PIERRE KEMP SfeÊeicfceCoufói/tit TELEVISIE VANAVOND anders dan andere Holland Festival 1967 muzikaal bepaald door Claudio Monteverdi Kijkgeldver hoging voor liefhebbers kleuren-tv Scherp protest van NTB OMROEPEN MOGEN MUSICI ONTSLAAN PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT /OENSDAG 26 JULI 1967 (ADVERTENTIE) Parijs, nieuwe pleisterplaats van „derde weg \TOOR president De Gaulle moet het een aangenaam buitenkansje zijn, dat uitgerekend Parijs het voorkeurs-alter natief blijkt te zijn van de boze Arabi sche landen die de Verenigde Naties uit New York willen laten verhuizen. In het kader van de grote lijn der in ternationale politiek die Frankrijk te genwoordig volgt, komt deze manoeuvre uitstekend van pas; zo zelfs dat het vermoeden van medewerking van Fran se diplomaten geen onzinnige zaak zou zijn. Immers, Frankrijks stappen om wat minder binnen de westerse wereld ge bonden te zijn, richten zich in het bij zonder tegen de dominerende positie van de Verenigde Staten. Daarvoor heeft De Gaulle opvallend vriendelijk contacten gezocht met Oost-Europa; daarvoor is hij bezig de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie te ontmannen; daarvoor ook koos hij in kwesties als Vietnam en het Midden-Oosten een standpunt dat duidelijk afweek van de Amerikaanse beleidslijn. Het Parijs van De Gaulle is daarmee zowel voor Arabische en Afrikaanse volkeren als voor het Oost-blok een dankbare pleisterplaats geworden. In zo verre de economische kracht van Ame rika het Westen nog een voorsprong gaf op het communistische blok en de „der de macht"-landen, wordt die voorsprong politiek ondermijnd door De Gaulles opmerkelijke voorkeur voor een eigen beleid. Sterker nog: de voor de niet- westerse landen nadelige tweespalt tus sen Sovjet-Unie en Rood-China wordt wat de machtsverhoudingen in het we reldbeeld betreft gecompenseerd door de nadelige gevolgen van de spanning tus sen Parijs enerzijds en Washington-Lon- den anderzijds. PEN paar jaar geleden is president De Gaulle begonnen de Noordatlan- tische verdragsorganisatie uit Parijs weg te werken, omdat zijn prestige het eenvoudig niet hebben kon in eigen huis een macht te moeten dulden die Frankrijks militaire aouvereiniteit af- brulk deed. Het zou een grandioos succes zijn om nu onderdak te mogen verlenen aan de wereldorganisatie der Verenigde Na ties op initiatief van landen die zich juist nadrukkelijk willen onttrekken aan het overwicht van Amerika, zelfs zo graag dat ze er de risico's van het aanpappen met de Sovjet-Unie voor over hebben. Parijs is al enkele malen tijdelijk gastheer van de Verenigde Naties ge weest, maar dat was in een tijd toen Frankrijk zelf nog door zijn politiek in Noord-Afrika en Zuidoost-Azië „koloniale belangen" verdacht werd. Nu staat Frankrijk, wat dit betreft, vrijer dan de Verenigde Staten, vrijer dan Groot-Brittannië en vrijer dan de Sovjet-Unie en Rood-China. De Gaulle kan het denkt hij tenminste zich zelfs permitteren om de Frans-georiën teerde burgerij in Canada aan een zelf beschikkingsrecht te herinneren. Maar één ding heeft Parijs toch te gen: zowel het in Parijs gevoerde be leid in de vijftiger jaren als het hande len van De Gaulle wekten niet de in druk. dat er op Frankrijk, als het af spraken betreft, gebouwd kan worden als op een rots. En door het autoritaire karakter van De Gaulles regime weet niemand wat er in Parijs gebeuren gaat wanneer de ge- neraal-president er niet meer aan de macht is. Moeten de Verenigde Naties dan weer verhuizen? Neen, wanneer 'n grote meerderheid der V.N.-leden zich in New York niet meer thuisvoelen zou dan toch maar lie ver naar Genève of een soortgelijke plaats. Maar vooralsnog zijn de argu menten van de op Amerika vertoornde Afrikaanse landen zo voor dat het zelfs de vraag is of De Gaulle zich open lijk erg happy zal tonen! caballero Kleine briljante gedichten over een kleine wereld Vanmorgen vond te Maastricht de teraardebestelling plaats van de dich ter Pierre Kemp. die vrijdagavond te Maastricht overleed. Nergens hing een vlag halfstok, soals dat bij het heen gaan van de groten der aarde pleegt te gebeuren. Nergens lag een intekenre- glster van rouwbeklag te wachten op het persoonlijk getuigenis van tiental len, honderdtallen, dulsendtallen, be langstellenden en vrienden. En toch was hij een der groten, wiens naam en wiens werk nog lang bewaard cn le vend zullen blijven. En toch had hij on telbare grotet en kleine vrienden, vrien den van vele gedichtenbundels lang, vrienden van een klein vergankelijk- onvergankelijk gedicht. Dit verschil met vele andere groten der aarde ligt echter voor de hand: Pierre Kemp maakte geen geschiede nis, veranderde niets aan de bestaande situatie van een grote of van een klei ne wereldHij ontdekte alleen maar die kleine wereld zoals zij is. Hij ontdekte ha.-- vla zijn wonder- ogen, waarin het felle detailspcl der kleuren openlag, via zijn gehoor dat de speelse muziek van wolk en blad be luisterde. Via zijn stem, die te vreden met wat korte woorden, deze woorden de inhoud, de vorm en het volume van de grootst denkbare wereld, en via zijn fantasie, waarin bloem en dier en ding vermenselijkt werd, zoals de mens er het leven ont ving van de bloem, het dier en ding. Alles leefde gelijkelijk in zijn poëzie, in even hunkerende cn zingende mate. Scheldingen van klanken, kleur, bewe- gin en adem doorbrak hij. Een licht overstroomde alles gelijkelijk. Het Constantine Parthenis overleden ATHENE (AP) - Constantine Parthenis, een van Griekenland» meest bekende schilders, is in Athene op 88-jarige leef tijd overleden. De uit Egypte stammende Griek heeft gedurende vele Jaren les ge geven aan de akadentfe in Athene. Zijn werken hangen in de voornaamste musea van Europa en Amerika In 1938 l»eeft hij de gouden medaille van de internationale tentoonstelling in Parijs behaald. Hij heeft geëxposeerd in New York en op de Biennale in Venetië Parthenis schilderde voornamelijk his torische en religieuze taferelen. wil ik niet naar bed toe gaan Eerst xa! Ik boete doen cn zal Ik mij versterven, al wil het zomergroen daar bulten die zin bederven. Ik sluit mijn ogen ln de doosjes voor de nacht en strek m(Jn benen als boete-begin op de raat voor mijn bedje en wacht Op een wonder? Z(]n de gordijnen dlcl Of worden ze al hemelsblauw door hot allerminzaamste aangezicht t lk°ben te licht van de zon, het licht van het le ven, het licht van de schepping. Er hoeft geen rouw te zijn om dit heengaan, want deze dichter heeft al les en alles gegeven wat hij als schil- der-musicus-dichter-mens te geven had. Er moet daarom dankbaarheid zijn in Dankbaarheid voor al die vreug de om al die fonkelende facetten van het leven, om heel die onuitputtelijke rijkdom. Een rijkdom ditmaal niet alleen be stemd voor hen, die het leven en de wereld vla abstracte begrippen, filoso fisch of theologisch benaderen, maar ditmaal ook voor de kleine man of vrouw, voor de burger, voor de man van alle dag. Er hoeft daarom ook geen in memo- riam geschreven te worden voor deze dichter. Tranen en spijt zijn overbodig, zoals ook een inleiding tot zijn poëzie overbodig is. De herdenking, de herin nering is voldoende. De herinnering aan zijn poëzie, aan zijn kleine briljan te gedichten. En deze herinnering willen wij u op deze dag, waarop hij van voorgoed te rugkeert tot zijn lieve, gulle aarde, on derlijnen met een, uit particulier be zit ontvangen, nog in geen enkele bun del, bloemlezing of bibliofiele uitgave gepubliceerd gedicht „Boete doen". Een gedicht waartoe hij door een inspi- ratrice met haar jeugdherinneringen geïnspireerd werd. L. M. STER Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.45 uur: De Minimolen 18.50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur: Er was eens.... juegd- spel 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.35 uur: Gezworen kameraden, film 22.40 uur: Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) VARA 18.30 uur: De wielerronde van Chaam, sportrepor- tage 19.15 uur: Sluiting NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort VARA 20.05 uur: Coronation Street, 20.55 uur: Achter het nieuws, ac tualiteitenrubriek 21.20 uur: NTS 22.15 uur: Tweede journaal Toneelspeelster en 7V-actrice Jenny Arean 25 STUKS 1,50.- EEN LAURENS PRODUCT (Van onze muziekredactie) Elk Festival heeft nu eenmaal zijn eigen fysionomie: dat xjfi 1967 zal, wat ons land betreft, in muzikaal opzicht, bepaald worden door Claudio Monte verdi. Claudio Monteverdi: tot dusverre nog bijna uitsluitend voer voor musicologen en, althans zeker wat ons land betreft, voor een kleine elite. Elite, die de concerten van Felix de Nobels Nederlands Kamerkoor bezocht en zich vertrouwd had gemaakt met de manifestaties van het Collegium Musicum Amstelodamense van Toon Vranken. Doch thans, na 15 Juli 1967, zijn enkele duizenden muziekliefhebbers, in schouwburg en concertzaal, vertrouwd gemaakt met het oeuvre van een der grootste muzikale genieën, die er ooit in Europa hebben geleefd. Alleen reeds daarvoor dient men de leiding van het Holland Festival 1967 erkentelijk zijn, zéér erkentelijk. Gevoel, dat intussen onze kritische zin ten aanzien van het gebodene, geenszins het zwijgen behoeft op te leg gen. De muziek van de grote Italiaan moge voor ons geen probleem zijn, de wijze van uit- en opvoeren is het wel. De wijze van uit- en opvoeren: twee opvattingen hebben zich hier in de af gelopen dagen doen gelden, die van Bruno Maderna in Orfeo, die van Erifh Kraack onder meer in L' Incoronazione dl Poppea. Erich Kraack, leerling van Paul Hindenrith, die enkele jaren geleden te Wuppertal de gelegenheid werd gebo den zijn bewerkingen aan een heden daags publiek te bieden, Bruno Mader- die in „Orfeo" met een voor ons volslagen nieuw arrangement kwam. Ondanks verschillen vertoonden ze beiden één overeenkomst: ze wensten niet te historiseren: met dc huidige or kestrale middelen wilden ze de hoor der met de geest van Monteverdi's mu ziek vertrouwd maken. Met de geest van Monteverdiof zij daarin geslaagd zijn is een tweede. Of onder hun orkestratie het transpa rante, het hel klinkende van de parti tuur nog geheel tot zijn recht kwam, durven we te betwijfelen. Eén ding staat voor ons vast: dat het gevaar van IN DUITSLAND: Plan ondervindt tegenwerking (Van correspondent in Bonn) KEULEN De Intendanten der Weatdultae televisieomroepen blijven erbU; diegenen die na 25 augustus ln kleuren willen kijken, zuilen een extraatje aan kijkgeld moeten beta len. Gedacht wordt aan 3 mark per maand, ofschoon zich men op een de finitieve verhoging voor het kleuren- kjjkgeld nog niet schijnt te hebben vastgelegd. Lang niet ledereen Is het namelijk met de intendanten eens. Degenen, die tegen deze verhoging van het kjjkgeld zyn, wijzen erop, dat de omroepen aan kleurenprogramma's voorlopig nog niet genoeg te bieden hebben (Ie en te met elk vier oren ln kleuren per week( om een kjjkgelden- verhoging te rechtvaardigen. Verder, «lat deze kjjkgeldverhoglng gezien het geringe aantal kleurenkijker» In de beginperiode (hoogstens 100.000 kleurentoestelleu tot het einde van liet jaar) maar een bagatel opbrengt ver geleken met datgene wat «Ie omroepen aan geld nodig hebben. En tenslotte, dat de omroepen als zy beweren in geldnood te verkeren elders genoeg kunnen sparen. Tot degenen, die het laatstgenoemde argument tegen de omroepen aanvoe ren, behoort de begrotingsexpert van de Liberale Vrije Demokratische Par ty, dr. Hans Georg Emde, die met 49 man de oppositie in de Bondsdag vormt. „By de belastingverhogingen, die op komst zyn, kunnen de politici van de burgers nu ook niet nog eens kijk geldverhoging verlangen", aldus dr. Emde, die de omroepen anarled „min der kostbaar te produceren" en ver wees naar de landen, die helemaal geen luister- of kykgeld vorderen. Het kykgeld bedraagt op het ogenblik 5 mark per maand plus 2 mark voor do toon. „Een kykgeldverhoging be voordeelt do radio en televisie nog meer dan nu al het geval is", aldus dr. Emde. „Da kranten kunnen hun abonnementspryzen ook niet naar be lieve verhogen, willen zy hun existen tie niet op het spel zetten". Hoe dan ook: de minister-presidenten der deelstaten beraadslagen op het ogenblik over een eventuele verhoging van de kijkgelden, die de omroepen om Deskundigen menen, dat aan deze ver hoging de voorkeur moet worden ge geven boven een algemene verhoging van de kykgelden, die de omroepen op voor de hand liggende redenen nog welkomer zou zijn. Desondanks zyn ook zy van mening, dat de omroepen eerst maar eens moeten uitkyken naar mogelijkheden om hun bedrijven te rationaliseren en op deze wijze geld te sparen. Zo is het bijv. onbegrijpeiyk, waarom vrijwel alle omroepen er een eig n schooltelevisieprogramma op na houden. Op dit gebied zou een kosten- sparende samenwerking zeer zeker mogeiyk zijn. Een verdere mogelijk heid is de fusie van de thans 9 lande lijke omroepen (alleen Sleeswijk-Hol- steln en Neder-Saksen hebben geen eigen omroepen, doch worden „be diend" door de Noordduitse omroep in Hamburg) tot mogeiyk vier grote. Volgens de huidige voorzitter van de in de „Arbeltsgemeinschaft Rundfunk- anstalten Deutschlands" (A.R.D., 1ste net) samenwerkende omroepen, Chris tian Wallenrelter van de Beierse Om roep in München, zou het tekort der omroepen van ongeveer 125 miljoen mark per jaar kunnen worden gedekt door een verhoging van het luistergeld met 1 (tot 3) en van het kijkgeld met 2 (tot 9) mark per maand. Dit voor stel hebben zij de landeiyke premiers gedaan. romantisering van het oeuvre mede daardoor dreigde. Maar laten we gelukkig zijn. dat Monteverdi's muziek geklonken heeft, want hoe dan ook: wie met zijn werk in aanraking kwam, voelde met een wonder geconfronteerd te worden. Een wonder, wellicht het meest be wust ervaren in de uitvoering van diens „Vespro della beata Vergine" bij de opening van het Internationaal Orgelconcours te Haarlem. verzorgd door het Nederlands Kamerkoor en het Radio Kamerorkest onder leiding van Felix de Nobel. Henze: overdaad Tegenover Monteverdi had de leiding van het Holland Festival de Duitse componist Hans Werner Henze ge steld. Waarom is ons niet geheel dui delijk geworden. Zag men in deze thans eenenveertigjarige toonkunste naar de exponent van ons huidige mu ziekleven. een soort opvolger van Igor Stravinsky? Wilde men demonstreren, hoe hij, na veel experimenteren Fortner! toch weer was terugge keerd tot het gebruiken van een anti- seriële muziektaal, waarin een poëti sche, gemakkelijk aansprekende melo- diek prevaleerde? We weten het niet: wel Is hel onze overtuiging, dat hier overdaad schaad de. eigeniyk vonden we alleen de opvoering van zijn „Elegie fiir junge Liebende" gemotiveerd en gerechtvaar digd, al ware het alleen reeds, omdat men hierdoor met een geslaagd speci men van het vrij omvangrijke muziek dramatische oeuvre van Hans Werner Henze kon kennis maken. Daad, te meer te prijzen, omdat de Deutsche Oper Berlin voor een zéér hoog te waarderen opvoering zorgde. Gezelschap, dat bovendien met drie voortreffelijke voorstellingen van Do- menico Cimarosa's „11 matri monio Segreto" de helaas te weinig kijkers/ hoorders deed beseffen, hoe een acht tiende eeuwse opera buffa in onze tijd dient gebracht te worden. Naast deze Duitse gasten wederom de Tsjechen. <iie onze kennis van Jana- cek verruimden met het presenteren van het „Slimme Vosje", waarmee de Praags Nationale Opera dank zij haar gaaf ensemblewerk de vele belangstel lenden ten zeerste aan zich heeft ver plicht. Toch geloven we, dat de opvoering van Alban Bergs „Lulu", ons geboden door de Nederlandse Operastichting sterker in de herinnering zal blijven voortleven, dit vooral dank zij het op treden van Anja Silja, wie de titelrol •./as toebedeeld. Voor ons staat daarbij één ding vast: dat de Lailupartituur bladzijden bevat, die tot het allervoor naamste behoren, in de muziek-drama- tische literatuur ooit gepubliceerd. Men ziet het: over het gebodene In de operaseotor behoeven we bepaald rüet ontevreden t# zijnMaar hoe Over de belangstelling daarvoor is geklaagd: ondèr meer door de leiding van het Festival zelve. Merkwaardig: de meest traditionele programma's le ken het sterkst aan te spreken, waar bij het optreden van gevierde kunste naars we denken hier aan de eenen- tachtigjarige pianist Arthur Rubinstein! zijn invloed deed gelden. Penderecki: succes Maar één ding is zeker: de uitvoe ring van Penderecki's „Lucas Passio" in de Rotterdamse Doelen leidde tot een ongeloofiyk succes. Met het aan vaarden van deze muziek bleek het pu bliek niet de minst'- moeite te hebben. De reden hiervan? In ons blad heeft men dit werk terecht vergeleken met Honeggers „St.-Jeanne au Bücher", dat destijds ook onmiddellijk insloeg. Pun ten van overeenkomst zijn er dan ook vele: een zelfde nauwe samenhang tus sen tekst, koorbijdrage en orkest; een zelfde toepassing van het koor voor het oproepen van dramatische spanning. We zijn en blijven intussen benieuwd, of deze passie zich op de programma's even sterk zal handhaven als Honeg gers oratorium: wat ons betreft, we betwijfelen zulks. Avant-garde: verantwoord De avant-gardemuziek: is ze in dit Festival voldoende aan haar trekken gekomen? We menen van wel, daarbij speciaal denkend aan het concert door Francis Travis met het Radio Kamer orkest gegeven. Componist Ton de Leeuw met zijn collega's kreeg hier, dank zij een nauwgezette voorbereiding volledig, wat hem toekwam. Men maakte slechts één fout, een psycholo gische fout: men bood te veel. De belangstelling voor deze eigen tijdse muziekavond? Die was matig, zéér matig; we hadden niet anders ver wacht. Wat echter allerminst reden behoort te zijn met dit soort manifesta ties te stoppenis het niet zo, dat een goed Festival tevens een jaar beurs is, waar het nieuwe wordt ge offreerd? Dit in een zo verantwoord mogelijke uitvoering? Toekomst: beter voorbereiden Ziehier onze globale indrukken over wat er in het afgelopen Festival op mu zikaal gebied werd gepresenteerd. Over het algemeen zijn we tevreden. Doch, wat gaat de toekomst brengen? Men heeft het al kunnen lezen: het Festival wordt een week verkort. En van bepaalde zijden wordt aangedron gen de spreldlngsgedachte op te geven. Wat we zouden betreuren: het komt er slechts op aan, hoe er gespreid wordt. Het is reeds gezegd: Haarlem is een succes, Leiden en Gouda even eensGouda, de enige plaats, waar men werk van Messiaen, de in ons land verwaarloosde Franse componist heeft kunnen beluisteren Nog andere problemen dan die der spreiding doen zich gelden. Wenst men te blijven werken voor een zogenaam de élite, of wil men, ten einde meer publiek te trekken, tot popularisering overgaan" We dat het doen, zonder het andere te laten, waar* bij we de overtuiging hebben, dat een Holland-Festivalmanifestatie niet per se geslaagd is, wanneer een zaal tot In de uiterste hoeken gevuld is maar het omgekeerde is evenmin het geval. Wel achten we het noodzakelijk, dat de verschillende uit- en opvoeringen met alle publiciteitsmiddelen, die ons ten dienste staan, beter worden voor bereid. Dat lijkt ons een urgent punt van overweging voor de naaste toe- HILVERSUM I NCRV 20.10—21.30 uur: Holland Festival 1967 23.0023.55 uur: Muziek voor een zomeravond, grammo foonplaten HILVERSUM II VARA 20.05—20.45 uur: Akkoord amusements programma 22.55—23.55 uur: Liederencyclus van Moussorgsky, klas sieke muziek 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00, 11.00. 13.00, 16.00. 18.00. 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma Heüskwarti. Stereo: Licht tUval 1967: Mannenkoor: lichte muziek ing. TROS: 14.45 Boer mentsmuzlek. 17.30 Stereo: Lichte grammo foonmuzlek. HILVERSUM IX (298 meter) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte i spirituals; II. Stereo: Koperkwintet: Lichte grammofoonmuzlek. 22.15 avi denking. 22.30 Nieuws en herhaling SOS- berichten. 22.40 Stereo: NCRV-Vocaal en- moderne liederen. 23.00 Lichte gram- 20.10 Holland grammofoonmuzlek. VPRO: 7.55 Deze AVRO: 8.00 Nieuws. 8-10 Actualiteiten. 8.15 Lichte grammofoonmuzlek. (8.30—8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klas sieke en moderne grammofoonmuzlek. 9.30 Toppers van toen (gr). 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Stereo: Licht vocaal cn Instrumentaal ensemble. 18.55 Voor de kinderen. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Akkoord: gevarieerd pla- zlek. 23.55—24.00 Nieuws. VERONICA (192 m) 18.00 Jukebox, 19.00 Hot 100 USA. 20.00 Cowboymuzlek. 21.00 This Is show-business, 22.00 Jazzjoumaal, 23.00 tot 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Actuali teiten. 13.30 Stereo: Bariton en plano: mo derne liederen. 14.00 Beiaardconcert. 14.15 Ca baret en samenleving, lezing. 14.30 Klassieke Spaanse muziek (gr). 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte Zuldamerikaanse muziek. 16.30 Jeugd en ritme. 17.00 Bereisde Roel zag od zijn tochtenbezoek aan de gemeente Het Bilt in Friesland. HILVERSUM III (240 meter en FM-kanalen) luzlekjes' 10.00 Nieuws'. 10.02 Nieuwe lang- .9.30 Operettemuziek, i het kader van het Noord- teefestlval (ln de pauze DONDERDAG HILVERSUM I (402 meter) Vierdaagse te Nijmegen te Nijmeger licht muziekprogramma (16.00 en 17.00 Nieuws. Aansluitend: actuatlitelten). VERONICA (192 m) 6.00 Ook goelemorgen. 9.00 Muziek terwijl u werkt. 10.00 Koffietijd 11.00 Hulsvrouwenverzoekprogramma, 12.00 Muziek bij de lunch. ----- Cowboymuzlek, Gevar. progr.. 16.00 Woensdagmiddag- speciaal, i Teenager muzlekexpress. BRUSSEL NED (324 meter) 12.00 I 8.32 Tourlngclub: vakantletlps. 8.45 Lichte grammofoonmuzlek. (9.35 Waterstanden). 10.00 Stereo: Aubade: klassiek platenprogra ziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Kamermuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurberlchten. 16.09 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelin gen. 17.15 Lichte muziek. 17.30 i koorzangwedstrijd j..\ M 1» f r UTRECHT (ANP) De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Hil versum heeft de directies van de KRO en de AVRO vergunning verleend om de ln dienst zijnde musici per 1 sep tember van het volgend jaar te ont- In een toelichting op de vergunning zegt de directeur van de GAB dat het jaarlijks toenemende exploitatietekort en de algemene ongunstige financiële situatie bij het totale radiobestel be zuinigingen noodzakelijk maken. Hij schrijft verder dat de kosten van de betreffende orkesten de laatste jaren sterk zijn gestegen en dat de behoefte aan dergelijke orkesten sedert de ja ren '54-'55 is verminderd. Door het toetreden van nieuwe zendgemachtig den (onder andere de NRU en de TROS) is of wordt de zendtijd van de AVRO en KRO verminderd, waardoor de inzetmogelijkheden van de orkesten opnieuw worden beperkt. Onder de ge geven omstandigheden acht de direc teur van het GAB het redelijk dat de KRO en AVRO financieel worden ge dwongen meer gebruik te maken van de hun ter beschikking staande NRU- orkesten. Hij voegt eraan toe dat volgens een verklaring van de directie van de AVRO de samenwerking met de RTN/ ANTENNE VANAVOND VIA NED. I „Er was eens tv-sprookje De N.T.S. start vanavond met een serie van acht afleveringen uit de befaamde Amerikaanse filmreeks „Shirley Tem ple's story book". Deze serie bevat een groot aantal bekende sprookjesverhalen die door Amerikaanse acteurs en actrices zo nauwgezet mogelijk voor de film camera's zyn gespeeld. Ko6ten noch moeite zyn gespaard, om de meest on- waarschUniyke gebeurtenissen in deze sprookjes gestalte e geven. Men ziet niet alleen lieve feeën door het lucht ruim 2weven. maar ook de oude hek sen. die op de prachtige kroonluchters van de koninklijke paleizen angstaan jagende toverformules uitspreken. De decors van de fantastische kastelen en de opnamen in de wondermooie natuur zyn alleen al de moeite van het kijken waard Elke aflevering duurt 55 minu ten eri ls gewUd aan een sprookje. De fllmserie die eerst door de KRO-tele- vlsie waa geclaimd, maar later wegens tijdsgebrek aan de NTS werd overge dragen. is bijzonder kostbaar. Overigens treedt Shirley Temple zelf niet in deze serie op Bij de Amerikaanse tv-ultzen dingen vertelde Shirley vooraf altijd aan de kinderen een korte inleiding op het sprookje. Dit onderdeel heeft de NTS om begrijpeiyke redenen bij de Neder landse vertoningen laten vervallen. Ned. I. 19.00 uur Televizier voorlopig geen verhoging van de baten van de AVRO oplevert. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond (NTB) zegt in een commentaar op de ze toelichting van de directeur van het arbeidsbureau dat de kosten van de orkesten van de AVRO en de KRO niet zijn gestegen, maar tot ongeveer de helft zijn verminderd door het af vloeien van de strijkers uit deze or kesten. De plaatsingsmogelijkheden van de overgebleven musici zijn vol gens de NTB niet verminderd. Een en ander aldus de NTB is gebleken uit de programmavoorstellen, die door de musici op verzoek van de directeur van het GAB zijn gedaan en die door een groep deskundigen, voor namelijk bij de omroep werkende or kestleiders, uitstekend bruikbaar zijn genoemd. De NTB vindt het onaanvaardbaar nu de kosten van de orkesten tot de helft zijn gereduceerd een ontslagver gunning te geven in verband met de financiële situatie bij de omroep. Het argu,ment dat sind 1954-1955 geen tournee meer wordt gedaan, kan naar het oordeel van de NTB geen reden zijn om de musici nu 12 jaar later te ontslaan. Het argument dat de zend tijd van de KRO en de AVRO is of wordt verminderd is in strijd met de mededeling dat meer gebruik zal wor den gemaakt van de NRU-orkesten. Daarbij komt zo vindt de NTB dat de NRU-orkesten aan het plafond van hun werkzaamheden zitten en er door een uitbreiding van de zendtijd van e NRU zelfs weinig gelegenheid zal overblijven voor het extra-inzetten van de NRU-orkesten bij de omroep verenigingen. De NTB is voorts van mening dat de directeur van het gewestelijk arbeids bureau ten onrechte van een samen werking tussen AVRO en RTN-Televi- zier spreekt, omdat er geen sprake is van samenwerking maar van fusie. Door deze fusie heeft de AVRO 400.000 leden gewonnen, hetgeen een meerde re ontvangst van minimaal twee mil joen gulden moet betekenen. Alleen al op grond van deze laatste omstandigheid had de directeur van het arbeidsbureau vooral als men nog bedenkt dat de meerderheid van de ontslagadviescommissie tégen het verlenen van de ontslagvergunning was geen vergunning mogen verle nen, aldus het commentaar van de NTB. Het bestuur van de NTB heeft zich naar aanleiding van de beslissing van de directeur van het GAB met een scherp protest tot de regering ge wend, terwijl verschillende misicl al de wens hebben geuit een procedure te voeren als de directies van de om roepverenigingen gebruik zouden gaan maken van de verleende ontslagver gunning.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2