Uitbreiding van Kamerlingh Onnes- Laboratorium en het nieuwe Instituut Lorentz officieel in functie - r» OVER DRIE JAAR AL WEER TE KLEIN iir ^vakantie? (ASPRO' IN JAPAN STAAT EEN HOLLAND-HUIS )ONDERDAG 22 JUNI 1967 DE LEIDSE COURANT (A LANGE JAREN IS HET ZOVER DE GLOEDNIEUWE, stoerlijnige aanwinst van het Kamerlingh Onneslaboratorium aan de Zonneveldstraat, eveneens het nieuwe Instituut Lorentz omvattend, is vanmiddag door de mi nister van onderwijs en wetenschappen, prof. dr. G. H. Veringa, officieel geopend. Officieel, want feite zoemde, zoog, dreunde en tikte het al geruime tijd binnen de geïsoleerde muren. Sinds augustus 1965 was één werkplaats in gebruik en een jaar later begonnen de tweede en derde ver dieping functioneel te worden. In,november 1961 verwachtte men met de bouw na tweeëneenhalf jaar klaar te zijn. Het duurde ruim vijfeneenhalf jaar, voordat het nieuwe lab voor gebruik ge reed was. DE BOUWPUT leverde de meeste problemen. Hier werd een nieuw systeem gevolgd: het leggen van een fundering zonder te heien, zonder storingen en trillingen. Het "koude-laboratorium" waai- bijna onvoorstelbaar lage temperaturen tot stand komen, rust thans op een "drijvende" bak, met als basis wanden van bijna 13 meter lange in de grond gegoten palen. Binnen het jaar was men met de ruwbouw tot aan de top klaar, maar er moesten toen nog heel wat moeilijkheden overwonnen worden voordat de verschillende af delingen beetje bij beetje naar hun nieuwe be- huizen konden trekken. Maar vandaag is dan de minister gekomen en is het feest in béta-weten- schappelijke kringen. Hierop hopen wij morgen nader terug te komen. INGENIEUZE EN EFFICIENTE VOORZIENINGEN (EN PROBLEMEN) Eén van de twee 12 tons Mam moet-magneten (Oerlikon) waar. over t Kamerlingh Onner-labo- ratorium beschikt. JET NATUURKUNDIG Laborato- rium had al een benauwend vest het eerste kwart van deze eeuw. mers de grote Kamerlingh Onnes ss in 1926 de Curatoren er reeds op. Bt het Laboratorium beslist uitbrei- ing moest krijgen door het verplaat- ;n van het laboratorium voor fysio- an de Zonneveldstraat naar het rrein van het Academisch Ziekenhuis. 1959 werd door Curatoren be oten een partiële uitbreiding tot stand brengen aan de Zonneveldstraat ilf. Ook werd toen besloten, dat een ■rdere uitbreiding ten behoeve van practica, de colleges en het onder- >ek („Natuurkunde II") in de bij de 'assenaarseweg gelegen ..Leeuwen- zou worden gebouwd. Gebrek in geldmiddelen heeft de verwerke- king van deze laatste plannen ver- In één der kelders waant men skh in de machinekamer van een oceaanreus. De installaties zijn er indrukwekkend. Op de foto een ingewikkeld (voor de leek) samenstel van koelmachines. traagd. Een voorlopige oplossing werd gelukkig in het „Provisorium-Oost en -West" aan de Herenstraat gevonden voor het practicum en de werkcolle ges, zodat door de vertraging alleen nog de verplaatsing van het onderzoek van de kosmische straling en dat van de molecuulfysica („Natuurkunde II") naar de „Leeuwenhoek" ernstig zal worden getroffen. De uitbreiding aan de Zonneveldstraat zou n.l., aldus de conservator van het Kamerlingh On neslaboratorium, dr. G. J. van den Berg dezer dagen tijdens een voor bezichtiging voor de pers, naar de ver wachting in 1959 tot 1970 voldoende zijn. De prognoses zullen evenwel ruim worden overtroffen, zo blijkt nu. PLANNEN ACHTERHAALD HET LABORATORIUM verkreeg een verdubbeling van het aantal expe rimenteerkamers. verschillende servi ce-ruimten. die het daarvóór niet be zat. grotere werkplaatsruimte, een grotere elektronische afdeling, enkele zitkamers en studiecellen, bergruim ten. groter magazijn en dergelijke. Toch zal. zo zei dr. Van den Berg. door de snelle stijging van het aantal studen ten de bezettingsgraad al weer hoger zijn dan waaraan bij het maken van de plannen in 1959 werd gedacht. DE „LEEUWENHOEK" Over drie jaar is het 1970. Dan zou „Natuurkunde II" in de „Leeuwen hoek" in een vergevorderd stadium moeten zijn, o.a. ten behoeve van de Werkgroep voor kosmische straling en van de Werkgroep voor molecuulfy sica, die vorolopig nu nog in het Ka merlingh Onneslaboratorium gehuisvest zijn. Vooralsnog valt het niet te be zien bij de uitbreiding van de univer siteit. wanneer „Natuurkunde II" in de „Leeuwenhoek" verwezenlijkt zal WZ1JnÈ MAAKTEN van de week een rondgang door. wat men noemt de partiële uitbreiding van het K.O.- laboratorium en het Instituut Lorentz- in-nieuwe-gedaante, totale kosten on geveer 10 miljoen gulden, inrichting inbegrepen. Met een lift bereikt men een soort infernum diep onder het maaiveld en beneden het peil van het grondwater. De kelders zijn op twee ondergrondse verdiepingen gebouwd. In de beide kelders bevinden zich nu de installaties voor de ventilatie, de verwarming, de klimatisering van zeven vertrekken, de perslucht, het koelwatercircuit, verder een rijwiel en scooterstalling, bergruimten voor machines, voor instrumenten, 'n spuit cabine, een moffeloven, drie kamers met een constante temperatuur tot 0,5 gr. C. en twee tot 0,1 gr. C. Op de begane grond en de eerste verdieping bevinden zich nog twee gethermostateerde kamers en verder 18 experimenteerkamers. SCHACHTWANDEN Aan beide zijden van de gang lopen schachtwanden van 60 cm dikte. Hier- in treft men kanalen, leidingen, kabels e.d. aan. In de vloeren van de experi menteerkamers bevinden zich openin gen, die toegang geven tot de gas. en persleidingen en tot het gesloten koel watercircuit en verder openingen die toegang geven tot metalen goten, waar door kabels kunnen worden getrok ken naar de schachtwanden en een bedieningspaneel. Via deze kabels kan men de benodigde wissel- en gelijk stroom (1 op 50.000 constant) aanvoe ren. Daar de openingen regelmatig over de kamervloer zijn verspreid kan men verschillende meetopstellin gen op de meest geschikte plaats zet ten. Ónder het plafond lopen de z.g. cryogene leidingen, die in verbinding staan met gashouders en vacuumpom pen voor helium, waterslof en andere gassen zoals zuurstof. De experimen teerkamers kunnen zo nodig gekoeld worden om de temperatuur beneden 24 gr. C. te houden. NIEUWE PLAATS VOOR LORENTZ Een poort naar de binnenplaats ver deelt de „begane grond" in een lang en een kort deel. In het korte deel bevinden zich de ontwikkelingswerk plaats, de assistentenwerkplaats, de transportlift en pakkamer De toegang uit de poort naar het lange deel gaat via de „Lorentz" deur. de bijzondere deur met daarboven het beeld van Lorentz. dat vervaardigd werd door mevrouw Franzen-Heslenfeld en dat omstreek* 1935 werd aangebracht voor Theoretische Natuurkunde, later Insti tuut Lorentz genoemd, dat aan de Lang eb mg boek Zonnaveldstraat stond. De donkere omlijsting door de wand van de poort doet de zandsteen goed uitkomen. De hoofdingang met een speciaal uit houten blokjes vervaar digde deur bevindt zich aan de Nieuw steeg en kreeg 't bestaande nummer 18. r\P DE EERSTE VERDIEPING van het trappenhuis treffen bezoekers van colleges in de theoretische natuur kunde voor kandidaten de ingang van de zaal. waar deze colleges worden gegeven. Ook vindt men hier deuren tot de gang met expenmenteerkamers, de optische werkplaats, de scheikunde- kamer, instrumentmakerswerkplaatsen, een leslokaal, de teken- en fotokamer, een pompenkamer en een werkplaats voor de kamertechnici. Deze gang loopt over de poort en sluit weer aan op het trappenhuis om de transportlift. dat toegang geeft tol de glasinstru mentmakerij, die gedeeltelijk schuil gaat achter de Klanstra-wand, 'n wand bestaande uit tegels en glas in beton gevat, die de verbinding tussen het oude gebouw en de nieuwe vleugel vormt, omdat de stijlen van beide ge bouwen te veel uiteenlopen. Boven de drie lagen met experimen teerkamers. werkplaatsen en slechts enkele zitkamers, d.w.z. boven de eerste kelder, de begane grond en de eerste verdieping, komt een laag met leeskamers en boekerij, zitkamers, stu diecellen, waar prijs gesteld wordt op een laag ruisniveau. In de studiecellen kan b.v. worden gewerkt aan proef schriften. Sinds de bouw voltooid is zyn er al ettelijke dissertaties tot stand gekomen Hier is voor gezorgd door geluidsabsorberende vloerbedekking en plafondtegels. De geluidsisolatie levert niettemin nog moeilijkheden. Er zijn b.v. „over- spreekproblemen". Het kan voorko men, dat een hoogleraar niet kan studeren als in de kamer naast hem vergaderd wordt. Waar zich op deze tweede verdieping de elektronische afdeling bevindt, treft men dan ook weer linoleum op de gangvloer even als op die van de lagere etage. De derde verdieping bevat, voor tweederde deel, het Instituut Lorentz voor Theoretsche Natuurkunde en ver der de kantine. Het Instituut heeft voornamelijk aan de zuidgevel de gro te zitkamers van het wetenschappelijk korps, terwijl aan de noordgevel en in het midden (met licht door boven lichten) een tweetal rijen met „studie cellen" zijn gemaakt. De colloquium zaal. de Leeskamer-Lorentz met bij behorende boekerij en kamer voor de bibliothecaresse van het Instituut bevinden zich op de tweede verdieping Tussen de vertrekken zijn over het algemeen „slappe" en mobiele muren om later eventueel grotere zalen te kunnen creëren. /"\P HET DAK staan verschillende ventilatoren naast de grote venti- latieschacht resp. voor de ventilatie van speciale ruimten en voor de alge mene ventilatie. Voor het koelwater circuit bevinden zich drie koeltorens op het dak, die ook in staat zijn de 4 Megawatt-spoel in het oude gebouw te koelen met ongeveer 120 m3 uur als deze tussen 23 en 7 uur in gebruik zijn. Met de elektrische energie zou den 4000 kacheltjes van twee staven gevoed kunnen worden. Er moet dus flink gekoeld worden om de koelvloei stof door de spoel (orthodichloorben- ceen) met behulp van water niet te warm te laten worden. Een klein deel van het dak is van tegels voorzien om te voorkomen dat de dakbedekking beschadigd wordt als men daar een luchtje zou scheppen. VERFRAAIING Ter verfraaiing van het gebouw zal op de derde verdieping in de hal voor de kantine en naast de ingang tot het Instituut Lorentz een beeld van Wes- sel Couzijn worden geplaatst, terwijl de muur daarachter beschilderd zal worden doro Ger Lataster. Door het gereedkomen van de nieuwe vleugel heeft het Instituut Lorentz de be schikking over aanzienlijk meer ruimte dan het geval was in de tijdelijke barak (die ter beschikking gesteld is aan een studentendispuut .dat er een terrein voor aan het zoeken is) en nog meer ten opzichte van het afge- aan een studentendispuut, dat er een Brandweerkazerne (nestant van de oude St. Petruskerk) stond. Handtekeningen van Lorentz- hoogleraren naar nieuwe gebouw De afdeling theoretische natuurkun de werd in 1921 ondergebracht in het pand Langebrug 111. Tot die tijd was zij gehuisvest in het Natuurkundig Laboratorium (dat in 1932 de naam Kamerlingh Onnes Laboratorium kreeg». Na 1952 werd het pand Lange brug 111 geheel losgemaakt van het laboratorium en kreeg het zijn huidige naam: „Instituut-Lorentz voor theo retische natuurkunde". Vanaf I960, toen begonnen werd met de houw van de uitbreiding van het Kamerlingh Onnes Laboratorium en het nieuwe Instituut-Lorentz, vonden de theore- tisehe fysici een tijdelijk onderkomen in een barak aan de Steenschuur tot zij in september 19<»li hun intrek kon den nemen in het nieuwe Instituut. In het Instituut-Lorentz. dat thans onder leiding staat van prof. P. Mazur, wordt door de ruim 14 theoretici onder zoek verricht op het gebied an de statistische mechanica en de hoge- energie fysica. Deze onderzoekingen richten zich op de grondslagen van de statistische mechanica, irreversibele verschijnselen, fase-overgangen en eigenschappen van discrete (rooster)- wikkelen van de schruving van de schappen van zgn fJyrica°0r Sinds 1953 won enland spreken om r de be- ii eigen- rc deel- kelingei i 't et.se ld Dr. G. J. van den Berg. conser vator van het Kamerlingh On neslaboratorium bij de „Lorents- deur" met daarboven 't beeld van Lorentz. dat in de nieuw bouw- een waardige en zeer dé coratieve plaats heeft gevonden. In de colloquiun Instituut-Lorentz is in één wanden een geedelte van eer van het oude Instituut ingei waarop sinds ongeveer 50 jaar collo quiumsprekers en, sinds 1954, Lorentz- hoogleraren hun handtekeningen ge plaatst hebben. Deze unieke collectie van veelal beroemde namen is een af spiegeling van de ontwikkeling van de natuurkunde in de afgelopen vijftig jaar en vormt een schakel tussen het verleden en het nieuwe, moderne In stituut-Lorentz van nu. „De Leidse Sleuteltjes" voor de televisie Zaterdagmiddag 24 juni zullen Henk Franke en z'n „l-eldse Sleutel!je»" het drukke seizoen succesvol afsluiten met een „live"-uitzending oor de N.C.R.V.- televlsie, vanuit Art is te Amsterdam. In het giraffenverblijf, alwaar deze week de geboorte verwacht wordt van een klein vriendje van Dikkertje Dap, zingen de „Sleuteltjes" uiteraard hun succes- lied ln een levend décor. In de kinderboerderij blijkt „Het Ezeltje van Zanzibar" muzikaler te zijn, dan menigeen wel denkt. De vierde LP met moderne liedjes, o.a. een Spaanse melodie, compleet met castagnetten, en in hoofdzaak met composities van Henk Franke, zal eind augus tus voltooid zijn. Ru van Veen. de vaste begeleider van Wlm Kan maakte de arrangementen en leidde het orkest. Voorlopig gaan de zangertjes een welverdiende vakantie tegemoet, om U daar na weer te laten genieten van hun steeds weer opgewekte en frisse kinderzang, o.a. via radio en TV. f Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 7: 2 ASPRO' ■è+i .„U&Htufeet fit! C ADVERTENTIE) Geslaagden r.k. Emmanuel ulo te Voorschoten Alle examenkandidaten van de r.k. Emmanuel ulo te Voorschoten behaal den het diploma. Voor het Mulodiploma A. B en middenstand slaagden: Ria van Leeuwen, Kees Alkemade. Paul Brand jes. Wassenaar. Voor het Mulodiploma B (aanvullend examen» slaagde: Marijke Trippe Voor het Mulodiploma A en mid denstand slaagden: Marie Nadou Bonnet. Leiden. Hetty v.d. Brink. Leiderdorp. Thea den Hollander. Yvonne Holtkamp, Wassenaar, Thea de Koning. Marianne v. Mulligen. Annelies Pieterse. Marga Schaepman. Mariene Schalck. Ineke Stierum, Küthe v. Wissen. Theo v.d. Berg. Kees Doeswijk. Charles Ferom. Kees Beurse. Voor het Mulodiploma A slaagden: Wytske Kieyne. Man ja v. Wis sen. Gerard v.d. Borg eo John. Halve- Geopend voor spoedeisende gevallen Centraal Apotheek, Breeetrae* 74, tel. 30552. Leids aandeel in historische attractie Dank zij voort-varende voorouders bestaan er tussen Nederland en Japan opmerkelijk goede betrekkingen. Vriendschapsbanden, die hun oorsprong vinden In drie eeuwen hechte handelsrelaties tussen belde naties en tot stand gebracht door de Verenigde Oost-Indische Com pagnie, die ais enige West-Europese instantie handel dreef met Japan. Nederland heeft een enorme Invloed uitgeoefend op Japan; met de handel kwamen ook de Westerse wetenschappen mee, woei lets van het Westers leefklimaat naar Japan over en daar is het voor een groot deel aan te danken dat Japan zich zo snel heeft kunnen moderniseren. Dat zegt althans prof. dr. F. Vos, hoogleraar in het Japans en Koreaans aan de Leidse universiteit en voorzitter van de Nederlands-Japanse ver eniging, die ruim 200 leden heeft. Binnen die vereniging bestond reeds lange tjjd de be hoefte om een demonstratie van Nederlands-Japanse vriendschap te geven. Onlangs is dat er van gekomen: in Nagasaki, op het eilandje Deshlma, waar de V.O.C. een factorij heeft gehad, is een Holland-huls Ingericht door prof. dr. Vos en de cultureel attachée van de Neder landse ambassade in Tokio, de heer Ch. van der Sloot. Het huis is onlangs geopend door de Nederlandse ambas sadeur in Japan, dr. R. H. van Guiik. OlDE BETREKKINGEN He domein van prof. Vos is de Japanse kamer in het Sinologisch Instituut aan de Eerste Binnenvestgracht, dat zelfs door de „echte" Leidenaar maar al te vaak als een verlengstuk van het Museum voor Volkenkunde zal zijn aangezien. Het sluit inderdaad bij het museum aan en is in dezelfde lelijke, maar opmerkelijke stijl gebouwd De Leidse studenten in de Chinese. Japanse en Koreaanse taal- en letterkunde krijgen hier hun colleges. In het totaal zijn er 40 studenten die Japans „doen", waarvan tien die het als hoofdvak hebben. In Japan zijn er 40 studenten Nederlands en dat verschijnsel met de drie Japans-Nederlandse verenigingen die Japan heeft, accen tueert dat Nederland in Japan Inderdaad „leeft". ..Ze komen altijd met die oude betrekkingen aandragen in Japan", zegt prof. Vos daarover, „dat leert iedereen, uit gebreider dan bij ons, op school". V.0.C.-MEUBILAIR l)e Nederlands-Japanse handelsbetrekkingen waren schuurtje staat op het tcrein van liet internatiomuil cen trum van toerisme, waarop zich ook een restaurant en een museum bevinden, en deze twee gegevens tezamen maakten, dat de heren Vos en Van der Sloot hun uiterste best liebhen gedaan om gelden bijeen te krijgen om wat veranderingen aan te kunnen brengen. De inrichting, die de heren Vos en Van der Sloot me nig strooptocht langs antiquairs hebben bezorgd, is be kostigd door de afd. Internationale culturele betrekkin gen van het Ministerie voor Cultuur, Maatschappelijk Werk en Recreatie. Het huis is in „koloniale" sfeer ge houden en heeft een V.O.C.-meubilair en diverse Oud- Hollandse voorwerpen. Rond het huis ia een muur ge bouwd en een poort, waarop het V.O.C.-wapen is aan gebracht. BU de opening heeft de ambassadeur, de heer Van Gu iik, namens de Nederlandse regering een levensgrote pop aangeboden, vooratellende een 17de eeuwse koop man. terwijl de heer Van der Sloot het plaatsje Hlrado. waar de Nederlanders voor het eerst een factorij huilden enkele tientallen oude prenten heeft aangeboden. UITBREIDING Het ligt in de bedoeling om het Holland-huis ln de toekomst uit te breiden tot een informatie-centrum over het huidige Holland. Nu reeds lopen er Japanse meisjes als Volendamae deernes verkleedt om de bezoekers rond te lelden. Dat het Holland-huis niet zo maar een „aar digheidje" is moge blijken uit de wetenschap, dat Jaar lijks 150.000 toeristen Nagasaki bezoeken, omdat «laai de oudste katholieke kathedraal staat van Japan en ook omdat het de stad van ..«Ie atoombom" Is. Dat die Ne derlands-Japanse betrekkingen, niet zomaar een wassen neus zijn. blijkt niet alleen uit de verenigingen die er In Japan zijn er is ook een vereniging die zich maande lijks bezighoudt met de bestudering van Nederlandse documenten maar'ook aan de aan.I... hl d| dg ning van het Holland-huis heeft gekregen in de Japanse pers. Pagina's vol, die helaas onleesbaar zijn' Hier knipt de ambassadeur, dr. R. II. van Guiik, het lint door bU de opening van het Holland-huis. I»e opening werd bijgewoond door 300 Japanse en ra. 30 Nederlandse gasten. Er wan een zeer sterke vertegenw oordiging van de K.I..M., de eerste lucht - nart maatschappij in Tokio, die uiteraard niet al leen Interesse voor de oud Nederlands-Japanse het rekkingen heeft, maar ook zeer geïnteresseerd Is In de mogelijkheden die het Holland-huin 'heeft om Nederland als toeristische trekpleister onder de aandacht te brengen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3