öe jf kRantentuin „Shoes" en opkomst publiek vielen in Rotterdam tegen LEIDSE TOPTIEN UITSLAG spreekwoorden of zegswijzen CORRESPONDENTIE Merkwaardige groei van donderkopjes Een faai* in de 5e met PIET HEIN ZATERDAG 10 JUNI 19«1 zangers en zangeressen waren „slechts" 8.000 beatlustigen naar de hallen gekomen. Dat be tekende een schadepost van ruim een halve ton en by dit alles rijst de vraag of de populariteit van de beat minder wordt danwel dat de Neder landse tiener teveel ver wend wordt met derge- lijke grote gebeurtenis- „Ach, onze bedoeling was niet om winst te maken. Het betrof hier een ju bileumfeest van een Rot terdamse platenzaak en bij een dergelijk feest moet altijd geld toe. Des ondanks zyn wi] zeer te vreden en geloof ik dat het geheel wel geslaagd ls", aldus een weinig overtuigende Jacques Senf. Shoes stelden teleur Een tweede opmerkelijk heid voor ons was het optreden van de Shoes. Op de aankondiging van Tineke en Jan van Veen voegde weliswaar een en thousiast gejuich, maar reeds na het eerste num mer vervaagde dit tot een onbtekenend gemom pel. De Zoeterwoudenaari hebben het publiek alle» behalve kunnen Impone ren, wat o.m. ligt in het feit dat zij te weinig af. wisseling brengen in hus „voordracht". Bovendien werd de zang van Theo van Es geheel overstemd door de begeleiding van zijn collega's en we vra gen ons af waarom deze zanger was meegekomen naar Rotterdam. Hy be schikt over een origineel stemgeluid dat echter te weinig tot zyn recht kwam. We geven toe dat i het op de plaat allemaal 1 beter te regelen is, maar het verschil was ln dit j geval te groot. Meer waardering had den we voor de Delftae Tee Set en natuuriyk voor Sandie Shaw, het blootvoetige winnaresje van het Songfestival dat op dit perfect georgani seerde evenement voor 1 een knappe finale zorg- de. Vanavond kunt u haar bewonderen ln het programma van de VPRO-televisle. Algemene tendens Beatminnend Leiden blijft in de schaduw van nationale topgroepen Ondanks het feit dat Leiden een overvloed aan beatbandjes heeft is het geen van hen ooit ge lukt door te dringen tot de vaderlandse top-tien. Zelfs kon deze nooit benaderd worden, want hoewel enige pogingen werden aangewend om dit te bewerkstelligen bleef het "succes" be- beperkt tot de eigen omgeving. In dit opzicht kunnen we jaloers zijn op heel wat kléinere gemeenten die in zeer korte tijd plotseling een beatgroe'p van formaat leverden. Wat te zeggen van een plaats als Oude Pekela, waar de EO-D-YS met hun "Take her home" vriend en vijand verrasten en op dit ogenblik een fraaie pilaats innemen op de Leidse top-tien. Beatminnend zijn de tieners in de Sleutelstad wel degelijk, wat uit onze hitparade ook steeds duidelijk blijkt "Songs van kaliber*' die in an dere steden soms schoorvoetend doorkomen, "schieten" in Leiden bijzonder snel omhoog. Vanwaar dan dat gebrek aan een eigen natio nale groep? ■1 teveel concurrentie Dat zegt de 19-jarige Elly de Win ter, secretaresse van het fanclubblad van de "Fellows", die wij opzochten in haar ouderlijke woning in de Bern- hardstraat. Elly, die kraamverzorg ster is en juist terugkwam van een cursus in een Wassenaars internaat, zegt al het mogelijke en onmogelijke te hebben gedaan om "haar jongens" bekendheid te geven. Ondanks het feit dat de fanclub nu zo'n 250 leden telt is deze groep in eigen omgeving nauwelijks bekend. De populariteit van Johan Steenber gen c.s. geldt voornamelijk in 't Duit se Oberhausen en omgeving, dank zij een bevriende pater. "Daar treden ze vaak op voor een volle zaal met 300 personen, terwijl ze in Leiden blij jnogen zijn als er 100 komen. Was er niet zo'n grote concurrentie dan zou in gezamenlijk verband een grote zaal gehuurd kunnen worden. Nu heeft iedere groep zijn eigen fans en zijn eigen bekrompen ruimte". Bij deze woorden van zijn dochter kan de heer De Winter zich volledig aansluiten. "Niet alleen op muziek gebied maar ook in de sport en met name wat de voetballerij betreft is dat het geval. Roodenburg en UVS kaapten voor elkaar de titel weg met als gevolg dat Unitas kampioen werd", aldus de organisator van de contact avondjes van de Herensingelparochie. spontaniteit ontbreekt Elly, die ondanks haar zware dag taak een vlotte en vriendelijke indruk maakt vindt ook dat de spontaniteit ontbreekt bij haar leeftijdgenoten. "Wanneer er een nieuwe Leidse plaat wordt uitgebracht, wordt teveel een, afwachtende houding aangenomen. Daardoor kan een groep nooit popu lair worden. Immers, wil men lande lijk bekend worden dan zal in eigen omgeving daarvoor de basis gelegd moeten worden. Eigen muziek wordt te weinig gewaardeerd. Komen de Golden Earrings of de Motions r Leiden dan zijn de zalen wel vol, ter wijl in onze stad toch wel degelijk goede muziek wordt geproduceerd: Resounds, World Splendours, Key stones en Colls". Ontbreekt de eigen stijl dan mis schien? vroegen wij. "Nee, dat geloof ik niet, want de Fellows hebben het geprobeerd met pop-art, veel eigen nummers, lekker gek doen en thans zorgt de Katwijkse dansgroep "The Nimble Enterprise" voor een levend decor. Tot dusver echter zonder suc ces. Lange tijd wordt reeds overwo gen om een plaat uit te brengen, maar ook in dit opzicht stuiten we op vele bezwaren en daarom zal "Monique" nog wel enige tijd moeten wachten". Pessimistische woorden uit de mond van deze tiener, die helaas maar al te waar zijn. In onze rubriek van vol gende week willen we hier graag nog op terugkomen. Dan laten we organi sator Henk Verhoog aan het woord. Modern beat '67 Jacques Senf, de 20-ja- rige organisator van me nig beatevenement in ons land, moet teleurge steld zyn over de gang van zaken vorige ween in de Rotterdamse Ener giehallen, waar vele be kende binnen- en buiten landse tienersterren had den moeten zorgen voor een sltampvolle hal. De Hagenaar, die over een eigen organisatiebureau bcscbdkt, had minstens 15.00P bezoekers ver wacht en eventueel had hy willen uitbreiden tot een capaciteit van 25.000. Allq optimistische ver- waehtingen ten spyt, die zelrér gerechtvaardigd waren gezien de wereld beroemde namen van de (week van 3 tdt en met 10 Juni) 6. (2) Take her home The Ro-d-ys. 7. (3) Mr. Pleasant The Kinks. 8. -) Then I kissed her Beach Boys. 9. (5) Spicks and Specks Beegees. 10. New York Mining di saster 1941 Beegees. Tussen haakjes de stand van de vorige week. Er was gevraagd om twee spreek woorden of zegswijzen te zoeken met de woorden HAND, VOET, HOOFD, MOND en OOG. 't Was echt niet zo moeilijk. Even nadenken! De derde klas van de Antoniusschool heeft ont zettend goed nagedacht en van ieder woord niet twee. maar tien en meer spreekwoorden gevonden. Ze hebben, zoals alijd weer kenrig geschreven. Hieronder volgen de spreekwoorden: HAND De handen uit de mouwen steken. Vele handen maken licht werk. Iemand de hand boven het hoofd houden. Zich met hand en tand verzetten. Beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht. Ik heb mijn handen vol aan jou. Je hand groeit boven je graf uit Je hand over je hart strijken. Met de hoed in de hand, komt men door het ganse land. Zyn handen in onschuld wassen. Geen hand voor je ogen kunnen zien. Een kinderhand is gauw gevuld. Aan de betere hand zijn. Laat de linkerhand niet weten wat de rechter doet. Iets om handen hebben. Met de hand op je hart iets beloven. Met de handen in 't haar zitten, Met handen en voeten gebonden zijn. VOET Hij leeft op grote voet Iemand de voet dwars zetten. Bij iemand een wit voetje halen. Voet bij stuk houden. Voet aan wal zetten. Ik geef geen voet Houd je hoofd koel en je voeten warm. Voor de voet weg schoppen. Op staande voet Iemand de voeten wassen. Veel voeten in de aarde hebben. Op vrije voeten. Geen voet aan de grond krijgen. Met één voet in het graf staan. Iemand op de voet volgen. Onder de voet geraken. Iemand onder de voet lopen. HOOFD Het hoofd koel houden. Spijt hebben als haren op je hoofd. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. De hand boven het hoofd houden. Uit het hoofd zetten. Met je hoofd tegen de muur lopen. Als hij 't niet met z'n hoofd kan verdienen, verdient hij het maar met z'n handen. Je moet altijd je hoofd gebruiken. Hy heeft een bord voor z'n hoofd. Hij kan het hoofd nauwelijks boven water houden. Hij heeft z'n hoofd er niet by. Boven het hoofd groeien. Over het hoofd zien. Iemand de oren van 't hoofd praten. Ik heb er een hard hoofd in. Dit zal mijn hoofd niet breken. MOND Beter hard geblazen, dan de mond gebrand. Je mond niet voorbij praten. Met twee monden spreken. Met de mond vol tanden staan. De morgenstond heeft goud in de mond. Bitter in de mond, maakt het hart gezond. Iemand stroop om de mond smeren. Je mond er buiten houden. Dat ligt hem in de mond bestorven. Geen blad voor de mond nemen. Hij is niet op z'n mondje gevallen. Het verhaal ging van mond tot mond. Waar het hart van vol is, loopt de mond van over. De gebraden duiven vliegen je in je mond. OOG Oog om oog, tand om tand. Door 't oog van een naald kruipen. Alles goed in het oog houden. Groen en geel voor je ogen zien. Een oogje in het zeil houden. Het oog van de meester, maakt het paard vet De ogen goed de kost geven. Uit het oog, uit het hart. Zijn ogen in z'n zak hebben. Iemand uit het oog verliezen. Een te groot oog hebben. Geen oog voor iets hebben. Iemand op het oog hebben. De boeken zijn gewonnen door Marieke Witkamp, Anja Hulst en Guus van Kalkeren. Ze moeten het gewon nen boek maar bij mij thuis komen halen. Goede oplossingen kwamen bin nen van: Annie van Leyden, Hoogma de; Anneke de Jong, Zoeterwoude Nannie Bijlemeer, Lisse; Nellie Kerk vliet, Roelofarendsveen; Liesbeth Geest, Hazerswoude; Annemieke Mon tanus, Marieke Witkamp, Guus v. Kal keren, Wilma v. d. Berg, Elsje Buil Vipny Habraken, Cobie Bavelaar, Frans Breedeveld, Anja Visser, Anja van Hulst, Irene Grootes, Wilco van Eygeai, Johan Montanus, Marga Fleug, Ineke Schouten, Suzan Holswilder, Freddy van Duin, Treesje Wessendorp, Paul Belt, Lenny van Buuren, Martien Aniba, Karin Blekking, Marie-Louise Steenbergen, Elsje v. d. Meel, Freddy Koree, Anja van Steenbergen, Suzan Braggaar, Johnny Driesen. HET CARNAVAL Met carnaval verkleden de zich altijd en dat had ik ook gedaan. Ik was verkleed als beest. O, nu moet ik nog zeggen waar we dat gedaan hebben, dat zou ik bijna vergeten. Nu, het was op club en het was er erg fijn hoor. Er waren nog meer kin deren, die zich verkleed hadden. Er was een roodkapje, een danseresje en nog veel meer. We hebben ook plaatjes gedraaid en leuke spelletjes gedaan. We kregen ook priklimonade. Het was jammer toen het afgelopen was. 's Zondags waren we bij mijn oma, Deze zes personen mis sen iets belangrijks. Maar wat? Onderaan vinden jullie de ontbrekende voor werpen. Kunnen jullie ze juist verdelen? 'd-S 'a-fr 'a-s "a-z 'o-i :ONISSO!dO daar gaan we iedere zondag heen. Wij werden toen opgebeld dat de hond overreden was. Hij lag op sterven. Mijn vader en oom gingen kijken. Even later kwamen ze terug. Ze had den hem in de schuur gelegd. Ik vond het heel jammer, want het was een lieve hond. Hij speelde wel eens met mij als ik daar was. 's Avonds kwam nog de veearts. Mijn vader ging toen ook nog even kijken, maar 't was heel erg. De volgende morgen zei moeder tegen mij dat de hond dood was. We gingen die dag ook naar oma; ik werd daar ziek en tegen vieren gingen we naar huis. Maandag en dinsdag was ik ook nog ziek. Ik verveelde me heel erg. Gelukkig was ik woensdag weer beter en deed weer goed mijn best op school. Cobie Bavelaar DE REUS In het bos woont een reus. Zijn haar is zwart en lang is zijn neus. Over dag kwam hij de deur niet uit, maar in de nacht ging hij er op uit, op zoek naar buit. Wat hij dan vindt eet hij op met huid en haar. Zelfs voor een muisje is het dan niet pluis. Zo gauw de dieren in het bos de voetstap de reus horen, vliegen ze weg naar alle kanten. Niemand wil graag door de reus opgegeten worden. Anton Blokhuizen: MIJN LEVENTJE Ik ben op 2 april 1958 geboren. Toen ik vier jaar was, kwam er eens een tante bij ons op bezoek. Ik was op mijn driewielertje buiten aan het rij den en toen ik thuis kwam was ik mijn schoen verloren. Mijn moeder was zó boos, dat ze me een pak slaag gaf. Met mijn vijfde jaar ging ik naar de kleuterschool met c> bus, later ging ik naar de Antonius-kleuterschool kwam bij juffrouw v. d. Fluit in de klas. Vandaar uit ging ik naar de grote school, in de eerste klas bij juffrouw Van Velzen. In de tweede klas zat ik bij juffrouw Chorus, die ging toen trouwen. Ze kreeg een babytje en nu heeft ze beloofd dat ze van de zomer de baby op school komt laten zien. Ik heb ook muziekles van meneer Decker. Hij maakt altijd grapjes onder de les. Ik heb ook blokfluitles. De blokfluit moet altyd warm zyn, voor je gaat fluiten. Iedere dag mogen we 20 minuten fluiten. Dag kinders. Volgende keer weer verder. TANTE JO en OOM TOON. N ALASKA In Alaska hoeven de mensen geen kaarsen te kopen. Ze heb ben ze om zo te zeggen onmid dellijk voor de eigen deur. Het is een kleine vis, die gedroogd wordt en dan beter en langer brandt dan een gewone kaars. Men klemt de staart van de vis tussen twee zware voorwerpen, zodat hij opwaarts gericht staat met de kop naar boven. De kop is de lont. De kleine vis geeft drie maal zoveel licht als een ge wone kaars en hij kan verschil lende uren branden en gelijktij dig een aangename warmte ver spreiden. In vennen en meertjes wemelt het nu van de watervlooien, water- krabbetjes, muggenlarf- jes, waterkevertjes en donderkopjes. De don derkopjes ontdekt men snel in het water. Met hun lange staart flitsen ze voorbij. Het donderkopje ademt door kieuwen; maar in de loop van het voor jaar maakt het kleine diertje een grote ont wikkeling door, tot het uiteindelijk een kwa kende kikvors is, die door zijn longen adem haalt. Werkelijk 'n bij zonder natuurverschijn sel, dat jullie overigens in je kamer van nabij mee kunt beleven. Om te beginnen schaffen jullie je een klein aquarium aan. Een groot inmaakglas is ook goed, hoewel het niet bepaald ideaal is. Het aqua rium moet in het licht worden gesteld, maar in geen geval op de ver warmingsradiator. Op de bodem legt U zuiver zand en plant daarin kleine gewortelde waterplantjes. Wat eendekroos maakt het water zuurstofhoudend. Belangrijk is altijd: veel planten en weinig beestjes. Vul nu het aquarium met leidingwater en laat het een week of zo staan, voordat je de donderkopjes er in brengt. Boven op het aquarium leg je een glasplaat ter bescherming van stof en andere verontreini gingen. Vang de donderkopjes met een visnetje en breng ze in een inmaakglas vol water uit dezelfde vijver of sloot, waarin je de diertjes gevangen hebt, naar huis. In het aquarium zullen de donderkopjes zich snel thuis voelen en je kimt hun eigenaardige ontwikkeling van dag tot dag volgen. Zodra de pootjes tot ontwikkeling komen, is dat een teken, dat ze van de kieuwen op longen overgaan. Dan hebben ze een plaats nodig, waar ze kunnen klauteren, zodat ze niet verdrinken. Bouw daarom een klein plateautje boven de wateroppervlakte in het aquarium. Als de groei is voltooid moet je ze weer in de natuur terug brengen, liefst in de nabijheid van een sloot. En tenslotte nog een paar tips voor de voeding van de donderkopjes: hun hoofdvoedsel bestaat uit watervlooien en muggenlarven. Als nagerecht kun je droog witte brood voeren, dat je verkruimelt, en hele kleine stukjes vlees. Maar pas er voor op de beestjes niet te veel van het goede te geven. Ze mogen niet meer hebben als ze in een keer op kunnen. Anders wordt ook het aqaurium snel verontreinigd. Na het uitstapje naar Moresnet smaakte het eten weer opperbest en daarna gingen ze samen nog eens naar de wei om de koelen en de kalfjes te bekyken, want de ouders van Piet- Hein wilden die ook wel eens graag zien. Elke avond was dat weer even leuk. Als tante Joke riep: „Han- neke!" dan kwam het kalf je aangehold en dan de an deren er achteraan. Ook deze keer stonden de jon gens weer te roepen: „Han- neke!" maar Hanneke ver zette geen poot. De andere kwamen wel aangelopen, Lieske, Toeaka enz. maar Hanneke bleef doodstil by het hek staan. „Ik zie het al", zei oom André, „het beestje ls ziek. We zullen het vannacht in de stal laten slapen". naar de stal. Tante Joke had inmiddels een flinke bos stro klaar gelegd en zodru Hanneke het stro rook, viel hy er op neer. Hy werd met een zak toegedekt. „Kom jongens naar huis. Ik moet de veearts bellen want ik ben bang dat Han neke longontsteking heeft". Tegen negen uur kwam de veearts, die dadeiyk het zieke kalfje onderzocht en inderdaad longontsteking constateerde. Hij gaf het dier een injectie en een ge neesmiddel en toen de nacht maar afwachten. 't Was een droevig einde van zo'n mooie dag. Want Hanneke was het kalfje van de beste melkkoe Hanie en het beloofde een fraai koe beest te worden. De volgende morgen om 5 uur was oom André al ln de stal om te zien hoe Han neke het maakte, maar, och wat jammer toch, 't diertje lag dood met uitgestrekte poten op de bos stro. Toen de jongens het hoorden von den ze het ook zielig, maar ja, zulke dingen gebeuren meer op een boer der y. „Hein, je vergeet de poes jes eten te geven", zei tante Joke. Ja, dat was waar ook. In de vakantie had Hein de zorg voor de drie poezen op zich genomen en Piet zorg de voor de geit, een prach tige witte geit, die altyd op stal stond in een afzonder lijke box. Hein liep met een Behaal geweekt brood ln melk naar buiten en de poesjes liepen hem al vooruit naar de plaats waar altyd de schaal werd neergezet. Dat poezen voeren was 'n leuk werkje. In het begin waren ze een beetje schuw van Hein, maar na een paar da gen kwamen ze hem al te gemoet en streken met hun kopjes langs z'n benen. De poesjes kwamen nooit in huis, dat had tante Joke aangewend. Ze sliepen dan ook op de hooizolder of in de stal. Piet kwam met een bak schillen naar de geit, die ook al kopjes begon te Vader zei lachend: „Ik geloof dat myn jongens ook maar boer moeten worden. Ze passen zich zo goed aan hier". By het afscheid nemen met een: „tot van de zo mer" konden de jongens nog maar moeliyk van al die heeriyke dingen weg komen. Onderweg kwamen ze dan ook niet uitgepraat over alles wat ze beleefd hadden. Vader liet ze nog maar na genieten, morgen zou het weer ernstig werken wor den, dan zou de school im mers weer beginnen en nu hadden ze in de afgelopen week een flinke dosis ge zondheid opgedaan om er weer goed tegen te kunnen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 8