B F 71 1 Sunil Verolme bouwt 2 mammoettankers Vikingbank in Waalhaven gezonken Bliksem doodt twee mensen Justitie zoekt verkoper van injectiespuit Amsterdam werft jongelui A VLASVELD PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de sleepboot Vi kingbank rust geen zegen. Het schip, dat op 31 juli van de zuiderpier bij Hoek van Holland werd gelicht, waarop het in de nacht van 18 op 19 maart bij een poging een Grieks vrachtschip los te trekken, was gelopen, is vanmiddag op nieuw gezonken, ditmaal in de Waal haven. Het ongeluk gebeurde toen een der trossen van de drijvende bok, die de sleepboot op een ponton moest plaat sen, brak. De Vikingbank stortte van korte hoogte op het dek van het ponton en verdween vervolgens geheel onder water. Enige arbeiders liepen lichte ver wondingen op; twee van hen moesten in een ziekenhuis worden behandeld. GOUDA (A.N.P.). TOdens een zwaar onweer in de namiddag is gisteren de 21-jarige ongehuwde politieagent A. M. Siekman. die met de fiets zUn ronde deed, door de bliksem getroffen en op slag gedood. Onderweg voor een bezoek aan zijn dochter in Lathem is de 68-jarige F. Bos uit Zevenaar gistermiddag om drie uur door de bliksem getroffen en om het leven gekomen. In Ermelo werd een woonhuis tijdens afwezigheid van de bewoners door de bliksem getroffen, maar buren wisten een begin van brand met schuimblussers te doven. De brandweer in Ede heeft gister avond druk werk gehad omdat tijdens een noodweer straten en pleinen onder water kwamen te staan en kelders vol liepen. Miljoenenorder van Esso Draagvermogen 240.000 ton ROTTERDAM (ANP) Esso Inter national Inc. in New-York heeft bij twee werven in Europa opdrachten geplaatst voor de bouw van vijf mammoet tan kers van 240.000 ton draagvermogen elk. Twee van deze schepen zullen worden gebouwd door Verolme ln Rotterdam De drie an dere zijn geplaatst bfl A.G. Weser ln Bremen, waarmee Verolme sinds kort nauw samenwerkt. eD totale met deze op drachten gemoeide tonnage van 1,2 mil joen dwt betekent een van de grootste orders die door een maatschappij bij Europese werven werd geplaatst. Het totale bedrag van deze gigantische order bedraagt ongeveer 350 miljoen gulden. De nieuwe tankers krijgen een grootste lengte van ruim 335 meter, een breedte van bijna 52 meter, een holte van bijna 26 meter en een diepgang van ruim 19 meter. De bedrijfssnelheid zal circa 15 mijl gaan bedragen. De tankers zullen worden uitgerust met een schroef, het geen bij deze klasse nog nimmer eerder voorkwam. aN voltooiing in 1969 en 1970 zullen de tankers worden toegevoegd aan de vloot van 126 schepen van Standard OU Com pany (New-Yersey). die daarmee reeds nu de grootste particuliere tankvloot ter wereld heeft. Het Is nauwelijks mogelijk zich een voorstelling te maken van de gigantische afmetingen van deze schepen. Als zo'n schip op het droge geplaatst zou worden naast een hoogbouwflat zouden de be woners van de twaalfde verdieping zon gratis bij 2-gezinspakken 9 der meer liet stuurhuis kunnen binnen stappen. De diepgang is maar weinig minder dan de hoogte van het Groothandels- gebouw in Rotterdam minus de dak- verdieplng. Op het ene hoofddek zouden 2.400 personenauto's kunnen worden ge parkeerd. De gezamenlijke inhoud van de lading tanks van één schip, indien gevuld met benzine zou voldoende zijn om het gehele Nederlandse autopark een maand te laten rijden Het Verolmebedrijf zal om de schepen volgens schema af te leveren zeker meer mensen moeten aantrekken. Het is echter niet de bedoeling deze bij andere scheepswerven te zoeken. De order is verkregen in zware concurrentie met Japan. Uitdaging van huurlingen aan Moboetoe BOEKAVOE (AP-Reuter) Majoor Schramme, de in België geboren com mandant van de huursoldaten in Kon go, heeft verklaard dat hij president Joseph Moboetoe tien dagen de tijd zal geven om met hem de toekomst van Kongo te bespreken. „Anders", zo ver telde hij aan verslaggevers, „zal ik een opmars van mijn huursoldaten naar de Kongolese hoofdstad, Kinsjasa, overwe- Een bij de blanke huurtroepen dienen de Kongolese kolonel heeft in Boekavoe een „regering van publieke veiligheid" uitgeroepen en president Moboetoe ge last af te treden. Kolonel Leonard Mon- ga, vorig jaar door oud-premier Tsjom- be benoemd tot stafchef in ballingschap, zei dat de beëindiging van de burger krijg in Kongo het doel van zijn rege ring is. Boekavoe, dat woensdag in han den van de huurtroepen viel, zal de voor lopige zetel van de opstandelingenrege ring zijn. „We zullen alle Kongolese pro vincies bevrijden", zo verklaarde kolo nel Monga. De Kongolese regering heeft de mo gelijkheid van onderhandelingen met de opstandige huurtroepen categorisch van de hand gewezen. DEN BOSCH (ANP) Het parket in Den Bosch is nog steeds doende met hst onderzoek ln de zaak van de ver moedelijke moordpoging door middel van een met parathion geïnjecteerde sinaasappel op een vrouw, die werd verpleegd in het Sint-Josefziekenhuis in Veghel. De vergiftigde sinaasappel werd op 2 juni gevonden en op 14 juni werd de echtgenoot van de vrouw voor wie de sinaasappel was bestemd in voorarrest gesteld. De man ontkent echter iets van deze zaak te weten. Namens de officier van justitie is thans een oproep uitgegaan aan alle apotheken, drogisten en zaken, die ge durende het afgelopen halfjaar injec tiespuiten van hot merk „Iiero" stahl (inhoud 1 cc) hebben verkocht. Zij die nen zich in verbinding te stellen met de groepscommandant der rijkspolitie te Veghel, telefoon 01430-3344. Vëstzaktheaters gaan samenwerken UTRECHT (ANP) Nederland Is weer een nieuwe organisatie op cultureel terrein rijker de Kring Kleintheaters. Vesteaktheaters, mirrotheaters. minithea- ters, artistieke zolders, kelders, boerde rijen. café-chantanls. ludieke centra etc. worden onder do categorie klelnthenters gerangschikt. Tot nu toe hebben zeventien theaters laten weten dat zij lid van deze kring willen worden. Zij zijn o.m gevestigd ln Amsterdam Rotterdam. Utrecht Amers foort, Breda. Delft. Hoorn, Groningen. Haarlem en Zwijndrecht De pas opgerichte kring wil een Inlichtingenbureau oprichten, waar de d«Inentende theaters kunnen informeren naar kunstenaars en groepen. HK organi seren van tournees zal een van de be langrijkste taken van het bureau wor den. De Kring Klelntheaters wordt voor lopig geleid door een werkcommlssie. Men hoopt spoedig een definitief bestuur te kiezen. VOOR METAALSECTOR (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het gewestelijk Ar beidsbureau In Amsterdam probeert de jeugdwerkloosheid In Nederland, zoals die met name heerst in Brabant, Lim burg. Zeeland en Overijssel, te helpen oplossen door de Jeugdmlgratie naar de hoofdstad te bevorderen. De vraag naar jongeren in Amster dam bedraagt 1624 vooral in de me taalsector terwijl het aanbod bij 535 is stil blijven staan. Er is nu, via de Arbeidsbureaus in de probleemgebieden, die zich reeds in de hoofdstad hebben ge oriënteerd, een actie van start gegaan om jongelui met l.t.s., u.l.o. of een af gebroken opleiding te bewegen, naar de Randstad te migreren en daar In de me taalsector te gaan werken. Ze zullen uiteraard de normale be drijfsopleiding krijgen. Voor huisvesting en begeleiding zorgen de vier jeugdra den, in Amsterdam, die er bijvoorbeeld op toezien, dat de confessie van het pleeggezin dezelfde is als die van de migrant, die de problematiek van de mi gratie met de ouders komen doorpra ten en die toezien op vrijetijdsbeste ding en eventuele verdere studie. Studenten kunnen ln Amsterdam moei lijk aan kamers komen, maar het Ar beidsbureau is wat de jeugdmigranten betreft optimistisch, omdat het hier jon gens van 14 tot 16 jaar betreft, dis ener zijds geheel in het gezin kunnen worden opgenomen, terwijl zij anderszijds in het weekend naar huis gaan, zodat het pleeg gezin dan vrij is. De zaak wordt aantrekkelijk gemaakt door het ministerie van Sociale Zaken, die voor een belangrijk deel het kostgeld vergoed. Jeugdmigratie naar Amster dam wordt reeds tien jaar gestimuleerd, maar was de laatste tijd een aflopends zaak. D# Jeugdwerkloosheid In grote de len van het land en de lacune ln de hoofdstad hebben dit nu veranderd. In Yvonaud ZwitserlandJ heeft een predikant Robert Martin tussen de kampeerders ook zijn tent neer gezet. Iedere morgen luidf hij met forse hand de kleine klok en roept de kampeerders op tot gebed en het aanhoren van een geestelijk woord. (ADVERTENTIE) RIJSCHOOL MiTTTTDlM VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL. 30704 Britse stranden overspoeld door oliemassa -sduizend I0NDI N AP) Engelse liudgaslen zijn gisteren het slachtoffer geworden van een reusach tige hoeveelheid ruwe olie die vermoe delijk uit een tanker in het Engelse ka naal gestroomd Is. De badgasten, waarbij vele kinde ren, werden naar speciale behandelings centra gebracht, waar de vette massa uit hun haren en van hun lichamen werd verwijderd. De stank van de olie- laag. die 30 km strand- vervuilde, was zo erg, dat duizenden strandbezoekers een toevlucht zochten in hun auto's, ln hotels en restaurants. Het zwaarst getroffen werd Bexhill, waar drieduizend strandbezoekers moes ten worden behandeld. Ta Eastbourne werd de olie door groepen arbeiders weg gepompt an ta Hastings waad da c44e mat oplosmiddelen bestreden. Het handelscentrum van Hong kong, ofwel Victoria City. De bankgebouwen in het midden waren tot voor kort de hoogste van de stad. Nu worden ze overschaduwd door de links en rechts verrezen hotels en kan toorgebouwen. bruisende schatkist van Verre Oosten (Van t r verslaggevers) HONGKONG Kai Tak, de luchthaven van Hongkong, is op een smalle landtong gebouwd. Het vliegveld is aan drie zijden omgeven door water, terwijl de groene heuvels van het Chinese vasteland voor een onvergetelijk decor zorgen. Het verkeerstoestel waarin ik me bevond een grote Boeing van Panam was afgeladen met Amerikanen. De meesten waren militairen, die het 2000 kilometer in zuidwestelijke richting liggende Saigon na een diensttijd van een jaar voorgoed hadden verlaten. Ze konden hun vreugde nauwelijks op. In het air-conditioned stationsgebouw, dat als het modernste van heel Azië geldt, is de paspoortcontrole in han den van keurig geüniformeerde en ge disciplineerd optredende, Chinese amb tenaren. Ze gaan niet over "n nacht ijs. Behalve een toeristisch winkelpa radij# is Hongkong ook een centrum van goud- en juwelensmokkelaars, van handelaars in verdovende midde len en van politieke agitatoren. Het „zwarte boek", dat steeds weer wordt gehanteert, is dikker dan de bijbel. Ik Installeerde me in August Moon, een hotel, dat in het hart van Kow- loon gelegen is. Genoemd naar de bergketen van het achterland „de ne gen draken" is deze wijk, dit immen se stadsdeel eigenlijk, de kleurrijkste. Hier vonden de eerste pro-Maoistische relletjes plaats, die nog altijd een lichte nadeining hebben. Hier treft men de traditionele „ladderstraten" aan, de Chinese pagodes van het fel ste groen, rood en blauw, de hande laars ln alle mogelijke luxe gebruiks goederen, die met elkaar zo'n 600 mil joen gulden per Jaar omzetten. De etalages van de Juweliers en de horlogiers van cam&von Road zijn als inkijkjes ln een schatkist. Jade, malachiet, Ivoor, koraal, lapis lazuli, parels, goud, platina, briljanten, daar naast lakwerk, zijde, met koper besla gen kasten van teak- en kamferhout. Van al deze schittering en weelde be staat de vrijhaven Hongkong gro tendeels. En dat precies op de grens met China, waar de grootste luxe nog steeds een volle maag is. Een vreemd gebied, een anachronisme ook, deze uit 1842 stammende Brit se kroonkolonie, die door gouverneur Sir David Trench nog Is in de jaren van het Imperium wordt bestuurd. Het eigenlijke Hongkong is een eiland, waar de zakenwereld wolkenkrabbers van hypermoderne kantoorpaleizen en flatgebouwen heeft neergezet. Er zijn nog zo'n 200 andere eilanden, doch de meeste hiervan zijn onbewoond. Kowloon ligt aan de andere kant van het water, dat Victoria haven heet en dat breder is dan het Hollands Diep. Om de paar minuten varen er ponten stakingen zijn. Aan de boeien liggen vrachtvaarders, passagiersschepen en oorlogsbodems, omzwermd door stei gerende jonken, tongkans en sampans. Achter Kowloon waar 2 van de 3,5 miljoen Chinezen van Hongkong wo- de s(eer van bedrijvigheid plotseling op. Daar begint het nieuwe territorium, dat in 1898 voor 99 jaar van China werd gepacht, en dat, ln de richting van Kanton, tot aan de grensen van het rode rijk voert. Men vindt daar wat boeren, die op rijst- en aardap pelveldjes ploeteren. Men ziet er vluchtelingen, die in grote kampen bij een zijn gebracht. Er zijn geweldige eendenfokkerijen, die hun produkten een delicatesse voor de Chinese keu ken naar alle delen van de aardbol exporteren. Voor Hongkong en zijn m lij oenenbe volking is de voornaamste industrie de verwerking van textiel. De produktie van speelgoed «n van lederwaren ia stof* in opfeoqpl De meeste ven de 150.000 bedrijven zijn echter weinig arbeidsintensief. De aan Chinese fa milies toebehorende fabriekjes, die meer dan 100 werknemers tellen, zijn bijna op de vingers na te rekenen. Het laatste Britse bastion ln het Ver re-Oosten worstelt met enkele ontzag wekkende problemen. In de eerste plaats ls de samenstelling van de leef tijdspiramide vrij ongunstig. Door het geboorteoverschot dat als een van de grootste van de wereld geldt, zullen er op seer korte termijn nieuwe vor men van werkgelegenheid moeten worden gezocht. Op een wijze, die haar gelijke niet heeft, wordt in Hongkong aan de op ruiming van verkrotte woonwijken ge werkt. Het honderden miljoenen gul dens kostende bouwprogram voorziet ln 't ter beschikking stellen van woon ruimte (flatgebouwen) aan meer dan 100.000 zielen per Jaar. De stinkende onhyfiënische waterwijken, waar ontel- baren op verotte en vaak half gezon ken bootjes samenhokken, genieten ln 't saneringsplan topprioriteit. Ook de wrakke hutjes op de daken van be staande en redelijk bewoonbare hul- Tenslotte de sluikhandel ln narcotica. Volgens de statistieken is meer dan een procent van de Chinese bevolking Om een Chinese krant te lezen moet men tenminste 4000 schrifttekens kunnen onderscheiden. Vandaar dat kinderen al op hun vijfde Jaar lees- en schrfjflea krijgen. Deze kleuter, temidden van zoveel duizend ..letters", heeft nog wat resptyt. aan opium (vrij geproduceerd ln In dia), morfine en heroïne verslaafd. Speciale commando's voeren een on afgebroken strijd tegen het net van In ternationale smokkelaars, dat zijn ver takkingen over de hele wereld heeft. Alleen ln Hongkong worden jaarlijks bijna even grote hoeveelheden narco tica ln beslag genomen als in de hele Verenigde Staten. In 1966 kon de hand worden gelegd op niet minder dan 2.000 kilo opium, 100 kilo morfine en 10 kilo heroïne, terwijl 15.000 perso nen zich wegens Illegaal vervoer te genover de rechtbank moesten verant woorden. Dit alles hoor je al de eerste dag in Hongkong, waar de Europese samenle ving nog typisch koloniale trekjes heeft, en dat door de eilandmentali- telt zware stempels, zo geen littekens, draagt. Naast hard werkende lieden en koopgrage of uitgelaten toeristen schuimen er avonturiers en profiteurs rond. Er wordt met geld gesmeten maar er wordt ook politiek gemaakt.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4