Met duizend Duitsers op je lip puzzeltjes oplossen I OCKENBURG HEEFT WEER 'NVOLLE TENT NEDERLAND j WAANZINNIG j DUUR LAND" j K.N.M.I. OVER NEDERLAND: Zware aardbevingen vrijwel onmogelijk Vrouw gedood door stroom WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 PAGINA 5 Zon neemt geen snipperdag: Frau Krans uit Keulen: Voor het eerst sinds weken regent het weer op de Kijkdulnse camping Ocken- burg. Het is niet meer dan een traan, die door een dienstdoende engel wordt weg gepinkt, maar de kampeerders ervaren het toch als een volkomen misplaatst natuurverschijnsel. Sinds zij half mei In het glazen kantoor van kampbe heerder J. P. Bijland brengt hun vlucht nauwelijks paniek. Ockenburg heeft plaats voor TVz duizend kampeer ders en de laatste drie weken heeft het zwart-witte bord met ,,vol" voortdurend bij de ingang gestaan. ,,Ga me niet vragen, waarom ze juist hier komen en niet in 's-Gravenzande of op Duinrell", zegt Bijland, ,,het is in elk geval een onloochenbaar feit, dat Ockenburg een ongelooflijke trekpleister is voor kam peerders. Vorig jaar 30.000 Duitsers, 31.000 Nederlanders, 4000 Zweden. Dat zijn aantallen, waar de burgemeester van menig dorp nog zijn vingers voor zou willen aflikken. Alleen mij zul je er nooit tussen zien staan. Ik ben een en thousiast kampeerder, maar niet met 7000 anderen op een kluitje. Ik weet niet, wat ze er in zien. Als ik rustig bij een boer sta, geniet ik veel meer". GOEDKOOPTE-EILAND Voor de honderden Duitsers, die bij de poort van Ockenburg geduldig wach ten, schept het waarom geen enkel probleem. Zojuist is de schoolvakantie in Rijnland-Westfalen begonnen en zijn de eerste sprinters al bij de Noordzee gesignaleerd. Ze komen al lang niet meer voor de Bohnenkaffee, voor de Butter en de Kse. Dat is een achter haald sprookje in een land, dat allang geen goedkoopte-eiland meer iS. Ze ko men ook niet, omdat we zulke verrekte aardige kerels zijn (in een gouden mo ment van eerlijkheid willen ze "best hun nood bij je klagen over die rancuneuze Hollanders, die nog steeds doorzeveren over veertig- vijfenveertig. ,,Aber Mensch", zei ik, „damals was ik pas 16. Ik weet ja nichts van die hele oor log", maar ze zijn gewoon te beroerd om je te geloven". Waar ze dan wel voor komen? Na al so. Das ist ja ganz einfach. Ze komen uitsluitend voor de reine Lu ft. Het mag stralend weer zijn het mag bliksemen of met bakken uit de lucht vallen, maar de reine Luft kan niemand hen afne men. Elke morgen tegen zes uur de tent uit, vier diepe kniebuigingen, in looppas naar de zee (in Bademantel, aber na- tiirlich) en dan maar happen. De ene Luft na de andere. Kostelijke mineralen heilzame zouten, meesterlijke koolhy draten. Reine Luft is de hasjisch van' 't Ruhrgebied. SPONTAAN LYRISCH Frau Sczesny uit Witten bij Düssel- dorf wordt spontaan lyrisch, als ze over haar strandgeneugten vertelt. In zee gaat ze zelden, maar happen, reken maar. Twee jaar geleden is ze ook op Ockenburg geweest. Toen was het nog de moeite waard om 20 pakken kof fie onder het vuile ondergoed over de grens te smokkelen. Tot diep in oktober dronken ze het roodmerk van Douwe zelf. Een reuze bak. achter de duinen onder zeil zijn gegaan, heeft de zon geen snipperdag genomen en stilzwijgend neemt men aan, dat dit zo door zal gaan tot eind september: het Nederland van 1967 is eindelijk droog achter de vakantie-oren. Die handvol lauwe druppels doet dan ook de plastic emmer overlopen van zestig Nederlan ders, die hun leven lang al nattigheid voelen en niet bereid zijn om hun vrije tijd door de grote hemeldruil te laten vergallen. Ze trekken de haringen uit de dorre duingrond, klappen hun huis dicht en spoeden zich in de richting van Den Haag. zoals de prijzen hier zijn gestegen. Dat Is geen centenkwestie meer, dat gaat gelijk met dubbeltjes. Mijn man heeft in Rotterdam gewerkt en hij zegt ook: „Nederland is een duur land geworden. Toch komen we graag hier, omdat bet klimaat zo geweldig Is". Hierna is het geruime tijd stil tenein de uw verslagggever te laten bekomen van deze volslagen onverwachte opdof fer onder de gordel. Zou Frau Sczesny haar laatste woorden nogmaals lang zaam willen herhalen? ,,Ik vind het klimaat hier zo gewel dig", zegt ze stralend, „vorig jaar zijn we in Spaniën geweest. Mijn man kreeg na drie dagen buikloop van de olijfolie en de kinderen zaten onder de puistjes. Van de warmte. Je kon alleen onder 'n parasol zitten en als je de zee in wilde, moest je je schoenen aantrekken, want anders sprongen de blaren op je voetzo len. We zijn eigenlijk veertien dagen constant bezig geweest om een eerste graadsverbranding te ontlopen. Hier is alles frisch. Frische Gemüse, fris vlees. Net als thuis in Witten. Ik blijf hier rustig zes weken en mijn man komt elk weekend overwippen. Twee uur en 'n kwartier als hij geen pech heeft bij de Oude Rijn". „Dat is het", beaamt kampbeheerder Bijland, „ze zijn zo vol van onze reine Luft, dat ze niet eens meer de moeite nemen om een douche te nemen. Wc hebben voor tienduizenden guldens aan sanitaire voorzieningen uitgegeven, maar gebruiken, ho maar. Ze krijgen voor een dubbeltje 6 a 7 minuten warm water. Dat is toch 'n koopje nietwaar? Ik kan het op de meters controleren: geen hond". STUGGE NEDERLANDERS De weelderige Frau Krause uit Keu len, moeder van drie weldoorvoede Bu- ben met vetleren, net iets te korte broe ken aan, is ook intens bedroefd om de voortdurende prijsstijgingen in de lage landen. „Ik betaal hier meer dan thuis" Met 7,5 duizend kampeerders onder zeil om onversneden Reine Luft te happen becijfert ze, „Wat ik in Keulen met 10 Mark kan kopen, kost hier zeker twaalf gulden. Juist de dingen, die je elke dag nodig hebt: groenten, vlees, bier, fruit zijn waanzinnig duur. Als je man een normale baan heeft in een fabriek, kun je je bijna niet meer permitteren om naar Nederland te komen. Voor 500 gulden ga je al veertien dagen naar Griekenland?". „Is dat per persoon, genSdige Frau?". (het is maar een vraagje). Ach ja, dat is waar ook. Vijfhonderd gulden jyjr,jp<irsooq. Dat komt voor hfijir gezin nog altijd neer op zo'n ftchtien^on- derd gulden, êrclusièf het bier en *'tfe limonade. En de ijsjes. En de schnaps voor papa. En de cognac voor Mutti. Zou ze zich dan toch vergist hebben. „Ja", zegt kampbeheerder Bijland van harte, „als ze beweren, dat Neder land geen goedkoopte-eiland meer is, hebben ze gelijk. Maar ik blijf bestrij den dat we te duur zijn. Vorig jaar wil de ik in Zuid-Duitsland tussen de mid dag 'n kleinigheid eten. Per gratie Gods kon dat om twee uur. We kregen een bordje met gesorteerd vlees, wat brood en koffie. Voor drie man 27 piek. Als je hier in een willekeurige tent binnenstapt en je neemt een uitsmijter ham, dan ben je zeven vijftig kwijt. En dan heb je drie koppen koffie gehad". Speurtocht naar 2 zoekgeraakte kampeerdertjes GASSELTE (ANP) Honderd mili tairen var de artillerie uit Assen en 140 vrijwilligers uit de camping „De Hoef slag" te Gasselte hebben gisteren de omgeving van Gasselte uitgekamd op zoek naar de sinds maandag vermiste 13-jarige Jan van der Veen en zijn 8- jarige broer EIze uit Assen. Een speurtocht in de morgenuren met hulp van een speurhond was zonder re sultaat gebleven, 's Avonds om negen uur werd een van de jongens aange troffen op de camping „Het Land van Bartje" in Ees (gemeente Borger). De oudste werd in Noordveen aangehouden door een vrouw, die vin de radio van de vermissing had gehoord. De twee jongens, die op „De Hoefslag" kampeer den, waren maandagavond niet naar de camping teruggekeerd: Ontevredenheid is bij het Zwijn- drechtse gezin Stehouwer onbekend. „Zdl ik naar Spanje gaanTwee dagen in een warme bus, tien dagen op een kokendheet strand. Tel uit je winst". Bij leven en welzijn gaan ze volgend jaar dan ook voor de zevende keer naar Ockenburgh. ders over het algemeen stug en onvrien delijk. Ze is één middag In Schevenin- gen gaan winkelen, maar na een half uur heeft ze het al opgegeven. „Ik voel de me gewoon te veel", zegt ze, „als ik winkel, dan doe Ik het voor mijn lol. Trouwens: wat ze aan confectie hadden, was niets bijzonders en in de meeste gevallen nog duurder dan in Duitsland". DAMPEND PLEZIER De sterk gebruinde heer Stehouwer uit Zwijndrecht kent ontevredenheid al leen maar van horen zeggen. Het is de zesde keer dat hij zich met zijn gezin op Ockenburg heeft Ingegraven en nog steeds dampt het plezier van zijn aarts vaderlijk gezicht. Hij drinkt zijn koffie onder de luifel, maakt een wandeling langs de branding, drinkt zijn borreltje onder de luifel en zoekt ondertussen een Zuidamerikaanse stad van vijf letters, de eerste een T is. De kruiswoordpuzzel is in de tent van Stehouwer de grote tijddoder. De krant komt op de tweede plaats, een roman krijgt geen kans, „want daarvoor moet je op je gemak zitten". Heeft hij wel eens behoefte gevoeld om verder te trekken. Spanje, Grieken land, Joego-Slavië. Hij haalt zijn dubbelgebrande schou ders op. Zal ie naar Spanje gaan. Twee dagen in een warme bus, tien dagen op een kokendheet strandje. Tel uit je winst. Nu komt hij om tien uur '8 avonds uit de fabriek en om tien voor twaalf drinkt hij koffie in zijn tent op Ockenburg. Dat gaat zo elk weekend. Hij voelt zich als vakantiependelaar vol komen op zijn gemak. En als het regent? Hij glimlacht se reen. „Ach, dan zijn er weer zoveel an dere dingen. Dan lekt de tent bijvoor beeld. Heeft hij daar zijn handen weer vol aan. Maar ondertussen blijft hij vrij man. Goed, in deze weken zitten de andere kampeerders wel op zijn lip, maar daar wen je aan. Ze hebben oen Duitse familie naast zich gehad, waar elke nacht het onbreekbaar servies door de tent vloog. Dat is weer eens wat anders. Op een gegeven ogenblik liep die vrouw 's nachts om drie uur schreeu wend de duinen in. Nou, dan ga Je maar weer eens kijken of de scheerlijnen nog goed staan". GEEN BEAT Volgend jaar koopt hij een nieuwe, grotere tent en de oude geeft hij dan aan zijn dochter Marianne, die op Ockenburg constant met haar gepassio neerde ziel onder de arm loopt. De doch ter is minder positief als de vader en zit haar tijd op de camping als een mil de vrijheidsberoving uit. Ze zegt: „Voor de jeugd doen ze niks. Geen beat- avondjes, geen volksdansen. Je ver veelt je hier dood". „Dat is inderdaad een probleem", geeft kampbeheerder Bijland toe, ,,Js kunt hier weinig voor de jeugd doen, omdat je binnen de kortste keren één grote janboel hebt. We hebben het gr- probeerd met een kampvuurkuil. Nou reken erop: het was één enorme troep. We hebben hem weer moeten afbreken. We hebben ook voortdurend 't probleem wan knapen, dte te lanp blijven hanprn in 't meisjeskamp. Als je niet voortdu rend waakzaam bent, heeft je camping i één s i rot n REINE LUFT Achter zijn rug is de file van Duitsers inmiddels aangegroeid tot anderhalve kilometer. Met de autoradio aan wach ten ze op het moment, dat ook voor hen de poorten van het kompeerparadijs opengaan. „Er zijn er bij", zegt Bijlund, „die hier 24 uur staan. We vertellen ze, dat er op andere campings nog volop pluats is, maar ze vertikken het om weg te gaan. Ze hangen liever een nacht in hun auto en hopen dat er morgen weer Ie mand zal vertrekken". En dat allemaal voor de enige, echte reine Luft. Je moet er maar gek op zijn. Kampbeheerder J. P. Bijland: „Ze zijn zo vol van onze Reine Luft, dat ze niet eens meer de moeite nemen om een douche te nemen". TIJDENS HET WASSEN TILBURG (ANP) Door nog onopge helderde oorzaak is gisteren de 53-ja- rige mevrouw J. van der Schans-van Rijsewijk in Tilburg, terwijl zij de was deed in een schuurtje achter haar wo ning, in aanraking gekomen met elek trische stroom. De vrouw raakte hier door buiten bewustzijn en overleed op weg naar het ziekenhuis. Zs laat twaalf kinderen achter. Meer aandacht voor Limburg DE BILT (A.N.P.) „Het Is vrijwel onmogelijk, dat ons land getroffen kan worden door aardbevingen zoals deze zich in de afgelopen dagen hebben voor gedaan in Turkije, Colombia en Vene zuela", aldus dr. A. R. Ritsema. weten schappelijk hoofdambtenaar bij het K.N.M.I. in De BUt. De lichte aard schokken, die eind april In Zuid-Limburg werden gevoeld, zijn, aldus seismograaf Ritsema. niet schokkend te noemen, „Wij weten dat zich in dit gebied onder aardse breuken bevinden." Trillingen en aardbevingen ontstaan, wanneer zich diep in de aardbodem (vaak 30 kilometer onder de oppervlakte) verschuivingen voordoen, waardoor een spanningsveld ontstaat. De vrijgekomen energie uit zich in trillingen en vormt een zogenaamd hypocentrum. Loodrecht boven dit centrum ligt de plaats op aarde, die dit spanningtgebied het dichtst benadert: het epicentrum. In het algemeen kan worden gezegd, dat gebieden waar zich hoge bergen en diepe zeeën bevinden, de meeste kans op aardbevingen maken. De aanwezigheid van de bergen geeft al een indicatie, dat zich hier vroeger aardschokken en -ver schuivingen hebben voorgedaan. Ook de gesteldheid van de bodem spreekt in dit hele natuurverschijnsel een woordje mee. zo zegt dr. Ritsema, die hier overigens aan toevoegt, dat de seisrhologle nog maar een heel jonge wetenschap is (pas de Laatste tien jaar wordt hieraan in Amerika en Japan veel aandacht be steed). De belangstelling voor het aard- mechanlsme is pas na de laatste wereld oorlog „106" gekomen. De zwaarste aardbeving in Europa werd op 1 november 1755 in Lissabon ge meten. De toenmalige 235 000 Inwoners tellende stad werd voor een groot deel verwoest en 50.000 mensen verloren het leven. De zware aardschokken werden in heel Europa duidelijk gevoeld en ver oorzaakten in de Oostzee zelfs aardbe- vingsgolven van ongekende afmetingen Andere ln de gescldedenis bekende zwa re aardbevingen zijn die in het grens gebied tussen Tibet en Assam In 1950. waar 500 doden vielen, gebergten zich wijzigden en rivieren een andere loop kregen, ln Califomlë ln 1906 en Messina in 1908. De oorzaak van alle aardbevingen en -trillingen is weliswaar bekend, maar volgens dr. Ritsema kan niemand van tevoren vaststellen, wanneer en waar zich een aardbeving zal voordoen. De aardschokken in Zuid-Limburg zijn vergeleken met die in Turkije te ver waarlozen. Het KNMI heeft nu elf seis- mografen in Nederland: zes ln De Bilt, vier in Witteveen (gemeente Westerbork ln Drente) en een in Heerlen. Binnen kort zal eohter een seismograaf van Drente naar Zuid-Limburg verhuizen, zodat ln dit gebied de registratie van onderaardse schokken nog boter kan ge schieden. Nederland heeft nooit in zijn geschie denis noemenswaardige aardbevingen meegemuakt Alleen ln 1932 kon in Noord-Brabant bij Uden van een lichte aardbeving worden gesproken. Er wer den toen enkele hulzen beschadigd. Het KNMI tekende op 22 Juli de aard beving in Noord-Oost Turkije op. Door de schok raakte een seismograaf onklaar. Op 29 Juli werd de aardbeving ln Co lombia waargenomen op een afstand van 8600 kllomeU-r Een dag later werd Ve nezuela getroffen door aardschokken en ook hier maakten de seLsmografen ln De Bilt melding van. evenals van de tweede aardbeving in Turkije op zondag. In Turkije zijn aardschokken overigens bij na een dagelijkse aangelegenheid. Oe- middeld worden ln dit bergachtige ge bied 300 tot 400 aardbevingen per Jaar gevoeld. Frau Bcsesny uit Witten bij Dusseldorf: ,JJct Nederlandse klimaat Is geweldig".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5