Acht landen vol kleur en maken feest temperament 3 Interessante tentoonstelling in de Lakenhal te Leiden ZOETERWOUDE NIEUWE DEKEN BEGROETTE A. LAMOT O.S.C. Dansen toen en nu66 ZATERDAG 8 JULI 1967 DE LEIDSE COURANT INTERNATIONAAL VOLKSDANSFESTIVAL eerste dag van het zesde Internationale Volksdansfestival van de Neder- se Volksdansvereniging, dat in verband met het 20-jarig jubileum van Leidse Jeugdactie in Leiden gehouden wordt, is een doorslaand succes tryd orden. Nadat de ruim 220 buitenlandse volksdansartiesten 's morgens in en bonte klederdrachten bezit hadden genomen van de Sleutelstad kon de >lRing 's middags op het Pieterskerkplein kennis maken met de groepen icht Europese landen, die voor het machtig decor van de Piterskerk een demonstratie gaven. Het was slechts een voorproefje van hetgeen men »nds in de Stadsgehoorzaal te zien kreeg, een ruim drie uur durende van temperament, kleur, dans, muziek en zang. De dansende en musi- iide vertegenwoordigers van acht Europese nationaliteiten hebben het niet teleurgesteld en geen groep kon zich onttrekken aan het met Irend applaus onderstreepte verzoek om een toegift. jes zorgden ook na de pauze voor een hoogtepunt met de dans uit Posavina, waarin uitbundig de vreugde over de natuur, de oogst en de strijd tegen de armoede be zongen wordt. De kleurrijke Turkse groep, die vorig jaar al in Nederland optrad en geheel bestaat uit studenten, nam in _l Oosteuropeanen stelen de show r iewel de Engelsen, de Schotten en 'ransen tot uitstekende presenta- kwamen van hun folkloristische in en terecht bewondering af tgen, is er toch niets mee mis- dat het vooral de Turken, de ;aren en Balkanbewoners geweest (die gisteravond de show gestolen ;n. De perfectie in de uitvoering, urenweelde van de geborduurde en de enorme geestdrift, deze dansers en danseressen uitleefden waren de factoren, door de bezoekers met onvergete- indrukken huiswaarts gegaan sport acht groepen zullen morgen- 1 in een besloten voorstelling genodigden alle ambassadeurs Ie vertegenwoordigde landen zul- jer. nder meer aanwezig zijn het- t programma in de Stadsgehoor- brengen. De Bulgaren, wier rau- duidelijk de kenmerken draagt t*n*ieten langdurige Turkse overheer- wegen*ullen dan wederom hun werve- iekpro dansen uitvoeren; de Roemenen, Mteuw^gp "Argesul", bestaande uit me- «st- e'^ers van een 6r°te landbouw- Mhen.ratie, brengen karakteristieke en <2®e *'j dynamische dansen, daarbij be- ïa^oo door een voortreffelijk orkest, ntry eik enkele malen zelfstandig op- 17 02 fan een uitzonderlijke hoogte morgeii ook de dansprestaties van de ^"l^goslaven. Voor de pauze voer- .oó Mei zij» alleen begeleid door een icoerlca, een dans uit de omgeving lo*!!»7*? Dubrovnik uit, waarbij met de toekjeiien een merkwaardig, doch fas- t, 20.(erend ritme werd geproduceerd. 'Joegoslavische jongens en meis- Op het Pieterskerkplein maakten de volksdansers in hun kleurrijke costuums kennis met de Leidse I L bevolking. Hier ziet men de Joe- goslavische dansers en danseres- f sen In aktie. de show van gisteravond ook 'n hoog staande plaats in. Voor de pauze met een spectaculair schijngevecht en aan het slot met een massale Anatolische dans. De Hongaren, 14 dansers, 14 dan seressen en 9 muzikanten, deden noch met hun weelderige costuums noch met hun vurige csardas onder voor hun collega's uit de buurlanden. Een welkome bijdrage aan 't Volks dansfestival, dat duidelijk Oosteuro pees geaccentueerd is, leverden ook de pupillen van mej. Jeannine Corion, die een Bretonse, Provencaalse en TOUR DE FRANCE OOK AIMAR WERD NIET GETIPT DE ACHTSTE ETAPPE van gisteren was weer een onderdeel van een tour, die tot op heden zeer attractief is verlopen. Voor Nederland was het wel een bijzonder goede dag, want na de mislukte "coup" in de rit van donderdag, waarbij Jan Janssen betrokken was, is de Ossendrechter er nu toch in geslaagd enigen van zijn concurrenten op afstand te rijden. Met name Raymond Poulidor kreeg de klap van zijn leven te incasseren, maar opge merkt zij in dit geval dat de Fransman de pech had te vallen. Ook Gimondi moest terrein prijsgeven en ook voor deze renner schijnt de eindoverwinning niet meer in het bereik te liggen. Gele-truidrager Riotte werd ook al op afstand gereden, zo zeer zelfs dat hij in het klassement naar de 55e plaats afzakte. Toch is het voor de Fransen niet al te dramatisch verlopen. Immers Lucien Aimar wist de zege voor zich op te eisen en zijn land genoot Roger Pingeon mocht het gele tricot weer aantrekken. Op ruim vijf minuten volgt nu Jan Janssen, terwijl ook Kees Haast nog een aardig woordje meespreekt. Waren onze land genoten in de Tour succesrijk, de deelnemers aan onze prijsvraag waren dat beslist niet. De naam van Aimar, die bewees wel degelijk te kunnen fietsen, troffen we niet aan, zodat de premie van 2,50 blijft staan tot zondag. Nieuwe inzenders zijn steeds van harte welkom. Uiterlijk iedere avond vóór de etappedag zendt u uw oplossing in en u dingt dan mee naar de LC-premies, die iedere dag beschikbaar worden gesteld. Veel succes! telijke tocht naar HF? Je Zuidbuurt ^16.00 15 jjde, spontane wijze heeft de 12.03 Lie: ke gemeenschap van Zoeter- chte miforp^ thans verenigd ln één grote parochie van St.-Jans Onthoofding en H. Kruisverheffing, gisteravond de hoog- eerw. heer A. Lamot O.S.C. als haar herder verwelkomd. Na een feestelijke tocht door het dorp werd de nieuwe de ken-pastoor ln de Sint-Janskerk door de vicaris-generaal van het bisdom Rotter dam, mgr. A. C. Schaaper tjjdens een plechtige concelebratie geïnstalleerd. Voor het Kruisherenklooster aan de Vrouwenweg werd pastoor A. Lamot be groet door de leden van het kerkbe stuur waarna het gezelschap plaats nam in de auto's. In de eerste wagen had naast pastoor Lamot ook plaats geno-* men mgr. A. C. Schaaper en rustend pastoor G. Klaverweljden O.S.C., die op zijn hoge leeftijd deze historische ge beurtenis van nabij kon meemaken. In de overige auto's volgden de kapelaans G. Scheerder en A. Spierings, enkele orde-geestelijken, leden van het kerkbe stuur en familieleden van de nieuw benoemde pastoor onder wie zijn vader die op oudere leeftijd het voorrecht had deze grote dag in het leven van zijn zoon mee te mogen maken. Voorafgegaan door de drumband, die, hoewel door de vele vakanties sterk in compleet, zich oJ.v. de heer W. H. van Bohemen van haar beste zijde liet zien. je'ugdleden van SJZ, verkenners van de St.-Christoffelgroep en leden van de vrije clubs, trok de stoet door het dorp. Op deze warme zomeravond hadden ve len langs de drukbevlagde route plaats genomen. Voor het gemeentehuls ston den burgemeester J. A. Detmers en ge meentesecretaris H. Frlebel, beiden ver gezeld van bun echtgenote en wethouder H. Sies opgesteld. Tijdens een kort op onthoud heette burgemeester Detmers de nieuwe pastoor welkom namens het gemeentebestuur. Hjj sprak de hoop uit voor een goede samenwerking ln de toe komst. De vertegenwoordigers van het gemeentebestuur sloten zich daarna ook bij het gezelschap aan op weg naar de Baakische dans presenteerden en de Engels/Schotse groep, welke zich liet j begeleiden door vier muzikanten. De doedelzak ontbrak daarbij vanzelf sprekend niet. Hoewel de prestaties van de Engel- j sen objectief bezien stellig lofwaardig waren, viel toch wel op, dat het volks dansen door Oosteuropeanen op meer intensieve manier professio neel of semi-professioneel wordt be- De "vreemde dansmogendheden" zul len tot en met zondag in Leiden ver blijven. Behalve het optreden van he. denavond staan nog op het program ma enkele excursies, voorstellingen in enkele bejaardencentra. Men zal daag ook dansles geven aan ca. Nederlandse volksdansers, die voorstelling van hedenavond mogen meemaken. Morgen is er in de Stadsgehoorzaal van 11.30 lot 16.30 uur nog een bal voor de buitenlandse gasten en de Nederlandse volkdansers, waarm Bulgaarse groep morgenavond aar Festival een eind maakt met een treden, dat wederom voor iedereen toegankelijk is. Na de kennismaking met de Leidse burgerij, gistermiddag op het Pieters kerkplein, zijn alle buitenlandse deel nemers aan het Festival en het be stuur van de Nederlandse Volksdans vereniging in de Burgerzaal van het Stadhuis ontvangen door het gemeen tebestuur. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen riep bij deze gelegenheid het veeltalige gezelschap een hartelijk welkom toe in de Sleutelstad en sprak de wens uit, dat door de gemeenschap pelijke liefde voor het volksdansen ook het onderling begrip zal toenemen. De verschillende groepen dankten het gemeentebestuur ieder afzonder lijk bij monde van hun leiders en bo den bovendien herinneringsgeschen ken aan. Een dankwoord werd ook gesproken door de heer H. M. Schreij- er, voorzitter van de Nederlandse Volksdansvereniging. LEIDSE SPAARBANK In de maand juni 1967 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 'n be drag van f 6.051.899,98 en terugbetaald f 5.520.903,30. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg i4 en het aantal afbetaalde boekjes 457. Op 5.317 rekeningen van deel- aan de Afhaaldienst werd f 213.068.60 bijgeschreven. Er werden 1.205 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 54.447,78. Het tegoed der 63.035 inleggers be droeg aan het einde van de maand f79.609.603,16. ZOETERWOUDE Geen spreekuur. Op dinsdag 11 juli zal de Woningruimte-adviescommis- de gemeente Zoeterwoude geeD spreekuur houden. Rijnsburg telt weer een honderd jarige MEVROUW a VAN DEN EYKEL-VAN DEN BERG MIDDELPUNT VAN BLOEMRIJK FELST Op een feestelijke, maar rustige wjjze heeft mevr. H. v. d. Eykel-v. d. Berg uit Rjjnsburg, temidden van haar grote familie en omringd door vele bloem stukken gisteren haar honderdste verjaardag ge vierd. Voor de gemeente Rynsburg was het feit, dat zU sinds gisteren weer 'n honderdjarige binnen haar gemeentegrenzen telde, 'n reden de vlag uit te ste ken. Het gemeentebestuur was dan ook gistermiddag In hotel Monyé fijdens een door vele vrienden en ken nissen van de jarige druk bezochte receptie In dc personen van burgemees ter B. H. Koomans en echtgenote, wethouder H. de Mooy en gemeentese cretaris A. G. Geelhoed aanwezig om de hoogbe jaarde Ingezetene van hun gemeente geluk te wen- Mevr. H. v. d. Eykel- v. d. Berg werd honderd jaar geleden ln de West- landse gemeente De Lier geboren en verhuisde op 21-jarige leeftijd naar Rijnsburg. Zij is vooral om haar gastvrijheid en haar blijvende belangstelling voor buren en kennissen bekend. Momenteel verblijft zij bij haar dochters, die haar om de paar maanden in hun huis opnemen, zodat hun bejaarde moeder, die op 55-jarige leeftijd al weduwe werd, altijd te midden van haar familie woont en leeft. Haar man, een bloembollenkweker, overleed op 61-jarige leef tijd. Uit het huwelijk zijn negen kinderen geboren, van wie er vier zijn over leden. Z(j 1* nu stammoe der van 17 klein. 41 ach- terkleln- en één achter- achterkleinkind. Vanuit Voorburg is gis termorgen de Jarige, die niet meer zo goed ter been en enigszins hardhorend is, met de auto naar ho tel Monyé vervoerd, waar haar al vele bloemen en planten wachten, die van uit alle streken van Ne derland naar Rijnsburg waren gestuurd. Het gemeentebestuur had haar een plantenbak geschonken, terwijl haar familie In het Westland 'n grote schaal met vruch ten en bloemen, die in deze streek worden ge teeld, had gestuurd. Gisteravond waren al haar kinderen tot en met haar achter-achterklein kind aanwezig om hun be jaarde moeder en groot moeder te feliciteren en letterlijk in de bloemen te zetten. Een diner werd er niet gegeven, omdat dit te vermoeiend zou zijn voor de jarige, die 's middag* vóór de receptie nog even heeft kunnen rusten en daardoor héér feest met veel plezier heeft kunnen meevieren. 5* het zesde internationale volksdans- Leiden wordt gehouden, is door het Centraal Dansberaad met medewerking van de directie van De Lakenhal een kleine, maar voor liefhebbers en kenners van de dans in het algemeen 'n bijzonder aantrekkelijke tentoonstelling ingericht. De opening daarvan is onder grote belangstelling gisteren geschied met een inleiding van de heer J. C. Wilmans, voorzitter van het Centraal Dansberaad, na een korte inleiding van drs. Wurfbain, directeur van het museum. Men zou mogen verwachten, dat een tentoonstelling over dansen ook met dansen zou worden geopend. Daar echter een Roemeense volksdansgroep aan de plechtigheid luister bijzette, doch de dansen uit dat land een ruimte vergen, die in de hal van het museum niet aanwezig is, voerde het Ensemble Folcrorique Ar gesul op eigen voor ons vreemde instrumenten alleen de muziek uit, die bij de verschillende dansen Als een eerbetoon aan Leiden werd op meterslange houten, op waldhoorns gelijkende fluiten een korte roepmelodie geblazen ,die sonoor maar ver over Lei den hoorbaar moet zijn geweest. In de hal voerde het uit mannen bestaande gezel schap dansmelodieën uit, die telkens werden ingeleid door een roepmelodie op de „Bucium", zoals de naam van de lange houten trompetten blijkt te zijn. Vooral dansen uit het Donaudal op houten fluiten met de begeleiding van bas en luit klonken zeer aantrek kelijk, alsmede een suite van Roemeense danswijzen. Dat alles gebeurde vóór de eigenlijke openingsplech tigheid. Daarna was het een Schots dansgroepje, dat onder doedelzakmuziek de typische Schotse dans de monstreerde, zowel in groep als solo. Ook dit optreden trok grote belangstelling en na elke manifestatie kla terde een hartelijk applaus op. vestigde (landelijke) Centraal Dansberaad. VoordLen heette de directeur van het museum, drs. Wurfbain, de aanwezigen welkom en bracht dank aan de vele in stanties en particulieren, die de inrichting van deze tentoonstelling hebben mogelijk gemaakt door bruik lenen uit hun collecties. De heer Wilmans haakte daar later op in door de combinatie „dans en museum" op de korrel te nemen: dans is beweging, museum is onbeweeglijk gestolde historie. De dans is in de loop der tijden verschillend gewaardeerd. In dit verband gaf spr. enkele citaten van Cicero, Lord Bryon en Rainer Maria Rilke. Spr. maakte nog de opmerking, dat de dans nog te veel op de scholen wordt „genegeerd", althans komt men daar over het algemeen niet verder dan een nega tieve behandeling. Gelukkig echter „winnen we voor zichtig veld". T^e tentoonstelling die tot 6 augustus duurt is interessant door de veelzijdigheid van voorwerpen, die alle echter op de dans, zowel nationaal als inter nationaal betrekking hebben. Blikvangers zijn een drietal danscostuums uit Ser vië, die opvallen, niet alleen door het exotische van de vormen, maar ook en vooral door het fantastische cn kleurige borduur- en weefwerk van de verschillen de onderdelen. Verder is het ondoenlijk om al te veel voorwerpen metternaam te noemen. In een aantal vitrines en aan de wanden vindt men handschriften, scenario's, tekst boekjes en boeken over veelal geroemde balletten uit gestald, óók in Nederland geschrevene en daterend uit de 18e eeuw. Gravures en foto's van beroemde balle rina's, waaronder die van Anna Pavlova als „De ster vende Zwaan" en het affiche van haar laatste optre den in Nederland, januari 1931. Er zijn tekeningen van Jan Raedecker en een beeldje van Marius van Beek, „De springende". Costuumontwerpen voor onder andere „Petrouchka". Karikaturen, vooral uit Duitsland af komstig, waaronder een zeer merkwaardige prent „Lumpenball" met het gedicht: „Die Leute hier sind jedenfals - in einer Hinsicht zu beneiden - Sie freuen sich des Lumpenballs - und brauchen zich nicht zu verkleiden". De collectie wordt als het ware afgesloten met prach tige foto's van Fiesta Gitana en huidige balletten en balletgroepen uit binnen- en buitenland, tot aan de massabals toe. Een der merkwaardigste stukken is een quitantie uit 1847 van de (Haagse?) dansmeester P. J. Le Large, waarin hij verklaart acht gulden ontvangen te hebben voor drie maanden dansles aan twee „Jonge Zuidbuurt. Met feestelijk klokgelui van uit de toren van de Sint-Jan, die ook de nationale driekleur droeg, en vele paro chianen aan haar voet, werd pastoor Lamot verwelkomd. De Installatie. Celebrant van de concelebratie was mgr. A. C. Schaaper, concelebranten wa ren deken A. Lamot, pastoor C. Koning van Stompwtjk en de kapelaans G. Scheerder en A. Spierings. In het kerk gebouw hadden o.m. plaats genomen em.- pastoor J. Voorham van Zoetermeer,, velé priesters uit het dekenaat Zoeter woude. enkele geestelijken van de Kruisheren, familieleden en de leden van het Zoeterwoudse gemeentebestuur. Het zangkoor stond onder leiding van de heer A. Wesseling, terwyi het orgel werd Lespeeld door de heer N. Berg. Samen met de gelovigen werd de vaste gezangen gezonden van de 6e Greg. Mis, terwijl ook een aantal Ned. liederen was ingevoegd. Zo maakten de priesters hun intrede in het kerkgebouw terwyi het lied ,Dit ls de dag die de Heer heeft gemaakt" werd gezongen. Vóór de eer ste schriftlezing werd door mgr. A. C. Schaaper de benoemingsbrief voorgele zen. Hierin wees de bisschop er op, dat te grote zelfstandigheid van de paro chies als een belemmering kon worden ervaren door priesters en gelovigen. Van groot belang werd genoemd de goede samenwerking met alle priesters van het dekenaar. Tenslotte sprak de bis schop de hoop uit voor het slagen van de vernieuwde opzet. Daarna werd door pastoor-deken A. Lamot de ambtseed af gelegd. Toespraak mgr. Schaaper In z(jn toespraak vroeg mgr. A. Schaa per de gelovigen de beide scheidende pastoors in dankbaarheid te gedenken. Hjj noemde deze dag er een van histo rische betekenis voor katholiek Zoeter woude nu de meer dan 3 eeuwen be staande parochie van St.-Jan en de 35- jarige parochie van de H. Kruis verhef- ring worden samengevoegd en de secu liere priesters afscheid nemen van deze parochie. Mgr. ging ln op de redenen die tot deze samensmelting hebben geleid. Ook de ontwikkeling in de zielzorg gaat naar een steeds grotere openheid en sa menwerking, waarbij de parochiegren zen vervagen. Hfl vroeg de parochianen niet alleen het negatieve ln de priester Hoogleraarsbenoeming By K.B. is dr. P. van DulJn, thans lector in de hlstochemle aan de Leidse universiteit, benoemd tot gewoon hoog leraar met dezelfde leeropdracht aan deze universiteit. Dr. P. van DulJn, die op 82 Juli 1921 In De Lier (Zuid-Holland) werd geboren, studeerde, na In 1989 te Rotterdam het einddiploma lib»-b te hebben behaald, scheikunde aan de Vr(|e Universiteit to Amsterdam, alwaar h{J In 1947 xyn doc toraal examen deed. Vier Jaar later pro moveerde hy by de Leidse hoogleraar prof. dr. E. Hevinga op een proefschrift getiteld „Arenleochroon, een nieuwe kleurstof uit Arenicola Marina L". In 1947 werd dr. Van Duyn benoemd I tot hoofd van de biochemische afdeling van het Pathologisch Laboratorium der j Leidse Universiteit, welke afdeling hy sedertdien tot gTote bloei heeft gebracht. Door zijn werk op het gebied van de j kwantitatieve hlstochemle heeft hy ook I in het buitenland ruime bekendheid ge- In i960 aanvaardde dr. Van Dutyn het ambt van lector in de hlstochemle aan de Leidse Universiteit met een openbare les over „Moleculair denken in de bio logie". j Dr. Van Dutyn is onder meer voorxtt- tor van de Nederlandse Vereniging voor Hlsto- en Cytochemle, bestuurslid van de Nederlandse Vereniging voor Celbio logie, lid van de commissie voor Bioche mie en Biofysica van de Koninklijke Academie van Wetenschappen en ltd van het Internationaal Comité voor Hlsto- en Cytochemle. Hy was vice-president van het Tweede Internationale Congres voor Hlsto- en Cytochemle, dat ln 1964 te Frankfurt werd gehouden. H.4ZERSW OUDE Vader dook 9-jarige zoon op uit water De negenjarige Hans Kerkvliet uit de Dorpsstraat Is vrydagavond aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Nadat zyn vader hem met veel moeite uit het wa ter von de vaart langs de Burgemeester W'arnaarkade had gehaald, konden de levensgeesten worden opgewekt door toe passing van de mond-op-mond beade- Omstreeks kwart voor zeven vrijdag avond roeide de scheepsbouwer C. Kerk vliet door de vaart langs de Burgemees ter Warn aarkade. Op een gegeven mo ment hoorde hy een plone en zyn eerste gedachte was, dat de mogeiykheld niet was uitgesloten, dat zyn negenjarige zoon te water was geraakt tydens het spelen naby de werkplaats en de vaart. De vader dook in het water maar zyn eerste poging had geen succes. Meer re sultaat leverde het op. toen een paar schouwen van hun plaats waren ge haald en de heer Kerkvliet zyn zoon op te willen zien maar opbouwend kritisch te zyn. „In dienstbaarheid ligt het le ven van de priester besloten. Maar geeft ook U uw medewerking, stelt U dienst baar voor de Kerk en weest goed en verdraagzaam", zo besloot mgr. Schaa per zijn toespraak. Daarna stelde kapelaan G. Scheerder i het droge kon halen, enkele vooraanstaande personen uit de j OP het hulpgeroep van de heer Kerk- parochie aan de nieuwe deken-pastoor I v'iet arriveerden EHBO-ers en de bad- voor. meester van het gemeenteiyk zwembad. Aan het slot van de Eucharistlevle- de heer J- v°8 De laatste slaagde erin ring sprak pastoor Lamot een kort 1 door toepassing van moncl-op-rnond-be- woord. Hy dankte de vicaris voor de ln- 'deining de levensgeesten by de Jongen stallatle en de schone woorden. Dank- "P te wekken. Hans werd op advies van baarheid vervulde hem ook jegens allen naar het Leidse die hun medewerking hadden gegeven A ti-i»—.*...!- by dit welkom. Kapelaan G. Scheerder werd geprezen voor zyn goede diensten als tijdelijk pastoor. Tot slot vroeg pas toor Lamot de aanwezigen de groeten te willen overbrengen aan allen die niet aanwezig konden zyn, speciaal aan de zieken en bejaarden. Hy hoopte spoedig met velen kennis te kunnen maken maar moest zich wel excuseren voor de ko mende weken, waarin hy nog eena af wezig zal zyn l.v.m. het generaal-kaplt- tel van de Orde der Kruisheren. Met een machtig gezongen „Looft uwe God alle tongen en talen" werd de plechtig heid besloten. Academisch Ziekenhuis vervoerd omdat hy wegens zyn lange verbiyf ln het wa ter vry veel modder had Ingeslikt. WINNAARS P.U.A.-PUZZEL Deze week komen voor de prijzen, die verbonden zijn aan de P.U.A.-puzzel. in aanmerking: 10,Mej. M. van Leeuwen, Oranje- kade 11, Voorschoten. 2,50 Mevr. Hoek-v. Egmond, Ryns- burgerweg 18, Voorhout.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3