momIee;t KARTING Boze ploegleiders en boze renners zullen van titelstrijd een heel ernstige zaak maken OP SCHOUDERS VAN WIM RUSKA RUST ZWARE TAAK REUMATISCHE PELLENAARS ZIT NOG BOORDEVOL WROK ....En vanaf dat i® DEN HAAG Op de schouders van Wlm Ruska, tweevoudig Euro pees kampioen in het zwaarge wicht, rust een zware taak. Want nu Anton Geesink, die judohislorie schreef door driemaal de Japan ners van de wereldtitel af te hou den, tweemaal in de klasse ,,alle categorieën" en eenmaal in het zwaargewicht, zich heeft terugge trokken, zal de blonde Amsterdam mer wat gestalte betreft min stens even Indrukwekkend als Gee sink volgende maand In Salt La ke City het hoofd moeten bieden aan de nog steeds op revanche be luste Japanners. Of Ruska er 10, 11 en 12 augustus In zal slagen de rol van Geesink over te nemen, is een open vraag. Bovendien zai de 26- jarlge Amsterdammer In Salt Lake City niet alleen de strijd met de Aziaten moeten aanbinden. Tot de kanshebbers voor Geeslnks titel be horen ook de Russen Ouslk en Kibrosatsjvlli, terwijl de Oostduitser Hennlg eveneens een niet te onder schatten tegenstander is. Het felst belust op de titel zijn ech ter zonder twijfel de Japanners. Zij hopen (en rekenen, ondanks het feit dat het Japanse judo een ma gere" periode doormaakt) erop. dat Matsuzaka en Maejima in Salt Lake City zullen bewijzen dat het land van de rijzende zon zich heeft her steld van de slagen die het in het jongste verleden heeft moeten in casseren. De le slag bracht Gee sink de Japanners in Parijs toe, toen hij in 1961 wie herinnert 't zich niet In de finale Sone ver sloeg. De revanche bleef in 1964 tijdens de Olympische Spelen in Tokio uit, want ook toen versloeg de Utrechter 'n Japanner (Kamina- ga) en werd daardoor naast Olym pisch ook wereldkampioen. Op nieuw moest de Japanse judowe reld de wonden likken, maar een speciaal opgeleide jonge garde zou het jaar daarop alle blaam naar de vergetelheid verwijzen. In 't Mara- canazlnhostadion In Rio de Janeiro bewees Geesink echter voor 18.000 toeschouwers voor de derde maal de sterkste te zijn. Naast Wim Ruska zal Nederland in Salt Lake City op het tweede we reldkampioenschap met gewichts klassen vertegenwoordigd zijn door Eddie van der Pol (halfmiddenge- wicht), Martin Poglajen (midden gewicht) en Peter Snijders en Ernst Eugster (halfzwaargewicht). Geheel kansloos zijn de Nederlan ders nlett in de 2 lichtste klassen zullen de Japanners waarschijnlijk niet al te veel moeite hebben, maar Peter Snijders in Japan niet de mindere van Okana kan in zijn klasse ver komen. Ook Ernst Eug ster, die ln Japan sterk vooruit ge gaan ls, kan misschien een belang rijke rol gaan spelen. De strijd zal in deze klasse beslist geen Aziatische aangelegenheid zijn want ook Albertini (Frankrijk), Hermann (W-Dld), Ross (G.B.), en Michenko (Rusl.) zijn sterke judo ka's. Het maken van prognoses is ech ter een bijzonder moeilijke aangele genheid, want over de kracht van de Aziatische judoka's (bijvoorbeeld de Koreanen) is weinig of niets be kend. Onvoorbereid zullen de Ne derlandse judoka's in Salt Lake City niet op de mat komen. In het Zuid franse Beauvallon heeft de Neder landse ploeg enige tijd getraind, terwijl de ploeg ook een week in 't zomerkamp van de NTTB ln Limburg bijeen was. Vanuit Utrecht vertrekt de ploeg, met de nieuwe coach J. van der Horst, per auto naar Frankfort, van waaruit samen met de Duitsers, per vliegtuig de reis naar Salt Lake City wordt ge maakt. Tot 13 augustus blijft de Nederlandse ploeg ln deze Ameri kaanse stad, waarna zij nog in wedstrijden in Chicago, Montreal en New-York zal uitkomen. Op 22 au gustus wordt de Nederlandse verte genwoordiging terugverwacht in Frankfort. (Van onze sportredactie) BEEK Het klonk op z\jn minst merkwaardig. Kees Pellenaars zei, dat hij niets speciaals kan ondernemen om zondag op de Adsteeg te Beek een van zijn coureurs in de trui van nationaal wegkampioen te helpen. Dan moet men daarbij weten dat de Pel en zijn Tclevizierploeg de laatste jaren op de Adsteeg onderwerp waren van een heftige verontwaardiging. Bij tien duizenden die zidh destijds rond de Limburgse heuvel geschaard hadden, ontstond grote wrevel omdat de Pel telkens een listig spel in elkaar zette dat tenslotte, via vooral de overmacht van zijn ploeg, leidde tot het doel. de titel. Het publiek, d at vele van zijn favorieten in de tang van Pels Televizierploeg geklemd zag, kon voor dat strategisch spel geen waardering opbrengen. Er ontstonden vechtpartijen, men floot de Pel en zijn alle overheersende mannen van de weg en daarbij liepen de coureurs zelfs klappen op. En nu zegt dan diezelfde Pellenaars, dat hij ditma al niets zal ondernemen. Hij zegt dat hij geen plan zal smeden om zijn nu al drie jaar du rend succes op de Adsteeg (1964 De Roo. 1965 De Roo, 1966 Karstens) te prolongeren. De Pel is de kritiek, het fluiten en de vechtpartijen zat. Bo vendien: „Ik heb er ook geen mannen voor. Misschien dat Karstens kans maakt, maar die heeft in de Tour een mentale klap gekregen". De Pel zei. dat hij altijd het kind van de rekening was. dat hij nooit eens iets mocht ondernemen en dat anderen dat ongestraft wel konden doen. Hij zei: „Let zondag op welk spel gespeeld wordt". Tenslotte klaagde hij over reumatiek die hem de laatste weken doorgaans in huis hiel d. GERBEN KARSTENS Oevat-,fiimpson" spookt nog door zijn hoofd. Maar hij had toch favorieten. „Voor mij zijn er zondag twee gevaarlijke mannen, Post en Schepers. Schepers vooral, die heeft het vorig jaar ook al goed tegen de heuvel opgereden". Hij kwam weer terug op Karstens: „Dat geval Simpson spookt nog door zijn hoofd. Pel, zei hij, als ik dertig ben wil ik nog een gezonde kerel zijn. Ik zei: Je hebt gelijk, maar het is natuurlijk niet de beste mentale ge steldheid om de titel te winnen". Pel lenaars weet zelf ook niet of hij naar de Adsteeg gaat. „Misschien wel, maar dan pak ik een gemakkelijke stoel en dan ga ik wat achteraf zit ten zodat de coureurs me niet kunnen zien". De ploegleider van Willem II Ton Vis sers formuleert het anders. Hij is op timistisch. „Ik denk dat een van mijn mannen kampioen wordt. Post of Ot- tenbros. Misschien wel De Roo. De andere rijden in hun dienst. Post heeft een grote kans, maar publici tair gezien zou ik liever Ottenbros als kampioen hebben. Dat is een nieuwe en daar schrijven ze dan veel over!" Waarom Ottenbros? „Wel hij heeft on der meer in een Ronde van Italië be wezen dat hij in zware wedstrijden uitstekend uit de voeten kan. In de langste etappe, 253 km, werd hij met miniem verschil geklopt door de Ita liaanse kampioen Dancelli. Die had veel moeite met hem". Rijden je mannen alleen of heb je helpers gearrangeerd? „Natuurlijk heb ik 'n combine opgezet, maar ik ga toch niet vertellen met wie. Dat ziet men zondag wel". Heb je nog ande re favorieten? „Zonder meer Harrie Steevens, dat is een gevaarlijke klant. Hij moet zich in Beek selecteren voor de ploeg van het wereldkampioen schap". Wat denk je van Janssen? „Hij zal er niet speciaal voor rij den. Als hij toevallig in die goede ont snapping mee zit, dan wil hij vanzelf sprekend kampioen worden. Maar hij staat alleen. Het is mogelijk dat hij een paar helpers koopt, maar de Ne derlandse ploegen zullen tegen hem rijden. Ik ben toch niet mal. Als een renner van mij met Janssen voorop zit, zeg ik: geen kopwerk doen. Ik laat de jongens Jan niet naar de finish brengen, dan zijn ze immers altijd ge klopt". Caballero schuift drie renners naar voren: Schepers, Steevens, en Vianen. „Wij spelen niet op één man, maar op drie, dat is veiliger", zegt ploeglei der Frans van den Ende. „We reke nen erop dat Janssen en Karstens el kaar gaan aankijken en dan is er een van ons weg. Post vind ik ook nog gevaarlijk. Schepers rijdt goed, als hij in ae vluchtgroep rit, bijvoorbeeld. Karstens of Janssen ga lk toch niet tegen Steevens zeggen, dat hij niet mag rijden. Schepers is immers niet snel in de sprint, dan moet je zo'n Steevens erfelj hebben, die ls rap". Maar de sprint is toch bergop en vo rig jaar won Schepers de sprint van het peloton! Dat weet ik, maar ik zie het succes van Schepers meer in een Peter Post aan de telefoon. Je bent de favoriet van Pellenaars en nog een paar ploegleiders, wat zeg je daar van? „Eerlijk? Ja, ik rijd de laatste tijd ook goed. Ik begrijp er niets van, maar als ze dat zeggen zullen ze na tuurlijk wel weer op mijn wiel rij den, dan wordt het toch wel lastig. Mijn favoriet* is trouwens Schepers. En dan mag je Steevens ook niet ver geten. Ik heb de laatste weken een paar criteria met hem gereden, hij gaat hard. Weet Je wat 't is. als die Limburgers voor eigen volk rijden zijn ze heel anders. Onberekenbaar". Outsider De Tourrenners hebben natuurlijk mee, dat zij vele kilometers gereden hebben, maar terwijl de Tour alle aan dacht opeiste hebben toch ook ande ren zich in stilte voorbereid. Steevens die de vorige week 'n wedstrijd van 220 km in België reed en daarna nog 60 km trainde. Beugcis die de laatste weken zijn de wedstrijden op het kam pioenschap heeft afgestemd en die in uitstekende conditie is. Men rijdt zon dag niet enkel voor de landstitel, maar ook voor de selectie voor straks in Heerlen. Wereldtitel Het Adsteegcircuit is daar uiterma te geschikt voor. Het is iets zwaarder dan het parcours in Heerlen. De wind kan op het plateau te Oensel hard bla zen en 30 klims tegen de Adsteeg op mag men niet onderschatten. Aan het rijk der favorieten zal men nog een naam kunnen toevoegen, die van Jos van der Vleuten. De Helmondenaar heeft ln de Tour de indruk gewekt dit Jaar sterker en vooral harder te zijn dan ln voorgaande jaren. Bovendien, en dat kan doorslaggevend zijn, hij ie nooit bang met 'n vroegtijdige ont snapping mee te gaan en daardoor zouden de favorieten wel eens verrast kunnen worden. Nauwelijks bekomen van de enerve rende Tour wacht de supporters In dit wielerhoogselzoen een interessant kam pioenschap. Het rood-wit-blauwe tri cot, de huldigingsronden, het applaus en de contracten wachten. Voor de ve teraan Post? Voor de Tour-ontdekking Schepers? Voor de vedette Janssen of de grillige Karstens? Of toch voor da outsider, voor Van der Vleuten? De Tour heeft geen wonden ge heeld. Opgepropte teleurstellin gen van bepaalde renners, de machteloze woede van de thuis- gelaten ploegleiders en natuurlijk de achteloos in de rennerszak ge stoken briefjes van honderd zul len het coursverloop bepalen* Het „grijpspel" naar de nationale titel zal ditmaal een serieuze zaak zijn< (Van onze sportredactie) DEN HAAG „Zij" was een meisje van ongeveer zeventien jaar uit de omgeving van Vaals en „hij" een Duitser van twintig uit München. Ze hadden elkaar ontmoet op de camping van mijn heer Heydra (onder het tweede viaduct vanaf Drievliet, gelijk rechts en dan de pijltjes maar volgen, daar zijn er veel van). Daar was hun liefde ontstaan voor de kartingsport. Ze konden er samen uren over praten, in het restaurant, bij het genot van een koud glas bier. Met even diepe teugen als van hun glas bier ge noten zij van hun twee gesprek ken over karting. „Hij" kon hele bomen opzetten over de 100, 125 of 200 cc motoren en „zij" wist alles over de wereldkampioen schappen. Twee keer per dag laten zij de camping de camping, tellen 3,50 neer, laten door de kartodroom-elgena- ren de buitenboordmotor aanslaan en gieren weg. „Hij" zegt dan maar één Duits woord: „Herrllch" en „zij" ver- r te nemen, is 'n open vroag. taalt het: „Vurrukkulluk". Dan wil je als toevallige toeschouwer, maar bo venal als leek, wel eens weten, waar om die twee er zo gek op zijn. Dat kan, maar het is leerzamer om eerst zelf even twee rondjes te draalen in de „skelter", zoals de doorsnee-leek het voertuig noemt. Linksonder het rempedaal, rechts het gas. Diep onderuit in de zitting, zodat je knieën het halvemaanvormige stuur niet raken. Inderdaad, je schiet weg, precies zoals „hij" en „zij". Onder weg verwend je de architect van het circuit: „De bochten rijn veel te scherp, man". Doorrijden roept ie mand langs de kant. Die heeft makke lijk praten, denk je dan bij jezelf. Maar je gaat door. Je wilt 't beleven, scherpe bochten of niet. Dan maar vallen, je zit immers toch goed inge pakt. Een warm pak, dat je het ge voel geeft ln een bakkerij te vertoe ven, een stofbril die al snel beslaat door het „zweet des aanachljns", dik ke leren handschoenen, waardoor je handen nog klammer worden. Maar vooral het dikke pak blijkt een prima remedie tegen brandwonden of schroei plekken. In de eerste de beste bocht gaf je uit angst te veel gas, terwijl Je weet, dat het rempedaal links zit. Tot overmaat van ramp maak je daarbij een onverhoedse schrikbeweging. De schouder raakt de motor, die gloeiend heet is. Bedankt dik pak. Met een beet je goede wil kom je alle haakse boch ten door. Uitdagend Mag je nu „karting" /.eggen? Neen, want je skelter heeft drie keer de autobanden geraakt, die op elke hoek uitdagend liggen te wachten. Als je zo'n band ziet, denk je: „Hoe deed Guido Sala de wereldkampioen het ook alweer. Vol gas op het rechte stuk, tot vlak voor de bocht. Gaspe daal minderen, lichaam de goede kant op en de bocht ligt achter je. Zo doet Guido Sala het". Maar weer vergis je Je in gas- en rempedaal. Gelukkig, de autoband is groot en zacht. Daar is de pit. De drie eigena ren vsn het „kartodrome" Joop en Ben Verbruggen en John Hankaart bekijken je met een glimlach van su perioriteit. Het laatste stuk naar de pit Is kaarsrecht, dat moet geen moei lijkheden opleveren. Rem links, gus rechts. Met een gebaar alsof je zojuist het ronderecord verbroken hebt, ruk je de stofbril met de beslagen vensterrui ten van je hoofd. „Motorpech?" vragen ze in koor. Gek op zo'n moment wil je de waarheid niet onder ogen zien. „Neen, mijn bril was beslagen". Ja, dat heeft'zijn gevolgen. Het tweede rondje gaat be ter. Nu raak Je maar twee keer de banden en vliegt maar éénmaal uit de baan. Na 650 meter doemt voor de tweede keer de pit op. Als Je nu de wagen gelijk wegzet, kunnen ze Je niets meer vragen. Het hikt en hoe. Nadat je je van alle overtollige kle dij hebt ontdaan zegt Joop: „Nou dat ging toch lekker". En van dat mo ment af zeg je: „Karting". Rijk man „Als Je eenmaal ds eepsatts ran de snelheid gaproeM heb*, kaa Je Je er blijft de Italiaan Oiudo Snla moeilijk van losmaken" zegt Ben Ver bruggen. En Ben kan het weten, want als eigenaar kent hij het „karto drome", een geesteskindje van Ed Swart, onder handen van geldmag naat Zwolsman opgegroeid tot een lastige knaap en via de opvoedkunde van de volgende eigenaar bezig een gedegen reputatie op te bouwen, want het heet, dat het Leidschendamse kar todrome het mooiste en het grootste ls van Nederland. Het geniale brein achter de kart was een Amerikaan. Geen gewone Ameri kaan, maar een arme uitvinder, die op een dag zijn oog liet vallen op de 24 pk West Bend 750 motor van zijn grasmachine. Art Ingels want zo heet die Amerikaan vond een spe ciaal frame uit (daar was hij tenslot te uitvinder voor), zorgde voor de juiste verbinding: de kart was gebo ren. Binnen het Jaar was Art Ingels een rijk man, want rijn „Caretta" veroverde niet alleen Amerika, maar ook d« oude wereld. Kleine mannetjes met het gewicht van een awaargewicht-jockey verplaat sen zich het snelst in de kleine wa gentjes, die, mita door een meester hand gestuurd, snelheden kunnen be reiken van meer dnn 170 kilometer per uur. Een van die kleine mannetjes Is de Italiaan Guido Sala, wereldkam pioen en grootmeester op het gebied van supersnelheden. In de nog kleine wereld van de kartingsport hebben Nederlandse coureurs als Van Staal duinen, Boahuls, Hezemana en Nljs- sen reeds een enorme reputatie opge- En nog steed worden de karta geper fectioneerd, de motoren opgevoerd en blijft Guido Sala wereldkampioen. John Kankaart, Joop en Ben Verbrug gen zijn ala Inspiciënten op een groot toneel: motor starten, foutgestuurde karta uit het graa halen, benzine blj- gteten en adviezen verstrekken. Aan de pit gaat een zwart wit geblokte vlag omhoog: „Einde" betekent dat. Voor de Jongen uit Milnchen en voor het meisje uit het Limburgse is dat het sein om te vertrekken. Morgen ls Als je eenmaal de sensatie van de snelheid geproefd hebt, kan je je er moeilijk van losmaken

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11