PLOTSELING ZWARTE WALM UIT MUNITIEKIST MUNITIE LADEN NOOIT MEER NABIJ FABRIEKEN Mé Gerookt aan boord? Pertinente leugen! Driedaags politiek debat over werkloosheidscijfers MINISTER NAAR RAMP Sylvia Dee overleden Kritiek van prins Bernhard op Ned. bedrijfs leven ij DINSDAG 13 JUNI 1967de t.BJTOKR COURANT PAGINA 5 (Van otuze corresponómtH UTRECHT. Een bonk van een sergeant, in veldtenue zoals men zich voorstelt op het exercitieterrein, de linkerhand in verband en daaronder de helft van een scherf, die in het middenhandsbeentje is gedrongen en die de dokter er niet zo een-twee-drie kon uitwurmen. Zijn jongens („Ik krijg er elke maand zo'n honderd".) kennen hem als de kameraad, die na het zwoegen met de veertig kilo zware kisten bij hen komt zitten vlak buiten de veiligheidsgrens voor een sigaretje. Sergeant eerste klas J. A. W. M. Groeneveld (27) uit Breda, de laatste man aan boord. „Laat de man, die gezegd heeft, dat er aan boord is gerookt, maar hier komen. Dan zal ik hem recht in zijn gezicht zeggen, dat hij liegt. Dat is een pertinente leugen". Dit is zijn verhaal. „Ik was belast met de alge hele leiding bij het stuwen en laden. Op een gegeven moment is er brand ontstaan in een van de kisten, waar al andere kis ten bovenop stonden. U zult wel zeggen, dat ik fantaseer, maar het is zo waar als ik hier sta". Ik pakte een blusapparaat, direct toen een soldaat gilde: „Brand, ser geant". Ik stond in het gangboord. Ik rende naar beneden met die brandblus ser, daar ontstond zwarte rook. Als je daar een flinke haal van inzuigt ben je nergens meer. Ik ridhtte de straal toch op die kisten. Een granaat ontplofte. De schipper reikte een tweede brandblusser aan. Een soldaat reed weg in een jeep (ADVERTENTIE) sportief vaderdaggeschenk om de brandweer te halen. Dat had geen zin, maar wat doe je in zo'n geval? Twee soldaten stonden naast me en spoten hun brandblusser leeg. Veiligheidsmaatregelen? Ja, vang netten tussen schip en wal om granaten op te vangen als ze van de rolbaan gaan en verder onze stelregel: niet gooien en smijten, niks draaien. Er kan bijna niks gebeuren. Verder stonden er borden aan weerszijden van het schip. Ik heb nog twee burger's weggejaagd, die bij het laden kwamen kijken. Ik zei: „U kunt zeker niet lezen". Ze gaven ronduit toe, dat ze fout waren en gingen weer weg. Maar goed, toen het blusapparaat leeg was, zat er niks anders op dan 'm te smeren- Ik sprong op de wal en rende 50 misschien 100 meter en viel boven op een collega. U zult het niet geloven, maar ik heb de klap niet gehoord. Ik heb er totaal niks van gehoord. Hoe lang ik daar gelegen heb, lk weet het niet. Maar toen ik goed en wel bij mijn positieven was, stonden de ambu lances er al. Alle donders, wat waren die er snel. Dat mag wel eventjes ge zegd worden. Ik heb nooit gedacht, dat ambulances, brandweer en politie er zo snel konden zijn". Tot zover het verhaal van sergeant Groeneveld. „Brisantgranaten voor de 155 mm houwitser, voor de 4.2 inch mortieren, de 11 cm mortieren, de 3 inch mortieren, de 2 inch mortieren, anti-personeel mijnen, 20 tons granaten, die door Cen- turlontanks worden afgeschoten, grana ten voor de 57 mm terugstootloze vuur monden, 3,5 inch raketten, in de volks mond beter bekend als „bazooka's", brisantgranaten voor de 105 mm hou witser en antl-tank-rookgranaten". Dit is de opsomming van kapitein Van Lieshout van de 566ste munitie- renovatiecompagnie, toen hij trachtte te analyseren, waaruit de 45 ton lading NIET ALLEEN REGIONALE PROBLEMEN Op veel vragen nog geen antwoorden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De moeilijkheden in de textielindustrie, in de Zuidllmburgse mijnstreek. In de bouwsector, voor Jonge ambachtslieden en voor tal van andere bedrijven komen drie dagen lang ter sprake in de Tweede Kamer. Doet het kabinet-De Jong voldoende om de werk gelegenheid op gang te houden? Is er genoeg samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven? Gaat het de verkeerde kant op met de pas geslaagden van de Igaere en uitgebreid technische scholen? Wordt het niet hoog tijd, dat regering en parlement een nieuwe visie geven op de industrialisatie In Nederland? Waar blijft het recht van onverwachts ontslagen werknemers? Moet er geen raad voor de werkgelegenheid komen? Vragen, waarmee de Tweede Kamer zich in de komende drie dagen tot het kabinet zal richten. Men verwacht, dat er verschillende moties zullen komen. Men verwacht ook, dat de regering dui delijke uitspraken doet over zeer actuele zaken, zoals de bescherming van de werimemers, de medezeggenschap, de herziening van het ondernemers- en on dernemingsrecht. Maar vooral ook over de noodzaak voor oudere en jeugdige werknemers de toekomst veilig te stellen. Dit enorme pakket van sociaal-econo mische vraagstukken houdt kabin en parlement al geruime tijd bezig. De laatste regeringen zijn gr'omen met steunmaatregelen voor de mijnstreek van Zuid-Limburg, voor de scheepsbouw, voor de katoen-, rayon- en garenindustrie. Deze maatregelen komen dinsdag, woens dag en donderdag eveneens in discussie, Dezelf :e maatregelen blijken namelijk ook noodzakelijk te worden voor bij voorbeeld de wolindustrie, waarover bin nenkort een uitgebreid rapport van de commissie-Goldschmidt venvacht wordt. Nederland heeft de laatste vijftien jaar ln hoog tempo geïndustrialiseerd. De be faamde Industrialisatienota van de toen zeer jonge minister van Economische Zaken professor dr. J. R. M. van den Brink, veroorzaakte in de vijftiger Jaren een soort industriële revolutie in Neder land. In hoog tempo werden bedrijven opgericht, andere bedrijven breidden zich uit, overal werden lagere technische scholen gebouwd, want de industrie zou Nederland een nieuwe toekomst geven. Men kon echter nog geen rekening hou den met wat later de Europese Econo mische Gemeenschap zou worden: een groot economisch lichaam van aea lan den, waarin leder land voor zich ervoor moest zorgen, dat het op de Europese en de wareldmailrt kon blijven concur reren. Daarnaast groeide de overeen stemming. dat ook de zogenaamde ont wikkelingsgebieden gelijke kansen moes ten krijgen in deze nieuwe wereld De Tweede Kamer zal dai maar ten dele bevestigend op kunnen antwoorden. Bedrijven met te weinig kapitaal, met een te kleine kijk op de toekomst, met te geringe mogelijkheden zich aan te passen en dikwijls ook met de onwil samen te werken met andere gelijk soortige bedrijven hebben niet alle, maar wel veel economische problemen los gewoeld. met als direct gevolg sociale moeilijkheden voor duizenden werkne mers en toekomstige werkkrachten. Dit geldt overigens ook voor de overheid, voor werkgevers- en werknemersorgani saties. die uit angst voor een werk loosheidspaniek. uit zorg voor het behoud van leden of wat ook te voorzichtig zijn geweest. Medio vorig Jaar nog lieten verschil lende vooraanstaande figuren uit het flnancleel-economisch-sociaal leven na drukkelijk weten, dat men zich geen zorgen behoefde te maken en dat ver schillende gebeurtenissen op de arbeids markt allc-i maar gunstig werkten op de overspanning van deze arbeidsmarkt. Nog geen Jaar later moet het parlement constateren, dat een politiek debat van drie dagen ln feite nog onvoldoende ie om de sociaal-economische situatie ln Nederland to kunnen ontwarrm, tea* staan te kunnen verbetoren. aan boord van het Utrechtse rampschip moet hebben bestaan. De projectielen waren in betrekkelijk kleine metalen kisten verpakt tussen lagen strokarton om de schokken te dempen. Deksels en bodems waren geperforeerd met kleine vierkante gaten, waardoor het zeewater naar binnen zou kunnen stromen als de afgekeurde munitie op de Noordzee overboord zou worden gezet. Een groep van elf dienstplichtige soldaten was gis termiddag om half één na de schaft opnieuw begonnen met het verstouwen van de lading, die uit het fort Rhijnau- wen bij Bunnik afkomstig was. Via een rolbaan verdwenen de kisten in het ruim waar zes jongens stonden te stapelen onder toezicht van de sergeant, die zich in het gangboord had geposteerd. Aan de overkant van de Utrechtse Kernhaven zaten enkele vissers, onder wie het overleden slachtoffer Verbeek. Anderen waren C C. Tomassen (plaat werker uit Utrecht) en diens zwager. De beide laatsten beweerden pertinent, dat zij de soldaten hadden zien roken en dat er bepaald niet zachtzinnig met de munitiekisten was omgesprongen. Tijdens de persconferentie gisteravond beijverden de militaire autoriteiten zich om deze uitlatingen te weerleggen. Zij achtten het weliswaar niet helemaal uitgesloten, dat een onvoorzichtig weg geworpen sigaret die dan toevallig door één van de gaatjes in het deksel van een kist of de kartonnen emballage van de munitie zou moeten zijn terecht gekomen de oorzaak van de brand is geweeet, maar zij meenden dat dit uiterst onwaarschijnlijk was. Even on waarschijnlijk als de mogelijkheid van sabotage, die door de commissie van onderzoek onder leiding van generaal Segers nauwkeurig zal worden nage gaan. Gisteren la men begonnen om aan de hand van het ladingsschema vast te stellen, waarmee die bewuste kist in het voorschip (die niet meer overboord ge werkt kon worden omdat hij in een hoek stond ingeklemd tussen andere kisten van 40 kilo per stuk) geladen is ge weest. Majoor Van der Veen even- f ADVERTENTIE Op deze passerende auto kwam een hoeveelheid granaten terecht. De chauffeur (links' overleefde het. eens van de munltlerenovatiecompagnle vond het ook uiterst onwaarschijn lijk. dat de brand door wrijving of schokken was ontstaan. „Je kunt die granaten bi] wijze van spreken door zuigen", deelde hij mee. Over de oorzaak van de ramp, waar bij het achterschip zes meter hoog uit het water werd opgetild en een tiental meters op de kant werd gesmakt, ter wijl andere grote en kleine stukken nog veel verder door de lucht sulsden, kon gisteren nog geen van de militaire autoriteiten zich uitspreken. Vast staat, dat de militairen er zelf zonder verwon dingen zijn afgekomen, doordat zij zich binnen een straal van 50 meter van de explosiehaard bevonden. De granaten en wrakstukken zijn ln een grote boog over hen heen gevlogen. Vereist de juiste toedracht een nauw gezet onderzoek schipper R. van de Koolj (51) van het kruitschip, meende HU 18 EEN RINCK-BRIL (door do 5 RINCK-extra's) voordeliger dan ooit BOTERMARKT 1 LEIDEN TEL. 01710-25036 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie en staatssecretaris Haex van de Landmacht hebben zich gisteren In Utrecht persoonlijk op de hoogte gesteld van de gebeurtenissen. De staatssecreta ris Haex vertrok onmiddellijk nadat de ontploffing van het kruitschip In Den Haag bekend geworden was. naar de rampplaats. De minister bracht 's avonds een bezoek aan Utrecht. Zij lieten zich op de hoogte stellen van de toestand der slachtoffers en van de omstandigheden waaronder de dodelijk getroffenen zijn omgekomen. Zij getuig den hun deelneming aan de nabestaan den. De sociale dienst van het ministe rie van Defensie had toen reeds opdracht gekregen zich ln verbinding te stellen met de nabestaanden van de slachtoffers c-n met de gewonden en hun familiele den. Bovendien werd de juridische af deling van het ministerie terstond belast met het zo snel mogelijk opstellen van schaderapporten. NEW-YORK (RtrSylvia Dee, schrijfster van populaire liedjes als „Too young" en „Laroo Faroo 1111 gloero" is gisteren overleden. Ze was 52 jaar. Syl via Dee maakte ook de muziek voor de Broadway musical „Barefoot boy with oheek" en schreef enkele boeken. dat het zelfs onmogelijk zou zijn om de nauwkeurige oorzaak nog ooit te achter halen ook de juridische aansprake lijkheid vormt een object van intensieve studie. De Utrechtse wethouder, mr. A. lx»oten, waagde zich gisteren zelfs nog niet eens aan een schatting van de schade. Vandaag zal in een bijeenkomst met de Kamer van Koophandel en de lndua- trlevereniging Lage Welde getracht worden om wat klaarheid in de mate riële chaos te soheppen. De wethouder meende, dat nagenoeg geen van de ge dupeerde industrieën voor schade, ver oorzaakt door een ontploffend kruit schip, is verzekerd. Hij vond ook dut de gemeente Utrecht niet aansprakelijk gesteld kan worden, omdat de gemeente geen doorslaggevende stem in het kapit tel heeft als het erom gaat waar de kruitschepen moeten afmeren. HIJ achtte het zelfs onmogelijk voor Utrecht om te verhinderen, dat in de toekomst weer in de Kernhaven geladen zal worden, als het ministerie van Defensie hierop staat. De officieren van de munitierenovatie- compagnie bezwoeren iedereen, die het maar horen wilde, dat zij geen sahip meer zullen laden of lossen voordat de Utrechtse ramp uitvoerig is bestudeerd. ZIJ achten het volstrekt ondenkbaar, dat nog ooit een munitieschip in de Kern haven zal afmeren. I DEN HAAG (ANP) Prins Bernhard heeft .de sestlg Jaar geleden door konln- ging Emma geopende en thans geheel I vernieuwd* bibliotheek van de econ»- Ingebrulkgesteld. Bij deze gelegenheid hield de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, een toespraak, waarin hij met na druk stelde, dot de overheid als centra le doelstelling van haar economisch be leid de bevordering van de economische groei zl*t, een ander woord voor de toe neming van de welvaart die wij, gezien over een aantal Jaren, willen bereiken. Prins Bernhard beantwoordde de toe spraak van minister de Block met een kort wederwoord. Na to hebben gocon- stateerd, dat de economlsohe voorlich tingsdienst een btj uitstek geschikt ap paraat Is voor do bevordering van de Nederlandse export, iel do prins op «Dn volo missles naar het buitenland altijd het gevoel to hebben gehad, dat het doorsnee middelgrote bedrijfsleven on voldoende aandacht aan de follow up besteedt. Dit apparaat sou nog meer kunnen worden gebruikt Voor verkennen de reizen op kleine schaul. Kritisch stel de de prins zich op ten aanzien van de grote missie meer dan 50 leden van de centrale kamer voor handelsbe vordering naar Indonesië. Misschien zou *t beter zijn geweest eerst 'n paar men sen uit t* zenden om het land te ver kennen, aldus de prins. geleden, zo vervolgde de comité opgericht ter bevordering van de export naar Ne derland. De directeur van dit comité is nu in Nederland. HIJ had gehoopt dat hier nu eindelijk een dergelijk comtté zou zijn opgericht maar dat was niet gebeurd. Verder vroeg hij zich af. waarom er nog geen Nederland- waarom er nog geen Nederlandse bank In Mexico gevestigd ls. Als men ln Nederland zegt. dat buitenlandss banken niet ln Mexico mogen werken, hoe komt het dan dot ln dit land een twintigtal buitenlandse bankondernemin gen gevestigd ls, aldus deze Mexicaan se functionaris. De prins zei er begrip voor te hebben, dat de regering niet ui te veel unilate rale steun aan het bedrijfsleven kan Ro ven voor vestigingen ln het buitenland. Hij sprak de hoop uit, dat met de in stelling van een verzekeringsstelsel voor investeringen ln de ontwikkelingslanden, dat bij de wereldbank op stapel staat, de Investeringen zullen toenemen. De prins stelde de bibliotheek vervoU gens in gebruik door ann de balie waar de boeken worden uitgeleend een bon ln te vullen voor het lenen van het boek Toonneel der steden van de vereenlgh- de Nederlanden met hare beschrijvin gen van Joan Blaeu. Tenslotte maakte hij een rondgang door de bibliotheek. Bij een Geneefse verzamelaar zijn zon dag drie schilderijen, een Modigliant, een Dufy en een Rouault gestolen. De totale waarde bedrsagt meer dan een kwart miljoen gulden. Van de dieven ontbreekt elk spoor. trein op de spoordtyk.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5