HOE STERK IS SOEHARTO? Turkse pers tegen bezoek van de Paus Nederland geprezen voor ontwikkelingsbijdrage INDONESIË: DE LANGE WEG (III) B. en W. van Vlieland zet Defensie van schietterrein RUSLAND HOOPT OP SUEZCOMPROMIS Terugtrekken Israël - einde van de oorlog VLASVELD YAMAHA FAVORIET U1JDAG 21 JULI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 man Hoe stevig zit generaal Soeharto in het zadel? Zal hij van waarnemend president eens president van Indonesië worden, of is dit ambt voor een ander weggelegd Wie steunen hem, wie steunen hem niet, wie kijken de kat nog uit de boom? (Van ome parlementaire redactie DEN HAAG In een rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) wordt Nederland met een aantal andere landen geprezen als een van de weinige landen die. In tegenstelling tot de vier grote mogendheden, voortdurend het bedrag voor ontwikkelingshulp verhogen. Niettemin heeft minister B. Udlnk (Ontwikkelingshulp) op do vergadering van de OESO in Parijs, waar dit rapport ter sprake kwam. aangevoerd, dat Nederland niet tevreden is over het tot nu toe bereikte resultaat Wij willen naar een bijdrage van een procent van het nationale Inkomen toe. alleen al uit de overheidsmiddelen, aldus de minister gisteren bjj terugkeer op Schiphol. Wanneer wij de maatstaf zouden aanleggen, die in internationale kringen wordt gebruikt, namelijk de hulp met inbegrip van de particuliere middelen, dan komt Nederland al boven die édn procent en dun staan we na Frankrijk op de tweede plaats De minister zei verder, er ln Parijs op te hebben aangedrongen, dat ook de andere landen, in navolging van Nederland, hun prioriteiten op het ontwikkelingsprogramma bekend maken en dat die dan moeten worden gecoördineerd. ..want daar ontbreekt nog wel het een en ander aan". DJAKARTA - juli 1967. Het zijn vragen, die men over al in Djakarta hoort stellen. Een uniforme neerslag is er vrijwel niet. De publieke opinie blijkt verdeeld te zijn. In het algemeen is men het erover eens dat de levensvatbaarheid en ook de bestendigheid van het nieuwe regime zullen af hangen van de voorspoed, die het Indonesië op betrekkelijk korte termijn kan brengen. Gesteld kan worden dat de strijdkrach ten op dit moment in staat zijn de rust en de orde in het land te handhaven, gezegd kan ook worden, dat de KAMI (studenten) en de KAPI (scholieren) de nieuwe koers steunen, hoewel er ge fluisterd wordt dat beide organisaties door militairen worden geleid en voor hun diensten worden betaald. Niet ge steld kan echter worden, dat het leger, de luchtmacht en de marine steeds in volledige harmonie met elkaar samen werken. Zelfs in het leger, waar gene raal Soeharto uit voortkomt, en dat de :ommunistische coup van 1 oktober 1965 verijdelde, bestaan lijnrecht tegen over elkaar staande meningen. De jonge Soeharto en zijn militaire bewind manoeuvreren bijna geruisloos tussen de klippen door. Scylla kan de ene keer een generaal zijn, die naar een verre ambassadeurspost wordt wegge promoveerd, Charybdis kan de andere keer een hoge burgerambtenaar zijn. die van Java naar Sumatra of van Borneo naar Celebes wordt overge plaatst. Terwijl tamelijk scherpe kritiek op ge nomen of te nemen maatregelen wordt toegestaan merkwaardig voor een militair regime gaat de zuivering van de strijdkrachten en het ambtena renapparaat onverminderd door. Uit gesproken linkse elementen of pro- Soekaraofiguren verdwijnen in het niet. De jacht op ondergedoken aan hangers van de gefusilleerde Aidit wordt nog steeds voortgezet. In bijna elke officiële redevoering wordt het gevaar van subversieve communisti sche activiteiten onderstreept, omdat nog niet alle cellen van de verboden, doch indertijd goed georganiserde PKI zijn opgerold. Tactische aanpak „Generaal Soeharto", zo zei een Indo nesiër, „toont over goede diplomatieke kwaliteiten te beschikken. Dat heeft hij onder meer waar gemaakt door het langzame, maar zekere proces van be knotting van de bevoegdheden van Soekarno. Ook zijn stelregel dat hij iedereen handhaaft, die er blijk van heeft gegeven niet tegen hem te zijn, getuigt van een tactische aanpak. In de mallemolen van de Indonesische poli tiek houdt dit echter ook gevaren in. Verrassingen acht ik daarom niet uit gesloten." Een ander verklaarde dat hij voor het militaire bewind niet hoopte dat de „orde baroe" (nieuwe orde), die thans gepredikt wordt, op een „orde bar- rioek" (clowneske orde) zou uitlopen. De man doelde niet alleen op de poli tieke moeilijkheden, die overwonnen dienden te worden, maar ook op de ingewikkeldheid van de financieel- economische problematiek. Bij sommige Indonesiërs bemerkten we een duidelijke vrees - of was het verlangen dat de rol van Soekarno nog niet is uitgespeeld. Men baseerde dit op het feit, dat er geen werkelijke „kroonprins" aanwezig is. of althans een leider met dezelfde nationale aan trekkingskracht en begiftigd met de zelfde „magische talenten" als Soe- De figuur van de waarnemend-presi dent zou in evenredigheid te kort schie ten aan die van de ex-presldent. Ook generaal Nasoetion, van wie wel eens is gezegd dat hij de geestelijke leider van de contra-revolutie was, zou het als spil niet kunnen halen. Adam Ma- lik, thans minister van Buitenlandse Zaken, en sultan Hamengkoe Boewono, thans coördinerend minister van Fi nanciën en Economie, zouden onwezen lijke kandidaten voor het president schap zijn. In dit verband werd ook nog naar vo ren gebracht dat het portret van Soe karno weliswaar uit de openbare ge bouwen is verdwenen, maar in nog on telbare particuliere woningen te vin den is. Dit zou in het bijzonder voor Midden- en Oost-Java gelden, waar in feite de militaire dictatuur zou zijn in gesteld. Geen geld De grote vraag is of de verkiezingen, die uiterlijk voor 8 juli van het vol gend jaar zijn uitgeschreven, zullen worden gehouden. De ontwerp-kieswet. zomede de wetsontwerpen, die op on der meer de samenstelling van hrt volkscongres, het parlement, de poli tieke partijen en de functionele groe pen slaan, moesten al ln januari van dit jaar zijn goedgekeurd, doch er is nog geen enkele beslissing gevallen. Gezegd wordt dat het voor zijn voort bestaan vechtende Indonesië op dit moment niet de middelen kan missen, die de mammoetachtige organisatie sinds jaren ongetwijfeld zal verslin den. Beweerd wordt ook dat de ont werp-kieswet zoveel weerstanden heeft opgeroepen dat men er op hoog niveau niet aan durft te beginnen, Het wets- onder meer dat een partij tenminste anderhalf miljoen leden moet tellen om aan de verkiezingen deel te kunnen nemen. De kleinere partijen zijn hier door in alle stalen geraakt. De grote partijen als de PNI. die nog dooi- Soe karno werd gesticht, en de Nahdatoel Oelama, hebben er uiteraard geen en kel bezwaar tegen. Een andere complicatie is voorts dat voor de militairen als functionele groep 26 procent van alle parlements zetels zou moeten worden gereserveerd. Dit vindt een aantal politici veel te veel. Aan de andere kant zouden ze niet graag zien dat de strijdkrachten als partij aan de verkiezingen deel zouden nemen. De vrees bestaat dat zij dan nog meer zetels halen omdat hun invloed op het militair geregeerde en weinig politiek bewuste platteland niet mag worden onderschat. Van elke politieke partij in Indonesië wordt thans verlangd dat zij de vijf principes van de zogenaamde Pantja- sila onderschrijft. Deze zijn: geloof in de almachtige God, humaniteit, natio nalisme. democratie, en sociale gerech tigheid. Bovendien wordt geëist dat de eenheidsstaat niet wordt aangetast, wat inhoudt dat men uitsluitend het ene Indonesië „van Sabang tot Me- rauke" mag propageren en niet een federatief staatsbestel. Mohammed Roem jaren de gevan gene van Soekarno en Mohammed Hatta jaren uitgeschakeld door Soe karno hebben inmiddels al 't loodje gelegd. Tot grote vreugde van de be staande, mohammedaanse partijen is 'het Roem verboden de Masjoeml te doen herleven (hetzelfde geldt voor de socialistische PSI), terwijl Hatta is aangezegd dat zijn plan om een nieu we islamitische partij te stichten geen doorgang kan vinden. VLIELAND (ANP) Het gemeente bestuur van Vlieland heeft besloten de schirtlnrlchtlng Vliehorst" te sluiten. Het besluit werd woensdagavond na de door een oefenbom gestichte grote duln- B. en W. van Vlieland schreven aan de minister van Defensie onder meor, dat dit gebeurt met toepassing van art. 28 van de hinderwet. Zo nodig zal de inrichting op grond van het gestelde in artikel 28 zevende lid der hinderwet wor den verzegeld en/of hetgeen zich daarin bevindt worden verzegeld of verwijderd. Ingevolge het bepaalde ln lid 4 van genoemd artikel krijgt het ministerie de gelegenheid zodanig wijzigingen oan te brengen, dat de onderhavige inrichting overeenkomstig de verleende vergunning in werking kan worden gebracht. Dit besluit is genomen, nadat zoals we al meldden woensdag twee rookbommen in de publiek toegankelijke Meeuwen duinen terecht waren gekomen. De bom men veroorzaakten in dit natuurgebied een ernstige brand. Ongeveer vier ha natuurgebied en vele jonge meeuwen gingen door het vuur verloren. Naar mening van B. en W. loopt ook het pu bliek gevaar door de rookbommen ge troffen te worden. In hun besluit overwegen B. en W., dat de in 1960 verleende vergunning me de bepaalt, dat tussen 1 maart en 15 september op het schietkamp niet meer met explosieve bommen mag worden geopereerd. Zij vinden het gebruik van rookbommen dan ook niet in over eenstemming met de verleende vergun ning. Op het departement van Defeneie, waar de brief nog niet ontvangen was, kwam 't nieuws van 't sluiten van de Vliehorst" als een volslagen ver rassing. „Zodra men over de tekst be schikt zal deze in studie worden geno men", werd ten departemente verze kerd. ADVERTBXTIE NEW-YORK (AP/Rtr.) De Sovjet- Unie heeft het Westen laten weten dat z\j geïnteresseerd is in een compromis dat u kunnen leiden tot vrede tussen Israël de Arabische landen. Dit compromis u omvatten een terugtrekken van Is raël uit alle veroverde gebieden, dus uit de Sinaï, de strook van Gaza en het Jor daanse gebied bewesten de Jordaan, en daarnaast een beëindiging van de staat van oorlog met Israël door de Arabische staten. ADVERTENTIE VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL. 30704 PRIESTERS H. HART Provinciaal nu assistent-gen. BREDA (KNP) - Tijdens het generaal- kapittel van de priesters van bet Heilig Hart is de huidige provinciaal der Neder landse provincie, pater G. Gasseling. ge kozen tot assistent-generaal. Pater G. Raaijmakers is tot generaal- secretaris van het generaal-bestuur be noemd. Het nieuwe provinciaal bestuur Is mi.v. 1 augustus als volgt samenge steld: pater H. Hanssen. provinciaal, en raadsleden de paters J. Kockmann. J. Dijkman, C. van Gisbergen en H. Meeu- wis. dat de Arabische landen op grote schaal I herbewapend zullen worden als het voor stel wordt verworpen. Dit wijst er volgens het Westen op, dat Rusland zich thans blijft verzetten tegen Arabische aandrang op onmiddellijke en grote wapenleveran ties. Amerika heeft gisteren meegedeeld dat de Russische leveranties van vlieg tuigen en tanks sinds het begin van deze maand aanzienlijk minder zijn geworden. Dit laatste kan overigens een gevolg zijn van het feit dat het Egyptische leger eerst gereorganiseerd moet worden vóór het meer nieuwe wapens kan gebruiken. Maar vrijwel zeker is dat de Russische leveran ties bij lange na niet voldoende zijn om een nieuwe Arabische actie tegen Israël mogelijk te maken. Ook de Russische vlooteenheden zullen niet voor onbepaalde tijd in de Egyptische wateren blijven, zo is gebleken bij het bezoek van de presi denten van Algerije en Irak deze week aan Moekou. Uit reacties van Algerije en Egypte is gebleken dat het compromisvoorstel van de Sovjet-Unie niet veel steun van die zijde zal krijgen. Algerije heeft minister Gromi- ko laten weten dat het het voorstel van de hand wijst. Dit standpunt zou door Syrië en Egypte worden gedeeld. Nasser heeft bovendien verklaard dat. Egypte zich desnoods in de Soedan zal terug trekken, maar Israël nooit zal erkennen. Overigens is de spanning aan het Suez- kanaal afgenomen, zo heeft de comman dant van de VN.bestandtroepen, de Noorse generaal Odd Buil, meegedeeld. Zowel Egypte als Israël geven gehoor aan zijn oproep alles na te laten was het bestand kan verstoren. Beëdiging 72 marineofficieren DEN HAAG - Op donderdag 27 juli zullen aan boord van het vliegkamp- schip Karei Doorman 24 beroepsofficie ren (van vakdiensten) en 48 officieren behorende tot dc koninklijke marine reserve worden beëdigd. De eed zal warden afgenomen door de j commandant van smaldeel 5, comman deur J. Doorenbos. Tot de te beëdigen officieren behoren de luitenants ter zee van vakdiensten der 2e klasse: C Dees uit Katwijk aan de Rijn. F. A. Wouters j uit Katwijk aan Zee. M. L. Rijnhout uit] Leiden. J. Smit uit Den Haag. W. Klep- pe uit Zoeterwoude: luitenant 'ter zee arts der 2e klasse KMR: jhr. R. Feith uit Den Haag: luitenant ter zee van de technische dienst der 3e klasse KMR: R Westenbroek uit Rijswijk (Z.-H.): luitenants ter zee van speciale diensten der 3e klasse KMR: G J. A. Heidemann uit Den Haag. ir. R. w Hollander uit Den Haag. ir. F X C. M_ Barakè uit Den Haag. ir. W. J. J. Dissel uit Den Haag. C. Bloemende al uit Den Haag. R. J. Bolhuis uit Wassenaar. L. C. M. van Eenden burg uit Wassenaar. J. Scha berg uit Ledden. A H. Korthals uit Lei den. N, C. Julsing uit Voorechoten en B. van Baarla wit Dsn Haag. I KLEINE ZELF STANDIGE In de Flamingo Park dierentuin te Malton Engelandheeft de 6- jarige lamamoeder Ma gog 't leven geschonken aan een zoon. Babylama slaagde erin reeds één uur na de geboorte op eigen betten te staan. Dat moeder lama trots is op huar „kleine zelf standige", is duidelijk te Christendom voor ons land 18TANBOEL (AP-KNP) lo dc Turkse pers wordt hel aanstaande be zoek van de Paus ofwel doodgezwegen ofwel met afkeuring begroet. Verschil lende bladen hebben In grote koppen de precisering van de Turkse minister van Buitenlandse Zaken gebracht, dat het Pausbezoek een privékarakter draagt en dat het voornaamste doel ervan is een ontmoeting met patriarch Athenago- ras. De bladen Hurriet en Tanin spre ken er hun verbazing over uit. dat de Paus tijdens sljn ..privêbeioek" door president Sunay begroet zal worden. Een parlementslid heeft bij een inter pellatie gevraagd, of de Paus voor deze begroeting niet naar Ankara zou moeten De 08servatore Romano van gisteren wijst erop, dat men niet te licht moet oordelen over het gesprek dat dc Paus met de president van Turkije zal heb ben. Turkije speelt ,,op dit bijzondere ogenblik en in de huidige verwarrende situatie rond de Middellandse Zee" een zeer grote rol. De Paus zal er bij de Turkse leiders op aundringen al het mogelijke te doen, om de vrede in het Midden-Oosten te bevorderen. De Osser- vatore schrijft verder, dat 't voornaam ste doel van de Pausreis een godsdien stig doel is: hij wil spreken met Athe- nagoras over de hereniging der Kerken en over de status van de heilige plaat sen in Jerusalem. Intussen heeft een lid van de Turkse regeringspartij op een persconferentie nog verklaard, dat het Pausbezoek mo gelijk een toename van de christelijke propaganda in het land sal veroorza ken. ..Er bestaan voor onze nationale eenheid" zo zei hij „twee bedreigingeni de ene ia het communisme en het ande re het christendom". Hij noemde het christelijk geloof een stelsel van onbe wijsbare mythen. Zinspelend op de mo gelijkheid dat het Pausbezoek bevorder lijk zal zijn voor het toerisme zei hij vooratander te zijn van «en politiek die 't toerisme bevordert „maar zonder dat gelegenheid gegeven wordt tot christelij ke propaganda en proselietenmakerij". De Turkse minister van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat de Turkse waardigheid in het gedrang komt door de reis van president Sunay naar Is boel, aangezien de president toch het plan had naar Istanboel te gaan. Bov dien wees hij erop, dat het bezoek i' (Je Paus plaatsvindt met wederzijdse Doop met water uit Jordaan Jongetje onder liezemwagen EDE (ANP) De zevenjarige Erik Merkles uit Ede Is gistermiddag om het leven gekomen, toen hij onder een be- zemwagen van de gemeentelijke reini gingsdienst viel. ADVERTENTIE) (Vai rslaggei NIEUW VENNEP De. J. C. J. Bronsgeest uit Nieuw Vennep, die bin nenkort een reis nasr Israël gaat maken, zal behalve een groot aantal kleurendia's van het Heilig Land ook een hoeverlheld water uit de Jordaan meenemen. De pre dikant wil met dit water uit de rivier, waarin Christus de doop onderging door Johannes, een aantal kinderen van zijn gemeente dopen. Dat zal gebeuren op 17 september in de hervormde kerk te Nieuw Vennep. ook voor buitenboordmotoren uit voorraad leverbaar. Betaling in overleg, reeds vanaf f 19.70 p. 'mnd. Districtshoofddealer LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. oude... of jonge. klare is took maar je ware! kleJne glaasjes, groot genoegen Universitair nieuws DELFT Bij K.B. Is benoemd tot buitengewoon hoogleraar ln dc afdeling der scheepsbouwkuncir en vlicgtulgbouwkunda aan dc technische hogeschool in Delft Is. H. Bcrgh. HIJ zal onderwijs geven ln dc vllegtulgtrllllngslccr. Ir. Bcrgh. die op 6 februari 1826 In Weeap lx geboren, studeerde aan de t.h. In Delft en behaald* In 1952 het diploma vllcgtulgbouwkundlg Ingenieur. Sinds 1950 ls hij werkzaam bij het nationaal luchtvaartlaboratorium in Amsterdam. In 1959 kreeg hij opdracht tot het geven van onderwijs ln dc vllegtuigtiiUlngxIcer. Ir, Bergh heeft een «root aantal pubilkallea op t 31 augustus 1913 rijksuniversiteit te Lelden om onderwijs te geven ln de bedrijfspsychologie. DELFT (ANP) Aon do technisch* hoge» school Delft geslaagd voor propaedeutlaoh bouwkundig ingenieur! B. Schwecrs (Schie dam); kandidaatsexamen geodetisch Ingeni eur: W. J. van Kootcn (Delft): doctoraal Ingenieur; G. 11. Lubklng (Rotterdam kandidaats cl viel-Ingenieur: H. W. A, (Den Hoorn), W. Bloem (Loon«4 Jrouwar (Middel* f Elderhorat (Stompwijk), H. Evenhui» (Socirt). H. L. Fontljn (Amsterdam). C. J. van dc Glcsxcn «Nun- speet). J. Griffioen (Baambrugge), D. H. ten Grolenhula (Amsterdam), J. Hurlmun (Vlaar- dlngen). J. Hartog (Rotterdam). T. Haxaelt (Delft). N. A. Hendriks (Rotterdam) F. Her- rrmans (Utrechts). J. R. Hoogland (Rijswijk). G. van HouweiUnge (Vcnlo). F A. Huck- riede (Bomc). P. Hulsman (Hardlnxvrld), W. Hulst (Klburg). C. E. Jansen (Amsterdam), G. R. M. Jansen (Breda), J. JorrlUma (Vlls- Meljer (Baarn), F. C. J. Oldenburg (Rijswijk). Oosten rum (Schevenlngen, H. Polstra (Haarh a (Haarlem), J T. van Pop la (BUtho- H. D. Prins (Delft). H. J. Kavenawaay Stolkcr (Bilthovc Stonsbergen (Delft), (CuU-mborg), l(. g. Veldkamp Vries (StecnwIJker rdrucht). B. Vlcdder (Rijswijk), A. J. F. ':l>. T. J C. Wljnant A. M. de Boo (PIJnacker), A. Boogaard (IJs- selsteln). M. C Bos (Wratzaan). 11. J. C. van den Broek (Maoxslujs), R. Brouwer (Warmond), C. J. Cu. ree (Delft), J. van Chal- dorp (Alkmaar). I. m. cinessen (Sche venlngen), H. W. T. Depeweg (Alkmaar). J. (Del™, h" nrs.' (•.-H^rtESbSff hi.n Grl,/'oen (Baambrugge), J. h. Groen- huljse (De Bill), J. c Groot Wi-aseldUk (Delft), c Hartsuiker (Haarlem), H. Hock- B- J Mei les (Utrecht), T. J. Nieuwen- huls (Groningen), n. B. j. c. van Noort (R'^w'Jkh F. Ni je Delft). H. L. van Oosten t' Oud (Amsterdam). v nip (Schiedam), M. a'. dc Hu jurgh A. I.. Smit (Kloetlngc). E. Miljoenenorder voor I>Jiilips EINDHOVEN (ANP) Philips teie- industrie A.B. ln Stockholm, behorende tot het Philipsconcern, heeft zowel van de Noorse als dc Zweedse marino or der» gekregen tot ccn gezamenlijk be drag van ca. 25 miljoen gulden voor de levering van radar- en vuurleldlngsap- paratuur. De Noorse marine heeft tot een bedrag van 35 miljoen Noorse kro nen (ruim 17 miljoen gulden) verschil lende typen besteld van wapcncontrole- ayatemen voor de kustartillerie en tor- pedoboten. De Zweedse marine heeft voor een bedrog van 10 miljoen Zweed se kronen (ca. 7 miljoen gulden) dezelf de apparatuur voor rijn martne.eentv dan baateld.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5