0 13 IN NEDERLAND MAG BI éÉAél Handel in erotiek: dichte gordijntjes en open sadisme (Van wil onzer verslaggever») Een Nederlander, die onlangs voor zaken in Ierland moest zijn, kreeg daar een van de morele schokken van zijn leven. Hij rekende erop, tussen zijn werk door enige tijd te zullen moeten doden en wist uit ervaring, hoe 'n opgaaf dat is in een land, waar alle cafés en bars om half elf 's avonds zedig op slot gaan. Daarom had hij behalve tandenborstel en pyjama ook „The Carpetbaggers" van Harold Robinson meegenomen een pil van een boek, dat geschreven is volgens het bestsellende recept: doe er zoveel mogelijk sex, sadisme, glamour, geld, romantiek en avontuur door. Geen kinderboek kortom, maar anderzijds toch stukken braver dan onzé eigen Jan Cremer, want, bijvoorbeeld, van schuttingtaai gespeend. Men vindt het dan ook in veel Nederlandse boekhandels. De Ierse douane echter raakte helemaal in paniek, toen zij in de bagage van de Ne derlander op „The Carpetbaggers" stootte. Het boek werd onmiddellijk als zijnde regelrechte pornografie in beslag genomen. „Krijg ik het dan in ieder geval terug, als ik het land weer verlaat?", wilde hij met het oog op de geïnvesteerde 5.25 weten. O nee, geen sprake van. Hij moet verder leven met de veronderstelling, dat zijn eigendom, na eerst stukgelezen te zijn door alle ambtenaren van de dienst in voerrechten en accijnzen van de Ierse republiek, met veel verontwaardiging op de brandstapel is geworpen of toch minstens de boekenkast van de minister van Finan ciën is gaan sieren. Zoiets kan nog anno 1967 en vlak bij de deur. Men kijkt er als Nederlander vreemd van op, want al zijn we hier nog niet zover als bijvoorbeeld in De nemarken, dat kort geleden het begrip pornografie praktisch uit zijn wetge ving heeft geschrapt men moet ze hier wel verschrikkelijk bruin bakken, voordat zedenmeester Censuur in grijpt. Dat geldt ieker de laatste ja ren. Wie zijn ogen thans de kost geeft, niet eens meer onder de toonbank van de Nederlandse boekhandel, maar ge woon in de etalage, kan *ich niet voor stellen, dat men hier ooit zelfs maar lauw is gelopen voor een amateuris tisch boekje als ..Bob en Daphne". De erotische lectuur beleeft in Nederland een enorme hausse en spekt boeken kasten rowel als beurzen op een wijze, die zowel consument alz producent meer dan tevreden schijnt te stellen. Of men dit actuele fenomeen nu toe juicht of niet het is zeker een nade re studie waard. leert althans In Amsterdam, waar de exotische bloem der erotica het felst bloeit dat er op dit gebied ruwweg vier categorieën zijn, gericht op vier verschillende klantengroepen, maar alle even lucratief, zodat moet concluderen dat de markt enorm groot is. Allereerst valt, zomaar open en bloot in pocketwinkels aan *t Dam rak of In de Leidsestraat, de aanwe zigheid op van bijna alle meesterwer ken der erotische wereldliteratuur..on verkort en ongekuisd. Is de volledige „Juliette" van d« Marquis de Sade schaars vertegenwoordigd, omdat de prijs zes delen a raison van 20 gul den per stuk een grote afzet in de weg staat „Philosophie dans le bou doir" van dezelfde infame auteur kan overal vrij gekocht worden evenals „Justine". Een ander voorbeeld: ..Tro pic of Cancer" en „Tropic of Capri corn" van de Amerikaan Henry Miller tien jaar geleden met uitzondering van een enkele baanbreker door de he le boekhandel geschuwd staan nu in verschillende goedkope uitgaven open lijk te pronk en ook „Sexus" van de zelfde auteur levert geen enkel pro bleem op. Over Fanny Hill", dat en kele jaren geleden' in Engeland een zedenkuisende storm deed opsteken, praten we maar niet, noch over „My life and loves", waarin de levensgenie ter Frank Harris zijn amoureuze en andere avonturen beschrijft, pit zijn immers slechts erotische keuterwerk- jes vergeleken bij „My Secret Life", Was vroeger „De Lach" het summum van sex-op-papier, tegenwoordig voeren bersenkronkels als „Sex en Sadisme „Fatale Wellust" en „Betaling in Natura" de boventoon in winkeltjes als deze. Altijd zijn we' mensen die blijven staan, altijd wel een koper het dagboek van gelsman uit de Victoriaanse tijd, die het masker van preutsheid en degelijk heid, waarachter deze periode zijn ge laat verbergt, afrukt om- de ware- schokkende trekken te laten zien. Ook dit werk, dat in Engeland nog verbo den kost is, wordt vrij-uit in Amster dam verkocht. Het verdient hierbij de aandacht, dat bovengenoemde boeken (een bescheiden bloemlezing) in het algemeen slechts In vreemde talen ver krijgbaar zijn. Men vraagt zich af, hoe de censor zou handelen, als er onver korte onverbloemde vertalingen kwa men van „Juliette" of „My Secret Li fe". Niet welwillend, waarschijnlijk, gezien het feit, dat de oplage van de NVSH-uitgave „ls pornografie schade lijk?" met vertaalde fragmenten uit de erotische wereldliteratuur prompt in beslag werd genomen. Hetgeen dan ook tot de conclusie moet leiden, dat zij, die vreemde talen beheersen, be voorrecht worden boven hen, die met hun opleiding minder gelukkig zijn ge weest. Het verstand komt kennelijk op erotisch gebied niet met de jaren, maar met de talen. De tweede categorie, die welig blijkt te tieren ls die der zogenaamde „voor lichtende boeken". Zij behandelen met veel ernst en gebruik van statistisch cijfermateriaal de seksuele problemen en afwijkingen van de homo sapien- Een vrij overbodige zaak natuurlijk, want een gelukkig getrouwd man zal niet de behoefte hebben, zich te verdie pen in „The Impotency of the Male", •terwijl iemand, die dit probleem wel aangaat, zijn wijsheid niet dient te ha len uit pocketboeken, maar bij de spe cialist. Zeker waar zulke werkjes case histories geven van masochisme, sa disme, exhibitionisme, fetisjismp en erger, lijken zij eerder de erotische nieuwsgierigheid te willen bevredigen dan hulp te bieden aan een beklagens waardige zieke minderbeid. En die nieuwsgierigheid ia er... de ..voortich- tende boeken" vliegen eruit lnf'veel grotere getallen, dan er lijders aan af wijkingen zijn. Blote plaatjes De vraag naar „vlauele erotiek", blijft onverminderd levendig en het aanbod heeft zich de laatste jaren in verbazingwekkend tempo kunnen aan passen. „Blote plaatjes kijken" ls een liefhebberij, die momenteel ln Iedere kiosk of tijdschriftenwinkel beoefend kan worden. De enige aorg van de handelaren is, dat te veel belangstel lenden (voornamelijk ouderen van het mannelijk geslacht) het bij kijken la ten en niets kopen. „Per slot van re kening zijn wij geen maatschappelijke Instelling voor gefrustreerden en gluurders", merkt er een beiorgd op. Vroeger was het „Zonneland" of Iets dergelijks en ging de verkoop onder de toonbank door. Thans is er niets ver- bloemends meer, noch in de titels van tijdschriften die het vrouwelijk naakt aan de man brengen, noch in de wijze van verkoop. En in plaats van de body builderblaadjes kwamen tijdschrif ten voor homofielen, waarin recht op de man af wordt gegaan. Er is een tijd geweest dat het toppunt van de visue le erotiek in Nederland „De Lach" was met zijn pin-upfoto's van film sterren in bikini. Het blad dreef voor namelijk op treinreizigers, want thuis wilde of durfde men er niet mee ge zien worden. Momenteel is „Playboy" al heel gewoon en kan men nog veel verder gaan. Wie tachtig gulden te mis sen heeft, kan op de Amsterdamse Zee dijk stripteasefilms kopen, zonder dat iemand hem een strobreed in de weg legt. „Waarom ook niet?" zegt een ambtenaar van de zedenpolitie. „Als je in een nachtclub in ruil voor een bier tje een striptease kunt zien, waarom «ou je er dan thuis niet voor tachtig gulden naar mogen kijken?" l vierde catego- Tenslotte Is er nog rie op het gebied in Nederland tegen de klippen opgroeit de categorie, die de zedenpolitie aaitiMrkt als „de randpomografie". Het zijn boeken, die in het Nederlands geschreven zijn en die dan ook met 'n schuin oog naar de wet precies als Edith Pi af in haar beroemde ..Mylord" de gordijntjes neerdoen, wanneer het echt realistisch dreigt te worden. Om 't erqtische vacuüm, dat hierdoor ont staat, te vullen per slot van rekening beloven de titels de lezer „Fatale Wel lust", „ln de greep van de Hartstocht" ..Betaling in Natura", „Duivelse Drif ten" en dergelijk fraais grijpen de auteurs naar het klassieke middel der sadistische beschrijving en zij doen dat op een wijze, zo wansmakelijk, dat men geneigd is, zich af te vragen, of dit niet de gevaarlijkste erotische lec tuur van alle is. Zij appelleert immers niet eens meer op normale menselijke instincten, zoals bijvoorbeeld de visue le erotiek en een boek als „My Secret Life" doen, maar op de laagste, meest primitieve driften. Zeventig in vijf jaar Het ontstellende is, dat juist deze vier de categorie in Nederland de boventoon voert. Voor de erotische wereldlitera tuur moet men zijn talen beheersen. Voor de „voorlichtende boeken" is al thans een sprankje Intellectuele be langstelling voor de problematiek van de seksualiteit vereist. De „viBuele ero tiek" vergt tenminste nog het overwin nen van de drempelvrees. Niets van dat alles bij de randpomografie. Het is leesvoer van de ergste soort. Je hoeft er niet eens een winkel voor binnen. Op het Waterlooplein in Am sterdam vindt men deze misselijk ma kende rommel bij kramen vol. Offi ciële cijfers zijn niet bekend, maar 'n goede aanduiding is het resultaat van het onderzoek, dat is ingesteld door de Vrije Volkjoumalist Nico Polak, die als weinigen de zelfkant van de hoofd stad kent. Hij schat, dat er alleen in Amsterdam al vijftig zaken zijn, die dit soort randpomografie verkopen Hij kent een Rotterdamse uitgeverij, die Iedere week twee nieuwe titels op de markt brengt in een oplaag van ze ker 4000 exemplaren. Hij citeert een schrijver, die voor 500 gulden een boek in deze categorie aflevert. Hij heeft er al 200 op zijn naam, waarvan zeven tig In de laatste vijf Jaar. Artikel 240 van het wetboek van straf recht zegt: „Hij die enig geschrift ver spreidt. waarvan hij de inhoud kent, en dat aanstotelijk is voor de eerbaar heid wordt gestraft met een gevange nisstraf van ten hoogste een jaar of e»n boete van ten hoogste zesduizend gulden". Een vage formulering en er is weinig jurisprudentie. We weten wel. dat de minister in 1911 heeft ge steld dat de eerbaarheid op het seksue le vlak -moet liggen. Dnt sluit dus al de sadistische scenes uit Dun is er het arrest vim de Hoge Rand. dal bijna alles op dit gebied mogelijk maakt, nis het maar niet uitdagend is. De bock handelaren vooral de niet-erkende in Amsterdam begrijpen, hoezeer 't sein voor hen op groen staat en profi teren ervan. De erotiek is handels waar van de eerste orde geworden. Je hoeft er niet eens een winkel voor binnen te gaan. de smeerlappertj kan je ook op de markt zoals hier In Amstei dam kopen. De „Prachtrealleten van S.95 en hier 1.50" kan de leser na gebruik weer inleveren bU de koopman. Hij krijgt dan 50 rent „statiegeld" terug....

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7