Hier en daar een vooroorlogse stijl Roemenië •i >L ;7^dunoi .NOG ZONDER WELVAART Gewone man niet ontevreden Mé fln/lft, ZATERDAG 1967 SvHmH (Van onze speciale verslaggever) BOEKAREST In „Restaurantul Bucuresti*', het beste van de hoofdstad, zitten de Roemenen op donkerrode pluche, eten zij voor een gulden of drie de rode kaviaar uit Mandsjoerije en kussen zij de dames hoofs de hand. Op de bezoeker uit het Westen maakt het, zoals zoveel achter het IJzeren Gordijn, een wat onwerkelijke indruk: het is Europa in vooroorlogse stijl. De andere kant van de medaille is dat men hier over dezelfde soort zaken praat als in het Westen: auto's, televisie programma's en geboortenbeperking. In de rij staan voor wat sinaasappels als die al te krijgen zyn i tegenstellingen: fabrieken, Op „muurkranten" in Boekai De Saint, de gladgeschoren St.-Joris van de 20ste eeuw is tegenwoordig ook .op de Roemeense televisieschermen te ^tien. Het merendeel van de ruin\ ne gentien miljoen Roemenen moet het overigens zonder hem stellen, want In het ganse land (zeven keer zo groot als het onze) zijn er maar zevenhon derdduizend tv-ontvangers. In de ,,Rc- publica Socialista Romania" de schepping van de „Partidul Comunist Roman" die nu twintig jaar aan het bewind is zijn tv-toestellen zoals alle De glanzende Amerikaanse automobie len waarin De Saint zijn mooie meis je vervoert, zijn bezienswaardigheden uit een andere wereld. Op de Boulevar- dul Magheru. een van dc hoofdstraten van het 1,2 miljoen inwoners tellende Boekarest, dromt het publiek samen rond een Ford Mercury die bij het Li- do-hotel geparkeerd staat. Wie in Cluj, dat met 170.000 inwoners de tweede v stad van het land is, 's avonds op het balkon van het Continentalhotel een frisse neus gaat halen, hoort slechts het geluid van duizenden voetstappen. De trottoirs zijn in alle steden overvol, de rijbanen vrijwel leeg. Tot voor kort kenden de Roemenen slechts de ouderwets gemodelleerde Russische wagens (Wolga. Moskovitchl de Oostduitse Trabant en Wartburg, de Tsjechische Skoda, de Volkswagens, waarin de politie rijdt en de zwarte Mercedesseu die in grote getale ge parkeerd staan voor de regeringsge bouwen aan de Boulevardul Republicii in Boekarest. De Rolls Royce die de regering onlangs voor president Chivu Stoica besteld heeft, zal vast en zeker hele volksoplopen veroorzaken. Sinds enige tijd ziet men er ook kleine Italiaanse Fiats (500, 600 en 850) en zij hel in nog mindere mate, Franse Renaults. Een Dauphine kost echter evenveel als een arbeider in vier jaar verdient. Het bezit van een eigen auto is voor de meeste Roemenen voorlopig een luxe waarvan zij slechts kunnen dromen. Dat doen zij in de rammelen de geelrode trams die hen voor minder dan een dubbeltje van het ene eind van Boekarest naar het andere brengen. In de oude naar dieselolie stinkende trol leybussen waarin zij kaartjes trekken uit een automaat, en ii van de vrachtwagens stad naar stad liften. Wat er wèl is In een land als Roemenië wordt d< westerling vooral getroffen door wai er niet is. De Roemeen daarentegei Welvaart is betrekkelijk: volgens oud minister Veldkamp is het de bontjas van de buurvrouw. In Roemenië doet ook zij het zonder bont, en daarom is de man-in-de-straat, al zijn klachten ten spijt, niet ontevreden. Hij ver klaart dat het van jaar tot jaar beter gaat Een 29-jarige elektricien in Con stantsa: „Waarom zou ik klagen? Ik heb elke dag mijn natje en mijn droog je, en 's zaterdags een fles witte wijn". In de straten van Boekarest vindt men hier en daar „muurkranten" waarop dc regering het doel van haar economische politiek uiteenzet: zij wil van Roeme nië snel een geïndustrialiseerd land dat ichzelf lelijk Krakende ossewagens en moderne tractoren Met een gehuurde auto vijfentwintighonderd kilometer door Roe menië: van Boekarest langs de Prahova door de Karpaten, over de hoogvlakte van Transsylvanië door "t schilderachtige Olt- dal waardoor eeuwen geleden ook de Romei nen trokken, langs de vers geploegde velden van WalachQe naar de Donau. dan over de welige heuvels van dc Dobroedsja naar de brede zandstranden van de Zwarte Zee. BÜna altijd had ik mijn wagen volgeladen met lifters: studenten, leraren. veeartsen. mekkerend lam op de achterbank zetten, en arbeiders die van hun familie terugkeerden naar de stad met zak ken vol levensmiddelen Roemenië Is een land van krakende ossewa gens en grote kuddes schapen, van tractoren en moderne fabrieken een land van tegen stellingen. De Roeme nen. de mecsten don- kerogig en gebruind, zijn uiterst vriendelijk, zeer gastvrij, altijd be hulpzaam en. even nieuwsgierig naar de levensomstandigheden In het Westen als wij naar die In Oost-Euro pa. Wij konden elkaar daarover vrij en onge controleerd Inlichten, liet IJzeren Gordijn begint te roesten. Men ademt vrijer dan voor heen. In de Karpt de de roodkleurige berghel lingen worden groen, en in de dalen bloeien bedruipt. Het plan van de Comecon, dc rode tegenhanger van de EEG die Roemenië de rol van oliclevcrancicr en landbouwproducent toebedeelde, heeft zij naast zich neergelegd. Roemenië wil niet langer de benzinepomp, en dc graanschuur van Oost-Europa zijn. Consumptiegoederen De opbouw van een eigen zware indus trie heeft tot nog toe de absolute voor rang gekregen: van de 175 miljard lei die sinds 1950 aan de industrialisatie van het land ten koste gelegd zijn, wer den niet minder dan 153 miljard lei in deze primaire sector gestopt. De lichte industrie is stiefmoederlijk behandeld en dat verklaart de moeilijkheden met het bier. de afwezigheid van luxe artikelen en de betrekkelijk hoge prij zen van alle consumptiegoederen die niet tot de eerste levensbehoeften beho ren. Het vijfjarenplan dat in 1966 in uitvoering genomen is, voorziet een pro- duktieverhoging in dc consumptiegoe derenindustrie van vijftig procent. Voor grootscheepse import van con sumptiegoederen heeft Roemenië geen geld: de regering draait elke dollar tweemaal om alvorens hem uit te ge ven. Zij koopt er liever een nieuwe kunstmestfabriek voor dan sinaasap pels, whiskey of Amerikaanse sigaret ten De westerling die in Boekarest zo nodig een whiskey moet omdat hij ziek wordt van de tuica (het Roemeense borreltje, een soort pruimenjenever) betaalt er vijf gulden voor. Voor een pakje Camel moet hij drieëneenhalve gulden op de toonbank leggen. De Roemeense sigaretten zijn veel goedkoper, maar niet te roken. Twin tig Carpati, het meest populaire merk laadbal gelijking met vroeger heel wat. Daarom accepteert hij dat hij des avonds na een lange warme da* wijn moet drinken omdat het bier uitver kocht is. Daarom staat hij ook gedul dig in de rij voor wat sinaasappels als die al te krijgen zijn. Dure sinaas appels: de jaffa's die 09 dinsdag voor het orthodoxe paasfeest in Boekarest te koop waren, kostten dertien lei per kilogram. Dat is meer dan een rijks daalder en om die te verdienen moét een Roemeense arbeider nog altijd meer dan twee uur werken. Maar vroe ger kregen zijn 1 laat staan te moderne kunst- Elke vergelijking gaat mank. ook die tussen de levensstandaard van Oost- en West-Europa. Het is waar dat de Oost- europese landen, waaronder Roemenië niet het welvarendste ls. jaren achter liggen bij het Weeten, maar dat heeft zijn redenen. ZIJ zijn waarschijnlijk niet alleen van politieke aard en in elk ge val la het te vroeg om de achterstand uitsluiten aan 't socialistische systeem te wijten. De Jongate feiten wijsen welvaart nog geen sprake: winkelen In kosten maar vijfenvijftig cent. De meeste Roemenen kopen ze met vijf stuks tegelijk. Ze zijn zo losjes ge draaid dat ze leeglopen in je zak, ten zij je het pakje aan de lange zijde open maakt. Voor vijfendertig cent zijn er nog slechtere te krijgen. De beste he ten Snagov en zijn even duur als de onze. Sigaren worden er vrijwel niet gerookt. Met Amerikaanse sigaretten doe je wonderen. Zodra de kelners er de lucht van te pakken krijgen, wordt de ser vice aanmerkelijk beter. In een volks restaurant te Sibiu, dat zoals gewoon lijk overvol was (er zijn er gewoon te weinig), leverde alleen al de geur er van een schoon tafellaken op plus twee flessen bier, hoewel die eigenlijk wa- ren uitverkocht. In het algemeen is de service in win kels en restaurants maar matigjes. De regering gaat er zeer trots op dat in de socialistische republiek Roemenië alle ondernemingen van het kleinste winkel tje tot de grootste fabriek, eigendom van de staat zijn. Het blijkt dodelijk voor elk particulier initiatief: zelfs in Boekarest zien de etalages er stoffig uit en de toiletten van de overigens dun gezaaide restaurants in de provincie tarten elke beschrijving. Overal hangen weliswaar bussen aan de muur waar din men klachten kaa deponeren, maar ik heb het nooit iemand zien doen. Hoogstwaarschijnlijk helpt het niet. Westerlingen die voor een whiskcy-sodu vijfentwintig lel neertellen, wekken de verbazing van de man in de straat en terecht. Voor dat bedrag kan hij een goede warme maaltijd krijgen of een nieuwe tandenborstel kopen. De lo nen zijn laag: een fabrieksarbeider ver dient circa 1000 lei per maand, 'n vee arts 1200, een jonge dokter 1300 lei. Het best betaald worden technische spe- 1 sula of in 1 de fraaie parken stof tot gesprekken. Een vrouw tn Brasov: „Ik kon mijn oren niet ge loven! Ze deden dat zomaar, ineens van de ene dag op de andere IPrecies zoals tsaar Peter de GroteI" Tsaar Ceausescu Roemenië* „tsaar" heet Nicolaa* Ceausescu. Hij ls sinds 1965 algemeen secretaris van het centrale comité van de communistische partij. Ilij volgde in die topfunelie Gheorghr Ghrorglu- Dej op, de man die in 1952 de be ruchte staliniste Ana Pauker buitenspel wist te zetten en later, na de destali nisatie In 1965, behoedzaam de Russi sche leiband losmaakte waaraan Roe menië zoveel jaren gelopen heeft. 2000 tot 3000 lei per onaand. Toeristen krijgen ongeveer 5 lei voor een gulden, 18 voor een dollar. Het geld vliegt de deur uit niet aan voedingsmiddelen, want die zijn betrek kelijk goedkoop, maar aan industrie- produkten. In het warenhuis „Romar- ta" te Boekarest kosten een paar pumps 275 lei, nylons minstens 30 lei. een stuk je verpakt toiletzeep 5 tot 11 lei, een eenvoudig zomerjurkje bijna 300 lei, een reep chocolade 4,25 lei, een teddy beertje 33. en een bontjas tussen 8700 en 20.000 lei. Zo'n warenhuis lijkt ove rigens niet op de pukhuizen-vol-wel- vaart waarin wij winkelen. Vaak zjjn er vakken leeg, omdat er niet voldoen de goederen zijn. Tegenover deze malse prijzen staat dan weer dat onderwijs en gezondheids zorg kosteloos zijn. Opvallend veel Roe menen hebben (gratis) gouden en zil veren tanden. De huren zijn laag: in Boekarest betaalt men voor een drie kamerflat 1(17 lei per maand. Wie een eigen telefoon wil hebben, moet er 60 lei per maand voor over hebben en dat is een flinke belasting van het ge zinsbudget. De meeste Roemenen ma ken liever gebruik van de telefoonau tomaten die in het centrum vBn Boeka rest overal aan de gevels hangen. Een stadsgesprekje kost 25 banf (ongeveer 5 cent). Werkende vrouwen Om het gezinsinkomen te vergroten werken In Roemenië ook veel gehuwde vrouwen. Om precies te zijn: van de 4.409.500 arbeidskrachten die op 1 juli 1965 geregistreerd stonden, wuren er 1.266.300 van hel vrouwelijk geslacht. Ongeveer eenderde van hen werkt op liet land, in fabrieken, aan de wegen 1 het socialisme le De lage lonen en het feit dat veel vrou wen buitenshuis werken, noodzaken de Koemenen ertoe hun gezinnen klein te houden. DaaTtoe noopt bovendien de enge behuizing in de steden. Een vrouw met wie ik in Boekarest daarover sprak „Zegt 11 zelf, kunt u drie kinderen heb ben op zo'n driekamerflat?" Onder de druk van deze omstandigheden en om dat zij zich op het standpunt stelt dat een zwangere vrouw het recht moet hebben zelf te beslissen of zij het kind wil of niet. heeft de overheid In 1958 abortus in de eerste drie maanden van de zwangerschap gelegaliseerd en ook erg gemakkelijk gemaakt. Elke kraamkliniek kreeg een abortuscentrum en er zijn vrouwenartsen die dertig vrouwen per dag hielpen. Onlangs heeft de staat er weer paul en perk aan gesteld, omdat het geboorten - cijfer te zeer terugliep. In 1958 werden er per 10.000 inwoners nog 216 baby's geboren, in 1965 nog slechts 146. Tege lijkertijd met de beperking van de mo gelijkheden van abortus werd een soort kinderbijslag ingevoerd. Deze maatre gelen geven de bevolking nog steeds de achtergrond houdt en zich nooit laat interviewen, de jongste leider in de rode wereld. Hij is de hogepriester van een soort communisme dut vooral pa triottisch is. Zijn ideaal ls de schepping van een rood paradijs in Roemenië, waarin het goed werken en leven is. Hij praat daarover in vele uren duren de redevoeringen die in gedrukte vorm de omvang hebben van een pocketboek. In de boekhandels zijn zij geen bestsel lers, ui worden zij in grote getale aan gemaakt en voor een krats vcrkrljg- Hij gaat zich zelden te buiten aan de ronkende lyriek waarin communis tische redenaars hun waren plegen aan te prijzen. Precies een jaar geleden echter, op de vijfenveertigste verjaar dag van dc partij, kon ook hij het niet laten. Aan het slot vun zijn Evangelie der Vooruitgang zong hij zijn rood Magnificat: „Geslacht na geslacht zal de Partij der Communisten zalig prij zen, omdat zij Roemenië hoger en ho- giT i>|M.iot na.ii' ile liuge toppen van de communistische beschaving!" De vraag is of het huidige geslacht de partij zalig prijst. Ik heb met Roeme nen gesproken die de schouders ophaal den c-n zeiden: „Je moet ermee leven, nietwaar?" Toch genieten Ceausescu en zijn partij (die zowat anderhalf mil joen leden telt» oen zekere populariteit. Zij danken die aan dc vaderlandslief de die zij prediken, en dc economische successen die zij op hun conto schrij ven maar voor zover ik heb kunnen na gaan niet aan hun nogal orthodoxe marxistisch-leninistische leer. Op alle nieuwe fabrieken staat in plaats van een opschrift dat de voorbij ganger vertelt wat er gemaakt wordt de slogan: „Tralosca Partidul Comu nist Roman!" (Lang leve de Roemeen se Communistische Partij). De door snee-Roemeen wordt meer gebiologeerd door het woord „Roman" dan door het woord „Comunist". De eerste Roe meense woorden die ik hoorde waren die van de taxichauffeur die mij van de luchthaven Baneasu een vlieg veld dat er uitziet als Schiphol in de dagen van Olieslagers naar Boeka rest bracht. „Romania primal" zei hij. De vraag of het communism* ook «o prima wa9, liet hij onbeantwoord. De Roemenen praten liever niet over po litiek, zelfs niet in dc lente

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9