PTT Robert Coutre, Frans medailleur, I RADIOHANDEL vindt Holland „merveilleux" ZIT IN DE PUT Niet onder indruk van klaagzang Rusland gaat door met Sojoezprogram In oktober baan om maan? tien HBS'-ers en gymnasiasten TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND De film van vanavond Benoemingen franciscanen PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 „Wij hebben een tefcort aan charme voor de buitenlandse kunstenaar: als hij hier per uitzondering exposeert, gaan we hoogstens even kijken en dan is het gebeurd. Wij worden, zéker iaat Frankrijk aangaat, anders ont vangen en daarom mogen we wel iaat terugdoen" zegt Jacqueline Huy- bers een Belgisch-Nederlandse-Haagse schilderes die ons uitnodigde om even kennis te komen maken met Robert Coutre, een van de bekendste Franse medaille-ontwerpers. In Nice kreeg zij onlangs de gouden eremedaille van de stad ter gelegenheid van een exposi tie. Coutre moest hem ontwerpen en uitvoeren, zodoende leerde zij hem kennen. Coutre is geboortig uit Gien-sur-Loire waar hij zijn eerste atelier heeft, het tweede is in Parijs waar hij werkt voor de beroemde La Monnaie de Pa ris. Jacqueline heeft, hoewel al jaren in Holland wonende, nog een licht Vlaams accent: „Weet ge hoe het daar gaat? Ik had een invitatie voor een tentoonstelling in Gien gekregen tij dens de Herdenking van de Gevallenen In 1940, in het Musée Internationale Chaaae tir. 's Avonds na de opening was er een diner en Ik - mocht; ttaar mee aanzitten als enige dame bij ze ventig heren en ik kreeg nog een pen ning toe, de eerste die aan een buiten landse werd uitgereikt. Ziedis mijn heer, zo doen ze daar met de gasten uit Holland. Neen ik vind dat wij wel eens wat vriendelijker voor onze gas ten mochten zijn. Dat behoeft niet al tijd langs de officiële weg te gebeu- Economische Zaken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De kleine (re) handelaren in de radio- en t.v.- branche hebben het, naar eigen zeggen, erg moeilijk. De prijzen- actie van V. en D„ waarbij allerlei artikelen van Philips ver beneden de adviesprijzen op de markt worden gebracht, heeft, volgens een woordvoerder van de Neder landse vereniging van radiohande laren, bijzonder nare consequen ties. „Er worden grote verliezen geleden, omdat men zonder winst moet verkopen. Onze organisaties zullen de huidige situatie bespre ken en dan eventueel in contact treden met de leveranciers of het ministerie v. Economische Zaken". Symfonie van brons Maar nu willen we graag wat zijn werk zien. Zoon Jacques en doch-ö ter Sabine Huybers dragen twee gro-fi te borden aan met een fond van rood ij fluweel waarop de ontwerpen in rijenÖ geplaatst zijn. Een symfonie brons. Kijk dat zijn enkele specimina 0 uit zijn kastelenreeks: Daar hebt uX Chambord, Chenonceaux, Blois, Che-f verny en daar zien we een prachtig fi oud Romaans dorpskerkje naast defl majestueuze kathedraal van Reims.V Wij vertellen hem dat wij ons de col-J lecte voor de restauratie van dit scho ne Godshuis na de eerste wereldoorlog herinneren. Holland heeft Frankrijk al tijd een warm hart toegedragen. En dit is het stadswapen van zijn geboor teplaats en daar hebt ge een ontwerp voor het monument voor de gevalle nen, aan de brug van Gien. Coutre houdt van de overgeleverde klassiekejf vormen, van het rijke blazoen, va oud-Franse romantiek, van Charleman-Ö je, van 'ftdfders mëar ook van Sint-EloyX de heilige patroon der smeden. Zijnö kunst is een handwerk dat nauwlet-j tende eisen stelt aan de schoonheid de reliëfvorm, daar komt het op aan. Ook dichter Ondanks ramp Komarov (Van onze ruimtevaartmedewerker DEN HAAG Nog geen 2.5 maand na het fatale ongeluk met het beman de Russische ruimteschip Sojoez 1, dat op 24 april van dit jaar ten gevolge van een defect aan het parachutesys teem in de Siberische steppen te plet ter sloeg, heeft de Sovjet-Unie zijn maanproject hervat door het lanceren en veilig bergen van een onbemand ruimteschip van hetzelfde type, waar- In kosmonaut Komarov om het leven kwam. Eerst nu heeft de dorre cijfer lijst van het Royal Aircraft Establish ment in Engeland, welke instelling de banen van alle aardssatellieren nauw keurig volgt, uitgewezen dat de Kosmos 168 in feite een schuilnaam is geweest voor een onbemande testvlucht met een De satelliet werd gelanceerd op 4 juli en keerde acht dagen later weer be houden op Russisch gebied terug. De relatief snelle hervatting van het pro gramma wijst erop. dat Komarov in dertijd om het leven is gekomen door vrij simpele, maar desalniettemin eni ge fatale fouten in zijn ruimtevaartuig. Zoals bekend raakten de koorden van het parachutesysteem van de Sojoez ver ward waardoor de parachutes niet tot ontplooiing kwamen en het ruimteschip met een snelheid van meer dan 500 km per uur te pletter sloeg. Toch was dit Hongergebieden in Mad ja Pradesj NEW-DELHI (AFP) De regering van de Indiase staat Madja Pradesj heeft een gebied van 300.000 vlerkante kilometer, met 14 miljoen ii „hongergebied" verklaard. niet het enige defect. Als alles goed gegaan in de ruimte zou Komarov op die noodlottige maandagochtend nog rustig zijn rondjes om de aarde hebben gedraaid, vergezeld van nog een ander bemand ruimteschip. Reeds spoedig zijn lancering echter kreeg de ruimtevaarder achtereenvolgens moei lijkheden met de radioverbinding, de raketjes voor de standregeling ruimte en het luchtverversingssysteem. „Rendez-vous" Dit deed de vluchtleiders op de grond besluiten een tweede klaar staande So joez die bemand zou worden met de veteranen Gagarin en Bykovski niet te lanceren. Dit toestel had een „rendez vous" moeten uitroeren met de Sojoez 1 om er daarna aan vast te koppelen. Liever wilde men Komarov terug ha len, en men gaf hem daartoe het be vel. In twee achtereenvolgende banen weigerden echter de remraketten dienst pas de derde poging, ruim 36 uur na d< start, slaagde. Alles leek dus nog goed te zullen aflopen, tot de vijfde en fata le fout aan het licht kwam. De lancering van de Kosmos 168 op 4 juli vormt nu de succesvolle herope ning voor het Sojoezprogramm; dit wijst er alleszins op dat de Russen nog steeds vastbesloten zijn in het ko mende najaar, wanneer de 50ste jaardag van de oktoberrevolutie wordt gevierd, iets spectaculairs te laten zien. Er zal dan vrijwel zeker een poging worden ondernomen twee Sojoezvaartui- gen in een baan om de aarde aan elkaar te koppelen en de meerkoppige beman ning daarna te lanceren in een baan die achter de maan langs moet lei den. Nog bijna drie maanden resten de Russen om de laatste voorbereidingen tot een dergelijke onderneming te ma ken. Uit de nieuwe testvlucht is al ge bleken hoe snel ze kunnen werken. Dat het hen aan vastberadenheid ook niet ontbreekt, bewees de kosmonaut Gaga rin reeds tijdens de bijzetting van Ko- marovs stoffelijke resten in de muur van het Kremlin. Hij zei bij die gele genheid: „De training van kosmonauten zal intensief worden voortgezet als voor bereiding om de 50ste verjaardag van de revolutie op waardige manier luister bij te zetten". ADVERTENTIE Uitwisseling Volgens madame Huybers moet het gewoon een kwestie van uitwisseling worden: wij vragen kunstenaars uit het buitenland op bezoek en worden uitgenodigd. Zij is maar begonnen met Coutre, tweeënvijftig, precies Felix Timmermans in zijn beste jaren, van aanzien dan. Want Coutre is een ras Fransman. Of hij Engels spreekt? Mais non, excuscz moi. aan Neder lands is natuurlijk niet te denken, misschien een woordeke Duits? Les Allemandes? Hij kijkt ons ietwat wan trouwig aan. Les Bouches... Parbleu, dat hadden we niet moeten zeggen. Hij heeft in Gmlinde in krijgsgevangen schap gezeten, ja dat was geen pretti ge tijdHij haalt een medaille van lelijk schril koper te voorschijn, een Piëta, gemaakt in het kamp. Geen be ter materiaal te krijgen. Maar die Piëta is hem zeer dierbaar geworden: hij heeft hem altijd bij zich. Van ori gine was hij beeldhouwer: Ecole des Beaux Artes In Parijs, maar een ou de medailleur maakte hem enthousiast voor de penningkunst en in 1938 kreeg hij de Grand Prix voor een van zijn medailles. Wij vertellen hem dat er hier een speciaal museum voor de penningkunst is in de Zeestraat „Maar daar heb ik hem het eerst naar toe gedaan" zegt madame Jacqueline, „wat peinst u?" Coutre is er enthou siast over; ze hebben er een pracht collectie waar Den Haag trots op mag zijn. Maar ook bij andere collec- beoefenen en scheppen. Hij kan wel over schrijven. Dat zwgt madame Jj Huybers omdat haar gast zeer scheiden is. Zij leest een van zijn zen voor uit de bundel Poèmes et il-J lustrations gewijd aan Pisanello. Un Jour dans sa splendeur. la riche Vit eet art précleux prendre soudaln O tol. Pisanello. I'llluatre módallleur. HIJ luistert toe met een afwezige blik.X de Piëta nog in zijn handen. Hoe hijQ Holland vindt? Merveilleux, de oudeS steden maar vooral de havens, hete strand, de zee. Hij is dol op schepen. Rotterdam was een openbaring hem... En nu het grappige zegt de J| schilderes: Hij was vroeger al in Rotterdam geweest en kende deÖ Euromast. Die heeft hij ons laten zien. F Maar ik heb hem de Eifeltoren latenQ ezien want daar was hij nog nooit opfi zien want daar was hij nog nooit opX geweest. Ziet ge zo moet het gaan, datj{ is mijn ideaal: een uitwisseling, wisselwerking tussen de kunstmensenO van Europa door veel persoonlijke* contacten: Elkanders werk steeds be-r ter leren kennen, natuurlijk kan de Be- fi nelux daar veel aan doen... U moetj weg? Monsieur Coutre brengt u naar de krant. Jaques haalt de car al 8 uit de garage. Soyez prudente wantO hij kent het verkeer hier nog niet zo...J| Bij de Centrale Directie der PTT te 's-Gravenhage is plaats voor ten hoogste 10 jonge mensen met een middelbaar schooldiploma, die belangstelling hebben voor een loopbaan in de administratieve dienst. Het is de bedoeling dat zij zullen worden geplaatst bij stafafdelingen waar - met steun van het bedrijf - de gelegenheid bestaat zich verder te ontplooien. Aan hun opleiding en hun training, zowel praktisch als theoretisch, zal daartoe grote aandacht worden besteed. Een psychologisch onderzoek maakt deel uit van de selectie-procedure. Wendt u voor inlichtingen en sollicitaties tot de Personeelsdienst van de Centrale Directie der PT Zeestraat 9, den Haag, telefoon (070)-61 44 11 toestel 7104. CENTRALE DIRECTIE In hoeverre deze laatste stap enig effect zou teweegbrengen is een open vraag, want de nu ontstane toestand is mede een gevolg van het opheffen van de verticale prijs binding door ditzelfde departement van Economische Zaken. In feite heeft V. en D. niets nieuws ge daan. Het heeft uitsluitend gebruik ge maakt van de mogelijkheid, die ongeveer twee Jaar geleden werd gecreëerd toen er een verbod op individuele verticale prijs binding kwam. Dat wil zeggen dat er een aantal branches een verbod van kracht werd op bindende afspraken tus- fabrlkanten en de kleinere leveranciers. Dat gold niet alleen voor radio's en tele visietoestellen, maar ook voor strijk- i, haardrogers, foto- en filmtoestel len en zelfs voor personenauto's. Door de Inwerkingtreding van dit verbod was het vanaf dat moment toegestaan kortingen te verstrekken op de door de producent aanbevolen prijzen. Daarvan weid in de praktijk levendig gebruik gemaakt. Het ministerie van Economische Zaken is vooralsnog niet onder de Indruk van de klaagzang van de radiohandel: „Ge zonde economische verhoudingen ont staan door concurrentie, een voorwaarde daartoe is vrijheid. Dat de verticale prijs bindingen Juist in'deze branches zijn op geheven was het gevolg van de zeer sterke band die hier bestond en die door broken moest worden", aldus een voor lichtingsambtenaar. Evenmin geschokt toont zich de direc trice van de Nederlandse Consumenten bond: „Dit is een normale situatie. De kleinhandelaren moeten niet vergeten, dat de markt gewoon slechter is .gewor den, nadat men eerst Jarenlang de wind in de zeilen heeft gehad. De meeste men sen hebben nu hun televisie, zodat auto matisch de vraag afneemt. Wij zijn prin cipieel tegen verticale prijsbinding. Wat er nu gebeurt s iheel normaal, er wordt alleen veel tamtam over gemaakt. Het is oordeelt. Natuurlijk treden er dan prijs- vraagt, die men op dat moment nodig oordeelt. Natuurlijk treten er dan prijs verschillen op, maar dat ls toch in de meeste andere branches al lang het ge val?". aldus de Consumentenbond. Televisie zendt doop prinsje rechtstreeks uit (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De doopplechtigheid van prins Willem-Alexander zal recht streeks door de televisie worden uitge zonden. De doop vindt plaats op zater dag 2 september in de Jacobskerk In Den Haag en zal worden geleid door ds. J. Kater. Wie precies de plechtigheid zullen bij wonen is nog niet bekend. Aan de uit zending wordt meegewerkt door het Haagse Jeugdkoor onder leiding Marius Borstlap. De leden van de koninklijke familie, die hierbij aanwezig zullen zijn, rijden van Huis ten Bosch naar de kerk en later weer naar het zelfde paleis terug. NEDERLAND I: STER-reclame- uitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 uur). NTS: 18.45 uur: Minimolen 18.50 uur: Nieuws In het kort 19.00 uur: Er sprookje 19.51 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Billy Bevan, lachfilm 20.35 uur: De mooiste tijd van je leven, film 21.55 uur: The Italians, docu mentaire 22.40 uur: Tweede Journaal 22.45 uur: Sluiting NEDERLAND II NEDERLAND O: STER-reclame- uitzendlngen om 20.01, en 22.10 uur). NTS: 20.00 uur: Nieuwe in het kort NCRV: 20.05 uur: Een horizontaal quizprogramma 20.30 uur: Politiemuseum, 21.30 uur: Dagsluiting 21.85 uur: Pondspondsgewijs, NTS: 22.15 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting HILVERSUM I NCRV: 20.40—21.30 uur: Concert door Radio Philharmonisch Ork. 28.15—28.55 uur: Muziek voor een zomeravond, gramm. VARA: 20.05—20.40 uur: Accoord, amusements programma 22.5528.80 uur: Holland Festival 1967, muziekprogramma Radlonleuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8 30. 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30 23.55. HILVERSUM III Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Tijd vrU voor muziek en zang, 18.30 Gram., 19.00 Nieuws, 19.10 Radiokrant, 19.30 Muziek van het Leger des Hells, 19.45 Wereldpanorama, 19.55 Orkestmuziek, 20.40 Radio Fllharmo,- nlsch orkest, 21.30 Evangelisatie, 21.45 Orkest muziek, 22.15 Avondoverdenking, 22.30 Nws, 22.40 Klass. muziek, 23.00 Lezing, 23.15 Lichte HHLVERSUM II (298 m) VARA: 18.00 Nws, actual., 18.30 Vocaal-Instrumentaal ensemble, 18.55 Voor de kinderen, 19.30 Artistieke staal kaart, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevar. gram. muz., 20.40 Spreekt u maar...! (wedstrljdprogr.) 21.15 Interviews, 22.00 Actuele feiten, 22.15 Franse chansons, 22.30 Nieuws, actual., 22.55 Kamer- VERONICA (192 ni) 18.00 jukebox, 19.00 Joost mag het weten, 20.00 VerzoekpL progr., 22.30—1.00 Gevar. gram. muziek. BRUSSEL Nederlands (324 m) 18.00 Nws, 18.03 Voor de soldaten, 19.30 Extase, 20.00 Operettemuziek, 22.43 Lichte muziek. 21.00 tot 23.00 Noorzee-festlval. 10.00 Mod. muziek, 11.00 Voor de ziekt VPRO: 11.30 Kamermuziek, 12.27 Land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.48 Lezing. 13.00 Gram., 13.45 Voor de vrouw, 14.15 Gitaar- recital; TROS: 14.45 Boeminm! Licht progr., 15,05 Actual., 15.10 Accordeonmuzlek, 15.25 Voor de vrouw: NCRV: 15.45 Mod. muziek, 16.00 Bljbeloverd., 16.30 Klass. muziek, 17.00 Metropole-orkest, 17.30 Zd-Amerlk. klanken. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.Q0 Nws, ochtendgymn., 7.20 Gram., 8.00 Nieuws en actueltelten, 8.15 Gram., (8.30 De groenteman). 8.50 Morgenwijding, 9.00 Orkestmuziek, 9.30 Toppers van toen: lichte gram. muziek voor oudere luisteraars, 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Arbeidsvitaminen, 12.00 Vocaal ensem ble, 12.27 Land- en tuinbouw, 12.30 Licht orkest, 13.00 Nieuws, actual., 13.30 Mod. en ziekjes, 10.00 I1 k-s. 11.02 Gram. r 13.00 Nleu' 13.02 Nederl. hitparade van deze week, Lagelanders (gr.): KRO: 15.00 gesloten: g VERONICA (192 m) 6.00 Ook goelemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt, 10.00 Koffietijd 11.00 Huis vrouwen verzoekprogramma, 12.00 Muziek bij de lunch, 14.00 Van Concertzaal tot Jukebox, 15 00 Voor de zieken, 16.00 Donderdagmiddagparade, 17.00 Internationale muziek, 17.15 Favorieten express, 17.45—18.00 Nederlands (324 m) 12.00 Nws, 12.03 Amusementsmuziek, 12.48 Gitaarmuziek, 13 20 TafeLmuzlek, 14.03 Lichte muziek, 15.03 Amusementsmuziek, 16.00 Lichte muziek, 17.15 Zweedse muziek, 17.30 Amateurkoren. Luchtoorlog tussen arenden en ooievaars ISTANBOEL (Reuter) Honderden arenden hebben boven een vallei bij Tarsus een verwoede veldslag van twee dagen tegen ooievaars verloren. De aren den zijn naar Cyprus gevlucht met achterlating van 50 doden op de grond. Vissers hebben nog zeventien dode aren den en vflf dode ooievaars ln zee ge vonden. „De mooiste tijd van je leven", de film die de NTS vanavond op het scherm brengt, speelt zich af op een zoge naamde „public school", een van de vele traditionele instellingen die het moderne Engeland nog rijk is. Op deze kostschool, waar alleen jeugdige Engel sen van een bepaalde stand worden toegelaten, zien directeur Wetherby Pond (Alastair Sim) en zijn medewer kers het nieuwe cursusjaar met ver trouwen tegemoet. Een expressbrief uit Londen brengt echter een verandering in het zorgvuldig opgestelde schema. Door een vergissing van het ministerie van Onderwijs krijgen zij opeens hon derd leerlingen meer. Tot overmaat van ramp blijken deze extra-pupillen nog van het vrouweijk geslacht te zijn ook. Daardoor moeten leraressen hun in trede doen, hetgeen al spoedig aanlei ding geeft tot moeilijkheden als miss Marple (Margaret Rutherford) de touw tjes in handen krijgt. De verfilming van deze oorspronkelijk voor het toneel geschreven schoolklucht was in handen van regisseur Frank Launder, die er veel vaart en pit in bracht. Wie zich kan vermaken met dikwijls typisch Engelse humor zal bijzonder veel ple zier beleven aan „De mooiste tijd van je leven". (Nederland I 20.35 nur). franciscanen heeft voor het eerst een broe der benoemd tot deflnltor der Nederlands» huis. Pater Menander Lap dfe^ok^tof defl nltor ls benoemd heeft die benoeming ge kregen. ondanks het feit, dat h() nog geen dertig Jaar ls, noch tien Jaar lid van de orde ls, hetgeen vereist Is voor een deflnltor. Na consultatieve stemming onder de missio narissen zijn door het kapittel voorts be noemd. respectievelijk herbenoemd: ln het Commissariaat H. Thomas In India: provinciaal delegaat: Leonardus Fernandez; Lucheslus Houdljk; raadsleden: Placldus Frankenmo- len, Mlsael Kammerer, Arcadlus van Maanen, en Carolus Kruitwagen. Vliet; raadsleden: Artemlus Huls en Paulus In Pakistan. Commissariaat van de H. Joannes Baptist: provinciaal delegaat: Theo- w.u «-•»■*« ïdsleden: Cyprlanus Dias, Joannes Baptlsta Todd, i het kader der provlncle- er Claudinan Kemmeren Rupertus Postma. Ii >om, gardlaan; Ammerzoden: Het Bus- Kempke: Herman Veldman, praeses, H. WUUbrord, Berchmans LamboolJ, praeses- *->or; Amsterdam: H. Antonlus. Abel Duln- gardlaan-pastoor, H. Franclscus. Monta- Versteeg, praeses-pastoor. H. Joseph, Edwold Rossen, gardlaan-pastoor: De Blldt (nog op te richten gardianaat): Gelasius Vro lijks, gardiaan Ble.verheide. H. Antonlus, Ur- v. Gemert. praeses-pastoor; Bolswaid, ranclscus: Thaddaeus Ros, praeses-pas- I den: H. Wllllbrord. SU verlus van Swelm, praeses-pastoor; Delft: H. Joseph. Theopha- nes Notenboom, gardlaan-pastoor, H.H. Nico- laas en Gezellen: Servus Keulaerds, praeses- pastoor; Drachten: O.O., Angellnus Grasveld, gardiaan; Druten: H. Joannes Vlanney, Geb- i hard Voorvelt. praeses; Francker: H. Fran- Theophllus Sanders. Baselaar. gare >r, H. Paschal ls. Lucldlus v. d. Vat. ?s-pastoor; Haarlem: H. Antonlus, Lu- s de Haan. gardiaan-pastoor, H. Hart, »ses-pastoor, H. Nlcolaas H. Antonlus, Adrlanus Loof. praeses-pastoor. H. Bernardlnus, Balthasar Simons, gardiaan, H. Franclscus. Theophllus Thönl, gardiaan- pastoor, H.H. Martelaren, VlvenUus Keu laerds. gardiaan-pastoor; Hoorn: H. Drieëen- held, Hubertus Hoekstra, gardlaan; Kerkra- det H. Antonlus Doctor. Fldentlus van Vel- 7en, gardlaan: Leldem H. Antonlus, Egumun- Pleck. Har aid Hooget i Wortelboer, praeses-pastoor, Redemptus Dijksti ivoorde: H. Bonlfa- praeses-pasti tius, Protaslus van Scl Maastricht: H. Antonlus, ses-pastoor, H. Bonaventura, Bernardlnus Maarschalkerweerd, gardlaan; Megen: H. An tonlus. Antonellus Boere, gardiaan; Nieuw* ~|g^ Gerardu» Wegdam gardiaan. Mesdag- ihreurs, gardl- Bernardus v. straat. Otho Th< cus, Hugollnus Backelan'dt, praeses-past* Oudewaier: Gulielmus Enger1-- toor; Rotterdam: H.H. Ant. nuel Louwe, gardiaan-pastoor, Bartholomaeus Sluijs,8 praeses'-pi tard: H. Antonlus, Gerlach Schi aan-pastoor; Stoutenburg (gardianaat in op richting): Marlophllus Celle, gardiaan; Utrecht: H. Franclscus (gardianaat ln oprich ting), Germanus de Kok, gardianus, Willen- Barentzstraat, ildefons Bremen, praeses. Venlo: H. Joseph. Seraphlon Pronk, gardl- Hart, Servulus Ridder, ga'rdlaan;' Vragender H. Antonlus, Arno Mledema, praeses-pastoor Weert: H. Hteronymus, Juvenalls Post, gar- dulf Renlrle, gardlaan; WIJchei Abt. Antlgunes Janssen, praeses-pastoor. II Everardus, Firmatus van Rijn. praeses-pas toor, H. Paschal Is. Adelmus Heljmerlnk, Berthold de Lahaye, p Verplaatsingen onlus, bedrljfsaposlol d. Barselaar ly, Zeven Smarten, naar Alverna, emaltleur; Adalbert Bergman schoolmuziek Lelden, Llsse; Benjamin Berg man van Rotterdam Onbevl. Ontv. naar Oostenrijk: Ferrerlui van eBrkel van Leiden Onbevl. Ontv. naar Vorden, H. Hart, pastoor H. Antonlus; Gandulf Bertels van ■den H. Hart. ref- tweede portier; Bertrand van BUsen Brommen naar Rome, generale deft- Angelo Blndels van Nieuwe Nle- dorp naar Wenen, kapelaan; Aloyslus Bode- ANTENNE Film over Italië en Italianen „The Italians" is de titel van het leven dige, poëtische, afwisselend boosaar dige en tedere boek van de journalist en schrijver Luigi Barzini. Het is ook de titel van de film, die Barzini over hetzelfde onderwerp maakte met een team van de Amerikaanse televisie maatschappij CBS. De NTS zendt deze film vanavond via Nederland I uit. Barzini laat de kijker Italië en de Ita lianen zien zoals hij ze ziet: met een groot gevoel voor theater, waarachter veel verborgen wordt. Hij citeert het ironische gezegde van zijn landgenoot Ignazio Sllone, dat er geen volk be staat, dat zo ellendig en wanhopig is als deze vrolijke Italianen. Om dit te illustreren laat hij onder meer een dramatische begrafenis zien, een voorstelling van Aïda te midden van Romeinse ruïnes en een prachtige studie van Napolitaanse gebarentaal, met negen manieren om geluidloos „neen" te zeggen. Verder vertelt hij hoe de Mafia ln sommige gedeelten van Sicilië zijn wil aan de bevolking oplegt door de con trole over de watertoevoer. Vlak voor het filmteam op Sicilië kwam, was er iemand door de Mafia vermoord en men ziet in de film de vijandige reac ties van de bevolking op Iedere vraag die hun gesteld wordt. Maar dezelfde eigenschappen die de Italiaan tot scepticus maken, maken soms van hem ook een genie. Dit genie is verantwoordelijk voor de schitteren de kunst van dit land. „De grootste kunst van de Italiaan is", zo zegt Bar zini, „de kunst het leven goed te (Nederland I - 21.55 uur). Voordat de AVRO gisteravond begon (e „Televlzieren" wijdde hij 'n sympathiek „In memoriam" aan (ook zijn medewer ker) Max Tak: beelden der huldiging t.g.v. Taks 75e verjaardag, lofspraken van Willy Alberti tot en met ex-bur gemeester Van Hall maakten duidelijk wat Max Tak voor Nederland heeft betekend en gedaan. Hulde en lof voor de overledene, al kregen we de indruk dat het een beetje te veel van het goede was. De AVRO zat o.l. heel dicht bij een zaligverklaring De actualiteitenrubriek „Televizier" was ditmaal o.m. gewijd aan de be ruchte dopingaffaire. Een arts vertelde dat als er bepaalde stoffen in de urine worden aangetroffen dit nog niet op het gebruik van stimulantia hoeft te wijzen. Men trok m.a.w. de deskundig heid van de Gentse hoogleraar en de bruikbaarheid van diens methoden in twijfel onder het motto: Bloed maakt urine rood, maar rode urine duidt daarom nog niet op de aanwezigheid van bloed. Het kunnen ook rode bietjes zijn die de kleur aangevenVoor welke redenering natuurlijk veel, zeer veel te zeggen valt Het belangwekkendste onderdeel van het AVRO-programma was een docu mentaire van de BBC-t.v. over stra ling. Op zeer instructieve wijze werd duidelijk gemaakt dat de straling, waarvoor iedereen nogal huiverig is, in werkelijkheid een zegen voor de mensheid kan ztJn. Dank zij dit pro gramma zijn we op het gebied van de radiatie een stuk wijzer geworden. Toch deed deze trip door atrallngsland koel aan: al die mensen In nette witte jassen, bezig met een onzichtbaar iets AI

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2