ook 6e jf kRantentuin KIEK 'N DIER Hoofdkwartier voor Londense tiener VOOR JOU NEMS ENTERPRISE LIMITED: ziek, van de Beatles, de Kinks, de zeu rende zusjes, de beatende broertjes. Wie hier binnenkomt en per ongeluk ouder is dan 25 jaar wordt meewarig bekeken en toegesproken op joviale luide toon, waarmee gemeenlijk hardhorende bejaarden te woord wor den gestaan. De enige uitzondering op die ijzeren regel vormt Brian Epstein zelf, de 30-jarige tovenaar van Liver pool, die zich van winkelbediende op gewerkt heeft tot multi-miljonair. Tien jaar geleden verdiende hij tien duizend schoon, nu is hij in Engeland de grootste afnemer van 80.000 gulden kostende Rolls Royce-automobielen en opkoper van peperdure landhuizen in de country. Zijn droom staat hoog ge noteerd op de Londense beurs en in elke race der tophits controleert hij de courses. Gouden illusie Nems Enterprise Limited is het begin en het einde van de beatcultuur: een krakende lift met gevangenishekken brengt de bezoeker naar de heilige Fotowedstrijd Wereld Natuur Fonds en win 'n reis naar Engeland Onder de titel „Kiek 'n dier" organiseert het Wereld Natuur Fonds (Neder land), de Nederlandse afdeling van het World Wildlife Fund, In samenwerking met een fabriek van foto- en fllmartlkelen een fotowedstrijd, die alle deelnemer* gelijke kansen biedt, omdat meer naar originaliteit en uitdrukkingskracht foto's dan naar fototechnlsche kwaliteit zal worden gekeken. Wie ulteriyk 15 september 1967 aan het Wereld Natuur Fonds, Postbus 7, Zeist, goede, leuke of originele foto's en/of dia's van dieren thuis, ln hun natuurlijk* omgeving of ln een dierentuin Inzendt, dingt mee naar één van de 450 prijzen waaronder een lang weekend voor 2 personen als gasten van het Wereld Natuur Fonds naar Engeland, een filmset, een bromfiets of fietsen, Voorwaarden Iedere foto of dia moet vergezeld gaan van postzegels, wat ten goede komt aan het werk „ww, behoeve van het internationale natuurbehoud. Foto's mogen ten hoogste 13 btj 18 cm. ztjn. Ztj mogen niet worden opgeplakt en op de achterzijde moeten naam en leeftijd van de Inzender worden vermeld. Dezelfde gegevens gelden voor dia's, die ingeraamd en goed verpakt dienen te worden verzonden. Op Iedere inzending elk aantal is toegestaan, mits voor Iedere foto of dis één gulden aan geldige postzegels wordt bijgevoegd gelieve men te vermelden „Kiek 'n dier". Binnen 4 weken na de sluiting van de inzendtermijn, zullen de foto's worden beoordeeld door een jury bestaande uit de heren: G. K. C. van Tienhoven, voor zitter Wereld Natuur Fonds (Nederland), drs. M. F. I. J. BJJleveld, secretaris Wereld Natuur Fonds (Nederland), mr. M. C. Bloemers, lid van het Bestuur van het Wereld Natuur Fonds (Nederland), René L. Margiono, fotojournalist en de heren J. Janmaat en F. R. Bosschart, namens de medewerkende fabriek van foto- en fllmartikelen. geldige ijzeren 1W van tovenaar Brian Epstein In het centrum van de Londense steen woestijn, vlak achter het kollossale Pal ladium, ligt Argyll 8treet: een nauwe sleuf, permanent losgewoeld door grom mende bulldozers. In een van de half was wolkenkrabbers, die deze straat be klemmend stofferen, heeft Brian Epstein ruim vier jaar geleden zijn gouden melk koe op een vijfde etage gestald. Een marmeren bord in de donkere gang ver raadt de naam: Nems Enterprise Limited De outsider, die meer van Bach dan van beat houdt, kan van die drie woorden nauwelijks brood bakken, maar voor de langharige kenners, de jongens ln de krupgesneden heupbroeken, de fondant- roze overhemden en de suéde stappers, zjjn het door merg en been gaande fan farestoten. hallen, waar drie receptionistes met zwart-omfloerste kijkers en weggeëb de minirokken onafgebroken kauw gom kauwen. Achter hen stijgt het geratel van tientallen typemachines op. Daar worden de volzinnen gebrou wen, die straks in de tienerbladen le vensgroot de pagina's zullen vullen. Hippe secretaresses verwerken cons- ciënteus alle kreten en kreunen van de fans en schrijven namens George, Ringo, Paul, Cilia, Rod of Herbert lieve troetelwoorden aan de getrou wen. De instandhouding van een gou den illusie kost precies een velletje papier, een enveloppe met Brian's stempel, een postzegel van dertig pen nies en een dagvergoeding voor de secretaresse. Andy Star werd op 28 september 1943 te Den Haag geboren als Johannes Al- fons Kettenis. Al op zeer jeugdige leef tijd benutte Andy ztjn vokale capacitei ten; als vijfjarige zong hy reeds mee in het „Haags Matrozen Koor". Zijn eerste solistische aptreden maakte Andy op 8- jarige leeftijd als alt, semi-klaasiek. Toen Pam-Pam, het Palais de Dance, ln Zwe den, België, Duitsland en Denemarken. Hun eerste tv-optreden vond plaats ln „Rooster", oktober 1965; het werd spoe dig gevolgd door een optreden voor de B.R.T. In 1966 traden Andy Star and the Stripes op tydens de toernee van Tony Boltinl. Ze traden dat jaar vyf maal voor Knokke-StarA ndy hij veertien was leerde Andy gitaar spe len. zyn vader bracht hem de muziek theorie by. Zangles kreeg hij bij Mariëtte Zyn eerste plaat maakte Andy Star, toen 18, als lid van een duo. Hy verliet de andere helft van het duo en ging met „The Stripes" werken, waar toen Sleb Warner van de Motions by drumde. 18 april 1965 werden Andy Star en the Stri pes beroeps. Ze verzorgden ontzettend veel „losse" avonden, traden op in de T.V. op en veranderden daarna in novem ber van bezetting. De huidige bezetting van de Stripes is: Henk Jansen, orgel en piano; Kees Vick, sologitaar! Bob Meevers-Scholte, bas en Guus van Zwet drums. In deze bezetting traden Andy Star and the Stripes onder andere in de „Canta Europa" op met Rita Pavone, Little Tony en Bobby Solo. Ongehuwde Andy Star staat sinds kort onder contract bij Negram-Delta N.V. Zijn eerste plaat zal hier niet lang mèer op zich laten wachten. LEIDSE TOP-TIEN Beatles. 2. (2) A whiter shade of pale Procol Harum. 3. (8) San Francisco Scott Meckenzie. 4. (5) Sound of the screaming Golden Earrings. 5. (3) Okay Dave Dee,-Dozy, Beaky, Mick and Tich. 6. (7) Then I kissed her Beach Boys. 7. -) Gloria Them. 8. (4) Here we go again Ray Charles. 9. (10) Just fancy RO-D-YS. 10. -) Respect Aretha Franklin. mi ÉÉAAy ivi still* >aiilil> 11 tlittflll iAIÉÉHL CORRESPONDENTIE De kinderen van de derde klas Anto- niusschool te Leiden hebben samen met Juffrouw de Leeuw een versje gemaakt voor de pastoor, die 8 augustus jarig is. Omdat wij dan op vakantie zyn, komt 't vandaag al in de Krantentuln. We hopen dat de pastoor het zal lezen. Lieve Pastoor, Voor wy er gaan vandoor, Sommigen heel ver. Anderen her en der Komen wy met onze wensen Net als de grote mensen wy wensen u nog prettige dagen En O. L. Heer zullen wy vragen Dat Hy U nog lang mag sparen Te geven minstens 80 jaren En op 8 augustus Wensen wy de herder van de Antonius 'n Hele prettige verjaardag En roepen met zyn allen goeden dag Leerlingen van de 3e klas Ant. school We zyn nu al vierde, wat een jool! Dit nu nog even gauw Natuuriyk ook van onze juffrouw Het versje is ondertekend door alle kin deren en hlerby voegen tante Jo en oom Toon ook hun beste wensen. Gerrie Raak, Sassenheim. Ik begrijp er niets van. Ik heb het boek naar de re- daktie van de krant gestuurd en die zorgt voor de verzending. Nu hoop ik maar dat Je het intussen ontvangen hebt. Is dit niet het geval, schryf er dan nog eens over. Groetjes. Gerrie. Peter van Geyiswyk, Stompwyk verdient een hele grote pluim voor het kleine verhaaltje en dan nog alles zelf geschre ven. Je bent zeker overgegaan naar de tweede klas. Dit eerste verhaaltje gaat zeker in Je plakboek? verhaaltje van Lleebeth Het kaboutertje Er was eens een klein kaboutertje. Hy liep door het bos wat op en neer met een heel strak gezicht. Opeens kwam er een Jongetje aangelopen. „Wat kyk jy treurig", zei hij. „Ja het zit zo. Er is een boze heks in het bos, die alle dieren verjaagt. Alleen ver jaagt ze my niet want ze zegt, dat ik haar vriendje moet zyn en dat wil ik niet. Maar als ik het niet doe, dan beto vert ze my in een haas en dan moet ik myn hele leven lang een haas biyven". „Oei. oei! Wat Is dat erg". „Ja, wat zullen we daar tegen doen?" „Ik weet het. Als we haar nu eens samen gaan verjagen". „Ja, dat is een goed idee. De had dat al eens eerder gedacht, maar dat kan ik nooit alleen". Samen hebben ze de heks verjaagd en ze zien haar nooit meer terug. Er werd feest gevierd tot midden ln de nacht. Llcfcbeth Disseldorp, Hoogmade Mijn droom Ik heb vannacht een leuke droom gehad, over een olifantje in de speeltuin. Op een keer kwam er een juffrouw met een klas voorby. Achteraan liep een jongetje en dat jongetje heette Dikkie. Hij wilde wel eens weten of de dieren praten konden, maar dat had hij hele maal mis. Toen hy bij de kooi van een heel klein olifantje kwam, hoorde hy opeens „Dag Dikkie". Wat schrok Dikkie, toen hy die stem hoorde. „Kun jij praten?" vroeg hij. „Ja Dikkie, dat kan ik". „Doe je het dan?" vroeg Dikkie. „Ik heet Olipietje". „Wat een leuke naam". „Zeg Dikkie luister eens. als jullie te rugkomen, leg dan even die plank voor de kooi. dan wacht ik tot de oppasser weg is en dan ontsnap ik". „Goed", zei Dikkie, „maar nu moet ik hard hollen, want daar lopen ze al. Dag Olipietje". „Dag Dikkie, doe Je best". „Dag Dikkie! Doe je het?" En zo komt Dikkie weer achteraan bij zyn klas te lopen. Als ze naar de bus toegaan, legt Dikkie eerst de plank bij de kooi en als de oppasser weg is, ont snapt Olipietje. Toen draaide ik me om in bed en „bons" daar lag ik op de grond en ik was meteen klaar wakker. Ik raapte de de kens op en kroop weer in bed. Ik sliep weer rustig verder. Suzan Holswilder, Lelden Ons jaar in de 3e klas bij juffrouw De Leeuw Ik vind het leuk in de derde klas. We doen allemal gezellige dingen. Ik mag wel eens voor de kopjes zorgen. Soms krijgen we als beloning 'n dorpbal en dat is heel lekker. We leren veel liedjes. Taal was niet zo moeliyk, rekenen ging wel, eerst tot 100, later tot 1000. We kregen ook dikwyis dictee, dat is niet moeilijk. De juffrouw deed het steeds moeiiyker. We draaiden ook wel eens plaatjes, van „Ja zuster, nee zuster" en andere. We zyn laatst naar het Lammen- schansstation geweest en later gaan we ook eens naar het grote station. We hebben ln de klas ook vogels. We hebben de juffrouw een nieuwe kooi ge- Soms doen we wedstrijden in taal of rekenen. Met rekenen heb ik een schrift gewonnen. Myn geschiedenlsachrift is vol, zoveel hebben we ingeplakt. We hebben van prinses Beatrix een foto van het kleine prinsje gehad. Prins Claus had die foto gemaakt. Toen de juffrouw jarig was, kreeg ze veel kadoot- je8. We hebben ook een schoolfeest ge had. Een jongen zorgt voor de vogels, twee meisjes voor de kopjes. Een meisje zorgt voor de planten want we hebben veel planten in de klas. Er is ook een vogeltje gestorven. Ook is de juffrouw een keertje ziek geweest. In het begin Freddy van Duin, Lelden, vertelt over: Mijn 3e schooljaar was verhaaltjes maken moeiiyk, maar nu en leg de rest van het spel er boven- is het gemakkelijk. Ik zou wel altyd in op. Klop het op de tafel aan alle kan- de derde klas willen blijven, zo leuk is ten gelijk, zodat het onmogelijk schijnt het daar. Maar biyven zitten is niet fyn. de uitgekozen kaart terug te vinden. Toch gaat het heel gemakkelijk, na melijk zo: trek het aantal kaarten dat je in de hand hield, van het gehele aantal af. Er zitten 52 kaarten in een spel, er blijven er dus 42 over. Tel hierbij het nummer van de gekozen kaart op. Laten we zeggen dat het 2 In de derde klas zat ik bij juffrouw De waSi dat wordt dus 44. De gevraagde Leeuw. Dat was een aardige Juffrouw, kaart is dan de 44ste van bovenaf. Als je heel goed Je best deed kreeg je een snoepje, maar als je niet oplettte, dan werd ze wel kwaad en kreeg je een flinke straf. Dan kwam Je er niet goed af. Maar dat gebeurde niet zo vaak. Als het vrijdags mooi weer was, gin gen we wandelen of naar de speeltuin. Dan kregen we ook wel eens een ysje. Laatst zyn we naar het Lammenschans- station geweest. Juist kwam er een trein binnen. We kregen daar boekjes van de treinen. De plaatjes plakken we in ons aardrykskundeschrift Er is ook een vogeltje doodgegaan, heel Jammer vrouwtje en nu krijgen WÊÊfÊÊÊ^ of tien van de onderste kaarten, Een kaart In gedachten nemen Laat iemand uit een spel kaarten vier kaarten trekken en zeg hem dat hij er één in gedachten moet nemen. Als hy je de kaart teruggeeft, leg je er twee onder en twee boven op het spel. Onder de onderste schuif je nog geen eitjes vier andere kaarten. Dan neem je acht met een foto van de kleine prins. Prins Claus had die foto zelf gemaakt. We hebben geld opgespaard voor een de kaarten bo venaan moet zyn. Je brengt dan die 2 kaarten naar onderen, trekt de onder vraagt of dit niet de kaart is. niets van. We hadden achttien gulden trekken, want dat is i een week hebben we de kooi op haar Als hij gezegd heeft dat zijn kaart stoel gezet. De juffrouw wist niet wat zjch wej onder de acht of tien kaarten y.e zag. Ze gaf ons ieder een kusje. De bevindt, die je de eerste maal uit het «lag daarna mochten alle vriendjes en Spei trok, verplaats je vlug de vier vriendinnetjes" naast elkaar zitten. We kaarten, die er onder lagen naar de mochten spelletjes meebrengen. Dat was bovenkant, zodat de twee nu als on- allemaal leuk. Het gaat wei goed in de derste komen, En dan doe je verder derde klas, de proefwerken zyn zowat als boven beschreven, klaar en we hebben niet veel taal meer. n.B. Ik raad jullie aan, deze spelle- Toch hoop ik naar de vierde klas te tjes even voor je zelf te oefenen, zon- gaan. der toeschouwers. Het Geheim van de Regenboog Zeker hebben jullie al meermalen een grote, prachtige regenboog ge zien. De vele kleuren ry- en zich naast elkander ln een geweldige boog, die van de ene kant van de aarde omhoog loopt en aan de andere zijde er weer op rust. Vaak is hy veraf, maar soms ook heel dichtby. Ik stond eens nog geen 40 m. van een heuvel met bomen er boven op, toen een regenboog heel duidehjk ontstond tussen my en het geboomte in. Nu wil ik eens probe ren jullie de verklaring te geven van het ont staan van dit prachtige natuurverschijnsel. Als de zon schynt en het tezelfdertyd regent, kan er een regenboog ontstaan. De regendrup- b Btr-u pels werken daarby als kleine lenzen. Het zonlicht reflecteert terugkaatsen De boerderij Als Mieze ziet, dat de kleine vent door pappie op de rug wordt geno men, wil zy ook wel eens gedragen worden en neemt haar kans dan >ok waar, als de tig van broer haar kans biedt. Loesje woont op een boerdery. Je ziet er van alles. De kip die graan oppikt, het paard dat loopt te grazen, de koe die gemolken wordt, het varken dat lui ligt te zonnen en pog wel meer. En Loesje helpt moesje. Beste kinderen, we gaan drie weken jp vakantie, dus tot eind augustus. Zien jullie al lekker bruin, nu met die fyne Dag nikkertjes, nog veel plezier. Tante Jo en Oom Toon. Welke kaart was het? Neem een aantal kaarten, b.v. tien en onthoud goed hoeveel het er zijn. Open vier of vijf van de bovenste met de achterkant naar je toegekeerd, zodat alleen de toeschouwers de voor kant te zien krijgen. Laat iemand een kaart kiezen en zeggen of het de eerste tweede of derde van bovenaan is. Schuif dan de tien kaarten tezamen Zwarte kunst Een van de kinderen staat buiten op de gang. Hij wordt binnengeroepen en dan ziet hij een als tovenaar verklede jongen zitten met een schoteltje in zyn hand, tcrwyi er nog een ander schoteltje naast hem staat, dat van onderen zwart is gemaakt door er een kaars tegen te la ten branden. Met yzige stem zegt de tovenaar: „Neem dit schoteltje en doe myn geba ren na, lerwyi je my strak aankykt, dan zal er iets wonderiyks geschieden". De binnengekomen jongen pakt het schoteltje. De tovenaar maakt langzame gebaren, hy strijkt langs de onderkant van het schoteltje, vervolgens op zyn voorhoofd. Weer onder het schoteltje en dan over de neus. De ander doet alles na in kykt steeds de tovenaar goed aan. Op het laatst zegt de tovenaar: „Zo is het goed. Ga nu maar eens in de spiegel kyken". De andere jongen zal vreemd opkyken als hy zyn gezicht vol zwarte vegen ziet. in de regendruppels, die de zonnestralen geiyktydlg afbuigen. Daardoor ontstaa' dan de kromming van de regenboog. De zonnestralen breken zich in 7 verschillende kleuren. Het zonlicht heef: eigenlijk al deze 7 kleuren in zich, maar ze worden door de lichtbrekende werking van de regendruppels gescheiden, zodat je ze dan kunt waarnemen als 7 kleurlager (banen) naast elkaar. '8 Is toch wel moeiiyk om te vatten. Maar nu kun Je zelf ook een regenboogj- in het klein te voorschein roepen, als je tenminste mag. Heeft vader een tuinslana en Je mag die eens gebruiken voor deze proefneming, dan ga je met zonnig weer met je rug naar de zon toe staan en draai de kraan open. Dan zie je, dal het zonlicht in de waterstraal terugkaatst en vormt daarby een regenboogje ii< het klein, een miniatuur regenboogje dus. Een oude sage vertelt, dat aan het einde van de regenboog een schat verborgen! ligt Maar als men het spoor van de regenboog volgen wil, merkt men aldra dat de regenboog nergens eindigt. Ja, ja, jullie weten ook wel, dat sagen maar fabeltjes zijn, die nooit op waarheid berusten. Maar de oude volkeren leefden graag met hun sagen' Onder waterlamp In plassen met troebel water en in meren ls 't meestal te donker om het leven in het water goed te kunnen waarne men. Maar met behulp van een onderwaterlamp kan men de stomme we reld daaronder beleven. Vraag aan moeder 'n jampotje. Maar het moet waterdicht zyn afgeslo ten met schroefdeksel en gummiring. Leg vervol gens je zaklantaarn met de peer naar onder. Stop nog wat watten of zo iets in het glas, zodat de lamp onbeweegiyk ligt. Het lampje moet natuur iyk branden! Nu bevestig je 'n touw aan de jampot en de on derwaterontdekkingen kunnen beginnen. Je laat het geval in het natte element zinken en geef dan je ogen goed de kost. want het onderwater-le ven is o zo interessant.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 8