I Dieven loeren op „vakantie huizen Pronk niet met geld... RUSTIG EEN AVONDJE UIT Autodieven hebben geen vakantie Een goede buur SRAAT,M7 Uitkering op rente- kaart wordt afgekocht ^vakantie? ASPRO' WAO bundelt zes sociale wetten DE LEIDSE COURANT VRIJDAG SO JUNI 1967 Van een oneer verslaggevers) Natuurlijk iaat u uw huis goed afgesloten achter, wanneer u met vakantie gaat. Met een zucht van verlichting trekt u de huisdeur achter u dicht, draait desnoods nog eens een keer de sleutel in het slot om en u voelt „voor de veiligheid" of de deur ook inderdaad vast zit. U bent gerustgesteld: met uw huis kan niets gebeuren. Feestelijk trekt u met de vakantiekaravaan de straat uit. Ieder jaar, bij het naderen van het vakantieseizoen zijn de langvingerige broeders wakkerder dan ooit en het is zaak, hen zo weinig mogelflk kansen te geven. Een huis, dat er onbewoond uitziet, lokt dieven aan. Laat u voor uw vertrek de zonnewering naar beneden of trekt u de gordijnen dicht? Hou er dan rekening mee, dat een wekenlang neergelaten zonwering de aandacht trekt van de kwaadwillige voorbijganger. Die zonwering vertelt hem, dat er niemand thuis is en dat hij zijn onnobel handwerk ongestoord kan gaan uitoefenen. Effen het pad voor de dieven vooral niet door een briefje op uw raam of deur te plakken met de mededeling „Afwezig tot 20 augustus". Weliswaar weten de bakker en de slager dan, dat ze tot die datum niet hoeven te komen, maar u kunt 't de leveranciers beter even vertellen voor uw vertrek. Dieven kunnen nameiyk zo'n briefje óók lezen. Brievenbus Weet overigens uw kranten bezorger, dat u „weg" bent? Weet hij het niet, dan stopt hij plichtsgetrouw elke dag een krant in uw bus, die in de kortste keren vol is en uitpuilt en ook een uitpuilende brieven bus is een uitnodiging aan on gewenste gasten. Wat vuilnis emmer en brievenbus betreft: vertrouw de zorg ervoor toe aan buren of goede kennissen, die een sleutel van uw huis hebben. U kunt de sleutel ook onder de bultenmat leggen, dan weet u tenminste zeker, dat er dieven binnen kunnen komen zonder pyn en moeite: het is de meest onoriginele plaats om de sleutel te „verstoppen". Hebt u voor uw vertrek ook aandacht besteed aan de ramen op de bovenverdieping? Mis- En juist aan het einde van de straat komt iemand tot de ontdekking, dat het rolletje pepermunt vergeten is, dat toch op de greep was gelegd op het haltafeltje. Bereidwillig holt u terug om het snoepje eventjes op te halen, hoewel de tijd dringt; haastig graait u het snoepje van het tafeltje weg en zet het op een hollen om de familie in te halen. Natuurlijk hebt u er nti net niet aan gedacht om te con troleren of de deur inderdaad in het slot Niet weggeborgen trapjes en laddertjes maken het insluipers al bijzonder gemakkelijk om de bovenverdieping van verlaten huizen te bereiken. Zet, als u met vakantie gaat, de trapjes en laddertjes in de schuur en vergeet niet het schuurtje, af ,te ,sltiitpi\., Hjet jean u veel ellende besparen. schlen behoort u tot degenen, die oordelen, dat een op een kier staand bovenlicht op de verdieping geen kwaad kan. Het kan wel degelijk kwaad. Dieven hebben ladders. Mis schien gebruiken ze wel uw eigen ladder, die u achteloos op het achterplaatsje hebt laten staan. Linnenkast Lach niet meewarig om een dergelijke fout: weet u wel zeker, dat u bij uw vertrek het touwtje naar binnen hebt ge haald, waarmee de kinderen zo gemakkelijk binnen kunnen besparen. 'iSfeéWdkt 'öag eh hacht uit de brievenbus steekt? Nu dan. Helemaal inbraakvrij kunt u uw huis niet maken. Maar u kunt de kans voor de dieven zo gering mogelijk maken, ook binnenshuis. Laat geen geld in huis achter en zeker niet tussen het witgoed in de linnen kast: daar kijken dieven het eerst. Laat ook geen waarde papieren liggen. En bedenk, dat uw juwelen zelfs in het brandvrije juwelen kistje niet veilig zijn: zo'n kistje kan gemakkelijk mee genomen worden, evenals een klein brandkastje. Vertrouw zit: uw gedachten waren bij de trein, die gehaald moest worden. En terwijl u weg- spoort in de richting van uw vakantie oord, ontdekt een zwakke broeder, dat uw huisdeur openstaat. Zijn dag is goed, maar uw vakantie is bedorven. En toch zwéért u desnoods, dat u alles nog eens goed gecontroleerd had voor u de deur uitging, u zult blijven beweren, dat de deur in het slot zat. Tot u zich dat rolletje pepermunt herinnert. Zijn uw kinderen buiten veilig? De vakantietijd is ook voor de kinderen de zwerftijd; bevrijd van school en kinderplicht be volken ze de kinderspeelplaat sen en de groene randen van de steden en maar al te dik wijls zijn ze in die groene ran den zonder voldoende toezicht. Diezelfde groene randen zijn vooral in de zomertijd operatie terrein van „vriendelijke mene ren" die ook op uw kind uit kunnen zijn, dat onbeschermd en in alle onschuld met open oog het gevaar binnenspringt. En u kunt geen verzekering af sluiten tegen het misschien on herstelbaar beschadigen van de kindergeest. Maar wie op het gevaar be dacht is kan zijn maatregelen nemen. Als uw kind „oud en wijs" genoeg is om iets van de „grote dingen van het leven" te kunnen beseffen, licht het dan voor en loop niet het risico, dat het deze dingen op straat moet leren of. wat dikwijls on herstelbaar is, in een kwaad moment moet ondervinden. Blijf op de hoogte van wat uw kind doet. informeer waar het gespeeld heeft en met wie en za nooit van het standpunt uit dat uw egien kind „zulke din gen niet zullen overkomen". Vraag, voor uw kind de deur uitgaat, waar het gaat spelen. Waarschuw uw kinderen tegen „vriendelijke meneren" en birjd hen op het hart. nooit met on bekenden mee te gaan of snoep jes van hen te accepteren. Waarschuw hen vooral tegen autoritjes, die hen door deze „vriendelijke mannen" worden aangeboden: de praktijk heeft aangetoond, dat deze autorities vaak verlokkel ijker zijn dan snoepgoed waardepapieren voor uw ver trek toe aan een vertrouwde kennis en of familieleden. Beter nog: informeer eens bij een bank, hoeveel het u kost om een paar weken uw geld, papieren en juwelen dóór te laten bewaren. Geef buren of kennissen uw huissleutel als u weggaat en vraag hen af en toe te kijken of alles in orde is. Geef hen ook uw vakantieadres, zodat u steeds bereikbaar bent. En ont dek niet te laat, dat u uw fiets of brommer onafgesloten op 't achterplaatsje hebt laten Si 2/<j o AH Ö/nsdfiG 60Ó ALS U GEEN TE DURE VAKANTIE WILT HEBBEN Als u met vakantie gaat, wees dan vooral voorzichtig met geld: neem niet ut familiekapitaal mee en bedien u voor zover dat mogelijk is van travelers-chequei die weliswaar vervalst kunnen worden, maar die in ieder geval de gaplust niet z opwekken als de kostbare bankbiljetten, waajrmee u zwaait. Pronk trouwens nooit met de gevuldheid van uw portefeuille; de welstand die u in een avondlijke bar (en misschien met een goed glas op) laat blijken, kan de man, die naast u zit, erta verleiden, de portefeuille te rollen of vriendschappelijke relaties met u aan te kno pen, die dan niet anders zijn dan een voorbereiding om u na het verlaten van dt bar even buiten bewustzijn te tikken. Moet u om welke reden dan ook, veel geld op zak hebben, verdeel het dan over dt zakken vanuw hele kostuum. Gaat u met uw gezin op stap, verdeel dan de vakantie kas onder de groten" ter bewaring. U voorkomt daarmee, dat u door één greep van dief of zakkenroller helemaal zonder middelen komt. Logeert u in een goed hotel, vraag dan, wanneer u er een dagje op uittrekt, of r kostbaarheden, die u ondanks alle6 op vakantie hebt meegenomen, in de kluis mo gen: goede hotefls bieden deze service graag. Wanneer u in het buitenland gek tegen andere valuta wilt inwisselen, doe het dan bij een bank of een officiëlt „change" en trap vooral niet in de trucjes van loslopende geldwisselaars, die d; monetaire affaire „wel even voor u opknappen". Laat nooit geld of waardevolle voorwerpen achter in een jas, die u in een restau rant „ergens aan een kapstok" hangt; ledig de jaszakken zelfs, wanneer u het kle dlngstuk afgeeft bij een vertrouwde garderobe. Het handige touwtje uit de brievenbus bespaart de huisvrouw, wier kinderen buiten op straat spelen, veel geloop naar de deur: de jeugd kan door een ruk aan het touwtje zelf naar binnen komen. Wanneer er niemand thuis is, heeft echter ook de inbreker aan één rukje voldoende om bij de buit te komen. Haal het touwtje naar binnen als u de deur uit gaatook als u „maar eventjes" weg bent. Wanneer u gezellig een avondje uit- Wanneer u met de auto op vakantie gaat, voegt u een hoop gemak aan uw vrije tijd toe, maar ook meer risico. Natuurlijk zijn uw autopapieren in orde, wanneer u naar het buitenland gaat. natuurlijk zijn ook uw verzeke- ringsdocumenten in 'orde. Maar weet u ook wat u te doen staat, wanneer u in het buitenland bij een ongeval betrok ken raakt? Het is een kleine moeite om u tevoren bij de ANWB op de hoog te te laten stellen. Blijf vooral in de grote vakantiecentra in buiten- en binnenland attent op uw wagen. Doe. wanneer u uw auto on beheerd laat staain, de portieren en raampjes op slot en dicht.. Laat nooit een contactsleuteltje in uw auto ach ter: steek de autopapieren bij u, wan neer u uw wagen (al is het maar even tjes) verlaat Laat desnoods voor uw beveiliging aanbren- bij voorbeeld) wan ten „handige jongen man forceren, voorwerpen zó rustig blijken, dat autodieven ongestoord bij en in uw wagen hun an. Autodieven hebben werken aïtijd.... Wanneer vakantie vierende buren u de sleutel van hun huis hebben toevertrouwd, zult u uiteraard alles doen, om u dat vertrouwen waard te tonen. U zorgt voo planten en voor de goudvis, u haalt de brievenbus op tijd leeg. u controleert of alles in orde is. Misschien bent u óók bereid om colporteurs, die aan uw deur bel len, even te waarschuwen, dat hun bellen „hiernaast" vruchte loos zal zijn. Argeloos en m lie vend zegt u dan: „Hiernaast zijn ze met vakantie hoor". Het is goed bedoeld en de onbekende colporteur in kwestie kan de eer- lijkste man van de wereld zijn, maar zeker bent u van dat laat ste niet. Het kan ook een zwakke broeder zijn, die ver moedt, dat het huis naast het uwe leeg staat en die middels een smoesje bij u aan de weet wil komen, of dat Inderdaad i is. Zwijg tegenover onbekenden over de afwezigheid van de bu ren en wees extra-waakzaam als onbekenden naar de buren komen Informeren. Pas dan bent u de goede buur, die beter is dan de verre vriend. fADVERTENTIE WEEKEND EN VAKANTIE SCHOENEN Volgorde betaling vastgesteld Transactie kost rijk 750 miljoen DEN HAAG. - - Vandaag Ik <*.-n Staatsblad verschenen, waarin liet sche ma is opgenomen volgons hetwelk de afkoop van aanspraken op grond van een rentekaart zal worden geregeld. Aangezien het hier gaat om vier miljoen afkoopsommen en om een totaalbedrag van 750 miljoen gulden, I* de uitkering uitgesmeerd over een periode van acht 1 Jaar, te beginnen op I juli 11168 met uil- zondering van degenen, die vóór die datum 65 jaar worden of overlijden. Ten behoeve van hen worden de afkoopsom- men vóór 1 juli 1968 al uitbetaald. Het afkoopschema ziet er als volgi uit: Geboren: 1 juli 1902 t.m. 30 juni 1903 Periode van uitbetaling: 1 Juli 1967 t.m. 30 juni 1968. 0 Geboren: 1 juli 1903 t.m. 31 december 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1944. 1945, 1946, 1947, 1948, 1949 en 1950. Periode van uitbetaling: 1 juli 1968 t.m. 30 Juni 1969. 0 Geboren in: 1909, 1910, 1911, 1912, 1941, 1942 «n 1943. Periode van uitbetaling: 1 juli 1969 t.m. 30 juni 1970, Geboren in: 1937. 1938, 1939 en 1940. Periode van uitbetaling: 1 juli 1970 t.m. 30 juni 1971, Geboren ln: 1913, 1914, 1934, 1935 en 1936. Periode van uitbetaling: 1 juli 1971 t.m. 30 juni 1972. Geboren in: 1915. 1916. 1917, 1918, 1932 en1933. Periode van uitbetaling: 1 juli 1972 t.m. 30 juni 1973. Geboren in: 1919, 1920, 1921. 1922, 1923, 1924 en 1931. Periode van uitbetaling: 1 juli 1973 t.m. 30 juni 1974. Geboren in: 1925. 1926, 1927, 1928, 1929 en 1930. Periode van uitbetaling: 1 juli 1974 t.m. 30 juni 1975. Voor afkoop komen ln aanmerking degenen, die 1 Juli a.s. jonger dan 36 jaar zijn, alsmede die ouderen voor wie zo weinig rentezegels zijn geplakt, dat zij op 6Ö-Jarlge leeftijd een uitkering van minder dan 60 gulden per Jaar zouden krijgen. De afkoopsom zal worden uit betaald door de Raad van Arbeid, waar bij men staat ingeschreven. Vrijheid KLM'ers in Conakry nog beperkt DEN H.4AG (ANP) Git een tele foongesprek, dat de KLM hedenmorgen heeft gevoerd met haar vertegenwoor diger te Conakry, de heer H. A. van Dijck, Is duidelijk geworden, dat de vier Nederlandse KLM'ers te Conakry In het KLM-kantoor sijn geconsigneerd. De vrouwen en kinderen is echter geen vrijheidsbeperking opgelegd. Ver der kreeg men de indruk dat de Guine- se regering de KLM aansprakelijk stelt voor het Incident te Abidjan, waar een tussenlanding door een KLM-vliegtuig werd gemaakt. In dit vliegtuig zat een Guinese VN-delegatie, die te Abidjan wordt vastgehouden. Tot nader order zal de KLM op haar vluchten naar West-Afrika, Conakry niet aandoen, daar er geen gekwalificeerd personeel aldaar beschikbaar is. In de serie „Zeven creatieve organiseert Steendrukkerij Dé Jong en Co. te Hilversum een derde tentoon stelling „Een mode-ontwerpster voor mannen: Alice Edeling". De tentoon stelling wordt vrijdagavond 7 juli ge opend en duurt tot 31 augustus. Ned. sociale verzekering vrijwel rond DEIN HAAG Minister Roolvlnk van Sociale Zaken heeft aan de vooravond van de inwerkingtre ding van de W.A.O, de eerste juli een mijlpaal ln de ontwikkeling van de sociale verzekering ge noemd. Als op 1 Januari 1968 ook nog de algemene wet zware ge neeskundige rislsco's zal worden ingevoerd „er wordt hard aan gewerkt om dit te bereiken en we zullen dan gaan spreken van „al gemene wet bijzondere ziektekos ten" kan Nederland volgens de minister bogen op een vrijwel af gerond stelsel van sociale aeker- held. (ADVERTENTIE) Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: 2 ASPRO'' •èn ...Ct&nt&eet fit/ Vrijwilligers naar Afrika SCHIPHOL (ANP) Opnieuw is gis- ren een groep van 7 door de Stlchl- ting Nederlandse Vrijwilligers opgeleide jeugdige landgenoten van Schiphol ver trokken om in de Afrikaanse staat Kenia de bevolking daadwerkelijk te gaan hel- pen. Drie monteurs, 'n werktuigkundige en 'n elektronleus zullen ln de gouverne mentele werkplaats in de hoofdstad Nai robi te werk worden gesteld. Zij zullen samen met Keniaans personeel belast worden met de organisatorische en tech nische gang van zaken. Een bankwerker en 'n metaalbewerker zullen worden in gezet ln de werkplaats voor arbeidsthe- raple van het Matharihospitaal. In Nai robi werken reeds 36 Nederlandss vrij willigers, voornamelijk in dt agrarische sector. Tot d# laatste groep vrijwilligers behoort J. Vegter, een elektronlcua alt Voorburg, MORGEN VAN KRACHT Iedereen, van hoog tot laag nu verzekerd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Morgens, 1 juli 1967 is een belangrijke datum ln het sociale leven. Dan treedt nameiyk de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering (W.A.O.) in werking, die een grote vereenvoudiging in de sociale verzeke ring betekent. De W.A.O. vervangt maar liefst zes wetten en verzekert alle werknemers, van hoog tot laag, tegen de gevolgen van ziekte, ongeval len en Invaliditeit. Tegelijk met de In voering van de W.A.O. is ook de Ziekte wet. gewijzigddie nu eveneens geldt voor alle werknemers, van de directeur van een N.V. tot de jongste bediende. Behalve het verstrekken van welvaarts- vaste uitkeringen, schept de W.A.O. ook mogelijkheden tot revalidatie van werknemers, die tijdelijk uit het arbeids proces verdwenen zijn. De W.A.O. betekent een grole ver eenvoudiging in de sociale verzekering, bij ziekte en ongevallen, die tot nu toe een wirwar was van wetten en wetjes. Er verdwijnen liefst zes wetten: drie ongevallenwetten, twee invaliditeitswet ten en de Interimwet Invaliditeitsrente- trekkers, die minister Veldkamp, de grondlegger van de W.A.O., enige jaren geleden als voorbereiding op de W.A.O. heeft ingevoerd. Doordat tevens de Ziektewet veran dert, hoeft na morgen niemand zich meer af te vragen of hy nu van de Zietewet of van de Ongevallenwet een uitkering krygt. Het is dus afgelopen met die hoogst ingewikkelde situatie: Ongevallenwet, als je een ongeval ln verband met je werk kreeg en Ziekte wet, als Je datzelfde ongeval overkwam op zondag of 's avonds na het werk. Na morgen krygt ledereen, die ziek wordt of een ongeval krygt, van welke aard ook, een uitkering van de nieuwe Ziektewet. De uitkeringstermyn is maximaal 52 weken; daarna moet de werknemer een beroep doen op de W.A.O. Het ziekengeld is onveranderd gebleven: het bedraagt 80 procent van het dagloon, tenzy de bedrijfsvereniging een ander percentage heeft vastgesteld. De Ziektewet geldt vanaf morgen voor alle werknemers en bij de controlevoor schriften wordt geen onderscheid ge maakt tussen de verzekerden: iedereen, zowel de directeur als de jongste be diende, moet er zich aan houden. De voorschriften zelf zyn overigens aan- zieniyk gewijzigd. Men hoeft niet meer zolang thuis te blijven als in de oude wet. Indien de arbeidsongeschiktheid langer dan 3 weken duurt, hoeft men helemaal niet meer thuis te blijven, tenzy de controlerend geneesheer het anders bepaald. Na één jaar arbeidsongeschiktheid treedt de W.A.O. in werking. Daaron der vallen, zoals gezegd, in principe alle werknemers, maar toch zijn er uit zonderingen: onder de W.A.O. vallen niet de personen, voor wie door het rijk het invaliditeitspensioen is geregeld: overheidspersoneel en pensioengerech tigd spoorwegpersoneel. Onder de W.A.O. vallen wel personen, die geen werknemer zyn, maar daarmee gehjk- gesteld kunnen worden, zoals thuiswer kers, musici en artiesten, handelsagen ten en zij die in aangenomen werk ar beid verrichten. Ook zijn er zelfstan digen, die vrijwillig tot de W.A.O. kun nen toetreden, maar dat is aan bepaal de. nauw omschreven voorwaarden gebonden. Voor de uitvoering van de W.A.O. zorgen de bedryfsverenigingen, de door werkgevers en (werknemers speciaal opgerichte verenigingen om sociale ver zekeringswetten uit te voeren. Deze verenigingen verstrekken de uitkerin gen en innen ook de premies. De premie van de W.A.O. bedraagt 4.2 procent, waarvan de werknemer 0.75 en de werkgever 3.45 procent betaalt. De W.A.O.-uitkering gaat na een Jaar Ziektewet ln, wanneer de werknemer voor 15 procent of meer arbeidsonge schikt is. De hoogte van de W.A.O.-uitkering ADVERTENTIE mij Mogambo, één t de zeer zeldzame gorilla's in DIERENPARK WASSENAAR is afhankeiyk van de arbeidsongeschi» heid en van het dagloon. Dat daglo wordt afgestemd op het loon, dat verzekerde in het gewoonlijk door 1 uitgeoefende beroep zou kunnen dienen, als hy niet arbeidsongeschi geworden was. Omdat echter het bedr waarover men premie betaalt, t maximum gebonden is, nameiyk 20.1' gulden, is ook het dagloon, waarop 1 uitkering gebaseerd wordt, niet perkt. Het maximum dagloon bedras zevenenzeventig gulden. Er is ook minimum-dagloon en wel 30.63. 1 lang de verzekerde ongehuwd en t geen 23 jaar is, wordt dit minim: dagloon verminderd met 10 procent v elk jaar, dat hij jonger is dan 23 jai Er zijn zeven uitkeringspercentoP afhankelijk van de mate van beidsongeschiktheld. Oskar Maria Graf, de Beierse dich: en verteller, is na een langdurig 7\t bed op 73-jarige leeftijd te New Yc overleden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4