Pastorale brieven vestigen aandacht op christen-zijn Overdag: een anti climax, "s avonds: weeën en weelden AANKONDIGING KARD. ALFRINK Christus Rex mis van Hendrik Andriessen Plechtigheid in Den Haag Deutsche Oper in C imarosas II Matrimonio Segreto Het spel öm het spel Protest bisschoppen tegen ingezonden stuk van 17 theologanten MAANDAG 3 JULI 1967 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „De bisschop pen hebben de bedoeling om door middel van enkele pastorale brie ven de aandacht van de gelovigen te vragen voor enige belangrijke aspecten van de bezinning op chris- lijk geloof en christelijk leven in de wereld van vandaag waarin zoveel verandert, dat menigeen het juiste zicht dreigt kwijt te raken". Met deze woorden kondigde zon dagmorgen kardinaal Alfrink een schrijven aan, dat in de loop van het jaar op grote schaal zal worden verspreid. Om onder de Pausmis in de Parkstraatkerk Hendrik Andries- sens .Christus Rex" mis voor dubbel koor goed te kunnen uit voeren, had het parochiële zang koor samenwerking gezocht met „Deo Sacrum", een heren- en knapenkoor uit Poeldijk. Het dub- belkoor had men beter willen laten uitkomen door de beide ensembles ruimtelijk van elkaar te scheiden: de Poeldijkers zongen onder lei ding van Jos V-ranken jr. bij het orgel, het parochiële koor van Jan Schmitz had een plaats links ach ter in de kerk gekregen. Het akoestisch effect waarop men rekende zou waarschijnlijk sterker zijn geweest wanneer Jan Schmitz en zijn mannen niet zo in de buurt van 't koor hadden gestaan, maar we kunnen ons voorstellen dat bei de dirigenten vanwege de echo werking of misschien wel alleen omwille van inzetten en aanslui ting niet 't risico wilden nemen Jan Schmitz c.s. een plaats meer centraal in de kerk te geven. „Christus Rex" hoewel meer aan de traditie gebonden dan Andries sen doet heeft qua karakter wel iets weg van Diepenbrocks „Missa festiva"; 't is een zeer dankbaar stuk om te zingen. Kwalitatief was de klank van „Cantemus Domino" mooier dan die van het Poeldijks koor, waarvan met name de jon gens nog al eens te laag intoneer den. Met de steun van het orgel trok men in de mis nog wel bij, maar dat lukt vanzelfsprekend niet in de polyfone werkjes zo als Vradana's „Ave Maria" die tussen de verschillende misgedeel- ten door a. capella gezongen wer- Organist Jan Schmitz zorgde als steeds even muzikaal als vitaal voor orgelomlijsting, als postlu- dlum de finale van een van Vier- nes orgelsymfonieën. Daarvoor hadden organist, koper blazers van het Residentie Orkest en slagwerk bewezen dat Gonnods Pausmars alle concilies en litur gische vernieuwingen overleeft. Wat die vernieuwingen betreft: luisterend naar de „Christus Rex" mis vroegen we ons af, of Hendrik Andriessen geen opdracht zou moeten krijgen voor het compone ren van een feestelijke volksmis. Hij zou, wil men werk met enige artistieke waarde krijgen, daartoe beter dan wie ook in staat zijn. G. v. L. De kardinaal sprak in de dekenale Sint-Jacobskerk te Den Haag, waar hy een pontlfiale H. Mis celebreerde ter gelegenheid van de vierde verjaar dag van de pauskeuze van Paus Paulus VI. Kardlaal Alfrink leidde voor katho liek Nederland tevens het jaar van het geloof In. Hiertoe heeft Paus Paulus op 29 juni de 1900ste jaardag van de marteldood van de apostelen Petrus en Paulus de gehele Kerk opgeroe- In zijn preek verklaarde kardinaal Alfrink, dat het een onmetelijk zware taak is om in deze wereld opvolger van Petrus te zijn. „Een wereld waarin zoveel goeds is: de algemene wil tot vrede de zog voor de ene mens om de ander die in nood is het steeds versterkte gevoel voor sociale gerech tigheid in mondiaal verband de voor uitgang van wetenschap en techniek, die aan de mens van vandaag zoveel nieuwe mogelijkheden biedt om ziekte en lijden te voorkomen of te genezen en te genieten van lang leven. Maar tegelijkertijd een wereld, waarin God heet dood te zijn waarin God zoveel moeliyijker wordt gevonden, om dat de mens steeds beter weet zich zelf te redden een wereld, waarin de mensheid zich tegen elkaar opstelt met steeds gevaarlijker en onmenselijker wapens een wereld, waarin zoveel liefdeloosheid en onrechtvaardigheid heerst en een wereld, die weinig gevoel schijnt te hebben voor offervaar digheid, voor trouw, voor zelfbeheer sing en voor zuivere liefde. In deze wereld de boodschap van het evangelie te verkondigen is geen gemakkelijke opdracht". Kardiaal Alfrink herinnerde aan de woorden van Paus Paulus, vorige week donderdagavond op de trappen van de Sint-Pieter, over de beide apostelen Perus en Paulus en de instelling van het herdenkingsjaar. Volgens de Neder landse aartsbisschop heeft de Paus deze viering niet alleen maar bedoeld als de herdenking van een historisch feit. „In zijn gedachte is deze herdenking be doeld als een bezinning op ons gelovig christen-zijn". De vraag, die we kunnen stellen is of we trouw gebleven zijn aan het geloof, dat Petrus en Paulus hebben verkondigd en een tweede prak tische vraag: „Wat doen we met dit, ons geloof". In aansluiting kondigde kardinaal Alfrink de pastorale brieven Pastoraal beraad Over het algemeen pastoraal beraad, dat vorig jaar ls begonnen, zei de kar dinaal: „In het afgelopen jaar is ons concilie nog maar weinig naar buiten getreden. Het ls een jaar geweest van samen-denken en samen-spreken. In commissies, in gespreksgroepen, in schriftelijke correspondentie. Dit samen- bezig-ztjn met de Kerk is pas op gang gebracht. Maar ia het niet een verheu gend teken van leven, wanneer men ziet hoeveel mensen met zorg en liefde met de Kerk bezig zijn? Waar de Kerk geen levende werkelijkheid ls, zal een dergelijk beraad onmogelijk zijn. Waar het goed gebeurt zal het bijdragen tot versterking van geloof en tot groei van liefde voor de Kerk. Ala het goed mag functioneren, zal het een antwoord kun nen zijn op de oproep van de Paus dit jaar te maken tot een tijd van geloofs- bezinning en levensvernieuwing. Belangstelling De plechtige misviering werd bijge woond door regeringsautoriteiten (on der wie minister-president De Jong), leden van het parlement en het corps diplomatique en het Nederlands epis copaat. Ook vele gelovigen toonden hun belangstelling. Gewoonlijk ls deze jaar lijkse herdenking van de pauskeuze 'n aangelegenheid van de pauselijke inter nuntius in Den Haag. Maar deze post is op het ogenblik vacant, omdat mgr. Beltrami tot kardinaal is benoemd en Tweede Internationaal Koorfestiral j Het was bijna middernacht, toen saterdag het Tweede Internationale Koorfestlval. georganiseerd door de Federatie van Nederlandse Zangersbonden, in de Schrvcnlngte Kurzaal gesloten werd. Als kritisch luisteraar waren we, met korte onderbrekingen, van kwart voor tien In de ochtend bezig geweest, niet minder dan twintig vocale j ensembles hadden daarbij onze als altijd welwillende oren gepasseerd. Oren die, hoe welwillend ook, toch moesten registreren dat er bijna altijd, ln alle regionen. I meer dan eens vals werd gezongen, echt vals. Oren die bovendien tevens moesten constateren, dat de laatste dag van he concours een anlcUmaz bood, waarin de Nederlandse zangkunst, hier gebracht door niet minder dan vijftien koren, voor ons vocallstick vermogen echt niet representatief wasMen had zeker betere. heel veel betere verenigingen kunnen aantrekken; thans kregen onze gasten een verkeerd, een vertrokken beeld van wat zich ln onze zangwereld afspeelt. Waar bleven de in Rome verblijft. Ook de Haagse deken mgr. W. A. E. Bokeloh en burgemees ter H. A. M. T. Kolfschoten woonden de plechtigheid bij. De missa „Christus Rex" van Hendrik Andriessen werd gezongen door het parochiële koor „Cantemus Domino" en het koor „Deo Sacrum" uit Poeldijk onder leiding van Jos Vranken jr. Aan het slot van de mis speelde blazers van het Residentie Orkest samen met het orgel de Paus mars van Gounod. Het koor van de Parkstraatkerk werd gedirigeerd door Jan Schmitz. Over II matrimonio Secreto van Domenico Cimarosa, wellicht de beste opera buffa, die er ooit in de historie geschreven is, gaat een aardig verhaal de première betref fend. Ze werd, te Wenen, bijge woond door keizer Leopold, die er z5 verrukt over was, dat hij, na de executanten eerst op een souper te hebben geïnviteerd, ordonneerde, dat er op dezelfde dag nog een tweede uitvoering zou worden ge geven. Zo geslaagd was die pre mière op 7 februari 1792, waarvan Stendhal vertelt, dat er niet minder dan honderd maal „gehaald" is. Ditzelfde enthousiasme openbaarde zich ook gisteravond in het Circusthea ter, waar, in het kader van Holland Fes tival 1967, de Deutsche Oper Berlin er een voorstelling van presenteerde: helaas niet in het Italiaans Maar dat is dan ook de enige aanmerking, die wij op deze weergave zouden durven maken... waaruit overigens resulteerde dat de goed gearticuleerde tekst, blijkens de spontane reacties van het publiek, zéér wel verstaanbaar Komische opera ln twee bedrijven Muzikale leiding: Ulrlch Weder Regie: Gustav Rudolf Sellner Decors en kostuums: Fllippo Sanjust Geronlmo, een rijke koopman: Josef Grelndl Carolina, zijn dochter: Erlka Köth Ellsetta, zijn dochter: Bella Jasper Fldalma, zijn zuster: Patricia Johnson Graaf Roblnsone: Barry McDanlel Paolino, rentmeester van Geronlmo: Eén parochie in Zoeterwoude ROTTERDAM (KNP) Met ingang van zondag 2 juli heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A Jansen de pa rochie van Sint-Jans Onthoofding te Zoet-?rwoude bij de parochie van de H. Kruisverheffing gevoegd, waardoor één parochie ontstaat met een gespreide kerk gelegenheid onder de titel „Sint-Jans Onthoofding en H. Kruisverheffing". De bediening van deze parochie is ln handen van de kruisheren. Tot pastoor werd benoemd pater A. Lamot O.S.OR., die tevens deken wordt van het dekenaat Zoeterwoude. Pater Lamot is de eerste «eguliere deken van het bisdom Rotter dam. De huidige pastoor van de Kruls- verheffingparochie. pater A. P. M. Em- men O.S.C.R heeft eerval ontslag gekre gen. Tbt kapelaans werden benoemd pater drs P. M. J. Peeters Weera O .S.CR. en pater G. J. J. Scheerder O.S.CR., bel den thans assistent van de Kruisverhef fingsparochie. De heimelijk gehuwdom Erica Kóth on Donald Orobn, Voortreffelijke voorstelling, die ont stond, die moest ontstaan, dank zij een nimmer haperende samenwerking en coördinatie van de daarvoor in eerste instantie verantwoordelijke krachten: dirigent Ulrich Weder, regisseur Gustav Rudolf Sellner en, vooral niet te ver geten, de man van de bewegelijke decors en (kleurrijke) kostuums: Filippo Sanjust. Zoala gezegd: we werden geconfron teerd met een opera buffa, maar het karakter daarvan bleek door genoemd trio nog een tikje geïroniseerd, tot in het parodistische toe. Het verrukkelijke daarvan was, dat men zo doende geen „leven" bood, doch „spel", uitsluitend spel. De toeschouwer/hoorder wees men voortdurend op het feit, dat hij ln een theater zat, uitsluitend en alleen ln een Met allerlei details werd hij hieraan, telkens weer opnieuw, herinnerd. Wan. neer een duo aan een recitatief toe was, hoognodig aan een recitatief, en de mensen in de zaal dachten, heel nuchter dachten, dat dit paar nu eindelijk daar bij wel eens kon gaan zitten, verscheen er warempel een knecht ten tonele om enkele stoelen onder de bibsen te schui ven. Een soort activiteit, ook tentoon gespreid door de souffleur, wiens kop zichtbaar! de ganse avond mee doende De ironisering: ze klonk ook op uit de muziek, die zich, als de souffleur, steeds liet gelden. Zo was het een genot naar het klavecimbel te luisteren, dat voort durend de acteurs en actrices bespottend, een loopje ook met zichzelf nam. En met de enigszins „plechtige stijl", waar mee dit instrument na een x-aantal Mattheus-Paaionultvoeringen in de oren van het publiek is vertrouwd geraakt. Denk, na dit alles gelezen te hebben, nu niet, dat de opvoering door een tè sterke dosering van spot iets goedkoops kreeg: er verscheen een Domenico Cimarosa, die zichzelf durfde te ironi seren en daardoor, juist daardoor zo sterk was. Die begreep, dat men iedere daad, die men stelt, ook ten tonele, anders kan stellen. Dit voortdurend relativeren bracht een cultureel element, dat de waarde van de muziek deed stijgen. En van het speciaal in het tweede bedrijf lichtelijk langdradige libretto van Giovanni Bertati. Dat libretto: het was er een. zoals men er in de achttiende eeuw talloze ont moet, De liefde, trouw en trouweloos, openlijk of stiekem, is hier een perma nente bron van vreugde: men gaat er niet aan ten onder, men neemt haar niet au sérieux. zoals in de romantiek, doch ze schenkt, als onze moderne puzzels, een spelmogelijkheid, waarbij niet het hart, doch het hoofd betrokken is. Men neemt er een loopje mee: wat door de verschillende solisten uitstekend werd begrepen. Door de cholerische, rijke koopman Geronimo, door de bas Josef Greindl uitstekend getypeerd: door graaf Roblnsenc, de bariton Barry Mc Danlel, die w« ook reeds In Monteverdi's Orféo mochten ontmoeten; door het lief tallige zusterpaar Ehsetta en Carolina <fta Ephraim Kishnon regisseert Poons SCHIPHOL (ANP) De Israëlische toneelschrijver, regisseur en Journalist Ephraim Kishon arriveerde gisteren uit Tel Aviv om in ons land de regie te oeren van zijn blijspel „Getrouwd of niet?" Het toneelstuk, waarvan de oorspronkelijke titel luidt: „The Licen ce" gaat op 14 juli a.s. in première In de Kleine Komedie te Amsterdam. Het ls gekozen voor een serie voorstellingen waarmee de acteur Sylvain Poons zijn 50-jarige toneeljublleum viert. BIJ zijn aankomst op Schiphol vertel de de 43-jarlge auteur dat zijn 5 jaar ge leden geschreven toneelstuk in Israël Inmiddels een recordaantal voorstellin gen heeft behaald, ruim 600, en dat het opnieuw op het repertoire is genomen. „The Licence" werd reeds eerder opge voerd ln Israël, Engeland, Frankrijk, Joego-Slavië, Polen, Tsjecho-Slowakije, Zweden, Argentinië, Amerika en Rus- Ephralm Kishon vertelde verder dat hij volgens plan eind mei naar ons land zou zijn gekomen om de regie van het stuk op zich te nemen, maar dat hij er toen in verband met de dreigende oor log de voorkeur aan gaf, de reis uit te stellen. Tijdens de oorlogsdagen maakte hij deel uit van het Israëlische lger, hoe wel hij niet bij gevechtshandelingen werd betrokken. „Ik zou trouwens nu nog niet zijn gekomen, als het niet Hol land was geweest. Nederland neemt op het ogenblik namelijk een zeer specia le en eervolle plaats in bij de Israëli's. Het is in Israël het meest populaire land omdat het als enige land direct hulp heeft geboden, zonder enige bedenking" aldus de heer Kishon. Belgen, waar de Fransen Nog iets anders trof ons: waar waren, op dit Tweede Internationaal Korenfesti val de vertegenwoordigers van België, van Frankrijk, van Zwitserland, van Denemarken, van Noorwegen? Een anti-climax: zo meenden we deze slotdag te mogen karakteriseren. Een dag kwam het wellicht ook door de slopende hitte? waarin elkeen een beetje moe leek. Ook de jury, zelfs de jury, die met haar cijfers te weinig ge differentieerd leek. Om een heel markant voorbeeld te noemen: te midden van tal van man nenkoren, alle in de afdeling A verschij nend, trad plotseling de Schola Canto rum St.-Faillan uit Aken op. Onder leiding van Wilhelm Eschwei- Ier zongen daar veertien jonge mensen een kyrie uit de Messe de Notre Dame van Guillaume de Maehaut, de beroem de polyfonist uit de veeertiende eeuw, die in de Kathedraal van Reims vorm en gestalte gaf aan de muziek van zijn tijd, aan de muziek van alle tijden zouden we er onmiddellijk aan willen toevoe- A1 luisterend hielden we in en we wisten het: hier was weer een hoogtepunt. Oase in de woestijn van conventionalisme. Maar toen de te leurstelling385 punten. Zeker: een hoog cijfer. Maar onvoldoende contras terend met een prestatie van het Was- piks mannenkoor, dat onder meer met Monnlkendams „Plange" zo dlkwyis op het concours gezongen, dat we de partituur ervan bijna van bulten ken nen! het cijfer 363 behaalde. En, •veneens, op te verre afstand liggend van de Praagse Onderwijzers met hun 400 punten. akte op de Laten we het, aan het slot van onze beschouwingen, nog even hebbep over een ensemble, dat met zijn 363 punten in de onmiddeliyke nabyheid van de Akense Schola Cantorum kwam: we doelen hier op de Onderwljzcrssoos uit Praag, die na vele hindernissen in het moeilijke en ondankbare Ecce Gratum van Herman Strategier mei gemak ge nomen te hebben ons allen verraste zulks onder leiding van Rudolf Zeman Het warme weer lokte velen uit huis tijdens het weekeinde. In het bijzonder de boten naar de eilanden Vlieland en Terschelling kregen duizenden dagjesmensen te ver- Köfch die, hoezeer ook op elkaar ge lijkend, toch genuanceerd van karakter waren; door Geronimo's zuster Fidalma, de mezzo Patricia Johnson, die, hoewel tante van het lieftallige zusterpaar, in het listig spel door Eros geordonneerd toch ook nog wel even partij wilde zijn... desnoods met de nichtjes concur- En dan als veroorzaker van ai dit „lief en leed": de tenor Donald Grube. rentmeester Paolino, met de lieftallige Carolina heimelijk getrouwd wat in die tijd bijzonder gemakkelijk kon. Zonder die heimelijkheid teas de in trigue nooit geboren en de mogelijkheid tot „spelen" uitgesloten. Paolino speelde op de rand van de ernst, in de vlucht- aria ,fihe noch der Morgen graut" (of zoiets dergelijks!) had men bijna kunnen denken, dat hij meende, wat hij be- Spel van vreugde, II matrimonio Se. greto, in zijn kostelijke sextetten een Italiaans bel canto annoncerend, dat in een Roasino zijn verdere rijke ont plooiing »ou krijgen, BR Diep gegriefd door belediging ran de Paus ROTTERDAM/HAARLEM (KNP) Naar aanleiding van een ingezonden brief van 17 theologiestudenten van het grootseminarie Warmond, verschenen In de Volkskrant van zaterdag 1 Juli, die handelde over de jongste pauselijke ency- kliek over bet celibaat, hebben de bis schoppen van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen en van Haarlem, mgr. Th. Zwart kruis, openlijk een protest laten horen. „Ondergetekenden spreken hierbij hun ernstige en diepe verontwaardiging uit over de wijze, waarop enkele theologan ten van Warmond ln een ingezonden stuk hebben geschreven over de persoon van B R. Pcms Pmihie VL ZU voelen zich diep gegriefd over de persooniyke belediging de Paus aan gedaan. Ten name met al degenen, die dit Ingezonden stuk hebben gelezen en die zich hierover terecht hebben geërgerd, tekenen zij protest aan tegen de inhoud hiervan. Zij hopen van harte, dat de bovenbedoelde ondertekenaars op een of andere wUze genoegdoening zullen geven van hun onverantwoordelijk en onwaar dig gedrag. Hun zal daartoe alsnog ge legenheid worden geboden De Ingezonden brief van de 17 theolo ganten luidde: „Naar aanleiding van de jongste brief van de bisschop van Rome. die om onbegrijpelijke redenen ook tot ver bulten de grenzen van dat bisdom aandacht heeft gekregen, mogen wij het volgende opmerken: „WIJ willen genoem de bisschop openlijk dank zeggen voor het begrip, dat hij heeft getoond voor onze situatie. Daar hebben we toch het meest behoefte aan. want de mens ls allereerst begripsvermogen, zoals hijzelf zo treffend opmerkt. Grootseminarie War mond". Daarop volgen ós namen van de W briefschrijver». met een puntgave weergave vun een wonderschoon lied „Hory, hory Zeleno" van haar landgenoot Zdenek Falprecht (1900-1961). Muziek, bepaald niet avant-gard is- tisch, eerder traditioneel te noemen, be korend door bepaalde intervallen, die ons even aan Fanacek deden denken. De muzikanten uit Praag, zo manne lijk als vrouwelijk, we hadden ze met hun collga's uit Aken nog zo gaarne op het slotconcert gehoord: het slot- concert, dat we ons dachten als een repetitie, tevens samenvatting van het beste, op dit concours gepresteerd. Het concert Dochde mens wikt, maar de or ganisatie beschikt. De organisatie, die het om voor ons volstrekt onbegrijpe- lyke redenen het ln haar hoofd had ge haald om het Noordelijk Filharmonisch Orkest helemaal naar Scheveningen te halen: het Noordelijk Filharmonisch Orkest, dat eerst met het Groningse Studenten Mannenkoor „Terpsichore" onder leiding van Theo Westen Marius Monnikendams Symphonia Sacra I uit voerde, vervolgens met het Rijswljks Vrouwenkoor en Schiedama Vrouwen koor Ave Maris Stella van Henk Ba- dings en Hans Kox' Litania, belde wer ken gedirigeerd door Rla Borgmeyer. Wat dit met het festival te maken had, zal ons ten allen tijde onbegrijpe lijk blijven. Een betreurenswaardige geste, op het debet van de organisato ren betreurenswaardig om twee re denen: primo was het onmogelijk met de gasten, die nog aan de beurt kwa men, nog aan de beurt moesten ko men, te concurreren, secundo was deze daad onhoffelijk ten opzichte van koren, jeugdkoren nota bene, die nd de pauze. nd de onhandige bekendmaking en de even onhandige uitreiking der prijzen, tegen elf uur mochten tonen, hoeveel zc waard bleken te zijn. Doch, die jeugdkoren zongen hoe dan ook, daarbij, onbewust, met één gebaar wegwuivend, wat er daarvoor gepre senteerd was. Eerst het Haags Jeugd koor van Marius. Borstlap, het hoogst geclasseerde ensemble onder de Neder landse vocalisten. Weer bood men, als op het concours, de wondere muziek van de Hongaar Zoltan Kodaly: manifes tatie van koorcultuur bij jonge, heel jonge kinderen, die werkelijk voorbeel dig was. Battle Creek En daarna het favoriete kind van het concours 1967, de discipelen van de Bat tle Creek. Central High School uit de Verenigde Staten: dirigent Alfred G. Richards liet hen, evenals vrijdag J.L nogmaals onder meer Oa Jus tl van An ton Bruckner zinger. Os Justi van Bruckner: „beter dan een sermoene", zouden we met Mariken van Nimweghen willen zeggen. Ten zeerste werd dit alles gewaar deerd door de vele, laaiend enthoueius- te toehoorders. Niet in de allerlaatste plaats door de minister van Cultuur, Be- creatie en Maatschappelijk Werk mevr. dr. M. A. M. Klompé, dia kort, markant en hoffelijk een zeer verheugende situatie markeerde. Doch ook door de Haagse wethouder van Onderwijs en Kunstza ken. dra. H. J. Wllzen. die zich het meest verheugde over het grote percentage van de jeugd, hier vertegenwoordigd: „Niet alleen hebben de Jeugdkoren de hoogste prijzen weggesleept, ook ln de andere koren zag men opvallend veel Aan de dirigent van Battle Creek Cen tral High School, de winnaar van 't hoog ste aantal punten op het gehele con cours, bood hij tenslotte de prijs van de stad 's-Gravenhage aan: een zilveren „Zingende Vogel" van Aart van der Ysel. Waarna John P. Casey met zijn Se venth Airmy Soldiers Chorus zorgde voor een prettig melancholisch en hu moristisch muzikaal afscheid. Toen was het 23.55 uur. Josephkoor, Bergen op Zoom (mannen) aglshi Praagse OnderwlJ« Rudolf Zeman Musicus Rellgtosun. Bergen op Igem. koor) o.l.v. Hans Smout koor Lambard), Helmond waspik* Mannenkoor Polykymnla, Heerlen Rumpcni Mannenkoor. Brunaaum Schola Cantorum. St. Follian. Aken o.l.v. Wilhelm Eachwelller (mannen) Manner G. V. Sauerlandla eV.. Attendorn (Duitsland) o.l.v. Johannca Jonge Chorgemelnachaft eV. Wanna Elcket (Dultaland) o.l.v. Wlntried Kocca (Jeugdkd^ooj.. Spekhoïzerhelde P. Gerits Zoom. (gem. koor) Sport- en Ontspanningsvereniging P.T.T., •a-Hertogenbosch o.l.v. A. van Heek Con Brio. Vreeswijk (gem.ic) f (mannenkoor) o.l.v. j. Stam Evenals de dag te voren was ook hier voorzitter van de lury, prof. Ir. Hank I dings door stekte verhinderd te Jureren. 2 plaats werd Ingenomen door Kocua i Ypeten, %-Geavenbag*.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5