4 TIJGER BEKERS 8000 LITER BRANDSTOF PER UUR PAULUS PRATEN GAAT MET ATHENAGORAS OVER HEILIGE PLAATSEN Vier doden bij twee branden 2 Twee Nederlanders ziek terug uit Guinée Kongolese vluchtelingen Zending van mgr. Felici mislukt in asa aangekomen Rust na bij Suezkanaal dagen schieten 191 MAANDAG 17 JULI 1967 (Van onze correspondent •ROME De korte reis naar Turkije, die de Paus zaterdagmorgen heeft aangekondigd, zal ide vijfde reis buiten Italië zijn in nauwelijks ojvier jaar pontificaat. Dit bezoek aan Turkije hjgaat alle voorgaande pauselijke reizen in be- Het zoeken naar een duurzame poli- julieke oplossing voor de problemen van iuriiat gebied ligt nu eenmaal buiten zijn ompetentie. Maar de kwestie van een (a iternationalisering van de heilige laatsen in en rond Jeruzalem, die owel christenen als joden en Arabie- en direct aangaat, behoort wel dege- ijk tot de competentie van het hoofd an de Katholieke Kerk. Vandaar diens iesluit om een nieuwe ontmoeting te lebben met de patriarch van Constan- inopel, Athenagoras. Deze bevindt zich zeer grote moeilijkheden, politieke UUi owel als religieuze, waardoor zijn vu ige wens, om de Paus in Rome te be- :oeken, telkens opnieuw onmogelijk uuip'ordt gemaakt. In dit verband is het nuttig te herin ieren aan de reis van monseigneur An- :elo Felici, de diplomaat van het pau- ielijk staatssecretariaat, die al is iangewezen als nieuwe internuntius in 3en Haag. Hij reisde naar Jeruzalem opdracht van de Paus, om van de egering van Israël gedaan te krijgen, lat deze haar instemming zou betuigen Hut met de wens van de Heilige Stoel, om uur. ie heilige plaatsen te onttrekken aan 't gezag van een enkele mogendheid waardoor altijd de mogelijkheid blijft bestaan, dat deze mogendheid de vrije toegang tot de heilige plaatsen verbiedt. Kennelijk heeft deze intercen- iet de verhoopte resultaten opgeleverd. De Paus besloot toen zijn reserveplan om persoonlijk in te grij pen zonder verder uitstel aan te kondi- uit te voerer. eis naar Turkije heeft dus vele bedoelingen. Op de allereerste plaats hoopt de Paus het conflict tussen het patriarchaat van Constantinopel en de Turkse regering definitief uit de weg te Vervolgens stelt de Paus zich m met de patriarch zelf de we de methoden te bestuderen, die- op den duur zullen leiden tot een volle- langrijkheid overtreffen. Het bezoek aan de Verenigde Staten bij gelegenheid van de 20ste Algemene Vergadering van de Verenigde Naties was uiteindelijk een symbolisch gebaar om het prestige van deze organisatie te ver hogen. Maar het bezoek aan Turkije is veel meer dan een gebaar; het is een daad. die een grote religieuze draagkracht heeft. Naar verluidt is de Paus niet ingegaan op de suggestie om on middellijk na de bliksemoorlog tussen Israël en de Arabische staten naar het Nabije Oosten te gaan. KINSJ 330 vluot Rani. Ze Kongoles i\ (AP) In Kinsjasit zijn •linnen aangekomen uit Kisan- verden per vliegtuig naar de hoofdstud vervoerd. Meer dan ek lang hebben ze geleefd in een stad die gedeeltelijk in handen was van de opstandige huurlingen en voor een deel In handen van het Kongolese leger. Twee personen werden bij aankomst op het vliegveld om onbekende redenen gearresteerd: een Griek, die huurling ge weest zou zijn en een Belg die in Kisan gani rechter zou zijn geweest. Onder de vluchtelingen bevonden zich ook 13 Belgische, Franse en Westduitse journa listen die op 5 juli in Kisanga waren aan gekomen ongeveer zes uur nadat de huurlingen in opstand waren gekomen. Een van de journalisten vertelde dat zij door de huurlingen als gijzelaars wa ren vastgehouden, maar dat geen van hen letsel had opgelopen. De journalis ten waren op een rondreis door het land op uitnodiging van de Kongolese rege ring, toen ze in de opstand verzeild raakten. De gevluchte blanke huurlingen houden zich schuil In het gebied van Peonia op 500 km ten zuidoosten van Kisangani. Diep in het oerwoud van dit gebied heeft hun commandant, de Belg Jean Schramm, een uitgestrekte plantage en op het terrein daarvan zouden de huur lingen nu hun hoofdkwartier hebben. De huurlingen zijn woensdagavond uit Ki sangani weggetrokken. dig herstel van de eenheid tussen de orthodoxe en de Rooms-Katholieke Kerk. Bovendien wil de Paus met de patriarch de kwestie van de heilige plaatsen In en rond Jeruzalem bestude ren, welk probleem als gezegd, voor de Heilige Stoel maar een enkele oplos sing kan krijgen: namelijk het schep pen van een enclave, die onder een in ternationaal gezag zal worden gesteld, ADVERTENTIE ESSO PRESENTEERT VAN ECHT BAVARIA PORSELEIN satijnwitfleurige decoraties, moderne vorm, handig formaat, geschikt voor èlle dranken! 3.75 4 zegels Winkélwaarde f.7.- Haal 'n spaarkaart bij een Esso dealer! STOP'NTIJGER IN UW TANK! (£sso) EXTRA ISRAËL WIL VRIIE VAART CAIRO (AP) Er is sinds zaterdag avond niet meer geschoten aan het Suez kanaal. Aan weerszijden van het kanaal houdt men zich aan het bestand na twee dagen van artillerieduels en wederzijdse luchtartlviteit. De groep waarnemers van de Verenigde Naties is met haar werk- tiwmheden begonnen. Vier waarnemers waren zaterdag nog maar enkele uren in bon hotel te Ismail la toen het door Israë lisch artillerie- en vliegtulgvuur werd ge. troffen. Ze moesten vluchten en ifjn el ders ondergebracht. De Egyptische regering heeft meege deeld dat er gisteren 24 burgers zijn om gekomen en 98 gewond, waarvan 12 le vensgevaarlijk, tengevolge van de Israëli sche beschietingen van Port Tawfik en Ismaiüa. Zes Israëlische vluchtelingen zou den zQn neergeschoten. Israël had tevoren bekendgemaakt zes Egyptische straalvlieg tuigen te hebben neergeschoten, nadat drae hackten geprobeerd in het Israëlische kgfttniim door te dringen. De Israëlische regering heeft verklaard dat zowel Israëlische als Egyptische sche pen toestemmuïg moeten krijgen om onder het bestand in het Suezkanaal te varen Tegenover generaal Odd Bull, de mili taire vertegenwoordiger van secretaris generaal Oe Thant, heeft minister Dayan verklaard, dat de bestandslijn bij het Suezkanaal naar het oordeel van Israël In het midden van deze waterweg ligt. In Cairo ziet men in deze opvatting een nieuw bewijs van de expansionistische neigingen, waarvan Egypte de Israëliërs al herhaaldelijk heeft beticht. Het offi cieuze Egyptische blad Al Achram schreef zondag, dat ,,een hervatting van de strijd onvermijdelijk is". Trommel met 6.000 mini-mijnen zoek FORT WALTONBEACH (AP) Mannen van de Amerikaanse lucht macht hebben gisteren een druk bevolkt strand t»U Waltonbeach afgezocht naar een trommel met 6.001» explosieve mlni- mljnen. die verloren zijn gegaan terwfjl zij werden beproefd voor geheim ge bruik als waarschuwingwnlddel In Vlefc- waardoor de heilige plaatsen voor eens en voor altijd voor iedereen toeganke lijk zullen zijn. Uit het bovenstaande blijkt dat Paus Paulus zijn herhaaldelijk uitgesproken voornemen waar wil maken om waar dan ook ter wereld zich in te zetten als de omstandigheden dit zullen vereisen, alle motieven van persoonlijke presti ge vrijelijk op zij te schuiven als hogere belangen dit eisen en wegen te bewan delen en methoden te volgen, die volko- afwijken van de oude diplomatieke gewoonten van de Heilige Stoel. Van daar zijn ietwat droge opmerking over de stijl van deze reis, welke stijl nu wel als onze eigen stijl kan worden ge zien". Tot slot onderstrepen we nog het feit, dat het bezoek aan Turkije niet of ficieel is, evenals het bezoek aan Fabi- nja -en de helaas niet doorgegane reis naar Polen in tegenstelling tot het be zoek aan het Heilig Land en aan de Verenigde Naties. Het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een korte verklaring uitgegeven, waarin eenvoudig wordt ge zegd, dat de Paus te Istanboel een ont moeting zal hebben met de Turkse president Cevdet Spoenay en dat hij een bezoek zal brengen aan het heiligdom van de maagd Maria te Efese. Dat de Paus werd uitgenodigd door de Turkse regering, hetgeen het geval Is, wordt niet vermeld, ofschoon zulks in derge lijke bekendmakingen gebruikelijk is. Ook Is helemaal geen gewag gemaakt van een ontmoeting met patriarch Athenagoras. Een en ander weerspiegelt de verlegenheid van de Turkse regering met de aanstaande gebeurtenis. Ook in de Turkse pers wordt het bezoek ge bagatelliseerd. Turkfle is een moham medaans land en men mag aannemen dat vele eenvoudige Turkse boeren de Paus als een „ongelovige" beschouwen. Een aardige bijzonderheid is, dat Tur kije meteen een campagne begonnen is om toeristen uit christenlanden aan te moedigen evenals de Paus een bezoek aan Efese te komen brengen. Ontsnapping met gestolen auto eindigde in autoshowroom ROTTERDAM (ANP) Acht Rotter damse politieauto's hebben zaterdag deel genomen aan de achtervolging van twee jongemannen, die in een gestolen auto kriskras door Rotterdam reden om hun achtervolgers te ontkomen. Na resbaitde bleek, dat men te maken had met de 2-jarige M, P. en de evenoude W. F. T„ beiden los werkman, die dag in.l. waren ontsnapt uit de jeugd gevangenis in Zutphen. De rit door Rot terdam eLndigde op het kruispunt Berg- Gordelweg, waar de autodieven uit de wagen sprongen. De auto reed door e verbrijzelde een etalageruit van ee autoshowroom. Politieman sloeg grappenmaker bewusteloos BUSSUM (ANP) De 20-jarige R. van der H. uit Naarden heeft zaterdag tijdens de Bussumse koopavond, nadat hij in een baldadige bui het verkeer op een druk punt in het centrum van Bus- sum in de war had gestuurd, van een politieagent een klap op de kaak gekre gen, die zo hard aankwam dat hij ge ruime tijd bewusteloos was. Van der H. was op eigen houtje het verkeer aan het „regelen", hetgeen een volksoploop ver oorzaakte en het verkeer Juist in de war stuurde. De politie werd gewaarschuwd. Toen Van der H. zich niet kon of wilde legitimeren, wilde een agent hem mee nemen naar het bureau. De jongeman draalde zich toen plotseling naar de agent om, waarop deze zich kennelijk bedreigd voelend de klap gaf. De Jon gen raakte bewusteloos en werd eerst naar het bureau en later naar het zieken huis overgebracht, waar hij tonslotta ve*f bil kenn Gistermiddag is de eerste van de vier door de K.L.M. bestelde Douglas DC-8-63-vliegtuigen op Schiphol aangekomen. De K.L.M. is de eerste maatschappij ter wereld, die met deze verlengde versie ran de DC-8, op het ogenblik nog het grootste passagiersvliegtuig ter wereld, gaat vliegen. Het toestel zal waarschijnlijk nog deze maand worden ingezet op de Noord- atlantische routes. Het vliegtuig, dat de registratie PH-DEB en de naam Christ ophorus Columbus draagt, werd in tieneneenhalf uur van Los Angeles naar Schiphol gevlogen door gezagvoerder J. Rose, chef- instructeur, en M. G. Nicolay van de afdeling vliegtechnische zaken van de K.L.M. De super DC-8, die ruim elf meter langer is dan de huidige DC-8, biedt in de K.L.M.-uitvoering plaats aan maximaal £87 passagiers in een all-eeonomy-uitvoering en bij een gemengde uitvoering aan zestien passagiers in de royall class en 191 in de economy class. De huidige DC-8 vervoert slechts 12Jj tot 135 passagiers. De cabine bemanning van de super DC-8 zal bestaan uit vier pursers en hofmeesters en drie stetcardessen. De DC-8-63 heeft een lengte van 57,13 meter en 'n vleugelspanwijdte van 1/5.24 meter. De machine is uitgerust met vier 3,5 meter lange Pratt- en Whitneymotoren, elk met een stuwkracht van 8.630 kg. Bij een normale kruissnelheid van 925 km per uur verbruikt het vliegtuig achtduizend liter brandstof per uur. De tien brandstof houders, die zich in de vleugels bevinden, hebben een totale inhoud van 90.820 liter. De vrachtcapaciteit van de DC-8-63 is aanmerkelijk hoger dan de DC-8-50: 70,8 kubieke meter tegen 39,4 kubieke meter. Noordkoreanen doden bij incident drie Amerikanen SEOUL (A.P.) N oor dk o re aan se in dringers hebben gisteren in de tweede Amerikaanse Infanteriedivisiesector van de Koreaanse bestandsgrens drie Ameri kaanse militairen gedood. Ook een van de Noord-Koreanen sneuvelde bi) deze aanval. Het was de derde ernstige bot sing die dit Jaar in de Amerikaanse sector van de 25 km brede grensstrook gemeld werd. Het incident gebeurde ongeveer 300 meter beneden de zuidelijke grens van de gedemilitariseerde zone. toen een onbe kend aantal communisten een door vier soldaten bemande stelling overviel met handgranaten en vuur uit automatische wapens. De vierde soldaat op de over vallen post werd gewond. Amerikaanse troepen van omringende stellingen verdreven de overvallers en doodden een van hen. Het aantal Ame rikanen dat sinds november van het vo rige jaar bij grensincidenten Is gesneu- vekl is gtestegen tot lï. SCHIPHOL (ANP) Twee In Gulnee wachten. Persvertegenwoordigers te werk gestelde personeelsleden bedrijf van Van Hattum en Blankevoort zijn gisteren op Schiphol teruggekeerd. Zij behoren tot de 16 werknemers van het Heverwijkse baggerbedrijf, die i door het conflict tussen Nederland en Guinee geen uitreisvisum konden ver krijgen. De heren Middelkoop uit SHe- drecht en T. M. J. Herinx uit IJmulden mochten om gezondheidsredenen toch het land verlaten. Op de luchthaven Schiphol werden zij via geheimzinnige omwegen naar twee gereedstaande auto's gebracht, waarbij ook de beide echtgenotes stonden te Amsterdams nieuwste attraktie: antiek op het Waterlooplein, is een succes gebleken. Vooral de buitenlandse toeristen grijpen graag de gelegenheid aan om op deze zaterdagse markt een stukje antiek als aandenken aan Nederland te veroveren. het luchthaventerrein geweerd ,,op bevel van hogerhand" door de lucht- havenpolitie, marechaussee en douane Jhr. dr. R. J. Stratenus, directeur van het baggerbedrijf motiveerde deze ge heimzinnigheid als volgt: „Wij wisten niet zeker wat er precies aan de hand was met onze mensen In Guinee, En als deze twee mannen tegenover de pers hier verklaringen gaan geven, komt dut via de Nederlandse kranten ook In Gui nee en zouden onze overige bedrijfsle- den of KLM'ers in Guinee moeilijkheden kunnen krijgen". Molenbaas Middelkoop en werktuig kundige Herinx werkten sinds februari van dit jaar aan onderhoudshagger- werkzaamheden aan de haven \;.n Co nakry en het aanleggen van een nieu- De heer Middelkoop was reeds eer der, sinds 1962 ongeveer, verbonden aan de vestiging van het baggerbedrijf in Guinee. Directeur Stratenus wilde, zodra zijn beide personeelsleden veilig ln de auto op weg naar huis waren, wel iets meer vertellen: ,,Er is geen sprake van dat onze mensen ln Guinee als gijzelaars worden behandeld. De mannen zijn vrij om te gaan waarheen ze willen en ook het ogenblik: het is zeer verblijdend, hun alleen geen uitreisvisum verstrekt. Dat is natuurlijk lastig en vervelend, maar zodra de moeilijkheden zijn op gelost, is het vergeten. De twee belangrijkste punten zijn op he togenblik: het is zeer verblijdend, dat deze twee zieken beiden kon den niet meer tegen het tropenklimaut ondanks de gerezen moeilijkheden naar hun land mogen terugkeren en er heerst in Guinee geen anti-Nederlandse stemming. Dat heb ik van beide mnn- nen reeds kunnen vernemen. De huidi ge maatregelen zijn zeker niet tegen ons gericht, maar worden door Guinee als hefboom gebriilkt om de eigen men sen vrij te krijgen, die in Ivoorkust ge vangen zitten". Hulp Palestijnse vluchtelingen DEN HAAG (ANP) De Nederland se commanderije van de ridderorde van het H.-Graf van Jeruzalem heeft weder om 25.000 naar Jordanië gezonden om daarvoor voedsel, medicamenten, kle ren, dekens, matrassen, eenvoudig huis raad zoals lampen, primusstellen enz. te kopen en te verdelen onder de Pales tijnse vluchtelingen van alle gezindten. De Jordaanse regering duidt de nieu we golf van vluchtelingen aan als „dis placed persons", omdat zij de terugkeer eist van deze mensen naar West-Jorda- nië en vanzelfsprekend ook de terugga ve van dit door Israël bezette deel van Jordanië. Om deze reden vallen deze vluchtelingen niet onder de zorg van de UNRWA, d# vluchtelingenhulp van de VN. it huisraad, waaronder een schommelstoel en een wandel wagen l je, voor de be nedenwoning aan de Stuyvesant- straat. BU deze brand *t)n ren 36-jarige moeder en haar 3-jarig zoontje om het teven gekomen. De vader van de vrouw Is ln zorg wekkende toestand In het zieken hui» opgenomen. EXPLOSIE BUTAGAS: 2 GEWONDEN AMSTERDAM (ANP) Hij een brand ln een benedenwoning aan de Stuyvesantstraat ln Amster dam-West I» gisteren In alle vroegte een 36-jarige ongehuwde vrouw en haar 3-Jarig zoontje In de vlammen omgekomen. Haar vader, de 59-jarigr J. v. d. Berg. b(J wie s(j inwoonde. Is ln sorg- De woning brandde volledig uit, zodat nadere gegevens tot nu toe ontbreken. Ook de oorzaak van de brand is nog niet bekend. De drie bovenliggende woningen liepen enige brandschade op. De bewo- op vakantie. Van de derde woning konden de mensen zich bijtijds ln veiugneld ."-tenen. De brandweer wa- net vuur binnen het uur Bij een boerderij brand in het Brabantse dorp Liesaei zijn de 11- jarlge Rinle K«x»len en zijn 10- jarlge neefje Rlnile vttn Loon om het leven gekomen. Beide knaap jes speelden mot een plok-up en een filmapparaat in een van de slaapkamer*,, waar ook vermoe delijk door kortsluiting de brand In Wahlwüler, een kerkdorp in de Zuldllmburgse gemeente Wlttem, heeft zich zondagmorgen in een woonhuis een ernstige gasontplof fing voorgedaan, waarbij twee per.-onen. e«n vrouw en haar drie jarig zoontje, ernstige brandwon den hebben opgelopen. De woning werd vrijwel volledig verwoest De ontploffing ontstond, toen het iicht werd ontstoken in een ver trek. waar een fles met butaan gas lekte. Evacuaticactie in Bialra op gang LA006 (AP.) Een grootscheeps evacuatie-operatie voor de 3 000 Amen kanen. Britten en andere Europeanen ln Bialra la op gang gekomen, nu de federale troepen van Nigeria ln zutde lljke richting opmarcheren Een 200-tul Amerikanen trekt per auto weg. maar de 2 000 Engelsen hebben van de Britse hoge commissaris ln Lagos, sir David Hunt, instructie gekregen naar Port Har court te gaan. Het plan lx deze mensen per vliegtuig of met de 5000 ton metende Italiaanse vrachtboot bonzo ln vettig heid te brengen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5