I - Na Je nwnl in Doetinchem AMERONGEN IS BANG VOOR ZWARE DELINQUENTEN Nederland eet per dag voor miljoen gulden aan ijsjes WETSONTWERP TEGEN AGITATIE IN Y.S. AANVAARD „Overberg een verdwaald koekoeksei" Kinderen uit negen landen naar Veeres zomerdorp Weer oesters in erseke Van tien tot vijftig centimeter Er is geen ontkomen meer aan, de rokken worden langer Staatsgreep in Mexico verijdeld Limonade stroomt uit fabrieken Negerleiders vandaag bijeen Contant geld en spaarloon wens van bonden in 68 DONDERDAG 20 JULI 1967 DE LEIDSE COURAOT PAGINA 3 (Van onze correspondent AMERONGEN Van tijd tot tijd loeit de sirene boven het observatie- en opvangcentrum van jeug dige delinquenten „Kamp Overberg" te Ame- rongen. Dan is er weer een ontsnapping geconsta teerd. Behalve de rond zestig ambtenaren, die voor een belangrijk deel met de bewaking zijn belast, worden ook de honderden kampeerders op de nabij gelegen camping „Ossenberg" door het onheil spellend gehuil gealarmeerd. Campingeigenaar E. van der Horst loopt een paar extra-rondjes om de goederen van zijn gasten beter te beheren. Vrijwel zeker wordt enkele uren later in Amerongen of Veenendaal een fiets of brommer weggenomen. Deze week werd aan de Amerongense raadsleden ge vraagd. hoe zij staan tegenover de bouw van een ge sloten paviljoen. Dit bracht de tongen los. Een gesloten paviljoen, wie zouden daar anders komen te zitten dan „zware Jongens", zo redeneerde men. Een enkel raadslid dacht aan psychopaten en unaniem bleek men diep onder de Indruk van de moord bij Doetinchem en de ontsnapping van vier gevangenen in Scheveningen. Het werd duidelijk, dat de gemeenteraad nooit of te nimmer toesteming zou verlenen tot de gevraagde uitbreiding. Wethouder Van Barneveld wilde de volledige notulen van de bespreking naar de minister van Justitie sturen om hem van de voorgenomen paviljoenbouw te laten afzien. Het kamp bestaat nu nog grotendeels uit een verzameling barakken, die daar tijdens de laatste wereldoorlog door de Duitsers werden gebouwd als opvangcentrum voor de mannen, die aan de „Arbeltseinsatz" moesten mee doen. Zoals met zo veel van dergelijke gelegenheden het geval Is. legde het ministerie van Justitie er na de oorlog beslag op. Nu ls het in gebruik als observatie-inrichting Nu ook al zware jongens Een zegsman van het ministerie van Justitie trachtte de hele aangelegenheid van het ver zet in Amerongen tegen een verblijf voor zware delinquenten af te doen als een be trekkelijke onbelangrijkheid. „Er zitten in het huidige kamp tussen de 120 en de 150 jongens, die daarin voor het merendeel door de civiele kinderrechter zijn geplaatst. Een enkeling is met de strafrechter in aanraking gekomen. Daar zitten natuurlijk altijd moeilijke jon gens onder, die je wat zwaarder zou willen bewaken dan de andere, ofschoon ze gewoon buiten het kamp in verschillende bedrijven werken. Nu is de beveiliging in zo'n obser vatiecentrum altijd relatief, maar het leek ons nuttig om voor die moeilijke gevallen 'n voorziening te treffen, die wat meer veilig heid biedt", aldus de woordvoerder van het departement, die de vraag of die „moeilijke gevallen" nu ook al in het kamp zitten, be vestigend beantwoordde. En dit laatste is meer dan men zich in Amerongen bewust is geweest. voor jongelui, die betrekkelijk geringe delicten op hun kerfstok hebben. Dat zij echter ook veel hinder ver oorzaken blijkt uit het commentaar van de plaatselijke politie. „Mijns inziens is het volkomen terecht, dat de gemeen teraad het kamp probeert te weren. Het ls een heel vrij kamp. De jongens kunnen er weglopen, wanneer ze willen. Als ze het drie, vier keer hebben gedaan, worden ze pa- overgeplaatst naar een gesloten inrichting. Dat zegt mij ook niks hoor. maar als ze allemaal drie. vier keer uit gebroken zijn. dan is er weer heel wat gebeurd, dat be grijpt u wel", luidt het commentaar van de Amerongense politie. „Als de jongens ontvluchten en dat gebeuit dus nogal eens dan pikken ze gelijk een bromfiets, als het al geen auto ls. Als ze hier in de buurt blijven rondzwerven, wordt er inbraak op inbraak gemeld „Niet alleen in Amerongen hebben we er verschrikkelijk last van, maar ook in de hele omgeving", vertelt de woordvoerder van de plaatselijke politie. „Ze lopen weg en willen er dan zo gauw mogelijk vandoor. Dan komen ze In Veenendaal, Leusden, noemt u maar op. Daar hebben wfl hier nog de minste last van. Maar wel als ze er 's middags tussenuit knijpen, dan zoeken ze onder dak totdat het donker ls, snijden tenten open om zich te verbergen, stelen snoep, geld etc. Kijk maar eens naar de camping „De Ossenberg". Die eigenaar heeft zich jarenlang moeite getroost om zijn kampeerplaats zo gezellig mogelijk te maken en dan worden de tenten door die vandalen opengereten. Je moet er als particulier staan en hier 500 gulden schade aan je tent krijgen. In de loop van de jaren hebben we met die gevluchten al zo veel meegemaakt, dat we het onderhand echt beu zijn." Geen reclame E. van der Horst, de eigenaar van de kampeerplaats „De Ossenberg", houdt zich met commentaar een beetje op de vlakte. Al te veel gepraat over De Overberg. waar zijn camping aan grenst, is nu eenmaal geen goede reclame. „De jongens, die er nu zitten, zijn helemaal niet zo erg", verklaart hij. „maar zware delinquenten, die zien wij niet graag. Als die zouden komen, ben ik tegen, dan is de hele bevolking tegen. Hoe vaak lees je niet in de krant over moorden en verkrachtingen door psychopaten? Dat wil niemand hier natuurlijk." Hij ontkent, dat er np zijn camping een extra-bewaking ls. speciaal voor het observatiecentrum in de directe in Amerongen geen weelde. nabijheid. „Maar als de sirene loeit, wanneer er weer een ls uitgebroken, dan ga je wel extra-uitkijken, dan wordt er extra-wacht gelopen hier. Men ls al een beetje ver- trouwd met deze situatie." De overlast, die hijzelf onder vindt, acht hij niet zo groot „Ze willen zo gauw mogelijk weg, ze rennen hier direct voorbij, de bossen ln eigenlijk", zegt. hij. Over de excessen, die er door ontsnapte delln quenten op zijn camping hebben plaatsgevonden, houdt hij zijn mond. Wethouder G J. van Barneveld, die de emotionele raads vergadering bijwoonde, waarin de rand hanr afkeuring over de plannen van het ministerie van Justitie uit sprak, geeft het volgende commentaar: „De gehele gemeenteraad heeft zich zonder uitzondering hiertegen gekeerd. Sommige fracties mild, maar de meeste zeer fel. Dat was misschien haalbaar geweest, de uitbreiding dan. als hier geen sprake was geweest van een gesloten afdeling. Daar zijn die ernstige bezwaren tegen gerezen Als het kamp zo uitgebreid wordt, komt. het tot grote excessen De gemeenteraad Is vertrouwelijk Ingelicht over de'moeilijkheden, die in het aangrenzende kam peerterrein hebben plaatsgevonden Gevluchten schijnen en de laatste Jaren veel mensen lastig gevallen te hebben Als Je daar nu zware delinquenten krijgt. Al zet Je er een muur van tien meter hoog neer. ze komen enilt Dat zag je pas geleden wel in Scheveningen." „W|j als gemeentebestuur sagen alle* lets milder. We zien de moeilijkheden van het rjjk ook wel. Overberg was er eigenljk eerder dan de recreatie." De gruwelijke moord op het meisje ln Doetinchem, gepleegd door een loslopende delinquent, noemt hij een belangrijke factor, die tot deze beslissing van de gemeenteraad leidde. „Maar de bezwaren waren er al eerder dan de moord Tan Doetinchem". besluit hij. Bij afwezigheid van de burgemeester heeft wethouder K G Tiel (adjunct-directeur van een verffabneki de ge- meenteraadsvergadering voorgezeten. Hij betitelde het gewTaakte opvangcentrum als „een verdwaald koekoeksei". In Amerongen vindt men. dat er nog wel wat stille plekjes in ons land zijn. waar plaats is voor de rware delinquenten. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) In Veere begint maandag een vier weken durend inter nationaal zomerkamp, dat is georgani seerd door de Nederlandse afdeling van de CISV (International Association for children's international summervillages). Er komen kinderen uit Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Japan, Mexico, Nederland, de Philippijnen, Po len en de Ver. Staten. Alle jongens en meisjes zijn elf jaar oud. De Amerikaanse psychologe mevrouw Doris Twitchell-Allen, die in 1950 het initiatief nam tot de oprichting van de CISV, zal het kamp openen. De CISV stelt zich ten doel het begrip tussen de volkeren en daarmee het stre ven naar vrede in de wereld te bevor deren door het organiseren van interna tionale kampen voor kinderen en het uit zenden van kinderen naar die kampen, ongeacht hun afkomst of het geloof of de politieke overtuiging van hun ouders. De kampen bieden een prachtige gele genheid voor een spontane ontmoeting en kennismaking met andere culturen, gewoonten en godsdiensten. YERSEKE (ANP) In Yerseke hoopt men weer een oesterbank van Zeeuwse oesters te kunnen opbouwen. De voorbereidingen zijn in volle gang. Na de rampzalige vorst in de winter van 1962-1963 toen 99 procent van de oes ters doodvroor, besloten slechts twaalf oesterkwekers-exporteurs door te gaan met de cultuur en de handel. Zij bleven de oesterpercelen, die ze al in huur hadden, van het rijk huren en zetten daar in Frankrijk gekochte zaaioesters in uit. Die werkwijze leverde hun suc ces op. Zij breiden hun arealen thans uit met de door hun collega's verlaten per- Standbeeld voor Pius XII ROME (KNP) In aanwezigheid van onder meer Paus Paulus, premier Aldo Moro is gisteravond op het St.-Lorenzo- plein te Rome een standbeeld onthuld van Pius XII. Het monument herinnert aan het bezoek dat Plus XII op 9 juli 1943 aan de getroffenen van deze stads wijk bracht, kort nadat Duitse bommen werpers grote Vernielingen hadden aan gebracht. Heren krijgen weer omslagen (Van onze moderedactie) ROME Dc tijd is rijp om de histo rische mop tot werkelijkheid te maken: ga voor de kast staan, bekijk alles wat er hangt ean kleding en roep uit: „Het kan niet meer ik heb niets meer om aan te trekken". Want zo kan het wor den, indien de meeste Italiaanse ontwer pers hun zin krijgen. De kleren wor den langer, daar is geen ontkomen aan. Aan eidereen blijft er dan keuze om ze tien, dan wel vijftig cm. langer te kiezen. Voor het eerste kan een voor zichtig uitgelaten zoom een oplossing brengen, de tweede mogelijkheid vraagt krassere maatregelen. Daartoe zal het vermoedelijk toch niet komen. Zeker niet deze winter. Eerst en vooral om dat de boutiques met pasklare kleding er niet op voorbereid zijn. nderzijds komen er nog andere dingen bij kijken, zoals langere onderkleding. Details helpen mee om evenwicht te verkrijgen: de rokbreedte verwijd. Er zijn veel klokrokken en we noteren een terugkeer van ceintuurs en inkrusta- ties, een heroptreden van korte bolero's .dubbele knopenrijen om het figuur af te slanken, zwaardere kragen bij de mantels, bont aan de zomen enlast but not least: voorzichtig en schoorvoe tend voorgestelde hogere hakken. Geen 12 cm, u kunt gerust zijnwel 5 tot 7 cm. hoog en smaller, wat reeds een ander effect geeft. Een en ander veronderstelt lichtere weefsels, zodat wollen en zijden krip niet meer weg te denken zijn. Fluweel is in alle overvloed aanwezig en de ouderwets glanzende zuivere zijde komt ook weer te vooi> schijn. Wat ik voordien schreef over de kleuren blijft gehandhaafd. Bruin draagt de vlag, zwart is plaatsvervan ger, vooral bij avond. Alle beige, goud geel en oranje komen aan bod. En van daag hebben we een overvloed van Schotse en andere ruiten genoteerd, die stellig door velen met genoegen zal wor den begroet. Voorlopige balans Wees ervan verzekerd: u zult deze winter lange rokken dragen. Zowel voor de mantels over kortere jurken, alswel voor de kleren onder kortere mantels: het ene effect is zo goed als het an dere. U behoudt daarbij de bewegings vrijheid door de ruimte van de rokken. Begin bovendien alvast enkele oefe ningen uit te voeren om uw middel slan ker te maken of eventuele losse buikspie ren weer stevig te krijgen, zodat u de ingesnoerde taille alle eer kunt aan doen. En geniet nog de hele zomer van de vrijheid die u zich met korte rokken kimt verschaffen. Het is nu of nooit voor MEXICO CITY (AP) ln een offi cieel communiqué heeft de Mexicaanse regering gisteravond bekendgemaakt, dat zij een door communistisch China gefinancierde samenzwering heeft ver ijdeld, die ten doel had „in Mexico een socialistisch volksbewind te wormen". Tot de 13 personen, die in verband met deze zaak gearresteerd zijn, behoren een Venezolaan en een Salvadoraan. De groep, aldus het officiële communiqué, trof voorbereidingen, voor subversieve acties ln zowel de stad Mexico als de provincies. In een poging om wapens te verkrijgen had de groep op een landweg ln de staat Guerrero al een aanslag zoet dynamiet geplaagd op een legerauto* UTRECHT, (A.N.P.) Al zijn de Nederlandse stranden de afgelopen drie weken als gevolg van het zomer se weer druk bevolkt met vakantie gangers, er zijn ook mensen die enorm hard moeten werken. Dat zijn voor al de ijs- en frisdrankenfabrieken, die in deze periode vrijwel dag en nacht doordraaien. De commercieel direc teur van de Campina-ijsfabriek in Eindhoven, drs. S. W. Meihuizen, ver telt, dat op topdagen de Nederlandse consument voor één miljoen gulden uitgeeft aan ijs, hetgeen betekent acht cent per hoofd der bevolking. In een topweek wordt ruim zes miljoen gulden aan ijs geconsumeerd. Dagelijks rijden honderden zware trailers kris kras door ons land om de duizenden ijsverkooppunten te bevoorraden. De drie grootste ijsconcerns in Nederland (Campina-, Ermi- en Ola-ijs) spreken alle over een omzet, die dubbel zo groot is als normaal. In sommige badplaatsen is de aanvoer van ijs zelfs niet meer bij te benen. De gehele Nederlandse ijsindustrie fabriceert jaarlijks gemiddeld 65 miljoen liter ijs. Daarvan is 40 miljoen industrie-ijs, 20 miljoen het Italiaanse schep-ijs en vijf miljoen het zogenaamde soft-ijs uit de automaten. Dat betekent per jaar een ijsverbruik van vijf liter per hoofd der bevolking. Nederland staat wat deze ijsconsumptie betreft echter nog ver achter bij een land als Amerika, waar jaarlijks 20 liter ijs pep h44fl^JMNbevolk!hg v'CTSf^gJ^eten. De heer Meihuizen gelooft, dat de maand juli een topmaand zal worden, I die het gemakkelijk zal kunnen opnemen tegen de zonnige zomers van 1959 en 1947. Hij hoopt echter, dat er nu wat koeler weer zal komen. „Wanneer het drie weken achtereen mooi weer is ge- I weest, dan wordt het publiek ijsmoe", aldus de heer Meihuizen. „De vermoeid heid gaat dan een woordje meespreken en men heeft zich dan zo langzamerhand op het warme weer Ingesteld. Wat koe- I Ier weer er tussen door geeft de ijsver- koop daarna een nieuwe impuls". Ove rigens is de heer Meihuizen alleszins J tevreden over de huidige gang van Een ijs- en lunchroom in Arnhem van de heer U. SBH, een Italiaan, die al 37 Jaar In ou» land woont en zelf Ijs maakt maar deze bereiding streng geheim houdt is vanzelfsprekend erg te spreken over zijn omzet. „Het ls wel eens slechter geweest", zei hij in ge broken Nederlands. Jammer vindt hij het echter, dat over het algemeen «Ie kwaliteit van het Nederlandse ijsje te wensen overlaat. „Bij veel Ijs zit er veel te veel lucht ln", zo meent hij. „Terwijl ijs toch een echt natuurprodukt moet zijn". De ijsfabrikanten willen volgens hem veel te gemakkelijk hun geld ver dienen. „Maar", zo besluit hij, „ik wil niet rijk worden met de verkoop van Tweed mantelkostuum in een bruine ruit van Fontane. De rok is lang en ruim geknipt. het inkorten van de zomerrokken: wilt u even uw knietjes vrij spel laten, wacht dan geen week langer. Ookde mannen Ditmaal scharen de mannen zich aan onze wijde, wanneer we voor de fameuze kleerkast gaan staan. Want zij kunnen bijna dezelfde uitroep slaken. Jawel: de Italiaanse herenmode heeft ons ver rast op een reuze show en daarmee on derstreept. dat kleur de heren goed staat: oud rose, steenrood, koningsblauw, oker en bruin zijn er in schakeringen. We hebben daarbij ook opgemerkt, dat lijnen zeer gewild zijn: donker blauw met kleurige streepmotieven, b.v.b., maar ook dat de combinaties mantel- vest en broek in 'nzelfde materiaal en zelfde tekening maar steeds in fijnere uitvoering en kleine dessins zeer gewild zijn. Rechte schouders komen hier en daar terug. We hebben zeer veel streep jes gezet, naa9t de broeken met... omsla gen aan de pijpen en met normale pljp- omtrek. Ook bij de heren is een slank middel aan bod. We noteerden nog even dit: overjassen met dubbele knopenrij, brede omslagen en kraag. De grote win naars zullen niet de modeontwerpers zijn of diegenen, die de modellen dragen, maar de textielfabrikanten! Intussen nog het nodigs voorbehoud. Want van maan dag af, staat ds moderush Parijs op het programma. Zodat we nog enkele ver rassingen kunnen verwachten* Dal leest WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse hulR van afgevaardigden heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen, gericht tegen rondtrekkende agitatoren, die aanzetten tot geweldpleging. Het huls is hiertoe gekomen door de ge beurtenissen In Newark. Plainfleld en andere plaatsen. De senaat moet nog oordelen over het ontwerp. Het ontwerp verklaart het oversteken van de staats grenzen met het doel onlusten te ontke tenen tot een federaal misdrijf dat be straft kan worden met vijf jaar gevan- 10.oou dollar <36.000 gal- genintraf en U*è bMÉ* In Cairo, Illinois, ls het weer tot ge weldplegingen gekomen. Hier en daar in de stad werd geschoten en werden brandbommen geworpen. Afgelopen zon dag was het daar ook al tot hevige on lusten gekomen. Onrustig was het ook in Erie, Penn sylvania, waar op verspreide plaatsen branden zijn uitgebroken. In Greens boro. Noord-Carolina, ls een blanke er van beschuldigd een kruis in brand te hebben gestoken in de tuin van een ne gerdominee, die onlangs in een tot dus ver blanke wijk is gaan wonen. Newark was de afgelopen nacht, na een week van bloedige gevechten, kalm. De negerbevolking maakt zich op de eerste van de doden ten gevolgen van de ongeregeldheden te gaan begraven. Vandaag zijn een groot aantal neger leiders, van de meest gematigde tot de meest extremistische richting bijeenge komen voor sen „black power"-oonfe- (Van parlementaire redactie) slecht ijs. Mef m'n lieve vrouw en zes kinderen ben Ik gelukkig en mijn zaak draait goed. Dat i* voor mij het belang rijkste De adjunct-directeur van do Wilson- 1 lm on ad of abri ek in Den Haag, do heer H. Woudenberg, stelt onorrurtoten vast, dat zijn bedrijf boven op de barricade zit. „Indien het zo door gaat, zullen we niet meer aan de overstelpende vraag kunnen voldoen", zo verklaart hij. Met het extra aangetrokken personeel wor den 36.000 flesjes per uur geproduceerd. Dat betekent een dagelijkse afzet van ruim 200.000 flesje». DEN HAAG Het overlegorgaan van de drie erkende vakcentrales heeft de werkgeversorganisatie* laten weten, van uit welke positie de vakbeweging tijden» de in september te verwachten loon be sprekingen voor 1968 wil gaan onderhan delen. liet overlegorgaan heeft dit gedaan zoals elk Jaar te doen gebruikelijk omstreeks deze lijd ln de vonn van een nota aan de Stichting van de Arbeid, binnen welk orgaan de besprekingen worden gehouden. I'errenlages voor een loonsverhoging z(Jn uiteraard nog niet genoemd. Wel ls opnieuw het verlangen tot uitdrukking gekomen van Mn spaar loon ln welke vorm dan ook boven op een contante loonstijging. In zijn nota zegt hot ovorlogorguan. j dat het komende jaur op twee munleren I de loonpolitiek kan worden gevolgd: een volkomen vrije situatie, waarbij ln elke bedrijfstak ongedwongen kan worden onderhandeld zonder dat een toetsende Instantie achteraI goedkeuring „roeit ol onthoudt (uiteraard met erkenning van het recht van Ingrijpen door de regering zelf bij een stormachtige ontwikkeling) dan wel het maken van een aantal al - spraken op centraal niveuu (bijvoorbeeld over de maximaal in vrijheid te besteden loonsveitioging) met daarnaast de vrij heid om ln de bedrijfstakken een spaar loon overeen te komen. Ook iln 1968 blijven d<* vakcentrales (grotere) vrijheid voonstuun. De bereid heid om een deel van de loonsverhoging niet in contanten uit te betalen, maar te blokkeren, sluit een erkenning to van de moeilijke economische situatie van dit moment. Niettemin heeft h"t overleg orgaan duidelijk gemaakt, dat het con tante deel van de loonsvt-rliogüig zo hoog moet zijn, dat tenminste de stijging van de koeten van levensonderhoud worden opgevangen. In welke mate die koeten zullen stijgen nu pus duidelijk worden als de regering ln de miljoenennota huar plannen voor het komende jaar heeft uiteengezet De werkgeversorganisaties hebben al beklemtoond, dat het totaal van de loon kostenstijging (du» contant loon plu» spaarloon) niet mag ultguan boven de produktiviteltsrit Uglng Prinses Gracia had miskraam MONTREAL(Reuter) Prinses Gra cia van Monaco U otgelopen nacht na een miskraam opgenomen in een zieken huis In Montreal. Haar toestand wordt goed genoemd. De 37-jarige voormalige filmster en haar echtgenoot, prins Rai- nie», zijn in Montreal in verband met ds Monaco-dag op de wereldtentoonstel ling. De geboorte van hun vleide kind werd In J au art verwacht.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5