Gemengd gehuwden KIENEN IN BAARLE-HERTOG IRENEKWESTIE LEIDDE TOT DOOPERKENNING ....want daar mag het HOEYEN GEEN ZORGEN KINDEREN MEER TE ZIJN DE LEIDSE CWRANT Willibrord- tetretaris Roeleveld t BAARLE-HERTOG ,,'t Is vlug, hè Wat is 't vanavond toch iedere keer vlug. Veel vlugger dan vorige week". De huismoeder, die dit zegt, vindt, dat er telkens veel te vlug een ,,kien" valt. Zij is, met haar man en haar twee kinderen uit Tilburg naar Baarle-Hertog gekomen. Daar is zij een van de ongeveer 200 gasten, die op vrijdag- en zaterdagavonden de grote zaal bevol ken van café Den Bonten Os in Baarle-Hertog, waar wordt gekiend. Bedriegen de voortekenen niet men is nog pas enkele weken bezig in Baarle dan zal het legertje van kien- liefhebbers in de kortste keren een veelvoud bedragen van het huidige aantal. 's-HERTOGENBOSCH Dezer dagen is in Rome het handboek voor de oecumene verschenen. Het betekent een grote stap vooruit. Wat tien jaar ge leden nog onmogelijk scheen, wordt nu aanbevolen als algemene praktijk. Voor Nederland echter blijft het handboek in verschillende opzichten wat achter bij de feiten. En dat hoeft niemand te verwonderen, omdat ons land zich in de voorste gelederen van de oecumenische beweging bevindt. Dit komt bijzonder aan het licht in de aanpak van het probleem der gemengde huwelijken. Onze kerkprovincie zoekt daar in overleg met andere Kerken naar oplossingen, die in het oecumenisch handboek nog niet worden aan vaard of aanbevolen. Wij spraken hierover met de heer C. Roeleveld, secretaris van de Willibrord- vereniging. Hij vertelde ons in welke richting het oecumenisch pastoraat, in 't bijzonder dat van de ge mengde huwelijken, zich waarschijnlijk gaat ont wikkelen. „Gullie Ollanders blijven toch de Chinezen van Europa" De Nederlandse wet op de kansspelen laat niet toe, dat men in een openbare lokaliteit het overigens oer-Nederland- se spel ..kienen" beoefent als daar een inzet mee gemoeid is en er prijzen aan te pas komen. Onze zuiderburen zijn daar wat gemakkelijker in. Daar oor deelt men het niet strafbaar, als 200 mensen (zoals in Baarle-Hertog) bijeen komen om ëen avondje te kienen. En gezegd dient te worden dat men in Baarle de zaken uitstekend in de hand heeft. Per kaart waarmee dan de gehele avond gekiend kan worden, bedraagt de inzet twee gulden. De meeste deel- zijn dus een hele avond zoet voor vier of zes gulden. Zo'n avond duurt van ongeveer acht uur tot ongeveer half elf. op welk de tijdstip de hoofdprijs eruit gaat. Vlot achter elkaar worden twintig spel len gespeeld, waarna even wordt ge pauzeerd. Ook de tweede ronde van zo'n avond (met steeds nog dezelfde kaart) omvat een twintigtal spelen. Nuttig Spelleidei prijzt R. Boekstal uit een grote voorra gezorgd. Nuttige gebruikst vooral, zoals strijkijzers, broodtro mels, dekens, busrckken (deze bij ,.r rijtje vol") en draagbare radio's, li pen stof. levensmiddelenpakketten serviezen (deze bij ..kien' op een vti kaart of zijn moeten die deelnemers uit een zwarte zak met genummerde pingpong balletjes een balletje trekken: het hoog ste nummer geeft dan recht op de aangekondigde prijs, terwijl degenen die afvallen een troostprijs krijgen. In deze vorm derhalve een onschuldig vermaak, vol spanning. Want het druk ke geroezemoes in de zaal is op slag verstomd, zodra de spelleider het eer ste nummer heeft afgeroepen. De span- BELGISCHE STAAT PIKT EEN GRAANTJE MEE nlng stijgten komt pas tot ontla ding als ergens in de zaal een hand omhoog gaat en juichend ,,klen" weer klinkt. Pinteke Tijdens het spel blijft de nijvere dirn- Wlj staan op het punt, een flinke stap vooruit te doen door de wederzijdse doop-erkenning van de Katholieke en dé Nederlands Hervormde Kerk. Je weet, dat daarvoor na de Irene-kwes- tie een gespreksgroep is opgericht, waarin katholieke en reformatorische deskundigen zitting kregen. De bespre kingen in deze groep hebben op bijna alle punten tot overeenstemming ge- en het aldus verkregen akkoord nu al ongeveer een jaar ter behan deling bij synode en episcopaat. Wij wachten met smart op publikatie er van maar tot nog toe is dat wachten vergeefs. Ik vind dat heel erg jam mer. Ik zou dat grote goede nieuws graag zo gauw mogelijk gepubliceerd willen zien. Neen, helaas niet. Het enige wat ik weet is dat de zaak door de synode is behandeld, dat zij vorig najaar in de bisschoppenvergadering is geweest en dat er daar nog enkele vraagtekens werden gezet, op ondergeschikte pun ten. Hoe het verder gegaan is weet ik niet. Wat houdt het akkoord in grote lijnen in? Dat de Hoorns-Katholieke Kerk en de Nederlandse Hervormde Kerk weder zijds eikaars doopsel erkennen. Voor het zover was moesten verschillende zaken worden opgehelderd. Van katho lieke zijde wilde men weten, wat de Nederlands Hervormde Kerkonder ..besprenkeling met water" verstaat, een vorm die in sommige protestantse kerken wordt toegepast, en of zij het uitdrukkelijk uitspreken van het geloof in het geheim van de drieëenheid in het doopformulier absoluut noodzake lijk vindt. Van protestantse zijde vroeg men opheldering omtrent de nooddoop van kinderen, vooral wanneer de ou ders niet-katholiek zijn, en omtrent het gemeenschapskarakter van de doopbe- diening. Op al deze punten werd in gro te lijnen een overeenkomst bereikt. De protestantse deelnemers aan het gesprek hebben duidelijk kunnen ma ken, dat in hun kerken een echte af wassing plaatsheeft en dat er het echte geloof wordt beleden in het geheim van de drieëenheid De katholieke ge sprekspartners hebben aangetoond, dat de familie, die doorgaans bij de doop aanwezig is, het karakter van een ech te huisgemeente heeft, dat de nooddoop niet door een privépersoon wordt toe gediend maar door een gevolmachtig de van de Kerk en dat deze doop door de latere aanvulling van de bijkomen de riten binnen de kring van de chris telijke gemeente wordt getrokken. Bei de partijen hebben met eikaars ver klaringen genoegen genomen. In het vervolg zal er bij overgang van de ene Kerk naar de andere dus bijna nooit meer overgedoopt worden. Mocht dit 'n een enkel geval toch nog nodig zijn. dan zal men aan de desbetreffende Soms wordt het gemengde huwelijk door priester en dominee samen ingezegend. Het is een oplossing, die 1» bepaalde gevallen wel voldoet. Maar •en echte oplossing zal toch verder en dieper moeten grijpen. Pleidooi voor open communie Kerk de argumenten, waarom men meent dit te moeten doen, schriftelijk overleggen. Wordt er dan op het ogenblik nop veel van belde Kerken de doop als haar ei gen bezit kan claimen. Het is als men het zo mag uitdrukken ons gemeen schappelijk bezit. Met ander woor den: wij erkennen dat de doop inlijft bij Christus en zijn gemeente, niet bij deze of die Kerk. Wie, waar dan ook. de doop ontvangen heeft, is daardoor gemeentelid geworden. Heeft dit nog consequenties voor de be lofte. die bij een gemengd huwelijk moet worden afgelegd, de belofte na melijk, dat de kinderen katholiek ge doopt zullen worden? Mij dunkt van wel. In deze visie kan men niet meer spreken van een ..ka tholieke" doop als enig waarachtige doop. Die is in bijna alle christelijke Kerken van Nederland te vinden. Niet t eral? Dat verschilt van bisdom tot bisdom. In 1959 bedroeg het aantal gevallen waarin werd overgedoopt in Gronin gen 57 procent, in Rotterdam 87 procent en in Breda 91 procent: ln veruit de meeste gevallen werd dus overgedoopt. Sinds het concilie is hierin een spec taculaire verandering gekomen. Voor Groningen zakte het cijfer in 1964 tot 4 procent, voor Rotterdam tot 35 pro cent en voor Breda tot 30 procent. In tussen zullen die percentages nog wel lager zijn geworden. Er wordt dus veel minder overgedoopt dan vroeger en in twijfelgevallen wordt door de meeste bisdommen het advies van de Willi- brordvereniging gevraagd. Zodra het bovenvermelde akkoord is gepubliceerd zal overdoop een grote zeldzaamheid gaan worden. Neen, er zijn een paar twijfelgeval len. Bijvoorbeeld de doop in de vrij zinnige Zwingligroep binnen de Neder lands Hervormde Kerk. Daar zal men geval voor geval moeten bekijken, met name of in de gemeente, waar het doopsel werd toegediend, wel het „Wel ben ik blij. dat er ln ..Baol- weer wat te doen is", zegt zij eerlijk. Anderen delen haar mening. Want een paar honderd man meer ln het dorp, geelt toch altijd wal vertier, is het oor deel van de middenstand, die deze kieners graag ziet komen. Het zijn rus tige mensen, sommigen uit Breda en Tilburg, enderen van de omliggende campings, die eens een vrijdag- «f zaterdagavond anders dan anders wil len besteden. Intussen pikt ook de Belgische staat nog een klein graantje mee uit deze ruif. die voornamelijk door Nederlan ders wordt gevuld. De ambtenaar van de staatsbelasting heel de avond present om de kaarten die worden ver kocht te registreren heeft tot taak 5.5 procent van de opbrengst voor de staat te innen. De gemeentesecretaris van Baarle-Hertog ziet erop toe, dat naast de staat ook Baarle-Hertog zijn deel krijgt, namelijk twee procent van de bruto-ontvangsten. ..Dat l« bij het huidige aantal van ongeveer 500 kaar ten (duizend gulden) echt nog geen vetpot", zegt de secretaris. Goed doel ,.Mre het Is óók nog geen VjÉpol loor ons", geeft spelleider HoeRstal tor. :rld bij. Ik mik doelbei ted do« nsrn, so'n 1200 kaar- inen we het geld tooi ichikbaar stellen. Want dit is een prettige bijeenkomst: dank zij hun spel hebben de mensen die hier komen er bijvoorbeeld al voor gezorgd, dat wij een invalidenwagen tje beschikbaar konden stellen voor de Bredase Invaliden Sportbond. En is er weer wat winst, dan zijn we. geloof me beslist, weer van plan voor een of ander liefdadig doel wat af te staan". Bij dat allen hoor Je de mennen den ken. dat het toch een wonderlijke si tuatie Is, dat Nederlanders de Belgi sche staatskas in Baarle-Hertog komen spekken, al Is het dan op een heel wat andere manier dan ln voorbije Jaren met de roulette. Mai Gullie. Ollanders. blijft I Het drukke geroezemoes in de taal is op slag verstomd, zodra ds spelleider het eerste nummer heeft afgeroepen. t echte geloof beleden. Pas komen vast doop kunnen a de drieëenheid wordt wanneer dit voldoende is staan, zullen wij de erkennen. Maar nog- Wat betekent dit v r de Het zal voortaan bij ee welijk dus voldoende zi ders beloven het kind Officieel eist de Katholieke Kerk nog uitzonderings- altijd, dat de katholieke partij be looft, zijn best te doen om aan alle kinderen een katholieke opvoeding te gemengd hu- geven; de niet-katholieke partij hoeft n. dat de ou- alleen maar toe te zeggen, dat zij de e dopen. En katholieke partner niet zal hinderen ln zijn geloofsleven en bij zijn Inbreng in de opvoeding. In de praktijk wordt deze formule ruim geïnterpreteerd, ook door Rome, wanneer daar om een of andere reden dispensatie wordt ge vraagd. Minimaal stelt de Kerk zich tevreden met een situatie, waarbij op het ogenblik van trouwen de deur wordt opengehouden voor een katho lieke opvoeding van de kinderen; pas wanneer deze bij voorbaat wordt uit gesloten zal de Kerk haar toestem ming weigeren. katholieke Wat verstaat opvoeding? Dat vind ik een heel moeilijke vraag: omdat de zaak momenteel volop in beweging ls. Laat ik volstaan met te zeggen, in welke richting het antwoord zich geleidelijk ontwikkelt en mijns in ziens ook moet ontwikkelen. De ouders in een gemengd huwelijk moeten het hun kinderen mogelijk maken, in con tact te komen met de belevingswereld van beide Kerken. Geen eenrichtings verkeer dus in de opvoeding, maar ge lijke kansen 'voor beide richtingen Concreet wil dit zeggen: de kinderen ke. dan weer naar een protestantse dienst. En m de opvoeding thuis zich concentreren op het erfgoed, dat bei de Kerken gemeenschappelijk hebben. Daarmee kan men tot een zekere leef- Strekt ii dit advies ook uit tot deel name aan beide eucharistierierinpen? Hierover bestaat ln oecumenische krin gen nogal wat verschil van mening. Het is de vraag van de „open commu nie" in het gemengde huwelijk, die niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats de kinderen raakt maar veeleer de ouders. Als het vraagstuk voor hen zou kunnen worden opgelost, dan zouden de kinderen met die oplossing mee kunnen gaan. Er zijn oecumenicl die voor gemengd- gehuwden een gast-lidmaatschap be pleiten, althans wanneer zij in hun ge zamenlijke religieuze beleving naar dit gast-lidmaatschap zijn toegegroeid. Als het overtuigde christenen betreft, zal de vraag naar het deelnemen aan eikaars vieringen vroeg of laat opdui ken. Vergeet niet, dat hun huwelijk reeds een sacramentele gemeenschap is. die, als zij echt beleefd wordt, m«-t steeds groter kracht gaat dringen in de richting van een sacramentele com munie. Deze behoefte doet zich reeds gevoelen bij de sluiting van het huwe lijk. wanneer deze plaats heeft tijdens de Heilige Mis. Waarom mogen we nu niet allebei te communie gaan. zul len bruid en bruidegom zich onwille keurig afvragen. En hoe meer ze in hun later leven naar elkaar toegroei en. hoe dringender deze vraag ral worden Persoonlijk meen fk te moe ten zeggen, dat wij. wanneer deze vraag op ons afkomt, geen neen mogen zeggen. Maar sommigen zijn het daar in niet met mij eens. ook de samen stellers van het oecumenische hand boek niet. Zij vinden, dat gemengd gehuwden de pijn van de gescheiden heid als een kruis moeten dragen. Zij noemen dit de ascese van de christe lijke verdeeldheid. ter bij zijn oplossing ztjn gebracht. Op voorwaarde tenminste, dut er aen echt oecumenisch pastoraat voor ge mengd gehuwden ontstaat. De Kerken kunnen op dit moment geen algemene permissie geven tot open communie van alle gemengd gehuwden en hun kinderen. Wel kunnen zij de beslissing voor concrete gevallen in handen leg- gen van de echtgenoten zelf, nadat de ze in overleg zijn getreden met de pastores van beide Kerken. Dat zou dunkt mij Ideaal zijn: een persoonlijke begeleiding naar «en persoonlijk be sluit. Maar het is eerder gezegd dan gedaan. Want het oecumenisch pas toraat staat nog helemaal in de kinder schoenen. Toch moeten we op dit punt doorzetten. Want hoe langer we blij- ven aarzelen, hoe minder wij waar maken, dat wij christenen een „blij de boodschap" voor deze wereld heb ben. Moeten de Kerken niet geweldig blij zijn dat na alle verboden dia ze uitgesproken hebben de mensen blij ven aandringen, om te mogen delen in de genade en zegen, die de Kerk hun aanzegt? Waarom moet het hier nog langer bij vrome wensen blijven? Nu we ons als gescheiden christenen ge zamenlijk afvragen, waarom zovelen de Kerken verlaten hebben, mag dn vraag naar de open communie geen kwestie meer zijn. In dat geval worden de gemengd ge huwden zo iets als de voorhoede tion de oecumenische beweging. Inderdaad. Daar heb je een basis die je bij anderen niet tcgekomt. En waarop je verder kunt bouwen. Daar om is 't zo belangrijk dat aan d« ge mengd gehuwden een bijzonder zorg wordt besteed. Bij 'n goede begeleiding kunnen ln hun midden kernen ontstaan heid, die wij allen eena hopen te be reiken. Van zorgenkinderen zouden zij wel eena de meest belevende kin deren kunnen worden. DR ALFRED VAN DE WEIJER

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9