S)a£eid6eSotvwi/iit SCHILDPAD Bijzondere mannendans uit India op komst Zeven Hoofdzonden5 bleken pekelzonden RADIO VANAVOND PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 JULI 1967 Burgemeesters benoemingen ONGEVEER tezelfder tijd dat D-'66 ale «en van zijn actiepunten het kiezen In plaats van benoemen van burgemeesters lanceerde, begon de Amsterdamse crisis xlch te bewegen in de richting van een voor de burgemeester persoonlijk drama tische ontknoping. Iedereen weet dat bij de benoeming van de opvolging van de heer Van Hall een procedure is gevolgd die wettelijk alle spelregels in tact liet. maar waarbij toch in feite werd afgeweken van een beleid als de overheid gewoonlijk voert. Er heeft overleg plaatsgevonden met de plaatselij ke autoriteiten en de benoeming van oud- minister Samkalden is er een geworden na overleg met de vertrouwenslieden van de Amsterdamse burgerij. Nu is zo'n benoeming ..na overleg" natuurlijk toch heel iets anders als een verkiezing waarbij een optelsom van stem men beslist en voor de burgemeestersbe noeming zelve geen enkel overleg meer behoeft plaats te vinden. Maar kennelijk blijven vele Nederlandse burgers meer ontvankelijk voor ongunstige ervaring met gekozen burgemeesters elders dan voor de schone argumenten die D-'66 aanvoert. Tenminste, we geloven niet dat de natie warm loopt voor deze manier van Inschakelen van de burgerij om de democratie wat te verdiepen. WSL krijgen we de Indruk, dat er grote Interesse bestaat om bij burgemees tersbenoemingen de soli van minister voor Binnenladse Zaken en van de commissaris der koningin wat af te zwakken en het ensemblewerk belangrijker te maken. Onder ensemblewerk dan te verstaan voor stellen casus quo adviezen en commenta ren uit de plaata waar de nieuwe burger vader moet gaan besturen. Kort na de benoeming van prof. Sam kalden en de hieraan voorafgegane hea rings bleek, dat ook in Middelburg en Maastricht een groot verlangen leeft om gehoord te worden bij de benoeming van de nieuwe eerste burger. Weet het zittende kabinet voor deze groeiende en zeer begrijpelijke belangstel ling een goede wijze van Inschakeling te vinden, dan wordt een actueel geworden probleem waarschijnlijk opgelost op een betere manier dan bij burgemeestersver kiezingen ooit het geval zou kunnen zijn. Er valt alles voor te zeggen, dat de gemeente waar de man (of vrouw!) be noemd moet worden, meer bij de benoe ming gekend wordt dan in Nederland regel la geweest. De manier waarop dit gebeurt en de mate van het overleg be hoeft voor kleine en grote gemeenten niet dezelfde te zijn; soms zal men kun nen volstaan met het contact opnemen met wethouders, soms verdient het ten zeerste aanbeveling de fractieleiders bij het overleg te betrekken. OVERLEG plegen wil bepaald niet zeg gen, dat de benoeming zou moeten ge schieden uit een door de plaatselijke autoriteiten op te stellen voordracht: dan mindert Immers drastisch de kans, dat men bekwame krachten van buiten de gemeente een promotie kan laten maken, ris der koningin wat af te zwakken en *t meenten meer dan eens een prima burge meester heeft bezorgd De voordracht kan het resultaat zijn van samenspel tussen de gemeente in kwestie en de hogere autoriteiten, waar bij dan eveneens overleg kan plaatsvinden over de voorkeur en over de motieven die daarbij gelden. Weet men op die manier eikaars ver trouwen te winnen, dan zal niemand be zwaar ertegen hebben dat het laatste woord niet aan de stembus, maar aan een benoemende Instantie wordt gelaten. Dan kunnen de aan elkaar geteste inzich ten van bijvoorbeeld de top van de plaat selijke bestuurders en van instanties als commissaris der koningin, minister van Binnenlandse Zaken en in belangrijke gevallen het complete kabinet voor benoemingen zorgen die door het zorgvul dig beraad dat eraan vooraf gegaan is, het beste doen veronderstellen. Dan reduceert men in elk geval ook ongewenste druk vanuit politieke partijen, van vriendjespolitiek en van te eng gerich te plaatselijke opvattingen. Dit laatste ge vaar schuilt Juist levensgroot in een sys teem van burgemeestersbenoemingen via de stembus. Meer klachten OVER reclame-televisie viel dezer dagen te lezen: „Er valt nog veel zinnigs te doen om te komen tot een zindelijke reclame". In onze krant hebben we al meer dan eens met bezorgdheid de vraag gesteld, of onze televisiereclame wel zo goed of onschadelijk is. als sommige reclamema kers beweren. Kennelijk staan we dus toch niet alleen met onze klacht. Het bijzondere evenwel Is, dat het hleitïoven overgenomen vonnis uitgesproken werd door het blad van de katholieke werk- Een van de redenen van de bezorgdheid van de Katholieke Werkgever is. dat de kritiek van het publiek zich niet richt tot de reclamemakers, maar tot de producen ten van de aangeprezen waar. Uit termen als „zinnig" en „zindelijk" blijkt noch tans ,dat de schrijver van het scherpe En hij heeft gelijk. Want men kan nu wel 6tellen dat de kinderen meer tuk op televisiereclame zijn dan de volwassenen, niemand kan garanderen dat deze animo op de duur niet schadelijk werken zal. Naar verluidt gaat men in Hilversum straks ook overstag wat betreft de strikte schelding tussen tv.-reclame en kinder programs. Een feit is, dat de kinderen toch kijken, zodat de onzindelijke kant van de reclame hen niet bespaard blijft. Des te meer reden dus om aan het peil van de reclame hun niet bespaard blijft, te doen. Want voor een groot deel van de spots nemen we zonder voorbehoud de benaming van de Katholieke Werkgever over: verborgen verleiders. En nog smake loos op de koop toe! Kathakali Danstheater Den Haag wacht aanstaande vrijdag In de Koninklijke Schouwburg op de val reep van het Holland Festival een blj- tondere dansverrasslng. Dan komt na melijk het Kathakali Danstheater uit Ke rala In Zuidwest India scenes dansen uit het oeroude Indiase heldendicht, het Mahabharata. Het geluld van de schelp- trompet kondigt de voorstelling aan. die Dame Margot en partner Rudolf 5 uur in cel SAN FRANCISCO (AFP) De twee bekendste sterren van het Britse Ko ninklijke Ballet, de 49-jarige balletdan seres Margot Fonteyn en de 29-jarige Rudolf Noerejev, zijn dinsdag ln San Francisco gearresteerd bij een overval door de politie op een woning waarin marihuana sigaretten werden aange troffen. Vijf uur later werden zij met zestien anderen vrijgelaten. ZIJ moesten 330 dollar per man borg storten. Nadat het danspaar opgetreden was in de ope ra van San Francisco en het avond maal had genuttigd was het door jon geren uitgenodigd. In de vroege ochtend uren greep de politie ln na klachten van de buren over te veel lawaai. Later heeft de openbare aanklager ln San Francisco meegedeeld dat er naar zijn mening onvoldoende grond was geweest voor de arrestatie. Hij heeft besloten geen vervolging te zullen instellen. Vermindering Britse troepen in Duitsland LONDEN (AP) Engeland sal de sterkte van tljn troepen in West-Dults- land misschien opnieuw Inkrimpen als de Westduitse plannen voor een bezuini ging van twee miljard Mark op de de fensie doorgaan. Dit hebben zegslieden uit regeringskringen in Londen gesegd. Ze verkslsrden dat een verdere ver mindering von de troepensterkte kan voortvloeien uit een Westduitse weige ring om de kosten van de troepen in de buitenlandss deviezen voor Engeland te compenseren met orders ln Enge land. In de jaren 1988-1969. Momenteel wacht men in Londen op de officiële toe stemming van generaal Lemnltzer, de geallieerde opperbevelhebber ln Europa voor het terugtrekken van een brigade uit West-Duitsland. De Amerikanen heb ben reeds na overleg binnen de NAVO besloten tot een vermindering van do troepensterkte in West-Dultaland met 35.000 man. In India ïelf van 9 uur des avonds tot 6 uur in de morgen duurt; vele nachten achtereen. Als men bedenkt, dat de speciale make-up een beweeglijk masker, waarvan uit rijst gemaakt papier-ma- ché de basisgrondstof is ponden weegt en als het ware „per spier" wordt opge legd, dan ia het duidelijk, dat deze pressieve grime ook vele uren voorbe reiding vergt. Elke dag wordt in de maarde school, de Kalamandalam, hard getraind aan de bijzondere danstech- nlek, die deze Indiase mannendans vergt. Kathakali katha is de wijze waarop het verhaal (kali) wordt verteld ls één van de voornaamste dansstijlen van In dia. van welke de oudste, de Bharata Natyam, de Kathak, de Manlpuri reeds meermalen in ons land werden gedanst. Kathakalidans atamt van de dorpswei den, door flambouwen verlicht. Uitgangs stand is een diepe hurkzit westerlin gen noemen dit O-benen waarna op de buitenkant van de voet wordt gedanst. In het ensemble van Mrinalinl Sarad- bai kwam een tiental jaren geleden de Kathakalidanser Chatunnl Ranlcker naar Nederland, maar nu komt een gehele groep van uitstekend Kathakalidansers. Uiteraard zal de westerling niet zonder meer de 8 soorten van kijken, de 9 stan den van de oogbal, de 7 verschillende posities van de wenkbrauwen, de 9 ge moedsuitdrukkingen van het gelaat, waarvan de beide helften musculair verschillende, onafhankelijk van elkaar werkende expressies kunnen zien, en de vele honderden moedra's of hand houdingen kunnen onderkennen. Dat zal hem echter niet beletten de tijdloze schoonheid van dit mimische dansdrama waarbij zangers en musici op het toneel zitten te ondergaan. Ook de westerling wordt aan het slot van deze voorstelling, die een zeer bijzondere gebeurtenis be looft te worden, geconfronteerd met Krishna's eeuwige glimlach, die het dier in de mens doodt. Plattelandsjon geren naar Brazilië DEN HAAG (KNP) Op 15 septem ber a.s. vertrekt er een groep platte landsjongeren naar Brazilië om geduren de ongeveer zes maanden te werken In de gezinnen en op de bedrijven van de landbouwvesttglng Hollnmbra bij San Paolo. Reeds eerder verbleven 4 groe pen op eenzelfde wijze in Brazilië. De stage wordt georganiseerd door de or ganisatie van de katholieke platte- landsjongeren om jongeren de gelegen heid te geven al werkende Brazilië en de Brazilianen van nabij te leren ken nen. Eventuele deelneemers aan het pro gramma moten rekenen op ongeveer 1200 gulden aan kosten. populair, maar ook ons meest verwaarloosde huisdier (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een schildpad als huisdier. Het is een slogan die dierenhande laren met name de laatste jaren met succes bezigen. By honderden tegelijk laten zU deze dieren overkomen uit Noord-Afrika. Italië en Turkije. Ze zqn popu lair, die trage, ln zichzelf gekeerde kruipers. Maarde schildpad ls ook het meest verwaarloosde dier van onze hulskamers. De heer J. G. Nieuwendqk van Artls kan daarover meepraten. Vorig Jaar werden er bijna 300 schildpadden bij Artls „terugbezorgd". De meesten waren niet meer te redden. Longontsteking, huid ziekte, verweking van bet rugschild of kalkgebrek; het rijn ziekten, veroorzaakt door een foutieve behandeling. Er sterven er jaarlijks honderden door een fou tieve voeding. Jaarlijks sterven honderden door verkeerde voeding Er wordt volgens de heer Nieuwen- dljk door de handel gestreefd naar een zo hoog mogelijke afzet van schildpadden. „Maar ik krijg het ge voel dat hiermee tevens een belang rijk deel van de service aan de klant wordt vergeten: de voorlichting over de wijze waarop men de dieren moet verzorgen". Met het dierenleed, veroorzaakt door een verkeerde voeding, wordt Artis vooral geconfronteerd tijdens de va kanties, als de schildpadden tijdelijk onderdak moet worden gebracht. („Na mijn vakantie kom ik het dier terughalen", blijkt overigens vaak een loze kreet). Schrikbarend is ook het aantal schildpadden dat in het water wordt geworpen. De vuilnisbak ia voor sommigen ook een aardig plaatsje om de dieren kwijt te raken. De verzorging van schildpadden is niet gemakkelijk. Er wordt veel ge duld gevraagd en een gevarieerd da gelijks menu kan niet ledereen samen stellen. Daar staat men vaak niet bij stil als men zich zo'n dier aanschaft. De handelaar zegt: „Alles staat in de folder die aan de klant wordt uitge reikt. Wij zijn zelfs verplicht een fol der te geven. Maar dikwijls wordt het verkeerde voer in het bakje ge daan. De folders zijn in het Neder lands gesteld. Iedereen kan toch Ne derlands lezen. Of ik wel eens klach ten krijg? Welnee, als de schildpad is verkocht, is voor mij de kous af". De handelaar schuift dus alle schuld op de klant af. De heer Nieuwendijk echter betwijfelt of die voorlichting aan de klant nu wel zoveel aandacht krijgt. Jaarlijks immers sterven er honderden schildpadden door een ver keerde voeding. Misschien vertelt de dierenhandelaar niet of een moeras- of landschildpad wordt verkocht, op pert de Artisman. „Wij zijn ook be gonnen met het uitgeven van folders over schildpadden. Mogelijk kunnen we daardoor een hoop dierenleed voorkomen. Want voorlichting ln deze is bijzonder belangrijk". Verstoten uit de huiskamers of zo maar uit de goot geraapt liggen de schildpadden in Artis ln grote bakken bij te komen van een (vaak uit onwe tendheid voortkomende) slechte ver zorging. Na een lange, zorgzame be handeling verhuizen ze naar het Ar- tisasiel, van waaruit ze vaak weer in Nederlandse hulskamers terechtko men. Met de gratis verstrekte folders hoopt Artls te bereiken, dat de popu laire dieren te zijner tijd weer niet als verwaarloosde wrakken bij Artis worden afgeleverd, of door een kind uit de goot van de straat moet wor den gepakt. Festivalpremière Ned. Dans Theater Het Nederlands Danstheater heeft de kans op tartend tijdtheater laten glip pen, taant Brechts Zeven Hoofdzon den met de ijzersterke muziek van Kurt Weill werden in de regie van Anna So- kolow typerend, dat het programma niet van choreografie spreekt alleen maar pekelzonden. Wij geloven niet, dat Sokolow Brecht doorleeft, want anders had ze de lotgevallen van praktische Anna en haar heetbloedige, gelijknami ge zuster niet in een aantal schetsmati ge, losse scenes geïllustreerd. Er werd op het danspodium aan Brechts strijd tegen de schijnmoraal geen enkele dimensie toegevoegd. De ze zonden bleven anecdotisch, eabaret- tesk en parodistisch. Ook de tekst beet nergens, omdat Ileana Melita als Anna I eenvoudig te mooi zong. Marian Sar- stadt als Anna II draalt op de losse toer dansvaardig door alle taferelen heen, maar of zij blij is met deze rol betwij felen wij. Daarvoor klonken de enkele clausjes, die zij moest zeggen, ook te schools. Subliem was daarentegen het mannenkwartet John Vierkens, Tom Haenen, Reinier Schweppe en Marius van Altena dat Brechts sarcasme een duidelijk gezicht gaf. Het Ned. Balletorkest onder leiding van Peer Erös was af en toe aan de snelle kant, maar deed verder zijn best een teveel aan instrumentale lyriek te vermijden. De aankleding van Jan van der Wal in de stijl van de dertiger jaren was voorbeeldig. Er was gisterenavond in het goed be- Nederland verloor weer in Knokke KNOKKE Na een halt uur wachten bleek gisteravond ln Knokke dat de Nederlandse ploef, die stukken beter voor de dag kwam dan vrijdag jJ. slechts 330'/j punt had verworven tegen S9*K- TROS op 1 okt. C-omroep AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Televisie Radio Omroep Stich ting (TROS) heeft officieel bericht ontvangen van de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk dat met ingang van 1 oktober as. aan de TROS zendtijd ls toegewezen ais om roeporganisatie-C. De minister heeft de Nederlandse Televisie Stichting en de regeringscommissaris voor het ra diowezen van dit feit in kennis gesteld. Kamerlid vraagt handhaving verbod tv-reclame alcoholica DEN HAAG (ANP) Het Tweede - Kamerlid de heer Voogd (PvdA) heeft de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk schriftelijk ge vraagd of het waar is. dat de STER ln de reclameraad heeft voorgesteld het verbod van reclame voor alciholhou- dende dranken op de televisie op te heffen. De heer Voogd, die van mening is, dat de invoering van deze reclame op de televisie ln hoge mate onwense lijk 16. zulks in het bijzonder met het oog op de veiligheid van het verkeer, vraagt de minister het genoemde ver bod te handhaven. DE FILM VAN VANAVOND In zijn uit 1953 stammende film „I confess" (Ik beken) heeft regisseur Al fred Hitchcock het biechtgeheim als on derwerp genomen. Dat was ook in die dagen niets nieuws: veel erbarmelijke toneelstukken en evenzovele slechte films waren al aan het biechtgeheim gewijd. Maar Hitchcock zou Hitchcock niet zijn geweest als hij dit pijnlijke gegeven niet op een heel aparte wijze benaderd zou hebben. ..I confess" ls een detectivefilm, waar bij echter ln de eerste meters de dader al wordt aangewezen. De toeschouwer blijft dan ln het onzekere hoe de man ln handen van de politie zal vallen. Ned. I J0.20 uu. zette Circustheater nog een première ln deze laatste Holland Festivalbljdrage van het Ned. Danstheater, n.l. Har- karvy's Dubbelduet op strijkmuziek van Bartók. Plastisch veelal rake en verras sende vondsten in deze danssfeer van verwijt en disharmonie, waarin Willy de la Bije letterlijk en figuulijk gesand- wiched wordt tussen Jorge Fatauros en Anne Hyde, terwijl ook Jaap Flier in het decor van grote gespleten bollen de erotische vlakken vaardig invult. Een boeiend, zij het niet overal steeds even helder danswerk, waarin illusie en wensdroom spiegelend in elkaar over gaan. Hans van Manens muziekballet Metaforen ging aan beide premières D-y. VANAVOND VIA NED. I Documentaire over „Le Quatorze Juillet" De veertiende juli wordt in Frankrijk als nationale feestdag getierd. Dit vindt zijn ooi-sprong ln het einde van de achttiende eeuw toen ln Frankrijk een politieke omwenteling plaatsvond, waarin de feodale standenstaat er oude koningschap verdwenen en de derde stand burgers en boeren de politieke macht verwierf. Frankrijk werd een republiek en in 1799 werd de persoonlijke diotaituur van Napoleon Bonaparte gevestigd. Toen LodewJJk XVI tegen de derde stand wilde op treden, brak op 14 juli 1789 in Parijs een oproer los. waarbij de burgerij de Bastille bestormde, de regering over nam en de driekleur blauw-wit-rood gehesen werd. Dit ls het onderwerp een documentaire, die de NTS 1 avond uitzendt Het programma wordt door Harry Hagedora van commentaar Ned. I, 20.30 uur. Radiopiraten hier „onder dak LONDEN (AP) De piratenzenders voor de Britse kust zullen met behulp van Nederland trachten de nieuwe wet ten die hun bestaan ln gevaar brengen, te ontduiken. Half augustus zal waar schijnlijk de wet van kracht worden die Britten verbiedt, voor piratenzen ders te werken of hen te bevoorraden. De drie belangrijkste piraten. Radio Caroline. Radio London en Radio 277- 355. zullen kantoren openen in Amster dam Parijs en Canada. Hun belangrijk ste bevoorrading hopen zij uit Neder land te krijgen, terwijl een aantal disc-Jookeys erover édenkt de Neder landse nationaliteit aan te nemen om de Britse Justitie te slim af te zijn. De keus is op Nederland gevallen om dat dit het enige land ls dat het ak koord van Straatsburg uit 1905 ten aanzien van radiozenders op de open zee heeft getekend, maar nog geen wetten heeft, die het zenden ver bieden. Deze wetgeving wordt echter ook hier verwacht en in vijf andere landen: Zweden. Frankrijk. Denemar ken. Noorwegen en Finland, zelfs al volgende maand. De piraten duimen in tussen voor vertragingen ln de verschil lende parlementen en hopen zo hun lucratieve uitzendingen te kunnen 8TER: Reclameuitzendingen 18.55, 19.56. 20.16 uur) NTS: 18.30 uur: Herhaling Tour de France-reportage 18.45 uur: De minimolen. voor de kleuters 18.50 uur: Nieuws in het kort 1900 uur: Vakantie ln Lipplza 19 25 uur: Holland Festival 19.41 uur: Socutera-ultzending 20.00 uur: NTS-joumaal 20.20 uur: Uitzending Boerenpartij 20.30 uur: De Franse revolutie, documentaire 21.20 uur: Ik beken, film van Hitchcock 22.50 uur: Tweede journaal 22.55 uur: Knokke-festival NEDERLAND II 20.01 en 22.10 uur) NCRV: 20.05 uur: Een horizontaal, 20.25 uur: Plano te koop, t.v.-spel 21.10 uur: Christelijke verkondiging ln Japan 2120 uur: Japan, gezien door zijn films 22.00 uur: Internationale volksliedjes 22.15 uur: Tweede NTS-journaal HILVERSUM I (402 m.): NCRV: 20.15-21.25 uur: Radio Philharm. Ork. Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Gevi muziek en zang, 18.30 Amu ;rdenklng, 22.30 HILVERSUM ir (298 m) o.l.v. Jean Fournet. Vijfde symfonie van Bad inga HILVERSUM H (298 n VARA: 2(T.(Rr-20.25 uur: Klankbeeld over Exodus 22 00-22.15 uur: Reportage over gezags crisis in Berlijn. vs. 12.00 Actuele fel wedstrijdprogramma), 2 actual., 22.55 Mod. muziek. 22.00 Nieuws. 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantletlps. 8.45 Gri 10.00 Orkestmuziek, 11.00 Voor de ziek VPRO: 11.30 Kamermuziek. 12.27 Land- tulnbouw, 12.30 Nieuws, 12.45 Doe het lezing. 13 00 Gram., 13.45 Voor de vrouw. 14.15 luzlek: TROS: 14.45 Boemm: '5.06 Reportage Ronde i NCRV: 15.45 Mod. pianomuziek. 16.00 Bijbel- overdenklng. 16.30 Mod. Nederl. muziek, met onderbreking voor reportage Ronde v. Frank rijk. 16.55 Amns.-rm-nKorkest. 17.35 Instrum. 8.15 Gram., (8.30 De groenteman, praatji huisvrouw), 8.50 Morgenwijding, 9.00 Gram., 9.30 Toppers van toen, 10.00 Voor de kleuters, >ekpl. progi 14.30 Operaconcert. tlsch festival, 17.00 Progr. over Rolde. HILVERSUM ni (240 m en FM-kanale 10.00 Nieuws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten, 11.00 Nieuws, 11.02 Licht platenprogr.. 12.00 Nieuws, 12.02 Gevar. progr., met toerist' Inslag. 13.00 Nieuws. 13.02 Top dertig! N« hitparade van deze week. 14.30 Nederlj artiesten: KRO: 15.00 Nieuws. 15.02—18. Wegens vakantie gesloten, gevar. muziek., VERONICA (192 m) 6.00 Ook goelemorgen, Muziek bij de lunch. 14.00" Van Cor tot Jukebox. 15 00 Voor de zieken, 16.0< Donderdagmiddagparade, 17.00 International* muziek, 17.15 Favorieten express, 17.45—18.01 12.02 Lichte ANTENNE VANAVOND VIA NED. II „Piano te koop t.v.-spel In het blijspel „Piano te koop" van Christian JBoch heeft het echtpaar Ki ll aan geldgebrek. Daarom bieden zij hun piano te koop aan. Een jazzpianist, een boekhouder, een soepblokjes fabri kant. (die het instrument wil kopen omdat zijn vrouw zo graag een „oud" meubelstuk in huis wit hebben), een oude dame, een „componist", die al bij 36 uitgevers tevergeefs heeft aangeklopt voor de uitgave van zijn mueiek en een tenor, die tot zwijgen wordt ge doomd omdat Kt 11 aan hem een worstje in de mond duwt, zij doen allen een poging het instrument over te nemen. Zelfs de deurwaarder ontbreekt niet. al komt hij dan niet om de piano te kopen! Vanwege de grote belangstelling ls hij er echter wel van overtuigd, dat de verkoop de volgende dag wel in orde zal zijn. Alles mislukt echter en daarom zijn er de volgende dag twee verhuizers om de piano weg te halen. Als zij het instrument niet de trappen af krijgen en enkele collega's halen om hen te assisteren, keert alles zich ten goede. Dit spel. met Bob Verstaraete, Lies de Wind. Robert Sobels en Joke van den Berg in de hoofdrollen is door de NCRV op 7 juni 1961 reeds eerder op liet scherm gebracht. Ned. II. 20.25 uur. VARA-KLANKBEELD 20 jaar geleden voer de Exodus uit Ter gelegenheid van het feit dat het vandaag twintig jaar geleden is dat. het bijna legendarische 6chlp Exodus pro beerde 4500 mensen in Palestina aan land te zetten, brengt de VARA-radio een documentaire over deze gebeurtenis. Palestina was in 1947 nog een Brits mandaatgebied. Immigratie van Joden was aan strenge beperkingen gebonden Illegale verschepingen werden door zio nistische groepen georganiseerd Een van de meest grootscheepse pogingen werd ondernomen met het schip de Pre sident Warfield. dat later werd omge doopt tot de Exodus, die op 12 Juli 1947 uit de Franse haven Sète vertrok met aan boord 4500 mannen, vrouwen en kinderen. Voor de kust van Palestina werd het schip door twee Engelse oor logsbodems geramd. De opvarenden wer den na een gevecht overmeesterd en naar Europa teruggebracht eerst naar Frankrijk later naar Duitsland, waar ze ln voormalige concentratiekampen werden ondergebracht. Vier van de 4500 opvarenden waren Nederlanders. Twee van hen vertellen hun ervaringen. Sa menstelling en produktie: Tom Pauka. In verband met deze uitzending onder gaat het VARA-programma voor van avond een wijziging: de avond komt er nu als volgt uit te zien: 20.05—20.25 uur: Klankbeeld Exodus 20.25—20.45 uur: Grammofoonmuzlek 20.45—21.15 uur: Prijsbellen met Letty Kosterman. De Nederlandse Knokkeploeg zette fis- teren baar beste beentje voor. Zo zelfs dat mar onze mening de totale presta tie uitstak boven die van de Britten. De uitslag, 392,5 punten voor Engeland tegen 330,5 voor de Nederlanders was dan ook een lachertje van het onzui verste water. Het zou interessant zijn aan de weet te komen hoe die uitslag tot stand is gekomen en welke belan gen (of steekpenningen?) hier een rol hebben gespeeld. Bij de Eneelsen zal de kolossale bijdrage van Rog Whittaker zwaar gegolden heb ben. maar voor het overige stelde het gebodene toch niet zo heel veel voor. Zelfs Dodie West die toch heel sterke nummers had. Uet duidelijk het maak werk in haar presentatie zien De overigen waren middel- of mindermatlg. Van de Nederlanders viel Andy Star ons niet mee en was Patricia Paav een tikje tè sterk op sexrioer. Maar Connv Vnrfc toonde behoorlijk stemmateriaal: •Terry Rix een fiks Interpretatievermo gen en Marianne Delgorge. met haar dunne stemmetje, overblufte met een heel sterk gezongen ..Irish Bnllnd". Dat was een der beste nummers die we tot nog toe uit Knokke hoorden en dat zegt toch wat Alles over schildpadden IYE moerasschlldpedden zijn te herken- ^nen aan het afgeplatte schild en de platte roeipoten. Tussen de tenen bevinden zich doorgaans goed ontwik kelde zwemvliezen. De meest in de handel verkochte soorten zijn de Eu ropese moerasschildpad, de Noordame- rikaanse sierschildpadden, zoals de roodwangschUdpad, en de Moorse moe rasschildpad. Deze soorten kunnen ge durende de zomer buiten ln de tuin in vijvertje worden gehouden (voor de Noordamerikaanse soorten moet het warme zomer zijn). In het vijvertje moet altijd een gelegenheid de dieren om zich buiten het water te kunnen zonnen. Bij gemis van tuin en in de koude maanden kan de dieren het beste binnen hou den in een terrarium met een minstens 20 cm diep watergedeelte of in een aquarium. Moerasschildpadden zijn eigenlijk even warmtebehoeftig en zonbehoeftig als de landschildpadden. Bij gebrek aan zonlicht treedt vooral bij de jonge sier schildpadden snel een verweking van het pantser op. Het is goed zo veelzijdig mogelijk te met de volgende voedselsoor- ten: insekten (vooral waterinsekten meelwormen, regenwormen, mager vlees en lever, visjes of stukgesneden vis (met schubben, maar zonder gra ten), waterslakken. Zeer Jonge exem plaren kan men bovendien daarnaast nog uitstekend voeren met rode mug- gelarven, levende watervlooien, Tubi- fex. Vooral de jonge dieren hebben een grote kalkbehoefte. -Kalk kan zeer goed gegeven worden in de vorm van kleine stukjes zeeschuim (Sepia). Eenmaal per week dient men verder elk dier enige druppels vitamine A-D te geven. Dit kan gebeuren door de druppels in een stukje vlees of vis te laten trek ken en de dieren hiermee uit de hand te voeren. Volwassen sierschildpadden gaan vaak op een meer plantaardig dieet over. Het is daarom goed af en toe plantaardig voedsel te verstrekken. LANDSCHILDPADDEN LANDSCHILDPADDEN zijn over het algemeen te herkennen aan het hooggewelfde rugschild en de zoge naamde klompvoeten. De meest alge mene soorten die via handelaren aan particulieren worden verkocht zijn de Griekse landschildpad en de Moor se landschildpad. Het voedsel van de landschildpadden is voornamelijk plantaardig en kan in gevangenschap bestaan uit verse groenten, vers gras, allerlei onkruiden, geschrapte en in kleine stukjes ge sneden wortelen, tomaten, fruit, ge kookte gort en rijst. Het voedsel mag niet in natte toestand worden verstrekt daar dit storingen in de spijsvertering veroorzaakt. Naast dit plantaardige voedsel is het goed regelmatig wat dierlijk voedsel te verstrekken bijvoor beeld mager vlees en lever, regenwor men, meelwormen en allerlei insekten. In melk geweekt brood ls af te raden als permanent bestanddeel van het dieet. Verder dient altijd vers en schoon drinkwater ter beschikking van de dieren te staan. Alle landschildpadden zijn zeer warm tebehoeftig. Het zijn koudbloedige die ren, waarvan de lichaamstempera tuur in hoge mate afhankelijk is van de omgevingstemperatuur. Bij onvol doende warmte blijven de dieren traag, eten te weinig en kunnen dan wan neer zij lange tijd aan deze lage tem peratuur worden blootgesteld ziek worden. Bij nog lagere temperaturen (beneden ca. 10 graden celsius) ver starren de dieren volledig en bevinden zich dan in de zogenaamde winter slaap. Schildpadden gaan dus niet vrij willig in wlnterslaag, maar automatisch wanneer de luchttemperatuur (en dus hun lichaamstemperatuur) beneden een bepaalde waarde zakt. In de winter is verreweg de beste han delwijze (althans in ons klimaat) de dieren in een verwarmd terrarium on der te brengen. Al naar gelang het weer haalt men de dieren begin of eind september in huis. Is de schild pad goed doorvoed dan kan men hem in winterslaap laten gaan. Bij aankoop van schildpadden dient men vooral op het volgende te letten: Het pantser van een gezonde schild pad moet hard zijn en geen misvor mingen vertonen (erg jonge exempla ren bezitten een iets minder hard pantser). De ogen moeten helder, schoon en niet ingevallen zijn. De ademhaling dient regelmatig en niet stotend te verlopen. Vochtafscheiding uit de neus duidt op verkoudheid of longontsteking. herzien zou worden. Willem Duys schijnt al van een „schandaal" gewaagd te hebben. Een te groot woord voor iets onbelangrijks als het Knokke-gevai dit jaar was. Maar ook al ls het maar een spelletje het ls toch niet leuk als er zo duidelijk valsgespeeld wordt. Overigens zult u begrepen hebben dat de 54.7 pun ten die hier gisteren aan Duitsland toe bedeeld werden te danken waren aan een deutschfreundlich drukfoutenduivel - tje. Duitsland kreeg 34,7 punten en was daarmee royaal bedacht.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2