ISRAEL NIET IN OVERWINNINGSROES Geen shag zo lekker pittig als veelgevraagde SAMSON SHAG Voorbereid op een koude oorlog VEEL DODEN DOOR DE DORST IN SINAI Gevaar voor toekomst in economie Egypte sloot Haagse burgemeester opent Antiekbeurs Delft Qantara van drinkwater af Teleurstellende vierde plaats voor schakers Tevreden met Samson shag SAMSON NIEMEYERHALFZWARESHAG DINSDAG 13 JUNI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ONZE MAN IN ISRAEL PIET SNOEREN TEL AVIV De 90-urige oorlog zo zal de strijd van het kleine Israël tegen zijn drie voudige Arabische vijand de historie ingaan. Militaire waarnemers hier in Tel Aviv raken er niet over uitgepraat. Een victorie als deze, roepen zij in verbaasde koren, heeft de wereld sinds de vernietiging van de Spaanse armada Zwervend langs drie fronten heb ik met veel joden over dit probleem gespro ken. Wat een vreemde oorlog is dit toch. Ik ben aan het Suezkanaal geweest, van waar Israël zonder slag of stoot zou kun nen oprukken tot op de drempel van Nas ser's paleis in Cairo. Ik heb aan de Jor- daan gestaan, vanwaar Israël moeite loos heel het rijk van koning Hoessein zou kunnen veroveren. Ik ben in de Sy rische heuvels geweest en heb de weg naar Damascus wagenwijd open zien Maar de officieren, die dit strategische huzarenstuk hebben verricht, halen de schouders op. „Wat hebben we eraan", zeggen ze. „Dat de onmiddellijke bedrei ging van Israëls bestaan is weggeno men, zou alleen maar beschouwd worden els een welkome gelegenheid voor her nieuwd politiek touwtrekken, niet alleen door onze vijanden, maar ook door onze zogenaamde vrienden. We krijgen het zelfde schijnheilige spel als na de Sinal- campagne in 1956". Ook in regeringskringen vreest men, dat de sympathie die Israël in de wes terse ondervond toen het in levensgevaar leek, weggevaagd zou worden door een golf van verontwaardiging over het feit, dat het land zijn duurbetaalde winst punten niet op zal willen geven. Na het gewapende conflict met de Arabieren bereid men zich thans voor op een koude oorlog met andere landen die niet min der bitter zal zijn en veel langduriger. Men verwacht sancties, hetzij onder auspiciën van de UNO, hetzij onder an dere vlag. De mate, waarin Israël profijt zal trekken van zijn militaire overwinning, zal daarom vooral afhangen van zijn vermogen, om stand te houden op an- niet meer gezien. Van een overwinningsroes is echter geen sprake. Integendeel: Israël is be zorgd. Bezorgd over de maanden van koude oorlog, die op de wapenstilstand zullen volgen. Bezorgd ook over de gevolgen, die het conflict zal meebrengen voor de toch al wankele econo mie van het land. „We zijn dankbaar voor de vriendenhand, die Nederland ons zowel op politiek als op financieel gebied toesteekt", zei een regeringsfunctionaris vanmorgen, „maar ik vrees, dat het een druppel is op een plaat, die roodgloeiend staat van afgunst, achterdocht en haat". Grote zege van De Sleutelstad Overeenkomstig de verhoudingen is de Sleutelstad er gisteravond in ge slaagd het Hilversumse HZC met grote cijfers te verslaan. De ploeg van coach Bert van Hooidonk bereikte een zege van niet minder dan 162, waarbij echter opgemerkt dient te worden dat HZC op enkele minuten na slechts met zes man speelde. Reeds direct na het eerste fluitsig naal van de goed leidende scheidsrech ter Mali bleek het duidelijke over wicht van Sleutelstad. Toch duurde het nog wel even voor het eerste doel punt kwam: hieraan vooraf gingen vergeefse pogingen van Wim van Zijl, Jan Breedeveld en Hans Hilkhuyzen. Pas nadat Cees van Hooidonk de bal vanaf het achterveld had opgebracht en een pass had gegeven aan Hilkhuy zen werd de stand 10 opgetekend. Nadat de midachter van HZC wegens wangedrag het water was uitgestuurd en er geen vervanger aanwezig bleek, liep de score sneller op. Iedere speler mocht het gaan proberen, en al werd er nogal eens gemist, toch had de Hilversumse keeper genoeg te vissen. Dank zij Hilkhuyzen werd de eind stand van de eerste periode 30, en in het begin van de tweede speeltijd bracht deze speler de score op 40. Nadat Johnny Bekkering de voor sprong had opgevoerd tot 50 kwam het eerste HZC-doelpunt, dank zij een grove fout in de Leidse defensie. Belangrijk was dit niet, want de blauw-witten bleven uiteraard sterk opdringen. Wim van Zijl bracht 61 op het scorebord, en hierna mocht HZC voor de laatste maal in deze wedstrijd een doelpunt maken. Aad Kapaan maakte er 72 van, terwijl het door Bekkering (2x), Cock van der Wilk en Cees van Hooidonk in de derde periode 112 werd. Door tref fers van Wim van Zijl (2) en drie van Van der Wilk werd de eindstand tenslotte op 162 bepaald. der terrein met name economisch. Een tankcommandant, in het dagelijks leven professor in de economie aan de universiteit van Tel Aviv heeft mij uit gelegd waarom, terwijl wij rondslenter den tussen honingkleurige heiligdommen van oud-Jeruzalem. „De snelle stijging van onze levens standaard en de verhoogde produktiekos- ten, die onze export afremhnen, zei hij, hebben het gat in onze betalingsbalans vergroot. We zijn meer dan ooit afhan kelijk van de toestroming van buiten landse gelden. Daar komt bij, dat de oorlog, die ons dwingt een leger in het veld te houden en die onze landbouw en industrie gedeeltelijk lam legt, zwaar op onze economie drukt. Tel daarbij de schade op van een verloren toeristensei zoen en het zou mij niet verbazen, als we dit jaar een tekort op de betalingsba lans zouden hebben van 500 miljoen De politieke koude oorlog, die nu dreigt, zou ons tot grote zuinigheid dwin- Schilderijen van oude meesters DELFT De oude kunst- en antiek beurs die van 22 juni tot 12 juli voor de negentiende keer in bet stedelijk museum het Prinsenhof te Delft wordt gehouden, zal woensdag 21 juni 's avonds om acht uur worden geopend door de burgemeester van Den Haag mr. H. A. AL T. Kolfschoten. Het aantal deel nemers aan deze beurs ls vrijwel gelijk aan dat van de vorige beurzen en be draagt 29. Wat er aan belangrijke stukken wordt gebracht blijft zoals gewoonlijk weer grotendeels geheim tot op de avond van de opening. Hier en daar is echter wel een tipje van de sluier opgelicht en de verwachtig is dan ook dat er in alle rubrieken weer voorwerpen van grote Importantie zullen worden aangeboden BfJ de schilderijen verwacht men een groot rivierlandschap met vee van Albert Cu^t». een landschap met volk voor een herberg van Jan Steen en een land schapje, gestoffeerd met figuren van Izaac van Ostade. In andere rubrieken verwacht men als bijzondere 6tukken een vergulde zilveren JOEGO-SLAAF TIGERMAN T af eltennisbond trainer in volledige dienst DEN HAAG Met ingang van 1 sep tember heeft de Nederlandse tafeltennis- bond als bondstralner en ocach In vol ledige dienst de heer Dusan Tlgerman aangetrokken. De heer Tigerman is In eigen land Joegoslavië een bekende trainer, die tal van topspelers in dat land heeft opgeleid. Het Is de bedoeling dat de heer Tiger man op verschillende plaatsen in Neder land de training zal verzorgen van de door de Sport commissie van de NTTB ingestelde en nog ln te stellen trainings groepen. De heer Tigerman zal worden geassisteerd door de conditietrainer Ted van Goor die reeds in het afgelopen seizoen als zodanig werkzaam is geweest. In verband met de in 1972 in Neder land te organiseren Europese kampioen schappen hoopt de NTTB hierdmr een belangrijke stap te hebben gezet naar de technische verbetering van de Nederland se topspelers. De huidige bondstralner Ton Hoefnagel zal als docent blijven fun geren van de cursus voor opleiding van tafeltennislnstructeure. Nederlaagserie G.S.C. Voor de nederlaagserie van G.S.C. om de In memoriam H. Verdonk-wlasel- beker werd gisteravond gespeeld de wedstrijd GSC—Paraat, die door Paraat met 20 werd gewonnen. Voor a.s. donderdag staat op het pro gramma de ontmoeting GSCArchipel. Nautiliusbeker van ca 1630. een acht kantige gegraveerde zilveren brandewijn- kom van een Sneekse meester uit 1649 en een aantal belangrijke stukken Delfts aardewerk. Als voorzitter van de stichting oude kunst- en antiekbeurs treedt dit jaar op de heer J. Schulman, terwijl de organi satie weer in handen is van de heer Marcel B. Keezer. Okker versloeg Clifton BRISTOL Tom Okker heeft gisteren de Engelsman John Clifton verslagen 60, 75 en is daarmee tot de tweede ronde van het toernooi van West-Engeland doorgedrongen een de voorwedstrijden voor Wimble- Basketballtitel voor Rusland MONTEVIDEO Rusland heeft voor de eerste maal het wereldkampioen schap basketbal gewonnen. In de laat ste wedstrijd van het toernooi versloe gen de Russen Zuid-Slavië, dat als tweede eindigde met 7159, na bij rust reeds met 3326 de leiding te hebben gehad. Ex-titelhouder Brazilië zegevier de met 80—71 (40—29) over Amerika eindigde als derde. en tot een poging om uit ons land het uiterste te persen, dat erin zit. Maar dat is niets nieuws voor ons en ik denk wel, dat we het klaarspelen". Bloeiende woestijn Dit laatste ls natuurlijk een zinspeling op het wonder dat Israël in de 19 jaar van zijn onafhankelijkheid heeft ge wrocht. Waar eens een schilderachtige woestijn lag, bloeien nu sinaasappelbo- en leiden comfortabele wegen van ine moderne dorp naar het andere. Het nationale inkomen steeg met tien welsprekende procenten per jaar tot een peil, dat voor geen enkel Westeuropees land meer onder doet. Een volk van tweeëneenhalf miljoen; dat berooid uit honderd verschillende landen naar hier ls komen toestromen en dan zo'n goo- cheltour verricht, heeft wel meer konij- len in zijn hoed. Ik heb zelfs cynici gesproken, die Israël dan de wereld denkt. Zij wijzen op het 'ortloochenbarfe feit, dat 'dé Vdono- mie na 1965 verre van gezond was, met als voornaamste oorzaak het feit, dat minder en minder joden hun hunkering het beloofde land om gaan zetten in daadwerkelijke immigratie van 200.000 in 1949 tot vorig jaar slechts 12.000. Erger, vorig jaar pakten 11.000 joden teleurgesteld hun blezen, waaron der verontrustend veel zakenmensen en technici, aan wie Israël in de pioniers- dagen het wonder van zijn opbloei te danken heeft gehad. De bouwnijverheid liep met 40 procent terug. Het nationale inkomen steeg nog maar met een magere anderhalf procent en er was het ongewone aantal van 100.000 werklozen. Het Spartaanse leven in de kibboetzien lokt de joden niet meer aan. Er kwam een trek naar de grote stad met alle gevolgen van dien. Weg gewezen De oorlog heeft daarin kan men de cynici volgen Israël wild door elkaar geschud en uit zijn dreigende bestaan naar de werkelijkheid teruggeroepen. De oorlog heeft ook uitpuilende vliegtui gen, die landden op Tob bewezen het de dertien miljoen joden, die leven in de wereld, opnieuw de weg gewezen naar het land van Abraham. Dat zijn de winstpunten, die zullen gaan tellen, wan neer de wond van het oorlogsleed is ge heeld. Mijn excuses i de heldendaden had gelezen. oor dit cijfermatige be- misschien liever an het Israëlische leger ir dit is nu eenmaal de keerzijde van de blinkende medaille der In Ammande hoofdstad van Jor danië, houdt de stroom vluchtelin gen uit het door Israël bezette deel van het land aan. Rond de stad groeien de tentenkampen, waar de vluchtelingen worden opgevangen. overwinning. Ik schreef het al: wat vreemde oorlog toch, hier in dit land, waar de mensen letterlijk met melk honing schijnen groot gebracht, zo zond en vrolijk gaan zij door hun z geteisterde wereld. Op dit moment zie ik ze spelen op het strand en in de blauwe zee mannen en vrou bronskleurig als goden alsof het bar baarse lijf-aan-lijf-gevecht in de Syrische loopgraven het verzinsel is geweest van een sadistisch brein. Maar met dezelfde vrolijkheid heb ik ze de dood zien ingaan en daarom stoort het beeld me niet. Het is geen lichtzinnigheid, dat spelen in de blauwe zee, maar een ongelofelijke veerkracht. Drie zilveren poloërs bij de Sleutelstad Een niet vaak voorkomende gebeur tenis werd gisteren door drie water- polospelers van Sleutelstad gevierd: 25 jaar waterpolospeler. Na. aanvan kelijk te zijn begonnen bij de Leidse Watervrienden starten zij in septem ber 1946 bij het kersverse Sleutelstad. De meeste van deze 21 jaren speelden zij in het eerste zevental, waarvan de jongste van het drietal, Bert van Hooi donk (42) thans coach is. Dat de spelers er nog wat van kunnen bewezen zij in de ont moeting tegen OZV 2: het derde team van de blauw-witten behaalde een grandioze 82 overwinning. De meeste van deze acht treffers kwamen van de hand van de beide 44-jarigen Piet Erades en Jan Dool. Eén en ander was voor de tweede voorzitter H. Kiemel gisteravond reden genoeg enkele woordjes te spreken, waarbij hij voor al de dames betrok. Deze immers moe ten hun mannen heel wat avondjes missen maar daar alle drie heren „aan de vrouw kwamen" bij 't zwem men levert dit niet veel problemen op. De heer Kiemel liet het niet alleen bij woorden en liet de drie echtgenoten delen in een bloemenhulde. SUEZKANAAL (Reuter). IV Israëlische troepen op de oostelijke oever van het Suezkanaal hebben de Egyptenaren aan de andere kant om water gevraagd, maar zonder succes, Egypte sloot de Sinaiwaterleiding naar Qantara, aan het noordelijk deel van het kanaal af nadat Israëlische para chutisten de stad donderdagavond stormenderhand hadden genomen. De bezetters stuurden dit week einde een groepje Egyptenaren naar de andere oever met de op dracht daar uit te leggen dat een herstelde waterleiding niet alleen in het belang van de Israëlische troepen maar ook van de burger bevolking was. Het antevoord luidde echter „nee". De Israëliërs blijven dus afhankelijk van de wateraanvoer uit het 160 km terug aan de Middellandae-Zeekust ge legen El Arlsj, wat Inhoudt dat ze zich met één fles per dag tevreden moeten stellen. De Egyptische bevolking zit vrijwel zonder. Majoor Joseph Koller, wnd. comman dant van een Israëlisch parachut'«'en- Clare Benedict Toernooi West-Duitsland strijkt met eer LEYSIN West-Duitsland heeft het Clare Benedict Toernooi gewonnen. In de laatste ronde van het schaaktoernooi in het Zwitserse Leysin versloegen de Westduitsers titelhouder Nederland met 31. Onze landgenoten, die slechts één punt op de Westduitsers achterstonden, hebben alle kansen gehad het toernooi voor de tweede achtereenvolgende maal te winnen, maar het is op een teleurstel ling uitgelopen. Spanje en Engeland, die gemakkelijke overwinningen behaalden op Oostenrijk en Zwitserland, 'gingen de Nederlanders ielfs nog voorbij. Prins bereikte aan het tweede bord een goede score (3% uit 5), die alleen door de Duitser Darga werd overtroffen. Donner bereikte aan het eer ste bord niet meer dan vijftig procent, terwijl Kuipers en Langeweg ver onder hun kunnen bleven. In de laatste ronde verloor Prins van Darga. Het niet kunnen rocheren bracht onze landgenoot in een nadelige stel ling; vooral op de damevleugel was de Westduitser oppermachtig. Donner speelde remise tegen Unzicker. In een Nimzo-Indier kreeg Donner wel wat be ter spel, maar winst zat er net niet in. Kuypers koos in het middenspel een verkeerde afwikkeling en kwam in een ongunstig eindspel met elk een loper en drie pionnen. In de tweede zitting bleek dit niet houdbaar. In de partij van Langweg en Besser waren de stellin gen steeds in evenwicht. De uitslagen: NederlandWest-Duits land 13; SpanjeOostenrijk 2V41%; Engeland—Zwitserland 1%. De eindstand: West-Dultaland 13 pun ten. 2 en 3 Spanje en Engeland 11 pun ten. 4. Nederland 10 punten. 5. Oosten rijk 8 punten; 6. Zwitserland 7 punten. Poolse club Gornik weer landskampioen WARSCHAU Gornik uit Zabrze is voor de achtste keer voetbalkampioen van Polen geworden. In de één na laat ste competitiewedstrijd versloeg het Stal Rzeszow met 3—0, terwijl mede- kampioenskandidaat Zaglebie Sosnowiec onverwacht met 20 van Lks Lodz ver loor. Door deze resultaten werd Gorniks eerste plaats onbereikbaar voor de an dere clubs. Het betekende het vijfde achtereenvolgende kampioenschap voor Gornik, wat een record in de veertigja rige geschiedenis van het Poolse voet bal is. bataljon, vertelde dat de Israëliër» d*> burgers en zich overgevende Egyptische soldaten tradhten te bewegen, het ka naal over te steken, „maar velen van hen durven niet of willen hun hulzen niet uit". Vanuit waarnemingsposten wordt de andere oever van het kanaal, waar geen sohip meer doorheen ls ge gaan sinds het uitbreken van de oorlog, voortdurend in het oog gehouden. Er is over het algemeen maar weinig te zien af en toe een Arabier op een ezeltje of een paar kinderen die aan de oever komen spelen. Van de overblijfselen van het door de Israëliërs in vier dagen ver pletterde Egyptische leger is. op een paar sluipschutters na, niets te merken. Tussen majoor Kollers parachutisten en de Israëlische grens ligt de Slnalwoes- tljn, herschapen in een reusachtig kerk hof voor honderden tanks en ln de zon ontbindende lijken. Vpor de Israëlische aoldaat aan het kanaal blijft het leven op hetzelfde Spartaanse peil als steeds sinds de mobilisatie drie weken geleden. Zo zijn er geen veldkeukens en staan de mili tairen op een saai dieet van gevechts rantsoenen hard» kaken, vlees en bonen ln blik en die ene fles water. Bier. koffie en frisdranken vormen een zeld zame luxe. Onbegraven De Israëliër» laten slechts ongewn- pende Egyptenaren naar de overkant gaan. Vele Egyptische militairen pogen na een vermoeJende mors door de woes tijn tot Qantara door te dringen, een voudigweg omdat zij dorst hebben. Er schijnen veel Egyptenaren van dorst te zijn omgekomen, te oordelen naar het grote aantal lijken .lat zo te zien geen verwondingen vertoont. De Israëliërs hebben tot dusver noch de tijd noch de middelen gehad om de vele ln staat van ontbinding verkerende stoffelijke resten te begraven. De terugweg voor de Egyptische Sinaï- eenheden is overigens voor een deel door hun eigen troepen afgesneden, zeggen de Israëliërs. De spoorbrug bij Fergan was tweemaal gebombardeerd. De eerste keer tijdens de gevechten door du Israëliërs om het wegtrekken van Egyp tische troepen te voorkomen en een tweede maal, naar verluidt, door vijf Egyptische Migs en wel vrijdagavond. Volgens de Israëliërs deden zij dit om de terugkeer van Egyptische eenheden te vertragen met het oog op de politieke verwarring ln Oairo. In het Sinaïgebled ligt een enorme hoeveelheid oorlogs materiaal, gedeeltelijk ln de vorm van schroot en gedeeltelijk nog bruikbaar, dat bijna uitsluitend van Russische makelij Is. Dit materiaal bestaat o.m. uit Stalintanks, vlammenwerpers en vrachtauto's. Deze buit is volgens dc Israëliërs onvergelijkelijk veel groter dan die van de vorige Sinalcampagne in 1956 Met uitzondering van de hoge officie ren. aldus is van Israëlische zijde ge zegd, gelooft het merendeel van de Egyptische gevangenen, dat zij te maken tat-bben •jret Amerikanen en niet met Israëliërs, Majoor koltu^vfrtfldo nog dat Jdjn mannen zondag twee Egyptische mili tairen hadden moeten doden die al schietend een slokje drinken probeerden te bemachtigen. Sommige Egyptenaren die zich overgeven vallen op hun knieën, kussen de handen van de Israëliërs en smeken om een beetje water, zo zoi hij. VOORBURG. In de intieme sfeer van zijn woning aan de Voorburgse Prins Albertlaan is gistermiddag de- heer E. A. Bartel rijn benoeming bekendgemaakt tot Ridder in de Orde van 8t.-Gregorius de Grote. De heer Bartel heeft de pauselijke onderscheiding ontvangen uan het slot van een periode van ruim ticin- tig jaar als bestuurslid van de Bond zonder Naam. De erkentelijkheid van deze bond, werd in woorden ver tolkt door pater O. Corbey, bestuurs lid. De echtgenoot uon de heer Bar tel speldde de versierselen behoren de bij de onderscheiding op. SVL hield slechts tot zesde inning stand tegen VODO SVL heeft wederom op zeer teleur stellende wijze verloren, want 't moest ditmaal in 7 innings met 160 de eer aan het Haagse Vodo laten. Tot aan de zesde inning ging de strijd vrijwel gelijk op en waren voor SVL, hoewel tegen een achterstand van 64 op kijkend, nog alle kansen aanwezig om tot een, zij het kleine, overwinning te komen. Helaas kwam in de zesde inning de Leidse korte stop Tjoa der mate ongelukkig in botsing met de Haagse achtervanger Egeter, dat hij werd uitgeschakeld en per ambulance naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Waarschijnlijk liep Tjoa een scheuring van enkele knie-gewrichts banden op. Hierna stortte de tegen stand van SVL volledig in elkaar en verzamelde Vodo voldoende punten om de wedstrijd in 7 innings te beëin digen (166). De ware shag-kenner ziet direct die lange draad en voelt hoe prettig Samson rolt Hij proeft de pit en geniet van de zacht heid. Dat kan alleen maar halfzware Samson ziin: de konin< van de shag! Als altijd lekker vers in het plastic pak. f 1, ung 1,25.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7