In Meermanno Westreenianum Boekillustraties uit vroeger eeuwen Zien... en gezien worden Auto-occasions Sportwagens Filmfestival Moskou Bert Haanstra kreeg zilver in Rusland TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND DE LEUDSE COURANT VRIJDAG 21 JULI 1967 Sympathiek „inspringen piND juli begint de Centrale Raad voor Gezinsverzorging een landelijke campagne voor de werving van help sters en verzorgsters. „Inspringen", wordt het motto van de actie. We vin den dat het hier om een zeer sympa thiek „inspringen" gaat. De gezinsverzorging moet op het ogen blik in Nederland „draaien" met een kleine negenduizend vaste krachten en een zelfde aantal part-time medewerk sters. Een totaal dat bij lange na niet voldoende is om tegemoet te komen aan de soms zeer dringende behoefte. De vroegere „hulp in de huishouding" is 'n uitstervend beroep. Het meest vervelen de gevolg hiervan is, dat ook in geval len waar alleenstaanden of gezinnen dringend behoefte aan hulp hebben, soms tevergeefs op die hulp moet wor den gewacht. »INNEN het kader van de gezinaver- zorging is het ook voor gehuwde vrouwen mogelijk om enkele uren per dag in te springen, met name als ge zinshelpster bij bejaarden. Sociaal ligt hier voor vele gehuwde vrouwen die een deel van hun tijd bul ten het eigen gezin produktief kunnen en willen maken, een belangrijker taak dan op menig ander terrein waar hun vanuit het bedrijfsleven aanbiedingen worden gedaan. Daarbij komt dat nu de werkgelegen heid in het algemeen aan het teruglo pen is getuige bijvoorbeeld de grote groep jongeren die van de school niet in een geschikte functie kunnen overstap pen een grotere belangstelling v> dienende functies wenselijk is. Hopelijk slaat trouwens de nieuwe tie ook aan bij vele jonge vrouwen hun schooltijd achter de rug hebben de daar opgedane vorming uitstekend zouden kunnen verrijken eerst bij hun opleiding tot en later bij hun werk als gezinsverzorgster. De actie „inspringen" verdient derhal- Posterijen, het zere been van de PTT OM ons commentaar bij het Jaarver slag PTT 1966 met een pikante noot te beginnen! De directie merkt bij het nadelige exploitatieresultaat op: „Het uitgaan van loonstijgingen boven de toeneming van de produktlviteit moet op den duur tot ernstige consequenties leiden, wanneer men althans de positie van het bedrijf gezond wil houden Een prettig geluid voor de drie grote vakcentrales, die juist deze week be toogd hebben, dat de produktiviteit niet de beslissende norm bij het loonbeleid kan zijn. Misschien zou men denken, dat de PTT-directie de opmerking gemaakt heeft ter toelichting van het invoeren van de verschillende tariefsverhogin gen waarmee de burger de laatste tijd al verrast is. Vergeet ook dit maar; want de alinea over dit onderwerp in het verslag sluit met:"De Neder landse gemeenschap kan op dit gebied niet ontkomen aan de consequenties van haar keuze met betrekking tot de prioriteiten. De hoge prioriteit, die aan loonontwikkeling en sociale voorzienin gen is en wordt gegeven, beïnvloedt zowel de kosten als de kwaliteit van het dienstbetoon". Nu tonen concrete cijfers inderdaad aan dat, in nog sterkere mate dan bij de Spoorwegen de gewone exploitatie kosten en niet de investeringen het zijn, die het saldo negatief maken. En bij de PTT zijn dan de posterijen, de oor spronkelijke kern van het bedrijf, het zwarte schaap. De girodienst, waar de auotmatisering tot aanzienlijke inkrim ping van het personeelsbestand leidde, heeft haar positief saldo vercub- beld tot bijna 23 miljoen gulden; de veel arbeidsintensievere telefoondienst heeft een afnemend batig saldo, maar Btaat toch nog boven de streep. Het is de gewone postdienst, die met een ne gatief saldo van bijna 70 miljoen gul den (17.7 miljoen guide* meer dan in 1965) debet is een het ongunstige totaal exploitatieresultaat. Wat is nu de visie van de PTT-direc tie op deze ontwikkeling? Ze begrijpt dat haar volzin over het loonbeleid maar één stem is in het grote koor, dat hierover beslist. Daar om schaart ze zich aan de zijde van lotgenoot Spoorwegen in de dubbele op merking dat de overheid uit de algeme ne middelen onrendabele, maar onmis bare diensten moet helpen bekostigen (waaraan gekoppeld dan de wens dat de PTT bij haar investeringsbeleid minder afhankelijk wordt van 's rijks schatkist), terwijl anderzijds de ge bruiker een economisch verantwoord ta rief zal moeten betalen. Voor de PTT-directie zelf is de grote vraag, of het verzet tegen verhoging van het nieuwsbladtarief (vorig jaar oorzaak van 35 miljoen gulden tekort) gemotiveerd is. Op die wond is inmid dels al een kleine pleister gelegd: de rekening over 1967 zal moeten uitwijzen hoe die geholpen heeft. Het grote pro bleem blijft evenwel, dat van het nieuwsbladtarief uiteenlopende catego rieën profiteren, die moeilijk af te ba kenen zijn. De PTT-directie heeft gelijk, wanneer ze betoogt, dat het transporteren en be stellen het zere been vormen van haar postale afdeling. Of op dit terrein de efficiency de aanvaardbare limiet al bereikt heeft? In elk geval gaat het hier om een dienstverlening aan de gemeenschap, waarvan gemakkelijk staande te hou den is, dat een deel der kosten niet aan de individuele gebruiker behoeven te worden toegemeten. Er valt zeker veel voor te zeggen, dat men bij het Kamer debat, waar de PTT ter sprake komt, Iets dieper op de principiële kanten van de kwestie Ingaat, dan meestal gebeurt. Men kan tenslotte niet jaar in jaar uit dezelfde treurzang blijven zingen. De tentoonstellirigen in hel Museum Meermanno-Wes- treenianum lijken op het eer ste gezicht erg veel op elkaar. Zij betreffen bijna altijd oude boeken en nog eens folianten uit lang vervlogen dagen. Maar de kenner en de ge- intresseerde zien wel degelijk de grote verscheidenheid. Dat is ook mi. weer het geval met een kleine uitstalling van oude werken die wijselijk vei lig achter glas getoond wor den. In de middeleeuwen zei men„Armen steleti brood en melk, geleerden stelen boe ken en we kunnen ons levendig voorstellen dat een liefhebber de begeerte niet zou kunnen weerstaan een van die juweeltjes (niet groter dan een pocket woordenboekje) in zijn zak te laten De expositie wil ons de ontwikkeling van de illustratie over drie eeuwen laten zien. In de gewone kunstgeschie denissen komt deze kwestie meestal wel even ter sprake en in de vaklitera tuur worden de zaken dikwijls zó wijd lopig behandeld dat men door de bomen het bos niet meer ziet. Maar hiér hebben we nu een collectie voor ons die op een gemakkelijke en zeer overzichtelijke manier het groeiproces vsn de oude boekverluchting laat zien. Dat begint met de vijftiende eeuw als de boekdrukkunst nog jong is en men nog helemaal in middeleeuwse trant voortborduurt. Want de incunabel gaat terug op de eenvoudigste soort minia tuur. We vergeten wel eens dat lang niet alle middeleeuwse miniaturen be waard zijn gebleven. In een Passionaal van Vorragine zien we zo'n gedrukt initiaal en een dito „bordure" met de hand ingekleurd, de methode om kleu ren in het boek te krtfgen. Door een Delftse meester (14801498). Kleur loos maar bijzonder duidelijk en scherp voorgesteld is daar een ..Jezus bij de Samaritaanse vrouw" als plaatje in een der vele „Leven van Jezus" ge drukt binnen Leiden in 1499. Men vraagt zich af hoe hebben deze boeks- kens de eeuwen kunnen doorstaan. In de renaissance moeten er toch mensen zijn geweest die het oude schoon op prijs stelden, hoewel zij niet meer door de geest van die tijd bevangen waren. Scherp, zwart-wit, duidelijk en sum mier zijn deze illustraties om de een- voudigen het bijbelverhaal gemakke lijker te maken. Maar niet alleen in het „vroude", ook in het „wise" werd het illustratiemateriaal een dankbaar hulpmiddel. Dat blijkt uit zo'n boek als de Herbarius „Verglering der sim pelder medicinen in maniere van prac- tlken", afkomstig uit Culemborg van de drukker Johan Veldener, 1484 (wat zijn er al veel drukkers in ons land in deze jaren). Hoe fijn wist de houtsnijder de plant weer te geven, zodat de apotheker zich niet kon ver gissen als hij in het veld op zoek ging naar de „kruydekens". We ontmoeten er ook bekenden; de val van Sinte- Lydwide op het ijs, in haar vita ge schreven door Jan Brugman (Schie dam 1498). Een goed idee om die oude drukkersmerken te tonen: van Gerard Leeu van Ter Gouw, van Pele van Os uit Zwolle en van Jacob Jacobszoon van Delft. En daar ligt zowaar de kloeke Vorstermanbijbel met de karak teristieke kleine prenten die nog zo lang navolging zullen vinden, tot in de achttiende eeuw toe. Maar dan zijn we al in de zestiende eeuw, want hij werd te Antwerpen gedrukt tussen 1528 en 1530. Lucas van Leijden Die eeuw brengt op dit gebied de renaissance in Holland. Daar hebben we meteen al Lucas van Leijden die prenten graveerde voor het Utrechtse Missaal. Het ligt open bij de Pinkster- mis. Kinderlijke prentjes nog ln de oude trant vonden de Collatie-broeder uit Gouda voor de eenvoudlgen toch nog het beste in hun Boexken van der Misse. Maar hoeveel perfecter de illu stratiekunst al geworden was, ziet men het beste in het Utrechtse brevier door die joyeuze versieringemotieven uit 1508. De vormen worden leniger, beweeglijker, van een vrijere sier en de figuren realistischer voorgetekend. Die eeuw is echt een schakel van de late middeleeuwen naar nieuwe tijd die in de zeventiende eeuw haar bekro ning vond. Dat is te beseffen als men de prachtige afbeeldingen van armen en benen ziet in de „Heelkonste" van Johan van Beverwijck uit 1672 of het nog altijd met de hand ingekleurde Haagse Binnenhof in de kaart van Blaeu (1650). Kostelijke platen zijn er toen gemaakt door de kunstenaars- graveurs én de kunstenaars-drukkers, want we mogen de technische kant vooral niet voorbijgaan. Werkelijk schitterend zijn de gravures uit de werken van Hooft Amsterdam 1671 en hoe men een scene wist te stofferen dat laat Daniel Philippe, P. Philipp en T. Matham even zien op de bekende maaltijd van Carel II in Den Haag. Maar veelal waren de „plaatsniders" onbekend, kunstenaars die ergens in een kamertje voor de drukker zaten te werken. Hun kunde en artistieke gran deur kan men in Meermanno nog eens bewonderen tot en met 19 augustus. Van harte aanbevolen daarom. J.V. VANAVOND VIA NED. I Georgie Fame nr i '9 in 1 elixer Onder de titel „A tiling of beat, is a joy for ever' maakte Roeland Kerbosch, in opdracht van KROs Tellxer, in Lon den 'n film met vele hippe zaken als onderwerp. The Move treedt op in een superboetiek op King's Road, waar Jen ny Burbid, door de Evening Standard, werd uitgeroepen tot Girl of the year, poseert voor modefotograaf Jimmy To. leth. Een belangrijk aandeel in deze film leveren Georgie Fame en Jimi Hendrix Experience. Georgie Fame werd als Clive Powell in Leigh bij Manchester geboren. Toen hij 7 was. kreeg hij zijn eerste pianolessen. Op z(jn vijftiende jaar speelde hij piano in een combo „The Dominoes". Toen hij als zanger deelnam aan een talenten jacht kreeg hij een baan aangeboden door bandleader Rory Blackwell. Via Rory Blaokwe.il kwam hij in contact met Larry Parnes. In 1962 begon Georgie Fame orgel te spelen. Sinds die tijd marcheren de zaken commercieel uit stekend De zanger-gitarist, componist en show man Jimi Hendrix is de ontdekking van ex-animal Chas Chandler, die hem hoorde spelen in Greenwich Village, een voorstad van New-York. De twee andere leden van de drie man sterke Experience zijn: de basgitarist Noel Red ding en de drummer Mitch Mitchell. Ned. I, 19.25 uur. Von Kielmansegg bij herdenking aanval op Hitler (Van onze correspondent) BONN. Generaal Von Kielmansegg, bevelhebber van de NAVO-strijdkracli- ten in Midden-Europa, was gisteren in de Beethovenhal in Bonn één van de vier j spreker* op een bijeenkomst ter herden king van degenen die als gevolg van de mislukte aanslag op Adolf Hitler op 20 juli 1944 hun leven lieten. De tweede belangrijke redenaar was de ambassa deur van Israël in West-Duits land, A slier Ben Nathan. De herdenkingsbijeenkomst was ge- Kg organiseerd door de bond van slacht- j K offers van het naziregime. Von Kiel- H mansegg sprak als laatste opperofficier F? van de Bundeewehr, die behoorde tot de H medeweters van de voorgenomen aan- f$t slag op de „Führer", waarvan men een ineenstorting van het naziregime en de val van de dictatuur in Duitsland had gehoopt. (ADVERTENTIE) MORRIS 850 en AUSTIN SEVEN 8 stuks NU vanaf 1495.- MORRIS 1100 vanaf I 4950.- Renault 4 L-export - 1975,- Opel Kadett de luxe DKW Junior de luxe Ford Taunus 12 M Morris Oxford VI Cifcroën 2 CV de luxe Cltrota AMI 6 - 1964 BMW Isetta 350 - 2450, - - 2350.- - 3250.- - 1450.- Austin A 40 Kombi - 1950,- Jaguar Mark 3 Peugeot 404 de luxe - 4450.- Peugeot 403 m. radio - 1450. - Peugeot 204 - 1967 - 5400.— MG - A 1500 MK II 2950,— MG - A - 1600 MK II - 4650.— MG - B - 1800 - 1967 - 10500.— MG - B 1800 - 1964 - 6750 MORRIS COOPER Demowagen van 1967 met 700 km6850,— Fin. mogelijk tot 36 maanden. Geopend van 8 tot 22.00 uur Zaterdags 8 uur tot 18.00 uur. j^^Kom nu kijken en kopen bij: LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. - LEIDEN Van Oldenbarneveltstraat 37 Tel. (017101-54909-51683 Overiveldigend aantal prijzen voor communisten DEN HAAG. Op het vijfde Interna tionale filmfestival van Moskou Is in de afdeling korte films ..De stem van het water" van Bert Haanstra bekroond met een zilveren medaille, zo meldt het Rus sische persbureau Tass De grote prijs van het festival wordt gedeeld door de Rus sische film „Dc journalist" van Sergei Gerasimo en de Hongaarse rolprent ..Vader", geregisseerd door Istvan Siabo. Gouden prijzen zijn toegekend voor de Bulguaise film „Afwijking" onder regie van Grisja Ostrowsky en Todor Stoyanow cn voor de Peruaanse film „Geen sterren in de jungle" van Armando Godoy. Een zilveren medaille kreeg o.a Dino Risi's Oprrazione San Gennaro" als beste ko medie. De gouden prijs voor korte films ging naar ..Koe-Ti Guerrilla" ingezonden door het zuidvietnamese bevrijdingsfront en „Aan de poorten van de wind" uit Noord-Vietnam. De prijs voor de beste acteur is toege kend aan Paul Scofleld voor diens vertol king vim de rol van Thomas Moore in de Britse film ..A man for all seasons". De Theodorakis bij verstek veroordeeld ATHENE (Reuter) Een Atheenne rechtbank heeft de Griekse componist Milds Theodorakis, die onder meer de moelek voor de film „Zorba de Griek" heeft geschreven, b(j verstek tot vflfen- eenhalve maand gevangenlstraf ver oordeeld wegens belediging van de ko ninklijke familie. De verblijfplaats van Theodorakis is niet bekend. Hjj was parlementslid voor de thans verboden pro-communistische E.D.A.-partlJ. Theodorakis wordt ervan beschuldigd, dat hjj in het begin van dit Jaar zou hebben gezegd, dat koning Constanten en diens moeder, koningin Frederika, betrokken waren geweest b(J de dood van Lambrakis, een linkse af gevaardigde, die door zijn poütieke me destanders als een politieke moord werd beschouwd. Weer nieuwe film van The Beatles LONDEN. „Reatle" John L^nnon heeft tegenover de Daily Mail verklaard dat de Britse popgroep nog dit jaar aan een nieuwe film zal beginnen, waarbij zonder regisseur en mogelijk zelfs zon der scenarist zal worden gewerkt. „We zullen onszelf spelen niet als groep maar als individuele personen en de film zal ontstaan als wij bezig zijn, op dezelfde manier waarop wij een plaat maken", aldus Lennon. Hij verklaarde dit in een vraaggesprek naar aanleiding van zijn eerste film zonder de drie andere Beatles, „Hoe ik de oorlog won", waarin hij een normale acteursrol heeft. Shirley Temple in de politiek ATHERTON. Cal. (A.P.). Shirley Temple overweegt ernstig zich kandi daat te stellen voor het Amerikaanse congres. Shirley Temple (39), nu mevr. Charles A. Black, heeft donderdag be kend gemaakt dat zij binnen twee weken zal beslissen of zij zich kandidaat zal stellen voor de zetel, die vrijgekomen is na de dood van J. Arthur Younger, afge vaardigde voor de republikeinse partij. prijs voor de beste actrice wordt gedeeld door de Amerikaanse Sandy Dennis „Up the down staircase" en de Noorse Grynet Moving voor haar rol in de Zweedse film ..Mijn prinses". De Amerikaanse filmre gisseur Fred Zinneman kreeg een prijs voor zijn hele werk. Een eervolle vermel ding van de Russische filmcommissie kreeg het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek. voor zijn film ..Het betoverde woud". Gzien het overweldigend aantal prijzen dat op het totaal van de inzendingen door communistische filmers is behaald verklaarde een niet-communistische waar nemer: „Aanvankelijk dachten wij dat de beslissingen niet politiek zouden zijn. maar zij zijn naar blijkt zwaar politiek geweest. De Russen hebben zelfs prijzen bedacht voor films die afschuwelijk slecht waien maar toevallig uit landen kwamen in Azië of Afrika die Moskou onder zijn Invloed wil krijgen". Mannen dragen voor meer dan miljard aan het lichaam (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Nu de voorbereidin gen voor de traditionele herenmodebeurs (begin september in de Amsterdamse RAI) op volle gang gekomen «ijn, heeft men nagegaan, wat kleding ln het alge meen voor de Nederlandse man bete kent. In geld uitgedrukt: Hij nesteedt alleen aan bovenkleding en overhemden al ruim een miljard gulden. Om dit enigszins te preciseren: de in dustrie brengt tegen detailhandelsprijzen op de markt een waarde van om en na bij 950 miljoen aan jassen, jasjes, kos tuums en broeken en rond 180 miljoen aan overhemden. De totale besteding aan kleding ligt aanmerkelijk hoger omdat bij de genoemde bedragen nog opgeteld moet worden wat aan sokken, ondergoe truien, dassen, hoeden enz. wordt uitge- Het kwantum, dat ter beschikking kwam van de binnenlandse markt, ver toonde in het laatste kalenderjaar een stijging: 100.000 kostuums meer, 750.000 overhemden meer. De overhemdenmarkt vertoont een op merkelijk beeld. De Nederlandse indus trie bereikte een jaarproduktie van ruim tien miljoen stuks (waarvan 8 procent werd uitgevoerd), doch daarbij werden meer dan vijf miljoen overhemden inge voerd, zodat de Nederlandse markt to taal 15 miljoen overhemden ln een jaar tijd opgenomen heeft. Ongeveer de helft van de invoer kwam van de Beneluxpart- ners. Daarentegen bereikte het aandeel, dat Hongkong van onze markt opeiste 1.30 miljoen stuks. NEDERLAND I STER Reclameulteendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.30 uur: Tour de France, samen vatting 18.45 uur: De Mini molen 18.50 uur: Nieuws in het kort KRO 19.00 uur: Zeehonden, documen- 19.25 uur: A thing of beat, tiener- programma NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20 20 uur: Zomerc arrousel amusementsprogramma 21.05 uur: Bonanza, t.v.-serie 21.55 uur: Brandpunt, actuali teitenrubriek NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Sluiting. NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 20.05 uur: Hazy C terwald Show 20.55 r.ur: Televizier, actualiteiten rubriek 21.25 uur: Vlootdagen 1967 te Den Helder, documentaire Tweede journaal 22.30 uur Sluiting. Televisie morgen p NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 15.31 en 15.57 uur) fn NTS 15.30 uur: P< Nieuws in het kort su 15 34 uur: tii Weekjoumaal voor gehoorgestoorden NCRV 16.00 uur: Onder de loep, pro gramma voor f ilatelisten 16.20 uur: Rodeo, amateurpro gramma 17.00 uur: Improvisite, Jeugd programma NTS 17.15 uur: Tour de France, finish- L reportage NCRV 17.25 uur: U' Het koerhuis van papa rw Wirrewarre, klnderuit- ei zending P 17.30 uur: Sluiting. h NRU 20.00—22.25 uur: Grenspost, vakantie programma 23.20—23.55 uur: Radiorama, mini- HILVERSUM II VARA 21.00—22.20 uur: Arturo Toscanini. grammofoonplaten 22.5523.55 uur: Prettig weekend, pi aten programma Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55. HILVERSUM II 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 2355. HILVERSUM III Elk heel uur vanaf 9.00. Misschien omdat ze bang paarden is, zette in de Zweedse plaats Malmö een bezoekster van de jaarlijkse derby dit geval op haar hoofd. Beter gezegd eigenlijk: zij omhulde haar hoofd ermee. Als ze werkelijk bang van paarden is, ziet ze, dank zij haar hoofdomhulsel, de dieren uitsluite7id achter een soort hek. En het doel waarvoor ze komt: zien en gezien worden, is gewaarborgd. valt. Nieuw hoofd Bossche politie DEN BOSCH (ANP) Met Ingang van 1 augustus is benoemd tot commissa ris van politie te 's-Hertogenboschde heer VV. Hetterscheid. thans chef van het gemeentelijk politiekorps te Heemstede. UTRECHT Met ingang van 1 sep tember if de heer Th. J. de Vries, hoofd inspecteur van politie in Utrecht, be noemd tot directeur van de verkeers school voor de gemeentepolitie in de rang van commissaris van politie, Hoofdinspecteur C. W. Keuken van de Utrechtse gemeentepolitie is met Ingang van 1 september benoemd tot directeur van de op te richten kaderschool voor de gemeentepolitie. A.V.R.O.-t.v. brengt documentaire over Nikita Kroetsjev DEN HAAG (ANP) Op zaterdag 29 juli van 20.25 tot 21.20 uur via Neder land 2 presenteert AVRO's Televizier de kijkers een documentaire van de NBC over de voormalige Russische eer- ste-partijsecretaris en premier Nikita Kroetsjef. In deze documentare laat Kroetsjef zich uit over wijlen presi dent John F. Kennedy en oud-vicepre- sident Richard Nixon die hij respectie velijk een „echte staatsman" en „een nietsnut" noemde. Men krijgt in de documentaire ook opnamen te zien van ontmoetingen die Kroetsjef ln zijn po litieke carrière heeft gehad met enkele andere grote wereldfiguren als Eisen hower, Fidel Castro, Mao Tse-toeng. Stalin en Tito, VANAVOND VIA NED. II Reportage over vlootdagen De AVRO-televisie brengt vanavond een korte reportage over het bezichti gen van de operationele Marinevloot, die op 21 en 22 juli aan de kades van de thuishaven Den Helder ligt en een ongeveer drie kwartier durende impressie over het leven en werken op het marinevliegdekschip „Karei Door- Om deze documentaire tot stand te brengen volgden regisseur Gerard van der Meyden en cameraman Piet ter Laag de verrichtingen van de duizend koppige bemanning tijdens een recent gehouden oefening op de Noordzee. Hr. ms. vliegkampschip „Karei Doorman" dat is genoemd naar de schout-bij nacht K. W. F. M. Doorman, comman dant van de „Combined Striking For ce", die met zijn vlaggeschip Hr. Ms. de Ruyter op 28 februari 1942 in de slag op de Javazee ten onder ging, is het grootste oorlogsschip van onze Ma rine en als zodanig de kern daarvan. Ned. II. 21.25 uur. V.A.R.A. verbiedt Carrel ls medewerking aan Duitse t.v. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Naar wij vernemen zijn er gisteren urenlange besprekin gen gevoerd tussen de producer van het Zweites Deutsches Fernsehen, Ru dy Carrell en VARA's programmase- cretaris Jan de Troje. Dit naar aanleiding van het feit dat de VARA-leiding Rudy Carrell heeft meegedeeld dat men zijn toekomstige medewerking aan de Duitse t.v.-uitzen- ding van „Het gouden schot" niet kan toestaan. De VARA is van mening dat Rudy Carrell in de komende maanden al zijn tijd nodig heeft om zich voor de volle honderd procent te geven aan de acht televisie shows waarvoor hij hier in Nederland gecontracteerd Is. De indruk bestaat dat Rudy, hoewel hij niet gelukkig is met dit VARA-be- sluit, toch zijn optreden in Nederland laat prevaleren boven de overigens lu cratieve t.v.-uitzendingen in Duitsland. Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) NCRV: lf en lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Rad RVU: Lezing. NRU: 20.00 Vooi vakantiegangers. 22.25 Human, vert (298 m) VARA: 7.00 Nws. J.23 Gram., 8.00 Nieuws, 8.10 monle-orkest, 10.00 Z.O. 135. 12.15 Lezing, 12.27 Land- en 22.55 Gram.,: 23.55 Nieuws. VERONICA (192 m) - 18.00 Jukebox, BRUSSEL Nederl. (324 m) lehte muziek, 19.: 'ite muziek. 20.! jztek, 23.00 Klas; ses, 15.00 Nieuws. 15.02 Mod. Amer amusement. 15.30 Tournee: muzikale VERONICA (192 m') - 7.00-^-12.00 Geva programma. 12.00 Hits a gogo. 7.32 Geestelijke BRUSSEL Neder (324 m) 12.00 Niet 8.00 Nws. 8.10 Djinn: gevar. progr., 13.15 Amusementsprogramma, 1 Wat de VARA gisteravond als een „muzikale epiloog" programmeerde jazz-zangeros Jeanne Lee in „Lonely Woman" vonden wij een t.v.-bele venis van de eerste orde. Zij zong slechts een paar nummers van voor aanstaande jazzcomponisten, maar ze deed dit overweldigend goed. Met een Intensiteit die alle belemmeringen, die de technische kant van het medium oplevert, doorbrak (hulde daarvoor óók aan de geluidstechnici!). Maar ook met een wondere artisticiteit die haar spe lenderwijs alle moeilijkheden deed overwinnen die deze soms razend moei lijke composities opleverden. Haar wijze van zingen kwam merk waardigerwijze het allerbest tot zijn recht in de obligaatgedeelten. Dan was zij puur als we ons van geen andere jazzvocaliste kunnen herinneren. Maar ook bij de voortreffelijke begeleiding, die haar ten dienste stond bleek haar stem prachtig materiaal. Zo in „Some thing to live for" van Duke Ellington, waar de grens tussen muziek van klei ne k. en de moderne muziek van de grote K. totaal vervaagde. Voor die begeleiding zorgden vaste pianist Ran Blake cn enkele doorge winterde Nederlandse jazzmusici onder leiding van Theo Loevendie. Ter afwis seling werd ók 'n eigen compositie van Loevendie gespeeld: 'n uitnemend stuk moderne muziek, toevallig in- jazzidcoom, maar In welke „K" dan ook van hoog gehalte. A propos: Theo Loevendie behoort naar onze smaak tot de serieuze kandidaten voor de eerstkomende staatsprijs voor de jazz! Met veel genoegen hebben we gekeken naar het „hoofdnummer" van deze avond, het Duitse tv-spel „Zelfbedie ning". Het was een authentiek mis daadverhaal voor 'n Berlijnse „kraak" in 1965, waarbij de buit rond een half miljoen nooit achterhaald is. Typisch een verhaal dat aantoonde, dat soms de misdaad lonend is. Wat 'n de daders werden tot middellange straffen veroordeeld. Een tijd dus, die voldoende is om een academische op leiding te voltooien en zich onderwijl sociaal-nuttige zaken als paardrijden en zeilen eigen te maken. Zodat zij, als ze straks weer helemóal vrije men sen zijn, zich met een behoorlijk be ginkapitaal aan een veelbelovende carrière kunnen gaan wrijden. Vg. Vanavond derde Zomercarrousel De Zomercarrousel, die de KRO- televisle vrfldag 21 juli uitzendt, is een bijdrage van de RTB. Aan deze pro- duktie. die in het Casino te Knokke werd opgenomen, werkten mee: Geor gie Fame, die eerder op de avond te zien is Jn het KRO-televlsieprograin- ma Telixer, Louis Neefs, Les Trouba dours, het trio Eilera, Nelly Perrier. Michael Allport en Jennifer en de Pan's People Girls. Ned. I, 20.20 uur.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2