Zakenman Hollander maakt als eerste solo-oceaanvlucht 7000 KILOMETER IN 30 UUR Svetlana verwaarloosde haar vader toen hij oud, ziek en seniel was Algeheel verbod op vivisectie bepleit PAROCHIE WIL NIET Drie Duitse OPGEHEVEN WORDEN Infiltratie op Cuba jongelui zoek Reusachtige blushelikopter neergestort Trein grijpt personenauto: twee doden Katechismus op 14 punten duidelijker I s-rwai t MWMl B DE LE1DSE COURANT MAANDAG 7 AUGUSTUS 1967 TEUGE (ANP) Om goed drie uur gistermiddag arri veerde op vliegveld Teuge de 40-jarige zakenman G. J. G. van Mesdag uit Arnhem met zijn eenmotorig sportvlleg- tuig van het type Mooney Mark 21. Dat betekende het einde van een vlucht van Amerika over de Atlantische Oceaan naar Nederland. Het is voor het eerst dat een Ne derlandse sportvlieger een dergelijke solovlucht heeft gemaakt. De heer Van Mesdag is in dienst van een Amerikaanse firma. Hij reist niet alleen veel in Amerika, maar ook in Zwitserland en Spanje. Aangezien hij voor zijn Eu ropese reis een vliegtuig no dig had. kocht zijn firma in Amerika dit vlerpersoons- toestel voor hem. Sportvlieger Van Mesdag liep al geruime tijd rond met plannen voor een tocht over de Atlantische Ooeaan- Bo vendien bleek hem dat het goedkoper was om het toestel zelf naar Nederland over te vliegen, dan het te laten transporteren. Drie dagen geleden startte hij in Amerika. De tocht voerde vla de Azoren, Por tugal, Perplgnan en Luxem burg. In totaal heeft hij over de ongeveer 7000 kilometer 30 uur gedaan. Onderweg heeft de heer Van Mesdag één keer een defect gehad. Boven de Atlantische Oceaan, bij de Azoren, brak de antenne van zijn radio kompas. Dat betekende, dat hij zich helemaal op eigen berekeningen moest verlaten. Hoewel hij zijn moeilijkhe den had doorgegeven aan enkele lijnvllegtuigen, bleek la'ter dat men er op de ver keerstoren van het vliegveld „Santa Maria" niets van Dergelijke solovluchten over de Oceaan worden wel eens gemaakt door beroepsvliegers, die nieuwe vliegtuigen van Amerikaanse fabrieken naar Europa brengen. De heer De heer Mesdag, die als eer ste Nederlandse sportvlieger een solovlucht over de At lantische Oceaan heeft ge maakt. Na zijn landing op het vliegveld Ten ge wachtte hem nog een taak: zijn toe stelletje naar de hangar slepen. Van Mesdag, die ongeveer 1000 vlieguren op zijn naam heeft is echter de eerste Nederlandse sportvlieger die dit heeft gepresteerd. Op Teuge werd hij verwel komd door zijn vrouw, be stuursleden van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVVL) en honderden belangstellen den. De KNWL kende hem voor deze vlucht het ere-in- signe in goud toe. Moeilijkheden in Rotterdam (Van verslaggevers) ROTTERDAM De parochie van de H .Antonlus en Rosalia (Het Bosje) ls diep teleurgesteld over het feit dat mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, besloten heeft het vijftien jaar oude kerkgebouw af te breken, of te verko pen en de parochie samen te voegen met die van de H. Hildegardus. Pas toor A. Loue OFM weigerde aanvanke lijk de brief van de bisschop met de schokkende mededeling gisteren op de preekstoel voor te lezen. Slechts op aan drang van de bisschop deed hij het als- Tegen de opheffing van de Bosjeskerk zijn ook vele oudere parochianen fel ge kant. Het kerkbestuur, dat pas vrijdag van een en Bnder op de hoogste is ge steld, wil eerst nog wel een hartig woordje met de bisschop spreken. Op dit moment kan de parochie zich financieel nog bedruipen, maar het bisdom is bang dat dit door de verder- Lunar Orbiter fotografeert achterkant maan PASADENA (AP) Dc Amerikaan se Lunar Orbiter 5 is gisteren begon nen met het fotograferen van de afge wende kant van de maan. Het ruimte schip draait in een 196 tot 6.010 km hoge baan boven het maanoppervlak. Het NASA-centrum bij Madrid zou vanmiddag de foto's ontvangen. Men hoopt mogelijke landingsterreinen voor maanreizigers te kunnen Bedolven onder betonzolder ELL (ANP) De 36-jarige champig nonkweker M. Heykers uit Eli in de Limburgse gemeente Hunsel is zater dagavond bedolven onder een instorten de betonzolder en om het leven gekomen. De 80 ton wegende zolder stortte in tij dens het afbreken door het slachtoffer van een oude champignonfcwekerlj. gaande ontvolking straks niet meer het geval zal zijn. „Het is wel vreemd dat de bisschop in zijn brief zegt dat onze kerk zal wor den gesloten als aan de Noordsingel ver- vangende kerkgelegenheid is gevonden. De Noordsingel ligt maar vijftig meter van de Bosjeskerk verwijderd", zo zegt het kerkbestuur. De Bosjeskerk is overigens niet de eni ge kerk,die in de toekomst zal verdwij nen, Ontvolking van de stadswijken Bllj- dorp, Crooswijk en Kralingen leidt er toe dat zes parochies door samenvoe ging tot drie worden teruggebracht. Dit heeft tot gevolg dat drie en wellicht zelfs vier kerkgebouwen niet meer voor de eredienst gebruikt zullen worden. De nieuw ontstane parochies zullen zielzor gelijk als een district worden beschouwd. De priester krijgen hierin zoveel moge lijk een specialistische taak. Samengevoegd worden voorts de pa rochies van de H. Albertus en O.L. Rozenkrans. De nieuwe parochie komt onder leiding van de pater dominica nen. De derde samenvoeging betreft de parochies van de H. Barbara en de Al lerheiligste Verlosser. Of de leiding van de nieuwe parochie in handen komt van de paters redemptoristen of van secu- lieren staat nog niet vast. NAARDEN (ANP) De rijkspolitie tc water heeft de afgelopen dagen enige malen met behulp van een motorboot en een vliegtuig het IJsselmeer afge zocht op zoek naar drie Duitse jonge lui. De oorzaak van de ongerustheid over hun lot is het feit, dat hun auto vol gens getuigen al sinds dinsdag aan de IJsselmeerkust tussen Naarden en Muiderberg geparkeerd staat. De auto is gekoppeld aan een lege carrier, ge schikt om een boot te vervoeren. In de auto bevindt zich dames- en herenkle ding. Een en 3nder behoort toe aan de 24-jarige Udo Hurrelbrink uit Harsber- gen, de 22-jarige Adolph Schröder en de 19-jarige Susanne Bürgheim. De drie zijn op 30 juli uit Osnabrück vertrokken voor een vakantiereis en men heeft sindsdien thuis niets meer van hen vernomen. Zij hadden een zeewaardig bootje bij zich. De boot waarmee de jongelui worden vermist moet een bruin mahonie zeil jacht je zijn met een zeil van 16 m%, waarin een Vikinghelm. LONDEN (AP) Svetlana Alliloejewa, de uit Rusland naar Amerika gekomen dochter van Stalin, heeft een verslag geschreven van het leven in de Sovjet-Unie onder haar despotische vader. Het boek, in Londen in het Russisch ge publiceerd ter bescherming van het copyright, is 222 pagina's dik, kost 25 gulden en heeft als titel „Twintig brieven aan een vriend". De naam van de vriend wordt in het boek niet genoemd. Het boek gaai over dood, liefde, haat. Siberische bannelingen, intriges in het Kremlin. Er wordt in verteld hoe Jozef Stalin, die zijn vrienden en familie leden rustig gevangen liet zetten of terechtstellen, het slachtoffer ls geworden van zijn eigen waanzin. Het boek bevat, al of niet opzettelijk, felle kritiek op het stalinistische communisme en het groteske machts misbruik in die tijd. Svetlana verwijt haar vader veel. maar zijn beulsknecht Beria. ook een Georgiër, nog Haar houding jegens haar vader ls teer ambivalent Zij was enerzijds doodsbang voor hem, wantrouwde vaak zt)n beweegredenen, maar haar liefde voor hem blijkt duidelijk uit het boek. TWINTIG BRIEVEN AAN EEN VRIEND..." zUn waanzin. Ze vertelt veel goeds over haar moeder, die, naar wordt verondersteld, zelfmoord heeft ge pleegd in het Kremlin na een diner met Stalin en diens naaste medewerkers. Ze schrijft, dat ze zich niet. kan voorstellen dat haar moeder gezwegen heeft toen Stalin zijn oudste en beste vrienden naar de gevangenis stuurde of voor een vuurpeloton bracht. Zelfmoord, zo schrijft tc. heeft mijn moeder waar schijnlijk voor een verschrikkelijker lot gespaard Na haar dood heeft Stalin geprobeerd vast te stellen wie de -chuld heeft gehad. Hy heeft zelfs een onder zoek laten instellen naar het feit. dat zijn vrouw een Westers boek had gelezen. „The Green Hat" van Michael Arlen. Hy heeft haar oom verweten, dat die haar een pistool heeft gegeven. Ook verdacht hij de vrouw van Molotov, omdat die haar voor het laatst levend heeft gezien. Hij heeft haar later tot vier Jaar gevangenisstraf laten veroordelen met haar marxistische idealen. Zij h.id grote be- /waren tegen de manier waarop haar man de revo lutie leidde. Stalin was zo wantrouwig, dat toen zijn zoon Jacob door de Duitsers gevangen werd genomen, hl) zijn ohoondochter, de vrouw van Jarob. ervan verdacht de Duitsers te hebben geholpen. Ook zij belandde ln de gevangenis. Svetlana beweert dat de Duitsers heb ben aangeboden Jacob Stalin uit te wisselen tegen ■•en belangrijke Duitser. Stalin heeft dat geweigerd. Zijn zoon ls in een gevangenkamp gestorven. Vassily De tweede zoon van Stulin, Vassily, Ls door de macht van zijn vader grondig bedorven. Om ln een goed blaadje bij Stalin te komen, promoveerden de supe rieuren van Vassily de jongen tot luitenant-generaal. Hij werd een arrogante zwaar drinkende vrouwen jager Toen Stalin in 1953 stierf, zat Vasaily zonder werk en zonder vrienden. Nlklta Knoetsjev heeft ge probeerd hem te helpen, maar na veie avonturen stierf de jonge Stalin in 1962. Het. boek van Svetlana zit vol met interessante bij zonderheden. Stalln heeft haar eens beschuldigd antl- Sovjet te zijn. Toen ze een tienermeisje was. had hij bezwaren tegen haar korte rokken en korte mouwen en tegen wat hi) als „vrijmoedig optreden" beschouwde Aan het einde van het boek «preekt ze geëmot loneerd over haar vaderland ais haar geliefde, haar prachtige, haar wrede Rusland, een Rusland dat haar tot troost is omdat het „Moedertje Rusland" ls. MARSEILLE (AP-Reuter) Een reusachtige Russische M-I6 helikopter, die gebruikt werd bij het blussen van een bosbrand bij Marseille is neerge stort. De negen inzittenden kwamen om het leven. De slachtoffers van het ongeluk zijn zeven Russische bemanningsleden, een Fransman van Russische afkomst, die als tolk fungeerde, en een Fransman. De helikopters vormen een aanvulling van de vloot Catalinavliegboten aan de Riviera, die gebruikt worden voor bosbrandbestrijding. COEVORDEN (ANP) De 24-jarige student W. van der Start uit Leiden en de 23-jarige mej. A. L. Berghoef f uit Em- men zijn zaterdag omgekomen toen zij op een niet-beveiligde overweg met een personenauto tegen een goederentrein botsten. Mej. Berghoeff werd uit de auto geslingerd en de student werd In de auto ongeveer 140 m door de trein meegesleurd TEXEL Op een rechte weg kwamen een Nederlandse en een Duitse personen wagen frontaal in botsing Hierbij werd de 25-jarige J. Braam uit Weesp gedood en raakten vier anderen gewond, ZUIDWOLDE Het 14-jarig meisje Geesje Scheper, dat 's avonds laat op een onverlichte fiets reed, werd aangereden door een tegemoetkomende auto en ver loor daardoor het leven. Doordat de auto vervolgens tegen een lichtmast botste, raakten vijf inzittenden gewond. TETERINGEN Kort nadat de 28-jarige J. P. Maas uit Oosterhout met zijn wagen tegen een boom was gebotst, overleed hij aan zijn verwondingen. WOLVEOA Het negenjarig Jongetje Dirk de Vries uit Langezwaag (Fr.) ls bij het oversteken van de spoorbaan door een personentrein gegrepen en gedood. ZLJPE Met haar bromfiets botste het 16-jarige Duitse meisje» Edith Gerjets tegen twee tegemoetkomende auto's. Zij overleed op weg naar het ziekenhuis. DEN HELDER De driejarige Sabrl- na Wendland stak tussen geparkeerde auto's door de weg over. Zij werd aange reden door een personenauto en gedood. LOSSER Doordat hij met zijn brom mer kwam te vallen, liep de 35-jarige Spanjaard R. Lopez Dl as verwondingen op. waaraan hij overleed. NEDERWEERT Door onbekende oorzaak botsten twee personenauto's fron taal tegen elkaar. De 19-Jarige H. A. van den Akker uit Erp kwam hierdoor om het leven Zeven anderen liepen verwondin gen óp Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Nieuwe Katechls- mui zal op veertien punten worden ver duidelijkt. De verbeteringen sullen wor den aangebracht In een nieuwe Neder landse druk en in de buitenlander verta lingen. Kardinaal Alfrlnk heeft de Paus gezegd deze verduidelijkingen cn aan vullingen in dc Nieuwe Katcchiamue te doen aanbrengen teneinde alle mis verstanden over de uitleg van de tekst te vermUden. Het ligt tn de bedoeling om dc ver duidelijkingen aan de Paus voor te leg gen. De leerzuivere deskundigen in Rome zullen wel enige tijd nodig hebben om de nieuwe tekst te beoordelen. Dc nieuwe druk van de Katechismus en do vertalingen zullen hierop wachten, zodat thans onmogelijk kon worden bepaald wanneer de nieuwe druk uitkomt. Het hoger catechetisch instituut in Nijmegen, dat de redactie van de Kate- chlamua verzorgt, werkt thans aan de aanpassing van -te tekst, die aan be zwaarden ln Rotne genoegdoening moet geven. Er ls geen sprake van dat Rome gezegd zou hebben dat er in de Neder landse Katechismus ketterijen zouden staan. Wel blijkt de lekst op een aantal punten niet duidelijk genoeg. Met name voor die geestelijken die al jarenlang ln de Vaticaanse sfeer verblijven en thans moeite hebben met bepaalde formulerin gen en hieraan een andere gevoelswaar de geven dan de schrijvers hebben be doeld. De algemene strekking van de Nieuwe Katechismus blijft echter onaangetast. Het gaat om „enkele kleinigheden, om een of twee regels hier en daar", zoals een woordvoerder van het hoger cate chetisch instituut het noemde. Tijdens het zesde wereldcongres tegen de vivisectie in Amsterdam werd een kunstbontshow gehouden. Een van de mannequins was de Engelse Celia Hammond, die in het nieuws kwam toen zij weigerde bont te showen na berichten over zeehondenvangsten. Indonesische onafhankelijkheid Mohammed Roem wil boek schrijven SCHIPHOL (ANP) Mohammed Roem, de oud-minister van Indonesië, die materiaal wil gaan vergaren voor een boek over de wijze waarop Indone sië haar onafhankelijkheid verkreeg, wordt op zaterdag 12 augustus met het Garudalijnvliegtuig uit Cairo op Schip hol verwacht. De heer Roem is gisteren uit Djakarta vertrokken met het Ga- rudavliegtuig, dat naar Amsterdam vertrok, doch hij stapte in Cairo uit en zal daar een week blijven. Hij heeft ook plannen om met Nasser te spreken. HAVANNA (Reuter) Cubaanse militairen hebben een groep „contra revolutionairen" gevangen genomen, die per schip uit de Verenigde Staten waren gekomen en op het westelijke deel van liet eiland waren geland. Volgens de Cu- 1 baanse verklaring waarin dit werd be- kendgemaakt, had de groep een grote hoeveelheid wapens en radiozenders b(j zich. Zij zouden van plan zijn geweest Cubaanse leiders te vermoorden, sabo tage te plegen en opstanden te organi- Later beschuldigde Cuba officieel de V.S. van het doen landen van de „contra revolutionairen". Vier van hen, Cubanen, zouden volgens de verklaring leden zijn van de Amerikaanse geheimen dienst, die met de reeds genoemde opdracht op 18 Juli uit Florida waren aangekomen. Met nog twee andere werden zij op de vergadering van de Latijns-Amerikaan se solidariteitsorganisatie van revolutio naire krachten getoond. Zij verklaarden dat door de CIA waren opgeleid en betaald. Verzoek gericht aan regeringen AMSTERDAM (A.N.P.). Het zesde wereldcongres tegen vivisectie, dat afgelopen week In het RAI-congres- oentram In Amsterdam is gehouden, Is gisteren, hoewel het congres pas van avond met een afscheidsdiner wordt besloten, praktisch tot een einde geko men. Als belangrijkste besluiten lagen toen enkele resoluties op tafel, waarvan da verstrekkende was: een besluit aan de regeringen van alle landen, die op het congres vertegenwoordigd waren, te verzoeken letterlijk de vivisectie te verbieden. Een andere resolutie die minder ver ging en duidelijker het hoofdthema van het congres wat zijn de alternatieven voor vivisectie onderstreepte, hield de aanbeveling ln, te komen met een pamflet ln verschillende talen, waarin informatie wordt gegeven over genees middelen, die zonder toepassing van vivisectie worden gefabriceerd cn een zelfde werking hebben als geneesmid delen, die met toepassing van vivisectie Eenzame Britse zeiler terecht Fl'NCHAL (AP) Dr eenzame Britse seller Alec Rose, die twrr da gen werd vermist heeft weer radio contact met het kuatstatlon VN I nn- rhal (Madeira). Rose heeft laten we ten dat hij In goede gezondheid ver' keert. Rose, die probeert ln zijn jacht Lively Lady de reis rond de wereld van sir Francis Chlchsster ook te maken, had naar men dacht een SOS uitgezonden. Dit was afkomstig van een punt 23 mijl ten zuidwesten van dit eiland ln de At lantische Oceaan. Hij verklaarde even wel dat de geheimzinnige noodsignalen niet door hem waren uitgezonden. Het is een raadsel van wie dc seinen afkomstig zijn, die nog steeds heel zwak door radio Madeira worden op gevangen. Schapen zoeken nog naar een vaartuig ln nood. worden gemankt. Bovendien dient «Ut pamflet duidelijk de nevenwerking van bepaalde moderne geneesmiddelen, met name antibiotica, te beschrijven. Verder besloot het congres zich tot de Europese raad te wenden met het verzoek gehoord te mogen worden bfl de totztandkomlng van een wereldom vattende wet ter bescherming van die ren. Van Zwitserse z(]de werd aanbe volen een actie te ondernemen op 4 oktober (dierendag) voor de wereld- coalitie tegen vlvlsevtie. Tenslotte zullen drie wetenschappelijke coalitie zullen drie wetenschappelijk») commissies, ern Duits-, een Frans- en een Engelstalige, zich in onderlinge samenwerking bezig gaan houden met alle alternatieven, zoals onder andere cel- en weefselculturen, die tegenover de vivisectie kunnen worden gesteld. Over de resultaten van hun werk moe ten zij een rapport uitbrengen aan het bureau van de wereldcoalltle tegen vivisectie. Bosbranden op Capri en Ischia geblust NAPELS (AFP) lie branden die saterdag waren uitgebroken ln de bos sen van de Italiaanse eilanden ('apri en Is<-hin, is uien meester geworden. En kele brandweerlieden hebben brandwon den opgelopen. Op Capri woedde het vuur vooral op de Monte Solaro, De beroemde villa „San Michele", waar de Zweedse seh rij ver arts Axel Munthe het boek „De geschie denis van San Michele" schreef cn die na dlsns dood als museum werd Inge richt, werd een ogenblik bedreigd, maar kon worden behouden. Het hardnekklgst bleef het branden bij het dorp Marina Plccola, waarvan verscheidene huizen werden ontruimd. Ongeveer 300 ha den nenboa ging verloren. Op het naburige eiland Ischia waren de branden minder hevig. Daar woedde het vuur vooral op de heuvel van Mare- coppo. Aan het bluaaingswerk op de twaa eilanden namen behalve vakantiegan gers, ook brandweerlieden en militairen uit Rome en Napels deel.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5