Mooimaar moeilijk Infraroodfilters absorberen warmtestraling in t.v.-studio's Italië en Nederland uit jury te Knokke Werner Henzes Ode aan de Westenwind RADIO VANAVOND N.T.B. OVER ONTSLAGEN BIJ OMROEPEN PAGINA 2 DE LETDSE COURANT DONDEKDAU ld JULI iyö7 MEER dan buitenstaanders wel eens willen geloven, brengt de vakantie- spreiding het onderwijs in moeilijkhe den. De knoop zit hem dan niet uitslui tend. maar wel voornamelijk in de ver schillende eindexamens. Het vervroegde begin van de vakantie dringt deze exa mens steeds meer naar het vroege voor jaar en zo zal op vele scholen volgend jaar Pasen niet het begin van het einde der Paasvakantie zijn, omdat de schrif telijke ronde van het eindexamen me dio april moet plaatsvinden. Erger is, dat van normaal onderwijs ln het slottrimester bij vrijwel alle vor men van voortgezet onderwijs steeds minder terecht komt. De examens ver storen het gewone lesrooster wekenlang en soms in ernstige mate. De heer H. J. Witters heeft dan ook het grootste ge lijk, wanneer hij in een hoofdartikel voor het Katholiek Schoolblad consta teert, hoe de examens van de mulo-vere nigingen op menige school de gewone gang van zaken desorganiseren. Juist omdat deze mulo-examens niet op de scholen zelf worden afgenomen. Het vinden van geschikte zalen (voor het schriftelijk gedeelte) en het vinden van geschikte examinatoren die zo on geveer de drie laatste weken van het schooljaar beschikbaar moeten zijn, be rokkent al de nodige moeilijkheden. Een ander gevolg is, dat de leerlingen van de andere klassen praktisch al een groot deel van de junimaand ,,op een laag pitje" gezet worden. rSRECHT wordt ln het Katholiek Schoolblad de gedachte geopperd, dat men het aantal technische problemen kan verminderen door het schriftelijk gedeelte van de mulo-examens ,,in eigen huis" te houden en door via vereenvoudi ging van de taak van gecommitteerden ook de mondelinge examens minder chaos in het gewone schoolleven te scheppen. Minder, maar toch nog ruimschoots veel, zoals de ervaring met de eindexa mens voor gymnasium, h.b.s. en mid delbare meisjesscholen leert. Daar heeft men de examens goeddeels ,,ln eigen be heer", maar kampt men toch met soort gelijke moeilijkheden als die waarover het mulo (straks mavo) zich terecht be klaagt. Geen wonder dus, dat ook de heer Wit ters weer eens terug grijpt naar een eer- der gedane suggestie: laat het school jaar samenvallen met het kalenderjaar en maak op die manier dat de eindexa mens niet in het nu zo onrustig gewor den vakantieseizoen plaatsvinden, maar tegen het einde van het Jaar. Dat zou een mooie oplossing van de kwestie zijn, maar we voorzien, dat die oplossing uiterst moeilijk te realiseren valt. OM te beginnen is dan nodig dat het gehele onderwijs, van de lagere school tot de universiteit de geldende praktijk gaat herzien. Dit laatste niet zo zeer om dat men een academische studie niet een half of drie-kwart jaar na het afleggen van een eindexamen gymnasium of drie-kwart jaar na het afleggen van een eindexamen gymnasium of atheneum zou kunnen beginnen, 'maar omdat het voorbereidend hoger onderwijs wat zijn eindexamenpraktijk betreft nu eenmaal afhankelijk is van de beschikbaarheid van professoren, lectoren en bijzondere docenten. In de tweede plaats lijkt ons de laatste maand van het Jaar weinig meer geschikt voor eindexamens dan de periode mei-juni. Eerder komt dan dachten we nog de tijd vóór de Paas vakantie hiervoor in aanmerking. Op zichzelf zou er veel voor te zeggen zijn, de paasvakantie wat uit te breiden ten koste voor sommigen toch al te lan ge zomervakantie de beschikbaarheid van het arsenaal der gecommiteerden zou op die manier redelijk op te vangen zijn maar er is een ernstige hinder nis gekomen die deze oplossing in de weg staat: de 6terk gepropageerde en nu pas op gang gekomen vakantiesprei ding vergt eerder verdere uitbreiding dan inkorting van de zomervakantie. Een bijkomstige, maar niet uit het oog te verliezen vraag is dan ook nog, hoe de opvangmogelijkheden van 't bedrijfs- meen zullen zijn, wanneer niet meer in de zomer, maar op een andere tijd van het jaar de arbeidsmarkt met tien duizenden jonge krachten zijn reserves groeien ziet. Neen, in de richting waarin het hoofd artikel van het Katholiek Schoolblad haar zoekt, zien we de goede oplossing van de grote examenperikelen nog niet liggen. Preventie of beloning voor extra-prestaties rVEE opmerkelijke zaken zijn bij een onderzoek naar verzuim onder het Amsterdamse gemeentepersoneel aan het licht gekomen: ten eerste ie een kleine categorie van het personeel „veel- verzulmer" zonder dat hiervoor ernstige redenen aanwezig zijn. Ten tweede moet op meer plichtsgetrouwe collega's in toenemende mate een beroep worden gedaan tot een extra-kTachtflinspanning om ln te springen voor hen die onver antwoord verzuimen. Dit verschijnsel doet zich niet uitslui tend voor onder het Amsterdamse ge meentepersoneel, noch onder de over- heidswerknemers meer in het algemeen. Het is ook aanwezig in het particuliere bedrijfeleven en wel met deaelfde on billijke lastenverdeling die er voor de serieuze werkers uit voortvloeit. Een studierapport van het Amster damse Bureau voor de Statistiek oppert de conclusie „dat het dringend nodig is dat deze wanverhouding tot verdwijnen wordt gebracht door preventie van het onnodig verzuim". Om elk misverstand uit te sluiten is er meer dan éénmaal verzekerd dat men niets wenst te onder nemen tegen het verzuim dat werkelijk uit arbeidsongeschiktheid voortvloeit. Over preventie kan men evenwel ge makkelijker praten dan haar toepassen. Zou or al niet veel bereikt worden door een bijzondere beloning voor hen die niet verstek laten gaan en die tot extra prestaties komen om de bijzondere last die voortvloeit uit gewettigd en onnodig verzuim van anderen, te kunnen opvan gen? Men ..zou kunnen komen met een variant op de „aanwezigheidspremie" waarvoor in de mijnindustrie geijverd is; men zou ook periodiek extra-uitke ringen kunnen geven aan hen Hie door hun toewijding ervoor zorgen dat on danks de afwezigheid van anderen de te verrichten arbeid op tijd klaar komt. Preventie lijkt een billijker en gemak kelijker methode, maar in de praktijk i« ze vaak o zo moeilijk te realiseren zonder nieuwe onbillijkheden te schep- Desnoods zonder Frankrijk? DE GAULLES volslagen negatieve hou ding ten opzichte van Engelnnds lid maatschap van de E.E.G. maakt steeds meer Europeanen warm voor de noodop lossing om Parijs dan maar te laten schie ten in ruil voor Engeland en onder EFTA- landen. Uitstoten van Frankrijk - Juridisch al verre van gemakkelijk zou natuurlijk betreurenswaardige consequenties met zich meebrengen: een groot gat in de econo mische. politieke en militaire solidariteit van West-Europa en afbreken van de Duits-Franse verzoeningspolitiek zijn daar enkele voorbeelden van. Maar toegegeven zij, dat Parijs al jaren bezig is dat gat te veroorzaken en dat De Gaulle minstens een paar maal de schijn heeft gewekt voor een stevige alliantie met Bonn de gehele E.E-G. ln de lucht te willen laten vliegen. Maar wanneer ooit zo n harde beslissing om Frankrijk in zijn zelf gekozen Isole ment te laten zitten, zou moeten worden genomen, dienen Bonn, Rome en de Be- neluxlanden zich van één zaak te verge wissen. hoever de facto Engelands be reidheid reikt om politiek en economisch te willen integreren. Op het moment dat men Parijs voor de consequenties van zijn „neen" gaat stel len, moet het „ja" van Londen een geheel zekere zaak zijn. Midden-Oosten blijft moeilijke zaak NAAR het heet betekent de val van Sjelepin een overwinning van de ge nuanceerde politieke lijn op de harde politieke lijn ln Rusland. Dat de genuan ceerde lijn aan de winnende hand was, viel reeds op te maken uit het gesprek dat Kosygin zich met Johnson veroor loofde en valt thans wellicht op te maken uit de tamelijk rustige verklaring, die uitgegeven is naar aanleiding van het lopberaad van de Ooeteuropese landen Nu kan de gematigdheid van deze verklaring ook wel andere redenen heb ben. Niet alle Oosteuropese landen zijn het een« over de mate waarin aan do Arabische landen steun moet worden verleend. De gematigdheid zou dus een soort grootste gemene deler kunnen zijn. In leder geval mag wel aangenomen worden, dat de Russische leiders van thans zziet de minste behoefte hebben aan nieuwe oorlogsdaden In het Midden- Oosten. Met name Podgorni zou zich beijverd hebben dit de Arabische leiders aan hun verstand te brengen. Intussen blijft het in het Midden oosten een moeilijke zaak. De V.N. zijn machteloos gebleken. De Arabische lan den confereren Intensief en hun eens gezindheid is op zijn minst twijfelachtig. Incidenten tussen Israëlische en Egyp tische troepen zijn aan de orde van de dag. Deels zijn zij toe te schrijven aan de omstandigheid dat twee argwanende gewapende machten tegenover elkaar fltaan; deels zijn ze uitgelokt. Waar schijnlijk door Egypte, dat meer belang heeft bij incidenten dan Israël. Egypte heeft immers aan het Suez- kanaal een belangrijke troefkaart, al is het dan geen allesbeheersende troef kaart, omdat de Internationale scheep vaart tenslotte niet met deze waterweg getrouwd is. Niettemin zou het een op luchting zijn als het kanaal weer wend opengesteld. Egypte denkt daar niet aan. zolang de Israël L a aan de andere oever liggen. Geregelde Incidenten zijn uitne mend geschikt om de wereld erop te wijzen, dat een wegtrekken van de Israëlische troepen noodzakelijk is om de rust rond het kanaal te waarborgen cn het te kunnen openstellen voor de scheepvaart. GEEN STERK TRANSPIRERENDE ACTEURS MEER Groot opgezet ontwikkelingsplan voor West-Irian (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door de Verenigde Na tie» Is een algemeen plan voor de ont wikkeling van West Iran, bet vroegere Nederlands Nieuw Guinea ontworpen. De uitvoering ervan kan volgend Jaar al beginnen. De fondsen ervoor sijn reeds beschikbaar. Nederland heeft er ruim 100 miljoen aan bijgedragen. Een en ander heeft minister Udink gistermiddag ln de Eerste Kamer mee gedeeld. Mr. Luns had kort ervoor al gezegd, dat nog deze maand een V.N.- delegatie in Djakarta voorbereidende I besprekingen gaat voeren over de volks stemming, die in 1969 in West-Irian ge houden moet worden. Anguilla kiest onafhankelijkheid ANGUILLA, (Reuter). De inwoners van het kleine eilandje Anguilla ln de Caribische Zee hebben met meer dan 70 procent van de stemmen voor afscheiding van de nieuw gevormde staat St»-Kltts- Nevls-Angullla gekozen. F.r waren 2.000 geregistreerde kiezers. Het referendum was praktisch een formaliteit omdat de bewoners van het eiland als ainds mei hun eigen zaken behartigden nadat zij de staatspolitie, een Inspecteur en twaalf man, het eiland afgestuurd hadden. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het merendeel van de spots en schijnwerpers In de HUver- sumse en Bussumse televisiestudio's zijn in de afgelopen twee jaren voor zien van zogenaamde Infraroodfilters. De hinderlijke warmte-ultstraling van de tientallen Icihtbronnen wordt thans voor ongeveer negentig procent onder vangen door deze Japanse filters, ter wijl een ander deel van de geabsor beerde warmte kan worden afgevoerd vla de lurhtbehandelingslnstallatles. Daarom zal de gangbare uitdrukking „onder de hete lampen van de televisie" die nog menigmaal wordt gebezigd, als men een zwaar transpirerende acteur voor de tv-lamera's In actie heeft ge zien. spoedig tot het verleden behoren. Uiteraard betekent deze nieuwe vinding niet. dat men straks alle medewerken den met „droge" gezichten ln de huls kamers kan aanschouwen In de loon der jaren is het al menigmaal gebeurd, dat een tv-artiest zijn tekst was ver geten en de zwaetdruppeltjes ontstaan door angst en nervositeit zich op zijn voorhoofd aftekenden Maar al met al is het de NTS gelukt om vrijwel alle Infraroodstralingen van de schijnwer pers en andere lichtarmaturen te on dervangen. De ITIS-technici die vijftien jaren geleden nog met watergekoelde studio schijnwerpers moesten werken welke lichtbronnen allerminst bedrijfszeker waren, hebben niet gerust alvorens zij de®e hinderlijke bijverschijnselen tot bijna het absolute minimum hebben gereduceerd. Over watergekoelde schijnwerpers ge sproken: In 1951 werd in het kleine Eerste spreker kreeg ..douche" van waterkoeling Bussumse Irenekerkje de gedenkwaar dige eerste NTS-uitzending de ether in gestraald. De toenmalgie staatssecreta ris mr. J. Cals, zou een officieel openingswoord spreken, gevolgd door een kort toespraakje van wijlen prof. dr. J. B. Kors O.P. de eerste voorzitter van de NTS en tegelijkertijd voorzitter van de KRO. Daarna kwam een elec- tronisch ingenieur de kijkers vertellen hoe nu eigenlijk een tv-uitzendlng tot stand kwam en welk een ingewikkeld toestel een tv-toestel eigen enl ijk wel De Ingenieur had zijn speech op een kleine katheder gelegd, waarachter hij nog even moest plaats nemen, om de cameraman gelegenheid te geven zijn beeld zo scherp mogelijk in te stellen. En plotseling klonk er een oorverdo vende knal. De met water gekoelde schijnwerper boven de ingenieur had het begeven en de spreker van deze avond kreeg een onverwacht 9tortbad van het vrijkomende water. In allerijl kwam de studioploeg ln actie met dwei len en bezems, terwijl de spreker in de sohminkkamer met behulp van enige foehns en een blazende stofzuigerslang een ongewone „droogbehandeling" moest ondergaan. Aangezien de uiteen- Honend applaus voor Lo Vecchio KNOKKE. De bom is gebarsten in het tot dinsdagavond onder een niet meer dan lauwe sfeer gebukt gaande Festival-Knokke. Het drama, nog ver sneld door de onbegrijpelijke jury- beslissing die de Nederlandse ploeg dinsdagavond maar liefst 6 punten minder toekendo dan het tegenvallende Engelse team, trad gisteravond eigen lijk nog onverwacht voor de gloeiend heter schijnwerpers, toen presentator Bob Boon gewoontegetrouw de Jury leden aan publiek en t-v.-kijker» stelde. In de reeks van namen ontbra ken er zonder nadere aankondiging, maar liefst \1er. Die van de Neder landse vertegenwoordigers Lou van Rees en Ageeth Scherphuis en de belde Italianen. De achtergrond van deze ondanks alles nog vrijwel onverwachte sensatie is gauw verteld. Al na het eerste optre den van de Nederlandse ploeg werd de Italiaanse delegatie in de internatio nale Jurij rond uit van klink klaar zwendel beschuldigd. Onder meer door ex-ploegleider Lou van Rees, die uit de halsstarrigheid waarmee de beide Ita lianen de vreemdste toeren bleven uit halen (zij waren hierin overigens niet de enigen) de voor hem blijkbaar enig mogelijke conclusie trok: „Daar werk Dood gevonden kunstschilder niet vermoord AMSTERDAM (ANP) De 32-jarige zeeman-kunstschilder A. Negenman, die dinsdagavond onder nogal mysterieuze omstandigheden dood werd aangetrof fen op de derde etage van een woning in de Marcusstraat in Amsterdam- Oost Is. blijkens een gisteren verrichte sectie, niet door misdrijf om het leven gekomen. Mr M. Vrolijk voorzitter Jac. Marisstichting DEN HAAG De heer mr. M. Vrolijk, oud-minister van C.R.M. Is door het col lege van burgemeester en wethouders van Den Haag benoemd tot bestuurslid van de Jacob Marisstichting. Hij heeft de functie van voorzitter dezer stichting aanvaard ln de plaats van dr. A. C. Schoemaker, die onlangs als zodanig is afgetreden. Nieuwe filter NLW-YORK. A.F.P De UDlversl- te.t van Columbia heeft het produktie- rechi verkregen van een nieuw filter voor sigaretten, dat de hoeveelheid teer en nicotine die de roker binnen krijgt met 60 procent zou verminderen en de smaak van de sigaret niet zou veranderen. Het filler Is uitgevonden door Robert Strick land directeur van de „Allied Testing La boratories". Het nieuws heeft de tabaks- fondsen op de New-Yorkse beurs doen Living Theatre bekroond MESSINA (AP) Julien Beck en Ju dith Malina, de grondleggers van het Living Theatre, de avant garde Ameri kaanse theatergroep, zijn uitgekozen voor de Internationale Olimpiprijs 1967. De prijs zal hun op 29 juli plechtig wor den uitgereikt te Taormina. Voorzitter van da jury was de Italiaanse acteur Vittorio Gasmann. In 1962 werd de prijs gewonnen door Sir Laurence Olivier. ik niet langer aan mee". Hij voegde samen met collega Ageeth Scherphuis de daad bij het woord. Italië zit overigens tijdens dit negende festival van dit lichte (dit jaar helaas maar al te vaak té lichte) lied, hele maal in de verkeerde hoek. De zuide lijke ploeg doet allerlei vreemde din gen. Iets wat door het onbarmhartige publiek met gelijke munt wordt be taald. Daarvan was het afgrijselijke optreden van ene Andrea Lo Vecchio het duidelijkste voorbeeld. In de pers- hoek van de benauwde zaal duwde zich iedereen geschrokken de oren dicht en barstte, toen de stroom valse, of wat erger is, volkomen toonloze tonen ein delijk wa« opgchuucku, te een hels en honend applaus los. Geen wonder dat het de toclj ook niet denderende Belgen totaal geen moeite kostte een simpele overwinning te behalen. Jac. Marisprijzen en Haagse Salon DEN HAAG De heer L. van der Weide, waarnemend-wethouder van on derwijs en kunstzaken van Den Haag, zal vrijdagavond 21 juli in Pulchri Stu dio de Jacob Marisprijzen uitreiken en vervolgens de „Haagse Salon 1967" ope nen. Het is de elfde maal dat deze prij zen, waar iedere beeldende kunstenaar, beroeps of niet beroeps, uit Den Haag en omliggende gemeenten naar kan mee dingen. worden toegekend. Er worden dit jaar drie hoofdprijzen van elk 2.000 gulden uitgereikt: voor schilder-, beeldhouw- en tekenkunst. In elk van deze sectoren worden voorts twee materiaalprijzen toegekend van elk 750 gulden. Behalve de Jacob Marisprij zen zal de heer Van der Weide ook de door het Algemeen Haags Comité be schikbaar gestelde prijs voor werk van niet-beraepskunstenaars uitreiken. De tentoonstelling De Haagse Salon 1967 zal tot en met 12 augustus in Pulchri Studio worden gehouden. ding al een kwartier later moest star ten en de NTS toen nog niet over een rijk kostuumatelier beschikte kwam de hooggeleerde spreker met een klam kostuum, waarvan vooral de rugzijde alle sporen van de onverwachte douche vertoonde, gewoon voor de camera's alsof er niets gebeurd was. Die eerste avond leverde toen nog incidentje op. Tijdens de opvoering van het eerste tv-spei „De Toverspiegel' speelde daarin de twaalfjarige zoon var Wiesje Bouwmeester mee Nauwelijks was het tv-spel teneinde en de uitzen ding afgelopen of de kersverse NTS- voorzitter prof. dr. Kors O.P. werd in het halletje waar hij met zijn hoge gasten aanstalten maakte om zich voor een a per a tl ef naar het gerenomeerde hotel ,.De Rozenboom" te begeven, staande gehouden door een politieman. Deze functionaris kwam proces-verba al opmaken, omdat de NTS, zonder toe stemming van de bevoegde autoriteiten een kind van 12 jaar 's avonds hadden laten meespelen in een tv-«tudio. Als men tegenwoordig ln de avonduren de reclameboodschappen van de STER bevolkt ziet door tal van Jeugdige schnabbelaars, dan la er ook op dit gebied heel wat ln de loop der Jaren veranderd. Trouwens de omroepen wér ken tegenwoordig bijzonder prettig sa men mef, de dames van de arbeids inspectie voor wat betreft het optreden van jonge kinderen in de diverse pro gramma's. „SPEL ZONDER KNIKKERS" Over besteding vrije tijd in toekomst De t.v.-documentaire ,Spel zonder knik kers" samengesteld door Anke Fassen (docente aan het instituut Mlddeloo te Amersfoort) en KR O-regis seur Simon v. Adelberg - heeft de vrije tijdsbesteding in de toekomst tot onder werp. Het staat vast, dat in de toe komst een groeiende bevolking over steeds meer vrjje tijd gaat beschikken. Er zijn gefungeerde prognoses, die rekening houden met een vierdaagse werkweek, met vijf werkuren per dag. Een Franse onderzoeker verwacht dat over ongeveer een eeuw de mens slechts een vijftiende deel van zjjn leven moet werken. Dat is veertigduizend uur ge durende zijn hele leven. BU een gemid delde leeftijd van zeventig jaar blijft de mens 600.000 uur op de wereld, het geen betekent, dat de mens een zee van vrije tjjd moet doorbrengen. De stad van de toekomst zou hiermede rekening moeten houden, maar ln feite wordt er ln de praktijk niet veel aan gedaan. De opdracht die de stad Arnhem aan de beeldhouwer Marius van Beek heeft gegeven om een com pleet plantsoen in te richten, dat op de recreatie van de mensen ln de om geving is gericht, is een uitzondering, In deze KRO-documentaire wordt ook nagegaan wat er ln ons land gebeurt aan creatieve recreatie. Er blijken tal rijke instituten te zijn die opleiden voor creatieve vrijetijdsbesteding, maar het is nog de vraag hoeveel ervan gepro fiteerd wordt in gezin of op school. Aan het vrljetijdsprobleem in de toe komst zitten veel aspecten. Een van de leden van de Werkgroep 2000, die zich met deze materie bezighoudt, zal aan dit programma meewerken. Ned. I, 20.30 uur. Zeepost DEN HAAG Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Rio Beien" (16-7); Australië: ms „Zuiderkerk" (17-7); Ca nada: ms „Harpefjell" (17-7); Chili: ms Ceres" (19-7); Indonesië: ms „Darmstadt" (21-7); Kenya. Oeganda, Tanganjika: ms „Mobeka" (21-7); Ned. Antillen: ms „Chiron" (18-7); Surfhame: ms „Solon" (18-7); Verenigde Staten: ms „Grotedijk" (19-7); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Zonnekerk" (19-7). Inlichtingen betreffende de zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Festivalconcert o.l.v. Daniël Bahrenboim Van 1953 dateert de „Ode an den IVestu'ind" voor cello en orkest door Hans Werner Heme geschreven naar aanleiding van Shelley's gelijknamige in vijf delen gecomponeerde gedichten cyclus. Zoals Henze destijds zeil op merkte, is deze Ode 'n poging poëtische idee, lyrische expressie en muziek in de vorm van een instrumentale vertel ling in elkander te doen overgaan, waarbij geheel wordt afgezien van de conventionele media van deze vormge ving. Impressionistisch van allure maakt de Ode een stuk romantische in druk. Wat we gisteravond bij een uitvoe ring ervan door het Residentie Orkest onder leiding van de jonge, vierentwin tigjarige dirigent Daniël Barenboim Israëli, in Buenos Aires geboren en thans in Engeland woonachtig moch ten ervaren. Uitvoering, die dit wat duidelijk merkbaar met grote zorg bleek voorbereid, waardoor het onder meer de cellist, de uiterst bekwame Siegfried Palm. mogelijk was gemaakt zijn moeilijke partij vrijwel ongehin derd te realiseren. Vraagt men ons naar de waarde en betekenis van deze muziek veertien jaar na haar ontstaan, dan vinden we deze meer interessant dan indrukwek- Interessant door de wijze, waarop ge tracht wordt om een moderne composi tietechniek tot een ontvankelijke en zich niet verzettende hoorder te brengen. Of Henze echter in deze opzet, waarin hij onder meer de dodekafonie als een natuurlijk gegeven tracht te hanteren, geslaagd is, betwijfelen we: het is on ze overtuiging, dat deze Ode mis schien de slotdelen, Marcia Solenne Grave uitgezonderd de onvoorberei de luisteraar voorbij ging. Wat ons per soonlijk betreft, wij vonden veel van wat ons geboden werd al weer voorbij, anders gezegd: de probleemstelling ach ten we lichtelijk verouderd. Dirigent Daniël Barenboim. die de gecompliceerde partituur op bewonde renswaardige manier beheerste, presen teerde zich in deze avond bovendien in twee symfonieën: in Beethovens Eroi- ca en Mozarts Symfonie in A groot (K.V. 201) Speciaal in Mozart heeft hij bij ons een goede indruk gemaakt: zijn bena- dering van deze schijnbaar zo eenvou dige. maar in haar wezen geniale mu ziek, getuige van een eerbiedige schroom, die hem als uitvoerend kuns tenaar sierde. Wellicht had men het geheel iets spiritueler kunnen wensen, de tempi iets scherper genomen, doch de totale indruk was ongetwijfeld gun stig. De bescheidenheid, zo kenmerkend bij Mozart, bleek hij echter in Beetho vens Derde Symfonie verloren te heb ben. Hier was de weergave dermate overdreven, dermate overtrokken, dat de werkelijke zeggingskracht erdoor in boette: de zo heftige bewogenheden, waarvan men getuige was, bleken ons Inziens meer door het hoofd dan door het hart gedicteerd, door de zucht na melijk te epateren. Waarin hij Beethoven en zichzelf te kort deed B. R. ster: Reclameultzendingen 18.55, 19.56, 20.16 uur) NTS: 18.30 uur: Herhaling Tour-rep. 18.45 uur: De Mlnlmolen 18.50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur: De Verrekijker, jeugdjournaal 19.10 uur: Van gewest tot gewest 19.30 uur: Chaplinfilm 19 53 uur: Touristische Ups 20.00 uur: NTS-Joumaal KRO: 20 20 uur: Spel zonder knikkers 20.50 uur: Brandpunt 21.30 uur: Knokke-Festival 22.45 uur: Tweede NTS-Joumaal NEDERLAND II STER: Reclameultzendingen 20.01, 22 00 uur) 20.00 uur: NTS-journaal AVRO: 20.05 uur: De onbekende wereld; Quemoy 20.30 uur: Hoe ontstaat een kunstkritiek 21.10 uur: The wild, wild, west 22.05 uur: Tweede journaal cvk-ikor: 22.30 uur: Televisie morgen nederland i: 15.30 uur: Reportage Tour de HILVERSUM I ncrv: 20.30—22.15 uur: Gevar. programma t g.v. achtste eeuwfeest van Kopenhagen 22.4523.15 uur: Orgelwerken van Jan Radioprogramma rubriek, Radiokrant, 19.30 Gewijde muziek, 2 ensemble, 20.30 Gevar. i progr. t.g.v. 8e eeuwfeest Kopenhage actual., 18.30 Dansorkest, 18.55 Gesproken brief, 19.00 Klassieke muziek; IKOR: 19.30 ;prek; AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Kunst| VERONICA etappe, 22.30 Nieuws 18.00 Jukebox, :i.00—21.30 Nederl. Antillen, 21.30— !.00 Suriname, 22.00 Muziek privé, 23.00 Voor leren- en andere liefhebbers, 1.00 sluiting. BRUSSEL Nederl. (324 m) 18.00 Nieuws, Voor de soldaten, 18.32 Amusements- ek. 19.10 Internationaal koorfestival, Klass. muziek, 21.10 Gewijde muziek. __.ro, 8.10 Het sy iti Noordwljkerhout, 8.20 Voor de kinderen 30 Nieuws, 8.32 Vakantletlps, 8.45 Gram. "i Verzoekprogr. HILVERSUM II avro: 20.30—21.20 uur: Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit 21.20 uur: De honger van Nas ja, hoorspel. d- en tuinbouw, 12.30 Nieuws. 12.40 2.50 Platennleuws, 13.00 Orkestmuz., lesmentsmuziek, 14.00 Operamuziek. I' .Ml' TH! 1' IC. i ichtendgymn., 7.23 Gram., Gram., 9.00 Oper lek, 10.00 Gram., spel, 12.27 Land- en tufnDOUw, 12.40 Sport- revue, 13.00 Nieuws, actual., 13.30 Muzikale lezing, 14.10 Poëziekroniek, 14.20 Showavond; VPRO: Voor thuiszittenden, 18.00 Nieuws. 16.02 Klaas, en mod. muziek. 17.00 Voor de kinderen, 17.10 Muzikale aanwinsten, 17.45 Actualiteiten. HILVERSUM ra (240 m en FM-kanalen): AVRO: 9.00 Nieuws, actual., 9 05 Vrolijk och- tendprogr.. 10.00 Nieuws, 10.02 Arbeidsvlta- bekende artiesten, 16.30 Sorbet: licht platenprogr., 17.00 Nieuws en actual., 17.05—18.00 Pop Party. VERONICA (192 m) 6.00 Ook goelemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt, 10.00 Koffietijd 11.00 Hulsvrouwenverzoekprogramma, 12.00 Muziek bij de lunch, 14.00 Matinee, 16.00 Hits a gogo, 17.00 Gevar. progr., 17.30—18.00 The Teenbeatclub. BRUSSEL Nederl. (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 en 12.48 Lichte muziek, 13.15 en 17.15 Amusementsmuziek, 17.45 Koormuziek. UTRECHT (ANP) Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Toonkunste- naarsbond ls van mening dat het nieu we voorstel van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Hilver sum ten aanzien van de overtollige KRO- en AVRO^ttuïsIcI waarby geen rek^jijg gehouden Riet de aanzien lijk versterkte financiële positie van de AVRO als gevolg van de fusie met RTN, niet gedaan had mogen worden, omdat de grond voor de ontslagaan vraag voor zover deze althans ooit aanwezig is geweest thans in leder geval niet meer bestaat. De directeur van het GAB in Hilver sum heeft namelijk voorgesteld de di recties van de twee omroepverenigin gen AVRO en KRO een ontalagvergun- ning te verlenen op voorwaarde dat de musici nog een jaar in dienst blijven en dat op 1 september 1968 een af vloeiingsregeling van kracht wordt, zulks ondanks het feit dat de directeur van het GAB geen inzicht heeft ln de financiële positie van de AVRO en bovendien de meerderheid van de leden van de ontslagadviescommissie zich tegen het verlenen van de vergunning heeft uitgesproken. Het NTB-bestuur is van oordeel dat het eventueel verlenen van een ontslag vergunning onrechtmatig zou zijn en gebaseerd op volkomen onvolledige in formaties. Het zou een uitermate ge vaarlijk precedent scheppen voor alle in Nederland. VANAVOND VIA NED. II „HOE ONTSTAAT 'N KUNSTKRITIEK?" In de laatste vier jaren heeft de AVRO- televisle een aantal documentaires over de totstandkoming van diverse activi teiten uitgezonden onder de titel „Hoe ontstaat eenAchtereenvolgens kwamen op het scherm: het ontstaan van een toneelspel (1963), ballet, t.v.- spel en revue (1964), concert en roman (1965), tekenfilm (1966) en een gram mofoonplaat (1967). In de negende, tevens laalste afleve ring uit de serie, die is gewjjd aan een begeleidingsverschijnsel van de kunst, namelijk de kritiek, zal samensteller en regisseur Will Simon bewijzen, dat het schrijven van een kritiek een kunst is, maar bovendien een eeuwig gevecht tegen de klok. Dit onderwerp wordt vanavond op het t.v.-scherm gepresen teerd en belicht al de facetten waaraan een kunstpagina moet voldoen. „Om dit hele dynamische proces te laten zien", aldus Will Simon, ,,is uit de vele kranten, die er in ons land zijn, een tweetal gekozen met grote ver schillen en nogal uiteenlopende begin selen. namelyk het ochtendblad De Volkskrant en het avondblad Het Parool, dagbladen waarvan de gebou wen tegenover elkaar staan aan de Wlbautstrnat in Amsterdam. Het bij zondere hiervan is, dat zij op een be paalde manier toch samenwerken. De enorme rotatiepers van De Volkskrant wordt gebruikt voor het drukken van de beide dagbladen. Hiertoe is een koker onder de straat aangebracht, die de kant en klare matrijzen van het Paroolgebouw naar De Volkskrant transporteert, waar deze verder ver werkt en afgedraaid worden. Bij de realisatie van deze documentaire werd uitgegaan van het scenario van A. T. Kamphoff". Voor de filmbeelden zorgde Ruud van Ned. II, tO.30 uur. Aan de Jurytafel in Knokke ontbraken gisteren Ageeth Scherphuis en Lou van Rees. Zij hadden geëist dat de „Italiaan se zwendel" ongedaan zou worden ge maakt en toen men daartoe niet bereid bleek trokken zö zich terug. Een onple zierige geschiedenis die de „standing" van het Knokke-Festival geen goed doet. Wat er gebeurd is: de Italiaanse jury leden waren boos omdat de slechte pres taties van de Italiaanse ploeg in de eerste ronde door hun mede-juryleden met lage punten gewaardeerd werden. Zij gooiden naar de nog te beoordelen prestaties met hun Italiaanse petten en zorgden zo om. voor de onwaarschijn lijk lage waardering die de Nederlandse ploeg in de tweede ronde kreeg. Onsportief? Ja, dat óók. Maar ook nogal dom van die twee Itallaantjes. Omdat de Italiaanse ploeg gisteren in tweede ronde moest verschijnen en duidelijk aantoonde dat de lage waardering (26,2 op een maximum van 60 te behalen pun ten) eigenlijk nog aan de royale kant was. Goed, het was niet allemaal zo slecht als de bijdragen van verschrik kelijke sehreeuwman Andrea Lo Vecchio, maar slecht was het door de bank wél. Zó slecht, dat wat de Belgische ploeg ema presteerde als engelengezang aan deed. Die Belgen waren niet zó goed als de klapgrage zaal zou doen vermoeden, maar het team als geheel maakte een sympathieke Indruk. Zij kregen voor het gebodene 33,15 punten, niet onrede lijk; de Italianen kregen precies het zelfde als in de eerste ronde. Daar zit iets demonstratiefs in en dat geeft ook het boze karakter weer van de waarde die we aan de jury-uitslagen kunnen toekennen. We geven hier de totaaluitslag voor het «einige dat die waard is: 1. Engeland 79.05 punten; 2. Frankrijk 72,9 punten; 3. België 70,3 punten; 4. West-Duitsland 66.45 punten; 5. Nederland 64,65 punten; 6. Italië 52.4 punten. Hetgeen betekent dat de derde prijs naar België gaat en dat Engeland en Frankrijk vanavond aan een onbetrouwbare Jury zullen wor den overgeleverd om vast to stellen wie de beker (èn de meeste frankskes) krijgt. Volgend jaar wordt het tiende Knokke-Festival gehouden. Men zal dan lering kunnen trekken uit de blunders van negen voorafgaande jaren. Men zal dusdoende een hoop to leren hebben. Vg- Beschuldigd van narcoticahandel HELSINKI (S.T.T.) Twee jongelui uit Nederland zijn gisteren door de of ficier van justitie te Tampere in Midden- Finland in staat van beschuldiging ge steld wegens smokkel, bezit en verkoop van verdovende middelen. Ze moeten over twee weken voorkomen. De ver dachten, de in Stockholm wonende mon teur (J. R. en de messbediende M. M.. zijn opgesloten in de gevangenis van Tampere. Nieuwe Spaanse ambassadeur SCHIPHOL, (A.N.P.) De nieuwe Spaanse ambassaddeur ln Nederland, de heer Angel Sanz Briz, is gisteren op Schiphol aangekomen. Tot voor kort vertegenwoordigde de heer Sanz Briz zfln land in Peru. De nieuwe ambassadeur volgt ln ons land de heer José Manuel Anlel-Quiroga y Redondo op, die dinsdag Nederland heeft verlaten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2