Honden van Tricht hebben ramp voorvoeld BURGEMEESTER HULPELOZE AUTORITEIT PLUNDERAARS LEEGDEN GELDKIST IN HET PUIN Windhozen met kaliber van tornado zeldzaam Aggressieve criminaliteit neemt toe met welvaart en gebruik van alcohol Nieuwbouwwijk na 17 seconden tornado Burenhulp in Tricht een begrip ■j' rJjBU Moord en doodslag niet vaker dan vroeger DINSDAG 27 JUNI 1967 DE LE1DSE COURANT (Van een onzer verslaggevers TRICHT Niemand in het Betuwedorp, dat door de apocalyptische windhoos van een bloeiende gemeenschap werd veranderd in een vale vuilnisbelt, twijfelt aan dit vreemde feit. 's Morgens wilden zij al niet eten en 's middags verdwenen ze, letterlijk met de staart tussen de benen, in de boomgaarden. Ze zijn nog steeds niet terug, de honden van Tricht. Ze blijven zich verstoppen, zacht jankend om de verschrikking van het visioen, dat hun profetische instinct op de morgen van de ramp moet hebben bevangen. Douaneambtenaar meegesleurd BREDA (A.N.P.). De Bredase rechtbank heeft J. F. uit Hulst, tegen wie veertien dagen geleden wegens poging tot doodslag, subsidiair poging tot 't toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, achttien maanden gevangenisstraf was geëist, schuldig bevonden en gestraft met zes maanden met aftrek. F., die op 10 februari in Goirle, nadat in zijn auto aan de grens rookbommen waren ontdekt, er vandoor jyas gegaan, had 'n douanier, die zijn auto vastgreep, een aantal meters meegesleurd. De douanier bleef ongedeerd, maar ont kwam nauwelijks aan een fatale aan raking met de ijzeren staander van de grensboom. De verdachte beweerde niet gemerkt te hebben, dat de douanier aan zijn wagen hing. De bewoners van wat eens huizen van Tricht waren, zijn wel terug. Angst is hun vreemd verdriet ook, althans het soort verdriet, dat zich uit in handen- gewring en gejammer. Zij zien met dro ge ogen, hoe koningin Juliana haar witte pumps opoffert aan een rondgang door de onbeschrijfelijke janboel van puin, stof, huisraad, ondergoed en afgebroken takken, die de straten van hun dorp ge worden zijn. Zij zeggen, terwijl hun ogen de koningin en haar vertrouwensman prof. Bcel volgen: ,,Het komt wel in orde. De Hollanders geven ook hulp aan het buitenland waarom zouden ze het aiet doen aan ons?" De Hollanders... Alsof het oergeweld van de windhoos hen in die enkele seconden niet alleen had weggezogen uit hun huizen, maar ook uit de zekerheden van onze wel vaartsstaat. Alsof ze in die enkele secon den een ander ras waren geworden: naakt, hulpeloos, hun enige bezit het ver trouwen in Toean Besar, die zetelt in Den Haag. Geld ontbrak Dat ontbreken van angst voor de toe komst, terwijl velen toch alles verloren hebben, doet de buitenstaander onw lijk aan, maar men went snel aa onwezenlijke, daar in Tricht. Stel u honderdtwintig huizen zijn doorgeblazen als eieren alles eruit, alles op straat, in de bomen, in de lantaarnpalen tot in Culemborg toe, tien kilometer verderop. De complete, elke orde tartende chaos. Maar op d$ stoep van het stadhuis klop pen vrouwelijke helpsters van de B.B. de matten, want de koningin komt op bezoek. Daar kijkt men in een rampdorp toch wel even van op, nietwaar? Zoals men opkijkt van het verhaal van metselaar Dirk Verbeek, die materieel gespro ken althans een van de zwaarst ge troffenen is. Dat zijn gloednieuwe tv- toestel verdwenen is, waarvoor hij zo lang gespaard heeft, verbaast hem niet. Al zijn huisraad is weg, dus wat wil je Maar het geldkistje zit hem dwars. ,,Ik heb het zojuist teruggevonden in de tuin van mijn buurman", zegt hij, wijzend op de rommelige mestvaalt naast ons, waar van je je niet kunt voorstellen dat er gisteren nog rozen stonden en een ker seboompje. ,,Het was leeg. Dat wil zeg gen: al het geld was eruit: driehonderd gulden. Maar het bewijsbriefje grafzerk van mijn schoonvader, dat zat er nog in. Kun je daarbij? Nee, Dirk Versteeg, daar kan niemand bij. Of je zou moeten denken aan de drie plunde raars, die volgens de geruchten zijn ge arresteerd. Goedheid Maar dat verhaal gelooft toch niemand in Tricht. Waarmee zich opnieuw zo iets onwezenlijks voordoet. Ik bedoel: de goedheid van de mensen in deze streek onder deze omstandigheden. Het Rode Kruis heeft alles gedaan om een aanbod aanvaard te krygen voor hulp bijv beeld In de vorm van provisorisch onder- kf— 1.' In de 17 seconden die de windhoos rodig had om over Tricht tc trekken, bleef een ravage over. De bewoners bleef niet meer over dan ze aan het lichaam droegen. Windhozen, die het kaliber een groot temperatuurverschil slurf of trechter, krygen van een tornado mo- nodig Is in de dampklng op hulzen en gebouw gen niet alleen in ons land. 6 tot 10 kilometer hoogte i het grootste deel van het aardoppervlak. Er moet In trekt. 1 juli 1927 tc Neede. 23 augus tus 1950 op de Veluwe en trechter daaroverheen 14 juli 1956 boven Friesland. NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT dak en levensmiddelen. Het werd afge wimpeld. Ze hebben een gezegde In de Betuwe, hetzelfde als in Twente en ln de Achterhoek. Het luidt: „Iedereen heeft 12 buren: vier om hem te helpen en acht om hem te begraven". Ze doen alles onder elkaar, daar in Tricht. Geen slachtoffer van de ramp, dat niet van familieleden, vrienden of kennissen onderdak heeft gekregen, kle ren en geld. Men weet dat dit maanden kan duren en men aanvaardt dit. Me vrouw Wlerks, die by de ramp een schoonzus en een nicht verloren heeft en wier slagerszaak plat ligt, zegt het zo: „Dat is heel gewoon bij ons in het dorp. Als je vijfhonderd gulden vraagt, krijg je ze meteen". Ze heeft zojuist met ko ningin Juliana gepraat en daarbij even gehuild, maar nu is ze weer zichzelf. „Iedereen helpt je, hier in ons dorp", herhaalt ze. Tegenover dit beeld van gemeen schapszin een even onwezenlijk contrast. ontstaan van deze hozen is niet zo maar te beantwoor den. De heer A. Delver, wetenschappeiyk medewerker van het KNMI. wijdde cr een boekje van byna 80 bladzydcn aan, waarin alle theorieën in de loop der jaren door buiten en binnenlandse meteorologen gegeven, worden vermeld. Het Dit schynt tydens zware buien wel vaker voor tc ko men, maar onder bepaalde omstandigheden schiet zo'n wervel (slurf) ln een verticale stand met de mogeiykhcid liet enke|^ doordat de luchtdruk zich geweld Daarby wordt het dak crvels. huis opgetild alsof het een lucifersdoosje betreft. Voor werpen van enkele honderden kilo's worden tientallen me ters verderop teruggevonden. Het is onvoorstelbaar welke tuurkrachtcn daarby exploede-cflect, Meestal trekt de baan juist er een ibos of welland en buiten perst, dan ls do schade heel wat ge ringer dan. zoals zondag, wan neer een camping of een woonwyk wordt geraakt. Het ls heel mooiiyk vooruit do ontwikkeling van een wind hoos te voorspellen. Het KNMI deed dit zondagmorgen toch. nadat zaterdiig boven ispel vele biervoor gunstige factoren en juist doordat cr zoveel facto ren aanwezig moeten zyn. komen zware windhozen vry zelden voor. aardoppervlak tc bereiken. In de slurf ls de luchtdruk enkele tientallen millimeters kwik- druk lager dan er omheen met als gevolg een enorme werve ling, die een snelheid van meer dan 200 km per uur kan hebben. seconden werkzaam Frankryk in ditzelfde buien- Een paar factoren zyn, dat er Door de zeer lage druk in de zyn. Gemiddeld krygl land wel 15 a 20 wlndhi in een jaar. maar de me zyn zwak ontwikkeld. Zware hozen die het tornado- kaliber bereikten waren, be halve die van zondag, ook die van de Borculornmp (1925) met drie doden, de hoos van gebied ook al windhozen rn ren waargenomen. De prak- ite tyk heeft al wel geleerd dat re de atmosferische omstandig heden dan dlkwyis de eerste 24 a 36 uur gunstig biyvcn voor deze ontwikkeling van hozen, zoals zondag dun ook ls gebleken. Toeristen, die elkaar verdringen op de smalle wegen van de Betuwe en die hardhandig door de yilngs opgeworpen politiekcrdons proberen te breken om zich maai zo snel mogeiyk aan de ellen de van Tricht te kunnen vergapen. Ouders, die in de puinhoop graaien om de foto van hun geëmigreerd kind terug te vinden naast vertegenwoordigers van zaken, die ruiken, dat er straks geld te verdienen valt in het rampdorp dat alles bestond gisteren ln de Betuwe naast Hulpeloos ekening van de schade? Burge meester Sanders ongetwijfeld de meest hulpeloze autoriteit op dit mo ment in Nederland zwijgt erover, niet j uit- onwil, maar omdat liet bedrag op geen miljoen na te becijferen is. De schuifelende ry van slachtoffers, die op liet gemeentehuis hun verliezen op for mulieren mogen waarmaken, Is nog pas (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal gevallen van „moord cn doodslag" in Nederland blyft zeer constant. Het aantal gevallen van zware mishandeling neemt even wel sterk toe. deels als gevolg van toenemende wel vaart en deels door een stijgend drankgebruik. Ook „dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld" komt steeds meer voor. Hiervoor ls liet verkeer vooral aansprakelijk. Een schrale troost hierby is. dat het jantul gevallen van dood door schuld nog groter had kunnen zyn: het houdt namelijk geen gelijke tred met de uitbreiding van het verkeer. Dit alles kan men vinden in een publikatie van liet Centraal Bureau voor de Statistiek ..Ernstige mis drijven tegen lijf en leden". Het C.B.S. moest zioli in zijn overzicht beperken tot de delicten, die tot een veroordeling leidden. Niet in de beschouwing werden dus betrokken de onontdekte gevallen (b.v. een gil moord), de gevallen waarin de dader niet kon wor den opgespoord en de delicten (b.v. verkeersdelictent waarbij de dader zelf ook slachtoffer werd. Ander zijds is het ook weer zo. dat het ophelderingspercen tage hoog is: bij de delicten tegen het leven meer dan 95 tegenover een gemiddelde van ruim 60. Dit bi aanmerking nemende blijkt, dat het aantal gevallen van moord en doodslag in de jaren dertig zich steeds rond de 32 per jaar bewoog, daarna in de oorlogsjaren tot de helft ineenkromp, maar zich daarna opnieuw op het vooroorlogse niveau her stelde. Het C.B.S. ven-ast dit niet: veelal worden ernstige psychische defecten en zeer abnormale le vensomstandigheden als oorzaken vermeld en dit zou de vrij constante lijn kunnen verklaren. Het aantal gevallen van zware mishandeling bleef voor de oorlog beneden de honderd pet jaar. daalde tijdens de oorlogsjaren eveneens en steeg daarna geleidelijk tot een niveau van bijna 250 gevallen per jaar-. Men kan Hieruit afleiden, dat tijdens de oorlogs jaren de veten werden vergeten (en dat men zeer bang was voor de bezettingsmacht) en dat de crimi nologen wel eens gelijk zouden kunnen hebben als zij beweren, dat de aggressieve criminaliteit in perio den van welvaart toeneemt. Verkeersmisdrijven „Dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld" kwam omstreeks 1930 nog minder dan 300 keer pen- jaar voor, omstreeks 1940 zat men echter als op een peil van ruim 400 en thans wordt een aantal van 700 per jaar al ruim overschreden. Deze snelle toeneming moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan ver keersmisdrijven: in enkele jaren komt zij geheel voor rekening van het verkeer. Het is dun ook zo. dat het- aandeel van een verkeersdelict op het totaal aantal gevallen-van dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld gestegen is van 70 pet in 1953 tot 91 pet in 1965. De toeneming van het vekeersdeliot bleef echter achter bij de stijging van de verkeersintensiteit op de rijkswegen: de verkeersintensiteit nam van 1955 tot 1965 toe met. 144 pet, de veroordelingen wegens de aan de orde zijnde verkeersdelicten met 77 pot. Bij de beoordeling van de aantallen geweldsmisdrij ven mag men overigens niet uit het oog verliezen, dat ook de bevolking aanzienlijk is uitgebreid. Ab solute cijfers zijn derhalve nog niet dezelfde als relatieve Betrekt men de geweldsmisdrijven het inwonertal dan blijkt dat de ontwikkeling van de goweldoriminaliteit minder groot is geweest, met uitzondering van de gevallen van «ware rotebandeétog. Onder invloed Opvallend is. dat een naar verhouding groot aantal wegens ernstige misdrijven tegen lijf en leden ver oordeelden het misdrijf beging onder invloed van alcohol, vooral in vergelijking met de overeenkom stige gegevens voor het totaal aantal wegens mis drijven veroordeelden. In 1955 werden 21.555 personen veroordeeld wegens een misdrijf, waarvan alle ge- gegevens bekend waren. Hiervan pleegden ei' 2495 12 procent het delict onder invloed. In 1964 waren deze aantallen reep. 21.131 en 4309 (2d pet). In 1955 werden van het genoemde totaal 119 personen veroordeeld wegens moord, doodslag en zware mishandeling, waarvan 43 (36 pet) onder invloed liet delict pleegden. In 1964 waren deze getallen resp. 246 en 131 (53 pet). Het percentage van degenen, die het misdrijf onder invloed hebben gepleegd, beweegt zich de laatste jaren dus ln stijgende lijn. Deze ontwikkeling komt overeen met- de (toeneming van het gemiddeld ge- Kfflulk van alcoholhoudende dranken per hoofd der bevolking. Stelt men naast de delioten de statistiek van de veroordelingen, dan komt men tot de ontdekking dat moord en doodslag na de oorlog zwaarder werd gestraft dan ervoor, maar dat er daarna behou dens een afneming vam het percentage der gevange nisstraffen van 3 jaar en langer geen grote ver schillen ln de zwaarte dei- straffen meer voorkomt. Wat betreft de bestraffing van zware mishandeling anet men «en tendens tot mildere bestraffing, maar verkeersmiadrijven hebben een strengere bestraffing juist gevormd. Het verhaal van Cor Visser kan mis schien een kleine Indruk geven. Hij be zat een meubelfabriek aan de Nieuw- steeg gisteren nog. Toen kwam de windhoos. Die tilde e^rst de grote boom gaard van zijn overbuur op en kwakte de stammen vervolgens tegen de voor gevel van de fabriek aan. „Ik reken nou I niet de kosten van die boomgaard", zegt Cor Visser nuchter. „Ik heb het alleen over mijn eigen bedrijf. Ik zweer u. dat ik het gisteren niet voor een half mil joen verkocht zou hebben. Nu is het weg. Geen steen staat meer op de andere. En de verzekering betaalt dit niet, als lk het goed begrijp". Zijn arm beschrijft een wijde boog over het landschap om hem heen, dat er uit ziet, alsof er een horde plunderende, niets ontziende barbaren overheen ge trokken was, „Laat Ik het niet over me zelf hebben", zegt hij. „Daar links was gisteren een kippenfokkerij. U ziet wel aan de veren, die overal liggen, wat er van geworden ls En rechts die puin hoop, daar woonde Van Leeuween chauffeur bij Van Gend en Loos. Zijn hele leven heeft hij gesjouwd om het huisje af te betalen, om zonder schuld te zijn. Nu is hij alles kwijt. Dat vind ik veel erger". Sappelaars Meubelfabrikant Visser heeft geiyk: het ergst zijn de sappelaars en de dag loners eraan toe, die in één klap have en goed verloren. En er wonen veel sap pelaars en dagloners ln Tricht. Bouw vakkers ook, die zich verheugden op het evenement van de jaarlijkse vakantie. Het gezin Hak vooral, dat twee jaar ge leden zyn kostwinner verloor, toen va der met zijn hoofd onder een cirkelzaag kwam, en waarin nu twee nieuwe doden zyn moeder en een dochter. En de arme Marokkaan Ben Hamad!, wiens vela voornaman niemand hier kon uit spreken en die in zijn warme vaderland vijf kinderen achterliet om als gastar beider in Nederland een meer menswaar dig bestaan op te bouwen. HIJ eindigde het, dubbel gevouwen rond de top van een lantaarnpaal, ln Tricht.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5