Vijftig jaar Marine Luchtvaartdienst I Van Farman i tot Neptune jen Wasp Opsporen en redden Duitse politie waakt over Zuidkoreanen Mysterieuze verdwijningen Met een A.B.N. Spaarbiljet 196772 groeit uw spaargeld in bijna vier-driekwart jaar vanf.lGQ.naarf.133. Algemene Bank Nederland CALIFORNIË STELT EXECUTIES UIT Guinee wijst erlands protest van de hand DONDERDAG 6 JULI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 i..u* J 'I VALKENBURG Reeds vier jaren nadat de gebroeders Wright er in 1903 in geslaagd waren voor het eerst met een vliegtuig het luchtruim in te gaan, werd door een van Neder lands luchtvaartpioniers, de toen malige luitenant ter zee lie klasse A. Rambaldo, die bekendheid genoot als ballonvaarder en een der oprichters van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, de instelling bepleit van een marine luchtvaartdienst. Het zou overigens nog tot 1914 duren eer met de bouw van het eerste marinevliegkamp, „de Mok" op Texel werd begonnen en het eerste vliegtuig voor de marine werd aangekocht: een Farman F-22. Het watervliegkamp Schellingwoude bij Amsterdam volgde in 1916. Hier werden de eerste in Amerika aange kochte Glenn Martin watervliegtui gen gemonteerd. Inmiddels waren enkele marineofficieren, waaronder de toenmalige luitenant ter zee llde klasse K. W. F. M. Doorman, voor het militair brevet opgeleid en kon met de opbouw worden begonnen. Dat alles was werk van vóór de of ficiële instelling van de M.L.D. op 18 augustus 1917 bij beschikking van de toenmalige minister van Marine. Weldra bleek, dat ook in het uitge strekte eilandenrijk Ned. Oost-lndië grote behoefte aan marinevliegtui gen bestond. Voorbereidingen wer den hiertoe getroffen en 8 februari 1919 maakte een watervliegtuig van de M.L.D. zijn eerste vlucht op het inmiddels ingerichte vliegkamp „Priok". Spoedig daarna werd be gonnen aan de marinevliegbasis te Soerabaja, welk kamp de naam kreeg van „Morokrembangan", lange tijd een van de best geoutilleerde vlieg- bases van het Verre Oosten. Tot aan het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog lag het zwaartepunt van de marinevliegerij op het water. Dat was een logische ontwikkeling, want vrijwel alle plaatsen in Nederlands- Indië waren met watervliegtuigen be reikbaar, zonder dat daarvoor kostba re vliegvelden behoefden te worden aangelegd. In Nederland vond de eerste opleiding plaats op het vliegkamp „De Kooy" bij Den Helder, echter op landvlieg- tuigen, waarna de opleiding werd voortgezet op watervliegtuigen van ,,De Mok". Het personeel werd na de ze eerste opleiding overgeplaatst naar Nederlands-Indië, waar de training werd vervolgd op grote drijvervlieg tuigen en vliegboten, onder meer de bekende Dornier Wal en de later zo beroemde Catalina. Engeland Op 14 mei 1940, enkele uren voor de capitulatie, week een deel van het in Nederland aanwezige MLD-personeel met watervliegtuigen via Frankrijk uit naar Engeland. Dat personeel werd in juni 1940 in twee squadrons, de no's 320 en 321, ondergebracht. Wegens geleden verliezen kon echter vanaf be gin 1941 alléén squadron 320 in stand worden gehouden, dat onder operatief bevel van de R.A.F. verkenningen en acties tegen de vijandelijke scheep vaart uitvoerde. In 1943 werd het squadron uitgerust met Mitchel bommenwerpers en inge deeld bij de tactische luchtmacht, waarbij op uitgebreide schaal werd deelgenomen aan talrijke bombarde menten op Duitsland, Frankrijk en Belfië. Het squadron heeft in de 2de Wereldoorlog meer dan 13.000 uren operatief gevlogen en een belangrijke bijdrage geleverd tot de bevrijding van Nederland. Zij het echter ten kos te van zware verliezen aan personeel: 157 officieren en schepelingen zagen u.._ r terug. De Neptu gestationeerd op Valkenburg. De opsporings- en reddings dienst <OSRD> in Nederland is ontstaan als een uitvloeisel van de Nederlandse aanvaarding van t zgn. ICAO-verdrag. Na overleg tussen d^ ministers van Verkeer en Waterstaat. Oorlog en Ma rine. werd in 1951 bepaald dat de OSRD-organisatie in Neder land door onderdelen van de Koninklijke Marine zou worden gevormd. Het doel van de orga nisatie is hulp te verlenen aun overlevenden bij luchtvaarton gevallen binnen het Nederlands v luchtinl ich t ingengebiedDanr- naast wordt op verzoek hulp verleend bij scheepvaart- en an dere rampen Het reddingscoördinatiecen trum is gevestigd op het vlieg kamp Valkenburg. Dit centrum heeft de beschikking over vleu- gelvliegtuigen. waarvoor bij toerbeurt de squadrons 320. 2 en 4 worden aangewezen en heli kopters van de squadrons 7 en 8. Omdat verkenningen van het zeeoppervlak tot de normale taak van de MLD behoren en het zoeken naar een snuiver of periscoop In wezen niet ver schilt van het zoeken naar een rubberboot of drenkeling en het hijsen van een zieke of gewon de van een koopvaardijschip weinig verschilt van het neer zetten of ophalen van personeel van een onderzeeboot of ander marinevaartuig, is het duidelijk dat de OSRD een logisch ver lengstuk is van de normale taak van de MLD, Sedert kcrt heeft een nieuw vliegtuigtype zijn iutrede ge daan bij de Marine Luchtvaart dienst. de Westland Wasp. Deze vliegtuigen zijn ingedeeld bij het in oktober 1966 opnieuw in dienst gestelde vliegtuigsquadron 8G0. Het huidige vliegkampsrliip, de Karei Doorn was het veertienduizend ton metende escortevliegkampschip „Nairana" de Britse marine, dat in /.*'J6 in bruikleen werd genomen. Dit schip i omgedoopt in „Karei Doorman", maar werd in 19J8 vervangen, omdat te klein was. hun vaderland r Het Verre Oosten Na de onverhoedse aanval van Japan op Pearl Harbour raakte Nederlands- Indië direct betrokken bij de strijd in het Verre Oosten. De vliegtuigen van de MLD bleven tot het laatst hun ver- kenningen en acties tegen de vijande- lijke vloot uitvoeren. Bij het treffen met de vijand vocht de MLD volgens de beste marinetradities en vele staaltjes van persoonlijke moed en opofferingsgezindheid zijn uit die .tijd bekend. Na de bezetting van Nederlands-In- dië door Japan slaagde een deel van het MLD-personeel er in naar Ceylon en Australië uit te wijken. Na korte tijd werd dit personeel samengebracht - in het opnieuw geformeerde squadron 321, dat met Catalinavliegboten en amfibievliegtuigen werd gestatio- neerd op de waterbasis China Bay aan de noordoostkust van Ceylon. Bay tachementen van dit squadron hebben op onderzeeboten gejaagd en gealliir- de convooien beschermd over de leng- te en de breedte van de Indische Oce- aan tot zelfs in de wateren rond Zuid- Afrika en de zuidelijk Atlantische In 1944 deden 4-morotige Liberator- bommenwerpers hun intrede bij squa- J dron 321Deze vliegtuigen opereerden vanaf de Cocoseilanden en voerden in de bevrijdingsfaze van de strijd in het Verre Oosten bombardementen uit op Japanse schepen en haven- en wal- installaties op Sumatra. Dit squadron heeft tussen 1942 en 1945 ruim 30.000 J uren gevlogen. J Het vliegkampschip J 14 Juni 1943 werd te Donnibristle in Schotland het vliegtuigsquadron 860 opgericht, aanvankelijk voor de Sr helft bemand met Nederlands perso- neel en voor de andere helft met Engelsen van de Royal Navy; spoe- dig daarna echter geheel door Ne- J derlanders. Het squadron, uitgerust met Fairey Swordfishvliegtuigen. opereerde in groepen van vier vanaf twee koopvaardijschepen, die voor- zien waren van een 400 voet lang vliegdek, de zogenaamde Merchant Aircraft Carriers. Met deze twee schepen werd deelgenomen aan de onderzeebootbescherming van totaal 36 scheepsconvooien op de Atlan tische Oceaan, waaronder het groot ste convooi. dat ooit werd samenge steld, bestaande uit 165 schepen. In 1946 werd het 14.000 ton metende escorte-vliegkampschip ..Nairana" van de Britse marine in bruikleen genomen. Dit schip, dat omgedoopt werd in „Karei Doorman", werd in 1948 vervangen door een groter vlieg kampschip. dat onder dezelfde naam nog heden in dienst is. Na de oorlog Onmiddellijk na de capitulatie van Duitsland werd in Nederland een be gin gemaakt met de wederopbouw van de luchtstrijdkrachten. M.L.D.- personeel, dat in de oorlog gediend had op de squadrons 320 en 321 en daardoor veel ervaring met nieuw materieel had opgedaan, speelde daarbij, vooral in het begin, een be langrijke rol. Na de Japanse overgave moest in nederlands-Indië niet minder be langrijk werk worden verricht. Met de overgebleven Catalina's en een squadron Dakota's, die van de Ame rikanen in Manilla waren overgeno men, werden voedsel en medicamen ten boven de interneringskampen ge- dropped, geïnterneerden uit de kam pen naar Australië gevoerd en van: daar medische en andere artikelen teruggebracht. 22 Maart 1949 werd in Nederland het roemruchte squadron 320 weer in dienst gesteld. Aanvankelijk uitge rust met Harpoons en later met Nep tunes, kreeg het als taak de bestrij ding van onderzeeboten en het uit voeren van maritieme verkenningen, in Nederlands-Indië vond in 1950 de wederoprichting plaats van squadron 321. dat na de soevereiniteitsover dracht op de basis „Boroekoe" op Biak werd gestationeerd en een be langrijke rol heeft gespeeld tijdens Soekarno's confrontatiepolitiek. Na terugtrekking van het Nederlands be stuur uit Nieuw-Guinea werd hel squadron voor de derde maal uit dienst gesteld. De naoorlogse vernieuwing van de M.L.D. werd in grote trekken ge completeerd met de plaatsing van Vliegtuigsquadron nr. 1 in de Neder landse Antillen, februari 1950. In 't bestek van dit artikel kan nood-! zakelijkerwijs niet diep worden inge gaan op vele andere activiteiten. Zo] zijn niet genoemd de vele M.L.D.'ers. die tijdens de oorlog bij de R.A.F. of op Britse vliegkampschepen heb- ben gediend. Onvermeld bleven ook de riskante landingen, die watervlieg- tuigen van de M.L.D. in Nederland en Nederlands-Indië hebben uitge- J voerd, terwijl ook voorbij moest wor- den gegaan aan grootse vluchten, J die de M.L.D. heeft uitgevoerd, on- der meer de tocht van drie Dornier Wals van Nederland naar Nederlands- Indië in 1929 en de eerste non-stop- J vluchten van Australië naar Ceylon J en omgekeerd door Catalina's in 1942. De MLD vandaag Voor de uitvoering van zijn huidige taak beschikt de MLD over zes opera- tieve en drie ondei-steunende squa- drons. Squadron 320 uitgerust met Neptunes .is te Valkenburg gestatio- neerd. De squadrons 4. 2 en 1 zijn uit- genist met Trackervliegtuigen. Nr. 4 is normaal ingescheept op de Karei Doorman, nr. 2 gestationeerd te Val- kenburg en nr. i in de Nederlandse Antillen. Voor de opsporingen en red- dingen beschikt het laatste squadron bovendien over twee Agusta Bellheli-- kopters. J Squadron 8 bestaat uit Sikorsky on- rlerzeebootbestrijdingshelikopters en is J evenals squadron nr. 4 ingescheept op de Karei Doorman. Squadron 5 is uit- gerust met Beechcrafts, waarvan de voornaamste taak de opleiding van vliegers en boordtelegrafisten is. Een opleidingsfunctie heeft óók squadron 9. dat de beschikking heeft over J Fokker-S-11-vliegtuigen en Harvards. Met de eerste worden vlieglessen ge- J geven aan adelborsten, met de Har- vards worden luchtdoelen gesleept ten behoeve van de artillerie-opleidin- gen van de Kon. Marine. Squadron 7 tenslotte heeft, een sterkte van vier Agusta Bellhellkopters. die voor red- dings- en opsporingsacties worden ge- bruikt. Men herinnere zich o.m. de zeer speotaculaire redding van op- J varenden van de in de nacht van 18 op 19 maart van dit jaar gekapseisde sleepboot „Vikingbank". Beperking aantal eerstejaars med. fac. Rotterdam ROTTERDAM (A.N.P.I. Het be stuur van de medische faculteit in Rot terdam heeft in verband met het feit dat de faculteit nog in opbouw is, na goedkeuring van de minister van Onder wijs en Wetenschappen, besloten het aantal in te schrijven eerstejaarsstuden ten voor het college 1967-'68 te beperken tot 160. Voor het collegejaar 1966-'67 gold deze beperking ook al. KNVL-teams naar België en Joego-Slavië I DEN HAAG (ANP) De aldeling pa- i achutespringen van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging Voor Luchtvaart 1 heeft ingeschreven voor deelneming aan internationale kampioenschappen para chutespringen in België en in Joego- Slavië, Naar Spa (30 juli tot 6 augustus) j gaan de heren A. G. van Beers, D. j i Difks, H. Kok. J. H. A. M. Mom en G. A. T. Pellens, naar Portoroz (Joego- I Slavië) van 20 tot 28 augustus: mej. M I Wuisman en de heren A. G. van Beers, D. Dirks, A. C. G. Dijkers, C. A. T. Pellens en E. T. H. Wijnands. Bij de I wedstrijden moeten vrijevalsprongen i van verschillende hoogten worden ge- j daan, gsvolgd door een prsclstelanding Burgemeester Ebert (O.-Berlijn) afgetreden OOST-BERLIJN (Reuter) De 73-ja- rige Friedrich Ebert is afgetreden ais burgemeester van Oost-Berlijn. Tot zijn opvolger is benoemd de 53-jarige Herbert Fechner, die tot nu toe burge meester van het vlak bij Berlijn gelegen Köpenick was. Ebert, die sonds 1948 bur gemeester van Oost-Berlijn is geweest en lid is van het politiebureau van de Oostduitse communistische partij is af getreden in verband met zijn leeftijd en gezondheidstoestand. BONN (AI P) Westduitse politie mannen controleren sinds woensdag In Bonn de Identiteit vun alle personen, d'e de Zuidkorcaansc ambassade bin nengaan of verlaten, dit om te verhin deren dat VTuldkOreunen wortlen ont voerd of in het ambassadegebouw op gesloten. Uit welingelichte bron is vernomen dat een Zuidkoreaanse student zich woensdag bij de politie heeft gemeld met het verhaal dat hij telefonisch op de ambassade was ontboden en dut men hem vandaar onder dwang in een diplomatenauto naar het vliegveld van Düsseldorf had gebracht, waar hij wist te ontsnappen voor men de kans kreeg hem in een toestel met bestemming Seoel te zetten. De Westduitsc Rundfunk in Keulen heeft meegedeeld dat de Zuidkoreaan se componist Isnng Yoen, die voor deze omroep werkte, is verdwenen. Een woordvoerder vun de Zuidko reaanse ambassade heeft verklaard dat zestien Zuid-Koreanen, die uit West- land zijn verdwenen, vrijwillig naur hun vaderland zijn teruggekeerd. Onder hen bevindt zich een kind. Zij zouden door de Zuidkoreaanse inlichtingen dienst op de hoogte zijn gesteld van het feit. dot tegen hen een onderzoek be treffende schending van de staatsveillg- ADVERTENTIE) Dit betekent een samengestelde interest van 6H°lo per jaar. Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent eon extra premie van f 20.-. Dan Is het rendement i inruim 9 Folders en Inlichtingen bij at onze kantoren. held was geopend, en zich bereid heb ben verklaard de beschuldigingen te be antwoorden, aldus de woordvoerder. De Westduitse regering heeft de Zuid koreaanse ambassadeur in scherpe be woordingen gelast alle mogelijke Inlich tingen over de zaak te verschaffen, ter wijl tevens een politieonderzoek wordt ingesteld. De Westduitse regering staat op het standpunt dat op haar grondge bied alleen de Westduitse politieautori teiten bevoegd zijn tot het nemen van politiemaatregelen. Katwijkse kotter Helena tijdens bergen gezonken Jent) Respijt voor 59 ter dood veroordeelden SAN FRANCISCO (AP) Op last van de federale rechter Robert Peck- ham zijn in California alle executies tot 3 augustus opgeschort. Op die dag zal hij pogen te verklaren, dat de dood straf in Californlë krachtens de huidi ge wetten van deze staat ongrondwet tig la. In totaal wachten op het ogenblik in j California 59 mannen op de voltrekking van hun doodvonnis. Daarvan zouden vijf geëxecuteerd moeten worden voor ■uguslus. De campagne tegen de dood straf wordt geleid door een groep advo caten en gefinancierd door het verdedi gersfonds van de National Association of Colored People (nationale vereniging van kleurlingen). Deze vereniging is in het bijzonder gebelgd over het feit. dat er geen nor men zijn voor een jury ter bepaling van de strafmaat voor diegenen, die zich wegens moord hebben te verant woorden. Bovendien wordt de Californi- sche wet betwist, omdat een gevangene eerst dan een advocaat kan krijgen, in dien hij daartoe een verzoekschrift in dient. Tenslotte acht de vereniging de doodstraf wreed en onmenselijk. Door een soortgelijke petitie ia onlangs in Florida de voltrekking van 51 doodvonnissen opgeschort. De fede rale rechtbank in die staat is verzocht da doodstraf onwettig te verklaren. De aaak te nog in behandeling. DAKAR (AFP) Radio-Conukry heeft het Nederlands protest tegen de arrestatie van KLM-pereoneel In Guinée van «Ie hand gewezen. De arrestatie houdt verband met de vaathoudlng van de Qulnese VN- delegatle ln Ivoorkust, nadat het KLM- toestel dat de delegatie vervoerde, had moeten uitwijken naar Abidjan. De re gering van president Sekou Touré stolt de Nederlandse regering medeverant woordelijk voor de aanhouding van de delegatie. PETTEN Een poging om de maan dag bij de Ilondbosae zeewering ge strande kotter KW 164 Helen» hij hoog water te bergen, is gistermiddag op een mislukking uitgelopen. I>e bergers van Wijsmuller uit Mmulden, konden niet voorkomen, duf enkele tientallen meters uit de kust de kotter zware slagzij maakte en voor de ogen van honderden belangstellenden op de eerste zandbank voor de kust bij Petten ronk. De runners aan boord van de Helena zijn in veiligheid gesteld. Na twvc dagen vergeefs wachten konden de runners gis teren vier pompen aan boord brengen. Men slaagde er toen ln de boot praktisch los te krijgen. Met matrassen zijn de scheuren toen dlchtgestopt en gistermid dag tegvn één uur begon het grote karwei Met een tros, die aan de sleep- hoot „Titan" was bevestigd, werd de kotter- van de strekdam getrokken. Al dadelijk bleek, dat er lets mis was. De „Helena" maakte sterk slagzij. Vierhon derd meter moest het schip langs de pieren worden getrokken, voor men tus sen twee zandbanken door open zeo kon bereiken. Op het moment dat de eerste zandbank werd bereikt, mnakte het sohlp zoveel water, dat het meteen zonk. MLD-personeel kreeg familie op bezoek DEN HAAG (ANP) Voorafgaande aan dc officiële viering vun het vljftlg- Jurlge bestaan van de Marine Lucht vaartdienst vandaag op het marine vliegkamp Valkenburg, Is gisteren op de kampen de Kooy en Valkenburg „open huis" gehouden. Daar hebben ve- Op Valkenburg was ccn flinke belang stelling voor de op het platform opge stelde typen vliegtuigen en helikopters, voor de spelende kapel, voor do stalle tjes met lees-, drink- cn etenswaar, voor de tentoonstelling die in een der hangars was ingericht en voor het voorvliegen van en het demonstreren met verschei dene vliegtuig- en hellkoptertypen. Ook de nieuwste aanwinst. de Westland „Wasp" ontbrak niet op dit appél. In de morgenuren hadden zes „Neptunes" en vijftien „Trackers" e«-n rondvlucht bo ven Noord- cn Zuid-Holland en de pro vincie Utrecht gemaakt. Dood door zuurstofgebrek De 33- Jarige Maastrichtenaar K. van G. is dinsdagnacht ten gevolge van zuurstof gebrek om het leven gekomen. De man wilde zich na laat te zijn thuisgekomen wassen in de keuken. Door langdurig gebruik van de geiser ontstond zuur stofgebrek in het kleine keukentje. De man raakte bewusteloos en overleed.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5