4 TIJGERBEKERS Krijgsgevangenen zijn voor Israël enorme lastenverzwaring Hotel uit pesterij in brand gestoken LOETHOELI TEN GRAVE GEDRAGEN Plunderingen gaan voort in Milwaukee Nederlandse hulp goed besteed Milj onairs willen weg uit Hongkong De Gaulle wil geen excuses aanbieden Baskén eisen ook vrijheid Geslaagde hartoperatie in Leiden 9 mnd. voor poging doodslag de LEiDSE courant (Van een onzer verslag gevers) SCHIPHOL „Israël moet iedere dag vijf duizend krijgsgevangenen huisvesten en voeden, omdat Egypte zijn soldaten niet terug wil hebben. Het Rode Kruis heeft in Cairo met klem aange drongen, dit aantal in zijn geheel te ruilen tegen de 17 Israëliërs, die in Egypte gevangen zitten, maar Nasser hoüdt de zaak met opzet slepende. Het is een enorme financiële last". Dit vertelde gisteren op Schiphol de heer Palache, directeur van de collectieve Israëlactie, die tien dagen lang ter plaatse bestudeerd heeft, hoe de 14.5 milioen gulden, die Nederland tot nu toe heeft opgebracht, besteed worden. Volgens de heer Palache Musaph, ARABISCHE KINDEREN LEREN REKENEN MET „VERMOORDE JODEN" secretaresse van de Nederlandse Zionistenbond, die met hem mee is gereisd, probeert Israël op het ogenblik met alle macht werkprojecten te scheppen voor de bewoners van de Arabische vluchtelingen kampen, die voor de oorlog tot absolute ledigheid waren gedoemd. Men zoekt dit vooral op het terrein van de wegenbouw. De heer Palache: „Het aantal projecten, waarvan ook de Arabieren kunnen pro fiteren. is enorm groot, zodat het geld van de uurloonactie straks uitgegeven kan worden op een manier, die alle partijen in Nederland tevreden zal Hij en zijn metgezellin toonden zich diep ontdaan over de omstandigheden, waaronder de Arabische vluchtelingen tijdens het Egyptische bewind hebben moeten leven. Zij vertellen: „Het leven in de Gaza- strip is afgrijselijk. Er heerst een onvoorstelbare armoede. Tachtigduizend mensen zijn ondergebracht in kampen, die een capaciteit hebben van hoogstens tienduizend. De kamers, waarin een dozijn mensen moeten samenhokken, wemelen van het ongedierte. De vrouwen zijn voortdurend zwanger. De pil in het drinkwater is daar de enige oplossing. We hebben ook rekenboekjes gezien, die gebruikt werden op de scholen voor Arabische kinderen. De enige reken sommetjes waren: als je twintig joden hebt ®n j® vermoordt er twaalf, hoeveel blijven er dan over? We hebben de tekeningen van de kinderen gezien. Allemaal vol bloed en doodgeschoten joden". Vooral in Jeruzalem hebben de heer Palache en mevrouw Musaph de resultaten gezien van de finan ciële hulp uit het buitenland. „Het is onvoorstelbaar, wat daar in zes weken gedaan is", zeggen zij. „De stad, die nog zo kort geleden onder vuur lag, is nu een centrum van bruisend leven over en weer. Je kunt lopen waar je wilt en kopen wat je wilt. Er komen honderdduizenden joodse toeristen per dag. Anderzijds is Tel Aviv vol Arabieren, die eindelijk de kans hebben, eens de zee te zien. Israël heeft enorm veel gedaan en geïnvesteerd vooral op het gebied van de wegenbouw om deze integratie, die economisch en sociaal zeer belangrijk is, zo snel mogelijk te doen verlopen. Daardoor is het verenigde Jeruzalem nu al een vriendelijke, welvarende stad". De heer Palache en mevrouw Musaph verhelen zich daarbij niet, dat er nog enorme economische en sociale problemen op te lossen blijven, die Israël jarenlang zware financiële offers op zullen leggen. Wat de directe hulp van de Nederlandse vrijwilligers betreft die is niet meer nodig. De contracten voor vier maanden, die de vrijwilligers bij hun vertrek De heer Palache, voorzitter van de collectieve Israëlactie, terug op Schiphol, na een reis door Israël en de bezette gebieden, waar hij is nagegaan hoe de Nederlandse gelden het best besteed kunnen worden. moesten sluiten, hoeven zij dan ook niet na te komen. De eersten van hen voornamelijk verpleegsters keren reeds de komende weken naar Nederland terug, terwijl de hele groep van tweeënnegentig begin oktober weer in ons land zal zijn, mef uit zondering van een enkeling, die besloten heeft zich blijvend in Israël te vestigen. VANCOUVER (Reuter) Een aan tal Chinese miljonairs uit het door on lusten geteisterde Hongkong gaat naar Vancouver in Canada verhulzen waar zij hun geluk in de industrie willen be- De autoriteiten in Brits-Columbia krij gen maandelijks circa 1500 aanvragen voor immigratievisa van kooplieden, fa brikanten en technici uit Hongkong. Zij kunnen de hieraan verbonden hoeveel heid werk niet aan wat tot gevolg heeft dat alleen de mensen met de beste antecedenten en dan nog pas na een grondige medische keuring en een on derzoek naar hun politieke achtergrond een visum krijgen. De gespannen toestand in Hongkong en de kans op een wijziging in de po litieke toestand aldaar vormen de voornaamste reden voor de emigra- Thailand, Afrika en de VS gaan. Cana da heeft de voorkeur omdat de politie ke instellingen in Brits Columbia veel gelijkenis vertonen met die in Hong kong en de kans op investeringen in 't aan hulpbronnen rijke westelijke deel van Canada groot is. Daarbij komt nog het feit dat er in dit gebied geen discriminatie bestaat ten opzichte van Chinezen. In Vancouver zijn al bijna honderd jaar Chinezen gevestigd. HALF MILJOEN SCHADE „HET LIEP ME UIT DE HAND" GULPEN (ANP) De rijkspolitie in Gulpen heeft zaterdagmiddag de 19- jarige leerling-kok S. uit Roermond aangehouden, die heeft bekend in het kasteel Neubourg in Gulpen driemaal brand te hebben gesticht, waarhij voor ca. een half miljoen gulden schade is aangericht. De jongeman was een van de personeelsleden van het hotel, dat in het kasteel Is gevestigd. Drie weken geleden stak S. een stapel kranten in brand in de kelder van het gebouw, vorige week dinsdag op de per- soneelsverdieping en de dag daarna op de zolderverdieping. Bij deze laatste brandstichting liep het kasteel een scha de op van ca. een half miljoen gulden. Als motief voor zijn daden gaf de leerling-kok op: wraakneming. Hem was door zijn werkgever aanvankelijk be loofd dat hij aanstaande winter in een hotel in Zwitserland zou kunnen gaan werken. Tussen kasteel Neubourg en het Zwitserse bedrijf bestond wat dat betreft een uitwisselingsregeling. Later moest hij van zjjn baas vernemen dat hij te brutaal was en dat zijn winter- uitzending niet zou doorgaan. Sindsdien zon de jongeman op wraak. Tegenover de politie verkaarde hij dat zijn brandstichtingspogingen „als peste rij waren bedoeld", maar dat de laatste brand hem volledig uit de hand was ge lopen. De leerling-kok zal morgen aan de officier van justitie te Maastricht worden voorgeleid. Concoursen van Stichting Gaudeamus UTRECHT (ANP) De Stichting Gaudeamus zal In 1968 weer twee con coursen organiseren, namelijk een con cours voor vertolkers van muziek van onze tijd en een concours voor compo nisten. Het internationaal concours voor vertolkers van muziek van on ze tijd zal worden gehouden van 19 tot en met 26 april 1968 in Utrecht. Aan het concours kunnen vocalisten, instrumentalisten en ensembles met met maximaal negen medewerkenden deelnemen. De leeftijdsgrens is ge steld op 35 jaar. Bij ensembles geldt een gemiddelde leeftijd van 35 Jaar. De deelnemers moeten een program- verschenen met de leuzen „Leve het ma inzenden met een totale speeltijd vrije Quebec en „Leve het vrije Bas kenland". De affiches waren onderte- i van tenminste 60 minuten dat aan en kend door de nationalistische beweging kele Twaalf maanden voor bezit 2 kg marihuana AMSTERDAM (A.N.P.) De recht bank in Amsterdam heeft vanmorgen de 19-jarige student Chr. R. uit Warns- veld wegens he,t in bezit hebben van marihuana veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf met aftrk van het voorarrest. e Om hem de gelegenheid te geven met ingang van het nieuwe studiejaar op nieuw aan de slag te gaan. kreeg ver dachte van de totael straf zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. R. werd in maart van dit jaar ge detineerd. De officier van justitie had een jaar en zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. Verdachte had een reis naar Afrika ge maakt om wat op verhaal te komen na zijn eerste mislukte studiejaar aan de universiteit van Amsterdam. In Afrika kwam hij ongewild in contact met han delaren in marihuana. Samen met een onderweg ontmoette Amerikaan kocht hij twee kilogram van het verdovende mid del om dit in Europa te verkopen. Zuidafrikaanse regering niet vertegenwoordigd GROUTVILLE (AP) ..Oehoeroe" (vrijheid) zendvoudig in de vallei tirivier waar duizendc De kreet -klonk dui- de Oembo- Afrikanei eengekomen waren rond het vervallen kerkje van Groutville's broedergemeen te om de laatste eer te bewijzen aan een van hun grote leiders. Albert Loe- thoeli heeft de laatste zeven jaren van zijn leven op last van de Zuidafril^aan- se regering doorgebracht in het kleine hete stadje Groutviile dat uitziet over het groene dal van de Oemboti. De in 1960 met de Nobelprijs voor de vrede begiftigde Afrikaanse leider is op 21 juli overleden aan verwondingen, die hij had opgelopen, nadat hij onder een vrachttrein gekomen was. Loethoe- li was de laatste jaren gedeeltelijk blind en doof. Loethoeli, een onverzoenlijke tegen stander van Zuidafrika's officiële apart heidspolitiek, is begraven op een ge mengde begraafplaats achter het ne gentig jaar oude kerkje, dat zijn groot vader eens heeft helpen bouwen. De schrijver Allan Paton, auteur van (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Prof. dr. A. G. Brom heeft vrijdag met goed gevolg een hartoperatie verricht bij een man die vorige week in Paramaribo ernstig aan zijn borst ge wond werd. De man zou bij een inbraak in een legermagazijn betrapt zijn bij het stelen van een paar schoenen en op zijn vlucht neergeschoten zijn. De Leger Voorlichtings Dienst kon van morgen geen mededelingen geven over de juiste toedracht, maar men achtte het onwaarschijnlijk dat de gewonde man een militair is. De mogelijkheid dat. het een lid van het burgerpersoneel betreft, werd niet uitgesloten geacht, hoewel men van de betrokken commandant in Suri name nog geen melding over het voorval had binnen gekregen. Omdat overbren ging naar, en chirurgisch ingrijpen in Nederland noodzakelijk werd geacht is de patiënt vrijdag per vliegtuig naar Neder land getransporteerd. Onder gelelde van de Leidse politie is hij daarna van Schip hol naar het academisch ziekenhuis over gebracht. De toestand van de man, wiens identiteit zorgvuldig geheim gehouden wordt, is .naar de directie van het zieken huis mededeelt, redelijk. Ierse zusters gegijzeld in Biafra LAGOS (AFP) Negen Ierse kloos terzusters en drie priesters worden door troepen van Biafra als gijzelaars gevan gen gehouden in het missieziekenhuis van Ikom bij de grens met Kameroen, zo Is in Lagos De strijdkrachten van Biafra zouden hiermee willen voorkomen dat de mis siepost van Ikom en het plaatsje zelf gebombardeerd worden door de troepen van de federale regering. Ikom ligt na melijk op de weg waarlangs de federale troepen oprukken naar het zuiden. Intussen is in welingelichte kringen in Enoegoe meegedeeld, dat de gevechten tussen de federale troepen en de strijd krachten van Biafra op het eiland Bon ny bij Port Harcourt nog steeds voort duren. Bijzonderheden hierover zijn niet (ADVERTENTIE) ESS O PRESENTEERT VAN ECHT BAVARIA PORSELEIN PARIJS (Reuter-AFP) In dc ver klaring die hij vandaag zou afleggen in verband met zijn reis naar Canada, biedt president De Gaulle geen veront schuldigingen aan voor de door hem in Canada gehouden rede. waarin bij op een gegeven ogenblik uitriep: „Lang leve het vrije Quebec". In Franse regeringskringen wordt er op gewezen dat-de vcrkluring een krach tige rechtvaardiging is van De Gaulles houding tijdens zijn officieel bezoek aan Canada, dat hij afbrak na in het open baar berispt te zijn door premier Lester Pearson van Canada. „De Gaulle", zo zegt men in Parijs, „neemt de volle verantwoordelijkheid voor alles wat hij in Quebec heeft gezegd". Hij heeft dui delijk laten uitkomen dat zijn doel was „Frans Canada te helpen zijn persoon lijkheid te bevestigen". De Gaulles naas te medewerkers hebben verklaard dat de president bij dit alles niet gedacht heeft aan een onafhankelijke Frans-Ca- nadese natie. Dat is een zaak die alleen de Franse Canadezen zelf aangaat. In Bayonne, Biaritz cn talrijke ande re plaatsen aan de Franse Baskische kust zijn honderden aanplakbiljetten „Embata". In Wales heeft intussen het Lagerhuis- lid Gwynfor Evans verklaard, dat het hoog tijd is dat de Britse staatslieden de nationale vrijheid voor Bretagne op eisen. „Met welk recht spreekt De Gaulle zich uit voor een vrij Quebec, terwijl zijn eigen regering alles in het werk stelt om het Bretonse volk evenals de bevolking van Wales van Keltische oorsprong te vernietigen", zo vroeg Evans zich in zijn kiesdistrict Carmarthen af. Hij sprak van de „Fran se tirannie" in Bretagne. Kampeerbedrijf in de as gelegd SEXBIERUM (ANP) In Sexblerum is zaterdagavond door nog onbekende oorzaak de boerderij van de heer T. Zijlstra volledig uitgebrand. De boerderij die pas vorig jaar een verbouwing van ongeveer 100.000 gulden had ondergaan, werd gebruikt als kampeerboerderij voor gezinnen. Zaterdagmorgen waren juist de laatste gezinnen vertrokken. Zondag avond zouden er drie Duitse gezinnen hun Intrek nemen. De schade wordt ge schat op anderhalve ton. alle arden moet voldoen. Zo werken na 1900 zijn ge en moeten tenminste twee Nederlandse componisten 1950. Bovi zijn. Er zullen vijf prijzen worden toege kend. De eerste prijs bedraagt 3000 gul den. De internationale jury bestaat uit: Johan van den Boogert (Nederland), Georges Caruel (België), Serge Collot (Frankrijk), Alexander Goehr (Enge land) en prof. dr. Siegfried Goslich (Duitsland). De inschrijvingstermijn sluit op 31 januari 1968. Het componistenconcours 1968 zal weer worden georganiseerd ter gelegen heid van de jaarlijkse internationale muziekweek. Het omvat een internatio nale prijsvraag voor koor-, kamermu ziek-, orkest- en elektronische werken en een internationale prijsvraag voor een werk voor televisie. Componisten, die geboren zijn na 1 januari 1932, res pectievelijk na 31 januari 1926, kunnen deelnemen, composities moeten vóór 31 januari 1968 ingezonden zijn. Er zul len vijf prijzen worden toegekend. De eerste prijs bedraagt 3000 gulden. De internationale muziekweek wordt van 6 tot en met 18 september 1968 gehou- het beroemde boek „Tranen over Jo hannesburg", een van Loethoeli's per soonlijke vrienden, sprak de menigte als volgt toe: „Ik mag vanwege een of andere dwaze wet u niet vertellen wat hij zei, maar ik wil u vertellen wat hij deed". Loethoeli is in 1959 een publikatie- verbod opgelegd op grond van de anti communistische wetten van Zuid-Afrika. In 1964 is dit verbod voor een nieuwe termijn van vijf jaar gecontinueerd en nog intensiever gemaakt: hij mocht nu ook niet meer geciteerd worden door anderen. Paton vervolgde: „Hij deed wat helden doen. Hij kwam op voor het volk, voor de armen en de bezitlo zen. Daartoe moest hij kiezen tussen zijn functie van stamhoofd en wat hij dacht dat goed was. Hij koos voor het laatste. Zij hebben hem zijn functie van stamhoofd ontnomen, maar hij is altijd stamhoofd gebleven van zijn volk". De Zuidafrikaanse regering was niet bij de begrafenis vertegenwoordigd. Premier Esjkol: vredesverdragen noodzakelijk TEL AVIV (AFP) Premier Levi Esjkol van Israël heeft in een radiore de verklaard dat zijn land de verover de delen van Arabische landen beset sal houden zolang geen vredesverdra gen met de Arabische landen zijn gete kend. Esjkol sprak de hoop uit dat de be zette Arabische gebieden door een civiel bestuur geleid kunnen worden en dat het niet nodig zal zijn toevlucht te ne men tot militair bestuur of rechtstreek se militaire bezetting. Over de vaart in het Suezkanaal zei Esjkol dat slechts twee mogelijkheden bestaan: vrije vaart voor iedereen of voor geen van beide partijen (Egypte en Israël). Deze kwestie zal volgens hem echter opgelost worden, omdat het voor de grote mogendheden een principekwes tie is, terwijl zelfs de Arabische landen hierin niet volledig achter Egypte staan. Ook beweerde hij dat er over de kwestie verschil van mening in Egypte bestaat. Esjkol besloot zijn verklaring met de volgende woorden: „De dag zal aanbre ken dat er vrede bestaat tussen de Ara bieren en de Israëliërs. Kroonprins Hans Adam van Liechtenstein (22) is gisteren in het huwelijk getreden met de Duitse gravin Marine Kinsky (27). De plechtigheid werd bijgewoond door 1,50 aristocratische gasten, onder wie koningin Anne-Marie van Griekenland. Het paar gaat in Sankt-Gallen, Zwitserland, wonenwaar de prins economie studeert. Het paar bij het verlaten van 'de kerk! Romney: 't wordt een guerrilla MILWAUKEE, (AP/Rtr). In de Amerikaanse stad Milwaukee in de staat Wisconsin zijn vanmorgen twee politie mannen gewond en is een man aan zijn verwondingen overleden bij een schiet partij in de negerwijk. De rel was gister avond begonnen toen kleine groepen negertieners ruiten van winkels gingen ingooien. Enkele uren later ontploften al brandbommen. De brandweer werd met stenen gegooid. De orde werd evenwel met krachtige hand hersteld. Ook in Portland kwam het tot onlusten. Gouverneur Romney van de staat. Mi chigan en burgemeester Cavanagli van Detroit hebben gisteren gewaarschuwd dat de onlusten van Detroit naar andere Amerikaanse steden kruinen overslaan Romney verklaarde dat de Ver. Staten in de komende jaren rekening moeten hou den met n burgerlijke guerrilla. Volgens burgemeester Cavanagh is onverschillig heid van het congres een van de oor zaken van de huidige „nationale ziekte van de straatrellen'. 'Koepelprijs' 1967 3.75 4 zegels Winkélwaarde f. 7.- Haal 'n spaarkaart bij een Esso dealer! STOP'NTUGER IN UW TANK! (Ésso) EXTRA AMSTERDAM (ANP) Overeen komstig het advies van de jury voor de Koepelprijs 1967 der gemeente Am sterdam. bestaande uit de heren H. v. d. Bergh, J. Commandcui en F. W. 't Hoen. hebben burgemeester en wethou ders besloten deze prijs, groot 2500 gul den toe te kennen aan de heer Wlm Burkunk voor zijn in opdracht geschre ven toneelstuk voor kinderen van zes tot twaalf jaar, getiteld „Polletje Pak en de geheime opdracht". De Koepelprijs werd ingesteld als gevolg van een schenking aan de ge meente in 1956 door de vereniging So ciëteit „De Koepel", waaraan in 1965 'n schenking door de stichting „Het Ne derlands Cultureel Centrum" gevestigd in Amsterdam' werd toegevoegd. De prijs is bestemd voor auteurs op het gebied van het toneel voor jonge kinde in Detroit is zaterdag nog een neger doodgeschoten toen deze tijdens een identiteitscontrole de vlucht nam. Hij was gewapend en vuurde op zijn achtervolger, een parachutist. Het dodencijfer steeg daarmee tot 41. AMSTERDAM (ANPi De 50-jarige elektromonteur L. H. V. uit Amsterdam, die in het begin van dit jaar een poging had gedaan om zijn na 27 jaar huwe lijksleven weggelopen echtgenote en de man bij wie zij thans inwoont, de heer B van het leven te beroven, werd vanmor gen door de Amsterdamse rechtbank con- form de eis van de offficier bij verstek veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf. waarvan zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Op 27 maart jl. was V. met zijn auto frontaal ingereden op het driewielig motorrijtuig van B. Door naar rechts uit te wijken wist hij een frontale botsing te voorkomen, zodat hij en de vrouw slechts enige schrammen en builen opliepen. George Bidault in Brussel BRUSSEL (AP) Oud-premier Geor ges Bidault van Frankrijk is na een bal lingschap van vier jaar in Brazilië In Brussel aangekomen. Hij verklaarde bij aankomst te hopen dat hij spoedig weer naar Frankrijk kan terugkeren. Incidenten deden zich niet voor. Bi dault zei dat hij met het oog op zijn be loften aan de Belgische regering, geen politieke verklaring zal afleggen tijdens zijn verblijf in België. Bidault was ver gezeld van zijn echtgenote Suzanne. Hij kwam uit New York. waar hij tegen journalisten heeft verklaard dat België als enige land had gereageerd op zijn verzoek om asiel. De Belgische regering heeft onlangs meegedeeld dat na overleg met de Franse regering was besloten po litiek asiel te verlenen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4