Eeuwenoude Wiericke Driebruggen bedwongen D&tf Lh $LM{LGAT WOLBRUG WORDT GESLOOPT PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT V l\i J DAG 4 AUUUOi U O lu<J I RESOLUUT OPTREDEN HIELD VEEL RUN- EN IJSSELWATER TEGEN op het water waren, hebben heel wat meegemaakt. Een beurtschipper bij voorbeeld wist niet hoe hij het had. toen zijn schuit opeens in de bedding bleef steken. De eigenaar van Vi ple- zierbootje, bleef door hulp van buiten voor een nat pak gespaard, toen zijn bootje plotseling scheef kwam te lig- ELLENDE BEPERKT Garagehouder C. J. Verkaik uit Waar der heeft de polder min of meer voor rampzalige gevolgen gespaard Hij nog laat op en merkte, dat het gemaal, dat vlak bij zijn huis staat, op volle toeren werkte. Maar het water werd niet uit de polder gepompt, maar het liep in stromen het land in. Ogen blikkelijk zorgde hij er voor, dat de luis bij Nieuwerbrug gesloten werd. Ook de Goejanverwellesluis werd la- ifgesloten om het water van de IJssel tegen te houden. Na deze maat regelen kon alleen de Wiericke zelf nog maar leeglopen en dat is voor •n flink gedeelte ook gebeurd Het waterpeil in de sloten is nog hoog, maar op de weilanden, waar over gistermorgen nog jongens tot kniehoogte door het water waadde, is zo te zien de toestand bijna weer nor maal. Het is een hele verademing, maar erg gerust zijn de boeren in de omtrek er nog niet op De dam is klaar. Een bak warmekoffie kan Het watersnoodgebied "Het Westeinde van Waarder", een polder van ruim 600 ha bij Driebruggen, heeft zijn ramp-allures van gistermorgen gelukkig al weer verloren. Meer dan 100 ha, die door de dijkbreuk in een binnenmeer veranderd waren, zijn gistermiddag weer groen geworden, maar op 't drassige weiland herinneren tientallen levenloze vissen nog aan de kortstondige o stroming van de Grote of Dubbele Wiericke, een eeuwenoude waterweg, diè de Oude Rijn en de Hollands IJssel met elkaar verbindt. KADE BRAK VROEGER \l VEER KEER DOOR Om half elf gistermorgen was het gevaar voor uitreiding van de over stroming verdwenen. Vele honderden zandzakken lagen toen als een veili ge dam in het bijna 20 meter brede (en niet 200. zoals dc eerste berichten lui den) en 4 meter diepe gat. waardoor het water zich met geweld een weg had gebaand in de richting van boer derijen en kostbare schuren. De scha de bleef hier beperkt tot ondergelopen LEIDS DUO OP ROOFTOCHT In totaal 15 inbraken en diefstallen in de Sleutelstad had. een, 20-jarige losarbeider uit Leiden op zijn naam laan en een 19-jarige vriend had hem in een aantal gevallen trouw ter zijde gestaan. Zo was in de telefooncel aan de Morsweg het geldbakje ge forceerd en 250.. daaruit gestolen. Verder was ingebroken in een woning aan de Plantage en aan de Oranje gracht met enkele honderden guldens als buit. Uit een geparkeerde auto werd een accu gestolen en zo ging het maar door. De officier van justitie had dan ook weinig vertrouwen in de oudste ver dachte en eiste tegen hem een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk en tegen de hel per acht maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachten ver oordeeld overeenkomstig die eis. Twee honden lopen voetgangster omver Mevrouw M. Uittenbogaard (64) uit Leiden is gistermorgen omstreeks tien voor twaalf op het Wagnerplein in de Sleutelstad door twee honden omvergelopen. Door haar val kreeg zij een wond boven het rechteroog. Met de ambulance werd zij naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De honden konden niet meer worden opgespoord. Van de eigenaar van de aggressieve dieren ontbreekt ook elk V.N.L-Jeugd in Griendsveen Uil het N.K.S.-kamp Griendsveen schrijft men ons: In de onderlinge kampwedstrijden zijn leuke resultaten geboekt, vooral dank zij de srhotvaardigheid van A Lamnoo. J. P. Halvermnan. Th. Luijk* en H. Mentink. wisten do iongens va" de vijf gespeelde wedstriiden er drie te winnen, één "olijk te spelen en éé- te verliezen, Zij rle'en hiermee de eerste plaats met R.K. Swift. Bii het doelschieten bliiken wij een jeugdlid te hebben die riip is voor het ..gulden schot" n.l. Huub Mentink Hij behaalde de eerste plaats me' maar liefst 12 punten, wat als eer- grote prestatie gezien mag worden Ook met vérspringen en hardlope" hebben we een ster in ons midden e" wel onze vriend Gotten bos met resr 3.45 m. en 60 m. in 10 seconden ron-' De strijd om de kamDDrijs is d*»' keer wel ontzettend spannend .Fe' blijkt dat alle verenigingen in Griends veen de prijs willen hebben. Er is echter maar één en wie deze zal win nen is nog niet te voorspellen. Tonny Luijks deed een prima op lossing tegen de tropische hitte. door. terwijl de jongens aan het volleybal len waren de kraan van de brandslang open te draaien en de spuit op de jongens te richten, wat een ontzettend leuk vermaak bleek te zijn. Niemand begon te huilen, maar wel hadden ze alle de grootste schik. Dan tot slot voor de ouders en ver zorgers. We vertrekken a.s. zaterdag om half vier, en hopen om plm. 7 uur weer op het Lammenschanswegsta- lion te arriveren. Zorgt u er dus voor dat u aanwezig bent, om uw zoon in ontvangst te nemen. DE LEIDERS kelders, die overal door de brandweer werden leeggepompt. Op de stonden hier en daar grote teilen, waarin de omwonenden snoeken karpers hadden verzameld. Een rossende meevaller in een overigens benarde situatie. In de drooggevallen oevers Wiericke staken honderden vette pa lingen hun koppen omhoog. Ze zullen niet allemaal verorberd worden, want voor zo'n gronderig maaltje moet je el een echte liefhebber zyn. VIJFDE BREUK Voor zover men zich kan herinne- •n, was de doorbraak van de Noordka de de vijfde in enkele tientallen jaren tijd. De laatste breuk vond 35 jaar geleden plaats, maar daarvoor kwam het water driemaal kort achtereen de polder binnen. ..Het is een ellende met die Wiericke". vertelde gisteren. „De boezemka4e. blijft on- veilïfUzolang er nog eert wetering vlak achter ligt. Daar zouden ze toch einde lijk iets aan moeten doen". De loco-burgemeester, wethouder A. Westeneng, is van mening, dat er geen bijzonder onderzoek naar het gebeu ren nodig is. „De dijken worden jaar lijks door het waterschap geschouwd. En dat zal heus wel goed gebeuren". Als vermoedelijke oorzaak van de doorbraak denkt men aan bliksemin slag. Waarschijnlijk ls het evenwel, dat de veenlaag, waarop de kade ligt, is gaan werken. Dat is normaal in deze tijd van het jaar. Daardoor zou het water doorgesijpeld kunnen zijn. Enkele grotere schepen liggen nog in ae zich lnagzaam weer geheel vul lende Grote Wiericke vast. De klein tjes zijn al weer los. Maar de opvaren Tientallen handen waren gistermorgen in de weer om het grote gat in dc Noordkade te dichten. Burgerlijke stand Geboren: Pleter Maarten zh van M. Plug en D. van der Plas. Wilfred zn v. H. J. J. Witte en J. H. Wfjtsma. Richard Henri Gerardus zn van G. Ludema en G. den Otter. Edith Margaret dr van H. Fillppo en A. F. van Dnge. Ondertrouwd: C. M. Heemskerk en C. A. V. Kufjsters. E. Turk en S. M. Kramp. J. E. Muller en C. M. J. A. Hol lander G. J. M. Wildeman en M. J. C. Both. A. de Marie en E. M. G. Brasker. M. J. Noordervliet en J. A. S. de Romijn. S. van der Kraats en M. J. van Winkel. B. Pater en J. Trouwee. P. Nagtegaal en A. E. A. van der Zeeuw. J. P. Planjer en C. J. Middelham. D. F. Nfjhoff en M. J. H. van Overbeek. J. B. M. Vogele zang en A. M. M. E. van der Kraan. F. W. Robinson en M I. Dredge. F. A. Schröder en E. Taverne. C. Souhoka en C. de Vrind. G. G. Barbero en C. J. van zyP. Gehuwd: D. van Leeuwen en Y P. G. Verplanckea. P. C. van der Klaauw en G. Filippo. H. L. M. Fennis en A. B. Zwetsloot. A. van der Zeeuw en J. Klui vers. C. Veldman en C. van der Vos. N. Bosch en J. J. v. d. Heuvel. B. Groenen dijk en M. van der Neut. H. Kijk in de Vegte en A. A. Ranselaar. H. J. G. Paal vast en C. J. E. van Vliet. P. C. A. Veer man en J. J. van Veen. Overleden: J. Heemskerk 74 jaar, man. J. C. Vreeswijk 69 Jr, man. G. H. Boller, 61 jr. man. J. Slootweg 88 jr. wed. van P. C. Brittljn. M. Biesheuvel 44 jr wed. v. W. de Bruijn. A. A. Schip per, 19 jr. dochter. Saridjem, 78 jr. wed. van A. J. R. Le Bron de Vexela. SELUTELGAT AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, den, die gisternacht omstreeks half 2 tel. 24807. V A C EE1DSE AGENDA VRIJDAG 4 AUGUSTUS St. Pieterskerk: 20.00 uur: Orgel concert. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Stationsplein: 15.00 uur: Doorkomst Rijnsburgs Bloemencorso. Musea Acad. Hist. Museum: Rapenburg 78 di, vrij. 14-17 uur (verder op aanvraag bij nistos "o-'tis Po'~r:""«ï RacénN>*"~ ~9 Openingstijden 9-12 uur en van 13.30- 17.00 uur. Zondags van 10-16 uur Ka? sen zaterdags en zondags gesloten Ned. Leger en Wapenmuseum Gene raal Hoefer, Pesthuislaan. werkd. 10- 17. zon- en feestdagen 13-17 uur. zat. ge- I Burcht, Burchtsteeg, dag. 10-17 uur, Grafelijke versterking uit vroege mid- deleeuwen. Pilgrim Fathers-huisje, Boisotkade 2. werkd. 9.30-12 en 14-16, zat. 9.30-12 uur: Documenten uit de tijd van de Pil grim fathers. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la, 10-17, zon- en feestd. 13-17 uur; Voorwerpen en kunst. Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschappen, Steenstraat la, 10-16, zond. 13-18 uur. (Chr. en alge meen erkende feestdagen dicht.) Sted. mus. De Lakenhal, Oude Vest, Schilderkunst en historie van Leiden. Open: werkdagen 10-5 uur, zondag: 1-5 uur. Toegang vrij. n.m. (behalve zater dag en zondag Molenmuseum „De Valk" Molenwerf, di. t/m za. 10-17 uur. zo. 13-17 uur. Maand gesloten. Prenten-, munten- en penningkamer der Rijksuniversiteit, Kloksteeg 25. voor be zoek eerst schriftelijk of telefonisch aan vragen. Ook geschiedenis van de foto- Rijksmuseum van Oudheden, werkd. 10- 17. zon- en feestd. 13-17 uur; Egyptische, Asyrische, Griekse. Romeinse en derlandse Oudheden. Waaggebouw. 10.00 Tentoonstelling bloemsierkunst t.g.v. corso Rijnsburg. Hortus Botanicus, 10.00 uur Ten toonstelling Terra Hortus. 9 In de Leidse gemeenteraad werd enkele malen de wenselijkheid uitgespro ken om de werkzaamheden van de se cretaris der gemeente te verlichten. Ge dacht werd aan de aanstelling van een hoog gekwalificeerde ambtenaar, die, fungerend als rechterhand van de se cretaris, hem effectief zou kunnen bij- Op voorstel van de secretaris, mr. d. J. v. d. Poel, hebben b. en w. besloten mej. mr. G. M. Vink, referendaris b ter gemeentesecretarie, met ingang van een nader vast te stellen datum te benoe men tot assistent (e) van de secretaris, in de rang van referendaris c. De beide loco-secretarissen zullen, in geval van afwezigheid van de secretaris, eveneens van de diensten van de assistentiekun nen profiteren. 9 Op het Stationsplein te Leiden is gistermorgen om kwart over negen de 18-jarige bromfietster H. v". d. Burg uit Oegstgeest geslipt en gevallen. Met een diepe wonde in de rechterkuit is zij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. 9 Op het kruispunt Lammerenmarkt- Lange Scheistraat in Leiden is gister middag omstreeks half zes een bestel auto uit Lisse teg eneen personenwagen uit Hazerswoude gebotst. Twee kinderen van 2 en 4 jaar. die in de persnenwagen zaten, kregen tengevolge van de klap kneuzingen boven linker- en rechteroog. In het Academisch Ziekenhuis werden zij behandeld. Het ongeluk gebeurde, doordat de chauffeur van de bestelwa gen geen voorrang verleende aan de van rechts komende personenauto. Sassenheims meisje zwom recordtijd Bjj de onlangs gehouden kringwedstrij den te Leiden voor de Gouwe- en Rijn streek, waar een aantal Sassenheimse meisjes zulke prachtige resultaten boek ten, werd Renee Platje nummer één op de 50 m rugslag voor meisjes tot 12 jaar Duitse badgast bestal landgenoot Bij de Noordwijkse politie heeft een Duitse badgast die aan de Van Har- denbroekweg in Noordwijk logeerde, aangifte gedaan van diefstal van 100 DM. Bij een door de recherche inge steld onderzoek viel de aandacht op een 26-jarige Duitser uit Mehrhoog, die met zijn verloofde en a.s, schoon mama in hetzelfde pension logeerde. Toen deze man door de rechercheurs flink aan de tand werd gevoeld, be- ':ende hij het bankbiljet te hebben estolen. Bij zijn uitstapjes in Noord- wijk had hij teveel geld uitgegeven om zijn gezicht tegenover zijn ver loofde en schoonmoeder te redden, was hij tot diefstal gekomen. Kolder Polder Joolavond in Hazerswoudse Rietveld Katholieke Plattelands Jongeren en vele anderen uit de gehele Rijnstreek wa ren gisteravond in het Hazerswoudse Rietveld present voor de Kolder Polder Joolavond, die de afdeling Alphen van de KPJ daar bèlegde. Dames zowel als heren namen in groten getale deel aan de wedstrjjden roeien, waterfietsen en boegsprietlopen op de Rietveldse Vaart en zakslaan boven deze vaart. Jan van der Lip uit Hazerswoude toonde zich de sterkste tijdens het roeien. In 58 seconden legde hij het uitgestip pelde parcours af. Kees Kortman uit Alp hen deed er twee seconden langer over. Toos Koot uit Alphen wist evenzeer raad met de roeispanen, getuige haar eerste plaats (1.16 minuut) voor Corrie van Niekerk (Alphen) en Addy Mourits (Noorden). Jan Kraan uit Alphen toon de zich de beste waterfietser, terwijl Adry Uytewaal uit Woerden bij de da mes-coureurs een uitstekende koers af legde. Bij het boegsprietlopen werden Henk Vink (Leimuiden) en Leo Moe- rings (Reeuwljk) de prijswinnaars: Addy Mourits (Noorden) was hier de geluk kigste bij de dames, zij het, dat ook zij een nat pak opliep. Kees Overes uit Al phen tenslotte bleek het best van wan ten te weten in de oer-Hollandse volks sport zakslaan. De prijsuitreiking vond plaats in het restaurant „Klein Giethoorn" door Aad Vergeer, voorzitter van de KPJ uit Al- Vijftig jaar in dienst JUBILEUM VAN G. J. VOSKUIL BIJ WERNINK „KONINKLIJK" GEVIERD met een tijd van 42.4 sec. Eigenlijk had z(j ln de groep tot 10 jaar moeten star ten, maar hiervoor waren geen wedstrij den uitgeschreven. Nu alle resultaten van de diverse kringen bekend zijn blijkt dat Renee met haar 42.4 sec. de snelste 1 van heel Nederland in de groep tot 10 jaar is geweest. Voor Renee en haar trai ner, de heer Nardten van de Leidse Golf brekers een prestatie om trots qp te zijn. HILLEGOM Bromfietser raakte maeht over stuur kwijt Donderdagmiddag om ongeveer half zes reed een auto. bestuurd door P. L. uit Hillegom. over de Leidsestraat en week naar links af om een zijweg in te rijden. Op hetzelfde ogenblik naderde uit dezelfde richting 'n brom fietser, R. H. K. uit Hillegom. Deze zag te laat, dat de voor hem rijdende auto ging stoppen om naar links uit Ie wijken. De bromfietser raakte de macht over zijn stuur kwijt en botste op de versperring die zich daar be vindt. Hij bekwam een zware hersen schudding en werd per ambulance naar zijn woning gebracht. Bij Wernlnk's Betonfabriek te Leiden werd gistermiddag op feestelijke wjjze het feit herdacht, dat de heer G. J. Voskuil 50 jaar in dienst ls bij dit bedrijf. Als bljjk van waardering ontving hij uit handen van burge meester G. C. v. d. Willigen, die 35 minuten vertraging had en zich daar voor excuseerde, de zilveren medaille, die verbonden is aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Voskuil, die reeds op 13-jarige leeftijd als schippersjongen in dienst trad bij Wernink en zich tot kraanmachinist opwerkte, werd gepre zen om zijn ijverige werklust. Burgemeester v. d. Willigen maakte de vele genodigden erop attent, dat het tegenwoordig een zeldzaamheid is, dat iemand in deze bedrijfstak op zo'n lange staat van dienst kan terugzien, hetgeen vooral komt door de lange opleidingstijd die nu gevolgd moet Vervolgens sprak de directeur, ingenieur A. Sisten zijn waardering uit over het feit, dat de heer Voskuil zoveel jaren het bedrijf is trouw gebleven en steeds zijn beste krachten ervoor heeft ingezet. Hij bood hem een aan deel in de vennootschap aan en een envelop met inhoud. Ook mevrouw Vos kuil werd niet vergeten. Door het personeel kreeg zij een grote pot met bloemen aangeboden. Tenslotte spraken de collega's van de heer Voskuil nog hun waardering uit. waarna allen nog geruime tijd gezellig bijeenbleven. PERFECTE ZANG VAN AMERIKAANS KOOR TE NOORDWIJK Onder auspiciën van VW te Noord-1 latti bijvoorbeeld was dan ook een staal wijk zong gisteravond in „Huis ter Duin" tje^van hoge zangkunst, een kamerkoor van The Southwest Mis souri State College, een school voor al lerlei kunstvakken o.a. muziek. The in het moderne lied. In ieder geval i SASSEN HEIM Bromfietser geschept Gistermorgen om acht uur stak een 16-jarige wielrijdster uit Sassenheim vanaf de Menneweg de Parklaan over, Bij het tweede optreden met liederen 'onder voorrang te geven aan een na- in Debussy, Kodaly en Britten werden derende personenwagen, die werd be- wjj overtuigd van de grote expressiviteit stuurd door een anti-slipschoolinstruc- Oostdwarsgracht krijgt geheel nieuw gezicht Met ingang van maandag 7 augustus zal het gedeelte Oude Singel tussen Pauwhrug en Jan Vossensteeg geslo ten z(jn voor het verkeer. Dit Is noodzakelijk in verband met het slopen van de Wolbrug (zie foto), die In de Oude Singel over de Oostdwarsgracht ligt. In overleg met de afdeling verkeer van de gemeente politie is een bewegwijzering aangebracht, die de omlei ding aangeeft. Naar men verwacht zal het werk onge veer twee- maanden in beslag nemen. meter tussen de leuningen» in de toch altijd nog ruim 9 meter brede Oude Singel. In het nieuwe weg- en kadegedeelte wordt een reeds gebouwde nooduitlaat van de Oostdwarsgrachtriolering opgenomen. Dit is een beveiligingsdrempel, waar over heen het hoofdriool van de gracht bij bijzonder hoge rioolwaterstand kan lozen in de Oude Vest. De Wolbrug Is overigens de laatste van zeven brug gen, die in verband mét de demping van de Langegraeht moesten verdwijnen. Onmiddellijk na afloop van de bouwvakvakanties is namelijk begonnen met het afbre ken van de voorlaatste, de Volmolenbrug over de Lan gegraeht. Het aanzicht van de Oostdwarsgracht gaat hiermee ingrijpend veranderen. De tjvee 7 meter brede rijbanen met de 9 meter brede parkeerberm ln het midden en trottoirs van ruim 2 meter langs de huizen gaan het beeld beheersen. leur uit Wassenaar. Het meisje werd staaltje van a-capella-zang van door de auto geschept en kwam op j zeer hoge orde. de motorkap terecht. Zij liep wonder- Tot slot hoorden wij enkele delen uit, wel slechts lichte verwondingen op en een „musical", in dit géval met een gne-' kon na de eerste hulp van dokter De 26 "ns"s ullen dt piano-begeleiding. Graat naar huis vervoerd worden. De gers. Wat deze dames en heren lieten Samuel Giordon bleek als dirigent zo motorkap werd echter dusdanig ver horen was zang tot in de perfectie. Maar wel muziek als koor volledig te beheer- nield dat deze vervangen moet worden, sen. De hotelband die het optreden ht koor afwisselde, bleek uit goede i sici te bestaan; maar de muziek t lecteren ropa en ls mededinger in het Interna tionaal Concours voor polyfinkoorwer- ken in Arezzo (Italië). THEO TEN HOOVEN. Oreglconcert. - Op maandag 7 augus tus a.s. zal de organist Feike Asma, be de po- kend door zijn optreden voor de radio en recitals in binnen- en buitenland, een K TWI IK AAN ZEE KVC ontmoet BIokkeer/DES Hedenavond komt de Katwijkse Volleybal Club uit tegen landskam pioen Blokkeer-DES. De wedstrijd be gint om zeven uur bij café-restaurant „Het Zwaantje". Blokkeer-DES komt vrijwel voltallig uit. Dus met Con- standse, Tinkhoff enz. Bij ongunstige weersomslandgiheden zal de wedstrijd in de sportzaal van de Zonnebloem- school plaats vinden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4