Isabelle Aubret S)a Celcbc SouAant Charmante persoonlijkheid in Franse chanson wereld anders dan andere Indrukwekkende opening Internat. Koorfestival 67 Liz Taylor niet naar Moskou carnere Oud-minister Veldkamp over zijn wet Ongeluk had geen invloed op grootse De film van vanavond PAGINA 2 DE L.EIDSE COURANT DINSDAG 27 JUNI 1967 N.K. V. wacht met definitief standpunt DLLTKEJNS de rede van voorzitter Mertens voor de verbondsraad, wacht het Nederlands Katholiek Vakverbond nog met het uitspreken van een defini tief oordeel in enkele zaken die op het ogenblik in veler belangstelling staan. De afwachtende houding van de leiding van de katholieke vakcentrale betreft onder meer het regeringsbeleid, do de- confesslonerlng in het katholieke organi satieleven en de omstreden kwestie van spaar- en investeringsloon Een vraag die zich direct opdringt is, of de leden van de verbondsraad allen hun instemming met deze afwachtende houding zullen betuigen. 1*ER ZAKE van het regeringsbeleid verkondigde de hec-r Mertens nog maals zijn bekende voorkeur voor schei ding van politiek en vakbeweging. Op vallend was dat hij ter zake van de sociaal-economische positie van de door snee-werknemers in 1967 een mild geluid liet horen. Natuurlijk kreeg het beleid ter zake van de werkgelegenheid van de NKV-voorzitter kritieke kanttekenin gen, maar er was bepaald geen sprake van een „oorlogsverklaring" aan het kabinet-De Jong. Wat dit betreft zal de heer Mertens zijn, juiste, mening, dat men politiek en vakbeweging van osmose moet vrijwaren. Afwachtend blijft de houding van het NKV ook inzake het vraagstuk van de deconfessionering en het uitbreken van muren ln het huis dat katholieken mfet andere Nederlandse burgers gemeen schappelijk hebben. Natuurlijk moet de heer Mertens hier over wel iets zeggen. Eén van de NKV- bonden heeft besloten na fusie met een andere bond de „katholieke beginselen" als grondslag te laten vallen, wat de vraag opwerpt, of deze bond dan nog wel lid van het NKV kan blijven. En zaterdag heeft de Nijmeegse hoogleraar Van Metsen in een rede voor de katho lieke vakbond verklaard, dat het gevaar lijk zou kunnen zijn wanneer Nederland zich op de weg begeeft, die naar een ongedeelde vakbeweging met monopolie positie zou leiden. En dan is er ook nog de eerste stap die katholieke en protes tants-christelijke werkgevers hebben ge- ADVERTENTIE) 1ITAT heeft de heer Mertens nu over deae belangrijk zaak gezegd? We vinden het vanzelfsprekend, dat in deze tijd de vraag van de grondslag wordt bediscussieerd. Immers, deze pro blematiek is ln het katholieke kamp op een breed vlak aan de orde. Dat geldt zowel voor het onderwijs, voor het zie kenhuiswezen en voor de sociale orga nisaties in het algemeen. ...Wij onttrek ken ons ais verbond niet aan deze dis cussie. WIJ zijn een levende beweging en hebben te maken met opvattingen die in ontwikkeling zijn. Wij volgen die niet alleen nauwkeurig maar willen er mede leiding aan geven. ...Wij blijven overtuigd van de grote waarde en be tekenis van een op ons katholiek geloof gebaseerde inspiratie voor het sociaal- economisch handelen van de mens als individu". Voorlopig heeft prof. Van Melsen van het NKV ge enstappen ln de richting van een monopoliserende eenheidsvak beweging te duchten. WAT tenslotte het spaarloon betreft nog het volgende. De heer Mertens vindt dat In het belang van de werk gelegenheid de looneisen van de werk nemers voor 1968 mede afgestemd moe ten zijn op de noodzakelijke investerin gen en kapitaalsbehoeften van het bedrijfsleven. Maar de werknemers moeten zich dan wel een aandeel kun nen verzekeren in de dank zij hun hou ding mogelijk gemaakte investeringen. Hoe? Daarover liet de NKV-voorzitter zich evenmin bindend uit. Hij zei niet zoals wel de voorzitter van de katho lieke bond voor industriële werkers vorige week deed dat het spaarloon een verwerpelijke zaak is, De heer Mer tens ziet een groot aantal concrete mo gelijkheden, maar wenst samen met de andere werknemerscentrales, met de werkgevers en overheid na te gaan wat de beste mogelijkheid is. Ook ln dit opzicht houdt de heer Mertens zijn kruit dus nog wat droog. Begrijpelijk: want bij de discussie onder de werknemers speelt een belangrijke rol of en hoe men van een spaarloon er beter op kan worden. Een gerechtvaardigde vraag. Al zal men haar zoals ook de heer Mertens betoogt juist nu niet méér los kunnen maken van de eisen die een goed werk gelegenheid verschaffend beleid stelt. In het belang hiervan zal het NKV zijn houding toch wel op korte termijn dienen te bepalen. Russisch dilemma pREMIER Kosygin van Rusland en president Johnson van de V.S. heb ben alles by elkaar tien uur geconfe reerd. Deze uitzonderlijke lange tyd Is omgekeerd evenredig aan de bereikte concrete resultaten. Het is niet wel denk baar dat een staatshoofd en een rege ringsleider in de V.S. zijn beide func ties geiyk zoveel van hun kostbare tyd ter beschikking stellen in het'zekere vooruitzicht dat het allemaal weinig op levert. Wat dat betreft zou het eerste gesprek op vrydag meer dan genoeg zijn geweest. Het is wellicht een wat vérgaan de gedachte, maar men krijgt de Indruk dat er meer besproken en, wat meer zegt, afgesproken is, dan in de officiële verklaringen tot uitdrukking is geko- In de afgelopen weken is het duldeiyk geworden dat Moskou en Washington via de zogenaamde hot line vry inten sief contact hebben gehad. Daaruit is vooral gebleken, dat de Sovjet-Unie geen enkele behoefte had aan een wereldcon flict en zelfs behooriyk verrast ia ge weest door de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Wat dat betreft heeft Rusland geen enkele reden om Israël dankbaar te zyn: het kost Moskou ette- ïyke miljarden aan verloren materiaal en aan nieuw te leveren oorlogstuig om over prestigeverlies maar te zwijgen. Dat zijn dingen die, ook een grote mo gendheid, zich niet biymoedig kan ver oorloven. Al eerder is opgemerkt, dat de Sovjet- Unie in een positie gemanoeuvreerd is, die weinig diplomatieke en politieke vrij heid laat. In het Verre Oosten is China het grote blok aan het been; in het Mid den-Oosten vervullen de Arabische lan den dezelfde functie. Rusland kan ten aanzien van Vietnam weinig concessies doen, zonder zich de heftigste verwijten van China op de hals te halen. Verwyten die doorklinken tot diep in Afrika en Zuid-Amerika. Wat betreft het Midden- Oosten kan Rusland onder geen voor waarden de Arabische landen afvallen om dezelfde reden. Zonder een herhaling van de gebeurtenissen in het Midden- Oosten te willen, moet Rusland toch by een land als Egypte de volledig uit zijn voegen gelichte defensie helpen herstel len, ook al kost dit nog een paar mil jard. Dit moet voor Moskou een bijzonder vervelend dilemma zyn en men zou zich kunnen voorstellen dat ln Glassboro (ge heime) afspraken zijn gemaakt om deze moeilijkheden wat te verkleinen. Ten slotte zyn Rusland en de V.S. het er over eens dat China niet nog meer macht in Zuidoost-Azië moet krygen en dat de staat Israël een feit is, dat niet weg te redeneren valt. In het Circustheater te Scheveningcn begon gisteren een weck van koorzang: het Internationale Koorfestival 1967, ge organiseerd door de Federatie van Ne derlandse Zangersbonden. Zeventig ko ren nemen eraan deel. waarvan twintig uit bet buitenland. Zodoende kan er de ze week In het Circustheater, in de Kur saal en in de Oude Kerk, en wellicht ook op minder officiële plaatsen heel wat afgezongen worden. Burgemeester Kolfschoten opende het concert met een enthousiast woord, waarin hij vooral de jeugd voorhield wat de koorzang voor hen kan betekenen. De gereformeerde zangvereniging „Asaf" onder leiding van Jan van der Waart trad het eerst aan, en wel met „Chorus 8" van Anton van der Horst. Het was Jammer genoeg maar een wei felend begin. Kennelijk zat dit moeilijke werk er nog onvoldoende in. Bepaald indrukwekkend was de vertol king van „Polni Msé", de soldatenmls van Bohuslav Martinu door het konink lijk mannenkoor „Die Haghe Sanghers", o.l.v. Jos Vranken sr. Er werd met gro te overtuigingskracht gezongen. Vooral NEW YORK (AP) De actrice Eli zabeth Taylor en de acteurs Richard Burton en Tony Curtis hebben hun plan om ln Juli het filmfestival van Moskou te bezoeken opgegeven. Het betreft hier blijkbaar een protest tegen de Russische politiek ten aanzien van het Midden- John Springer, persagent voor Richard Burton en diens vrouw, zei te veronder stellen dat Elizabeth's sympathie voor Israël de reden Is. Zowel Elizabeth Taylor als Tony Curtis zijn uitgespro ken pro-Israël. Curtis is een jood en Elizabeth Taylor heeft zich tot het joodse geloof bekeerd, toen zij in het huwelijk trad met filmproducer Mike Todd. „Who's afraid of Virginia Woolf" zou buiten mededinging tijdens het fes tival vertoond zijn. in het a capelladeel reageerde het koor fijn op de directie van Jos Vranken. Leo Ketelaars bleek hier een hartstochtelijk solist. Verrassend goed en zeer innemend was het optreden van het „Haags Jeugd koor" onder leiding van Marius Borst lap. De korte a capellawerken van Bar- tók en Kodóly kwamen er zeer zuiver en verzorgd uit. Dit koor stal ongetwij feld de show. „De Stem des Volks" met dirigent Cor Olthuis heeft zich met groot élan heengeslagen door het „Gloria" van Francis Poulenc, waarin de sopraan Germaine Stordiau solieerde. Wij von den het Jammer dat al deze moeite werd besteed aan een werk dat totaal gespeend is van een liturgische geest. Het Kunstmaand Orkest zorgde voor de begeleidingen, redelijk goed en in ieder geval sympathiek. Rapport Woerdeman: Medische faculteit past bij Twente DEN HAAG Hedenmiddag heeft de commissaris van de koningin, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tol Panner- den namens het provinciaal bestuur 't rapport-Woerdeman aangeboden aan prof. dr. G. H. Veringa, minister van Onderwijs en Wetenschappen. De belangrijkste conclusies van dit rapport zijn: demografische factoren doen Overijssel in aanmerking komen voor vestiging van een nieuwe medische faculteut; de vestigingsplaats is 2odanig te kiezen, dat uitbreiding binnen afzien bare tijd tot een universiteit (bij voor keur inclusief de technische richtingen) mogelijk is; het ia van belang, dat naast de bestaande traditionele vorm van medisch onderwijs voor toekomstige medici ook de mogelijkheid wordt opengesteld aan een campusinstelling te studeren: indien daartoe de campus gedachte wordt aanvaard beveelt de :ommissle met klem aan gebruik te maken van de ervaringen van de t.h.-4; bij beoordeling van de ziekenhuissitua tie zijn zowel de vestiging ln Twente als in Zwolle aanvaardbaar» Toneelspeler en TV-acteur Julian Schoenaerte 25 STUKS f 1.50- EEN LAURENS PRODUKT (Van een onzer verslaggevers) LILLE (Noord-Frankrijk) Een felle lichtbundel priemt door de duisternis, waarin het „Olympia" dé Parijse tempel der lichte muze gehuld is en vangt in zijn stralen een jonge vrouw, die in haar lange wit-satijnen robe een diepe indruk maakt. Driftig gebarend nog versterkt door een onnavolgba re mimiek brengt zij haar chansons, die het talrijke publiek na afloop tot een ongekend enthousiasme brengen. Minutenlang duurt de ovatie, bedoeld als beloning voor het feit, dat zij dui zenden mensen een uur lang in haar ban wist te houden. Uitgeput verlaat zij het podium, overgelukkig door haar overdonderend succes, de trekkende pijn in haar been een ogenblik verge tend. Die pijn is een noodlottig over blijfsel van een ernstig auto-ongeluk, dat Frankrijk bijna een van haar popu lairste zangeressen ontnam: Isabeiie Aubret. Eens overtuigend Minnares van het nu zo verfoeide Eurovisie Songfes tival; met „Un premier amour", oogst zij nog steeds dc lauweren, die daaraan onverbrekelijk verbonden schijnen te zijn. Niet altijd heeft het dat Isabelle Aubret alle sporten ladder naar het succes zou kunnen be stijgen. Ongeveer achtentwintig jaar te nn I Cl rug (de juiste datum is bedekt met de LvTJLC V lolC werken, terwijl zij tussendoor wat audi ties deed, die op niets uitliepen. Het eerst succes begon te komen, toen zij met een pianist liedjes ging doorne men van een muziekuitgeversmaat schappij. Zo schaafde zij haar reper toire bij. Daarvoor zong zij slechts lied jes, die hier in Nederland met een po pulair woord „gijnig" genoemd zou den worden. Goed voorbereid vertrok zij dan ook naar Le Havre in de Pro vence, waar zij ruim twee jaar zong bij een jazzband: „Lionel la ha- vre". Overigens stdarde Isabelle, die toen nog optrad onder de naam Rosé Clair zich zeker niet dood op haar be perkte succes. Bedrijvig als zij van nature is, schreef zij in voor een con cours van de radiozender „Europa I", en kwam na een aantal moeilijke voor selecties in de finale, die zij glansrijk won. Haar broer, die toen juist in Pa rijs werkte met zijn band „Constanza" wist haar over te halen bij hém te ko men zingen. „Na verloop van tijd kroop mijn bloed echter waar het niet gaan kon en met een andere groep ver trok ik opnieuw naar de Provence". Rond de zomer van 1961 deed zij toch Parijs weer aan, waar een grote platen firma haar een contract aanbood. De weg naar de top lag toen voor haar IN DE IJSKAST Mét dit veelbelovende contract kwam tevens een keerpunt in de toen byna 5 jaar oude carrière van Rosé Clair. Op verzoek van haar platenmaatschappij wijzigde zij haar naam in Isabelle Au- Nieuwe vormen van kerkmuziek sluier van het artiestenmysterie) zag zij het levenslicht als Thérèse, een van de tien kinderen, die het gezin Cocque- relle rijk is. Met haar tiende jaar zet te komen. Natuurlijk was 't eenvou- tistieke pad. door zich aanvankelijk als onschuldige tijdspassering te gaan bekwamen in de klassieke dans. Zo rond haar veertiende droomde zij ervan een beroemd actrice te worden en ging lessen volgen in de dramatur gie aan het conservatorium. Haar le raar hoorde haar eens op een feest avond enkele nummertjes zingen en raadde haar aan, dié tak van de kunst te kiezen, omdat zij volgens hem daar in meer zou kunnen bereiken. LANGE AANLOOP „Toen hij mij dat vertelde, besloot ik de daad maar meteen bij het woord te voegen. Met vijftig gulden op zak, ver liet ik achttien lentes als ik telde het ouderlijk huls, zonder dat mijn ou ders ervan af wisten, en toog naar de lichtstad. Natuurlijk moest het op. een fiasco uitlopen, want ik kende daar nie mand. En vijftig gulden is nu echt geen kapitaal om in Parijs een tijdje rond te komen. Nauturlijk was het eenvou digste geweest naar huis terug te gaan, maar dat verbood mijn trots me". Om toch aan de kost te kunnen komen. ging Thérèse toen i in (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De KRO-RKK-televl- sle zendt volgende week donderdag op het tweede net een programma uit over de vernleuwlngsresultaten in de Nederlandse Katholieke Kerk. Er is nu ons land de laatste jaren Intensief ge zocht naar nieuwe vormen In de kerk muziek. Zo zijn er nieuwe teksten en composities geschreven, terwijl kerk koren zich bezinnen op hun functie in de eucharistieviering en beat bands, jongerenkoren en combo's hun Intrede in het kerkgebouw doen. Enkele van de eerste resultaten van deze vernieuwingsdrang zullen In het t.v.-programma van 6 juli te zien zijn. Aan dit t.v.-programma, dat werd sa mengesteld en geregisseerd door Hans Wortelboer werken mee het jongens koor en -combo van de Neerboskerk te Nijmegen o.l.v. de heer A. van Erp. Voorts het mannenkoor van de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam o.l.v. de heer J. Schreurs, het kinder- en ge mengd koor van ds Sacramentskerk te Tilburg o.l.v. de heer Jan van Gestel, het gemengd koor van de Groenestraat- kerk te Nijmegen o.l.v. kapelaan P. Verhoeven, zomede pater Aalbers OFM pater B. Huybers SJ, belden uit bar Amsterdam. 53 Toen het kabinet Cals In de beruchte nacht van Schmelzer ten val werd gebracht en koortsachtig gewerkt werd aan een nieuwe regering, bleven (uiteraard) enkele belangryke en minder belangryke zaken liggen. Eén van de belangrykste was in de ogen van een grote groep Nederlanders het ontwerp van minister Veldkamp voor een volksverzekering, die de kosten va.i langdurige verpleging voor alle Nederlanders zou dekken. Als alles zyn gewone gangetje had gegaan, dan zou de wet per 1 januari 1967 Ingegaan zyn. Momenteel kan dat slechts op zijn vroegst per 1 januari 1968 gebeuren. In het programma „Zware geneeskundige risico's" be handelt de K.R.O.-televiste vanavond de veelomstreden wet. Hy laat onder andere Interviews zien met oud minister Veldkamp, minister Roolvink en enige mensen, die door 't uitstellen van de wet ernstig gedupeerd zijn. (Nederland I, 20.20 uur). NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen om 18.55. 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur De Minimolen 18.50 uur: Nieuws in het kort KRO 19.00 uur Vergeten aarde. filmimpres6ie 19.10 uur; Batman, t.v.-serie NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Zware geneeskundige risico's, documentaire 21.05 uur: De wrekers. t.v.-6erle 21.55 uur: Vanavond in Nieuws- 1235 uur: Epiloog door mgr. drs. J. W. M. Bluyssen NTS 22.30 uur: Tweede journaal 22.35 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort HILVERSUM I KRO 20.00—21.50 uur: Hein Jordans vyfen- t win tig jaar dirigent 23.15—23.45 uur: Concert door het Metropole Orkest Radioprogramma AVRO 20.35—21.50 uur: Op de zomerteer, vakantieprogramma 22.55—23.55 uur: Uit het historisch archief, ernstige muziek HILVERSUM I (402 m) KRO: 18.00 Gram.. 18.20 Uitzending ARP. 18,30 De springplank: Jonge artiesten. 18.55 Verslag Wimbledon, 19.00 Nieuws, 19.10 Actual., 19.30 ConcUlepost- bus, 19.35 Kerkorgelconcert, 19.45 Geestelijke liederen, 20.00 Mod. en klass. muziek, 21.50 HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nws. parle, 19.00 Muziek Mozaïek.'20.00 Nieuws, 20.05 Liedjesprogr., 20.35 Gevar. programma, VERONeicT°?92)m-1<l8.'oo"3Jukebox,'\Sverzoek- jes); 19.00 Hot 100 U.S.A.; land, 20.30 Hoorspel, 21.50 Klass. muziek. WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nieuw: 7.15 Pianospel, i tuinbouw, 12.30 Niet 20.05 uur: Première, film programma 20.35 uur: Holland Festival '67 (4) 21.00 uur: Beslissende jaren, film 22.15 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I VARA 17.00 uur: jeugd programma 17.35 uur: Sluiting KAïnONlEL) WSD1ENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00. 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 20.00. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: El uur vanaf 9.00 3 Gram., 14.00 Orkestmuzie) de jeugd. 17.00 Gram.. 17.50 Lezing. HILVERSUM II <298 m) VARA: 7.00 Nws reportages ochtendgymn., 7.23 8.00 Nieuws, 8.10 Gr Voor de vrouw), 9.00 Gram., AVRO: i reportages, <8.3' Schoolradio; VARA: de kleuters, 11.00 Nieuws, 11.02 Klanl 12.00 Gram., 12.22 Land- en tuinbouw, 12.30 Tar i Cabaret, 13.50 Gesprc 17.00 Middelbare schollerer i FM-kanalen) - 17.30 Dansorki HILVERSUM ni AVRO: 9.00 Nws, AVRO-sollsten en -orkesten, 10.00 Nleu> 10.02 Arbeidsvitaminen: verzoekplatenproj 12.00 Nieuws, 12.02 Operettefragmenten, Nieuws, actual., 17.05 Rhythm and blues: oude en nieuwe opnamen, 17.35—18.00 Hill- bllly-Tlme: Country and westernmuzlek. VERONICA (192) - 6.00 Ook goelemorgen: 9.00 Muziek terwijl u werkt: 10.00 Koffietijd: 11.00 Kookpunt: 12.00 Muziek bij de lunch; 14.00 Cowboymuziek, 16.00 Woensdagmiddag- speciaal: 17.00 Teenager Muziek Express. BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws, 12.03 Muziek k la carte, 12.48 Orgelmuziek, 33.20 bret, verhuisde een jaar lang naar de „ijskast" om de mensen de magere ja ren te doen vergeten en ging zich nog meer als voorheen toeleggen op het chanson. „In 1962 kwam mijn eerste Zware eeneesk. risico's plaat op de markt: „Nous les amou- weldigende succes van Jean-Claude Pascal op het Eurovisie Songfestival, spoedig gevolgd door „Deux enfants en soleil". Hoewel beide platen voor eer stelingen zeker een goede verkoop had den, kwam er toch niet het succes van dat men verwacht had. Dat succes kwam pas, toen Isabelle gekozen werd als Franse afgevaardigde voor het Eu rovisie Songfestival 1962 en overtuigend als nummer één uit de bus kwam met „Un premier amour". Toen ging de steen aan het rollen en begon Isabelle's ster te rijzen. Contracten voor tour de chants stroomden binnen, evenals aan vragen voor de televisie. Het meestbe- lovend was echter de geste van de be kende Franse filmregisseur Jacques Demy, die haar de hoofdrol aanboor} in zijn „Les parapluies de Cherbourg". „Precies een maand voor de eerste op namen gemaakt zouden worden, kreeg ik echter een ernstig auto-ongeluk, waardoor ik vier jaren werd uitgeteld." Vier jaren, die Isabelle ruw geschat zo'n half miljoen hebben gekost, omdat zij wél voor haar passagiers was ver zekerd, maar niet voor zichzelf. „Mijn hoofdrol werd overgenomen door de (toen nog) onbekende Catherina Deneu- ve, terwijl Gilbert Bécaud als het enigszins mogelijk was insprong voor mijn bühneoptreden". GEEN INVLOED Overigens heeft dat ongeluk nauwelijks of geen invloed gehad op het verdere verloop van haar carrière. Nog steeds trekt Isabelle volle zalen als zij ergens een tour de chant maakt. Alleen buiten Frankrijk schijnt men de chansonniè- re vergeten te zijn. „Eigenlijk gek hè. Ondanks het feit, dat ik hier zo'n beet je op non-actief heb gestaan, kan ik hier niet rustig buiten lopen zonder door iedereen herkend te worden. Daar om ben ik ook de meeste tijd binnens huis, want die drukte kan ik nog niet aan mijn hoofd hebben". Als zij thuis is, in haar riante flatje boven de schoonheidssalon die zU voor haar zus ter Bernadette liet inrichten is zij 't liefst met haar handen bezig. .Tekenen, schilderen, borduren en breien, dat doe ik het liefst. Voor lezen heb ik weinig tijd. Dan moet ik namelijk volstrekte rust om me heen hebben. En dat is haast niet mogelijk met een familie, die dag in dag uit mijn flat in en uit GEEN KANS Op de vraag, of zij gelooft dat het Ne derlandse publiek te nuchter is om het chanson te kunnen waarderen, ant woord zij ontkennend: „Wel nee, het chanson krijgt in Nederland alleen geen kans. Eerste voorwaarden zijn namelijk een direct contact met het publiek, het geen inhoudt, dat de Franse artiesten naar Nederland gehaald moeten wor den. En dat durft geen enkele impres- sario aan. Wél, natuurlijk met grote sterren als Aznavour en Brei. omdat die ook een beetje commercieel zijn. Ja, radio en televisie kunnen we krijgen. Maar daarmee is het net als met de grammafoonplaat, de sfeer komt niet over. Laat één impressario in Neder land mij de kans geven om het publiek tijdens mijn show te bespelen en ik zal laten zien. dat het Nederlandse publiek even enthousiast kan worden als het Francoise Dorleac verongelukt MARSEILLE (A.F.P.). De Jonge Franse filmactrice Francoise Dorléac Is gisteravond bU een auto-ongeluk In de buurt van Nice om het leven geko men. Haar wagen vloog na het ongeluk In brand. Nog zeer kort geleden trad zy op met haar zuster, Catherine Deneuve, in de film „Les demoisellee de Rochefort". Francoise Dorléac werd in 1942 gebo ren. Haar briljante filmloopbaan begon ln 1957. De film van vanavond, „Beslissende jaren", betekent een première Nederland, waarin mooi camerawerk te bewonderen valt, een eigen stijl t zekere invloeden van westerse filmers als Antonioni („Blow up") en Fellini („Giulietta van de geesten"). „Tople godinezoals de oorspronke- ïyke titel luidt, behandelt het leven van twee mensen, die hun bestaan uitzichtloos door zwaar werk en weinig vertier met steeds groter wordende tegenzin ondergaan. Zij werkt als serveerster in 'n plaatselijke fabrieks- kantine, hij als arbeider op een staal- gieterij. Om de financiële eindjes aan elkaar te kunnen knopen, fungeert hy bovendien *s avonds als operateur in een bioscoop. Dit laatste geeft aan leiding tot het inlassen van een aan tal fragmenten uit Hitchcocks „The Birds". Om uit de sleur van hun leven te komen, trekken de jongelui tenslotte naar het platteland, in de hoop daar meer geestrijk werk te vinden en ook tijd voor de liefde. Regisseur Dusan Matic zegt zélf over „Beslissende jaren": „Ik heb ons leven willen be zingen, dat ellendig maar onover- winnelyk is". Hij heeft met „Be slissende jaren" dan ook een soort documentaire gemaakt, waarin een onverbloemd en onsentimenteel beeld helaas zonder al te veel handeling wordt gegeven van het leven in een communistische, staat, in casu Joego slavië. (Nederland II, 21.00 uur). De Franse gasten die optreden in Henk Elsinks „Vry entree", plegen talenten van klein kaliber te zyn. Gisteren was het daarom een aangename verrassing dat Frida Boccara heel wat meer in haar mars bleek te hebben: sterke, soepele stem en een heel indringende voordracht. Toegegeven, zy zong chansons die door heel grote mensen als Brei, Aznavour en Bécaud zijn gecreëerd en zy was niet helemaal los gekomen V^tn die eerste creaties. Maar toch was er veel van haarzelf in de voordracht. Dat bleek b.v. uit een overbekend nummer als „Ne me quitte pas" dat aangrijpender klonk dan we ooit hoorden. We zouden het op prijs stellen als Frida „De Koopermolen" nog eens zou aandoen. Eerder op de avond lekende producer regisseur Ben de Jong voor het muziek programma .Ha-U-ha-lo". dat vooral aantrekkelijk was door het hoge tempo waarin het werd uitgevoerd; tempo, mo- gelyk gemaakt door goede gevonden overgangen tussen de nummers die een non-stop-effect waarborgden. In dit pro gramma zat nogal klein talent, met als uitschieter Henny Vonk ln een vonkend jazznummer. „Tik Tak Tor", het door Thom Keiling gepresenteerde spelletje, doét het wèl. Naar uit telefoontjes bleek is het ook een uitzending waar de kijkers zich ge- engageerd bij voelen, want tot tweemaal toe moesten later, als gevolg van kijkers- reacties, foutjes rechtgezet worden. Een bewijs dat Tik Tak Tor wel goed zit. Mét een interessante natuurfilm mee bood de VARA dus een zomeravond pro gramma dat er zjjn mocht. Zo'n pro gramma mag desnoods ernstig eindigen, maar door Achter het nieuws was het al te ernstig begonnen. Met een Thaise reportage over de gevolgen voor dit land van de oorlog ln Vietnam en van alle dingen! venerische ziekten indringend beschouwd. Je moet als kijker wel door een en ander heenbyten voor je amuse ment kunt vinden bij Tik Tak Tor en Ha-li-ha-lo! Vfr

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2