CATCH Bisschoppen uit heel Europa bijeen in Noordwijkerhout Chirurg toegang tot ziekenhuis ontzegd F.M.E. betaalt lonen van failliet bedrijf 8 DAGEN DOOR NEDERLAND VOOR Nederlanders dupe Afrikaans conflict Werkloosheid nog niet in ministerraad EEN AVONDJE HARDE MANNEN MET WEKE BUIKJES ZATERDAG 8 JULI 1967 DE LEIDSE COURANT Petitionnement aan Tweede Kamer Vietnamcomité verzamelt handtekeningen AMSTERDAM (ANP) Het op Initia tief van de oud-verzetsstrijder Plet Nak opgerichte comité Vietnam is van plan de Tweede Kamer op 25 augustus de dag waarop het reeds enige malen uitge stelde Vietnamdebat wordt gehouden een petitionnement aan te bieden om de Kamerleden te bewegen een duideiyk standpunt in te nemen ten aanzien van de oorlog in Vietnam. In de komende weken zal daarom in het hele land een actie worden gevoerd om zoveel mogelijk handtekeningen bijeen te krijgen, in het verzoekschrift wordt er bij de Kamerleden op aangedrongen zich uit te .spreken voor onvoorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bombar dementen. erkenning van het nationale bevrijdingsfront door de V.S. en de Zuid- vietnamese regering als zelfstandige on derhandelingspartner by komende vredes onderhandelingen en vermindering van de gevechtshandelingen door alle partijen. Het. comité hoopt, dat behalve de tien duizend demonstranten die op 20 mei in de nationale Vietnamoptocht Amsterdam meeliepen ook degenen die niet konden of op grond van de vorm niet wilden deelnemen het verzoekschrift zullen steu nen. „Het zou een teleurstelling voor my zijn als het aantal handtekeningen onder de 100.000 blijft", aldus de heer Nak. Men i ngsversch i l met collega ROTTERDAM (ANP) Een confliot binnen de medische staf vah het diako- nessenziekenhuis in Rotterdam is giste ren urenlang de Inzet geweest van eer kort geding dat een der chirurgen, dok ter F. A. K. had aangespannen tegen het ziekenhuisbestuur, dat hem per 1 augus tus de toegang tot het ziekenhuis heeft ontzegd. Tydens de behandeling kwam duldeiyk naar voren dat de oorzaak van alle pro blemen gezocht moet worden in menings verschillen tussen dokter K. en de ge neesheer-directeur (en enig vaste chirurg van het ziekenhuis) dokter A. F. „Moeilijkheden van persooniyke en pro fessionele aard" noemde de raadsman van het ziekenhuisbestuur deze wryfpunten. Hij zei ook, dat er geen vaste relatie tus sen dokter K, en het ziekenhuisbestuur bestaat en dat het bestuur daarom het recht heeft hem de toegang te ontzeggen. De raadsman van dokter K. bestreed deze opmerking fel. „Het feit dat myn cliënt de associé was van de geneesheer directeur bindt hem wel degelijk aan het ziekenhuis". Hy was van mening dat de beslissing over het uitsluiten van zijn cliënt alleen ten goede komt aan de prak tijk van de geneesheer-directeur De rechtbankpresident opperde de mo gelijkheid om een aantal deskundigen over het conflict te raadplegen. Ge durende de tyd dat deze experts zich in de problemen verdiepten, zou dokter K. normaal aan het ziekenhuis verbonden moeten biyven. Aarzelend ging de raads man van het ziekenhuisbestuur hiermee akkoord. „Die periode moet liever niet te lang worden", zo stelde hy, „een aan- biyven van dokter K levert gevaar op voor de goede gang vari zaken In het ziekenhuis". UTRECHT (ANP) De federatie me taal- en elektronische industrie F.M.E. zal een uitkering verstrekken aan de ont slagen werknemers van het by de F.M.E. aangesloten constructiebedrijf „Utrecht" N.V. te Utrecht, dat eind mei J.I. niet In staat was de nog verschuldigde lonen te betalen en begin juni failliet is verklaard Het gaat hier om het tot de sluiting van het bedrijf door het personeel ver diende loon en de hun toekomende va kantiegelden. Door de uitvoering hiervan heeft de F.M.E. de vorderingen van het personeel op het bedrijf overgenomen. De F.M.E. heeft in het begin van dit jaar in afwachting van de totstandkoming van de door de SER aanbevolen wetteiyke re-j geling een tijdelyke voorziening van be perkte omvang getroffen voor het geval, dat een by de FME aangesloten onderne ming niet in staat zou blijken haar ver plichtingen tegenover werknemers op de genoemde punten na te komen. Dit is 't eerste geval, waarin tot uitkering wordt1 overgegaan. ADVERTENTIE Met het zwaard waarmee haar naamgenote, Elizabeth I, in 1581 Francis Drake tot ridder sloeg, heeft koningin Elizabeth van Engeland gisteren Francis Chichester tot ridder geslagen. Net als zyn naamgenoot uit de zestiende eeuw heeft de nieuwe Sir Francis een zeiltocht rond de wereld gemaakt. De plechtigheid van de ridderslag vond plaats op het Royal Naval College in Greenwich. Ambassadeur weigert uitleg te komen geven Acht dagen lang onbeperkt reizen door het gehele land. Met een 8-daags Algemcep Abonnement. Voor een verrassend lage prijs: slechts f 40.- (eerste kias f 60.-). Kzndercn van 4 t/m 9 jaar half geld. Okies voor f25.- een 3-daags Randstad abonnement (eerste klas f 35.-). Bij deze pry's is het openbaar vervoer in de grote steden inbegrepen. Vraag op het station naar de folder 8- en 3-Daagy Abonnement. (Van i verslaggevers) DEN HAAG Nederland, dezer da- in indirect betrokken by wederzydse loeilijkheden tussen de Afrikaanse sta- Gulnee en Ivoorkust, wacht met nlge spanning af, wat met de vier .L.M.'ers gaat gebeuren, die het slacht- ffer zijn geworden van dit bilateraal onfllet. Het conflict gaat om een aan- il vissers uit Ivoorkust, die door Guinee evangen gehouden worden en om de •se delegatie naar de Verenigde Na- die terugkerend mei een K.L.M.- wstel dor Ivoorkust «orden vastgeh ouden. Het K.L.M.-vIiegtuig moest de- dagen namelyk zoals bekend een oodlanding maken in Ivoorkust en ronipt werd de Gulnese delegatie toen egyzeld. De K.L.M. heeft zeer recent nog tele- misch contact gehad met de vier per- L meelsleden. Zy zyn geconsigneerd in a si -t K.L.M.-gebouw te Conakry, de hoofd- Het conflict GuineeIvoorkust schijnt lictor nog mee Nederlanders in Guinee -12 'volgen te krygen. De Beverwykse innem-usmaatschappy Van Hattum en 1 lankevcort heeft gisteravond van een kk uitse informant namelijk bericht ge il 'egen, dat vier personeelsleden van 20 te maatschappij geen uitreisvisum kry- ar Nederland, zy zouden dezer taAgen terugkeren, omdat hun tyd in trc «nee erop zat. Zij en de overige per- neelsltden van Van Hattum en Blan- eC' voort ondervinden verder geen moei te kheid. Zij kunnen zich normaal bewe- jm n en ook de bagger- en bfetonwerk- p mheden gaan gewoon door. Of eventuele uitreisvisa ook nog aan idere Nederlanders geweigerd worden tr. >n de aannemersmaatschappy, noch de o, L.M., noch het ministerie van Buiten stee Zaken ontkennen of bevestigen. K.L.M. en de aannemersmaatschap- itkenden ten stelligste, dat de staat ilnee schulden by hen heeft. Buitenlandse Zaken verwacht, dat de 6 cwiiykheden tussen dit land en Neder land onmiddellijk opgeheven zyn, neer Guinee en Ivoorkust overeenstem ming bereikt hebben over de wederzydse gevangenen. „Hoewel Guinee de mede- verantwoordeiykheid voor het gijzelen van de Guineese V.N.-delegatie ook op de K.L.M. schuift en, omdat de Neder landse staat participieert in de K.L.M., ook op de Nederlandse regering". Intussen probeert men via diplomatie ke en andere contacten meer opheldering over de gang van zaken te krijgen. Dit is niet eenvoudig, omdat er, wat men voorzichtig noemt, enige communicatie problemen met Gulnee zijn. De Gulnese ambassade In Bonn, die tevens in Den Haag geaccrediteerd is, weigert in te gaan op een dringend verzoek van de Nederlandse regering in Den Haag te verschynen in verband met deze kwestie. „Een ambassadeur behoeft niet te ko men, maar de weigering ls wel wat on- gebruikeiyk", aldus Buitenlandse Zaken. (Van f i onzer redacteuren) Ogen uitstoten, bijten, krabben, knijpen en zelfs vingers omdraaien is verboden, lazen wij in het programmaboekje en in gemoede hebben wij ons afgevraagd wat dan eigenlijk nog wél zou worden toegestaan. De opmerking, die de Amsterdamse bouwvakker maakte, toen toy onze plaats tussen hem en de ring innamen hij zei: ,^ijn, dan kunt u het bloed tegenhouden"leek ons in ieder geval schromelijk overdreven. Toen de vijftien catchers onder de muziek van Einzug der Gladiatoren" de Valken burg se ring betraden, kreeg ons zelfvertrouwen, het moet eerlijk gezegd zijn, een klein deukje. Flink uit de kluiten gewassen, zegt hier per se iets te weinig. Zeifs ander de weekste buikjes gingen, dat zag je meteen, harde mannen schuil. Hun grijnzen deed de vele aanwezige vrouwen kleine zuchtjes ,,'t Blijft een Juur stukkie brood" Wie moet ik u voorstellen? El Buldogg uit Spaans Marokko? Prince Tobias uit Kameroen? Of Wladlmir Kara- mazoff, noem my maar Leg, de grote Wladimix, uit Rusland? Het ïyken stuk voor stuk allemaal mensen, die zich wel diep ongelhkklg moeten voe len, omdat zij in een wedstrijd zelfs nl niet meer met gespreide vingers in de ogen van tegenstanders mogen stoten. Mooie meisjes Enfin, we zaten er een beetje mee. En zo verging het evenëens de overige bf?- TMfstpilenden, die. be'ust op wat dan ook. Valkenburgs nieuwste trekpleis ter. de Eurenese Catchkampioenschap- pen met een bezoek vereerden. Ze waren overal vandaan gekomen. De bouwvakkers uit het noorden, die nng geen tyd hadden gehad om de tent op te zetten, eerzame huisvaders en huls moeders uit onze contreien en de 'uryleden met mooie meisjes, die te wdelen naar snit en afmeting van de mini turken, ereens uit het Luikse van daan waren gekomen. Kortom de sfeer was er. De twee middelbare scholieren, die als verzor gers moesten optreden en voor die ge legenheid in een rood hemd waren ge stoken werden als maar zenuw achtiger. Poot uitdraaien Lido Peduttl uit Griekenland en een Portugees, wiens naam mij waar- schyniyk door de spanning is ontscho- 'en. waren de eersten, die de ring be stegen. Forse mannen weliswaar, maar té netjes. ..Gossie, in die tijd had hy die poot al helemaal uit elkaar kunnen draalen", zei een misnoegde vakantieganger. En hy sloeg de spijker op zijn kop. De man merman van beroep. Maar goed, in de ring werd veel te lankmoedig opgetreden. Het duurde dan ook tot de vijfde ronde eer de Griek de strijd in zijn voordeel had beslist. Een man eohuiii achter my. had het ln de tweede ronde van het eerste gevecht al helemaal door. „Het heeft met sport, niets te maken", zei hy eai de hele verdere avond tot aan de grote pauze zat hy daar, stil en teruggetrokken te denken aan al dat gene, wat hy allemaal anders had kunnen doen met de acht gulden, die hij nu als entreeprys had moeten be talen. Sensatie 'De-twééde party;t.uésen dé En'gelsman Nlc' David en' Jo Brlsco uit Frankrijk bracht al direct sensatie. Voor een catcher sprak de besnorde David be hoorlijk Engels. We konden duideiyk „shuk up" en ..come on" horen en in de ring kan men zich met deze vier woorden goed behelpen. Hy trok meteen van leer tegen het publiek (waarom weet lk niet. maar het hoor de kenneiyk by de show) en ging ver volgens ln een hoek van de ring rus tig zijn lange stroblonde haren kam men. Nauwelijks was de klank van de gong voor de eerste ronde verklonken of Brisco klemde zijn tegenstander ln zijn armen en trok Davids haren recht overeind. De sfeer voor een harde wedstryd is geschapen. De strijders wringen zich ln alle bochten en standen en springen zo run- met elkanders ledematen om. dat een verontruste kfjker, nadat al bijna een minuut lang aan een arm Is gedraald en getrokken, angstig uit roept: ..Pas op. daar heeft Ie er maar twee van". Als een van de mlnimeis- jes haar zwaar opgemaakte oogjes sluit, geeft een Amsterdammer haar weer moed ..Het is maar poppekas hoor, zus". Maar Iedereen ls het eens met onze buurman". „Die gaste «wete der eigen wild. Het biyft een duur stukkie brood", zegt hy. De catcher* strijden door. Om beutcn springt men op elkaar* vingers. Men kreunt en schreeuwt en probeert de voeten zo bard mogelijk op de grond te laten neerkomen. Dat klinkt lekker hard. Woestelingen De Engelsman David schreeuwt steeds harder. Ook naar het publiek, dat op zyn beurt joelt en schreeuwt. Als Bris co byna een minuut lang heeft klem gozeten. zich dan met een beetje hulp van z(jn tegenstander los weet te maken en zelf tot de aanval over gaat, springt een zenuwachtige huls vrouw uit I titer en van haar stoel op en roept „goed zo". Enthousiast geeft zij een klap op de schouder van haar man, die prompt van schrik Ineen krimpt. In de ring hoort men dat niet. De vechters vechten door, gooien el kaar ln de touwen of smakken elkaar tegen de grond. De scheidsrechter springt en rent voor zyn leven en geeft af en toe een tikje op de bips of op de vingertjes van de woesteling, die zich niet kan beheersen en aan stalten maakt om te byten of te kny- pen. David wint tenslotte door een wurggreep in de derde ronde. Brisco kan, bet verliep niet goed verdragen en zet na afloop Davld nog klem tussen dé tóbw/en;1 Buikjes De kankeraar schuin achter ons heeft inmiddels aanhang gekregen. ...Grote re onzin heb ik van myn leven nog niet gezien", zegt zyn buurman. Diens vrouw echter vindt het „toch wel leuk". Als onze fotograaf een foto van de strijd wil maken wordt hem toege roepen: „Jong. maakt er tooh geen foto van. Het is zonde van het papier". De Belg Fiet van Dooren brengt ech ter opnieuw sensatie. Ook hy begint het publiek uit te schelden en gaat al* een wildeman te keer. Een gek gezicht vind lk. voor een man op middelbare leeftyd. die hetzelfde buikje heeft als de meeste mannen op die leeftyd. Niet wanhopen dus. gjj lezeressen, zelfs Catchkérels zien er ln zwembroek niet anders uit. Bloed Over de stryd zelf nog enkele nieuwe punten. Belde vechters werden Ieder één keer over de touwen heen voor onze voeten neergekwakt en de eerste waarschuwingen werden gegeven voor pogingen, die overigens net echt leken. om ogen uit te steken. Het eerste en enige bloed van de avond vloeide by Bob Marco. Een piepklein straaltje bloed was te zien op het achterhoofd. Waarschyniyk heeft hy aich vóór de wedstryd even gesneden tydens het 1 byscheren van zyn kale kop. Over de overige partyen kunnen wy kort zyn. Vermeldenswaard ls nog. dat de scheidsrechter enkele malen werd gevloerd. Onder meer door een vies peuk-Catcher. die ln zyn mond wat water had opgespaard dat hy ln de pauze te drinken kreeg. Hy spuugde het uit ln het gezicht van de scheids rechter. die zich prompt op de grond liet vallen Liefhebbers Aanwezige gastarbeiders vuurden daar na met drigtlge olés hun landge noot Lopez aan. Deze had het gemak- keiyk tegen de Italiaan Matassa, die beter meteen op de grond had kunnen gaan liggen. Dat zou het gevecht onge- getwyfeld aanmerkelijk hebben ver eenvoudigd. Voor deze Europese Cutchkamploen- achappen zullen deze maand in Val kenburg ongetwyfeld nog wel lief hebbers te vinden zyn. De man schuin achter ons en ook zyn buren hebben we na de pauze niet meer teruggezien, zy zyn die avond maar vroeg naar bed gegaan. VOOR DE EERSTE MAAL IN GESCHIEDENIS (Van t rredacteuren) (Van onze pari redactie) DEN HAAG De werkloosheidspro- blematiek van de laatste weken is nog niet in de ministerraad ter discussie ge nomen, dit in tegenstelling met de aan vankelijke bedoelingen. Als gevolg daarvan is ook nog geen beslissing ge nomen over de extra 100 miljoen" gul den, die eventueel besteed kunnen wor den aan de strijd tegen deze werkloos heid. De regering wil eerst concretere gegevens, vooral per gebied, hebben over de situatie van het ogenblik. Minister Rolvink heeft dezer dagen toegegeven, dat een deel van de extra 100 miljoen zeer waarschijnlijk wel noodzakelijk ls. Ook hij kon ever wel nog niet aangeven hoeveel er volgens hem direct nodig is en in welke delen van Nederland. Dit wordt thans bestu- Wanneer de concretere gegevens be kend zijn, zal de ministerraad zich hier over beraden. Men verwacht dat dit volgende week gebeurt. Van 10 tot 14 juli wordt in het seminarie Leeuwenhorst te Noordwijkerhout een sym posium van Europese bisschoppen gehouden. Ruim 70 bisschoppen uit nagenoeg alle landen van Europa nemen eraan deel. Onderwerp van bespreking zal zijn: het aanpassen van het bestuur der diocesen aan de eisen van deze tijd, het doorvoeren van de nieuwe kerk opvatting door de oprichting van diocesane pastorale raden en priestersenaten. Het initiatief tot het houden van dit symposium werd in het najaar van 1965. nog tijdens de laat ste conciliezitting, genomen In eerste instantie werd gedacht aan bijeenroeping van alle presi denten der nationale bisschoppenconferenties, ten einde tot oprichting van een Europese bisschop penconferentie naar het Latijns-Amerikaanse voorbeeld te komen. In een later stadium is dat allemaal een beetje bescheidenër uitgevallen. Van daar dat de bijeenkomst In Noordwijkerhout de naam draagt van gezamenlijk beraad of sympo- Nederland heeft in het initiatief een belangrijk aandeel gehad, vooral in de personen van kardi naal Alfrink en van mgr. De Vet. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat het voorbereidend co mité in maart 1966 met de vraag kwam, of Ne derland het gastheerschap op zich wilde nemen. Hetgeen graag werd geaccepteerd. Pater dr. Walter Goddijn, die als voorzitter van het Pastoraal Instituut der Nederlandse Kerkpro vincie een grote rol bij de voorbereiding van het symposium heeft gespeeld, zegt dat het thema der besprekingen op het eerste gezicht misschien on gevaarlijk lijkt maar zulks bij nader toezien ze ker niet is. Het gaat uiteindelijk om het doorvoe ren van een nieuwe kerkopvatting en van de daar door geëiste structuurveranderingen zowel op lo kaal-kerkelijk als op wereld-kerkelijk niveau. Kar dinaal Alfrink zal in zijn openingsrede spreken over de spanningen, die er bestaan tussen de lo kale kerk en de wereldkerk. De verdere bespre kingen zullen zich bewegen rond het door het con cilie voorgeschreven instituut van diocesane pas torale raden en priestersenaten. „Indien deze gaan functioneren, aldus Goddijn, zal de bisschop iv zijn diocees een totaal andere positie gaan in nemen dan hij tot nog toe deed. Met de oude autoriteitsgedachte zal het voor een goed deel ge daan zijn". De ernst van de zaak kan ook blijken uit het feit, dat mgr. Etchegaray van Parijs, lid van het voorbereidend comité, driemaal met de Paus persoonlijk heeft moeten praten, om duidelijk te maken, dat het hier niet om een separatistische beweging ging. Rome was kennelijk huiverig voor een mogelijke blokvorming van Europese bisschoppen, waarin Nederland de eerste viool zou spelen. Aan deze verdenkingen heeft mgr. Etchegaray alle grond kunnen ontnemen, hetgeen ren groot diplomatiek succes mag worden ge noemd. Paus Paulus heeft uiteindelijk zlj.i volle instemming aan de o .derneming gegeven. DEELNEMERS Wtl het symposium zijn volle rendement opleve ren. dan zal het niet louter een studiebijeenkomst moeten zijn, maar ook een echte werkbijeen- comst. Ook dient gezorgd te worden voor een goede follow-up. In eerste instantie zal wellicht cunnen worden volstaan met de oprichting van ♦en Europees bureau, dat zorgt voor een blij vende onderlinge communicatie en coördinatie. Maar op den duur zal er een echte Europese bis schoppenconferentie moeten komen, gesecondeerd door een Europese pastorale raad en een dito priestersenaat. Pas dan zal de basis zijn gelegd voor een blijvende wijziging van de structuur der Europese kerk. Aan het symposium wordt deelgenomen door de legaties, die namens de nationale bisschoppencon ferenties optreden, delegaties van twee of drie man voor kleinere en van zes of tien jnan voor grotere landen. Italië, Frankrijk en Nederland ko men met tien man, Spanje met 7, Duitsland met 6, België met 5, Engeland en Ierland leder met 4. Hongarije en Joego-Slavië met 3, Zwitserland en Portugal met 2, Oostenrijk, Schotland, Luxemburg, Polen. Monaco, Scandinavië en Tsjecho-Slowakije ieder met 1 man. Het verkrij gen van uitrelsfaciliteiten voor. enkele bisschop pen van achter het IJzeren Gordijn ls nogal moei lijk geweest: maar uiteindelijk werden de moei lijkheden overwonnen. Bekende figuren op de deelnemerslijsten van het symposium zijn o.o, Heenan (die momenteel ernstig ziek is en waar- schijnlijk niet zal komen), Suenens, De Smedt, Morclllo, Veuillot, Conway, Pellegrlno, Scper en Alfrink. Bij wijze van voorbereiding heeft het PINK in de verschillende diocesen van Europa een enquê te gehouden naar het bestaan en het functione ren van priestersenaten en pastorale raden. Ge bleken is, dat ln de meeste landen de volle na druk wordt gelegd op de priestersenaten en slechts weinig werk wordt gemaakt van de pastorale raden. Zulks is te begrijpen: de pastorale ruden zijn veel lastiger op te richten en te hanteren dan de priestersenaten: met name la het moei lijk tot een goede keuze van lekevertegenwoor- digers te komen. ORGANISATIE Het dagprogramma bestaat uit twee gedeelten, 's Morgens wordt gedebatteerd aan de hand van een kort getuigenis van een der deelnemers; en 's middags volgt dan een meer gedegen referaat van plusminus een uur over het 's morgens be sproken onderwerp. De onderwerpen zijn: gezag en gehoorzaamheid In de Kerk, de prlesterscnaat en de pastorale rand. Het symposium zal vier talen hanteren: Duits, Engeis, Frans en Itali aansvoor een slmultnonvertaling in deze vier talen wordt gezorgd. De vergaderingen dragen een besloten karakter, afgezien van de openings bijeenkomst, waarop kardinaal Alfrink het woord voert. Er worden nogal wat buitenlandse Journalisten verwacht, die uiteraard zullen pro beren de barrière van het stilzwijgen zoveel mo gelijk te doorbreken. De deelnemers a gehuisvest in de rle Leeuwenhorst n het symposium worden allen studentenflats van het semlna- ook de kardinalen. De kleine toegewezen. Bisschoppen en kardinalen zullen ze aantreffen in de staat, zoals ze door de studen ten zijn achtergelaten, keurig op orde gebracht natuurlijk, muur met alle versleringen aan de Over de verzorging zullen de bisschoppen niet te klagen hebben. Er is een speciale kokkin aan getrokken, die weet wat deelnemers aan zulks een gewichtige conferentie nodig hebben, 's Avonds kunnen zij terecht ln een restaurant, waar ook nog Iets anders dan frisdrank wordt geschon ken: naar alle waarschijnlijkheid zullen hier, zij het informeel, belangrijke besprekingen wor den gehouden. Er ia een winkel voor tabak en sigaren, een poetagentschap, een wisselkantoor, een post voor medischs verzorging. Kortom Ne derland, dat het gastheerschap op zich heeft ge nomen, is vast van plan zijn nationale reputatie bij de bisschoppen van Europa hoog te houden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5