GODDET: ylk regel dat wel even, Henk1 Ab Geldermans is veel meer dan IN TWEEDE ETAPPE VLOEIDE DE KRACHT UIT NIJDAMS BENEN MÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊMÊÊmÊÊÊ^mmKM i wmm S TOURRAPPORT CEES HAAST ZAT IN DERDE RIT AAN HET VERKEERDE WIEL Janssen fietst rustig mee De Tour in kilometers TOUR DE FRANCE MAANDAG 3 JULI 1967 AMIENS De Tour kan hard zijn en vol dramatiek. Daarmee werd de Nederlandse ploeg zaterdag in de etappe van St. Malo naar Caen geconfronteerd. Op 45 km van de aankomst begon zich het drama Nij- dam af te tekenen. In het sterk geacci denteerde terrein, dat geen enkel vlak stuk weg kende, voelde Nijdam de kracht uit zijn benen vloeien. Hij moest op elke helling het peleton laten gaan. Aanvanke lijk kon hij in de afdalingen zijn achter stand goed maken, maar na een poosje lukte ook dat niet meer. Toen verloor Nijdam heel veel terrein. Wagtmans gaf opdracht dat de tweede liaisonwagen bij Nijdam moest blijven. Inmiddels ijlde het peleton voort. Er werd zeer snel gereden in deze lastige etappe en de eenzame Nijdam verloor binnen tien kilometer vijf minuten. Uit de liaisonwagen werden hem een reserveband en een pomp aangereikt. Hij reageerde niet meer op aanmoedigin gen. De blauwe ogen in het bruine gezicht stonden hol, het blonde hoofd was diep over het stuur gebogen. Bij aankomst stonden duizenden mensen op de brede, zonnige boulevard. De kopgroep van der tien arriveerde. Niet lang daarna ook het peleton. De renners hadden reeds hun drie ronden op het parcours afgelegd en de kleine Belg Van Neste had verrassend de sprint gewonnen en nog steeds was er niets van Nijdam te zien. Eindelijk, na on geveer elf minuten, kwam hij aan. Te voet, met de fiets aan de hand. Hij vroeg om drinken. „Wat is er gebeurd, Henk?" Hij slikte even. „Ik kon niet meer door het publiek", zei hij, „maar ik ben naar de heer Goddet gegaan en ik heb het hem verteld. Hij zei: het komt in' orde, Henk. Ik zal het wel met de jury regelen". ANGST VOOR HEL VAN NOORDEN Nijdam vertelde: „De tweede dag heb Ik het altijd erg moeilijk. Ik kreeg mijn benen niet meer rond". Gerustgesteld wendden de Nederlanders zich af. Nijdam had wel een grote achterstand opgelopen, maar dat was niet zo belangrijk omdat hij er was om Janssen te helpen en om te trachten een of meer etappes te win nen- Een uur na aankomst deelde echter de wedstrijdleiding mee, dat Nijdam uit de ronde was genomen. De reden: hij had rich vastgehouden aan een volgauto. Wout Wagtmans en Geldermans gingen onmiddellijk protesteren. De tourleiding zat net te eten. Lohmuller kwam van tafeL „Er is niets aan te doen, Wout", zei hij, „Lévitan en ik hebben het duidelijk gezien. Hij heeft zich een hele tijd aan jullie liaisonwagen vastgehouden". Wagt mans zei dat hij dat niet kan aannemen, Maar Lohmuller was onverbiddelijk. De mecaniciens van het liaisonwagentje dat achter Nijdam had gereden, vertelde: „Een jounalist heeft hem eerst wat te eten en te drinken gegeven en ook dat is verboden, en daarna hield Nijdam zich ook aan onze auto vast. Wij hebben hem twee keer gezegd dat hij het niet moest doen". De Nederlandse ploeg was erg onder de indruk van het verlies van Nijdam. Jan Janssen zei: „Hij had me in het begin van de etappe nog een paar keer uit de wind gereden. Mijn vrouw en zijn vrouw zouden samen op vakantie gaan. We hebben inmiddels getelefoneerd. Ze komen hem straks hier halen". Cees Haast zei: „Ik vind het verschrikkelijk" en Huub Harings. die het ook wat zake lijk bekeek, zei: „Nijdam verdiende altijd veel voor de ploeg. Hij is een echte prijsrijder. De jongens vinden het alle maal heel erg". Verkeerde wiel Maar de ronde ging door, ook zonder Nijdam. De tweede etappe was al lastig, de derde van Caen naar Amiens vergde gisteren het uiterste van de renners. Er werd hard gereden, veel gedemarreerd en het parcours, met twee cols van de vierde categorie, was zeer zwaar. Tenslotte, na Het ivas een goede dag voor Gastone Nencini, eens zelf een groot coureur en de mannen van de Italiaanse B-ploeg, de Primavera. Polidori wierp sicli volop in de strijd wat hem gisteren de gele trui opleverde en zijn ploegmaat Marino Basso sprintte naar de etappezege. Als klap op de vuurpijl mochten de beide Italianen nog even'n gelukkig momentje beleven met. Miss Amiens, Nicole Dix. talloze pogingen, slaagde de ontsnapping dan een vierde plaats zat er voor hem niet smeer in. i elf i Omdat de Belg Paul in 't Ven in de laatste kilometers een lekeke band kreeg, dienden zich tien renners in Amiens aan voor de etappezege; de Italianen Basso en Polidori, de Fransen Genet, Riotte, Dumont en Bayssière, de Spanjaard Ventura Diaz, de Brit Hill, de Belg Spruyt en de Nederlander Cees Haast. We zagen de oranjetrui op de boule vard al in de verte positie zoeken. Hij zat vrjj goed vooraan, maar heiaar aan het verkeerde wiel. De voor hem rijdende Spanjaard Diaz zwenkte naar de rech terkant van de weg, de Italianen en de rest van de kopgroep zetten koers links. Toen moest Haast terug en hij kwam in de volle wind te zitten. Hij deed er nog alles aan, stampte driftig op de pedalen, maar meer (Van onze sportredactie) CAEN Bij de start ln St.-Malo scheen zaterdag de zon. Zes kilometer: de drager van de gele trui. Errandonea komt ten val. De Spaanse ploeg wacht hem op en na zes kilo meter bereikt hij op nieuw het peleton: 21 kilometer: Lebaube. Lemeteyer en Wiedemann aan de leiding. Zij wor den achterhaald door Van Neste en Letort. 29 kilometer: Ook Malie paard. Ignolin. Dumont. Aranzabal en Schleck bereiken de kopgroep. Dan demarreert Aimar. hetgeen een ractie van Gimondi ten gevolge heeft. Janssen Poulirior Durante. Godofroot en Van Springcl volgen Gi mondi. Aan de leiding volgt een hergroepering van 27 renners die 25 seconden voorsprong hebben; 46 kilometer: peleton achterhaalt vluchters: 57 kilometer: Castello demarreert Delisle. Pou- lldor. Van Springel. Del- berghe, Chappe. Wim Schepers. Kees Haast. Lebaube. Chaquemin en Wright ontvluchtten het peleton eveneens: 89 kilometer: elf leiders worden op een minuu' dertig seconden gevolgd door Samyn. Genet en Tosello en op 1 min 50 door Aimar. Huysmans en Groussard: 97 kilometer: Cote du Cul d'Oeuf. Schepers laat kopgroep gaan; 113 kilometer: kopgroep van tien wordt achter - haald door Aimar. Huys mans. Schepers. Samyn. Tosello. Groussard en 145 kilometer: Huub Ha rings is kopgroep tot op 40 sec, genaderd maar kort daarna volgt her groepering 160 kilometer: de beslis sende ontsnapping van Genet. Zimmerman. Swerts. Polidori. Alomar, Aranzabal, Chappe. Ray mond. Bodrero, Novak, Van Neste. Lebaube en Grain. Drie renners: Kunde, Chisman en Hit chen staken de strijd: 180 kilometer: Van Neste wint sprint van de kop groep. Naar Amiens Nog 125 renners startten in Caen voor de derde 10 kilometer: demarrage Riotte Van der Vleuten. Hill, Ventura Diaz en Mas.trot.to. Na vier kilo meter achterhaalt het peleton de vluchters: 24 kilometer: Theilleire en Schepers op kop. na 2 kilometer worden ze achterhaald 57 kilometer: Denson Dumont, Maliepaard. Milliot, Mariano Diaz en Vandenbosse nemen 20 seconden voorsprong, na zes kilometer is ook deze poging mislukt: 68 kilometer: nieuwe ont snapping van Portalupi Jacquemin, Riotte. Var Cloostcr, Poggiali. Malie paard en Karstens Ze worden achterhaald dooi 25 renners, onder wie Gi mondi. Poulidor, Van Looy. Simpson en Sta bünskv. De groep krijgt 50 sec. voorsprong onder leiding van do gelp truidrager Van Neste komt alles bijeen: 104 kilometer: de beslis sende ontsnapping van Dumont, Ventura Diaz. Letort Riotte, Haast Spruyt, Genet, Polidori. j Paul in 't Ven. Bayssière Basso en Hill begint: 170 kilometer: de Span I jaard Errandonea. gele truidrager in de eerste I en tweede etappe, valt uit: 248 kilometer: Basso wint de sprint, de gele trui is voor Polidori. De kleine man uit Rijsbergen was niet bijzonder vermoeid. ,,Ik heb niet veel kopwerk gedaan", vertelde hij, „wat moest ik alleen? Ik behoefde er slechts bij te zijn. Alleen de Italianen en een paar Fransen reden, de rest deed geen werk. Als deze kopgroep eendrachtig had gewerkt, was de voorsprong zeker tien minuten geworden. Jammer, dat ik aan het verkeerde wiel zat". Hoe hij bij de goede ontsnapping te recht kwam? „Ik rijd al drie dagen in het peleton. Ik kan een beetje klim- het is toch niet slecht als ik straks, als de bergen komen, een goede uitgangspositie heb". Zonder eten Debutant Wim Schepers had een moei lijke dag gehad. „Wat werd er hard ge reden", constateerde hij. De Roo en Maliepaard beaamden dat. Schepers: „En ik miste ook nog mijn etenszakje bij de ravitaillering. Ik heb de hele dag zonder eten gefietst. Op zeker moment ben ik bij een café afgestapt en toen heb ik daar een fles bier gepakt. Tien kilomete de aankomst kreeg ik ook nog een band, maar ik kon weer terug ii peleton komen omdat Jo de Roo e der Vleuten op me wachtten" In het begin van de etappe was Schepers zelfs nog een paar keer met een vluchtgroep meegegaan. Jan Janssen was naar hem toegekomen, en had gezegd: „Pingeon zit bij dat kopgroepje, probeer er naar toe te rijden, je kunt nooit weten". En Schepers had de opdracht uitgevoerd. Het kopgroepje werd echter spoedig weer achterhaald. Even aankijken Overigens speelt Janssen de laatste dagen een gevaarlijk spelletje. Het is al twee keer voorgekomen dat Aimar, Pouli dor en Gimondi in een vluchtgroep zaten die meer dan een halve minuut voor sprong op het peleton had..En Jan Jans sen was er dan niet bij. Maar de zelf verzekerde Janssen wees het lichte ver wijt, dat uit de ogen van de verslaggevers sprak, van de hand. „Ik had er in mijn eentje naar toe kunnen rijden, maar ik wachtte af. Ik heb toen de ploegmakkers om me heen gegroepeerd en ik zei: jon gens, we zullen het nog even aankijken. Nou, de zaak kwam toen vanzelf weer bij elkaar". Janssen is er nog steeds van overtuigd dat in de rit naar Roubaix, die vandaag wordt gereden. Iets belangrijks zal ge beuren, dat het klassement omver zal gooien. Daarom heeft hy zich tot nog toe niet laten zien. HU fietst rustig mee tus sen de wielen en permitteert het zich, na afloop, als alle renners al verdwenen zUn. nog interviews weg te geven voor t.v. en radio. Iedereen kan by hem terecht. Gisteren ook weer. Hij stond daar tus sen de duizenden bij de aankomst in Amiens, fris als een hoentje. Je zag het hem niet aan, dat hij zojuist een zware etappe had beëindigd. De Franse, de Bel gische en de Nederlandse radio maakten met hem een praatje. Toen hij tenslotte naar zijn hotel reed, applaudisseerden de mensen. Met de overige Nederlanders gaat het best. Ze eindigden allen in het peleton en hadden geen klachten. Voor de etappe Van vandaag, in de Hel van het noorden, hebben ze echter angst. Gimondi heeft de klassieker Parijs— Roubaix, die voor een groot deel over dezelfde wegen voert, in 1966 gewonnen voor Jan Janssen. Dit jaar was het Jans sen die zegevierde in Roubaix, voor Rik De Tour blijft echter nog volkomen open en bijzonder interessant. De favo rieten hebben hun kaarten nog niet op tafel gelegd. De mindere gouden hebben wat strooigoed mogen meepikken. Het tijdstip nadert echter, dat dp groten zich aandienen voor het opmaken van een voorlopige balans. Een onnozele valpartij kan alle kampioene- of titelaspiraties wegvegen als een stukje papier bij een stormwind. De Spanjaard José Maria Errandonea heeft dat ondervonden. Twee dagen reed hij in de gele trui, met in zijn achterhoofd de idee nog langer in de leiderstrui te blijven. Toen viel Errandonea echter. Niet alleen zijn fiets had de nodige schade opgelopen, maar ook zijn lichaam. Even later stapte hij af en ging in de bezem wagen. Wagtmans is een oase van rust Dan, zo verwacht men, zal ook de Italiaan Polidori, sinds gisteren p°i trots rijdend in de gele trui, dat gleh'iuc lekkeI kostbare tricot snel moeten uit-kan'-ue i Van I trekken. Zo is het in de Tour. Er i De TOl telt alleen 't recht van de sterken. I trekkend AMIENS Vier dagen toerde dc Ronde door Frankrijk. Nu al kan men de conclusie trekken, dat de Tour dit jaar enorm populair is. Langs de we gen staan honderdduizenden mensen, zwaaiend naar de renners cn de vol gers. In bijna alle steden en dorpen waar de knravaan passeert, heeft men de straten versierd. Men hangt span doeken boven de wegen met opschrif ten als: „Hulde aan de Tour de France". Men steekt de vlaggen uit als in Nederland tijdens een nationale feestdag. Zaterdag. 80 km voor Caen, zagen wij de eerste Nederlandse sup- langs de weg. Hij stond daar Ie plaat, waarop hij had „Hup Jan. in de gele trui, „Jongens, daar e rond- I moet je uitkijken clamekaravaan rijden acht stuntman nen op motoren voor een merk aperitif. Ze leggen, met huilende traject grotendeels af staande op het zadel van hun motor. Zo passeren zij balancerend de mensenmassa's die ver rukt toekijken. Voorts is er nog een bcatgroep met die ook dige spektakel zorgt. En dan ls er Frankrijk, die in elke stad .waar een aankomst plaats vindt, wordt voorgesteld aan dc burge- itoriteiten. Tweede etappe Sp.) 4.19.16; 15. .Snmljn (Bleuets. Fr.) v. d. Bcrghe (Belg.); 17. Kantens <is 18. Godefroot (Rode Duivels, Belg.) Wright G.B.); 20. Lemeteyer (Fr.): lepaard (Ned.); 109. n In 4.19.16: 126. Nfjd Ploegenklassement tweede etappe ploegenklassement van de tweede ipe luidt: 1, Bleuets (Raymond, Zlm- mann en Chape) 12.55.45; 2. Primavera 1.26, 30 pnt.: 3. Coqs zelfde tijd 39 4. Frankrijk z.t. 42 pnt.; 5. Belglè .05; 9. Nederland (Karstens, De Hoo Van der Vleuten) 12.57.48. -01.17): 2. 1 7..L (met bon. 6.01.27); 3. Spruyt (Belg.) z.t, met bon. 6.01.32); 4. Haast (Ncd.) z.t.: 5 Hill (G.B.) z.t.; 6. Dia/. (Kspcranj Ff z.t.; 9. Bayssière (Coqs, Fr.) z.t.; in Polidori (Primavera, It.) z.t.; li, p. in 't Ven (Rode Duivels) 6.01.47; 12. rtoelke (Dultsl.) 6.03.50; 13. Godefroot Rode Dui vels, Belg.); 14. Samyn (Bleuets, Fr.); *S. Karstens (Ncd.); 16. Lemeteyer (Fr.); 17. Sacz (Sp.); 18. Van den Berghe Belg.); Duivels, Belg.); 29. Schepers (Ned.>; 37. Ilarlngs (Ncd.): 45. Zilverberg (Ncd.); 49. Algemeen klassement de derde etappe luidt het algemee? s-sement: 1. Polidori (Primavera, (It. t Spruyt (BelglC) op 4 (BelgliJ) op 1.57; 13. Alomar baube (Coqs, Fr.) op qs, I-r.) op 2.16; 16. Ploegenklassement derde etappe Algemeen ploegenklassement Hel plocgenklascment na de derde etAppe de Duivels (Belgtè) 45.15. land 45.15.34; 8. Bleuets 45.11 md 45.18.14; 10. Spanje 4S.16 45 18 1?; I? Duitsland «',.18 Puntenklassement Basso (Prl eugde stralend gezicht gaat de Italiaan Marino Basso zegevierend an de. Tour de Franoe. Cees Haast, die over weinig sprint ca parit eiU reokte) tsaar een verdienstelijke vierde plaat».

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9