Rennie LEIDS ZIEKENTRIDUUM IN NIEUWE STIJL TOUR DE FRANCE Leidse Courant looft weer Tourpremies uit ALPHENSE „LAURA" START MAANDAG FEESTELIJK BIJ VIERDE LUSTRUM BLAUW ZWART JUNIORENTOERNOOIEN VOOR LENIG EN SNEL EN WILHELMUS DINSDAG 27 JUNI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA In de „Maria Hemelvaart en St.-Jozefkerk" lit I.eiiku i» vanmorgen het negen endertigste ziekentriduum begonnen, dat In tegenstelling tot de vorige jaren In een vernieuwde stijl is opgezet. De organisatoren kregen vanmorgen al de indruk, dat de zieken uit Leiden en omstreken, waaronder vele ouderen, enthousiast waren over de opstelling van hun bedden. Midden in de kerk is langs de zijkant een houten altaar opgesteld, waardoor zowel de bedlegerige als de zittende zieken voldoende zicht hebben op de plechtigheden en de predikant. Vanmorgen werd om acht uur de eerste zieke Der ambulance binnengebracht. Dank zij de belangeloze medewerking van 12 verpleegsters, waaronder religieu zen, Roode Kruis-helpers en 20 dames was het mogelijk, dat stipt op tijd half tien) het triduum kon worden geopend. In de gedeeltelijk ontruimde kerk lagen toen 100 zieken (de oudste is 98 en de jongste is 12 jaar) en hadden 90 minder validen plaats, genomenin de banken voor en achter in de kerk. Autobezitters van alle gezindten zullen er deze dagen voor zorgen, dat alle zieken tijdig weer thuis zullen zijn en erop kunnen rekenen, dat zij morgen en donderdag de plech tigheden in de „Maria Hemelvaart en St.-Jozefkerk" kunnen bijwonen. want er is zoveel in beweging, dat wij het gewoon niet meer kunnen volgen. Vele vragen en twijfels over de kerk maken ons soms angstig. Het vertrouwde beeld van de kerk is verdwenen. De tijd is voorbij, dat de kerk ons de wet in alle kleine bijzonderheden voorschrijft." al dus mgr. Sondaal. die vervolgens op het Vaticaans Concilie wees. waar de bis schoppen van de wereldkerk er toch in zijn geslaagd hetbeeld van de kerk aan trekkelijker te maken, ook voor de bui tenstaander. "Wij moeten vertrouwen hebben in de H. Geest, die het Volk Gods onderweg, waartoe ook wij behoren, leidt. Het oude Volk Gods heeft de laat ste dagen veel in deb elangstelling ge-1 staan en wat er met dit volk is gebeurd is niet te vangen onder de noemer "po litiek". Zoals ook het oude Volk Gods is overkomen, staan wij dikwijls bloot aan twijfels en zijn wij soms wanhopig. En juist in de H. Schrift zien wjj een afspiegeling van Gods leiding van het I Volk Gods. Daarom moet de Bijbel in onze aandacht komen en moeten wij j gaan Inzien, dat het Boek der Boeken niet is bedoeld voor de boekenplank, maar, een levend boek is in de kerk, en bedoeld als een gids voor ons leven," j aldus mgr. Sondaal. Handoplegging Na deze inleiding, die door alle zie- ken aandachtig was gevolgd, legden mgr. Sondaal samen met kapelaan F. Verlaan en C. Fischer de zieken de han den op en baden samen met hen om ge nezing en sterkte. Om kwart over twee j werd in concelebratie van mgr. Sondaal. rector A. v.d. Boog van het St. Elisa- bethziekenhuis, kapelaan G. Sluiter van de St. Leonarduskerk in Leiden, kape laan Th. Kloosterman uit Oegstgeest en kapelaan J. Se(jsener de Eucharistie gevierd. Na afloop was er In de kerk een kortep rocessie, waarbij het H. Sa crament langs alle zieken werd rond gedragen. Morgen wordt er tijdens de H. Mis de zoon van het echtpaar Th. v. Looy- Van der Lucht gedoopt. Dit echtpaar is tijdens het vorig ziekentriduum in de echt verbonden. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren, dat donderdag en- quete-formulieren aan alle zieken wor den uitgereikt, waarop zij hun wensen en meningen kunnen kenbaar maken. (Ongecorrigeerd (ADVERTENTIE) V Lekker, eten? Neem Rennies mee op refsl DIGESTIF helpen direct tegen brandend maagzuur „DE BIJBEL IS OOK ONS BOEKr De voorzitter van het rtiduum, de heer C. J. M. Stolwijk verwelkomde alle zieken en schetste in korte lijnen het doel van dit vernieuwde triduum. Nadat een lied om bijstand van de H. Geest was gezongen, sprak rector mgr. H. L. J. M. Sondaal, vanaf het houten kerkaltaar een heldere inleiding te hou den over "De H. Schrift in ons leven", het thema van deze dagen. "De ontmoe ting etm de kerk is de ontmoeting met de H. Schrift, de Bijbel, die is geïnspi reerd door de H. Geest. Tegenwoordig vraagt men zich wel eens af, of het nog xin heeft om tot de kerk te behoren. Mgr. H. L. J. M. Sondaal wekt de zieken op de H. Schrift te lezen en zich te laten inspireren door de profeten en de evangelisten. Mulo-examens Leidse Houtschool Geslaagd de dames: C. H. E)js, Voor hout: A. Magré, Voorschoten; C. H. Smits. Voorschoten: M. J. van der Vel- j den, Leiden: M. M. Dunsbergen, Lelden; A. M. van Groeningen, Katwijk, de he ren: E. F. J. Nijzingh te Leidschendam, R. Westerwaal, Haarlemmermeer: A. J. Ossewaarde, Leiden; J. W. van Nierop, I Leiden; R. N. van Doorn, Leiden; A. J. van der Meer, Voorschoten, A. A. de Wit, Voorschoten; W. van Rijn Katwijk a. Zee; C. M. Mooten, Rjjns-1 burg; W. Zaalberg, Leiden; M. J. Zwem- j mer, Leiderdorp; E. IJ. Smith, Rijnsburg I A. M. van Veen, Rijnsburg; G. G. Land- j man, Leiden. A. J. Zaagman. Leiderdorp, J. M. Wouds- I ma, Noordwijk. Afgewezen 5 kandidaten. Verder de dames; J. van Leeuwen. Ha- zerswoude, S. N. van Tol. Hazerswoude; I E. R. Gehrke. Voorschoten. De heren j A. R. Braakman, Noordwijk, J. van den l Berg, Hazerswoude; H. Bos, Hazerswou- j de; W. J. J. van Vuurde, Noordwijk; J. J. Brokaar, Voorschoten, J. J. Wolf- slag, Leiden; A. L. van Vliet, Voorscho-1 ten; A. van D\jk, Zwammerdam; Li de la Rie, Voorschoten, W. H. R. Giezen, Voorschoten. Afgewezen 3 kandidaten. Vrijdag a.s. vangt in Angers weer het grote wielerspektakel aan, dat Tour de France heet. 22 Dagen lang zullen de diverse landenploegen elkaar bestrijden in etappes, die weer zullen voeren over de hoogste bergen en langs de diepste ravij nen. Het zal weer een zware strijd worden, waarin de allersterk- sten echter ruimschoots beloond zullen worden door "monsieur" Felix Lévitan, directeur-hoofdredacteur van "Le Parisien Libéré", onder wiens gezag Jacques Goddet nu staat. Ook de LEIDSE COURANT zal premies uitloven. Niet voor de renners, maar voor u, lezers en lezeressen, die dit grootste wielerevenement van ieder jaar volgen. Wij vragen u uiterlijk de avond tevoren de winnaar aan le wijzen van iedere etappe. Voor de eerste etappe die vrijdag a.s. plaatsvindt (de tijdrit op donderdag rekenen wij niet mee), betekent dat u uw oplossing uiterlijk donderdagavond dient in te leveren. Ook kunt u dan meteen de eindoverwinnaar aanwijzen. Wordt Felice Gunondi weer in Parijs als tourwinnaar gehuldigd of zijn landgenoot Adorni? Of zal Jan Janssen, de sympathieke Ossendrechter de eerste Nederlander zijn die in het Pare des Princes in het gele tricot de ereronde mag rijden? WAT ZIJN DE PRIJZEN 1. Aan iedere etappe is 2,50 verbonden. Daags tevo oplossing in met vermelding van de etappe. 2. Voor de eindoverwinning is 20,beschikbaar gesteld. Bij uw eerste inzending wijst u tegelijk dc overwinnaar aan. 3. Hij, of zij die de meeste etappewinnaars weet aan te wijzen ontvangt bovendien 5, SCHEEPSJOURNAAL VAN DE HENRI DUNANT" 11 Men schrijft ons: Er heerste maandag morgen weer een roeze moezige drukte aan de Zijl bij de touwfabriek toen het m.s. Henri Du- nant daar gemeerd la> chronische zieken, die de ze week hun vakantie weer op de Nederlandse wateren zullen door brengen. Ruim half elf werden de trossen los- gesmeten en na veel ge zwaai van familie en be kenden vertrok de boot in de richting van Gouda waar de eerste stop plaats was. Hoewel de zon verstek toch wel redelflk te Plus minus half een werd nog even in Alphen „vastgemaakt" om daar enkele gasten aan boord te nemen. Ook was het nu eten geblazen en de meeste gasten lieten zich hierbij niet onbetuigd. Na een rustig middag dutje en een klein stuk je varen word in Gouda gemeerd. Hier kregen wij bezoek van een groep toekomstige wijkver pleegsters, die onder des kundige leiding de boot bezochten. Een leuke bij komstigheid was, dat de ze dames in de toekomst ook als hulp mee zullen varen op de Hènri Du- nant. Om 7 uur werden door de Goudse volks dansvereniging: „De Hor lepiep" enige Hollandse en Israëlische volksdan sen opgevoerd. Gouda bracht de zieken een verrassing in de vorm van kaarsen, terwijl Wellfarewerkers zelfge maakte matjes van rode en witte kralen uitdeel den. Toen om half negen de bezoekers afscheid ten zeer voldaan. Domi nee P. Schoonheim hield de dagsluiting met als thema „Mooi weer van buiten, humor van bin nen. Een sluiting van een zeer geslaagde dag! Dinsdagmorgen 4 juli vroeg begint de eerste tocht van de Alphense Rij- I wielvierdaagse „De Laura". Maandag- avond 3 juli wordt de Laura officieel I bij het raadhuis geopend. Dit allemaal zal dit jaar voor de twintigste keer I gebeuren. Als de voortekenen niet be- driegen, zal er wel een record-aantal deelnemers aan de start verschijnen. Voor een deel zal dit te danken zijn aan de extra feestelijke Laura-rltten en voornamelijk aan de vervroegde vakanties, die dit jaar al op 1 juli beginnen. Hoewel het merendeel der inschrij vingen altijd pas in de laatste week binnenkomt, heeft de volijverige se cretaris, de heer P. Koren, al een groot aantal aanmeldingen, zowel van indi- viduelen als van groepen, mogen no teren. De eerste was de groep van de Koninklijke Marechaussee, die dit jaar j in een formatie komt, die tweemaal zo groot is als vorig jaar. De Rotter damse en de Sehiedamse politie zul len wederom van de partij zijn, in aantallen als de Laura al traditioneel kent. De Haagse politie heeft haar groep kunnen uitbreiden met een aan tal vrouwelijke agenten. Van de burger-groepen zijn weer te verwachten de groep van een Alphense frisdranken-industrie» alsmede 'n dub bele groep leerlingen van het Chr. Lyceum van Alphen en een nieuwe groep, die „Boemerang" heet. Er be staat ook zekerheid over de deelname van de Haagse Toerclub „De Kam pioen". In dit gezelschap zal de Laura verrijden (elke dag circa 150 km) mej. Gieselbach, die vorig jaar een behoor lijke prestatie leverde met het rijden van de tocht Parijs-Brest-Parijs, een v.v.-afstand van circa 1600 km. Voor haar zal de Laura dan ook maar een peuleschilletje betekenen. Bij de individuele rijders hebben zich naast veel oude bekenden ook heel veel nieuwelingen aangemeld. Onder de nieuwelingen zijn er die de „proef-afstand" van 60 km per dag gaan rijden, welke mogelijkheid dit jaar voor het eerst in het program ma is ingelast. Acht veteranen zullen de tvvintigste Laura voor de 20e maal Training Als voorloper van de 20ste Laura- ritten en tevens als een training hier voor, organiseert de Toerclub „De Maasstad" (Rotterdam) weer de toer tocht „De Acht van Alphen" op zater dag en zondag 1 en 2 juli a.s. De te rijden afstand is naar keuze 50 of 100 km; de vertrek- en aankomstcon trole is van negen uur af in café „Centrum" aan de Wilhelminalaan. In het Laura-programma zijn de mooiste rijwielpaden opgenomen, die omzoorpd zijïl van aantrekkelijk tuurschoon, die de deelnemers, combineerd met andere wegen vo langs historische bezienswaardigheden en culturele monumenten, verspreid in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Laurianen, die hieraan de voorkeur geven, kunnen de nachten in een tent doorbrengen op de terreinen van de v.v. „Alphia" aan de Nieuwe Sloot, die gedurende die week bewaakt zul len worden en die voorzien zijn van douches, toilet en kantine. Voor ande ren wordt desgewenst bemiddeling verleend voor logie-adresscn. Als Laura-centrum faan- en afmel dingen. start- en finish-administratic, telecommunicatie, mobilofooncontact met de deelnemers onderweg, corres pondentie en consumptie) is ook dit jaar weer beschikbaar de grote zaal van het Nutsgebouw, Hooftstraat 30. HAZERSWOUDE STEUNT TRICHT EN CHAAM Een gisteren gehouden bliksein-ac- tie voor de door het noodweer getrof fen gemeenten Tricht en Chaam heeft te Hazerswoude een bedrag van f 1786,35 opgebracht. Deze opbrengst wordt op het gemeentehuis door me vrouw Broeksma overhandigd. Een derde deel van het geld gaat naar Chaam, tweederde is bestemd voor Tricht De jeugd-eommissie van Blauw Zwart, onder de enthousiaste leiding van I hoofd-juniorenleider R. Gottenbos, heeft zondag op de terreinen aan de Dr. Mansveltkade het jaarlijkse grote voetbaltoernooi voor A-junioren ge organiseerd. Zestien elftallen van 8 verenigingen hebben in de afdelingen Al sportieve strijd gestreden om de fraaie prijzen, die voor de win naars beschikbaar waren gesteld. Om half 12 stelden op het hoofdveld de maakte de uitslag bekend en reikte de prijzen uit In het Al toernooi werd de eerste prijs gewonnen door Lenig en Snel uit Den Haag, de tweede prijs door Wilhelmus uit Voorburg, de der- prijs door RVC uit Den Haag Om ongeveer tien minuten voor half twee kwam een personenauto op de Dokter Kortmannstraat te Zoeterwoude op onverklaarbare wijze frontaal in hotsing met een tegenligger, een vrachtauto afkomstig uit Rijnsburg. Door de hotsing werd de personenauto, bestuurd door de 47-jarige H. B. ter H. uit Amsterdam, volko men vernield. De bestuurder werd met een hersenschudding en een kaak- en Unie- fractuur in liet Academisch Ziekenhuis te Leiden opgenomen. De vrachtauto raakte door de botsing onbestuurbaar en kwam in een sloot, langs de weg terecht De bestuurder van deze wagen, de heer G. A. van Delft uit Rijnsburg, kwam met de schrik vry. elftallen zich naast elkaar op en werden de clubvLaggen gehesen. Excelsior, de vierde prijs door Roodenburg uit Geopend voor spoedeisende gevallen Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. j dat tevoren voor vrolijke muziek gezorgd had, speelde het Wilhelmus i een welkomstwoord door de heer Gottenbos was het woord aan burgemeester j mr. W. J. Geertsema, die zich bereid verklaard had het toernooi te openen. gang van het toernooi niel stoorde. De organisatie liep gesmeerd, dank zij de beproefde leiding van de heer P. v. d. Lely, die als toernooileider Vrijwilligers De burgemeester verwelkomde de deelnemers en zei, dat dit grote A-ju- niorentoernooi voor de jeugdcommis sie van Blauw Zwart het slot en het hoogtepunt betekende van een hele serie toernooien voor pupillen en ju nioren, die in de afgelopen weken i hebben plaats gevonden Aan die toer- i nooien hebben ruim 800 voetballers I deelgenomen; er waren 70 leiders en 25 scheidsrechters voor in de weer. Op die twee laatste cijfers wilde mr. Geertsema de bijzondere aandacht ves tigen: veel sportbeoefenaren vergeten wel eens, dat er heel wat werk van i vrijwilligers nodig is, om de jeugd in i de gelegenheid le stellen de sport van haar keuze te beoefenen. Op A-junioren die aan het toernooi zouden deelnemen de senioren on der de junioren deed de burge meester een beroep om later, als zij daartoe in de gelegenheid zouden zijn, in hun eigen club ook wat anders te doen dan alleen maar te voetballen Misschien schuilen er onder de A-ju nioren van vandaag uitstekende lei ders voor pupillen en junioren. Mr. Geertsema sprak namens het gemeen tebestuur woorden van dank tot de heer Gottenbos en zijn medewerkers voor wal zij in de competitie zowel als daarna steeds maar weer voor de jeugd van Blauw Zwart doen. Herinneringsvaantjes Hij wenste tenslotte de deelne mende elftallen een sportieve dag toe. Daarna begon op vier velden het. wed strijriprogrammaHet weer was voor treffelijk; alleen later in de middag kwam er een bm. dM echter de voort- Leiden. In het A2-toernooi uitslag. 1 Wilhelmus, 2 Lenig en Snel, 3 Bodegraven, 4 Roodenburg. Alle spelers van alle deelnemende elftallen ontvingen een fraai herinne ringsvaantje. De heer H. Peeters, voorzitter de supportersvereniging Blauw Zwart die dank zij de doelpuntenactie veel geld bijeenbracht ten behoev< van de jeugdafdeling van BI. Zwart De heer H. Peeters, voorzitter van dc supportersvereniging van BI. Zwart, reikt de eerste prijs uit aan de aan voerder van Lenig en Snel: Peter de Jongh. Het naastgelegen grote Thorbeckeplein dient als start- en finishplaats. De stryd om de beker, die beschik baar is voor de grootste groep, die aan de Laura deelneemt, ligt nog geheel open. Uiteraard geldt voor de bepa ling van de winnende groep, het aan tal deelnemers, dat door een groep wordt ingeschreven, als het juiste De deelneming met tandems, hoe snel ze ook uit het wegverkeer zijn weggeëbd, is toegestaan. Race-fietsen zijn verboden in het Laura-beeld. Ma teriële hulpdiensten zullen tijdens de Ritten met de rijders meegaan; ook zullen medische diensten aanwezig zijn zoals een Roode Kruis-colonne en EHBO'ers, maar ook de bekende Laura- arts M. E. v. d. Steen zal zich dage lijks in de nabijheid van de Laura- stoet op het parcours bevinden. Feestelijk slot Zo offigi^el als deopening van d* 2Öste Laura bij het raadhuis zal zijn, zo feestelijk zal weer de intocht op de vierde dag verlopen. Dan zal er wel weer veel muziek zijn en veel bloemen, veel belangstelling langs de wegen en een feestelijk slot in het Nut. Het muziekkorps met drumband van de Haagse Politie zal bij beide hoogte punten muzikale medewerking verle nen. Na de officiële opening door bur gemeester Z. Bruins Slot, het hijsen van de vlaggen van de Laura-steden Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotter dam eu Alphen aan den Rijn. In welk gezelschap de nationale driekleur een centrale plaats heeft en tussen welke eventueel ook buitenlandse vlaggen zullen wapperen als de deelneming van buitenlandse rijders daartoe aan leiding geeft, zoals dat in het verleden vaker een feit was. en het spelen van het Wilhelmus, volgt een taptoe van ca. 25 minuten door eerder gemeld muziekkorps. Hierna marcheert het korps terug naar het Thorbeckeplein, waarbij zich iedereen kan aansluiten. Als gezellige hoogtepunten ter ver strooiing in de avonduren, organiseert het Laura-bestuur dinsdagavond: dan sen in het Nutsgebouw o.l.v. het trio „Nico Muze"; woensdagavond idem en een bridge-drive in hotel „Centraal", uitgaande van de Alphense Bridge club; donderdagavond is er dansen in de benedenzaal van „Avifauna" o.l.v. „The Westplas Melodians" en er xal gelegenheid zijn tot schaken in het Laura-centrum op initiatief van de Alphense Schaakclub; vrijdagavond het traditionele afscheidsbal in het Nutsgebouw o.l.v. „De Vrolijke Vrij buiters". Zoals traditie, gaan de rijders de eerste dag, dinsdag dus, de richting van Lei den uit; de tweede dag, woensdag, guat men richting Rotterdam uit; de derde dag, donderdag, richting Utrecht; de vierde dag, vrijdag, richting Am sterdam. Vanaf Avifauna vindt des middags de feestelijke intocht van alle deelnemers gezamenlijk plaats.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3