DAVIDSTER BESCHIJNT NASSERS ONDERGANG realist ISRAËL REKENDE AF MET DUITSE NAZISTRATEGIE Arabische leider WS-PM** Mohieddin strandt op elfde plaag van Egypte Geen direct verbod NPD Strijd tegen overmacht gezien door krijgsman JOHANN LACHT, JOHANN WEINT Ooggetuigenverslag van omstreden duel Stroperij neemt ongekende vormen aan ZATERDAG 10 JUNI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Het politieke leven van Gamal Abdel Nasser heelt gestaan en staat nog in het teken van de Davidsster. Deze ster bepaalde zijn opkomst, toen hij als ontevreden jong officier uit de eerste Palestijnse (1948) kwam, waarin zijn land, corrupt en stuurloos, een allerbedroevendst figuur had geslagen. De zelfde ster beschijnt thans zijn ondergang. Want het is duidelijk, dat Nasser, zelfs bij een eventueel aanblijven als president, na de verbijsterende nederlaag tegen Israël zijn aureool als Arabisch leider verloren heeft. Voor het Westen Is Nasser een ursu- pator. een politieke chanteur, een haat- prediker en een avonturier. Voor miljoe nen Arabieren was en is hij nog de man, die hun zelfbewustzijn gaf, hen ophief uit hun gevoel van minderwaardigheid, het even machtige als gehate Westen durfde uit te dagen, de concurentie tus sen de grote mogendheden uitspeelde, de macht brak van de feodale landheren in Egypte, alle Arabische onlustgevoelens wist te bundelen in het ene brandpunt: Israël en alle verlangens kon richten op het ene. grote sstralende doel: het mach tige verenigde Arabische rijk. Er zijn overeenkomsten te trekken tus sen hem en het andere gevallen idool: Soekamo. Belden wisten als geen ander onder woorden te brengen, wat vaag, veel al onbegrepen, gevoeld en als onrecht er varen werd. Beiden waren bezeten van het ene. grote, machtige rijk. waarvan zij de ongekroonde koning zouden zijn. Bei den maakten, na verbluffende ontsnap pingen. de fotale fout, die hun ondergang inluidde: de fatale fout van iedere dicta tor die zijn vermogens en die van zijn land overschat. Nasser werd in 1918 geboren als zoon van een lage postbeambte in de provin cie Assioet. Hij moet een intelligent kind zijn geweest en zijn vader getroostte zich grote opofferingen om hem middelbaar onderwijs te kunnen geven. Zijn anti- Britse gezindheid moet hij al vroeg heb ben meegekregen en dateert waarschijn lijk uit de tijd. dat hij eens als „inlander- tje" door de vader van een Brits vriendje het huis uitgesmeten werd. Het heeft hem voorts veel moeite gekost om op de mi litaire academie te Caïro te komen, maar slaagde daar tenslotte in. Als tweede luitenant vocht hij in Soedan en in de Palestijnse oorlog van 1948. waaruit hij als een gedesillusioneerd man terugkeerde. In die tijd moeten zijn gedachten over het grote Arabische rijk vaste vorm heb ben gekregen Hij behoorde tot de groep officieren, die Faroek het land uitgooide en Naguib in het zadel bracht. Spoedig bleek, dat hij de drijvende kracht was achter Naguib en toen het tenslotte tot een conflict kwam. verdween Naguib in de gevangenis en klom Nasser snel op als onbetwist heerser van het oude ko ninkrijk, thans de rebubliek Eg'-pte. Met geweldige voortvarendheid smeedt hij plannen en realiseert hij zijn Idealen en droombeelden. Hij speelt de grote mogendheden tegen elkaar uit en spint er zij bij: wapens en ontwikkelingshulp (Assoean). Hij dwingt de Britse troepen uit de kanaalzone en proclameert het ka naal zelf tot nationaal bezit. Militair lijdt hij de nederlaag als Israël, Frankrijk en Engeland hem op het lijf vallen, maar hij behaalt een politieke zege. als Rus land en de V.S. de drie aanvallers dwin gen het veroverde gebied to ontruimen De eerste stap naar een groot Arabisch rijk schijnt gezet, als Syrië en Egypte samensmelten, maar het is slechts een kortstondig huwelijk. Intussen neemt de haatcampagne tegen Israël, vreemd ele- Zakaria Mohieddin, de man die Nasaer ala zijn opvolger heeft aangewezen, staat bekend als meer gematigd en wordt zelfs als pro-Westers beschouwd. Hij is 49 Jaar oud. Sinds hij in de Pa lestijnse orlog aan de zijde van Nasser streed is hij een van dienst beste vrien den geweest. Hij begon zijn carrière als infanterie-officler na in 1937 een jaar vóór Nasser de militaire aca demie te hebben doorlopen. Hi) was een van de elf leden van de Raad voor Re volutionair Commando het opperste gezag na de afzetting van koning Faroek in 1952 en volgde in 1963 Nas ser op als minister van Binnenlandse Zaken. In 1965 werd hij premier en een Jaar later vice-president. Hij maakt een beschaafde en voorkomende in druk, maar dit verhult een harde per soonlijkheid. Mohieddin stamt uit een gefortuneerde familie. Bij de invoering van de agrarische hervormingen onder het bewind van Nasser heeft hi) groot deel van de landgoederen uit zijn familiebezit afgestaan aan landloze boeren. Hij spreekt Engels en heeft verscheidene bezoeken aan het buiten land gebracht, o.a. aan Amerika en Rusland, Mohieddin staat bekend om zijn realistische houding en zijn disci pline. Van een Oosteuropese verslag gever bij de Verenigde Naties is verno men dat Mohieddin in 1961, tijdens een gesprek met hem in de prlvésfeer, mee deelde dat egypte op den duur tot een overeenkomst met Israël zou moeten komen. ment in het toekomstige Arabische rijk. toe en verkondigen geweldige zenders dag in dag uit de roem van Gamal Abdel Nasser over heel het Afrikaanse conti nent. Hij stookt en conspireert om zich Noeri es Said, de sluwe oude vos van Irak, valt en met hem koning Feisal en zijn gehele familie. Kassem komt en wordt op zijn beurt vermoord. Nasser rukt aan Hoesseins troon, maar de jonge Has- jemlet. die zijn Nasseriaanse echtgenote terug stuurt naar Egypte en een Britse huwt, biedt taai weerstand. Nasser strekt zijn handen uit naar Jemen, waar de middeleeuwse monarchie ophoudt te be staan. Nu nog strijden zijn troepen een taaie strijd tegen royalistische benden in Wahabitische heersers In Saoedi-Arabië en werkt intussen-aan zijn eigen onder gang. De wurging en als hët kan de vernie tiging van Israël moet een hoogtepunt van zijn carrière zijn. Het zal de stoot moeten worden naar het allergrootste ideaal, het ene Arabische rijk. De schaak stukken worden gezet en de omsingeling begint: Syrië en Jordanië. Het gaat haas tig maar weloverwogen. De V.N.-troepen worden uitgenodigd op te krassen. De Golf van Akaba wordt af gesnoerd. De tegenstanders staan oog in oog. De casus belli is er in volle omgang. Het is niet waarschijnlijk dat Nasser op dit moment al oorlog gewild heeft Hij heeft alleen de uitgangsposities in genomen. Doch de eenmaal op gang geko men machinerie stopt niet. De door de toverleerling opgeroepen geesten willen niet luisteren. De vierdaagse deb&cle gooit het droombeeld aan stukken. De tranen op het televisiescherm gisteravond waren echt. Het waren de tranen van een man. die in weinige uren heel zijn leven en streven mislukt zag door toedoen van een doodsvijand, wiens vernietiging hij nabij dacht. De davidster bleek Egyptes elfde plaag. BONN (AP) De Westduitse minis ter van Binnenlandse Zaken Paul Liicke heeft in de Bondsdag verklaard dat hij alleen In het uiterste geval de extreem rechtse National Demokratischc Partei (NDP) bulten de wet zal plaatsen. Hij beloofde wel voor het einde van het jaar een voorstel tot wijziging van de kieswet te zullen indienen. Hoewel Lücke dit niet met zoveel woorden zei. is de wetswijziging bedoeld het de NPD onmogelijk }e maken bij de algemene Van onze correspondent) BREDA. Hoe la het strategisch mo gelijk, dat een klein land in oorlog bin nen een paar dagen zijn overmachtige vijand tot een vernietigende aftocht dwingt? Want dat ls het toch dat de nog geen twintig jaar oude staat Israël deze week heeft gepresteerd. Is het een ma gisch geheim, dat het joodse volk door do eeuwen heen met zich meedraagt? Is het de moed van de wanhoop, die tot boven menselijke prestaties leidt? Of ls het mis schien het bijbelgeloof, dat het „uitver koren volk" kracht na krols geeft? Luitenant kolonel W. Walthuls van de Generale Staf denkt daar anders en voor al nuchteder over. Hij is docent-strategie en krijgsgeschiedenis aan de K.M.A. te Breda en aan de hogere krijgsschool en erkend deskundige in Nederland als het gaat over de specifiek strategische kanten van de oorlogvoering Wat ls er gebeurd? Goed drie weken geleden beginnen de Egyptische en Sy rische legers hun stellingen in te nemen aan de grens met Israël Nasser krijgt. Oe "Riant zover, dat hij het V N.-bufferleger uit de Slnaiwoestiin terugtrekt Promt daarop blokkeert de Egyptische president de Golf van Acaba en maakt hij Jorda nië tot bondgenoot door een pakt met koning Hoessein. En dan breekt de oorlog uit. Wat was nu het punt in deze daden- reeks van Nasser, dat Israël als aggres- ■ledaad kon beschouwen. De blokkade? ,.Neen, niet een blokkade. Israël heeft ten slotte meer havens". Luitenant-kolonel Walthuls heeft zes vellen papier volge- 'ckend met legeropstellingen en frontbe wegingen. nodig om Iedere leek voor goed duidelijk te maken dat twee manoeuvres ^an president Nasser inderdaad, strate gisch, daden van aggress ie waren, maar het niet de blokkade. Er waren twee sterke vleugels tegen Israël gericht. Het Egyptische leger in het zuiden en het Syrische leger in het noorden, verbonden door bondgenoot Jor danië. De aggressiedaad van Nasser was voorts het laten verwijderen van de V.N.- tussenmacht tussen Egypte en Israël. Maar Nassers plan mislukte? Maar er zijn dan ook fouten gemaakt, strategische fouten Overste Walthuls slaat weer aan het tekenen Wat waren voor de Arabie ren in hun positie de stelregels? Deze wa ren er verschillende: je kunt winnen, mits de coördinatie verzekerd is, bij voorkeur met een opperbevelhebber; wordt een van de vleugels aangevallen, dan mag deze zich niet laten uitschakelen; de aangeval len vleugel moet terug wijken in de ach terliggende ruimte; intussen moet de andere vleugel krachtig toeslaan, zodat de ingesloten vijand het deel van zijn legers terug moet trekken om deze aan val te weerstaan. En dit is het sein tot de eerst, aanvankelijk teruggeweken vleu gel opnieuw in de aanval te gaan. nu het vijandelijk front duidelijk zwakker is ge worden Dat is nu de strategische fout vau Egypte geweest, toen Israël krachtiger dan verwacht werd terug sloeg! Dat de Egyptische legers in de Sinaï niet zijn teruggeweken, althans niet bewust vol gens de dwingende strategische opzet. Nasser had zijn soldaten de woestijn in gestuurd met het plezierige idee: dat var kentje is nauwelijks meer te wassen. Nas ser kon een tactische terugtocht eenvou dig niet meer bij zijn leger verkopen; zijn strategische fout begon bij een politieke fout door de zege bij voorbaat in te kon digen. Het Egyptische leger maakt gebruikt van Duitse ex-nazl-officleren. Is dat In de Egyptische strategie te merken? DIc Duitsers zitten daar als adviseurs van het leger. Dat i9 inderdaad merkbaar. Als je de gedachtengang van Duitse adviseurs traeht ln te denken, zie je parallellen met de Duitse Wehrmachtstrategte. als Je Is raël plaatst in de positie van Polen in die tijd. Egypte in de positie van Duitsland, Jordanië in die van Tsjeeho-Slowakije en Syrië in de plaats van Oost-Pruisen. Pre cies dezelfde tangformatie. De positie van Israël? Die biedt wel uitzicht op het winnen van slagen maar niet op het winnen van de oorlog. Over ste Walthuis geeft toe. dat de situatie voor Israël strategisch gezien ook nu nog niet rooskleurig is. Wat moet een land ln zo'n Ingesloten positie namelijk doen om succes te boeken? Ten eerste moet je de tegenpartij gescheiden hou den. Op de tweede plaats moet je een van de aanvallende vleugels zoals dat heet partieel slaan dat wil zeg gen volledig vernietigen. Lukt dit niet en het is Israël niet gelukt Egypte volledig te vernietigen en blijft deze vleugel terugwijken, dan trekken de eigen (Israëlische) Unies gevaarlijk ver vooruit. Op de derde plaats moet je in Israëls positie uiterst mobiel zijn. Dit be tekent uitstekende wegen en snelvervoer. Wie ls er maandagochtend begonnen? Dat kan lt.-kol. Walthuis natuurlijk niet zeggen. Hij weet het niet. Wel kan hij zeggen, dat Israël volgens de spelregels van de oorlog het recht had om te be ginnen, omdat de Arabieren de uitlok king reeds hadden gepleegd. „Als ik u met twee handen bij de keel grijp, maar nog net niet knijp, wel een dreigende toon aansla van „Ik vermoord Je", heb Je dan niet het recht mij een knietje te geven? Of moet je dan niets doen? Dat vind Ik belachelijk". Waren er niet meer zwakke punten ln Nassers 6trategie dan het feit. dat hij de Egyptenaren niet de terugwijktactlek kon laten toepassen? De Arabieren wa ren te zeer overtuigd van hun gunstige positie. Daarop werd doorgehold. Nasser h eigenlijk te vroeg begonnen? Dit Is nog een oorzaak voor het falen van de .Arabieren, volgens overste Walt huls: het zogenaamde kwaliteitsverschil. De Russische tanks, waarmee de Ara bieren grotendeels werktn, hebben bflv. geen koeLlngssysteemMen kan ln het mulle woestijnzand niet op topsnelheid rijden. Ze moeten dus altyd in een vrij lage versnelling rijden, maar met een hoog toerental. De Russische tanks moe ten dus. kiten we zeggen, om de twintig minuten stoppen om af te koelen, terwijl de Israëliërs ln hun Centurlontanks ge forceerde koeling hebben Ingebouwd. Ge woon omdat zij rationeler te werk gaan. nadenken. Egypte is üi liet bezit ran raketten. Waarom heeft Nasser die niet gebruikt" Stel dat. hij daarmee Tel Aviv liet bom- darderen. Wat zou het effect zijn? Als wapen tegen de dolkstoot van Israël zon het zeer de VTaag zijn of het enig effect zou hebben, om de doodeenvoudige reden, dat de censuur dit slechte, demoralise rende nieuws niet zou doorgeven aan de frontsoldaat. Dat doet iedere legercensuur ln oorlogstijd. Hoeveel bommen moesten er niet op Duitsland vallen voordat er enig effeot te bespeuren viel aan de fronten? De dolkstoot van de Israëliërs door de Egyptische legere, die deze week werd voltooid, moet volgens de harde oorlogs- wetten blijven doorgaan, wil hij werke lijk suooes opleveren. Het is als met de kracht, waarmee de watergeuzen de stadspoort van Den Brlel beukten; er moet beweging in blijven, anders gaat de kracht eruit. Voor de vaste notulist nlngen is het eigenlijk onbegonnen werk. Van daag brandt de ion de vellen van de bad gasten, vanmiddag valt de regen bij bakken omlaag, vanavond rit selt bet strand van dc gelleven, die ln ZAND ZOMER zwoele atmosfeer een tropennacht vast beginnen aan hun eigen oecumene. Dat kan alle maal aan de boorden van de Noordzee, waar de blanke top der duinen schittert ln de zonnegloed/ motregen/mist/plotselinge sneeuwval (doorstrepen, wat niet haalbaar Is). Tussen die raadselachtige naluurklippen moet een kroniekschrijver doorleveren. Als h(j, sojuUt terug gekeerd van de dampende branding, ziju pen in de Inkt doopt voor een lyrische ode aan de zon, lekken de eerste, verdrietige droppels al langs sIJn nam. De Duitser is er inmiddels ook al achter: „SJeeve- nlenge". iegt hij glimlachend, „na, das 1st Johann lacht und Johann wednt", maar omdat het zo lekker dicht bU zijn doorrookte woonplaats ligt, sjeest hij cr tot nader order toch maar heen. Reine luft hap pen, Ins bhiue Meer pflonzcn. Man, dos sehmeckt. 's Morgens uit Keulen, 's middags een meegebrachte boterham uit de piastlexak met een cola uit de strandtent en 's avonds weer terug. En Zwolaman In zijn hotelpalelcen muur wachten op de welgestelden, die onder hun strooien hoeden al lang zijn afgereisd naar Griekenland en Spanje. Kelndert. ziet gU nog niets komen? Over deze tijde lijke gemeenschap. o\cr de Oosterbuur cn dc bleke westerling, over de sloffende, humeurige ober cn de provo, die bloot Ineens minder krijgshaftig is. houdt zand, zee, zomer u consequent op de hoogte. Tot medio september. Om maar eens wat te zeggen. Bij leven en welzijn. Laten wU wel één ding te-voren goed afspreken IEDERE DUITSER HEEFT RECHT OP ZIJN kan alles ander» zyn in EIGEN KUIL. Het Is maar. dat a het weet Zand er over. RELDERELDEREL in het Paviljoenthea ter: dat betekent dagelijks drie uur vuur werk in het bedaagde Scheveningen. Na een succesvol jaar is de Lureleigroep (het cabaret, dat zoveel provocaties door uw avond je-uit mixt) hier de veilige zomerhaven bin nengelopen om in hechte samenwerking met de haringkoningen, de strandstoelenverhuur ders, de patatesverkopers en de ansichtenslij ters enig courant geld uit de weekendshirts der badgasten los te weken. Leider Eric Herfst (wat doe je in juni met zo'n naam in Scheveningen?) bewijst het aan de hand van zijn kasboeken: ..Amsterdam en Scheve ningen zijn de enige plaatsen in Nederland, waar je zomers als ca baretartiest wat kunt verdienen. In de rest van ons land zit de dood geheid in de vakantie- pot. We hebben het voor de verandering wel eens ergens andere gepro beerd, maar dan zaten er op het toneel altyd gegarandeerd meer men sen dan in de zaal. TOFFE JONGENS Het ls trouwens aan te bevelen om ln deze maanden de vakantie oorden op te zoeken, want het publiek dat daar naar je komt kij ken, heeft al plezier, voordat je begonnen bent. Natuurlijk kan dat ook averechts werken: als op een avond vier bussen vol toffe Jongens en melden ln je zaaltje geleegd worden, dan kun je wel op het dak gaan zitten met je spitse tek sten. Stel je dan echt niet voor, dat je 'n goeie artiest bent, want aan de andere kant van 't voet licht zitten de oiyke broe ken toch te trappelen om het tegendeel te bewy- SCHANDE-ROEPERS Relderelderel. aanvanke lijk met stormachtige verontwaardiging ontvan gen in onder meer rid der Rappards benauwde vesting Gorkum, is sinds de oerpremière in het najaar van 1966 door een grotendeels lankmoedig publiek ontvangen. Het incasseringsvermogen van de Nederlanders bleek groter te zyn dan tekst schrijver Guus Vleugel had voorzien en het aan tal sohanderoepere en kwaad - de - zaal -uit lopers bleef tot een mi nimum beperkt. LURELEI- PR0V0CATIES TE KUST EN TE KEUR Rotterdam en teroren hadden we al tegen el kaar gezegd: „Zodra de kanonnen beginnen te bulderen, moeten we op de barricaden. Het is vreemd, maar een volk dat normaal geen snars geeft om een vorsten huis, loopt helemaal vol met oranjevreugde, als er een prinsenkind wordt geboren. We stonden dan ook met z"n allen aan de zykant van het toneel klaar om ln te grijpen, toen Gerard Cox zyn inmiddels be roemde ode van 'n provo bracht. Prompt begon nen er mensen ln de zaal te schreeuwen en na af loop zyn er ook een atel rood van woede wegge lopen. Dat heeft precies zes dagen geduurd. Toen was de oranjegezindheid weer geluwd en konden we ons programma weer zonder incident brengen. VUIST BALLEN Het is overigens merk waardig, dat Rotterdam altyd feller reageert op zulke cabaretnummers als andere grote steden. In Amsterdam heb Je vrywöl geen last, dat ls ook nog logisch ook, maar zelfs in Den Haag. waarvan je een geweldi ge koningsgezindheid zou mogen verwachten, voelt niemand zich ge roepen zijn vuist te bal len. Sleto Hoving heeft Geboorte prins bracht schande en boegeroep weer op oranjebeén precies dezelfde erva ring. Hy heeft nog kort geleden gezegd: „Ner gens heb ik last, maar zodra in Rotterdam het doek gehaald ls, begint hei gedonder in de gla- B.AL NA Rel of geen rel, Herfst blijft van mening, dat Relderelderel het beste cabaretprogramma ls, dat ooit onder de Lure- lelvlag is uitgebracht. „Ik merk dat aan het percentage nlet-gelukte voorstellingen", zegt hy. „Als Je een jaar lang door het land trekt, heb Je er altyd avonden tus sen, die voor het publiek en de artiesten niet hoe ven. Dat ls eigenlijk vas te prik in de provincie. Ze hebben vorig Jaar Snip en Snap gehad en willen domweg eens wat anders. Na afloop zeg gen ze dan: ..Het was aardig, maar de volgen de keer toch maar Uever Cees de Lange en bal na". Dat Jaar zyn we ook in de kleinste dorpen mei enorm enthousiasme ont- Een veelzeggend teken ls ook. dat we sinds de pre mière in Amsterdam niets hebben veranderd. De teksten zijn ongewij zigd gebleven en ook de volgorde, waarin ze ge bracht worden. Vleugel heeft dit programma ge woon met oen gouden pen geschreven. Het ls zyn grootste voltreffer tot nog toe. ACTUALITEIT We gaan dan ook rustig nog een half Jaar door. In oktober brengt Lure- iel de nieuwe musical „De Stunt" uit en dat vergt zoveel tyd, dat we daarnaast ook nog niet eens een gloednieuw cabaretprogramma kun nen presenteren. Daar om wachten we daarmee tot januari. We hebben dan geiyk het voordeel van de grotere actuali teit. Het politieke en so ciale leven ln Nederland komt nu eenmaal pas ln september weer op gang en het gevolg is, dat de samenstellers van ona programma tot nog toe steeds moesten gokken". treft: tot nog toe ls nie mand onder de provo cerende kreten van nar rige Gerard Cox schel dend 't Gevers Deynoot- plein opgerend. Logisch, want wat had hy Immers de rest van die lange avond moeten doen aan de gebladderde boezem van de koningin der Nederlandse bud- plaatscn, die by het val len van de zomeravond alleen een vals gebit vol beattanden kan ontblo ten? By Lureld zyn ze in elk gevril tot over elven onder de pannen. Die teksten nemen ze dan wel op de koop Korenvelden branden langs Meer van Tiberias (Door Hans Benedict z A.P.) TE VELDE IN GALILEA De vij andelijkheden in het grensgebied van Syrië en Israël die de Veiligheidsraad vannacht en vandaag nieuwe atof tot praten hebben gegeven begonnen gister morgen om hall tien plaatselijke tijd met een Syrische beschieting van een Israëlische voorpost op een heuvel bij de weg naar Gadot. In de loop van de mor gen versameiden tlch in het gebied dat ieder uit de bijbel kent. Galilea, sterke Israëlische infanterie- en pantsereenhe den, die reeds de sporen van eerdere slagen droegen. In de loop van de mor gen brak vervolgens een regelmatig ge vecht uit dat vijf uur duurde. Israëlische troepen hielden zich daarbij gereed om het Syrische gebied binnen ie vallen, met raketten voor gronddoelen, Syrische batterijen op de heuvels over de grens, van waaruit een regen van granaten neergedaalde op kibboetzim bij de grens ten noorden en ten zuiden van het meer van Tiberias. Sovjetmortieren Het gevecht barstte in volie hevigheid los nadat de Syrische mortieren van Russische makelij in de vroege morgen geruime tijd hadden gezwegen langs de 100 km lange grens. In de kibboet zim waren de kinderen In schuilkelders ondergebracht, terwijl hun hulzen de een na de ander in puin werden gescho ten door de Syrische granaten en raket ten. De nederzettingen zijn goed zicht baar van de hoge Syrische oever van het meer van Tiberias, te Gadot. een klb- boetz bij de grens die al vier dagen lang door Syrië is bestookt werden de zorgvuldig aangelegde tuinen door de granaten verwoest. Korenvelden werden in brand geschoten. Bezwete Israëlische artilleristen en tankbemanningen schoten de ebe gra naat na de anddere af op de Syrische stellingen, die in een lange lijn ten oos ten van Mlsjmar Hardarden en Rfar Ha- nassi ten noorden van het meer van Ti berias liggen. Syrische batterijen aan de Jordaan tegenover RoeJ Pinna en Al- magor trachtten de gecamoufleerde Is- raëllche batterijen uit te schakelen. Na twee uur gaven ze. het op en verlegden zc hun vuur naar de weg tussen Tiberias aan het meer en Rosh Pinna. De weg is een belangrijke aanvoerweg voor het grensgebied. Israëlische infanterie trachtte inmid dels de sterkte van de vijand te proeven met korte uitvallen vanuit de kale heu- DOORWERTII (AJf J».). l)« stro- pery, vooral met auto's, neemt In som mige streken van ons land ongekende vormen aan. Het korps particuliere Jachtopzieners kan niet overal effectieve controle uitoefenen en Is ook niet uit gerust voor het toezicht op de massa- recreatie. Drastische uitbreiding van het detachement veldpolitie Is dringend Dit zei de voorzitter van do konlnkiyko veis langs het dul van de Jordaan. Syrische kanonnen boven het zuidelijk uiteinde van het meer richtten hun sal vo's op de Kibboetzim Tel Kazir en Ma 'Agan, maar zwegen na een Israëli sche luchtaanval in het begin van de middag. In Tiberias keken honderden Israël's naar het artillerieduel van de daken van hun hulzen. Nederlandse Jagersvereniging, mr. J. O. Thate (burgemeester van Gorasel) van morgen op een in kasteel Doorwerth gehouden vergadering van de Jagers- vereniging. Hy vroeg voorts aandacht voor het feit, dat het noodzakelijk la één front te maken tegen de bedreiging van de ongereptheid der natuur. Vrywel nie mand zal de ontwikkeling op maatschap pelijk, planologisch en cultuurtechnisch gebied willen tegenhouden, maar de wijze waarop een en ander wordt uit gevoerd, ls vaak aan kritiek onderwor pen, omdat het doel vaak ook zonder schade aan de natuur zou kunnen wor den bereikt. Veel van wat nu verloren gaat, zou kunnen worden behouden als de deskundigen op het gebied van de natuurbescherming en Jacht tydlg zou den worden geraadpleegd, aldus mr. TTiata.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5