Landmacht zoekt weg naar semi-beroepsleger „Dader paste in open inrichting KERKEN VAN EUROPA HEBBEN ELKAAR BETER LEREN KENNEN SOVJETSCHIP IN PORT SAID Leg ongewenste kinderen bij mij te von Bezuiniging 250 min. noodzakelijk EXCLUSIEVE AUTO AANBIEDINGEN Naast begrip veel kritiek Egypte wil geen hulp Nederland YAMAHA FAVORIET Winstpunt bisschoppenconferentie Crisis heeft ook positieve aspecten VRIJDAG 14 JULI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 MEERJARENPLAN DEFENSIE OP DE HELLING (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN" HAAG Defensie staat in de nabije toe komst voor de opdracht een geheel nieuw sche ma .r de meerjarenplannen op le stellen. Budget faire bezuinigingen van 250 miljoen gulden zijn daarvan de oorzaak. Hoe de nieuwe defensienota. «Ilo In het najaar verschijnt, er zal uitzien, valt thans nog moeilijk te zeggen, feit is echter, dat een accentverschuiving gezocht wordt van dienst plichtigen naar beroeps of semi-beroeps, zoals de technische vrijwilligers. Hiermee kan met name de landmacht in de komende vier, vijf jaar, aan zienlijke hesparingen doorvoeren van investerin gen en van exploitatie. Een semi-beroepsleger dus, wanneer dit. tenminste bereikbaar is. Allereerst staat Defensie landmacht, lucht macht, marine voor de taak budgetaire be zuinigingen door te voeren van 250 miljoen gulden. VolgenB de berekeningen van de kabi netten Marijnen en Cals kon Defensie tot 1968 rekenen op een evenredig deel van de groei. Dit was voor 1968 geraamd op 250 miljoen gulden. Van de groei is niets gekomen, dus ook het even redige deel ervan voor Defensie is verdwenen. Daarmee is men er echter nog niet, want de drie krtjgsmachtonderdelen moeten vooruit- rekenen naar een vierjarenplan tot 1972 en verder naar een tienjarenoverzicht tot 1978. Als gevolg daarvan moet nu reeds ernstig bezuinigd worden in de sfeer van de investeringen en in die van de exploitatielasten. Nieuwbouw en onderhoud worden daarom getemporiseerd. Mate rieel voorzieningen moeten opnieuw bekeken worden. Waar mogelijk dient de automatisering doorgevoerd te worden voor bijvoorbeeld de soldijbetalingen. Bovendien worden de twee mobilisatiebureaus samengevoegd tot één bureau in Amersfoort. Maar vooral in de personeels- sector staan waarschijnlijk ingrijpende wijzigin gen voor de deur. Vandaar bijvoorbeeld, dat vier fanfarekorpsen opgeheven worden en dat by het eerste leger korps en in de territoriale sector verschillende diensten gestroomlijnd worden. In totaal komt dit neer op een vermindering van 3600 dienstplich tigen op jaarbasis bij de landmacht, waardoor 18 miljoen gulden bespaard wordt. Nog meer reorganisaties zullen volgen. Semi-beroeps Een beroeps- of semi-beroepsleger zou voor de landmacht ook wat de efficiency en de bezui nigingen betreft het beste zijn. Om deze rede nen is onder meer ook het instituut van de technische specialisten In het leven geroepen. Wil de landmacht het praktisch zonder dienstplich tigen kunnen stellen een ideaal voor velen, een noodoplossing voor anderen dan moeten in de komende vijf jaar 10.000 technische specia listen opgeleid worden, waardoor 20.000 tot 25.000 dienstplichtigen thuis kunnen blijven. Dit be tekent echter, dat zich in deze vijf jaar 50.000 sollicitanten moeten melden, zo'n 10.000 per jaar dus. Voor Nederland is dit onvoorstelbaar, aldus deskundigen, ook al loopt het instituut In de korte tijd van zijn bestaan boven verwachting goed. Een semi-beroepsleger van een aantal volledige beroepskrachten en minstens 10.000 vrijwillige specialisten is nauwelijks te verwezeniyken. Voor de noodzakelijke dienstplichtigen verandert de toekomst echter wel. De krygsmacht streeft er naar allerlei vastgeroeste en verouderde tradities op te heffen: zoals de groetplicht buiten de dienst uren, het dragen van uniform in de vrye tijd, het geheel opheffen van de soldij ook voor dienst plichtigen e.d. „Geen staat in de staat, maar een groot bedrijf in Nederland", aldus staatssecretaris Haex van de landmacht. Kritische beoordeling Er komen nog meer bezuinigingen. Reis- en verblijfkosten worden zo kritisch mogelijk onder kosten elders. Ook alleen strikt noodzakeiyk dienstreizen, alleen strikt noodzakelijke verblijfs kost enelders. Ook alleen strikt noodzakelijk gebruik maken van dienstauto's. Dit zal In de toekomst gelden voor hoog en laag. De sociale personeelsvoorzieningen en de toekom stige, noodzakelijke vernieuwingen van bijvoor beeld tanks bij de landmacht, van de vloot by de marine, van de vliegtuigen c.q. gelelde wapens bij de luchtmacht mogen zo min mogelijk lijden onder de bezuinigingen. Daarom Is een totale stroomlijning van Defensie bevolen. Met plannen, die volgens insiders hier en daar fors zullen aan komen. De belangrijke vraag is, of de tweede grote stap van soldij naar wedde ondanks de voorgeschre ven bezuinigingen doorgevoerd kan en mag worden. De eerste stap kostte een slordige 80 mil joen gulden, de tweede stap brengt een extra- uitgavenpost van 50 miljoen gulden met zich mee. Bij de bezuinigingen staat echter voorop, dat aan de lonen niet getornd mag worden. Geldt dit ook voor de verdere doorvoering van de wedde voor dienstplichtigen? Een vraag, die de politici en het kabinet thans ernstig bezig houdt. Op het spel staat hierby namelijk de houding van de dienstplichtigen tegenover de krygsmacht, de houding van Neder land zelf tegenover zyn defensie. Een houding, die volgens staatssecretaris Haex van de land macht, niet moet zijn de verhouding „volk-krijgs macht", maar „de tweeëenheid". Dus zoveel mogelijk integreren in de burgermaatschappy. Niet zelf willen doen wat de burgermaatschappij even goed, zo niet beter kan. Ook dat betekent een grote mate van bezuinigen. EIGENAAR AAN FRONT Voor 25 mille aan munten weg (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Israëliër Sa muel Garmy, die een jaar geleden in Amsterdam een zaak in Joodse postze gels en munten begon, is voor ruim 25.000 gulden bestolen terwijl hij in het Midden-Oosten zijn land als tankcom mandant diende. Onder meer werden munten van meer dan 2.000 jaar oud ge- De heer Garmy, 32) kreeg op 5 juni de oproep, om zich voor militaire dienst te melden. Reeds de volgende dag stond hij als tankcommandant aan de grens tussen Syrië en Israël. Op 2 juli werd de inbraak in zijn Amsterdamse zaak ontdekt. Dank zij een verklaring van de politie in Nederland mocht hij on middellijk naar Amsterdam terugkeren. De ironie wil, dat de verzekering van de heer Garmy afliep 4 dagen nadat hij naar het front was vertrokken. Harewood krijgt toestemming om te huwen LONDEN (Reuter) Koningin Eliza beth van Engeland zal het huwelijk van haar gescheiden neef Lord Harewood met de Australische Patricia Tuckwell, goedkeuren, ao is officieel in Londen meegedeeld. De «3-jarige Lord Harewood had om toestemming gevraagd. Vorig weekein de ia hij gescheiden van Maria Donata Stein, dochter van een Weense muziek uitgever. Om te kunnen hertrouwen moest hij onder een wet van 1772 toe- Btemming vragen aan de monarch, om- dot hij lid van de koninklijke familie is. De wet waarin toestemming om te huwen vereist is, werd destijds afge vaardigd door koning George III, die tot zijn grote worde had ontdekt dat 2 van zijn jongeren broers met de vrouwen van hun eigen keuze waren getrouwd, terwijl hijzelf om staatsredenen tot een huwelijk gedwongen was geworden. Reddingswedstrijd met helikopters DEN HAAG (ANP) Op uitnodiging van de chef van de Belgische lucht machtstaf zullen Engelse, Franse, Duit se, Deense, Amerikaanse, Italiaanse en Nederlandse helikopters en -bemannin gen van 3 tot 7 augustus in Koksijde deelnemen aan een reddingswedstrijd. Van Nederlandse kant doen mee twee „Alouette 8" helikopters van de opspo- rings- en reddingsdienst van de vliegba sis Ypenburg onder leiding van kapi tein S. van Dijk, commandant van die dienst, en twee Sikorsky S-58 hefschroef- vliegtuigen van de Marine Luchtvaart ADVERTENTIE MORRIS 850 Saloon, vanaf 1950.- MORRIS 1100 de luxe 4950.- BMW-Isetta 300 de luxe 750.- CITROëN 2 CV - mooie wagen 950.- CITROcN AMI 6 - 1963 - 1964 ƒ2450.- RENAIJLT 4 L Export 1964 1975- EORD Taunus 17M super 1964 4800- EORD Taunus 17M 1959 350- JAGUAR MARK 3/4 1960 ƒ3450- MORRIS 850 Saloon 1961 1875.- DKW Junior de luxe 1962 2350- AUSTIN A 40 Kombl vanaf 850- PEUGEOT 404, prachtw. '64 4500- MORRIS Oxford VI 1962 1650- SPORTWAGENS: Financiering mogelijk tot 36 maanden. s Kom nu k ij kon en kopen bij: LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. - LEIOEN GRONINGSE ARTS: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het initiatief van de Groningse doktersvrouw Damstra, zelf ook arts en moeder van een groot gezin, die in advertenties ongehuwde moeders uitnodigde om by haar het kind te von deling te leggen, heeft overal veel reac tie* uitgelokt. Zelf zegt mevrouw Damstra erover; „Ik ben mij ervan bewust en aanvaard vrij willig het risico, dat dit tot strafrechte lijke vervolging kan leiden, omdat het uitgelegd zou kunnen worden als uit lokking van het, misdrijf kinderen moed willig te verlaten. Ik heb able waarde ring voor de vele hiulpbiedende instanties en instellingen, die werkzaam zijn voor de ongehuwde moeder. Maar deze werken te veel in hokjes, met zuilen en boven dien komt. er vaak zo'n papierwinkel aan te pas. Dit veroorzaakt bij nogal wat meisjes drempelvrees. In hun geïsoleerde posities, in htm wanhopig alleen-staan, komen zij er dan toe het kind te doden. Dan is het beter het kind te L vondeling te leggen". Nadat zij door haar initiatief in het nieuws gekomen is, heeft zij van heel wat ongehuwde, al of niet aanstaande moeders reacties van deze aard gekre gen. Dit sterkt haar in de overtuiging, dat zij een juiste stap heeft gedaan. Zij zegt ook voldoende gezinnen te kennen, die een dergelijke vondeling willen op- Een nadeel van de bestaande instel lingen voor hulp vindt zij ook. dat de medewerkers er nogal eens wisselen en dat de ongehuwde moeders zodoende steeds andere mederwerkers(sters) te ma ken krijgen, aan wie zij telkens opnieuw hun verhaal moeten vertellen. De onge huwde moeders voelen dit aan als be moeizucht en missen daarin tevens de persoonlijke benadering, die zij in hun toestand juist zoveer behoeven. „Zij wor den dooi- de instellingen niet ontvangen als door een moeder met open armen", aldus mevr. Damstra. Dit is een van de Russische oorlogsbodemsdie zich voor een vriendschappelijk bezoek in de Egyptische havens Alexandrië en Port Said bevinden. Het schip wordt omzwermd door bootjes vol Bgyptenaren, die ongetwijfeld Indiëgangers zullen zich dat nog wel herinnoren bezig zijn allerlei koopwaar te slijten. Oud-minister Averoff in hechtenis ATHENE (AP) De vroegere Griek se minister van Buitenlandse Zaken Evangelos Averoff-Tossiza is door het militaire bewind gearresteerd wegens het bijwonen van een verdachte politie ke bijeenkomst. Dit hebben de autoritei ten in Athene meegedeeld. De minister van Binnenlandse Zaken Patakos, heeft verklaard dat Averoff- Tossiza in gezelschap was van een groep personen die het maximaal toe gestane aantal overschreed. Onder de staat van beleg die sinds 21 april van kracht is, mogen niet meer dan vijf personen bijeen zijn zonder toestem ming van de politie. Alleen de oud-minister is gearres teerd. Patakos zei dat hij waarschijn lijk zal worden vrijgelaten nadat hij zijn verontschuldigingen heeft aangebo- DEN HAAG (ANP) Het Rode Kruis van de Verenigde Arabische Republiek, De Kode Halve Maan. heeft de Neder landse regering meegedeeld dat het niet in staat is een schenking aan goederen van de Nederlandse regering aan te Nederland had voor een bedrag van 300.000 gulden aan halfvette melkpoeder, zeep, dekens en vitaminen beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de oor- lo gin het Midden-Oosten. De goederen waren bestemd voor Egypte, Jordanië en Syrië. Nu Egypte heeft laten weten er geen prijs op te stellen> hebben de beide andere landen te kennén gegeven graag een grotere portie goederen te ontvangen. Weer invallen in Hongkong HONGKONG (AP) Politie en troe pen hebben vandaag kort voor het aan breken van de dag in Hongkong een in val gedaan in een derde communis tisch vakbondskantoor. De Chinezen in het gebouw verzetten zich tegen de Inval. Er zouden verscheidene doden en gewonden zijn gevallen. De afgelopen dagen waren reeds twee eerdere invallen gedaan in vak bondskantoren. Daarbij zijn 49 ver dachten van agitatie gearresteerd en hoeveelheden zelfgemaakte wapens in beslag genomen. De politie en de troepen zetten de straat met prikkeldraad af en barri- ceerden alle deuren voordat de inval in de wijk Kowloon begon. Bevordering Kapitein J. Chr. van der Putten, plaatsvervangend hoofd van de legervoorlichtingsdlenst. is me ingang van 1 augustus bevorderd tot majoor. IADVERTENTIE ook voor buitenboordmotoren uit voorraad leverbaar. Betaling ln overleg, reed* vanaf 19.70 p. mnd. Districtshoofddealer LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 45 cent per echta liter en nog thuisbezorgd ook. DE MOORD IN DOETINCHEM Minister: geen fouten gemaakt DEN HAAG (ANP) Naar de me ning van minister prof. nr. C. II. F. Polak (Justitie) zijn er geen fouten ge maakt bij de plaatsing van de verpleeg de B. in het rijksasiel „De Kruisberg" te Doetinchem. De minister heeft dit meegedeeld in een bespreking, die hij had met de vaste commissie voor Justi tie uit de Tweede Kamer. In deze be spreking heeft minister Polak uiting ge geven van de gevoelens van medeleven van de regering met de ouders van het vermoorde meisje Rietje Florijn. De verpleegde B is, tengevolge van veroordelingen voor vroeger gepleegde delicten, verpleegd geweest ln de open inrichting Bosoord te Vledder, waar hij herhaaldelijk wegliep. Tijdens een van die escapades stal hij een auto, waar voor na herhaald psychiatrisch en psy chologisch onderzoek de huidige terbe schikkingstelling is opgelegd. Omdat in verband met B's wegloopneiging de ge heel open inrichting Bosoord niet lan ger geschikt geacht werd, is hij via het selectie-instituut voor ter beschikkingge- stelden in november 1966 ln De Kruis berg opgenomen. Daar is hij eerst in de besloten werkplaats te werk gesteld. Na observatie en een uitgebreide psy chologische test is hij later op advies van de staf, gezien zijn landelijke af komst en ook vermoedelijke toekomst, tewerkgesteld op de boerderij van de inrichting, waar van een echte bewa king geen sprake is. Het toezicht be rust bij een ambtenaar-boer. De gege vens over B. waren niet van dien aard dat men vreesde dat hij In deze vrij open situatie niet zou passen. Ook zijn bij 't laatste onderzoek geen aanwijzin gen gevonden dat hij geneigd tot buitengewoon aggressieve daden. Hij is enige malen met verlof naar rijn ouderlijk huis geweest. Zijn gedrag gat de laatste tijd aanleiding om te denken aan het verlenen van proefverlof, maar langere heropvoeding werd nog nodig geacht. Men kan bepaald niet zeggen dat hij niet tn de niet-sterk beveiligde in richting „De Kruisberg" had moeten worden geplaatst, aldus het departe ment van justitie. Bij de werkverdeling op de boerderij op de middag van 8 juli om omstroeks half twee bleef B. op de boerderij, de anderen gingen ln het veld werken. De ambtenaar-boer ging terug naar het hoofdbureau voor een bespreking. Dat B. en de andere verpleegden die op de boerderij werken enige tijd zonder toe zicht waren, is geen abnormale situa tie, aldus de bewindsman. Ook is de aandacht, die in De Kruis berg aan hem is gegeven, voldoende ge weest. De enige maatregel die de minis ter nog kan nemen is, dat bij de plaat sing van verpleegden van De Kruisberg op de boerderij dezelfde waarborgen in acht genomen zullen worden als bij de beslissing, dat verpleegden In de stad zullen mogen werken. Het departement zal dan in het bijzonder de aspecten van gevaarlijkheid voor de openbare or de bekijken. „Franse slag Henri Fesquet, de bekende jour nalist, die voor Le Monde het bisschoppensymposium bijwoonde, heeft zijn verslagen kennelijk telefonisch doorgegeven. Hif situeert het symposium tenminste Noord We) Ker Hout. Het zou ons niets vertvonderen als zijn lezers dit plautsje ergens in Vietnam gingen zoeken. QUE PASA „Pornografie is metgezel van democmtie MADRID (KNP) Het om zijn con servatisme en godsdienstig integralis- me bekend staande Madrileense tijd schrift ..Que Pasa" probeert deze week verband te leggen tussen de de mocratische ontwikkeling, die van on deraf in Spanjt erslaggevers) drang geëist wordt en de toencmi van de pornografie en onzedelijkheid. „De pornografie is een onafscheide lijke gezel van de democratie, stelt het blad. Dat zien we overal in Spanje, au en altijd... Een politieke ontwikkeling in de richting van de democratie is een voorteken van de toeneming van d- por nografie". Jaren geleden, toen de toe- ristenstroom nog niet naar Spanje kwam, bestonden volgens het blad, er geen nachtclubs, terwijl ze tegenwoor dig nis maar brutaler reclame maken. Die -fwijklng constateert ..Que Para" ook bij de Spaanse pers van lalangi9che tot monarchistische. Daarom eist dit blad een grondig* zuivering. „Heel de atmosfeer m Spanje dien* weer hygië- afeab eeowki NOORDWIJKERHOUT De eerste bijeenkomst van Europese bisschoppen is geen spectaculaire gebeurtenis gewor den. Dit moge onder andere blijken uit het feil dat de neutrale pers na de ope ning vrij snel haar interesse verloren heeft. De oorzaken van dit verschijnsel zijn niet moeilijk te achterhalen. De bijeenkomst bespri ing ken werden. bijna uitsluitend binnen-kerkelljke aard: de crisis tussen gezag en vrijheid, de samenwer king tussen bisschop, priesters en gelo vigen. de harmonie tussen plaatselijke Kerk en wereldkerk. Bovendien werd de aandacht binnen deze problematiek nog sterk op organisatorische problemen ge richt: hoe zet men de nieuwe organen als priesterraden en pastorale raden In elkaar, hoe liggen de competenties, hoe komt de boel aan het draalen. Tenslot te was er en dat kan misschien ets hoofdzaak van de betrekkelijk geringe Interesse worden aangeduid de brief op de deuren van Leeuwenhorst, die meldde dat journalisten weed sa beiten- dat deze bijeenkomst geen betekenis heeft gehad. Wie haar van nabij dat wil zeggen vanaf de stoep gevolgd heeft, kan vrij gemakkelijk enkele pun ten aanduiden, die els winstpunten moe ten worden aangemerkt. Ten eerste hebben de Kerken van Europa elkaar in Noordwijkerhout beter leren kennen. Er een einde gemrakt aan misverstanden, die door de nationa le grenzen vreemd genoeg nog el- tijd in stand worden gehouden. Bijvoor beeld. dat Nederland van de band los geslagen zou zijn en dat Italië in zijn geheel een conservatief stempel zou dra gen. Dergelijke echablonen houden «een stand waar mensen elkaar ontmoeten. Nederland heeft tot zijn verrassing er- dere opzichten vooruit zijn: bijvoorbeeld in het realiseren van de samenwerking tussen de bisschop en zijn priesters. Die andere landen op hun beurt hebben ge zien, dat het in de Nederlandse Kerk lang niet ao'n wilde boel is. als zij tot nog toe gemeend hadden. Monseigneur Elchinger heeft het in het NTS-joumaal van woensdagavond met evenveel woor den gezegd en hij was daarmee d» tolk van vrijwel al zijn collega's. In dit ver band mag als waardevolle bijdrage tot het congres genoemd worden de cau serie over het pastoraal concilie, die kardinaal Alfrink dinsdagavond heeft gehouden. En natuurlijk ook ons na tionale produkt: de perfecte organisa tie da gemoedelijk* af eer, het seer v*V- verleiders" genoemd), waarbij dan als niet-nationale factor gekomen is het uit zonderlijk mooie weer. Ten tweede hebben de congressisten ervaren, dat hun kerken staan voor een gemeenschappelijke problematiek, die bij de een In ern meer gevorderde staat verkeert dan bij de ander, maar die zich overal doorzet als een onontkoom bare noodzaak. Deze problematiek con centreert zich rond de vraag van ge zag en gehoorzaamheid. Het was voor de bisschoppen een verademing te ver nemen, dut zij niet alleen met een crisis op dit gebied te kampen hebben. En het wai voor hen uitermate bemoedigend, de sen tegen de ander te horen zeggen, dat er ln deze cirsis behalve negatieve ook zeer positieve aspecten te vinden zijn: een groei van infantilisme naar volwassenheid, een scherper besef van de waardigheid en de vrijheid van de mens. een verlangen naar authentieker t ig van het evangelie met name 'le gezagdragers, een begaanheid i het leven en welzijn van de kerk. Negatieve aspecten zagen de bisschop pen natuurlijk ook. Maar die waren in ateat, om hen in paniek hun collegiale ontmoeting een dosis moed en vertrouwen géput, die zij als een kostbare verworvenheid mee naar huls zullen nemen. Een derde winstpunt is hierin gele gen, dat met deze bijeenkomst een eerste stap werd gezet in de richting van wat wel eens het „Europu dei- bisschoppen" is genoemd. Alles wijst erop, dat het Ideaal van professor G. H. L. Zeegers, reeds ln 1853 op een bijeen komst in Wenen geformuleerd, nu ver werkelijkt zal gaan worden. De bis schoppen van het oude continent moe ten hun krachten bundelen om waar te maken, dat het christendom nog altijd een van de pellers is, waarop Europa gebouwd zal moeten worden. En om ook in de Kerk 'n duidelijk getekend Euro pees gezicht te laten zien. Dat daarbij geen separatistische bedoelingen voor zitten maar alleen de behoefte om bij te dragen tot de eenheid ln de veelheid heeft kardinaal Alfrink In zijn openings rede nog eens dik onderstreept. Tenslotte mag met voldoening worden opgemerkt, dat de bisschoppen op de persconferentie aan het slot van do bij eenkomst hun al te binnen-kerkelljke zigheid van zeer veel Weeteuropese m althans enkele woorden te wijden aan de problemen van de Europese wereld. Het zetten van deze stap heeft natuur- lijk moeite gekost, gezien de aanwe zigheid van zeer veel West-Europese en enkele Ooeteuropese bisschoppen. Dat men elkaar op de grondslag vun het ene geloof toch gevonden heeft stemt tot grote voldoening. Hiermee heeft de Ka tholieke Kerk van Europa althans lote ingehaald van de achterstand op de re formatorische Kerken, die zij op dit tor- rein had opgelopen. Eindelijk komt het einde van het provincialisme ln zicht, Eindelijk verschijnt aan de horizon dt

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5