Hyg m i ïene campings voldoende Dauw op planten ons enige voedsel Geen zorgen voor vakantiegangers Artsen kunnen snel ter plaatse zijn Luchtmacht springt vaak hij in nood Soeharto kampt met toenemend verzet Bescherming van toeristen in Rome Regelrechte slordigheid oorzaak ramp in Aberfan Dolomietenavontuur Uitputting nabij vrijwel geen letsel Deel Estec uit Noordwijk weg U bent geld waard! Algemene Bank Nederland Doping mede-oorzaak overlijden Tom Simpson VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van e r verslaggevers) DEN HAAG De Wadden eilanden zijn geen ziekenhuis rijk, met als gevolg dat in urgente ge vallen de luchtmacht te hulp moet worden geroepen om een in gevaar verkerende patiënt naar de vaste wal te vervoeren. Vlieland mag zich dan recentelijk bijzonder boos hebben gemaakt over de lucht macht, de steun die bij het trans port van zieken wordt verleend, is ook daar welkom. Het zijn welis waar geen dagelijkse vluchten, maa dat neemt niet weg dat zich toch meer noodgevallen voordoen dan men denkt. Tot nu toe heeft de luchtmacht alleen dit jaar al 23 maal iemand, die onmiddellijk in een ziekenhuis moest worden op genomen, naar de vaste wal ge bracht. Vorig jaar gebeurde dat 14 maal, in 1965 was dat 16 en in 1964 10 maal. Dergelijke berichten doen de vraag rij- of de medische verzorging in die gebieden voldoende is. Men kan de vraag nog uitbreiden: Hoe staat 't er- Br, uit medisch en hygiënisch oogpunt, met de vele recreatiegelegenheden in i land? Het is, uiteraard, van groot belang, dat de samenstromende toeris ten verzekerd kunnen zijn van een goede geneeskundige begeleiding. Juist wanneer, zoals in de afgelopen weken, de vakantiegangers bij duizenden de campings bevolken, kunnen de zwak ke plekken in de medische verzorging zichtbaar zorden. De extra-drukte geeft bijvoorbeeld de artsen in de kustgebie den handenvol werd. Als dan, zoals op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, het aantal artsen relatief gering is, vraagt men zich af of de situatie geen aanleiding geeft tot zorgen. Het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid vindt van niet. Er wordt door instanties op allerlei gebied veelvuldig gecontroleerd. Dokters kun nen als de dat nodig vinden, assistentie krijgen via de maatschappij tot bevor dering van de gemeeskunst. In de prak tijk blijkt aan deze steun evenwel geen •behoefte te bestaan. Een woordvoerder van de maatschappij was van mening, mer inkomen betekent. Een plotselinge toevloed van gasten, zoals Zeeland die onlangs te verwerken kreeg, kan natuur lijk incidenteel een te zware belasting voor de rayondokter betekenen. Maar gewoonlijk kan men de zomerhausse wel aan, zelfs het grote aantal ongelukken, dat door strandgangers veroorzaakt pleegt te worden, in aanmerking geno- Ook de mogelijkheid tot ziekentrans port is, nog steeds volgens de woord voerder van bovengenoemde maatschap pij, voldoende. Men zou om alle eventu- Corruptie blijft moeilijke zaak DJAKARTA (AP) ..Ik heb gene raal Soeharto gestraft. Bisteravond heb ik zijn portret bij mij van de muur ge haald". Deze woorden uit de mond van een doorsnee Indonesiër weerspiegelen da groeiende teleurstelling in het lei derschap van de 47-jarige generaal die Soekarno is opgevolgd. Soeharto was bijzonder populair na de mislukte staatsgreep van 1965 en de rtrijd om van Soekarno af te komen. Enkele maanden geleden nog was Soe harto boven kritiek verheven. Nu wordt UJ aangevallen door vele groepen, po- ltleke partijen die verbolgen zijn over het feit dat het militaire apparaat de regering en het bestuur over de ge meenschap heeft overgenomen: teleur gestelde studenten en intellectuelen; ac tieve ondergrondse pro-Soekarno- en communistische groeperingen; jonge of ficieren die met jaloerse ogen gade slaan hoe de generaals nieuwe machts posities gebruiken. Als persoon en als generaal is Soe harto nog steeds een populaire figuur, maar als leider verlangt men thans van hem dat hij mooie frazen in prak tische daden omzet. In feite heeft Soeharto veel gedaan voor de totstandkoming van econ^mi- Tal van intellectuelen zijn van mening dat door duidelijke beslissingen veel van de wrok tegen zijn regering zou ver dwijnen. Volgens hen zijn beslissingen nodig over politieke partijen, algemene verkiezingen, corruptie, de rol van het militaire apparaat, de economie en tien tallen andere zaken. Ironisch genoeg zijn Soeharto's moei lijkheden voor een deel te wijten aan het feit dat hij geen showman is. Soe karno hield dit land 22 jaar lang in zijn ban. Ondanks dat de meeste Indone siërs zijn politiek niet konden waarde ren hadden zij een zwak voor zijn zwie rige persoonlijkheid. Soeharto heeft verschillende hoogstbe- langrijke projecten gelanceerd, wat zelfs door vele politieke leiders niet is opge merkt. De export neemt toe, de infla tie neemt af, regeringssubsidies zijn weggesnoeid en het internationale ver- trouwen in Indonesië is hersteld. Soeharto's politieke successsen zijn moeilijker te definiëren. Hoewel hij uitstekende economische adviseurs om zich heen heeft verzameld, komt hij voor politieke adviezen dikwijls bij col lega-generaals terecht. Hierdoor komt hij steeds meer bulten de politieke rea liteit te staan. Minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik, misschien de meest be kwame man in de regering, is steeds meer van Soeharto geïsoleerd geraakt. Malik heeft geen politieke partij achter zich. Op grond van zijn internationaal De tweede F 28 Fellowship heeft gisteren de Fokkerfabrieken ver laten voor een eerste proefvlucht, die volgens de verwachtingen ver liep. In totaal zullen 900 tot 1000 vlieguren nodig zijn voor het verkrijgen van het luchtwaardig heidscertificaat. Eind volgend jaar kan Fokkers eerste straalverkeers vliegtuig worden afgeleverd. Als gegadigde hiervoor heeft zich de reder Ludwig G. Braathen uit Oslo gemeld, directeur-eigenaar van de Braathen Save Airlines. Hij heeft in totaal vijf van deze vliegtuigen besteld. prestige zal hij als minister van Buiten landse Zaken vrijwel zeker blijven, i op het binnenlandse toneel wordt zijn positie zwakker. Soeharto's besluit om de in 1968 te houden en reeds door het congres goedgekeurde verkiezingen te schuiven heeft hem nieuwe aanvallen van de twee grootste politieke partijen bezorgd. Beide partijen vrezen dat dere vertraging ten gevolge zal hebben dat het militaire apparaat zijn greep op het land zal verstevigen. De vroegere vice-president Mohammed Hatta, wiens pogingen om een nieuwe partij te men door Soeharto werden getorpe deerd, zegt niet ten onrechte, ,,Er is nog steeds geen democratie in Indonesië". Soeharto kan geen begin maken met het opruimen van de corruptie zonder de breekbare militaire eenheid te vernie len. Tientallen van zijn generaals gaan dan misschien de gevangenis in. Aldus lijkt een werkelijke anti-corruptiecam pagne nog ver weg. Corruptie in de hoogste regionen veroorzaakt toene mende tegenstand bij vele kolonels majoors. ,,Wij zien dat deze generaals in hun Mercedes rondrijden en in grote huizen wonen en wij vragen ons af wat er aan de hand is", zegt een kolonel. „Hoe kan een generaal zo goed leven als hij minder verdient dan vijfduizend roepia's per maand?" (dit ls minder dan tweehonderd Nederlandse guldens). .litelten het hoofd te kunnen bieden, na tuurlijk meer ziekenhuizen kunnen bou- maar die souden bulten de somer maanden zwaar onderbezet zijn en dit is lomisch gezien onverantwoord. Deskundig oogje Wij Nederlanders mogen verwoede schaatsers zijn, over één nacht ijs gaan zelden. Ook op het gebied van de re creatie zijn dus de nodige voorzieningen getroffen. De gemeenten moeten de ver gunningen afgeven aan de beheerders an campings, caravanstandplaatsen, zo- ierhuisjes, enz. Daaraan zijn echter voorwaarden verbonden. Bovendien komt de Nederlandse kampeerraad in het geweer: drie consulenten reizen langs recreatieterreinen om enige deskundige oogjes in het zeil te houden. Al twintig jaar houdt de kampeerraad zich hier- bezig. Haar oordeel, dat aan de ge stelde minimumeisen gewoonlijk wordt voldaan, legt derhalve het nodige ge wicht in de schaal. Men is niet ontevre- over de bestaande situatie. Indien trouwens misstanden worden ontdekt (ook wat betreft brandgevaar, openbare orde en zedelijkheid) is een seintje aan de betrokken gemeente voldoende om de erleende vergunning te laten intrekken. Toch is het lang niet overal botertje tot-de-boom. Dat is overigens niet al leen de schuld van de exploitant. De kreet van de vele makke schapen in het hok, is in vakantietijd populair. Met als gevolg dat zich vaak meer personen in kleine ruimte persen dan gezien de voorzieningen verantwoord is. In Twente en met name In Gelderland liggen de vakantiegangers vaak in schuurtjes opgestapeld en pullen zij de zomerhuisjes uit, omdat de verhuurders vooral hier het „laisscz-faire-principe" hoog in ere houden. Dat is ook voor de portemonnee verreweg het beste. Dit neemt niet weg. dat daardoor de water- aanvoer. de vuilafvoer en de sanitaire toestand vaak onvoldoende zijn. Snelle doktershulp Volgens de bevindingen van de kam peerraad kan men gewoonlijk zeer snel doktershulp ter plaatse krijgen. De gro te campings zoals het Haagse Ocken- burg, hebben afspraken met plaatselijke artsen die spreekuur houden voor de va kantiegangers. Deze voorzieningen lij ken voldoende te zijn. De kampeerraad heeft het nog niet meegemaakt dat on gelukken ernstige gevolgen hadden, als gevolg van het uitblijven van snelle dok tershulp. Als zelfs de luchtmacht paraat is voor het verlenen van steun, kan dat ook moeilijk anders. Het blijft echter zaak, dat zowel ploitanten als kampeerders doordrongen zijn van het belang van uitstekende hy giënische toestanden. Zomergriep, nek kramp, paratyfus en andere besmettelij ke ziekten kunnen in belangrijke mate worden bestreden door de voorschriften op te volgen, of liever nog, door géén genoegen te nemen met de gestelde mi nimumeisen, maar uit eigen beweging te streven naar een optimale beveiliging van de volksgezondheid. ROME (Reuter) Bij de Romeinse politie zijn 700 man. voor een deel re chercheurs, aangewezen om toeristen tebeschermen tegen molestatie bedrog en diefstal. Zij moeten er speciaal op letten dat meisjes, die alleen uit het buitenland naar de Italiaanse hoofdstad zijn ge komen, niet worden lastig gevallen, dat bezoekers van nachtclubs en restau rants niet veel te hoge rekeningen krij gen voorgelegd en dat aan toeristen geen waardeloze souverolrs voor veel geld worden verkocht. Grote concentraties zeker bij warm weer, niet zonder gevaar voor de volksgezondheid. De deskundigen rijn bet er echter over eens, dat er voor ongerustheid op de campings geen reden is, omdat over het algemeen goed aan de minimumeisen wordt voldaan. ONDERZO EK-COMMÏSSIE LONDEN (A.P.) Een buitengewoon tribunaal heeft de mijnramp in Aberfan. die het leven kostte aan 116 kinderen en 18 volwassenen, geweten aan onwetend held. onbekwaamheid en regelrechte slordigheid van de naüonale kolenraad. De BrBitse minister van Energievoorzie ning Richard Marsh gaf Lord Robens, de voorzitter van de raad, In een 65 nu ten durend onderhoud vier weken de t(jd om de beschuldigingen te weerleggen en de tekortkomingen te herzien. Hot onderzoek, dot 76 dagen duurde, bracht aan het licht dat de geweldige slntelhoop, die begon te glijden en slotte op de school en enkele hulzen Aberfan terecht kwam. Jaren geleden al onderkend had moeten zijn als eer vaar. Dat de nationale kolenraad niet duidelijk gemaakt heeft dat enig beleid bestond met betrekking tot dergelijke dreigende slntelbergen. En tenslotte dat de voorzitter van de kolenraad zelf heeft toegegeven dat er een „communicatie stoornis" was. door twee dagen n ramp voor de televisie te verklaren dat niemand had kunnen weten dat er bron onder de berg ontsprong. Ervaren mannen in Aberfan hadden immers al geruime tijd bewijzen overgelegd dat de berg in beweging was. Het komt, aldus de commissie, allemaal neer op huiveringwekkend voorbeeld van slordige onbekwaamheid". (Van onze correspondent) MEZZOLOMBARDO D« Hagenaar M. J. de Vos (42). iyn vrouw an hun dochter, die. zoals gisteren in een deel van onze editie gemeld, drie dagen in de Italiaanse Dolomieten verdwaald zijn geweest, en gisteren bij toeval werden gevonden zullen weer gauw zijn opgeknapt. Als ze vandaag of morgen het ziekenhuis verlaten, zullen ze normaal de geplande vakantie periode in hetzelfde hotel doorbrengen. Drie dagen lang hebben de heer De Vos, zijn vrouw Hendrika (38) en hun 12-Jarige dochter Maria in de woeste Do lomieten rondgezworven zonder dat zij hun hotel terug konden vinden. Maan dag. de dag nadat zij voor een vakantie van twintig dagen in de plaats Fai Delia Paganelle waren aangekomen, begonnen zij hun zo triest verlopen wandeling Politie en militairen hebben met heli kopters en honden de bergen afgezocht. Ook een groep vrijwilligers spande zich in om de Haagse toeristen terug te vin den. Het drietal is bij toeval gevonden door de vuilophaler Ollvo Perlot. die zijn karretjes met vuil ging legen en in de verte zwakke kreten hoorde. Het eerste dat de Hagenaars hun red der vroegen, was water. Drie dagen lang hadden ze niets gegeten en ook vrijwel niets gedronken. Gras konden se niet door hun krtjgen en het enige vocht dat ze binnenkregen, was de dauw die se van planten likten. Vuilophaler Perlot nam hen een voor een over zijn schouder en bracht hen met zijn motorcarrier naar het ziekenhuis. Hier zullen ze slechts korte tijd nodig hebben om van de schrik, de uitputting en van de opgelopen schaafwonden te (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK. Nederland verlleet zestig wetenschappelijke medewerkers van Estec, het Europees centrum voor ruimtetechnologie, die met het controle- centrum naar Darmstadt in West- Dultsland verhuizen. Deze reorganisatie wordt doorgevoerd, omdat het reken centrum al in Darmstadt gevestigd is. Het Europees ruimtevaartcentrum in Noordwjjk verliest overigens niets van zijn belangrijke positie. Het gaat zich in samenwerking met Nederlandse in stellingen, meer toeleggen op de tech nische aspecten van de ruimtevaart. Volgens insiders is het vertrek van het controlecentrum, door de weten schappelijke staf genoemd het „ruimte oog van Estec", een logisch gevolg van de ontwikkelingen in het centrum «elf. Het heeft niets te maken met een ver minderde wetenschappelijke Interesse in Nederland, ook niet met een tanende belangstelling ln ons land voor de ruimtevaart met al z(jn aspecten. „Ge woon een kwestie van doelmatigheid, die het werk op de duur ten goede komt". Insluiper in kraag gegrepen AMSTERDAM (ANP) D «Amster damse recherche heeft een 30-jarlge In sluiper gegrepen, die waarschijnlijk voor een waarde van vele duizenden gulden» uit tijdelijk verlaten woningen staL De methode was eenvoudig: aanbellen en als open gedaan werd vragen naar Iemand die er niet woonde en ex< Werd er niet open gedaan, dan had de man altijd wel een loper bij zich, die op het slot paste Kwam de bewoner on verwacht thuis dan «el hij belastingamb tenaar te zijn. De man is reeds eerder wegens diefstal en soortgelijke praktij ken veroordeeld. lADVÉRTBNtlS) Denkt U dóar eens aan wanneer U iets wilt aanschaffen óf wanneer U om andere redenen voor een grote uitgave komt te staan en niet direct over contant geld kunt beschikken. U persoonlijk lenen wij dan het benodigde bedrag (van f 500,- tot f 5.000,-): zónder borg of andere zeker heid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mét kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de PERSOONLIJKE LENING zal men U gaarne op al onze kantoren (meer dan 370) Iedere gewenste inlichting geven Het Haagse gezin De Vos, dat giste ren. na drie dagen zwerven ln de Italiaanse Dolomieten, uitgeput werd gevonden. Van boven naar onder: mevrouw H. de Vos-Kullk. de heer M. J. de Vos en hun dochtertje Maria. AVIGNON Tommy Simpson la over leden aan een hartverlummlng veroor zaakt door grote uitputting. In het offi ciële rapport van de officier van Justi tie van Avignon, dat gisteren la vrij gegeven voor publlkatle, staat voorts, dat het gebruik van stimulerende mid delen en de drukkende hitte nude oor zaak kunnen zijn geweest van het over lijden van de Britse renner. In de verklaring wordt gezegd dat de opwekkende middelen die Simpson op 13 Juli ln de dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk gebruikte, alleen de dood van de Brit niet ten gevolge kunnen hebben gehad. De concentratie, die bij de lijkschouwing werd aange troffen, was daarvoor niet groot ge noeg. Indirect is de mcthyl-amfetaml- ne, die Simpson gebruikt heeft wel oorzaak van het overlijden. De oud-we reldkampioen was daardoor ln staat een grotere prestatie bij de beklimming van de Mont Ventoux te leveren, waar door hij volkomen uitgeput raakte. De autoriteiten van Avignon weigerden gisteravond enige toelichting te geven op de officiële verklaring over de doods oorzaak van Simpson. Vrachtwagen ramt schip MAASTRICHT (ANP) Een ombe., mande, zware vrachtauto, geladen met 14 ton gemalen mergel I* gisteren b(J de Wilhelm inahaven te Maa»trlcht ln botsing gekomen met een schip. Het aan de kade gemeerde schip, de Deo Data. liep ernstige aver(J aan de t oorsteven op. De vrachtwagen verdween ln de zes me ter diepe Maas. Het ongeluk gebeurde, toen de chauf feur de vrachtauto iuxd verlaten, omdat hU even moest wachten voor hij de la- hing ln het ruim van een schip kno •torten. Hij nette de wagen op de hand- rwn, maar het. zwaarbeladen gevaarte reed toch de hellende kade af en botste frontaal tegen het schip.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5