500 miljoen dieren op de vivisectie! a ft* I China in korte tijd grote atoommacht Doping is primair zaak van Sportbond Kok gegrepen voor serie van 67 inbraken ONDERZOEK NAAR RASSENONLUSTEN „Wreed en volkomen overbodig Wetenschap handelt uit luiheid of sleur Haat tegen politie In slaap gevallen DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM leder jaar worden over de hele wereld naar schatting 500 miljoen warmbloedige dieren opgeofferd aan vivisectie voor medische en vooral commerciële doeleinden - alleen in Amerika al 300 mil joen voor Nederland is het cijfer 2,5 miljoen. 90 pet van de proeven geschiedt zonder verdoving, negentig percent ook is volmaakt overbodig. Tenminste: dat meent de wereldcoalitie tegen vivisectie, die drie mil joen leden heeft. Honderd ervan zijn naar Amsterdam gekomen, om deze week, samen met de 4500 leder van de jubilerende Nederlandse afdeling (70 jaar oud) te congresseren. De zaak staat er ernstig voor als men de voorzitter van de Amerikaanse bond, Owen Hunt, mag geloven. ,,Ik daag Iedere arts uit om mij een geval te noemen, waarbij de dood van een dier het leven van een mens heeft gered", roept hij geëmotioneerd uit. „Uw stofwisseling is al heel anders dan de mflne. Wat voor verschillen dacht u dan, dat er zijn tussen dieren en mensen? Een kat gaat dood, als je hem hetzelfde citroensap geeft, dat voor ons zo gezond is. Een mens sterft aan een over dosis van morfine, maar een hond voelt er zich lekker bij. Je kunt de stofwisseling van de mens op geen enkel punt met die van het dier vergelijken. Daarom zijn al die proeven niet alleen moreel verkeerd en wreed, maar ook overbodig en houden ze de ontwik keling van de medische wetenschap tegen". Hij begrijpt, dat hij bij zulke beschuldigingen met bewijzen moet komen. „Neem insuline", zegt hij, „het is in 1922 geïsoleerd uit de pancreas van honden. Maar toen men het eenmaal had, kon men het ook halen uit de pancreassen van geslacht vee in het abattoir en nu wordt de beste insuline al synthetisch bereid. Waar om had niemand daar eerder aan gedacht? En het softenon- drama. Al die kinderen zouden niet ongelukkig zijn, als de uit werking van dat geneesmiddel op celculturen van menselijk weef sel was uitgeprobeerd in plaats van op dieren. In Turkije is sof- tenon vanaf het begin verboden geweest. Daar werkt prof. Aygün, die nooit experimenteert met dieren, maar altijd met celculturen. Hy zag meteen, dat het middel schadelijk moest zijn. In Turkije zijn dan ook geen softenonkinderen". Owen Hunt meent, dat de wetenschap ver genoeg gevorderd is. om vervangend proefmateriaal te vinden, dat veel goedkoper is dan de vivisectie en tot veel snellere en betere resultaten leidt. Als voorbeeld haalt hij de oorlog aan, toen de Japanners Amerika in een klap beroofden van al hun natuurlijke rubberbronnen. Het leek een ramp, maar het werd het niet, want binnen enkele weken al slaagden de geleerden er in, een synthetisch rubber te vervaardigen, die veel beter was dan de echte. Momenteel gebruikt de wereldindustrie nog uitsluitend synthetische rubber. „Er zouden leerstoelen moeten komen voor sectievrije research. Dat die er niet zijn is bedenkelijk. Het bewijst, dat de wetenschap handelt uit luiheid en sleur. Ofwel de wetenschap doet of haar neus bloedt, ofwel zij lijdt aan aderverkalking." De grootste vijand, die de tegenstanders van onnodige slachtingen onder dieren kennen, is echter niet de medische wetenschap, maar de industrie van geneesmiddelen, genotmiddelen en cosmetica. „Er komen vel te veel geneesmiddelen op de markt, die elkaar overlappen", zegt Hunt. „De concurrenten jutten elkaar op. Ze investeren in dure apparatuur, die niet onrendabel kan blijven staan. Ze moeten verder. De lijst van geneesmiddelen met schade lijke bijwerking wordt dan ook steeds langer. De hele filosofie is verkeerd. Men probeert de ziekteverschijnselen weg te nemen niet de zieke mens te genezen. Als men zijn inspanningen zou richten op de zieke mens, zouden dierproeven helemaal niet nodig zijn". De praktijken van de genotmiddelenindustrie brengen de heer Hunt tot grote verontwaardiging Nadat het vermoeden gerezen was, dat roken en longkanker in oorzakelijk verband met elkaar zou den kunnen staan, gingen de sigarettenfabrikanten aan het experi menteren om de bezwaren te ontzenuwen. De Duitse sigaretten industrie bijvoorbeeld gooide er tussen 1960 en 1964 een slordige zes miljoen tegenaan. Het „Verband der Sigarettenindustrie" in Hamburg gaf opdracht tienduizend witte muizen sigaretterook te laten inademen „tot aan de grens der nicotinevergiftiging", waarbij ze met de kop in een vrijwel luchtledige kamer werden gefixeerd en praktisch kunstmatig beademd. Voor twee miljoen werd een hele koekfabriek voor de proeven omgebouwd. Twintig rookmachines moesten de rook produceren. In Amerika werd onder meer geëxperimenteerd met beagles, de bekende honden met hun vriendelijke, wat droefgeestige ogen, die men thans op grote schaal voor allerlei experimenten gebruikt. Ze kregen plastic buizen in hun luchtpijp en moesten vier pakjes sigaretten per dag roken over een periode van meer dan één jaar. De dieren werden prachtig verzorgd. Om ze rustig te houden, kregen ze high- fidelity-muziek of rock and roll te horen. Ze hadden air condi tioning, automatische drinkwaterverzorging en in elk hok steriele, roestvrije stalen etensbakken. „Zo worden dagelijks tienduizenden dieren bewust gemarteld en gekweld opdat de mens zijn genot zucht kan bevredigen. Ik vind dat buitengewoon triest", aldus Owen Hunt. Behalve honden zijn ook apen „gewilde objecten" isoleerde hersenen van apen. Men laat een van de organen van het dier, een oog bijvoorbeeld, aan de hersenmassa verbonden zitten. Gebleken Is al. dat de pupil van het oog Iets groter wordt van schrik, wanneer de geïsoleerde hersenen geconfronteerd worden met het geklik van een speelgoedkikker. Men heeft nu het volgende experiment ontworpen. Men gaat een levende aap leren een poot op te tillen, zodra een bel luidt. Als het dier het kunstje door heeft, wordt het afgemaakt en worden de hersenen op de bekende manier geïsoleerd, maar gecombineerd met de motorische zenuwen uit de apepoot. Op deze zenuwen wordt een soort kunstarm, aangesloten en vervolgens zal men na gaan of deze kunstarm gaat bewegen als de geïsoleerde hersen massa met de bel gewaarschuwd wordt. Het kan belangrijk wor den, zegt men, voor de mensen van wie ledematen zijn afgezet, omdat nu misschien eens in de toekomst voor hen kunstledematen met aansluiting op de hersenen kunnen worden gemaakt. Afschuwelijk Het standpunt van de tegenstanders van vivisectie tegenover deze proeven is kortweg a-s volgt: „Wij vernemen dat, als men een enkele oog met de geïsoleerde hersenen van een aap in tact laat, het oog blijft reageren op llchtimpulsen door vernauwing van de pupil. Wij vernemen, dat via een elektro encefalogram en door het wijder worden van de pupil kan worden vastgesteld, dat de ge- isoleerde hersenen in staat zijn om te schrikken. Dat is genoeg. Deze hersenen leven. Zij zijn in staat om indrukken te ontvangen. Deze indrukken moeten gerekend worden onder de meest verschrik kelijke dingen, die men een dier kan aandoen. Dit is vivisectie van een zo afschuwelijke omvang en diepte, dat het niet een voudig is, iets vergelijkbaars te vinden. In de slachthuizen geldt het argument: vernietig door nuddel van een schletmasker de hersenen en het dier is dood. het voelt niets meer, de slagers kunnen met een gerust hart hun gang gaan. In de Amerikaanse 'laboratoria échter worden juist de hersenen van aperi en honden moeizaam volledig in tact gehouden, terwijl de lichamen van de dieren verder geheel worden verwjjderd. Geldt nu opeens de rede natie uit de abattoirs niet meer? Zjjn nu ineens de hersenen niet meer het orgaan, waarmee een dier voelt, pjjn ondergaat en angst Of durven deze Amerikaanse experimentators alles te doen, wat in hun hersenen opkomt, zonder ook maar een keer gehoor te geven aan de prachtigste functie van deze zelfde hersenen, het ethisch besef?" Bedreiging voor Rusland en Verenigde Staten NEW YORK (AP) Op 17 juni werd in een enkel ogenblik het beeld van de wereld op plotselinge en dras tische wijze veranderd: communli- tisch China brucht een waterstofbom tot ontploffing. Binnen dertig maanden kan hel in het bezit zijn van honderd dergelijke mammoet bommen, aldus dr. Ralph Lapp, een expert op het ge bied van nucleaire natuurkunde. In diezelfde tijd kan China raketten opslaan die nodig zijn voor het lance ren van bommen op Amerika of andere landen. Dit is veel sneller dan de aan vankelijke schattingen van de Ameri kaanse regering. Het onderzoek toont aan dat de Amerikaanse autoriteiten zich voortdurend verrekend hebben met betrekking tot het tempo waarin het nucleaire vermogen van China zich ontwikkelt. Het onderzoek wijst verder uit, dat de VS enkele belangrijke Chine se deskundigen opgeleid hebben, wat zeer bijgedragen heeft tot de ontwikke ling in China. China zal binnen vijftien jaar een kernmogendheid van belang zijn. Het is mogelijk dat China enkele atoombommen aan Arabische landen in het Midden-Oosten geeft. Israël zou dan gedwongen kunnen zijn zelf bom men te maken of er om te vragen. China zou de bommen kunnen gebrui ken om chantage te plegen op zwakke re landen en deze kunnen dwingen geen maatregelen te nemen tegen ..volksbevrijdingsoorlogen" binnen hun eigen grenzen. Japan, India en andere landen zouden kunnen gaan besluiten hun eigen bommen te maken, waar door alle hoop op een verdrag voor de niet verspreiding van kernwapens ver vliegt. Met China, onder Mao Tse-toeng of zijn opvolgers, moet gerekend worden als een eerste klas mogendheid. De H- bom geeft een enorme stimulans aan het Chinese moreel. 100 H-bommen kan beschikken is af- Clay mag Amerika niet verlaten HOUSTON - Casslus Clay, vervallen verklaard van zijn wereldtitel In het zwaargewicht omdat hij geen dienst wil de doen In het Amerikaanse leger, mag de Verenigde Staten niet verlaten. Een gerechtshof 4n Houston heeft gis teren beslist dat de bokser zijn paspoort voorlopig niet sal terugkrijgen. Op 20 juni was Clay in verband met zijn dienstweigering veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, 10.000 dollar boete en inneming van het paspoort. Clay te kende later hoger beroep aan en werd op borgstorting vrijgelaten. De ei reldkampioen was van plan naar Tokio te reizen, waar hij in een wedstrijd uitkomen. Staatssecretaris Volksgezondheid Wij houden zaak in de gaten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Krui- singa van Sociale Zaken en Volksge zondheid volgt nauwkeurig de gang van zaken rond de doplngaffalrc van de nationale wielerkampioen Eef Dolman. Dit heeft hij ons desgevraagd laten weten. „In eerste instantie is, aldus de staats secretaris, de dopingaffaire-Dolman en eventuele andere sportlieden een zaak van de sportorganisatie zelf. Deze kun nen allerlei maatregelen tegen de be trokken sportlieden treffen". In tweede instantie beschouwt hij deze kwestie echter ook als een zaak van algemene volksgezondheid. Met het oog hierop blijft hty de affaire nauwlettend volgen. De zaak bevindt zich thans nog niet in het stadium dat de staatssecretaris al aan bepaalde regeringsmaatregelen kan denken. Intussen hebben de socialistische Tweede-Kamerleden drs. Ed van Thijn en P. Voogd al vragen gesteld over de affhire-Dolman. De regering is al geruime trjd gecon- Nog steeds geen schot* in ELDO-raket WOOMERA (Reuter) De lancering van de ELDO-aandrijfraket „Europa 1" is voor de tiende keer uitgesteld. Gis teren had men alles klaar gemaakt om de raket vanaf de proefbasis in Woo- mera in Zuld-Australië de ruimte in te schieten. Zestien minuten voor het schot gelost zou worden ontdekte men echter een mankement in het automatische be sturingssysteem van de eerste trap van de raket. Kolonel Jesse Dutton, de vertegen woordiger van de ELDO in Australië, heeft verklaard dat er geen poging meer zal worden gedaan om de raket de ruim te in te schieten als men ook morgen (vrijdag) weer van de lancering moet fronteerd met de kwestie van stimu lerende middelen. Het voor en tegen van middelen als marihuana, LSD en andere bedwelmende of z.g. pepmiddelen zijn In medische en juridische kringen al lang in discussie. Hierbij behoren ook de in brede sportkringen verbreide stimulan tia, die variëren van eenvoudige drui- vensuiker tot de meest bedenkelijke stimuleringsdrankjes, -pillen en -poe- Dagboek van Jaël Dajan over oorlog Israël AMSTERDAM „De overwinning heeft niet alleen maar een zoete smaak, onze doden, gewonden en ons vluchtelingen probleem behoren ook tot onze overwin ning". luidt de mening van de gedemobi liseerde luitenante Jaël Dajan, wier vader de bekende generaal en minister van De fensie van Israël is. Zij maakte de zes daagse oorlog in het Midden-Oosten van begin tot einde mee en voltooit op het ogenblik een boek over haar belevenissen. Geen roman dit keer. maar een uitge werkt dagboek, dat feiten en intense per soonlijke ervaringen bevat. Evenals de romans van de Israëlische schrijfster ver schijnt ook het oorlogsdagboek van Yaël Dajan bij de Wereldbibliotheek N V. Toemee langs vele politiebureaus DEN HAAG Een 25-jarige „kok" zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft niet minder dan zevenenzestig Inbraken in geheel Nederland bekend, onder meer in Den Haag, Leiden. Delft. Voorburg en Zoetermeer. De man werd reeds in juni te Itooscndaal op heterdaad betrapt by het illegaal betreden van een Sinds die tyd heeft hij een tournee ge maakt langs vele politiebureaus. Dezer dagen werd de zaak in Den Haag af gesloten. Voordat het echter zover was, moest er in Den Haag een coördinatie vergadering tussen een aantal politie korpsen worden gehouden. De „kok" is zeer bekend by de Nederlandse politie, zyn strafblad meet anderhalf getypt foliovel. Sinds 1956 heeft hy zes veroor delingen achter de rug. De Haagse politie heeft wel wat moeite gehad om het avontuur van de man tot oplossing te brengen. Op een gegeven moment heeft men de „kok" in een wagen gezet en vanda&ruit heeft hij de politie laten zien waar hij zo al is ge weest. Tijdens de riit werd het al twijfel achtig of de gehele zaak hier tot een op lossing gebracht kon worden. De kok kon er op een gegeven moment zelf niet meer uitkomen. Niettemin werden achttien inbraken in Den Haag tot klaarheid ge bracht. In totaal was de bult vierduizend gulden. Het geld is waarschijnlijk met gokken opgegaan. In goede Haagse buurten heeft de man zijn inbraken gepleegd, onder meer in woningen aan de Scgbroeklaan, Zwolse straat, Brusselselaan, Fazantplein, Ro zenstraat. Mezenlaan, Chrysantplein, Gevers Deynootweg en de Nieuwe Park- laan. Hy was in deze stad actief van 19 december tot 21 april, zyn manier van werken heeft hem de das omgedaan. Steeds weer kwam hij woningen op een zelfde manier binnen. Dit gaf de politie een aanknopingspunt. Valse naam Bij zyn aanhouding in Roosendaal had hy een briefje by zich waarop het adres van een Haags tehuis stond vermeld. By het onderzoek bleek, dat de man daar onder valse naam had gewoond. Later heeft hij nog meegedeeld, dat hij ook enige tijd op een andere plaats in Den Haag heeft gewoond. Hij had namelijk een vrouw ontmoet, in wier woning hy kon slapen. Hy gaf zich toen voor koop man uit. Om dit aannemeiyk te maken, droeg hy een tas met borstelwerk by zich. De man droeg een gouden ring met een familiewapen, die van. diefstal uit een woning aan het Haagse Chrysant plein afkomstig bleek te zya Onder meer heeft hy bekend: dertien inbraken in Gouda, vier te Voorburg, twee in Zoe termeer. vier ln Delft en vier in Leiden. De „kok" bevindt zich momenteel in het huls van bewaring te Breda. WASHINGTON (AP) Volgens een rapport van de commissie voor on-Ameri kaanse activiteiten van het Huls van Af gevaardigden zyn de rassenrellen in Chi cago, Atlanta (Georgia) en Nashville (Tennessee) mede veroorzaakt door mili tante stryder» voor geiyke burgerrechten. Het nog geheime rapport van de staf van de commissie adviseerde een officieel onderzoek naar de rol die ondermynende elementen by de onlusten spelen. Het Studenten Coördinatie Comité (SNCC) van Stokeley Carmlchael en Rapp Brown heeft volgens de commissie aangezet tot ongergeldheden In Atlanta vorig Jaar en Nashville dit Jaar. Wat betreft Chicago stelt het rapport dat de onlusten van augustus 1965 wel overwogen van te voren werden uitgestip peld door bepaalde leiders van ACT (een militante burgerrechtenorganisatie), die eveneens leiders zijn van de revolutionai re actiebeweging (RAM). Vele onlusten ln 1964. 1065 en 1966 zou den wel ongeorganiseerd zyn geweest zo als die ln Watts (1965) en de Portori- caanse wijk van Chicago (1966). Het rapport vervolgde: „U4t verzamelde bewijzen blijkt duldeiyk dat een commu nistische organisatie, de progressieve ar beidsparty, een belangryke rol heeft ge speeld by het aanzetten tot de onlusten die zich in 1964 In Harlem. New-York voordeden". Een zware vrachtwagen met aan hanger gistermiddag in Odoorn dwars door de woning ran een bejaard echtpaar gereden. Het achterste gedeelte ran het /luis, evenals een achter het huis staan de garage, waqrin een auto stond, werden geheel vernield. De chauf feur en zijn bijrijder werden niet lichte verwondingen naar het sie- ■kenhuis gebracht. Het echtpaar, dgt in de woonkamer zat, kwam met de schrik vrij. De chauffeur heeft later tegenover de politie verklaard dat hij achter het stuur in slaap was gevallen. ringen die worden gehouden door munisten en Black-Power-aanhangers vaak zo extreem en gewelddadig van in houd zyn dat zy bedoeld ïyken de haat tegen de politie zo op te zwepen dat nor maar politieoptreden osais de arresta tie van een dronken neger de aanlei ding kan vormen tot wilde onlusten". komstig van dr. Lapp uit Washington D.C., een natuurkundige die zeer be trokken is geweest bij de ontwikkeling Rn de A-bom. Senator Henry M. Jackson (democraat uit Washington) verwacht dat China het eind van 1967 raketten met mid delgroot bereik zal beginnen tc vervaar digen. Deze kunnen met hun bereik van 1.600 tot 2.400 km. of meer een bedrei ging vormen voor Russisch Azië en de Aziatische landen. In 1971 beschikt China misschien over intercontinentale raketten die Noord-Amcrika kunnen halen. In de loop van de zeventiger Jaren zal China ge noeg bommen en raketten hebben om •n wezenlijke bedreiging te vormen aor het leven in de V.S. Toen China zijn H-bom tot ontplof fing bracht, lag het zeker tweeëneen half jaar voor op het schema zoals het Westen dat geschat had. De V.S. ont wikkelden hun H-bom zeven jaar gele den na de A-bom maar toen het mono polie op atoomwapens nog In Ameri kaanse handen was, bestond er geen reden zich te haasten. Rusland had voor dezelfde ontwikkeling vier Jaar nodig, Engeland zeven, en Frankrijk is nog niet zover. China had maar twee jaar en acht maanden nodig Nederlands Pony Stamboek bestaat 30 jaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlands Shet land Pony Stamboek gaat volgende week vrijdag en saterdag In Den Bosch haar 3O-Jarig bestaan vieren met keuringen en shows voor honderden pony's. Dit stamboek Is met haar 4000 per Jaar geregistreerde veulens het grootste ponystamboek van ons land. Totaal staan er op het ogenblik 36.500 Shet landers Ingeschreven. Het oorspronkelijke land van her komst van de Shetland pony's, Schot land, is door Nederland veruit over vleugeld. Dit wordt ook in Groot-Brlt- tannië als een dermate unieke presta tie beschouwd dot het Engelse Shet land Pony Stamboek haar Nederlandse zusterorganisatie als jubileumgeschenk haar officiële erl^ennlng heeft aangebo- Het kon ook moeilijk anders, want zo wel kwalitatief als kwantitatief doet de op de Nederlandse weiden grootge brachte Shetland Pony niets meer on der voor de rechtstreeks van de Shet land eilanden afkomstige soortgenoot. De export van Nederlandse Shetlan ders naar België, Duitsland, Frankrijk en Zweden neemt steeds meer toe. Leger Kongo in gevecht met huurlingen KINSJASA (Reuter) BIJ een tref fen tussen huurlingen en Kongolese soldaten in de omgeving van Boekavoe in Oostelijk Kongo iljn dinsdag onge veer vijftig Kongoleien om het leven ge komen, aldus betrouwbare zegslieden. De Kongolezen zouden ook drie pantser wagens in het gevecht hebben verlo- De strijdmacht van de huurlingen wordt op 100 tot 180 man geschat. Met hen vechten ongeveer 800 voormalige Katangese gendarmes. Volgens de zegslieden heeft de terug keer van de verslagen Kongolezen in Boekavoe grote verontrusting onder de ongeveer 250 Europeanen In de stud veroorzaakt. Vele Europeanen hebben Boekavoe verlaten sinds de gevechten van vorige maand tussen Kongolese troepen en huurlingen. Het is niet bekend wat voor verlie zen de huurlingen en hun annhang ge leden hebben, evenmin of zij van plan waren naar de grens met Rwanda te Israëliër schiet 4 mensen dood KIRIAT (Reuter) F.en razend geworden Israëlische soldaat, die kort geleden uit dienst ontslagen was, heeft gisteravond In Klrlat vier mensen dood geschoten. De 28-jarlge ex-mllltalr kreeg ruzie met een paar andere mensen ln de kel der onder een bioscoop waar een disco theek is gevestigd. Op een gegeven ogenblik trok hij twee revolvers en schoot twee mannen en een vrouw dood. Daarna knalde hij uit een raam de po litiecommissaris van het stadje neer die net geïnterviewd werd door een ver slaggever van de radio. De man stierf in 't ziekenhuis. Men probeerde de ex- mllitalr toen met een waterstraal en traangas uit de kelder te Jagen maar dit mislukte. Inmiddejs hadden vier men sen verwondingen opgelopen. Zij wer den getroffen door kogels van de con stant schietende soldaat. Daarop riep men de hulp van de militairen in. Pos nadat deze met machinepistolen een regen van kogels door de ramen van de kelder hadden gejaagd, gaf de ra zende schutter zich over. Eenmaal bul ten wilde de samengestroomde menig te hem lynchen. Met moeite wisten de militairen dit te voorkomen. Met nieuwe contactlenzen Prinses Christina terug uit VS SCHIPHOL (ANP) - Met een stel nieuwe contactlenzen, die zij zich ln de VS heeft aangeschaft Is vanochtend prinses Christina met haar particulie re secretaresse teruggekeerd van een drieweekse vakantie In Amerika. Op Schiphol stond prins Claus gereed om haar met een hofnuto af tc halen. Tijdens haar vakantie heeft de prin ses bij vrienden In New York en Otta wa gelogeerd. ZIJ bracht onder meer een bezoek ann de wereldtentoonstel ling. Over ruim twee weken zal zij zich nanr Italië begeven om zich in Porta Ercole bij haar ouders te voegen, dia daar thans reedt van hun vakantie ge-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5