■jjwpMgl,m* JACQUES BONDUEL KEEK NAAR JAN JANSSEN start FINISH M RALLYERIJDEN STELT EVEN ZWARE EISEN ALS RACEN ZATERDAG 10 JUNI 1967 Vader en zoon Jetten hebben met de veroverde trofeeën een hele wand in het directiekantoor van het bedrijf in Boxmeer „behangen". Bekers, schalen en oorkonden volop om Dries Jetten en auto mee te omringen. BIJ DE WOORDEN TOUR EN WERELDKAMPIOENSCHAP correspondent) PARIJS Het is moeilijk om in deze tjjd van het jaar renners, ploeglei der, verzorgers, me- cano's by elkaar te krijgen. Contracten roepen hen naar de vier windstre ken. Maar Parijs Bordeaux bood de gelegenheid. Pel- forth was er' na tuurlijk bjj en ook do verzorgings- ploeg moest aan treden onder lei ding van Maurice de Muer. Parijs was het verzamel punt. Daar werd snel van geprofi teerd om op de vertrek een recep tie t« houden. Jan Janssen was die morgen uit Os- sendrecht vertrok ken met Cora, ayn vrouw. Die avond nog reed hij terug. De volgende dag had hij een ko?rs in België. In een sportblad had ook Henk Kei man, die in het American Hotel in Amsterdam de kof fie serveert en zijn kennissen de laat ste nieuwtjes ver telt, erover gelezen. Toevallig was hij met zijn vrouw een week in Parijs. Met solgneur De Pauw- uit Oostende heeft hij heel wat herin neringen van voor de oorlog kunnen ophalen aan de lange toonbank, die met behulp van een wit laken was omgetoverd tot een wel voorzien buffet. De receptie in het verkooplokaal van Sauvage-Lejeune werd geopend door Jacques Bonduel. de directeur van de Rijsselse brouwerij, nadat een rondgang was gemankt door het gebouw met voor in het verkooplokaal en achterin de kantoren en de magazijnen met de blinkende karretjes, die in de fabriek in Montreuil, niet ver van Parijs, wor den gemaakt. Achter slot Daar is ook de „servio gevestigd, die bestaat uit met een flinke deur en waarop staat „Geen toegang bevoegden". Het is het domein va renners. Daar is ook een kantoor BOXMEER Coureurs in snelle bolides worden Re- makkelijker beroemd dan kampioenen in betrouw- baarheidsritten en rallyes. Toch doet de prestatie van de kundige top-rallyerijder vanuit „automobilistisch standpunt" bezien geenszins onder voor die van de deelnemer aan races. Eén van Nederlands beste rallyerijders, tevens wellicht de universeelste auto mobilist. is de Boxmeerse garagehouder Dries (voor A. J. P.) Jetten (31). Hij vindt rallyerijden beslist niet „bezadigder" dan racen, bovendien zeer nuttig ter vergroting van het anticipalievermogen (het voorzien van gevaren op de weg). In 1962 werd hij Nederlands kampioen betrouwbaarheidsritten als kaartlezer, in 1963 als rijder; vorig jiar werd hij tweede in hel gloednieuwe Nederlandse rallyekampioenschap, dat hij zou hebben gewonnen als de reglementen wat bil lijker waren opgesteld. De sportieve en serieuze auto- en autosportliefhebber maakt daar geen probleem van. Autosport is zijn hobby en hij is er terecht trots op dat in zijn zaak sinds een jaar opvoersets worden klaargemaakt voor Opeis die aan rallyes deelnemen. •eer een rally succesvol beëindigd. Dries Jetten wordt gefeliciteerd. Van onze sportredactie hij het betreurde dat de Tour met lan denploegen wordt gereden omdat zijn jongens in zon glanzende vorm steken. Toen hij het wereldkampioenschap aan roerde keek hy naar Janssen, maar die bleef rustig voor zich uitkijken. Op zo'n eceptie kan men zich pas goed rekenschap geven van de band die do leden van zon profsportgroep bindt. En van de spanning waarin zij leven, wanneer een van hun renners met de kopgroep de wielerbaan opstormt voor de eindsprint, zoals in Roubaix met Jan Natuurlijk gingen de gesprekken over de wielersport, waarbij alles wat de Tour betreft, voorop stond. Wie had kunnen spreken met Marcel Bidot, de keuzo heer van de drie Franse ploegen, vond een gretig gehoor. Jean-Pierre Ducasse, die aangezocht is voor een van de ploe gen, liet echter niets los. Jan Janssen maakte zich er niet druk om. Zijn con tactman is immers Wout Wagtmans Op zestienjarige leeftijd reed Dries Jetten al mee. als kaartlezer, met zijn vader Piet Jetten, die aan vele Tul- penrallyes en Rallyes van Monte Car lo heeft deelgenomen, maar in 1961 om gezondheidsredenen zowel de auto sport als de leiding van zijn zaak vaar wel moest zeggen. Dries besloot dóór als navigator en op de kam- te mikken. Dat lukte in 1962, toen hij met Rob Gorris, in de vijf voor het kampioenschap meetel lende ritten (Brabant-Grensrit, Pijlen- rit. West-Nederland rit, Drie-Provin- ciënrit en KNAC-Herfstrit) tweemaal eerste, tweemaal vierde en éénmaal vijfde werd. Het jaar daarop ging hij zelf achter het stuur en werd zijn toen 22-jarige plaatsgenoot (dokterszoon en medisch student) Jan Horbach zijn kaartlezer. Ook de nieuwe formatie behaalde di rect het kampioenschap. In datzelfde succesvolle jaar won de combinatie Jetten-Iiorbach ook nog twee grotere rallyes; de Hornelandrallye en de Scheveningen - Luxemburg - Scheve- ningenrit. („Als er tóen al een rallye kampioenschap was geweest De wedstrijden voor het sinds 1950 ge organiseerde nationale kampioenschap betrouwbaarheidsritten variëren van ca. 600 tot 850 km of 14 tot 24 uur rij den. De ritten zitten vol tijdcontroles. Elke minuut tijdverschil en elke ge miste controle komt de equipes op strafpunten te staan. Voor het kam pioenschap tellen de beste drie per- sóónlijke klasseringen, zodat het dus mogelijk is van bestuurder respectie velijk van kaartlezer te verwisselen. Eerste èn tweede Daar die laatste mogelijkheid in het in 1966 ingestelde nationale rallyekam pioenschap een onmogelijkheid was. kostte dat Dries Jetten in het eerste jaar van dit kampioenschap, waarvoor vijf grotere evenementen (Horneland rallye, Tulpenrallye, Scheveningen- Luxcmburg-Scheveningenrit, Eindho- ven-Luik-Eindhovenrit en Sauerlandral- lye) werden .aangewezen, de titel. Voor dit kampioenschap gelden de bes te prestaties per equipe. Doordat Jan Horbach om studieredenen tijdens twee van deze rallye6 verstek moest laten gaan, reed ,,cn won" Dries Jet ten de hem zeer na aan het hart lig gende wat ongecompliceerd geregle menteerde Hornelandrallye (intus sen 6 keer gereden en 4 keer gewon nen) met neef André Jetten. ..eveneens dokterszoon," uit Boekei. Daarna reed hij drie rallyes met Jan Horbach en deed 't merkwaardige feit zich voor dut Dries na vier van de vijf rallyes zowel op de 1ste (met Jan Horbach) als op de tweede plaats (met neef An dré) stond. Door het missen van de Sauerlandrallye werd hij in het eind klassement gepasseerd, hoewel hij per- soónlijk meer punten had dan de win nende equipe (Han van der Heljden- Bof de Jong). Na de twee kampioenschappen behaal de Jetten. met Horbach als kaart lezer, in 1964 de tweede plaats In het kampioenschap betrouwbaarheidsritten, gevolgd door een vierde plaats in 1965. Intussen was bij het duo de belang stelling voor grotere rallyes. waarin ioor het bedrijf. „De kus" is een zuidelijke gewoonte, die ook Jan Janssen als half Fransman, half Hollander hanteert om zijn dankbaarheid te betuigen. Hier bij Jean Pierre Ducasse. In het verkooplokaal stonden geen bloe men. De versiering werd gevormd door een grote glazen muurkast 'met bekers, medailles, een gele en een groene trui, vaantjes en foto's van renners. Op het buffet stonden de drie trofeeën die de Pelforthploeg onder 'riding van Maurice de Muer had meegebracht van de Spaanse veldtocht: dc een meter hoge 'zegevierende renner in zilver en twee Jacques Bonduel sprak van het vertrou wen dat winnaar Jan Janssen -niet be schaamd had. Hij richtte de blik op de toekomst: op de Ronde van Auvergne, op de Midi-librc, op dc Tour. En met spijt in de stem verklaarde Bonduel dat des course" werkplaats stevig slot, FANMAIL DE Duitse zwaargewichtbokser Karl Mildenberger geeft maandelijks on geveer vijftig gulden uit voor porto voor fanmail die h(J zelf beantwoordt. Op brieven uit Duitsland reageert hij slechts als er een antwoordpostzegel is ingesloten. Anders is dat gesteld met de post die uit het buitenland in zijn brievenbus glijdt. Daarvoor koopt hij zelf postzegels. „Tot het me gaat ver velen". zet Mildenberger. COMMENTATRICE PEDRO ROCHA één van de sterspe lers van Uruguay keek heel ver baasd toen hij vlak na de wedstrijd een beeldschone blonde vrouw op zich zag afkomen. Die elegante dame was Isa bel Passadore. een zesentwintigjarige mannequin, die haar debuut maakte als t.v.-commentatrice. Isabelita, zo als zij in de wandeling genoemd wordt, was als kind al dol op voetbal. Het commentaar dat zij bij de wedstrijd le verde, viel op door 'n opmerkelijke woordkeuze, maar bovenal door deskun digheid. Haar bazen waren zo tevreden over haar dat zij «en veste aansteU ling kreeg. BEETJE SPORT VALENTINA STENINA, de Russische ex-wereldkampioene hardrijden op de schaats, voelde zich belabberd en moe. Stenina deed toen wat veel men sen in zo'n geval doen. Ze ging naar een dokter. De arts die haar onder zocht, had nog nooit van Valentina Ste nina gehoord want hij raadde de Rus sische schaatsrijdster aan ..toch wat aan sport te gaan doen. Dat ia ao goed voor het lichaam". IMPORT ELK land trekt, tegenwoordig bui tenlandse voetballers aan. Frank rijk spant wel de kroon, want in de Franse eerste en tweede divisie lopen niet minder dan honderd eenentwintig buitenlanders rond. Als u bedenkt, dat in beide divisies ongeveer veertig elf tallen spelen, dan bestaat het Franse voetbal voor iets minder dan een der de deel uit import. Algerije staat aan de kop met negenentwintig actieve voetballers gevolgd door Argentinië dat dertien vertegenwoordigers op de Franse velden heeft rondlopen. Dan volgen Italië met tien. Marokko en Ka meroen met zes. De overige zevenen vijftig zijn verdeeld over een groot aan tal andere landen. TOUWTREKKEN ALLES wat in Engelund met voetbal heeft te maken is belangrijk. Cup voetbal trekt honderdduizend kijkers. Amateurbekerfinales halen ruim zestig duizend bezoekers en een finale van de Engelse schooljeugd heeft altijd nog 'n tachtigduizend betalende supporters op de tribunes. Onder dat aunzienlijke aan tal bezoekers zit dan meestal een groot aantal scouts, die op talenten jacht zijn. De vijftienjarige Peter Haw kins heeft dat gemerkt, want nu vech ten tweeëentwintig profclubs om zijn handtekening. Waarschijnlijk gaat de eerste-divisicclub Leetlt. United het touwtrekken winnen, want enige tijd geleden legde de club van Jack Churl- ton ook beslag op Peters broer Dennis. ZWARTHANDELAAR DE voorzitter van de Engelse tweede- divisieclub Ipswich Town had een lumineus idee, Hij mengde zich tussen het talrijke publiek voor de ingang van het stadion, om zwarthandelaren te vangen. Mr. John Cobbold had echter pech, want voor de ingang stond ook -afschop t. De twei 'entlgst de politie, die eveneens Jacht maakte op de mannen, die enorme winsten uit de toegangsbewijzen slaan. De diena ren van de wet zagen Mr. Cobbold voor zo'n zwarthandelaar aan en arres teerden hem. Het duurde geruime tijd voor de Ipswichpraeses weer op vrije MISSER ALS de Zwcedre tweede-dlvlsleclub Avesta een strafschop krijgt toege wezen, komt George Gustavsson naar de witte stip en schiet zonder meer ruak. Zijn medespelers hebben zo'n rotsvast vertrouwen in George dut ze automatisch naar hem kijken als de scheidsrechter fluit. Dat vertrouwen werd niet beschaamd, want zeventig keer ging de vijundelijke doelman te vergeefs ntrar dc grond. Maar de eon- enzeventigste keer schoot George Gus- DANKBAAR F2RENCE PUSKAS |.s niet van plan tiet voetballen en alles wat daarmee te maken heeft, op te geven. Nu zijn reis naar Amerika, waar de ex-Hon gaarse majoor een van de door FIFA erkende elftallen gaat trainen, is Pus kas van plan het Finse elftal onder handen te nemen. Bovendien heeft Pu - kas enige Finse talenten uitgenodigd om In Madrid te komen trainen onder zijn leiding. Waarom Puskas dat doet „Ik ben de Finnen erg donkbuar, want met Hongarije werden we in Helsinki olympisch kampioen." zij al met veel succes uitkwamen, zó gegroeid dat zij in 1966 besloten zich geheel toe te leggen op 't nieuwe ral lyekampioenschap In de naast het bedrijf gelegen woning (met charmante vrouw en drie kinde ren) vertelt Dries: „Betrouwbaarheids ritten zijn niet te vergelijken met de grote internationale rallyes. waarin nale rallyes staan daar tussenin. Bij betrouwbaarheidsritten en nationale rallyes speelt de wagen, mits het een goed wendbare, pittig accelererende wagen is, niet zo'n grote rol. Een klas se-indeling zouden ze wat mij betreft best mogen vergeten. Maar in een Tulpenrallye of een Monte-Carlorallye maakt alleen een echte racewagen een serieuze kans, en die staat mees tal slechts een fabrieksteum ter be schikking. Bij betrouwbaarheidsritten ligt het accent voor 75 procent op de navigator,bij de rallyes die wij nu rijden voor circa 50 procent. Dat is de algemene opvatting. Het is een samen spel: een kaartlezer moet echt geen boekhouder of puzzelaar zijn. Bij in ternationale rallyes spreekt men dan ook van eerste en tweede bestuurder. Het kennen van plaatselijke omstan digheden speelt geen rol. Mijn vader en ik hebben eens een Brabant-Grens rit verloren in Gennep waar we bel den zijn geboren." Promotor Ook ov<af de grote rallyes kun Dri«» Jetten meepraten. Hij heeft tien keer de Tulpenrullye gereden en is tien keer aan de finish gekomen, In 1966 zelfs als derde In het algemeen klas sement voor aerle-toerwagens met een nog niet ingereden Opel Rekord 1900 in standaarduitvoering! Monte Carlo reed hij tweemaal. Toen in 1964 alles al maandenlang was voorbereid voor een derde keer. trok hij zich op het laatste moment terug omdat hij op de ochtend van zijn vertrek te zeer werd aangegrepen door het krantebericht dat een Zweedse rallyevriend was ver ongelukt. In internationale rallyes is Maus Gatsonldes („een gentleman op de weg!") zijn promotor geweest, ook al weet hij op dit moment nóg niet wat de nog altijd zeer populaire Maus kan hebben bewogen hem in 1967 te vragen als meerijder in de Alpenral- lye (die helaas niet doorging) en later als co-equipier in de zware 5.000 km Luik-Rome-Luikrlt, waarin ze met een fabrieks-Triumph vijfde werden. Later heeft Jetten nog verschillende rallye* met Gatsonides gereden. Ook aan een zuinigheidsrit In Oostenrijk („meer sport dan ik verwacht had") nam hij o.a. deel. Op het gevoel Een hele wand van het directiekantoor beslaat de kast vol trofeeën, van hem en zijn vader. Markante belevenissen zijn eraan verbonden. Hij won in 1963 de SLS-rit nadat, met nog zo'n 700 km voor de boeg, de bediening van de kop peling defect was gemakt, zodat het schakelen verder geheel „op het ge voel" ging. Vlak vóór dc start van de Herfstrit in 1963 ging in beestachtig weer zijn voorruit kapot en plakte hij de achterruit met leukoplast voor de ook die wedstrijd werd ge- In de Tulpenrallye van 1965 („ijs, sneeuw, mist en regen, net wat we hebben moeten"), stonden vele auto's voor een laatste, steile helling naar een pashoogte In de Jura te malen en te graven, .letten kwam boven met zijn mederijder achterop, waardoor hij Juist voldoende greep op de weg kreeg „Ik heb het altijd leuk gevonden om op een kaart te kijken", zegt Dries, die wel degelijk ook toeristisch geniet van rallyes. „Vooral 's morgens héél vroeg geniet lk, dat doe je In het ge wone 'even niet". Ook In vakanties zet hij graag voor zichzelf een leuke rit uit op secundaire wegen. En vooral langs plaatsen waar je van de Franse keuken kunt genieten. „Ik vind verder dc techniek van auto's leuk en ik houd van de sfeer en het avontuur van rallye»" Bijna altijd raak De verantwoording voor zijn bijna dertig jarige garagebedrijf belet hem méér aan autosport deel te nemen dan hij nu doet. Maar wat hij meerijdt, is bijna altijd raak. Na vier Jaar niet meer als nuvlgator te hebben gereden, bracht hij hel in het clubtenmkam- pioenschnp 1966 Boxmeer heeft een bloeiende nutosportclub nog even tot dc beste prestatie van alle deelnemen de kaartlezers. En al trekt racen hem niet, en zijn vrouw nog minder, op het circuit vun Zandvoort heeft hij in twee teams van drie rijders (met Tom Gnt .«onldes Jr. en de gebroeders Van Len- nep) In een Kadett en een Vuuxhall Viva meegeholpen In twee klassen twee 24-uurrecords te veroveren Dries Jetten heeft zich zo niet Neder lands unlverséélstc, dan toch ln elk ge val een zeer veelzijdig automobilist van grote klasse getoond!

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9