Burgemeester wordt niet gekozen Zonder alcohol in verkeer jaarlijks 300 doden minder VOORONTWERP NIEUWE GEMEENTEWET Hai in de Rai met geld overheid VIRUSZIEKTEN KUNNEN VAKANTIE VERSTOREN Vrouwen slachtoffer van steekpartijen Benoeming voor zes jaar vervalt WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967. DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Amsterdam gaat wat belever (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tijdens de love-in, die de Amsterdamse hippies zondag op de bebloemde gazons van het Vondel park hielden, nodigden zij burgemeester Samkalden, die zij vertederd „pappie" noemen, uit, om met hen de marlhuana- vredespijp te komen roken. Dat zal wel niet doorgaan, maar het scheelt niet veel. Want wat zien we? Dezelfde ge meente, die vorig jaar de gummieknup pel trok, zodra maar enkele samenscho lende spijkerpakken werden waargeno men, biedt thans diezelfde Amsterdam se jeugd een grootscheepse, gesubsidi eerde love-in aan. Vrijdagavond ls dat, in de oude Ral. Er komen drie podia vol licht-, geluld- en bewegingsshows. Er zijn gratis bloemen, toeters, fruit, kralen en bellen te krijgen.. Ér worden 2.000 hippies verwacht, die elkaar naar hartelust mogen beschilderen, en het geheel gaat 4.000 gulden kosten. Ambtenaar H. Wiedeman van het bu reau Jeugdzaken, die de geestelijke pap pie van dit revolutionaire gebeuren is, toont zich zeer openhartig over het hoe en waarom. „Het heeft te maken met 't vakantieprogramma, dat wij ieder jaar voor de Amsterdamse jeugd organise ren", zegt hij op de blijde toon, die jeugdleiders eigen is. „Vorig jaar al wil den we deze activiteiten afsluiten met een daverend feest, maar we konden toen geen ruimte vinden. Beat is af braak, zeiden alle zaalhouders. Dit jaar kwam de inspectie voor de lichamelijke opvoeding opeens op de proppen met het voorstel, iets in de oude Rai te doen. Dat is nu een beetje uitgelopen. We willen bewijzen, dat het kan. Het is na tuurlijk een gok, want het kan op on geregeldheden uitlopen, maar er is veel ruimte in de oude Rai om je uit te le ven, en we zetten er natuurlijk geen stoelen in. We hebben vertrouwen in de afloop." De love-in is een uit Amerika via En geland naar Amsterdam overgewaaid modeverschijnsel, dat minder onschul- EEN OP TIEN NIET NUCHTER ACHTER STUUR (Van een i verslaggevers) DEN HAAG Nederland zou jaarlijks 300 dodelijke verkeersslachtoffers en 13.000 verkeersongelukken minder hebben, wanneer Iedere automobilist nuchter ach ter het stunr zou zitten. Van de tien auto mobilisten, die zelf rijden, is zeker één bestuurder niet nuchter. Dit zijn enkele nogal opvallende conclusies, die de stich ting wetenschappelijk onderzoek verkeers veiligheid in haar rapport „Alcohol en verkeersveiligheid" getrokken heeft na een uitgebreid onderzoek. Met deze stu die heeft de stichting zich beperkt tot automobilisten. ZtJ acht eenzelfde onder soek bij bijvoorbeeld bromfietsers, fiet sers en voetgangers echter Schots huwelijk voor Beatrix PRESTWICK (Rtr.) De Neder landse tegelfabrikant P. Laumans uit Tegelen heeft gisteren samen met *tJn soon Theo getracht zijn dochter Beatrix van een Schots huwelijk te weerhouden. De 18-jarige Beatrix is van plan op 26 augustus in de rooms-katholieke kerk van Prestwlck in het. huwelijk te treden met de 27-jarige gemeenteambtenaar J. Verbong, eveneens uit Tegelen. Na afloop van een gesprek van een uur tussen beide partijen in een hotel verklaarde Theo Laumans: „Het belang rijkste bezwaar van mijn familie ligt in het verschil in leeftijd. Zij is nog maar een kind". Het antwoord van de toekomstige brui degom luidde: „Haar ouders zijn rijk en achten mij niet goed genoeg, maar Bea trix en ik zjjn erg gelukkig met elkaar. Onze houding is onveranderd, wij gaan trouwen". De heer Laumans en zijn zoon gaven te kennen dat zij naar Nederland terug zouden keren. wenst. Gebleken is dat ook deze catego rieën veel alcoholongevallen veroorzaken. Verkeersongevallen, veroorzaakt door alcohol, hebben volgens het rapport naar verhouding een ernstige afloop. „Doel treffende maatregelen ter vermindering van het aantal alcoholongevallen zouden dus niet alleen het totaal aantal ongeval len doen afnemen, maar vooral ook de ernst van de ongevallen doen verminde ren", aldus een der conclusies. Nodig zijn in ddt verband: 6 normen voor de wettelijke toelaatbare bloed-alcoholgehalten in het verkeer, een doeltreffende controle op het na leven van deze bepaling, 9 deze controle, door middel van bij voorbeeld de ademproef, vooral op plaatsen en tijden, waar zich alcohol ongevallen voordoen. De stichting wetenschappelijk onder zoek vekeersverligheid is ervan over tuigd, dat een geheel alcoholvrij weg verkeer een wensdroom is. Maar men zal moeten streven naar het aanpassen van de technische omstandigheden in het verkeer. Dit betreft voorzieningen, waardoor de ernst van de ongevallen verminderd kunnen worden. Maar ook preventieve maatregelen, zoals het aan leggen van openbare verlichting en het verbeteren van de algemene weg- sltuatie. Het rapport wijst er nadrukkelijk op, dat alleen een alcoholgehalte van min stens 0,8 pro mille in het bloed een bewijsbare gevarenfactor in het verkeer vormt. De studie is daarop gebaseerd. En daarvan uitgaande zou de helft van het aantal ongevallen, waarbij sprake is van 'alcoholgebruik voorkomen kunnen worden door het weren van alcoholisten uit het verkeer. Boven alls geldt echter de voorlichting aan de automobilisten zelf. De meeste verkeersdeelnemers beschouwen zichzelf als de „beste rijders". Dit zal ook wel gelden voor de eigen rijbekwaamheid na het gebruik van alcohol. Het gaat ei om de automobilisten het gevaar bij te brengen van alcohol in het verkeer de eventueel toelaatbare hoeveelheid van. En hem verder van het denkbeeld af te helpen, dat eten bij het drinken zou helpen. Buitenlandse onderzoekingen hebben uitgewezen, dat dit niet het ge- Leeftijd, omstandigheden en tijd spelen bij alcoholongevallen een belangrijke rol. Mensen tussen 30 en 50 jaar schijnen minder hinder te hebben van de alcohol in het verkeer, jongeren en ouderen daarentegen meer. Een bloem endans tijdens een love-in in Lenden. Deze rage is nu ook overgewaaid naar Nederland. In de oude RAI te Amsterdam kunnen de hippies vrijdagavond aan een dergelijk spektakel hun hart op- dig is dan de bloemen in de haren van de hippies doet vermoeden. De Invallen, die de politie afgelopen zaterdag deed in twee Amsterdamse panden, waar bij elkaar 70 jongelui lief voor alles en ie dereen zaten te zijn, bracht het gebruik van verdovende middelen aan het licht althans van marihuana, dat onder de opiumwet valt. De heer Wiedeman weet van dit ge bruik af, al is hij van mening dat de omvang overdreven wordt en hij zegt erover: „Er zitten natuurlijk gevaren aan, maar als je de wetenschappelijke publikaties ziet, vooral uit Amerika, dan kun je verwachten dat er misschien wel binnenkort een verandering in de wet zal komen. Ik geloof dat bijvoorbeeld alcoholgebruik in dezelfde lijn ligt. Ie mand drinkt een borrel en rijdt een an der dood. Het is triest, maar in zekere zin is het door de maatschappij geaccep teerd, want alcohol is niet verboden. Ik geloof, dat iemand, die door het gebruik van marihuana overstag gaat, het an ders ook wel gedaan zou hebben". Roken en snuiven Hoe dan ook marihuana is verbo den en de politie jaagt erop. De heer Wiedeman is ervan overtuigd, dat er ook tijdens zijn love-in van vrijdag wel gerookt en gesnoven zal worden. Dat kan trouwens moeilijk anders, want liefhebber Simon Vinkenoog, die het ge bruik van marihuana en L.S.D. tot voor de strenge president van de Amsterdam se rechtbank toe hartstochtelijk verde digde en die door zijn veroordeling niet van het propageren van het high-zijn is afgebracht, heeft een vinger in de pap van elke love-in ook die ln de Rai. We krijgen dus de gekke figuur, dat de politie theoretisch vrijdag met veel kans op succes een inval kan doen op een feest, dat door de overheid is geor ganiseerd. Dat wordt lachen geblazen. Ondertussen is wel duidelijk, dat de stad die Samkalden kreeg, een heel an dere is dan de veste, die Gijsbert van Hall zo smadelijk moest verlaten. Vorig jaar de arrestatie en onwaardige fouil lering van het provo meisje Coosje Kos ter om de onbenullige reden, dat ze krenten uitdeelde. Thans agenten, die zich onwennig, maar zonder naar de bullepees te grijpen, het aanbieden van bloemen laten welgevallen. Enkele maanden geleden hardhandig optreden tegen dezelfde Coosje, omdat zij zeep poeder In de fontein op het Leidseplein gooide, hetgeen toch een alleraardigst effect gaf. Nu blijven de agenten achter het gaas van de arrestatiewagens zuur glimlachend toekijken, als jongelui limo nade in dezelfde fontein gieten en het Man die onder wagen uitkroop overreden VINKEVEEN (ANP) De bijna 20- jarige chauffeur T. Klop uit Haaf ton ls gistermiddag om het leven gekomen op de rjjksweg van Amsterdam naar Utrecht. Onder Vinkeveen had hij zijn vrachtauto ln de vluchtstrook gezet om een wiel to controleren, dat warm was gelopen. Zijn auto stond dlclit bij de rijstrook, zodat hij, toen hij onder de wagen uitkroop, werd overreden door een vrachtauto met aanhanger. Hij over leed ter plaatse. MEILICK/HERKENBOSCHDe 15- jarige J. van der Burgt is gisteravond om het leven gekomen toen hij bekneld raakte onder een kantelende landbouw trekker. De trekker werd bestuurd door een even oud vriendje, dat met de schrik vrij kwam. mengsel vervolgens ter verkoop aanbie den. Ja, er is iets veranderd in lastig Amsterdam en het gekke is, dat nie mand die verandering verklaren kan. Inderdaad: Coosje Koster is geruisloos verdwenen, provoprofeten Roel van Duyn en Rob Stolk zwijgen, anti-rook- magiër Jasper Grootveld loopt uitge blust rond en zegt: „Het helpt toch alle maal niets." Weggejouwd Dan nog moet men ervan uitgaan, dat de gewelddadige uitbarsting van vo rig jaar niet in de eerste plaats door deze figuren werd veroorzaakt, maar door de op sensatie beluste, zich verve lende kliek om hen heen. Diezelfde kliek beschildert nu in het Vondelpark eikaars gezichten met bloemen, zingt extatisch de Beatles na „All you need is love" en speelt „Zakdoekje leggen" of „Torentje bouwen" met Simon Vin kenoog. Nog iets: vorig jaar riskeerde deze jeugd de gummlestok om te beto gen tegen de oorlog in Vietnam iede re zondag weer. Maar afgelopen zondag werd PSP-Kamerlid Hans Bruggeman uit de sprekershoek weggejouwd, toen hij dit soort onderwerpen wilde aansnij den, en vervangen door een enthousiast toegejuichte jongeman, die riep: „Laat ons het liefdesspel de- boom- wordt- hoe- langer- hoe- dikker spelen." Waar is de verveling, de belustheid op sensatie gebleven? Weggeblazen door de bries van universele liefde, die door Am- terdam waait, kan men zeggen. Maar als de heer Wiedeman gelijk heeft met te stellen, dat de love-in een modever schijnsel is, net als indertijd de hoela hoep, dat zal het ook weer overgaan en zijn we er nog niet mee klaar. Dit alles maakt, dat het evenement „Hal in de Rai", zoals de gemeentelijke bijdrage tot het universele liefhebben heet, meer vraagtekens oproept dan antwoorden geeft. Wel is het verblijdend, dat in ie der geva! de starheid van vroeger door broken is, zodat er een open communl- catièmogélijkheid is gekomen tussen overheid en jeugd. Vandaar de wens, dat het, daar bij „Hai in de Rai" niet uitdraait op „Foei, en de roe". Geëlektrokuteerd door boormachine TIEL (ANP) De 37-jarige J. H. van Oorsouw, die in zijn woning met een boor werkzaamheden verrichtte, kwam op een gegeven moment met elektrische stroom in aanraking. De man overleed door de schok. Gifafscheidingen maken mens ziek „We waren heerlijk uit, prachtig weer, de kinderen genoten volop. Na drie dagen vakantie voelde ik mij niet lekker (hoofdpijn, géén eetlust) en ook twee van onze kinde ren waren wat hangerig. Ik gaf eerat de schuld aan 't warme weer, maar 's avonds wees de thermometer bij mij 39 graden aan en bij de kinderen bijna 40 graden. De dokter consta teerde „virusziekte" en Het daarbij het woord meningitis vallen. Ik was dodelijk ongerust, doch tenslotte is alles nogal meegevallen, al is onze vakantie voor een belangrijk gedeel te mislukt. Wilt u eens wat schrij ven over virusziekten" Natuurlijk voldoe ik gaarne aan dit verzoek en ik wil beginnen met te constateren, dat ik 't woord „virus" ln mijn vorige bijdrage al enkele malen gebruikt heb. De virusziekten behoren tot de infectieziekten, dus zijn het ziekten, die door levende ziektekiemen worden veroorzaakt. Die ziektekiemen scheiden een gif af (toxlne), dat de mens ziek maakt. Nu zijn er twee soorten infectieziek ten, namelijk de bacteriële infecties, die door bacteriën en de virusinfec ties die door virussen worden ver- Wat is nu het verschil tussen een bacterie en een virus? Een bactsrie (denk aan difterie, tyfus, cholera, tetanus, enz.) is een zó klein levend wezentje, dat het met het blote oog niet waargenomen kan worden, ech ter wél met behulp van een micros coop. We kunnen de bacteriën Iso leren van 't weefsel waarin zij leven en we kunnen ze (volkomen onafhan kelijk van dat weefsel) kweken op een geëigende voedingsbodem. We krijgen dan een bacteriecultuur en hiermee kunnen we allerlei experi menten verrichten, om te weten te komen, op welke wijze wij het leven van die bacterie aangenaam of min der aangenaam kunnen maken. De mogelijkheid tot het verkrijgen van de toxinen, die voor vacclnatledoel- einden gebruikt worden, ie zeer gun stig. Heel anders ligt dit hij de virussen. Deze zijn xo klein, dat ze zelfs met behulp van een microscoop niet waargenomen kunnen worden: men spreekt van „flltreerbaar virus" om aan te dulden, dat bacterlefiiter* (die door bacteries niet gepasseerd kunnen worden) de virussen gemak kelijk doorlaten. De virusson zijn niet of zeer moeilijk te isoleren van het weefsel, waarin zij leven en zij kunnen niet afzonderlijk (dua buiten het weefsel) gekweekt worden. Daardoor is een intensief onderzoek van de virussen een moeilijke opga ve. Als we dan nog bedenken, dat de meeste virussen bestaan uit tal rijke verschillende vormen („stam men"), dan is het wel duidelijk dat de bereiding van een doeltreffende „vaccinatie-entstof" met grote moei lijkheden gepaard gaat. Bij da profi- lactieche vaccinatie tegen Influenza bevat het vaccin dan ook het toxine van meer virueatammen, terwijl de „vaccinatie-entstof" tegen „polio" be staat uit toxinen van drie verschil lende virusstammen. De verschillende virussen hebben de neiging zich te nestelen in bepaalde weefsels. Zo kennen we de virussen van de ademhalingswegen (verkoud heid, influenza bijvoorbeeld), van klierweef9el (bof), van de huid (wa terpokken en pokken), van het ze nuwweefsel (lyssa, „polio") enz. Het erendeel van de virussen ls niet kwaadaardig (virulent), hetgeen maar goed ls ook. want zoals we al gezien hebben, geeft de bereiding van vaccins voor vele virusziekten grote moeilijkheden, terwijl zich te vens het eigenaardige feit voordoet, dat de sullapreparaten en de anti biotica (penicilline) géén genezende werking uitoefenen op de meeste vt- rusziekten. In dit verband is het van belang te weten, dat vele viruaaen doordat zij een beschadiging teweegbrengen van de bovenste 9lijmvliealaag een ingangspoort formeren voor bac teries. die dan een zogenaamde se cundaire (bacteriële) infectie veroor zaken. Voor deze secundaire infec ties zijn de sulfapreparnten en de antibiotica wél nuttige bestrijdings middelen. Men heeft indertijd voorgesteld aan alle virusziekten profilactlsch anti biotica toe te dienen, om daardoor het uitbreken van de secundaire in fecties (die meestal van ernstiger aard zijn don de virusinfecties) ta voorkomen. Men is van deze behan delingsmethode afgestapt, enerzijds omdat het ongebreideld gebruik van antibiotica schade kan toebrengen aan verschillende weefsels, ander zijds omdat het herhauldrlljk toedie nen van antibiotica het lichaam re sistent maakt tegen geneesmiddelen, waardoor deze „in tijd van nood" (dus in zeer ernstige gevallen) hun optimale werking zullen blijken ver loren te hebben. Zoals gezegd, de meeste virusziekten zijn niet ern stig: een paar dagen bcdrust doet de koorts al heel spoedig dalen. Het ls dan echter raadzaam, de bedrust nog enkele dagen vol te houden met het oog op een secundaire (bacterië le) infectie. Deze kondigt zich aan door een nieuwe temperatuursverho- glng. Doktershulp is dan beslist noodzakelijk. In het geval van mijn briefschrijfster zal er Inderdaad een virusziekte in het spel geweest zijn. en wel van een „stam", die via de spijsverteringsorganen het lichaam ie binnengedrongen (het zwemmen schijnt daaibtj vaak een rol te spe len). Naast de gewone virusziektever- schijnsel en (koorts. lusteloosheid, vaak diarree), geven bepaalde vi russtammen enkele alarmeren de verschijnselen (heftige hoofd pijn. misselijkheid, braken, nek-etljf- heid), die aan meningitis doen den ken. Deze virusmeningitis mist ech ter het ernstige karakter van de bacteriële meningitis, zoals in het geval van zijn briefschrijfster ls ge bleken. Toch is voorzichtigheid ook hier geboden. Dat er ook virusziekten zijn mst zeer ernstige, zelfs dramatische ge volgen hoop ik in een volgende bij drage duidelijk te maken. Huisarts. Touwfabriek sluit: personeel snel ander werk ROTTERDAM (A.N.P.). Met uitzon dering van de ouderen zullen de werk nemers van de N.V. Verenigde Touw- fabrlcken in Maassluis rond 450 man, onder wie 120 Spanjaarden vlot aan ander werk geholpen kunnen worden, zo verwacht het Gewestelijk Arbeids bureau in Vlaardingen. Na de bedrijfsvakantie, die op 14 aug. eindigt, zullen naar aanleiding van de dreigende sluiting van de fabriek nadere stappen worden ondernomen. Verschei dene andere werkgevers informeerden reeds bij het arbeidsbureau naar perso neel, dat bij de touwfabriek vrij zal Brie slachtoffers in ziekenhuis (Van onze correspondent) AMSTERDAM/AMERSFOORT De 34-jarige havenarbeider A. S. heeft gis teren op klaarlichte dag in de drukke Arnhemsestraat te Amersfoort getracht sijn 36-jarige ex-echtgenote met messte ken om het leven te brengen. Het slacht offer kon na ln het ziekenhuis behandeld te zijn weer naar huls terugkeren. Vrij wel tegelijkertijd werd ln Amsterdam de 24-Jarlge mej. B. Wanders geheel buiten haar schuld het slachtoffer van de Hef- snijd van een 26-jarige Italiaan. Na n worsteling, waarbij ook de ex-var- loofde van de Italiaan betrokken was. moest zij met messteken In de rag In het slekenhuls worden opgenomen. De havenarbeider uit Amersfoort was al enkele dagen op zoek naar zijn ex- vrouw. Gisteren postte hij ln da buurt en zag haar naar buiten komen. Hij schoot uit het portiek van een winkel en stak onder de ogen van de verbijsterde voorbijgangers de zich hevig verzetten de en gillende vrouw. Bloedend viel ze op de grond, krabbelde overeind en vluchtte bij een drogist naar binnen. Deze moest de deur voor het geweld ven de woesteling op slot doen. Pas toen kwamen de van schrik verstijfde voor bijgangers tot hun positieven en snelden te hulp, maar de havenarbeider nam de benen. Naar later bleek rechtstreeks naar het politiebureau, waar hij self aangifte deed van de moordaanslag. De onverkwikkelijke affaire ln Am sterdam ontstond, toen een S8-Jarlge Italiaan gewapend met revolver en mee naar het kantoor van zijn 20-jarige ex- geliefde toog. Het meisje had de vriend schap enige tijd geleden verbroken en de Italiaan wilde kennelijk verhaal ha len. Hij trof het meisje samen met een 24-jarige vriendin. Hij trok zijn revol ver en tijdens de worsteling die daarna ontstond ging het wapen plotseling af. De Italiaan werd in zijn hand getroffen. Hiermee was zijn woede allerminst gekoeld. Hij trok een mes en stak eerat zijn ex-geliefde in haar zij en vervolgens het andere meisje ln hanr rug. De laat ste werd, nadat men er ln geslaagd was de Italiaan te overmeesteren, met ern stige verwondingen ln het ziekenhuis op genomen. Het andere meisje kon na ver bonden te zijn weer naar huis terugke ren. De Italiaan kon op het politiebureau nog niet verhoord worden ais gevolg vnn de wond, dia hij in zijn hand had opgelopen. HIJ werd ter behandeling naar een ziekenhuis overgebracht. mmm (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het thans door minister Beernlnk (Binnenlandse Zaken) gepubliceerde eerste deel van een voorontwerp voor een nieuwe gemeentewet handelend over de or ganisatie van het gemeentebestuur blijft de benoeming van de burgemeester door de Kroon op aanbeveling van de commissaris der ko ningin gehandhaafd. Over de door velen ge wenste gekozen burgemeester wordt gezwegen, afgewezen wordt iedere vorm van Inspraak van de gemeenteraad bij de benoeming, ln het bij zonder waar het de beoordeling van kandidaten betreft. De thans tot een periode van zes Jaar beperkte benoemlngsduur ls voorts in het voor ontwerp komen te vervallen. Dit zijn de meest ln het oog springende punten nlt dit voor ontwerp, dat tevens de bevoegdheid tot schor- ring van de burgemeester, thans ln handen van Gedeputeerde Staten, bij de Kroon wil brengen. Over de procedure rond de benoeming van een burgemeester zegt het voorontwerp onder meer, dat door het verlenen van Invloed aan de raad de burgemeester ln zekere mate afhankelijk zou worden van dat deel van de raad. dat aan zijn benoeming heeft meegewerkt of ervoor heeft gepleit. Minder dan thans zou hij de man zijn, die door de gehele raad en de gehele bevolking wordt beschouwd als bovenpartljdig bewaker van de gemeentelijke belangen. De beperkte benoemlngsduur van zea jaar voor de burgemeester la ln het voorontwerp niet op genomen. Het burgemeestersambt heeft gelelde- lij kaan het karakter gekregen van een loop baan, waarin een zekere carrière gemaakt kan worden. Dat maakt een beperkte benoemlngs duur „minder voor de hand liggend". Het denkbeeld om de benoeming van meer dan pén burgemeester ln een gemeente mogelijk te maken ontbreekt eveneens ln het voorontwerp De opzet achter dit denkbeeld is, dat de ene functlonarl» zich tot bestuurlijke arbeid zou beperken, terwijl de ander voornamelijk de ge meente op het maatschappelijke vlak zou moe- te representeren. Het voorontwerp vindt dit niet aantrekkelijk. „Beide vormen van werk zaamheid behoren tot de wezenlijke Inhoud van de burgemeestersfunctie." Overbelasting van de burgemeester kan volgens het voorontwerp worden voorkomen door bij de portefeuille verdeling binnen het college van B. en W, aan de burgemeester een niet te omvangrijke taak toe te delen. Ook zouden representatieve taken voor een deel door de wethouders kunnen wor den vervuld. In het voorontwerp komen geen vereisten voor benoembaarheid tot burgemeester meer voor. Ook de thans ln de gemeentewet vermelde op somming van functies, die de burgemeester niet mag bekleden, ls komen te vervallen. Wel ls uitdrukkelijk bepaald, dat de burgemeester geen nevenfuncties ln gemeentedienst mag verrichten, met uitzondering van het ambt van gemeente secretaris ln gemeenten met minder dan 5000 inwoners en van het ambt van ambtenaar van de burgerlijke stand. De vrijheid van de raad tot heft bepalen van het aantal wethouders wordt vergroot. De raad stelt hun aantal vast. Wel ls een algemeen minimum van twee gesteld en een bijzonder maximum, dat afhankelijk ls van het aantal raadsleden waaruit de raad tenminste moet Onvrijwillig ontslag aan een wethouder wil het voorontwerp mogelijk maken. Indien de wethouder zich aan kennelijk wangedrag of grove verwaarlozing van .-.ijn taak heeft schuldig gemaakt. Onder grove verwaarlozing van zijn taak wordt ook verstaan het zonder voldoende grond weigeren van Inlichtingen aan de raad met het oog op afleggen van verantwoording. Voor de benoeming van een gemeentesecretaris is thans het opmaken van een aanbeveling van B. en W. voorgeschreven. Het voorontwerp in troduceert de benoeming uit een voordracht van B. en Wwaardoor men dit college een grotere Invloed op de benoeming wil geven. De regeling van met het raadslidmaatschap onverenigbare betrekkingen la niet Ingrijpend gewijzigd Wel zijn de handelingen die aan een raadslid verboden zijn belangrijk uitgebreid. Nieuw ls onder meer het verbod tot werkzaam zijn als gemachtigde of adviseur voor derden tot het aangaan van overeenkomsten met de gemeente. Ook mag een raadslid geen over eenkomst aangaan tot het togen beloning ver richten van diensten ten behoeve van de ge meente en het verhuren van roerende goe deren aan de gemeente. Tenslotte wordt een verruiming voorgesteld van de onderwerpen waarover de raad niet ln be sloten vergadering mag beraadslagen of be sluiten. Men moet bijvoorbeeld openbaar ver gaderen over wijziging van het aantal raads leden en over de vaststelling van tarieven voor gas. water en elektriciteit. Het nu gepubliceerde voorontwerp moet bij dragen tot gedachtenvormlng. Belanghebbenden en belangstellende burgers worden nu ln de gelegenheid gesteld hun kritiek te leveren. Eenst daarna, vermoedelijk pos ln het najaar, cal het uiteindelijke wetsontwerp ter goedkeuring aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Wat de benoeming van burgemeesters betreft, vormt Nederland een uitzondering ln de demo cratische westerse landen. Overal elders worden zij gekosen, rechtstreeks door het volk, dan wel door de door het volk gekozen gemeente-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5