GOUDEN LEVENSADER doolhof aardgas voltooid u EIND VOLGEND JAAR Menige krachtterm rolt eruit vanwege die vermaledijde Nederlandse bodem, een akelig natte modderige boel. met een helikopter spoorzoeken langs (Van een onzer verslaggevers) Ex-niartne-vlleger 4. C. Menge (35) laat de rotor van de helikopter op ▼olie toeren komen. Sinds 1956 is hy tn dienst van de General Aviation, standplaats Zestienhoven. In 1957 nam hy de vliegknuppel van een helikopter In handen en sindsdien doet hy niet anders. Het is vijf voor tienen, een J stralende ochtend. Binnen de onbe- schermde plexiglaskoepel, waarop de hete r,on vrij spel heeft, is het broeierig warm. Schouder aan schouder zitten j wy op de driezitsbank tussen de in de microfoon pratende piloot en de heer 4. Jeroidmus, een kaart in een inge nieuze rolfilmdoos op de knieën, bloc note en ballpoint in de hand. Elke week rijdt hy met z'n lichtblauwe Taunua naar het Rotterdamse vlieg veld om er twee dagen later terug te keren. In die twee etmalen heeft hy een Ingewikkelde speurtocht boven 'n gToot deel van Nederland gemaakt, 'n kriskras puzzeltocht voor de leek, voor de heer Jeronimus een doodgewone routinevlucht, zoals hy er sinds de beroemde gasbel in Slochteren werd ontdekt, al ettelyke heeft gemaakt. In I dienst van de in april 1963 opgerichte N.V. Nederlandse Gasunie is hij een I soort vliegende inspecteur geworden. Wekelyka controleert hij het in lut- tele jaren enorm uitgegroeide buizen stelsel, waardoor het kostbare aardgas j naar de consument wordt getranspor- I leerd en dat als een gigantisch stalen j net met veel vernuft, enorme inspan ning en voor miljoenen en miljoenen guldens een meter onder de zo geva rieerde Nederlandse bodem is gecon strueerd. „Laten we de tyd checken" zegt hy I tegen piloot Menge. De horloges wor- den geiyk gezet; enkele minuten later zijn wij al by Vlaardingen, koersen in i een schuine bocht vlak langs de olie tanks van 90 meter hoogte, een ver zameling blikken bussen. „We mogen er niet boven vliegen, dat is gevaar- lijk" verkltiart ons de heer Jero- fe nimus. Het kost de nodige inspanning L zich door het massale kabaal van de razende wentelwieken verstaanbaar te maken. Tegeiyk noteert hy een paar I cyfers op het blocnotepapier Wij I zien geen buizen, wy zien eigenlijk I geen spoortje van de onderaardse weg B van het aardgas. De piloot moet wel I radarogen hebben, hij draait de ma- I chine met elegante bochten over de 5 diepgroene vlakte onder ons. Af en fc toe geeft de heer Jeronimus met de f hand aan. dat hy iets naar links of naar rechts moet. „Als u goed kijkt kunt u het buizentraject precies vol- B gen. De grond is eruit geweest en later I weer boven de pypleiding gestort. Het E ia net of er een moet in de grond is K gekomen, de plek is donkerder dan de rest. Er zijn duidelijker aanwijzingen: langs het gehele buizentraject staan B markeerpaaltjes linemarkers). Kijk, fe daar is er weer eentje Wy zien een paaltje met een geel I houten bordje. Daarop staat in grote I zwarte cyfers een getal Dergelijke E borden markeren het gehele netstelsel; I men ziet ze over het gehele land. in f wellanden, op open plekken in de bos- L »en. vlak langs autobanen, op de uit- H gestrekte heidegronden, in Friesland, B Limburg. Zeeland, Zuid-Holland, overal. De nummers staan ook op de kaart van de heer Jeronimus. Op die manier kan hij nooit het spoor byster raken. I zelfs niet in de winter als een dik pak «neeuw alle kenbare kleuren zou heb- j ben gecamoufleerd. Want ook in de u wintermaanden vliegt de heer Jero- R nimus erop uit. De Gasunie wil geen enkel risico lopen; zonder onderbre- king biyft de wekelijkse patToullle- tocht op het programma staan. 6 Kostbaar Dat alleen is al een kostbare geschie- H denis. zoals alles wat verband houdt mek die onverwachte „goudvondst" in 't Groningse Slochteren een immens dure H affaire biyft. Het huren van di« ene helikopter per week komt de Gasunie per jaar op een flinke ton te staan. Daar is een bovengrondse kruising, de pypleiding is even boven de grond gekomen om meteen aan de andere kant van het water weer te verdwy- nen. Het moet buiten eindelijk weer eens zomers zijn. want by de overslag stations van Ryswijk. tegen de Pla?- poelpolder aan en van Voorburg zien wij mannen in ontbloot bovenlijf aan het werk. Het „draaiboek" van de heer Jeronimus gaat verder. In de tra ditionele formatie zien we onder ons de drie pittoreske molentjes by Stomp- wijk; Woudekerke blijkt van zo'n ne gentig meter hoogte een keurig gerangschikt speelgoedstadje. Bij Bo degraven loopt de weg van het gas juist onder het dorp door. We vliegen nu recht tegen de zon in en in de kleine glazen koepel stijgt de tempe ratuur met sprongen. „Even 'n raam- ALS EEN GIGANTISCHE MOL ZOCHT AARDGAS ZIJN WEG ONDER DE GROND altyd pje open voor wat frisse lucht" en piloot Menge schuift opzy een klein stukje glas weg. De heer Jeronimus noteert haastig: „Dat stuk grond langs de weg hebben we moeten kopen, om dat de buizen door de terreingesteld heid hoger kwamen te liggen Er lie pen koeien op, dat mag niet. Ze zyn te zwaar en zouden met hun poten de weke grond kunnen wegstoten en dan beschadigingen aan de pypleiding kun nen veroorzaken. Schapen zijn niet erg. dat zijn lichtgewichten". Wat verder noteert hy dat het hek rond een af sluiter openstaat. Verrassing Zo'n inspectievlucht verrassing blijven Als een b< weten wanneer het vliegtuig Gasunie zou overkomen, zou wel voor oppassen op-dat i gaan spitten op de plek waar de buis onder de grond gaat „Zien we nu men sen met machines bezig op het traject bijvoorbeeld om een telefoonkabel of een waterleiding aan te leggen, dan zakken we even en kijken of het ge- vaarlyk kan zijn voor de pijpleiding. Is dat zo. dan zeggen we dat ze met het werk moeten stoppen De koers is naar hei vliegveld Teuge. De tanks van de helikopter waren bij het vertrek boordevol en dan kan men zeker drie uur met de machine in de lucht hangen. Maar risico wil piloot Menge niet nemen. „We hebben wind tegen gehad en het zou wel heel erg slordig staan als we zonder benzine Kwart over twaalf zitten we aan de koffie op het terrasje van het kleine vliegrestaurant. Het is slechts een minimaal stukje geweest van de wekelijkse inspectie tocht. dat wy hebben meegemaakt Het traject heeft soms de vreemdste kronkelingen gemaakt en de verklaring daarvoor is eenvoudig. De Gasunie heeft by de aanleg met duizend-en-een zaken rekening moeten houden, met uitbreiding van plaatsen, met. ruilver kaveling, met de belangen van boeren, met streekbelangen, etcetera, etcetera Wat duideiyk la geworden bij dat brokje spoorzoeken naar de pypleiding Is dat 't gehele buizennet een levens ader voor Nederland kan worden ga- Per helikopter op het spoor van de pijpleiding. noemd. Als er ergens aan de leiding Iets kapot zou gaan door de een of andere oorzaak, zouden er ettelijke bedrijven stante pede stil liggen. Wat een economische schade zou dat niet betekenen. De wekelijkse inspectie tochten zijn dus van kapitaal belang. Wat praat men dan over die ene ton per jaar om zo'n helikopter t« huren? Het is een bagatelletje bij de enorme kapitalen, die dank zy 't schier onuit puttelijke gasreservoir by Slochteren, indirect aan de gemeenschap ten goede komen Een gouden levensader voor Nederland, inderdaad. (Van een onzer verslaggevers) Het aardgas, een soort toverwoord sinds in 19519/1960 op een diepte van circa 3000 meter bij Slochteren een gasbel, beter dié gasbel van gigantische omvang werd ontdekt, heeft in een ontzagwek kend tempo zijn weg gevonden naar de consument, industrieën, bedrijven, exportstations naar Duitsland en België en naar de Nederlandse woningen. In oktober 1963 meende men dat de hoe veelheid 1100 miljard 'kubieke meter bedroeg, ruimschoots voldoende om een gezin van vier personen meer dan 300 miljoen jaron gas te kunnen leveren voor kookdoeleinden en huisverwarming. Vier jaar later is die reserve in de gasbel al bepaald op circa 1800 miljard en nog weet men niet of daarmede de limiet is bereikt. Ruw geschat zou het Groningse gas een halve eeuw de totale energie behoefte van Nederland, vier jaar die van de EEG-landen en ruim anderhalf jaar die van de Verenigde Staten kunnen dekken. Las2igeuners aan de slag. Deze mensen, voor wie hun handen alles is en die nog soberder moeten leven dan een topatleet, verdienen maandelijks een ministerssalaris. Laszigeuners met ministerssalarissen en handen van een pianist bepalen het tempo van kakelbonte gasarmee Sinds 4n Juli 1963 de lriitele maanden tevoren ln Kasteel Oud "Wassenaar op gerichte N.V. Nederlandse Gasunie met liet exploitatiewerk begon., is een dool hof van pypen en buizen onder de moei lijk te bewerken Neder la«idse bodem getrokken, aanvankeiyk «net pypen, die een grootste diameter van 90 cm. hadden. Dat was de standaardmaat. bij wijze van spreken zo lm een ijzer- zaak te krijgen. Thans komt Nederland met een primeur voor Europa, buizen voor een tweede hoofdtransportleiding naast die van het Groningse gasveld naar de omgeving van Arnhem, die 'n diameter van 106 cm. zullen "hebben. Globaal geschat kronkelen anno 1967 1000 km hoofdleiding en 4200 kim regio nale leidingen (aftakkingen naar de ge meenten en industrieën) onder het va derlandse klei, veen en zand. De ver wachting is, dat einde 1968 elke op gas aangesloten Nederlandse woning <ca. 80 procent van alle woningen) op het aardgas zal zijn aangesloten. De bewo ners kunnen dan profiteren van dat onverwachte geschenk uit Slochteren, gas, dat goedkoper is dan kolen en olie en ongeveer in kosten gelijk kan wor den gesteld met huisbrandolie (centra le verwarming). Pijpleger Een immens leger werd in 1963 gemo biliseerd, het pijpleger. In november van dat jaar werden via 'n advertentie aannemers gevraagd om voor de splin ternieuwe Gasunie, in het hoofdkwar tier ln de schaduw van het Kurhaus te Scheventngen gevestigd, hoofdleidingen te gaan leggen. Er werd gestart met plusminus 60 man, ingenieurs, technici en administratief personeel. In het open veld begon in het prille begin van 1964 een merkwaardig geconstrueerd leger aan een eerste opmars van 450 km. ar beiders gemobiliseerd voor dit speciale werk door uitgezochte aannemingsbe drijven. Een bonte massa uitgerust met de modernste wapens, laswerktuigen, heftractoren, monsterachtige caterpil lars, gigantische bulldozers, sleeptrac- loren, pompen, vrachtauto's graafma chines en wat al niet meer, begon te woelen en te ploeteren in de drassige grond. Een dergelijke pijpleidingbouw was iets volkomen nieuws voor Neder land. Vandaar dat van heinde en ver experts op dit gebied naar hier waren gehaald, mannen, die het werk hadden geleerd in Saoedi-Arablë, Amerika. Duitsland. Mexico, een bont allegaar tje, hetgeen ook duidelijk aan de kakel bonte uitmonstering viel op te merken. Een rauwe maar gedegen armee, niet voor een kleintje vervaard. Heel apar te aandacht was besteed aan de man nen voor het minutieuze laswerk, ver meld onder het hoofdstuk ..laszigeu ners". Het is thans alom bekend dat deze specialisten maandelijks 'n sala ris kunnen opstrijken gelijk aan dat van een minister. Zij mogen dat. Het laswerk is een van de teerste onderde len van de gehele aanleg van cte pijp- doolhof Het doen en laten van deze categorie specialisten is geheel gericht op hun handen. Die mogen niet de minste trilling hebben, 'n Lastechnicus in rust denkt uitsluitend aan zijn han den, hij leidt 'n nog strenger leven dan 'n topatleet, zijn handen zijn alles voor hem. even belangrijk als ze dat zijn voor een concertpianist. Hij moet 'n asceet zijn, geen drank, geen nicotine, geen uitjes. Vandaar die duizenden per maand in het salariszakje. En hij moet zuinig zijn, want zo tegen zijn vijfen veertigste Jaar moeten zijn handen gaan rentenieren, wordt hij geschrapt uit het magere boek van de zo al zeld- t erkende lai iigeui De N.V. Nederlandse hoofdkantoor thans In Palacehotel te Scheven het stuk werk ken Bi gasbel op 'n brokje de Nederlands-Dulti gelijnd. Het reserve Ie winstgevende mo lelgiac i de loc Dit ziet de controleur vanuit zijn Haag ter hoogte ran Voorschoten, gekregen, fijn er. bruggetje» helikopter van de gasleiding langs Rijksweg 4 A tussen Leiden en Den dat meer naar linke ligt. Over de leiding, die zijn etgen strook grond heeft voor het vee. dat de pypleiding niet mag beschadigen. van dit jaar ln bedrijf gaat ln 1966 ging er 140 miljoen kubieke meter over de grens, dit Jaar zal dat een miljard worden. Simpel wordt opgemerkt dat dat nog niet „groots" Is, maar dat de gaaezport wal groeiende Is De export Als een prehistorische monsterachtige slang verlaat de pijpleiding het aardgasveld in Slochteren. Het was het begin van de aanleg van een gigantisch onderaards doolhof van buizen en pijpen man en verhuist midden volgend jaar naar Groningen moet eigenlijk gezien worden als een transportbedrijf van het aardgas. Via het ondergrondse pijpennet (dit jaar komt er nog 650 km bij) wordt het aardgas naar de ge meenten vervoerd. Daar moet men zelf voor de verdere distributie zorgdragen. Iemand van de Gasunie merkte laco niek op. dat ze het dan met houten bui zen mogen doen, maar dat is natuurlijk alleen maar om scherp te stellen dat dit een verantwoordelijkheid van de gemeente is. Voor de plaatselijke dis tributienetten en ook de buislcidingen bestaan stringente voorschriften. Het aardgas wordt door de gemeente via stalen, gietijzeren of plastic buizen naar de hulzen getransporteerd. Het gas heeft dan een luchtje gekregen of om het technisch te zeggen het Is „ge odoriseerd" Het aardgas ls door en door zuiver en dus ook reukloos. Dat zou gevaarlijk kunnen zijn bij lekkages of opengelaten kranen, vandaar dat wet telijk voorgeschreven „luchtje". Strenge controle Aardgas blijft uiteraard gevaarlijk «pul. vandaar de dure lastechmci, die het hele tempo van de leidingbouw be palen, foutloos moeten werken maar dat ook doen als paarden Vandaar ook de attenge controle van het materiaal De stalen doolhof i« ook niet zo maar onder de grond geconstrueerd. Voor dat het leger van pak aan een duizend man met de lading monstrueuze machi nes de bodem gaat splijten ia het gehe le strijdplan al lang en breed uitgeme ten en uitgezet op tekenborden en haar fijn besproken De opmars van de gas armee duurt alechts luttele maanden. De Rijkswaterstaat wenst onder geen beding dat er In de natte tijd (novem- ber-aprll) geknoeid wordt aan dijken, wegen. enz. In de korte werkperiode een ongelooflijk wint het aardgas weer verder terrein. Er'moeten bergen moeilijkheden worden overwonnen, want al mag de Slochterense gasbel dan iets fantastisch zijn, de Nederland se bodem is dat stellig niet, doorgaans n natie kleffe boel. zn drassig, dat bij voorbeeld om de meter een filter in de noet om het water weg te trek- grijpehjk' ook dat met de gehe- eg bedragen met ettelijke nul- gemoeid.' De Gasunie /elf heeft or een investering van 12 mil- ilden. hetgeen er dutdeiyk op it de jonge NV de kosten voor heeft laten gaan Op h«H hoofdkantoor van de Gasunie ln Bche-ve-ninger kan men u zo vertellen dat de Friezen tussen de middag meer warm eten dan In het weoten van het land. IMt wordt zonder meer geconstateerd op de Centrale Commando Poat te Nchevenlngen, welke bij de Gummie heel typerend wordt beschreven! al» de „elektronische vinger aan de polsslag van het aardgas". Het U ook zo dat men op de Centrale Commando Post de gang van zaken In het aard- g aan et continu „de pok kan voelen". Het is geen gezochte noch over dreven vergelijking: deze aan de medische sfeer ontleende uitdrukking Is Juist gekozen omdat wat daar op die commandopost gebeurt zich heel goed laat omschrijven in dn Urmen van een levend organisme. Hierin Is hot aard buizennet te vergelijken met het bloedvatenstelsel, het stromen van het ga* met de bloedsomloop en de Centrale Commando Post met een hersencentrum, dat de gang van zaken In het orgunlsme controleert en regelt. Zelfs de vertakkingen van het zenuwstelsel passen In dit beeld: een tweede net van fijne structuur bestaande uit telefoonkabelsverbindt het centrale zenuwstelsel met de vitale punten van dit organisme. Die punten zijn een ijfligtal meet- en regels tuitions, ze* export stations. vier voedlngsstattons en circa 40 stations voor het meten van de gasdruk In de regionale leidingen. Gaat er ergens Iets mis waar ook in het land dan kan dat binnen 30 seconden In Scheven In gen worden gesignaleerd door het nangtoelen van een lampje en het In werking treden van een hoorbaar signaal. Er wordt In zo'n geval meteen contact opgenomen mei <le dienstdoende functionaris in het gebied, waar de storing optreedt die dan de nodige maatregelen van het aardgas naar Frankrijk ral aan het einde van dit jaar gaan draai en Een toekomstbeeld? Do Gasunie heeft al gepland dat zo legen 1975 voor binnen- en buitenlands gebruik een 200 miljoen kubieke meter aardgas per dag zal moeten worden getransporteerd De huidige capaciteit ia pas... 36 mtl- Bcgonnen met een gasleger van circa 2500 man Jan en ullenian kwam zich melden tot zelfa diepzeeduikers toe enkele jaren dat ja. >rdt af- biedt ons dus al- lijkheden voor de ar 't grootste Is nd) gevolgd door Poppel it duizend werkers aan kan; intul kilometers grote leiding irlljkb wordt gelegd is wel mln- der dnn in 1964. Het gigantische object nadert langzaam maai zeker zijn vol tooiing. Naast het glaslcger Is eea ar mee van „ombouwers" aan de slag ge komen. Kachels en fornuizen die wel of niet geschikt kunnen worden ge maakt voor het aardgas, weinig plaats innemende units ter vervanging van centrale-verwarmingsketels o je. de units zijn niet goedkoop, maar stook- eoonomisch te verkiezen boven het ombouwen van een oude verwarmings ketel. Logisch omdat voor het bereiken an hetzelfde warmte-effect de veel gro tere omgebouwde ketel heel wat harder moet branden dan de unit Het uit gespaarde geld bij de ombouw ver- dwynt dus later weer door de schoor- Mitr w ut men ook wU of beslet, ëën factor blijft alles beheersen voor het huidige Nederland la de komst van het aardgas een ongekende weldaad. F.n dat bijna iedereen daar zo'n paar jaar na het startschot in Slochteren al van kan profiteren, mag als 'n bekroning worden genen van ouderwets Neder lands doorzettingavermogen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7