PROF. BRUGMANS, RECTOR EUROPEES COLLEGE Domme generaliseringen worden in dit huis definitief doorbroken VOORPOST VAN EUROPESE INTEGRATIE Mijlrecordprijs weer aantrekkelijke koers op Mereveld Criterium tweejarigen op Duindigt Nederland mag bij schaken geen onderontwikkeld gebied worden Franse hegemonie bij waterski op Bosbaan Braskamp in tweede ronde Veel spanning op toernooi in Leeuwarden DB LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 Van een onzer verslaggever*) BRUGGE Ogenschijnlijk wat afgezonderd van het bruisende gebeuren in de hedendaagse internationale samenleving, in feite echter op een ideële voorpost op de weg naar verwezenlijking van de Europese eenwording, ontmoeten we in het verstilde Brugge, waar zijn rectorskamer in het Europa-College een haast middeleeuws uitzicht biedt op hoogbejaarde muren en een roman tisch grachtje, onze landgenoot prof. dr. Henk Brugmans (60), die sinds de oprichting 17 jaar geleden het Europa-College („inderdaad, dit is mijn levenswerk") leidt en gestalte heeft gegeven. In dit herdenkingsjaar van de Europese Economische Gemeenschap, in dit jaar waarin de Europese problematiek dagelijks in het nieuws is, in dit jaar ook waarin onze minister Luns, als veertiende na grote figuren als Adenauer. Churchill, Schuman en Marshall, werd onderscheiden met de Karei de Groteprijs „voor toewijding aan Europa" in dit jaar 1967 willen wij graag eens het licht werpen op Europa-avant-gardist Brugmans, die al in 1951 (als twééde) diezelfde Karei de Groteprijs ontving. „Het komt altijd op de mènnekens aan", zegt hij typerend, „en wij doen een poging om mennekens te vormen". Velen van de 700 oud-studenten zijn intussen op allerlei posten in de Europese organisa ties, in de diplomatie, in de nationale besturen, in de politiek, in de journalistiek, op de universiteiten, in het bedrijfsleven, in de vakbeweging, enz. voorvechters van een denken in Europees verband, zoals zij dat op het Europa-College voor hun leven hebben meegekregen. een jaar en in dat jaar kunnen de stu denten afstand nemen van zichzelf en bevruchtend contact met elkaar heb ben. „Wat ze hier leren kan best over vijf jaar verouderd zijn", zegt prof. Brugmans, „maar blijvend is dat se bier hun vooroordelen verliezen; hun hele leven lang zullen ze niet meer zeg gen: „de" Italianen zijn dit, „de" Bel gen zijn zo. Domme generaliseringen worden in dit huis definitief door ver broken". In 1949 toen er alleen nog maar een O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, met 18 deelnemende landen) en een Raad voor Europa bestonden, werden de eerste voorbereidende besprekingen voor de oprichting van een Europa- college gevoerd. Een jaar eerder, toen die O.E.E.S. (voortvloeisel van 't Marshallplan) nauwelijks van start was, had de capucijner pater Anton Verleye uit Brugge reeds de gedachte geponeerd, in cultuur-wetenschappelij ke zin iets aan de Europese eenwor ding te gaan doen en hij vond Brugge daarvoor geografisch en cultuurhis torisch de aangewezen plaats. De grote stimulator tot de vormgeving aan dit plan werd de Spaanse histori cus en schrijver Salvador dc Madaria- ga, oud-voorzitter van de liberale inter nationale. „Het samengaan van die twee stichters, met hun volkomen uit eenlopende wereldbeschouwingen, kan •Ja symbolisch worden beschouwd voor wat ik zie als één van de fundamentele grondvesten van dit huis", zegt prof. Brugmans. „Wij hebben altijd mensen gehad van zeer verschillende poli tieke en religieuze overtuiging en we zijn hier altijd bijeen geweest in een geest van grote open heid en samenwerking; niet alleen van tolerantie, maar werkelijk van onderling contact en vriendschap". Enkele maanden nadat in 1950 Ro bert Schumann zijn historische plan ontvouwde dat tot de E.G.K.S. (de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal) zou leiden, begon reeds het eer ste studiejaar van het Europa-College. De opzet: een post-universitair insti tuut voor de gespecialiseerde studie van de problemen van de Europese eenwording, is sindsdien niet veran derd, het programma wél en zelfs nog radivaal, „omdat", zegt prof. Brug mans, „wij ons métier hebben moeten het internaatsgebouw leren en we bij niemand in de leer school konden gaan". Het Europa-College is toegankelijk voor academisch-afgestuurden van al le nationaliteiten in de rechten, in de economie. In de politieke weten schappen en uitzonderingsgewijze ook wel in andere (bijvoorbeeld techni sche) faculteiten die bewust heb ben gekozen voor de Europese ge meenschap. De studieduur bedraagt Internaatsgemeenschap Het Collége d'Europe dat van de studenten (in principe) eist dat ze on gehuwd en niet ouder dan 30 jaar zijn en vloeiend Engels of Frans spreken (daarbij de andere taal kunnen be grijpen) beschikt over twee door de gemeente Brugge beschikbaar gestel de gebouwen: het eigenlijke college (met een unieke, o.a. 25.000 boeken tellende bibliotheek op het gebied van de Europese integratie) en een inter naat (het vroegere Grand Hotel de Commerce) met 55 kamers, waar do centen en studenten gezamenlijk de maaltijden gebruiken. Dit jaar zijn er 56 studenten (studenten kunnen bij uit zondering ook buiten wonen) van 15 nationaliteiten, ook Oosteuropese. De studenten worden geselecteerd door de nationale selectiecomités in 15 landen en komen bijna allemaal met een Het programma bestaat uit 3 hoofd secties: politieke wetenschappen, eco nomie en rechten; alles natuurlijk ge zien in het grotere verband van de Europese eenwording („je studeert hier de economie-van-de-Europeae-inte- gratie, niet zómaar economie"). Het studiejaar begint voor alle studenten- met algemene Europese stiidieën (tijdgeschiedenis, geschiedenis van de Europese idee, analyse van de 'be staande Europese instellingen). Daar na gaan de studenten zich specialise ren in één van de 3 hoofdvakken. Ten slotte zijn er de keuzevakken (meer gedetailleerde onderwerpen, bijvoor beeld: de sociale problemen van de gemeenschappelijke markt: defensie problemen, enz.). Aan evenwicht tus sen specialisatie en algemene vor ming wordt grote waarde gehecht. Toevoeging van een vierde hoofdvak, „geschiedenis en beschaving", waar mee prof. Brugmans het programma „zielsgraag" zou aanvullen, stuit nog op budgettaire moeilijkheden. Het romantisch gelegen gebouw van het Europacollege aan de Dijver te Brugge. Naast een uit 11 leden (van wie 5 sinds de oprichting) bestaand Conseil d' Enseignement onder voorzitter schap van prof. J. Tinbergen (dat verantwoordelijk is voor het acade misch programma en dat dit aan past aan de actualiteit van de snelle ontwikkeling van de Europese ge meenschap) wordt college gegeven door regelmatig terugkerende gastdo centen uit heel Europa. Minstens even belangrijk als de colleges zijn de discussies in de werkgroepen. Bo vendien wordt elk jaar een collo quium gehouden over een groot Euro pees thema (dit voorjaar was dat „de begroting in een moderne demo cratische staat"), waaraan behalve de studenten ook circa 100 mensen van buiten deelnemen. Daaruit ko men veelal evenals uit de scripties en memoires van de studenten (die dan respectievelijk met een certifi caat of een diploma het college verla ten) belangrijke nieuwe impulsen voor de gehele evolutie van de Euro pese gemeenschap voort. Resultaten van onderzoeken worden ook neerge legd in de „Cahiers de Bruges", waarvan rector Brugmans er enkele schreef. En dan zijn er nog de jaar lijkse excursies, die in het jongste verleden onder andere voerden naar Engeland voor bestudering van pro blemen van ruimtelijke ordening; naar Zuid-Frankrijk toen daar nog het enige aardgasveld van Europa lag; naar Languedoc ter bestudering van de overgang van wijnbouw op vruchtenteelt; naar Calabrië (waar een oud-student één van de weinige vrouwelijke burgemeesters van Zuid- Itallë is). Dit jaar zijn Duitsland en Nederland aan de beurt (onder ande re Ruhrgebied, Berlijn, IJsselmeer, Deltawerken), terwijl men voor de nabije toekomst speelt met de ge dachte van een excursie naar Oost- Het Europa-College is een inrichting van openbaar nut volgens de Belgi sche wet en wordt gesubsidieerd door 8 landen (de 6 EEG-landen minus Italië plus Engeland, Denemarken en Noorwegen) In breed kader Prof. Brugmans, geboren en getogen te Amsterdam, zoon van de bekende historicus prof. dr. H. Brugmans, broer van een hoogleraar in de econo mische geschiedenis (70), is zelf Ro manist (lievelingsdichter Charles Pé- guy) en promoveerde op een disserta tie over de Franse dramaturg Georges de Porto-Riche (de eerste die de pro blematiek heeft laten tien van een on gelukkige, hoewel gedéélde liefde). Hoewel hij aanvankelijk dus literair historicus was, kreeg later gegre pen als h(j was door het marxisme zijn belangstelling voor de cultuurge schiedenis de overhand. Geïnspireerd door de confrontatie met het nationaal- socialisme (hij was 2 jaar gijzelaar in St.-Michielsgestel) schreef hij het boek „Crisis en roeping van het westen". Reeds in de oorlogsjaren raakte hij er van doordrongen dat alles slechts in een breder dan alleen maar nationaal kader kan worden begrepen: hij werd één der voorlopers van de Europese idee, waarvan het uitdragen in jnter- nationaal-wetenschappelijke zin nu zijn levenswerk Is geworden. Vóór de oor log was dr. Brugmans Kamerlid voor de SDAP en voorzitter van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling; kort na de oorlog werd hij regeringscom missaris voor de voorlichting. „Dat is bepaald geen succes geworden", zegt hij openhartig. Nu woont hij ongetrouwd („nee, de wetenschappelijke familietraditie van drie generaties wordt door de kinderen niet voortgezet") met bijzonder veel genoegen in Brugge, al woont hij meer in het College dan in Brugge. Een (overigens ongewenste en onwaar schijnlijke) overplaatsing van het Col lege naar een andere plaats zou dan ook 80 procent van zijn leven niet ver anderen. Voor andere liefhebberijen dan die ene onuitputtelijke interesse voor mensen (de life stories van stu denten die hij moet aanhoren zijn al leszins aan hem besteed!) gunt hij zich geen tijd. Uiteraard reist hij veel. Pessimist van nature Veel belangrijker dan zijn antwoord op de vraag of hij tevreden is over de ontwikkeling van de Europese integra tie (in enkele opzichten vindt hij het bereikte fenomenaal, al baart de poli tieke consultatie zorgen), is zijn inlei ding tot dat antwoord, met welke filo sofie wij dit interview met deze grote Nederlander graag besluiten: „Tevre den? Dat hangt ervan af of je van na ture optimist of pessimist bent. Ik ben een bijzondere pessimist van nature, meen dus dat de dingen normalerwijze niet slagen en ben dan ook geweldig enthousiast als er hier of daar tóch iets uitkomt. Ik geloof dat pessimisme de beste manier is om je goede hu meur te bewaren. Vele cynici zijn niet anders dan teleurgestelde optimis ten. Ik zelf ben niet teleurstelbaar!" (Van onze paardesportmedeirerker) DEN HAAG Wclllcl middag up Dtiinriiut krijgen van de stand v tweejarige dravers, liet die jaargang wordt dun relatief lange afstand va paarden die al het ren i de kop. Zeer waarschijnlijk komt de winnaar wel uit de groep op 1520 metr: de iwee Westlandias. Gold en Oer. hebben wel licht de beste kau- al i- er ook veel te zeggen voor Ohla. Gletelme S en de t»ne|le. maar nog wat moeilijk startende Gallant Way. De drie rennen zijn drie afdelingen van de jeugdprijs. een handicap die eerste instantie zeer behoorlijke velden trok. Wat werkelijk aan de stalt komt blijft een vraagteken Om half drie la de eerste start, Het programma luidt Jannotpr(|s (2520 ni, mei trio): Donar Scotch - Eugeen Z Fllsa Mac Jeugdprijs den. 1900 m. eer,Ie afd.»: rijder Perkins (Happy Jinks of Stepping daily) - Boodle Iliona. Outsider: Ohatiee. Jambertprijs (2100 m. met trio): Youngstar - Cereal Spencer - C Damas cus B. Criterium der Tweejarigen «1500 RIK Stal West land ut - Ghia - Gietellng S Outsider: Gallant Way Jeugdprü* «tweede afd) Quelle Musi- que - Verona Wendy - Marijke. Out sider: Roland a lmpecteurprijs (2100 m. met trio): rijder Wagenaar Jr. (Anne Emilie of Bernadlnei - Christine Williams - Aristo Ilernaniprijs (2100 m); Flioka v d. Lente - Fannie Blankers - Fried II Out sider: Favera. Ilonorcprijs (2140 m): Flying Hollan- dia - Flint stone - Fortuna. Jeugdprijs (derde afd. met trio): Marello - Boo Boo Wilmar. Jaboiinrprijt (2140 m>: Fuchsia - Fox trot - Enlgstr irden uit buitenlands be ing dan de tweede Cherie Spencer, hmapoetra S. Carlos Pluto en mis- en dp jongp Amerikaan Santan Han kunnen bij mooi weer allemaal best er de 1.2o blijven als kilometertijd i de tweede -erle zijn Barrv Williams. Yberflftte ADVERTENTIE) Oprichting bondsbureau en andere plannen Twee Mijl van Mereveld (3220 ml: Alchimist - Duchesse Mac - Zilver Kid. Outsider: Esculaap R. Criterium voor amateurrijders III (2220 m. met trio): Charlie Milla - Crack Hollandia - Carla aider. Wilfield. Blokzijlprijs (tweede afd): Dollar vogel S - Caruso - Damsel D. Ambt Vollenhovenprijs (2240 mi: Fa mous Mac - Edelscott Six - Ester H. Hurdenbergprijs (3220 m): Chungi IJmuiden. Out- I Beroona - Brem Harvester - Dorothea Outsider: Don Camillo. ook w iet toch vljftl» paa de overigens vaak wat Ie laat komende Piet Strooper ge reden. als licht favoriet. Het programma begint om half twee en het luidt: Batheniprys (2140 m. autostart, met trio): Etoile de Quinio - Esmeraldine H - Fantastlca. Outsider: Edward A. Mereveld» M ijlrecord prijs (1610 m. eer- ste serie«: Cherie Spencer - Brahmapoe- tra S - Carlos Pluto. Tweede serie imet trio): Barrv Wil- Hams - Bento Kitty - Cyrano Silk Out sider: Yberflöte Blokzijlprijs (2220 m. eerste afd.): Donar Scotch - Carmania - Cisca I Sootoh. AMSTERDAM Al op dc eerste d.«g an de Europese watersklkamploen- chupprn op «Ie Bosbaan hij Amster- um hebben de Franse dames en heren afgegeven. Zij namen haar de Zw ;e' F.liam pa genvallend was het optre- reldkampioen Silvie Hulse- cemburg. die zwak en traag s aflegde. Daarbij speelde hijnlijk de te geringe bootsnel- rtegen de Luxemburg- - zullei ronde leën de de figurt wijl Da- Bij de dames was de Franc; ny Duflut een klasse apart. Zij was de enige In het veld van zeven dames Conny Dane moest wegens griep ver stek laten gaan die met een punten totaal van 3742,674 het Amerikaanse niveau benaderde. Dit puntentotaal kwam tot stand door 3280 punten toege kend voor haar afgelegde parcours en een extra-waardering voor haar uitmun tende stijl. In dit onderdeel kan de ti tel Dany Duflot al bijna niet meer ont- begonnen prolestee Jeanette Stewart Woo voor de titel in de cor slalom en schansspri 2910.800 i de. De Brltsi die favoriete i binatie (flguri gen) voldeed wachtingen. De figuren zijn namelijk bepaald niet haar sterkste onderdeel. Bij de heren was het overwicht van de Fransman Christian Raisin op de jonge Zwitser Michel Finsterwald min der groot. Raisin heeft de leiding, maar staat slechts zeventig punten op de Hel- veet voor. Opmerkelijk was echter dat ook de drie andere Franse deelnemers zich bij de eerste zeven plaatsten. Ui teraard nam Frankrijk de leiding in het landenklassement waarvoor de re sultaten zowel bij de heren als bij de dames meetellen. Van de Nederlandse heren slaagde alleen Pim Braskamp •rin zich bij da ««rate twaalf te plaat- (Van onze schaak medewerker LEEUWARDEN De jaarlijkse schaakwedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond, die bij traditie In augustus worden gehouden, zijn maan dagavond officieel in ,JIe Harmonie" te Leeuwarden geopend. Deze wedstrijden vinden xoor de derde maal Sn Leeuwar den plaats en voor de vierde keer in Friesland, laatstelijk In 1957 te Heeren- veen. liet toernooi werd geopend door de lieer I». M. van Ekelenbnrg, voorzit ter van de organiserende vereniging „Phllldor". Deze vereniging bestaat ISO jaar en Is de huidige clubkampioen van Nederland. Na diens openingswoord werd liet woord gevoerd door rnr. Goud smit, voorzitter van de K.N.S.B. In zijn toespraak gewaagde bij van de grootse plannen van de hond, die onder meer de •priel Voorts bonilsl ril onlangs een public-relations- «•-iiiri, waarvoor de heer H. G. werd aangesteld. Een en ander en. hetgeen toch nog een verr esultaal genoemd mag worden. dag zijn BONN De Duitse profploeg voor hel wereldkampioenschap op de weg, dat op 3 september in Heerlen wordt gehouden, is als volgt samengesteld: Rudi Altig, Hans Junkermann, Rolf Wolfshol, Winfried Boelke, Horst Olden burg en Dieter Wiedemann. naam bezit op dit terrein, een onderont wikkeld gebied zal worden. Wedstrijdleider de heer H. de Graaf uit Zutphen zette vervolgens de 202 deelnemers aan het werk. De laatste ronde vindt morgen plaats. Dan zal be kend zijn wie zich openschaakkampioen van Nederland mag noemen, en voorts welke dames volgend jaar mogen deel nemen aan de titelstrijd. Voor het da- meskumpioenschap in 1968 zijn nag vier plaatsen beschikbaar, aangezien één plaats vacant blijft (het KNSB-bestuur zal nog een kandidate benoemen) en zes andere dames zich reeds op andere wjjze van een plaats hebben verzekerd. In dame8groep A staat mej. mr. P C. de Klerek Discendo Discimus) mo menteel op de gedeelde eerste plaats met 2 punten uit drie partijen. Mevrouw J. O. v. d. Klift Avanti-Moerwijken mevrouw L. Vader D.D. hebben ieder 1 punt vergaard, maar eerstgenoemde kan via een hangparty nog hoger komen op de ranglijst. In groep B is het over wicht van de Haagse dames duidelijker. Mevrouw I. Tuk-Jansen (Moerwijk) staat op de eerste plaats met 2V- punt uit drie partijen, gevolgd door mevrouw H. Beelaerts-Blokland (Belgisch Puik) met twee punten en een hangpartij, die haar gunstige perspectieven biedt. Mej. K. Kriiger (Discendo Discimus) heeft twee punten en heeft derhalve ook goede kansen op een ereplaats. De dames zijn verdeeld over twee groepen van 7 deelneemsters. In elke ronde steeda één schaakster per groep vr|j. In beide groepen zullen de eerste twee promoveren en toegelaten worden tot de strijd van de nationale titel voor dames. De atryd om het z.g. open- kampioenachap is vooralsnog geen dui delijke zaak, mede door de vele afgebro ken partyen. Boersma uit Harlingen en Verleur uit Hengelo, Jansen (Water landkerkje) en Boomgaardt (Groningen) hebben momenteel drie punten uit 4 partijen. Daarna volgt een onoverzich telijke rangschikking van de andere acht deelnemers. In ieder geval heeft J. Willemse (Moerwijk) met 2 punten uit vier partijen momenteel het beste resultaat van de „westerlijke" schakers. Hij heeft de kop van het achtervolgende peloton. In de andere groepen wordt uiteraard ook fel om de punten gevochten. In re8ervegroep B bezet D. Rost van Tan- ningen momenteel de 2e plaats met 2 punten uit drie partijen benevens een hangpartij. Oud-Hagenaar T. Coussen (H.O.S.V.) doet het minder met l'j punt uit vier ronden. In achtkamp A zal H. Smout (Moerwijk) vermoedelyk op twee punten komen en derhalve op 50 procent kunnen bogen. Ergens had hij godin Caïssa niet op zijn hand. Ook J. W. v. Wees (Het Centrum) had min der geluk. Met I's punt uit 4 partijen blijft hij onder de 50 procent score. I maar hij heeft de troost dat hij de zwaarste tegenstanders uit achtkamp E j heeft gehad i In achtkamp F en H hebben respec- I tievelijk de heren A. S. v. Ommeren 1 Bezuidenhout-Westerkwartieren J. Meyer (Moerwyk) nog wat goed te ma ken. Ze hebben onderscheidelyk 1V» en 1 punt. In de zeskamp B gaat het beter met de D.D.-er R. v. Egmond. Hij heeft twee overwinningen en een re misepartij geboekt en staat op de ge deelde le plaats. In zeskamp D heeft H. M. Mac Lean (D.D.) eveneens 2' punt uit drie ronden. Hij heeft de eerste plaats alleen en gooit stellig hoge ogen In zeskamp C ervaart mevrouw M A. M. v. Wees-v. Reenen dat het als huisschaakster niet meevalt 'n dit ge zelschap van clubspeler8 punten te ver zamelen. Zij heeft echter toch een halt punt veroverd. In deze groep zyn no^ twee ronden te spelen. De schakers heb ben het moeiiyk hun aandacht te ver delen tussen het schaken en de vel< andere evenementen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6