen langs de weg. De Bulgaarse „baas" Todor Zhlkov bezoekt dezer dagen zijn Roemeense evenknie Nico- lae Ceausescu. Dat hebben we in de krant gelezen, maar niet dat dit tweespan uitgerekend deze woensdag ook naar Craio va wil! De route ls voor alle verkeer gesloten. Op een onbewaakt moment ra ken uw verslaggever en een Duitssprekende Roemeense lif ter toch op het verboden pad. In de veronderstelling dat we erbij horen, springen alle poli tieagenten langs de route in de houding, en de mensen wulven met vlaggetjes en bloemen. Dat gaat goed tot aan Craiova. De politieofficier die ons gelast te stoppen heeft maling aan paspoorten, perskaarten en an der officieel getint papier. We worden niet gearresteerd, maar moeten braaf wachten totdat de tientallen Mercedessen waar mee de rode leiders zich plegen te verplaatsen, gepasseerd zijn. Met bussen, vrachtwagens en alles wat wielen heeft, hebben ze de mensen hierheen ge bracht, maar niemand heeft zich afgevraagd hoe ze af te voeren. Het feest eindigt in een weergaloze verkeerschaos. Eindeloze files, en niemand blijft óp zijn plaats. De rade loze politie hakt de Gordiaan se knoop tenslotte door, maar vraag niet hoe! Een bullebak van een agent stuurt de hele troep zonder meer de modder in. Onze beleefde vraag of de weg voor deze auto wel berijd baar ls, doet de opgewonden man zowat ontploffen. Het pad, een holle weg, is vol strekt onberijdbaar. Klei zo vet als spek. Karresporen van een halve meter diep. Kuilen vol water. En blubber, niets dan blubber. Wagen na wagen slipt, ook de onze. We worden met vereende krachten weer op het spoor gezet. Ceausescu, Zhikov en de desperado van een agent worden hartgrondig verwenst. Twee kilometer en drie uur lang. Als de duisternis valt. verschijnen er kraanwagens op het toneel van de ramp. Voor ons ls het leed dan juist geleden, met meer geluk dan wijsheid hebben we de vaste bodem van het geplaveide Craiova bereikt. Het stadscentrum ls voor alle voertuigen afgesloten. In de straat van hotel Minerva (waar voor ons een kamer gereser veerd zou zijn) mogen zelfs voetgangers niet komen. Daar slapen zeker de bonzen. In alle straten wemelt het van agen ten. Wie een voet van het trot toir zet. wordt snerpend terug gefloten. Om kippevel van te krijgen! Na lang zoeken vinden we nog wat voedsel. We zien eruit als een vogelverschrikker. Schoe nen en broekspijpen grijs van de modder, kleren doorweekt. De V.V.V. zorgt voor een bed bij particulieren. Tot diep in de nacht snerpen de politiefluitjes. Donderdag XYE zon schijnt en het ziet er naar uit dat dit een echte ringedlngdag wordt. Maar na enkele vergeefse startpogingen levert des Hi limans accu geen 6troam meer. Vijf jonge Roeme nen, barmhartige Samaritanen, duwen hem aan en het geluid van de motor klinkt ons aange namer in de oren dan het hele songfestival. We zoeven naar Turnu Severin. 120 km verder, en zorgen er wel voor dat de motor niet afslaat Straks moet de batterij immers weer voldoen de opgeladen zijn om de Hill man aan de praat te krijgen. Zo dachten we. Maar als we na een kort oponthoud ln Turnu Severin naar de IJzeren Poort willen rijden geeft de startmotor taal noch teken. Een expert die erbij gehaald wordt,' trekt eens aan de accukabels, prutst wat met een schroevedraaier en ja wel, hij doet het weer! Volgens de mail die het wonder gewrocht heeft, is er een contact kapot en hij legt uit wat we moeten doen, als hij het soms nog eens vertikt. In de veronderstelling dat we het kunstje nu kennen, rijden we opgelucht naar de Donau. De Hillman houdt zich goed en al6 we hem 's avonds weer in Craiova parkeren, is het nog al tijd een ringedlngdag. Vrijdag HETZELFDE liedje: Startpro blemen. Het kunstje met de schroevedraaier blijkt een flop. en al gauw staan we met een man of tien zeer geleerd onder de motorirop te kijken, hetgeen niet baat De monteur die een van de omstanders er bij haalt, blijkt een handige vogel. Hij stelt vast dat de aansluitingen van de batterij kabels zo ver vuild zijn dat de stroom niet meer doorkomt. Na de verbijste ring over het feit dat ze je met zo'n slechte wagen op stap stu ren, komt de woede Mijn bittere klachten worden "s avonds op hét VVV-kantoor ln Boekarest met veel begrip en medeleven aangehoord. Een brave monteur belooft met de hand op zijn hart dat de Hill man morgenochtend weer hele maal in orde zal zijn. En daar neem je dan maar genoegen mee. Wat moet je anders? De verantwoordelijke man is toch niet te vinden en ln een land waar alle6 van de staat is, kim Je ook niet zeggen dat Je wel een wagen van de concurrentie Zaterdag 0P de Donaupont te Calarasi. De Jonge vrouw met de ree bruine ogen (echtgenote van "n boerenzoon die met ons mee lift) slaat snel een kruis, als de hoot van wal steekt. De rivier zoekt hier zijn weg langs vele beddingen, geulen in het moe rassige grensland tussen Roe menië en Bulgarije. Regen maakt het Biesboschachtige landschap nog troostelozer dan het al ls. Over een verlaten, on Vadertje staal verschaft géén plezierrltjes; iedere vrachtauto chauffeur moet behoorlijk van een opdracht zijn voorzien, an ders gaat hij voor de bijl verharde en kilometers lange dijkweg zijn we naar de aan legsteiger gereden. De auto was vanmorgen een uur later klaar dan afgesproken was, maar een knieeoor die daar om treurt! HU was van binnen en van buiten schoongemaakt, voorzien van een héle reserve band, en de koplamp zat weer ve heeft past niet, maar één van zijn lifters, 'n buschauf feur op weg naar zijn werk weet raad. Conform zijn advies rij den we op de accu naar Con stantsa en daar brengt hU ons naar een autoshop waar ze vUf minuten voor sluitingstUd en wonder boven wonder! een riempje hebben dat op onze Hillman past. Zonder geluk vaart niemand wel, zeker niet een automobilist met een En gelse wagen in een Oosteuro pees land als Roemenië.. Zondag II EEN rustig dagje, maar toch een paar aantekeningen. In de eerste plaats: de wegen. In het algemeen zijn de hoofd verbindingen uitstekend, be halve dan waar aan de weg „ge timmerd" wordt. In het westen wordt het verkeer dan omge leid. maar dat ls ln dit land niet mogelijk. Doodgewoon niet om dat er geen vervangende auto wegen zijn. Wie .de hoofdweg verlaat, komt onmiddellijk in de rimboe terecht. Zelfs- in de buitenwijken van een stad als Constantsa zijn de straten (nog) niet verhard. Tweedens: de lifters. Bulten de steden is het openbaar vervoer niet best. Er wordt dan ook druk gelift. Voor de nieuws gierige vreemdeling een zeer gunstige gelegenheid om met de bevolking in contact te treden. De lifters zijn allerminst para sieten: zij zijn betalende passa- waar zij zitten moet. Op naar de Zwarte Zee! Niet via de hoofdverbinding langs Hirsova, maar langs rijksweg 3 en met de pont van Calarasi. Vijf auto's zijn meer dan ge noeg voor het bootje. De insche ping verloopt zonder moeilijkhe den. maar bij het debarkeren houdt iedereen de adem in. Het dek van 't deinende en zwaar beladen pontje ligt decimeters lager dan de niet-drijvende steiger en het „opstapje" moet met uiterst primötdeve middelen genomen worden: met twee gladde planken waarop autoban den maar moelijk greep krijgen. Een met bier geladen vracht wagen, de Goliath der collectie, zal de spits afbijten. Vol gas. slippen.. bUna kantelen en toch nog op vier wielen terecht komen. Paniek: als ie kantelt, dondert-le boven op onze Hill man. Nog een poging en nog een. Het hoofdpersoneel vuurt de chauffeur aan als was de man een voetbalster die op het punt staat te scoren. De helft van de bierflesjes gaat bij de operatie aan scherven (het schuim druipt de laadbak uit!), maar jawel, hij h&&lt het ten slotte De spannende overtocht wordt rijk beloond: vanaf de ronde heuvels van de Dobroedsja krijg je een schitterend uitelcht over de meanderende Donau cadeau. Tot voorbij Murfatlar (een morsig dorp dat zUn naam ge leend heeft aan een der beste Roemeense wijnen) verloopt de reis zonder perikelen, maar dan. een kilometer of tien voor Con stantsa, flitst het rode lampje Precies wat we vreesden: de ventilatorriem gebroken. Gara ges zijn in dit land even dun gezaaid als hotels, maar denk niet dat ze Je Boekarest de on derdelen meegeven die bij een auto, waar ter wereld ook. be horen; wat lampjes, zekerin- getjes en een ventilatorriem. Maar gelukkig ls de solidariteit van de Roemeense weggebrui kers omgekeerd evenredig aan de belabberde service van de Het riempje dat een passerende vrachtwagenchauffeur in rescr- De hoofdwegen zijn goed, maar niet als hij opengebroken is„ zo als hier rijksweg 3 te Calarasi. Omdat er geen vervangende wegen zijn. kan het verkeer niet omgeleid worden. giers. Slechts met de grootste moeite kan men hen ertoe bren gen de beurs gesloten te hou den. Maandag II PROBEER hier voor het val len van de duisternis op uw plaats van bestemming te zijn, want een rit in het donker is geen pretje. Feitelijk een levens gevaarlijke onderneming niet alleen vanwege de vaak onver lichte boerenkarren, maar ook vanwege het merkwaardige ge drag der tegenliggers. Wij zijn te laat uit Constantsa vertrok ken en rijden nu in het donker terug naar Boekarest. Het regent nog ook. De tegenliggers zijn zeer licht gevoelig. Op kilometers afstand worden zij al verblind door de uiteraard gedimde lampen van onze Hillman. Sommigen scha kelen over op stadslicht, ande ren doven alles. Zij verwachten dat wij hetzelfde doen en - dat doen we dan maar. Met een vaart van 80 kilometer stormt men in een Egyptische duisternis op elkaar af, leven en welzijn riskerend. Je kunt dan twee dingen doen: Sint- Christophorus aanroepen en hopen dat hij kuilen en karren tijdig verwijdert (quod non), of vaart minderen en stilstaan, tot dat het aanstormende projec tiel voorbij is. Geen kwaad woord over mijn gastvrije gastheren overigens. Ik wil alleen maar zeggen: als u op de Roemeense toer gaat. bent u. zeker als het een avond- toer wordt, van avontuur ver zekerd. Dat wel!

Leidse Courant | 1967 | | pagina 10