Shetland pony: SaCcidócSouYa/nt Striptease', vermakelijke eenakter van Mrozek Margie Ball naar Polen Van werkknolletje tot speelkameraad Grevenbicht gebukt onder krekelplaag PAGINA 2 DK LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 Burgemeester? De beste! IJOE kort ls het nog geleden, dot ln **het Limburgse elke regionale of plaat selijke benoeming gewraakt werd, wan neer de keuze niet gevallen was op een kandidaat, die tenminste aan de volgen de eisen voldeed: uit de eigen streek, katholiek, lid van de Katholieke Volks partij? Maar anno 1967 wordt ln Heerlen ver klaard, dat het ln Nederland gangbare systeem om personen van een bepaalde politieke kleur of godsdienst in bepaalde gemeenten te benoemen, uit de tijd Is. Bepalend zou alleen moeten zijn of het de Juiste man Is die over de vereiste ca paciteiten beschikt en die tevens past ln het leefpatroon van de plaats waarvoor men hem wil benoemen. De verklaring is opgetekend uit de mond van drs. H. Verlnga, niet de minis ter van Onderwijs, maar zijn naamge noot, die voorzitter Is van de kring-Lim burg der Katholieke Volkspartij. Een verklaring die naar ons hart ge sproken ls. De kwalificatie „passend In het leefpatron" ls toch ln vele opzichten al een beperking, maar een noodzakelij ke. Men zou hieruit bijvoorbeeld kunnen süelden, dat men geen SGP'er moet gaan benoemen tot burgemeester van Maastricht, maar dat een katholieke so cialist of liberaal, en evenzo een ruim denkend niet-katholiek in menig Zuidne derlandse gemeente als burgemeester (want daarop doelde drs. Verlnga in het bijzonder) geen taboe behoort te zijn. ONDER het van kracht zijnde systeem ook nog voor een andere behartens- waardige zaak: graag enige plaatselijke Inspraak bij burgemeestersbenoemingen in grotere gemeenten, maar zeker niet ln kleinere plaatsen. Daarbij zal de heer Verlnga ongetwijfeld gedacht hebben aan da dorpspolitiek, die het beleid ln menige gemeente ontsiert (niet alleen beneden de Moerdijk), v door Inspraak van benedenaf ln vele ge vallen een bron van ellende zou worden. Het allerbelangrijkste 1b, dat de be noemde Instantie een duidelijk Inzicht ln de problematiek van een bepaalde plaats of streek heeft, dat zij weten hoe de menselijke verhoudingen er liggen dan een man of vrouw benoemen, die die menselijke verhoudingen op de juiste manier lelden kan, tot welzijn van de gehele gemeenschap. Inspraak van benedenaf is één der middelen die kunnen helpen om de juiste keuze te doen. In het geval van een bur- gemeestersbenoemlng mag die inspraak naar onze mening nooit de allesbeslls- sende factor worden. DE Limburgse KVP-voorzltter pleitte zijn er ln Nederland wel eens verkeer de benoemingen gedaan. Soms ging het jaren goed, maar kwam er later kink in de kabel. Hetzelfde kan gebeu ren bij de benoemingen met of na In- We vrezen zelfs, dat wanneer de in spraak te zwaar van gewicht gaat wor den, het aantal echecs groter zal zijn dan nu 't geval ls. Want de plaatselijke horizon is altijd beperkt en ook daar door kunnen er fouten gemaakt We geloven dat drs. Verlnga dit op het oog gehad heeft. En dan geven we hem groot gelijk. De personele belasting gaat dood, maar de fiscus niet DITMAAL schijnt het de regering ernst te zijn: de personele belasting gaat verdwijnen. Hoewel al vele Jaren praktisch ledereen erkende, dat deze belasting een conservatief ouderdoms- kwaaltje van de fiscus was, begon 't toch pas ln 1963 ernaar uit te zien dat men de personele belasting een zachte dood zou laten sterven. Toen diende de regering bij de Kamer een voorstel in, dat voorzag ln compen satie ten bate van gemeentebesturen voor het wegvallen van de opcenten op de personele belasting en op de fiscale claim vanwege grondbezit. Zo ooit dan werd toen wel duidelijk, dat de perso nele belasting in stand gehouden werd om de lagere bestuursorganen aan geld te helpen. In 1963 evenwel was de rijksoverheid eindelijk rijp voor de ge dachte, dat gemeenten op andere manie ren uit hun financiële probleem gehol pen zouden moeten worden. Tot concre te maatregelen ls het evenwel tot op de dag van vandaag niet gekomen. Officieus verluidt nu, dat bij het laten overlijden van de grond- en persone le belasting de gemeentebesturen ver ruiming van hun fiscale bevoegdheden krijgen en wel door vrijheid om een ge meentelijke belasting te mogen heffen op onroerend goed. Er zal met grote spanning worden uitgekeken naar de precieae inhoud van zo'n wetsontwerp waarover thans het spiedend oog van de Raad van State heet te gaan. Want het is zeer wel mo gelijk dat de personele belasting straks dood verklaard wordt, maar dat dan te vens blijkt hoe de fiscus, dank zij de verenigde krachten van rijksheffingen en gemeentelijke belastingen, meer springlevend is dan ooit tevoren. Toen er over een eigen gemeentelijk belastinggebied gesproken begon te den, was de gedachtengang, dat dan het rijk niet alleen in theorie maar ook ln de praktijk veren zou moeten laten. Waarschijnlijk zal voor menigeen straks na het uitvallen van enkele rijksbelas tingen en 't Invoeren van gemeentelijke regelingen de som van zijn verplichfe fiscale aanspraken hoger uitvallen. Voor het aankweken van animo eigen woningbezi tzou een gemeentelijke belasting, die zich uitsluitend op o rend goed concentreert, zo iets als anti- propaganda kunnen worden. Bovendien ls het nog de vraag, of voor huurhuizen deze belasting ln feite niet op 'n nieuwe huurverhoging zal uitdraaien. Dan komt er dus een rechtstreeks verband tussen de financiële positie van eei meente en het op haar territorium gel dende huurbeleid. Op die manier slaagt de rijksoverheid er inderdaad waarschijnlijk beter in om de gemeenten uit hun financiële moeilijk heden te helpen. Ze bezorgt evenwel te gelijkertijd de gemeentenaren financiële moeilijkheden. In elk geval groeit op die manier de kans om bij gemeentei^adsverklezingen wat meer leven ln de brouwerij te brengen. Die verkiezingen krijgen dan ook een fiscaal tintje; tot nog toe heeft wat dit betreft Iedere kandidaat voo raadslidmaatschap met verdriet, met boosheid en met leedwezen kunnen wij zen naar de rijksoverheid, die het eigen Initiatief van de lagere organen prak tisch aan banden legde. Dat wordt dan straks ook bij raads verkiezingen: meer klare wijn schenken. Zondag via Ned. II Zondag zendt de NTS op Nederland II „Striptease" uit, een vermakelijke eenakter van Slawomlr Mrozek, waar- In twee heren langzaam maar zeker in hun hemd komen te staan. Het be treft hier een televisieadaptatie van de theatervoorstelling, die ln het af gelopen seizoen door de toneelgroep „Studio" op de planken werd ge bracht. De rollen van de belde heren worden vertolkt door Frans Vorstman en Wlm de Haas. De vertaling Is van Hans ter Laan. Het decor Is van Kees van Ierse!, die ook de toneel- en televisieregie had. De produktle be rustte bij Fred Bosman. De tegenvaller van de meeste strip- teasenummers is, dat de dames in de loop van de tijd met hun textiel ook hun laatste restje gêne naast zich neergelegd hebben. Daarmee is hun nummer dan ontdaan van het enige, dat het vertonen van hun blote huid werkelijk pikant kan maken. Niet zo bij de optredenden in Mrozeks De opzet van het AVRO-programma „Down under In Australia" leek gister avond niet onaantrekkelijk: een beeld geven van de Nederlandse Immigrant ln Australië, waarbij de gesprekjes werden verbonden door Max Tailleur, die met Meke Telkamp onlangs een tournee door dit werelddeel maakte Van hun optreden waren telkens stuk jes te zien en voorts waren er redelijk- goede filmbeelden van de drie steden die werden aangedaan: Sydney. Bris bane en Melbourne. Een mop van Tailleur gaat er altijd wel ln. of die nu ln Australië of ln Holland getapt wordt. Maar de gesprekjes met de immigranten verliepen nagenoeg allemaal volgens hotaelfde patroon, zo van „ln liet begin was het moeilijk, we hebben doorgebeten, we zouden niet meer terugwillen". Daardoor weten we nu dat het voor doorbijters ln Australië goed wonen ls, maar van Australië zelf zijn we niet veel te weten gekomen. Oorzaak daarvan was de weinig ge nuanceerde ondervraagtechniek van presentator-producer PhlUp Bolhuis. Die beeft zelf een aantal Jaren in Australië gewoond en sou dus uitne mend gekwalificeerd geacht moeten worden voor zo'n programma. Maar hl) SCHIPHOL (ANP) Met de Amster damse Impresario Frans van Klingeren, die al eerder ln Oost-Europa soortgelijke contracten afsloot voor de zangers Shir ley en zanger Ronnie Tbber, is de 19-Jarige Margie Ball üit Voorschoten gistermiddag naar Warschau vertrokken. Vanavond treedt zij ln een directe uiteen- ding op voor de Poodse televsie. In een programma van bijna een half uur «U zij een zestal liedjes ten gehore brengen. Oeheel volgend de Poolse deviezen- bepalingen mag Mturgle van haar hono rarium ad f 1200,slecht* de helft in contante dollars mee naar Nederland brengen De andere helft wordt haar ln Poolse zloty's uitbetaald, die ze ln het land zelf moet uitgeven. „Daarvoor ga ik dus nou veniers kopen", zed ze bij haar vertrek. ROTTERDAM, (A.N.P.) De Bel gische ambassadeur ln Nederland, dr. W. van Cauwenberg. heeft gisteravond de retrospectieve tentoonstelling van het werk van de Belgische schilder René Magrltte ln de aula van het Museum Boymana van Beunlngen tj Rotterdam geopend. De tentoonstelling ls getiteld: „René Magrltte het mysterie van de werkelijkheid". De amhassadeud was vergezeld van zijn echtgenote. UIT PARIJS ZATERDAGAVOND VIA NED. II „De muur", t.v.-spel over menselijke eenzaamheid Zaterdag wordt voor de derde maal 'n verhaal van de Vlaamse letterkun dige Jos Vandeloo uitgezonden. Deze keer het korte televisiespel ,,De muur" naar de gelijknamige novelle van deze schrijver, die in 1958 werd bekroond met de Matthias Kempprijs. Het is de geschiedenis van een jonge man, die de plaats gaat innemen van 'n oude magazijnbediende. De werk ruimte biedt uitzicht op 'n stenen Een muur met 1095 stenen, zoals de oudere man kan mededelen, want hij heeft ze geteld. Hij voorspelt zijn op volger dat voor hem ook eens de tijd komt het getal van 1095 te controleren. De jongeman wil dit vooruitzicht niet accepteren. Bovendien ontdekt hij ach ter de rekken nog 'n raam dat uitzicht geeft op 'n plein. In één der huizen ziet hij een vrouwenfiguur. Jos Vanderloo beschrijft in zijn ver haal hoe er een idylle ontstaat tussen de magazijnbediende en de vrouw.... Zaterdag Ned. II. 20.20 uur. eenakter. Zij weten met hun figuur geen raad. Maar bet gaat hier dan ook niet over een paar beroepsuit- kleedsters, maar over twee amateur- uitkleders, in feite dus grote dilettan ten. Het wordt niet helemaal duidelijk waardoor de heren ln een situatie raakten, die hen tenslotte dwingt zich te ontdoen van wat nu juist de man tot man maakt. Bij Mrozek is dat niets bijzonders. Deze ln 1930 geboren Pool is van huis uit tekenaar van car toons en in dat vak is het niet de ge woonte de oorzaak van een situatie te verantwoorden. Het gaat om de reactie van een mens op een bepaalde situatie. Hoe absur der die reactie is, des te komischer werkt het cartoon. Absurd betekent dwaas. Het dwaze van een absurdi teit nu is hierin gelegen, dat hij zó voor de hand liggend is, z in-mense- lijk, dat wij er niet meer op komen. Het plotselinge her-kennen van dit menselijke dat ook ons niet vreemd is doet ons in een bevrijdende lach schieten. En het is deze lach waar Slawomir Mrozek op mikt. De karikaturist verdedigt dit moment van identificatie als hij schrijft: „Mijn stukken zijn om de dooie dood niet modern of zelfs maar experimen teel. En ik neem aan, dat ik niet uit voerig hoef uit te leggen wat ik daar mee bedoel. Als schrijver kan ik het traditionele, beschrijvende proza niet hanteren, omdat ik de stoffelijke we reld om mij heen nu eenmaal niet rechtstreeks onderga en zie als in een spiegel. Dat dwingt mij een andere taal te kiezen. Maar mijn keuze be wijst nog niet, dat ik in een andere wereld leef". Zondag Ned. II, 21.40 uur. NTS-sport bij zeilen en atletiek In 't NTS-sportprogramma, dat zondag 6 augustus van 19.35 tot 20.25 uur op Nederland I wordt uitgezonden, zal onder voorbehoud van wijzigingen aandacht worden besteed aan: de zeil wedstrijden op het IJsselmeer bij Mui den (de Holland Week II) de atletiek wedstrijden in Amsterdam (Ookmeer) de honkbalwedstrijd SpartaHCAW in Rotterdam; de nationale zwemkam- pioenschappen in Groningen, waarvan 's middags ook een reportage wordt uitgezonden; de Draversderby op ZONDAGAVOND VIA NED. II Wojick en zaak Joseph Clara De NTS zendt zondag 6 augustus van 20.50 uur tot 21.40 uur op Nederland II weer een aflevering uit de serie „Wojeck" uit: De zaak Joseph Clara. Het is een echte moordzaak waarin Steve Wojeck deze keer be trokken wordt. Eigenlijk is hij ervan overtuigd, dat Joseph Clara (gespeeld door Hugh Webster) zijn vrouw heeft vermoord, maar hij kan het niet be wijzen. Hij heeft er zelfs geen idee van hóe Clara het heeft gedaan en hij krijgt bij zijn onderzoek ook al niet veel hulp van de politie. Maar dan komt er een anonieme brief en Wojeck vreest, dat de knappe Mary JCimberley (Moya Fenwick) het vol gende slachtoffer van Clara zal wor- ZONDAG VIA NED. I K.R.O.-zomertheater met ,De terechtstelling' In „KRO's Zomertheater" zendt de televisie zondagavond 6 augustus via Nederland I „De terechtstelling" (Die Hinrichtung), een televisiespel van Carl Merz en Helmut Qualtlnger uit. De hoofdpersoon is de goedgelovige Reindl die zich voor een aanzienlijk bedrag ter beschikking stelt als slacht offer voor een openbare terechtstel ling. Deze stunt i6 uitgedacht door een showbusinêssman, die zijn publiek een exclusieve attractie wil voorzet ten. Als het contract gesloten is komt de reclamewereld in actie. Het gevólg ls dat Reindl binnen de kortst moge lijke tijd een even macabere als pro minente figuur wordt. Er worden zelfs politieke acties ondernomen om Reindl van zijn ondergang te redden. De terechtstelling wordt op een zondag vastgesteld. Wanneer deze dag is aan gebroken kondigen zich voor de „show- businessman" en voor het slachtoffer enkele merkwaardige verrassingen Zondag Ned. I. 20.30 uur. Duindigt; de Wielerronde van Korten- hoef; de autorace voor Formull-I-wa- gens om de Grote Prijs van Duitsland op de Nürburgring, waarvan boven dien 's middags een reportage wordt uitgezonden. had nagenoeg geen eigen Inbreng, nóch ln het houterige commentaar bij de gefilmde sight-seelng, nóch bfl de ge sprekken met ex-Nederlanders. Voor „AVRO"s Televlzler" pleegt de AVRO niet veel geld uit te trekken. De rubriek wordt meestal op een koopje gemaakt met wat „binnenlandse" in terviewtjes. Soms levert dat tóch iets goeds op. zoals gisteren toen vier on derwerpen heel bevredigend werden af gedaan, Als kranteman waren we uiteraard speciaal geïnteresseerd toen E. Peereboom de economische positie van het dagblad in Nederland uit de doeken deed en daarbij aantoonde dat u deze krant w beneden de prijs elke da* in uw bus krijgt. Zo hoort <u het Ook eens van een vreemde! Vg. V.A.R.A. BRENGT POOLS VARIÉTÉ Het VARA-programma van zaterdag, bevat van 20.45 uur tot 21.15 uur een af levering uit de serie variétéprogram ma's die de Franse televisie registreer de ln het theater l'Olympla in Parijs. Na de Sovjet-Unie, Amerika, Cuba, Roemenië en Bulgarije treden a.s. zaterdag een groot aantal artiesten uit de Poolse hoofdstad Warschau voor 't voetlicht. Achtereenvolgens treden op het ballet Slask, de vlaggendanseres Zylvilia Florkowska, de wereldberoem de akrobatengroep Mortale, de zange res Vloletta Villas en de internationaal bekende trapezewerker Jan Sitkiewicz. De muzikale omlijsting van dit Poolse variétéprogramma wordt verzorgd door een orkest onder leiding van Leszek Bogdanowicz. Jo Leemans presenteert zaterdag eigen show De Belgische zangeres Jo Leemans, ook in Nederland geen onbekende, pre senteert op zaterdag 5 augustus in het VARA-programma een van haar shows, waarmee zij regelmatig voor de Belgische televisie verschijnt. Jo Leemans is lange tijd de vaste zan geres geweest bij het Radio Orkest van Francis Bay. Er zijn een groot aantal grammofoonplaten van haar versche nen zij leidde t.v.-spelletjes tead al 'n aantal keren voor de Nederlandse ca mera's op en vertegenwoordigde haar land vorig jaar op het Songfestival t< Sopot in Polen. In haar show, die tot titel heeft „Zien naar Jozefien" ontvangt Jo Leemans als voornaamste gasten Nand Buyl en Jean Walter. Verder werken mee de zanger Chrisplan St.-Peters, de Bob Boon Singers, 't ballet Lydia Chagoll en 't televisieorkest onder leiding van Francis Bay. Zaterdag 33.05 uur Ned. I. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De nauwelijks hon derd centimeter hoge Shetland pony, die dertig tot veertig jaar geleden in ons land nog zeldzaam was en door zijn minimale afmetinsen eerder be schouwd werd als een vreemdsoor tige kronkel der natuur, dan als paard, heeft vooral na de oorlog veel aan populariteit gewonnen. Zó selfs, dat het dertig Jaar geleden opge richte en thans jubilerende Nederlands Shetland Pony Stamboek tot het groot ste stamboek In ons land is uitge groeid. Nog sterker: de burgerlijke stand van de Shetland pony verwerkt per Jaar ln ons land 4000 geboorte aangiften van Shetlandbaby's en dat Is een veel hoger getal dan In het oorspronkelijke land van herkomst, Schotland, ooit Is bereikt. Dat zelfs de chauvinistische Britten dit weten te waarderen blijkt wel uit het jubileumgeschenk van het Engelse Shetland Pony Stamboek. Dit heeft zijn Nederlandse zusterorganisatie na melijk officieel erkend. Voor zover be kend heeft een ander stamboek op het Europese vasteland dit nooit bereikt. Een beter bewijs voor de raszuiver heid van de „Nederlandse" Shetlan ders is niet te verkrijgen. De export van Nederlandse pony's naar België, Duitsland, Frankrijk en Zweden neemt dan ook steeds meer toe. De Shetlanders zijn echte dwergen on der de paarden. Door hun gespierde en gedrongen bouw zijn zij, ondanks hun lichte gewicht, enorm sterk. Zij dragen met gemak lasten van honderd kilo en trekken met gemak vrachten Mini-paardjes voor revalidatie gehandicapte kinderen van vijfmaal hun eigen gewicht. Op de kleine landbouwbedrijven, tuinderij en en in de fruitteelt spelen zij de rol vein het echte werkpaard. Dat gebeurt echter meer in Schotland dan hier, waar ze meer en meer als rijdier ge bruikt gaan worden. De Shetland pony voelt zich het lek kerst in de vrije natuur. De kosten van het onderhouden van een pony zijn vrij laag, want ze kunnen zomer en win ter in de wel blijven. Uit gevoelsover wegingen maakt men nogal eens be zwaar als pony's ook onder slechte om standigheden buiten lopen. Maar dat geeft helemaal niet: ze zijn erop „ge kleed". Door de eeuwen heen hebben de Shetlanders zich gewapend tegen barre omstandigheden en grillen der natuur, onder meer door zware beha ring. Het is trouwens ook een sterk ras. Leeftijden van 25 jaar en hoger zijn heel normaal, evenals een kinder schare van vijftien tot twintig veulens van één merrie niet tot de zeldzaam heden behoort. Overigens dankt dit miniatuurpaardje zijn populariteit niet alleen aan deze eigenschappen. Shetland pony's zijn lieve dieren en zeer intelligent. In te genstelling met wat er wel eens be weerd wordt, zijn Shetlanders goede speelkameraadjes van kinderen; zij zijn uitstekend geschikt om er de om gang met paarden en de eerste begin selen van het rijden mee te leren. Het bewijs hiervoor ls wel het groeiende aantal ponyclubs. Ook bij de revalida tie van gehandicapte kinderen verle nen de pony's uitstekende diensten. In Den Haag is hiertoe zelfs een speciaal centrum in oprichting in de Bosjes van Poot bij het Juliana Kinderziekenhuis. Shetlandpony's kan men ook als huis dier houden, net als honden. Ze kun nen gemakkelijk leren de trap op en af te lopen. Ze zijn nieuwsgierig en graag in gezelschap. Men kan ze trou wens van alles leren en nog vlug ook. De toenemende populariteit is onge twijfeld mede te danken aan het baan brekende werk van het dertig jaar be staande Nederlands Shetland Pony Stamboek, dat haar jubileum op groot se wijze gaat vieren. Volgende week vrijdag begint het feest om 9 uur 's morgens met keuringen in de Bra bant Hal te Den Bosch. Op zaterdag 11 augustus, een dag later, wordt er op 't demonstratieterrein van de Bossche veemarkt een groots opgezette manifes tatie gehouden met onder meer een parade van honderd voor dekking goedgekeurde hengsten, terwijl ook ve le ponyclubs de veelzijdigheid van de miniatuurpaardjes zullen demonstre- NEDERLAND I STER (Reclaraeuitzendingen om 18.55, 1956 en 20.16 NTS 18.45 uur: De Minimolen 18.50 nur: Nieuws in het kort VARA 19.00 uur: Ja zuster, nee zuster, 19.45 uur: Reactie op reacties NTS 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek NEDERLAND I NEDERLAND I KRO/RKK 11.00 uur: Eucharistieviering 11.45 uur: Sluiting NTS 15.45 uur: Autoraces, reportage 16.30 uur: Nationale zwem- kampioenschappen 17.30 uur: Sluiting CVK/IKOR 18.40 uur: De vrolijke weg tot God, documentaire 19.05 uur: HILVERSUM I HILVERSUM I: KRO 20.00—22.30 uur: In antwoord op uw schrijven, verzoek platen 22.45—23.55 uur: Verknipt, amusements programma KRO 8.00—10.00 uur: Eucharistieviering 14.00—15.00 uur: Everybody happy, tienerprogramma 21.00—22.00 uur: Paviljoen, vakantie programma 23.00—23.55 uur: Operettemuziek HILVERSUM II 20.15 uur: Variété uit Warschau, amusements programma 21.15 uur: Rawhide, t.v.-serie 22.05 uur: Zien naar Jozefien, amusements programma NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Sluiting NEDERLAND II 8TER (Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort Woord voor woord, bijbelverttlling NT8 18.10 uur: Thierry, t.v.-serie 19.35 uur: Sport 20.25 uur: Journaal KRO 20.30 uur: Zomertheater, t.v.-spel 22.00 uur: Concert van het Amsterdams Kunst- maand Orkest 22.20 uur: Epiloog door pater L. Verhagen O.S.A. NTS 22.25 uur: HILVERSUM II VARA 20.45—21.50 uur: De gestrafte preuts heid, hoorspel 23.10—23.55 uur: Lui luisteren, amusementsprogramma Muzikaal onthaal 14.10—17.00 uur: AVRO 20.05—21.15 uur: Rits, amusements programma 23.10—23.40 uur: Een liedje op commando, quizprogramma VARA 20.05 uur: Ernst Gröachel bespeelt zijn „Hammerklavier" 20.20 uur: De muur, t.v.-spel 21.00 uur: Morgen ls het zondag TROS 21.10 uur: Voyage tot the bottom of the sea, t.v.-serie 22.00 uur: Kompas, actualiteiten rubriek NTS 22.15 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting NEDERLAND II NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort 20.05 uur: Lome Greenes Wild West, showprogramma 20.50 uur: Wojeck, tv.-serie 21.40 uur: Striptease, t.v.-spel 22.10 uur: Tweede journaal 22.15 uur: Sluiting RADIONIEUW8DIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.80, 8.00, 8.30, 12.30. 10.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 HILVERSUM III VARA 13.07—14.00 uur: Ringo, tiener programma 17.02—18.00 uur: Met vriendelijke groeten, venoek- RADIONIEUWSDIEN8T HILVERSUM 1: 8.00, 12.30, 19.00, 22.80, 23.55 HILVERSUM II: 8.00. 9.45, 13.00, 17.50, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma steTeollefhebbers, 19.20 Artistieke staalkaart, 20.00 Nieuws, 20.05 Metropole-orkest, 20.40 De gestrafte preutsheid, blijspel, 21.50 Italiaans progr., 22.30 Elvlsshow. .00 Dansmuziek 0.0(1—2.00 Gram. muziek. BRUSSEL Nederl. (324 m) 18.00 Nieuws. i Voor de sol dat ZONDAG HILVERSUM I (402 m) KRO: 1.00 Nieuws, 8.15 Gram.. 9.00 Hoogmis. 10.00 Gevar. mui., 12.00 Country and Western Expres, 12.30 Nieuws. 12.37 Buitenlands commentaar, 12.50 Operamuziek, 14.00 Tienershow, 15.00 Prome nade-orkest. 15.45 Klass. en mod. muziek, 10.25 Gram.; CVK: 17.00 Chr. ger. kerkdienst, 18.00 Gewijde muziek; IKOR: 18.30 Reportage, 18.45 Lezing; NCRV: 19.00 Nieuws, 19.07 Ge wijde muziek, 19.40 Kerkkoor, 20.00 Lezing, 20.15 Klass. muziek: KRO: 21.00 Muzikaal vakantie memorandum, 22.00 Lledjesprogr., 22.30 Nieuws, 22.40 Bezinning en gebed, 23.00 Operettemelodieën, 23.55 Nieuws HILVERSUM II (298 m) VARA: 8.01 Gewijde muziek; AVRO: 12.00 Bonte muzikale show, 13.00 Nieuws, 13.07 De toestand ln de wereld, 13.20 Radar: radioperiodiek. 14.00 In ternationaal volksliederen progr.NRU: 14.30 Sportreportages en -uitslagen: VARA: 17.00 Voor de tieners, 17.30 Voor de Jeugd, 17.50 Nws; NRU: 18.06 Sportreportages en -ultsl., VARA: 10.30 Walsorkest, 19.00 Chansons, VPRO: 19.30 Lezing; AVRO: 20 00 Nieuws, 20.06 Gevar. Jeugdprogr., 21.15: Licht progr.. 21.30 Der Zarewltsch. operette. 22.30 Nieuws, actual.: TROS: 22.55 Muziek uit Joegoslavië, 23.10 Een liedje op commando. M.40 Mlss-kust- verklezlng 1967, reportage. 23.55 Nieuws. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) AVRO: 9.00 Nieuws, 9.02 Lichte muziek: KRO: 10.00 Nieuws. 10.D2 Lichte muziek; VARA: 16.01 Zorrovoor tieners, 17.00 Nieuws, 17.02— 18.00 verzoekplatenprogramma. VERONICA (192 m) 7.00 Ook goelemorgen, 9.00 Applaus van gisteren. 9.30 Vlaams progr., 10.00 Koffietijd, 11JX) Gram., muziek, 12.00 Sportjourn., 13.00 Oud en nieuw, 14.00 Men vraagt en wij draalen, 15.30 Uit de koers, 16.30 Sport uit zee, 17.00 Paradepaardjes, 17.30 Nonstop bits, 17.45 Gevar. progr., 18.00 In de Gilde Taverne, 18.15 Jukebox (verzoekjes), 19.00 Hits hot en haar door elkaar, 20.00 Klass. verzoek, 21.30 Griekenland zingt, 32.00 muziek. 13.20 Voor de s 4.08 Opera- en Belcantoconcert, 15.00 Sport in muziek, 18.30 Gevar. muziek, 23.15 Amuse- nentsmuzlek, 33.00 Gram. muziek, 33.40 Nws. Licht Instrumentaal sextet. 7.30 Nieuws, 7.32 Radiokrant, 7.50 Orkestmuziek, 8.00 Nws, 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws, 8.32 Vakan- tietlps, 8.45 Gram., 9.00 Voor de sleken, 9 40 Orkestmuziek, 10.10 pianorecital, 10.15 Theol. etherleergang, 11.00 Volksmuziek uit Israël, 11.20 Berlljns FUharm. orkest, 12.00 Het Gel ders Orkest, 12.22 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.40 Gevar. progr., 14.00 Orkest muziek, 14.30 Mod. muziek. 14.36 Weens Fil harmonisch orkest, 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Orkestmuziek, 17.00 Lezing, 17.10 Voor de jeugd, 17.28 Kinderkoor, 17.40 Instrumen taal kwartet. HILVERSUM I (298 m) AVRO: 7.00 Nieuw», oehtendgymn., 7.20 Gram. 8.00 Nieuws, s.io Actual., 8.15 Gram., (8.30 De groenteman), 8.50 Morgenwijding, 9.00 Brabants orkest, 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Arbeidsvitaminen, 12.00 Dansorkest, 12.27 Land- en tuinbouw, 12.35 Licht orkest, 13.00 Nieuws, actual, 13.30 Klaas, en mod. muziek en liederen, 14.20 Gesprek, 15.00 Voor de vrouw, 16.00 Nieuws, 16.02 Instrument» al ensemble, 18.15 Vol kam li uit Groot-Brlttannlë, 16.46 Modems muziek, 17.30 Brabant Journaal. HILVERSUM m (240 m en FM-kanalen) KRO: #00 Nieuws. 9.02—18.00 Wegens vakan tie gesloten: Gevar. muzlekprogr en elk heel Muziek bij de lunch. 14.00 Met Tineke i plaatje om 15.00 Nederl. allerlei, 16.00 Hits uit zee, 17.30—18.00 Showprogramma. BRUSSEL Nederl. (324 m) 12.00 Nieuws, 12.03 Lichte muziek, 13.20 Tafelmuziek, 14 03 Showtime, 15.03 Kamermuziek, 16.09 Voor de zieken, 17.15 Swing songs, GREVENBICHT In het Limburgse Grevenbicht Is een groot aantal mensen een zenuw instorting nabij. Het zijn de bewoners in de omgeving van de gemeentelijke vuilnisstortplaats. De oorzaak: een krekelplaag. Ze geven gemiddeld twintig gulden per week aan verdelgingsmiddelen uit, maar het helpt allemaal niets. Da ge meente ziet lijdzaam loe en beweert er niets aan te kunnen doen. Een van de bewoonsters ls fisteren met een zak vol krekete naar het gemeentehuis gegaan om te bewijzen hoe erg het toch wel is. Zij wil ook bij de burgemeester thuis een zak van dat ongedierte bezorgen. Een andere bewoonster zegt: „De kinderen huilen als ze naar bed moeten. Als ae de dekens openslaan, zien ze de beesten in het bed rond wriemelen. Ze worden wakker met krekels in hun haren. De dode krekels verspreiden een muffe lucht. Het is ge woon onhoudbaar. Ze hebben het altijd over de verbetering van de hygiëne in de ontwikkelingslanden, waarvoor veel geld wordt uitgegeven. Maar hier doen ze niets". Burgemeester Van Hinsberg, die al geruime tijd alle klachten van zijn radeloze inwoners afdoet met een „we kunnen er niets tegen doen", moest gisteren van een buitenstaander horen, dat zijn buurgemeente Steln eenzelfde plaag wel onder de knie had gekregen. „Bedankt voor de tip". Grevenbicht wacht in spanning af. Men overweegt reeds een huis-aan-huis-coUecte te gaan houden om de mensen te helpen die straks grote delen van hun aangetaste inboedel moeten (en eindelijk kunnen) vernieuwen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2