LIGA KROETSJEV HAD BEWONDERING VOOR WIJLEN JOHN KENNEDY Dwight Eisenhower: EEN GOED MENS Richard Nixon: PRINCIPE LOOS Parkeermeters in Parijs afgestemd Groot verschil in benadering probleem gezag en gehoorzaamheid in de Kerk Kremlin beïnvloedde verkiezingen Vervoer Hongkong ligt stil Staat in ogen van Fransman een dief... Bedenkingen tegen boek pater Adolfs Met een AM Spaarbiljet 196772 groeit uw spaargeld in bijnavier-driekwart jaar van 1.100,- naar f.133,- Algemene Bank Nederland Bisschoppensymposium toont aan WOENSDAG 12 JULI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 NEW-YORK (AP) Oud-premier Nikita Kroetsjev van de Sovjet-Unie heeft verklaard, dat het Kremlin in 1960 de verkiezingsnederlaag van Richard M. Nixon heeft veroorzaakt en op deze wijze John F. Kennedy tot president van de Verenigde Staten kon maken. Hij noemde in een programma van de NBC-televisie Nixon „een nietsnut een principeloze marionet". Hij zei, dat Nixon had getracht stemmen te winnen door de vrijlating tot stand te brengen van de U-2-piloot Francis Gary Powers, die in de Sovjet-Unie gevangen zat. Het Kremlin doorzag het plan echter en negeerde het verzoek van Nixon, aldus Kroetsjev. Verder noemde hij oud-premier Eisenhower een goed mens, maar iemand, die zich gemakkelijk liet beïnvloeden door zijn adviseurs. Hij had niets dan lof voor Kennedy, die volgens hem zijn land nooit in een dergelijke precaire situatie als nu in Vietnam zou hebben laten raken. Het interview met Kroetsjev was opgenomen ln zijn Darsja (buitenhuisje) bij Moskou. Geen antwoord Kroetsjev zei, dat hij Kennedy in Wenen ln 1961 had gezegd hoe de Sovjet-Unie hem president had gemaakt. „Ik zei hem: u kreeg 200.000 stemmen meer dan Nixon. Nixon had ons gevraagd om Powers, de U-2-piloot, vrij te laten. Als we dit gedaan hadden, zou hij alleen daarmee al een half miljoen stemmen hebben gekregenOm dat daaruit zou blijken, dat Nixon betere contacten met de Sovjet-Unie tot stand had kunnen brengen. Maar we doorzagen zijn plannen. We besloten hem geen antwoord te geven en Powers aan u te geven als u in het Witte Huis kwam". jOver Eisenhower zei Kroetsjev: »,Als ik «wee Amerikaanse presidenten, die ik heb ontmoet, met elkaar zou vergelijken, valt de vergelijking niet in het voordeel van Eisenhower uit. Te oordelen naar de mening van mensen, die hem als militair leider en als staatsman kenden, hadden ze op geen van beide terreinen veel respect voor hem. Ze beschouwden hem als een middelmatig generaal en als een zwak president door zijn zachte karakter. Men moet echter toegeven, dat hij een goed mens is. Eisenhower wendde zich bij meer of minder belangrijke onderhandelingen, die we hebben gevoerd, na elke vraag van mijn kant onmiddellijk tot zijn adviseurs en assistenten voor uitleg of antwoord op mijn vragen". Indruk „Kennedy heeft 'n heel grote indruk op me gemaakt, als mens en als staatsman. Anders dan Eisenhower had hy over alle zaken, die we besproken hebben, een eigen mening en dat stond me aan. Hy had een nauwkeurig geformuleerd antwoord op elke vraag... Zijn gezicht stond me ook aan, soms streng en dan weer opklarend als hij lachteHij was een echte staatsmanhjj noch ik wilde oorlog, dus kwamen we in de Caraïbische crisis tot directe communicatie tussen het Kremlin en het Witte Huis. Kennedy had talent voor 't oplossen van internationale conflicten door onderhandelingen. Ik kreeg daar bewijzen voor tijdens de zogenaamde Cubacrisis. Ik ben van mening, dat als Kennedy nu nog zou hebben geleefd, we een uitstekende verhouding met de Verenigde Staten zouden hebben, omdat hy zijn land nooit in zo'n precaire situatie zou h|Jjben laten verzeilen als nu ln Vietnam". Een gedeelte van de geluidsband is reeds eerder gepubliceerd. Dit deel gaat over de bewering van Kroetsjev, dat de Sovjet-Unie als overwinnaar uit de bus gekomen is in de Cubacrisis. omdat van de Verenigde Staten de toezegging werd verkregen, dat ,Cuba niet zou worden aangevallen. Ook reeds gepubliceerd is het deel van de band, waarin Kroetsjev partijvoorzitter Mao Tse-toeng van China „een kleinburgerlijk figuur met een keuterboeren- natuur" noemt. HONGKONG (AP) Door terreuraan- vallen en dreigementen is het openbare vervoer te Hongkong voor tweederde ko men stil te liggen. De politie bestrijdt de ongeregeldheden met vuurwapens, traangas en mobiele patrouilles, die door middel van helikopters worden gediri geerd. Honderden beangste buschauffeurs en trambestuurders zijn thuisgebleven tien duizenden arbeiders in alle delen van de stad zijn op weg naar hun werk ge strand. Van een vervoermaatschappij re den slechts 159 van haar 734 voertuigen. Een andere maakte bekend, dat 180 van haar 350 bussen reden. Een derde wei gerde cijfers te verstrekken, maar de gebruikers maakten bekend, dat op som mige lijnen helemaal niet gereden werd en dat op andere zo nu en dan gereden werd. De politie is uitgerust met gewe ren, kerabljnen en revolvers. Volgens de politie bezoeken communistische agen ten de huizen van de arbeiders der openbare vervoerbedrijven. De vrouwen en kinderen, zeggen zij dan, lopen ge vaar indien de mannen blijven werken. De politie heeft een aantal arrestaties verricht Kerkvervolging in Albanië VATICAANSTAD (Reuter) Het Vaticaan heeft bekendgemaakt, dat in Albanië alle kerken gesloten en sommi ge beschadigd zijn. Volgens het Vati caanse blad „Osservatore Romano" is de actie tegen de kerken in Albanië plotseling verhevigd. In een bepaalde plaats was een kerk in brand gestoken, waarbij vier priesters omkwamen. In juni was alleen nog de kathedraal in Ti rana open, doch nadat een anti-religieus geschrift bij de ingang was aange bracht werd ook dit gebedshuis geslo ten. Volgens het blad schijnt de actie niet meer alleen van politieke aard te zijn, maar het karakter te hebben ge kregen van de activiteiten van de rode wachters in China. Meer treinen van en naar Rusland UTRECHT (ANP) De bezettings graad van de treinen naar en van Rus land neemt regelmatig toe. De laatste jaren komen steeds meer toeristen naar de Sovjet-Unie en het aantal Russen, dat naar het buitenland reist, wordt ook steeds groter. Deze ontwikkeling in het reizigersverkeer heeft de Russische spoor wegen ertoè gebracht het adntal inter nationale treinen aanzienlijk uit te brei den. In de verbinding met de Westeuro- pese landen zullen ook verschillende ver beteringen komen. Deze zomer worden in de dagelijkse verbinding Moskou- Berlijn twee nieuwe doorgaande rljtui- g ennaar Parijs opgenomen. De verbin ding met Hoe kvan Holland en aanslui tend met Engeland wordt uitgebreid tot een dagelijkse verbinding. (ADVERTENTIEI als u met vakantie gaat Vergeet hun Liga niet. Zorg voor hun ge zondheid. Liga. gemakkelijk om mee te ne men, zó gereed. In de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruchtesap,fruit, groente... en droog uit de hand de veelzijdige voeding KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND I (Van onze correspondent Lucas Kleijn) Voorlopig hebben de Parijse automo bilisten hun zin gekregen, want met 47 tegen 41 stemmen heeft de gemeente raad van de hoofdstad geweigerd de prefect te volgen, die parkeermeters wilde plaatsen langs de voornaamste trottoirs. Het zouden meters worden op de Concorde, de Madeleine, Place Ven- „Het graf van God Jyoti Mode. een 24-jarige Indiase in Engelandgaat eerstdaags volgens de hindoeritus huwen met Surendra Kamath (28). Het huwelijk wordt in Londen gesloten. Zoals de traditie eist, zijn de handen van de bruid beschilderd. Man dood gevonden onder keukengootsteen AMSTERDAM (ANP> Op de derde verdieping van een huis ln de Marcus- staat in Amsterdam-Oost is de 32-jarige zeeman -kunstschilder A. Negenman on der merkwaardige omstandigheden dood aangetroffen. Naar de doodsoorzaak stelt de recherche een onderzoek in. Er waren op het hjk. dat gekleed in de keuken lag. geen uiterlijke tekenen van geweld waar te nemen. Hij werd opgevouwen gevonden in de ruimte onder een goot- Geen sprake van schrijfverbod (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Pater Robert Adolfs, de prior van het Augustynenklooster te Eindhoven, ls ln moeilijkheden met' de kerkelijke overheid gekomen door zijn goek „Het graf van God", vorig jaar ver schenen in de Amboreeks en sindsdien in enkele talen vertaald. Van een schrijfverbod, dat hij volgens een bericht in Het Vrije Volk van heden ochtend zou hebben gekregen, is voor alsnog' geen sprake. Wel zijn ër aanwij zingen, dat een dergelijk schrijfverbod op korte termijn tot een serieuze moge lijkheid behoort. Pater Adolfs heeft ons ln een kort onderhoud de ware toedracht van de fei ten uit de doeken gedaan. Nadat er reeds enige tijd vanuit het generalaat der Augustijnen te Rome bezwaren tegen het bovengenoemde boek waren geuit (waarschijnlijk naar aanleiding van re cente vertalingen) en onder andere ge vraagd was de verspreiding van het boek stop te zetten, hetgeen uiteraard niet kon worden toegezegd, kwam enkele weken geleden de assistent-generaal der Augus tijnen naar Nederland om pater Adolfs te spreken. Hij las hem een recensie voor. die door de congregatie voor de geloofsleer was1 gemaak: en die erg negatief was uitge vallen. Een afschrift ervan kon pater Adolfs niet krijgen. Tegelijk gaf de as sistent-generaal hem een lijst van 10 vra gen, waarop schriftelijk moest worden geantwoord. Op pater Adolfs vraag wat j hem kon overkomen, als zijn antwoord niet naar genoegen zou z(jn. kreeg hij I te horen: minstens een schrijfverbod. „Ik heb die vragen nauwkeurig nage-1 lezen", aldus pater Adolfs, „en ben tot de conclusie gekomen, dat ze niet-te be antwoorden zijn. Ze gaan uit van een ons totaal vreemd geworden visie, ze slaan voor ons gevoel nergens op. Daar om heb ik aan mijn generaal een alge mene brief geschreven, waarin ik uitga van de veronderstelling, dat men in Rome aan mijn orthodoxie twijfelt en ik, om deze twijfel uit de wereld te helpen, uitdrukkelijk verklaar, dat ik alle oecu menische geloofsbelijdenissen en alle uit spraken van alle concilies onderschrijf. In mijn boek", aldus mijn verweer, „heb ik geen apodictische uitspraken wülen doen. Ik heb alleen een aantal zaken ter discussie willen stellen". Zo liggen de zaken op het ogenblik. Van een schrijf verbod is (nog) geen sprake. Mogelijk neemt men in Rome genoegen met de brief, die pater Adolfs aan zijn generaal heeft geschreven. Het boek, waarom de hele discussie drait, wil een antwoord geven op de vraag, of de Kerk nog een toekomst heeft, nu vel theologen God dood ver klaren. Het schept kritische aandacht aan de God-is-dood-theologie. Het be handelt een aantal kwesties, die in het licht van deze theologie voor alle ker ken, ook voor de rooms-katholieke Kerk, actueel zijn geworden. ADVERTENTIE I Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een I extra premie van f20.-. Dan la het rendement i ruim 9 V',o Folders en Inlichtingen bij al onze kantoren. Afstand bijna niet te overbruggen (Van een onzer verslaggevers) NOOKDWI.I KKRIIOl'T De eerste dag van hel symposium der Europese bisschoppen heeft al meteen een groot verschil in benaderingswijze van de hui dige problematiek te zien gegeven. On derwerp van bespreking was: gezag en gehoorzaamheid in de kerk. Bisschop F. Marty van Reims, sprak erover vanuit zijn eigen dagelijkse ervaring: zijn be toog was levendig en direct. Bisschop Carlo Colombo, de privé-theoloog van de Paus. gaf een uitvoerige, scholastie ke beschouwing weg. die recht uit de studeerkamer bleek te zijn gekomen. Doctrinair tractaat en levend getuigenis met daar tussen in een bijna onover brugbare afstand. Bisschop Marty vertelde heel een voudig hoe hfl het kerkelijk gezag en de gehoorzaamheid ln zijn leven had ervaren: ale seminarist, ala jong pries ter, als kapelaan, als pastoor, als bis schop. „Toen ik seminarist, kapelaan en pastoor was. heb ik mijn bisschop gehoorzaamd", zei hij, „het viel m(J niet moeilijk. Ik zag hem als chef en I als vader, want mijn beide bisschoppen waren goede mensen. Maar van een echte dialoog was geen sprake En ook niet van een delen in de pastorale lasten". I Toen hy bisschop geworden was. I probeerde mgr Marly goed te zijn. In feite was hij dikwijls ie gqed. ..Maar dat kwam meer uit bezorgdheid voor in(jn persoonlijke gemoedsrust voort dan uit het bewustzijn dat wij samen de 1 verantwoordelijkheid voor het bisdom deelden". Geleidelijk aan begon hy, on- I der invloed van de Katholieke Aciie en I de Mission de France om te schakelen I naar een meer moderne aanpak van de bisschoppelijke gezagsuitoefening. Maar de doorslag gaf het concilie. Mgr. Marty haalde een feit aan om de draagwijdte van de verandering te il lustreren. ..Kort geleden stelde een bis schop bij de priesterwijding de vraag: Belooft gij aan m(j en aan mijn opvol gers eerbied en gehoorzaamheid? Ja, antwoordde de jonge priester. Ik beloof het, maar ln dialoog. De~e jonge pries ter wilde geen condities stellen, die z(jn gehoorzaamheid beperkten, maar alleen aangeven wat h(j onder een eigentijdse gehoorzaamheid verstond. Mgr. Marty erkende dat het hem niet gemakkelijk viel het gezag op deze manier uit te oefenen, maar hy vond het wel de moeite waard, onder anderen omdat zo de eigenlijke feiten aan het licht komen. „De agressiviteit van de priester en van de leken is dikwijls een teken van waarachtigheid en van ver trouwen. Het is langs deze weg dat men de werkelijke problemen op het spoor komt en dat de echte crises zich vertonen". En hy besloot met te zeggen dat de bisschop zijn gezag meer moet uitoefenen als apostel dan als baas. „Het diocees hoort niet aan ons toe. Het ia een zaak van ons allemaal, priesters en gelovigen. Het gezamenlijk dragen van de verantwoordelijkheden is de basis van elk gezag en van elk gehoorzamen". Heel anders klonk de verhandeling van bisschop Carlo Colombo. Hij noem de het kerkelijk gezag fundamenteel onafhankelijk ten opzichte van priesters en gelovigen: „God heeft het zo gewild en er is nooit meer Iets aan Ie veran deren. „Natuurlijk kan ds bisschop bin nen deze gegeven structuren menselijk en evangelisch optreden, dat moet hy zelfs doen. Er moet dialoog zijn, er moet liefde heersen en onderling begrip. Maar da struoturen zelf liggen vast. En die vestigen een gezag dat onafhankelijk ia ten opslchte van de gemeenschap. De door het concilie aanbevolen priester- aenaat en pastorale raad behoren dan ook geenszins tot het wezen van de Kerk. De bisschop kan ze inschakelen als hy dat wil, Precies zoals de Paus dat met het wereldepiscopaat kan doen. Deze organen zyn op het ogenblik zeer bruikbaar, uitermate nuttig, zy moeten overal worden Ingevoerd, maar, en hier citeren wy bisschop Colombo letteriyk: „Ze kunnen niet worden gefundeerd op het Goddelijk recht". Zijn betoog was voor velen een te leurstelling. Niet het minst omdat men zich permanent bewust was, dat hier gesproken werd door de prtvë-theoloog van de Paus. Zijn betoog kon het niet halen bij het persooniyk levend getui genis van mgr. Marty, die niet uit de boeken putte maar uit zijn eigen pasto rale ervaring. Naar aanleiding van beide referaten werden 's middags In kleine groepen discussies gehouden. De algemene indruk ls, dat praktisch alle bisschoppen een gezagscrisis signaleren, dat zij er niet van ondersteboven zijn, dat zy er veel positiefs ln zien on dat s(j probsren een oplossing te vinden, meestal langs de weg van de dialoog. Na de discussies werd een partijtje ge voetbald, waarbij de kardinalen Suenens en PeHegrtoo turnen ds doelpalen ston- dóme en langs de kaden van de Seine. De opbrengst zou onder meer gebruikt worden om het controlerend personeel te betalen en als er dan nog wat over bleef zou daar het fonds voor de wegen en parkeerplaatsen mee worden gespekt. De raad was, zoals men uit de stem ming ziet, verdeeld. De tegenstanders, in de meerderheid, gingen van het standpunt uit, dat de straat vrij be hoort te zijn. Vandaag een belasting op de automobilisten, morgen een belasting op de voetgangers als die een spijker pad gebruiken. Verder zit er voor hen een grote onrechtvaardigheid ln, dat de een op Place Vendöme moet betalen, terwijl een ander een of twee straten verder voor niets mag staan. En ten slotte komt daar nog bij de ingeboren haat van iedere Fransman togen de staat, die in zijn ogen een dief is. Men vertrouwt de lieden niet, die op de geld zak zitten. Wij moesten leder Jaar een vignet kopen en dat altijd bij ons dra- gen, met het rijbewijs. Een vignet ls vrij duur, voor een doodgewon* eend al zestig frank en duurder naar verhou ding van de grootte van de wagen. De opbrengst van de vignets zou besteed worden voor de ouden van dagen. Van daar de naam solidariteitsfonds. Maar de oudjes hebben er naast gezeten, want toen de linkse regering, die het vignet had Ingevoerd, door oen rechts kabinet werd vervangen, haalde de nieu we minister van Financiën alle vignetop brengsten naar zich toe en gaf er een andere bestemming aan. Men fluistert! voor de A- en H.-bom. De voorstanders van do parketrme- ter hadden geen overwegend bezwaar. Heel veel automobilisten, zeggen zij, hoeven niet met de wsgen naar da bin nenstad te komen. Laat hen de trein of bus of metro nemen. Dat komt de open bare middelen van vervoer ten goede en bovendien ontlast men het toch al zo drukke verkeer. En wie zijn auto toch met alle geweld wil gebruiken, goed, die moet er dan maar voor betalen. Er wat voor over hebben?, zeggen de tegenstanders. Een zakenman verhaalt het op zijn klanten, en wat dacht men, dat de dokter, die patiënten moet be zoeken, het geld voor de purkeermeter uit eigen zak betaald? Hij zet het op zijn nota en de patiënt betaalt, dus uit eindelijk is het toch weer het publiek dat voor de lasten van de parkeerme ters moet opkomen. De prefect heeft zijn uiterste beat ge daan om de parkeermeters er door te slepen. Aan wegverbetering zo pas de nieuwe tunnel onder de concorde moet zoveel worden gedaan, dat de gel den uit de lengte of de breedte moeten komen. Uitbreiding van de blauwe zone helft niet, want aan de rand van die zo ne gaan de auto's zich hoe langer hoe meer ophopen. Een parkeermetcr, zegt de prefect, brengt royaal zijn geld op. Maar de prefect kon hoog of laag springen, hij haalde het niet en toen er gestemd moest worden verloor hij het. De linkerzijde stemde tegen, de rechter zijde. hoofdzakelijk Gaullisten, was ver deeld. En zo werd het 47 tegen 41. Voor lopig blijft de straat dus vrij. We moe ten het Jaar 2000 maar zien te halen, want dan. zo heeft de prefect gezegd, is de Parijse binnenstad voor alle par ticuliere auto's gesloten. Wie dan leeft, wie dan zorgt. Directeur De Doelen neemt ontslag ROTTERDAM (ANP) De heer Paul Verbist in 1963 uit 70 kandidaten gekozen als directeur van het toen nog in aanbouw zijnde concert- en congres gebouw „De Doelen" ln Rotterdam, zal nog dit jaar ontslag namen. Reden van dit besluit ls een verschil van mening met zijn werkgever, het gemeentebe stuur van Rotterdam, over de admini stratieve en organisatorische kant van

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5