Nu al bijna 10 miljoen gulden voor ISRAEL O^OC JORDANIË IS VERVULD VAN TROTS EN DROEFHEID" In Amsterdam komen de draden van alle steunarties bij elkaar Twee artsen per KLM naar Israël Israels geheime wapen:charme r Hervormden en katholieken in één kerk Israël nam V.S.-schip onder vuur Kard. Alfrink naar Lourdes Zullen we verklaren dat V.S. en Engeland met Israël meedoen? Gesprek van Nasser met Hoessein opgevangen Martel bende veroordeeld VRIJDAG 9 JUNI 1967 DE LEIDSE COURANT ■in (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Johan nes Vermeerstraat, achter het Rijksmuseum in Amsterdam vertoont in rustiger tijden een bijna Haags karakter: grote, wat stugge huizen, weinig verkeer, bumper aan bumper geparkeerd koetswerk. Huis nummer 22 verschilde weinig van de omgeving, of het moest zijn door het grote aantal naamborden van joodse in stellingen en organisaties. Sinds maandag echter is dit huis een centrum van activi teit Voor de deur staan groepjes merendeel jonge mensen. Som migen beluisteren, via transistors alle informatie die de Neder landse zenders over de strijd in Israël verstrekken. Binnen krijgt men de indruk dat het constant spitsuur is: er wordt met map pen gesjouwd, telefoons staan meer dan roodgloeiend, stapels papieren hebben bij gebrek aan bergruimte maar een plaatsje op de grond gekregen, men schrijft, overlegt of telefoneert. En bij dat alles is er nog het komen en gaan van mensen die bij de mas sale pro-Israëlactie zijn betrok ken of zich voor dit land per soonlek willen inzetten. Er heerst een duidelijke spanning, maar een blijde spanning. Niemand is geïrriteerd jachtig of bruusk ge haast, men is duidelijk verheugd iets voor Israël te kunnen doen. Op de eerste etage, een spaar zaam gemeubileerd vertrek, waar een kolossale landkaart van Israël een dominerende plaats zegt deze nacht maar 2 uur te hebben geslapen. „We komen er anders niet doorheen". Van de ruim 2000 aanmeldingen zijn er 400 nu zover afgehandeld dat de mensen onmiddellijk kunnen wor den uitgezonden. Er zijn artsen by, verpleegsters en verplegers, technici, ingenieurs, maar ook boekhouders, grafici en ambte naren. Allen ln de leeftyd van 1835 jaar. „We hebben wel een grens moeten instellen", zegt de jongeman, „de toeloop was an- vliegtuig naar Israël Avonturiers kan het comité Joodse Jeugd niet gebruiken. Het is tenslotte geen vakantiereisje Daarom is er de strenge psychi sche en medische keuring, waar bij de lichamelijke en geestelijke kneusjes door de mand vallen. „We zyn niet alleen verantwoor- deiyk voor de mensen die we hier uitzenden, maar ook voor Israël, dat alleen belang heeft bij werkelijk góéde krachten". „Wat valt er te doen voor een elkaar. Een drietal boekhouders door een groot bedrijf aan de C.I.A. uitgeleend hun salaris wordt gewoon doorbetaald is druk in de weer met giro-over- schryvingen, collecteopbrengsten en toegezegde giften te registre- Ondergronds en bovengronds Na de spontane start van de hulpverlening aan Israël kreeg de heer Palache hulp van de directeur van het Joods Natio- ,Dit is zo ontroerend, dat je er bijna van zou gaan huilen" inneemt: het (geïmproviseerde) hoofdkwartier van het coördi nerend comité „Joodse Jeugd". Hier worden de aanvragen be handeld van degenen die Israël persoonlijk willen gaan helpen. Wat wankele tafeltjes zijn be dolven onder mappen: dossiers met gegevens over de vrtjwllli- gers die na een strenge medische en psychische keuring naar het kleine land aan de Middellandse Zee zullen worden uitgezonden. Een nog jonge man, de leider van al deze activiteit („Liever geen naam, we werken hier allemaal even hard voor hetzelfde ideaal" ders helemaal niet te verwerken geweest". Alleen voor die artsen, vertelt hy, wordt een uitzonde ring gemaakt, die zijn het hardst Het is inmiddels nodig gebleken de stroom aanmeldingen voor uitzending naar Israël in te dam men. Alleen artsen, verpleegsters en verder medisch personeel worden op het adres in de Johannes Vermeerstraat nog ge accepteerd. Een moeilijkheid is namelijk ook het vervoer naar Tel Aviv. In Parijs wachten momenteel veertig vrywilligers en vrijwilligsters nog op oen journalist die zich voor uitzen ding aanmeldt?" Waarschijnlijk zou hy moeten gaan helpen bij het binnenhalen van de oogst Een verdieping hoger, waar het iets „rustiger" is, zetelt de heer Palache. directeur van de C.I.A. (Nee, niet wat u denkt, maar van de Collectieve Israël Actie"). Hij is de man die de formidabele stroom van de Nederlandse (financiële) hulpverlening moet kanaliseren. Hij heeft de zaak nog in handen „maar vraag me niet hoeveel moeite me dat kost". Momenteel is er een bedrag van ongeveer tien miljoen gulden by naai Fonds, de heer De Vries, die in hetzelfde huis onderdak heeft. Hij neemt de CIA-directeur veel werk uit handen. „Als we het eenvoudig houden", zegt de heer De Vries, „werkt het Joods Nationaal Fonds onder de grond en de Collectieve Israël Actie er boven". „Ondergronds" werk: het plan ten van 133.600 bomen in de jon ge joodse staat, het steenvry maken van de woestijngrond, wegen aanleggen, irrigatiewer- ken uitvoeren. Bovengronds CIA- werk: sociale hulp aan Israël en hulp aan emigranten. Op de vraag waarvoor het geld dat in Nederland is byeeu- gebracht gebruikt wordt, ant woordt de heer De Vries: „Alles wat onze centra over de gehele wereld binnenkrygen, gaat de Israëlische regering. Het zal worden gebruikt voor het econo misch herstel van het land en voor de sociale hulpverlening. Deze oorlog heeft de economie van Israël met één klap jaren achterop gebracht. Herstel zal tijd cn zeer veel geld kosten". Heeft Israël daarvoor alléén geld nodig? „Nee, zoals u weet zyn we al jarenlang bezig het land door* bevloellng vruchtbaar te maken, de woestijn te veroveren op zand en rotsen. We zullen het klaarspelen, vooral omdat ieder een, maar dan ook iedereen hier aan meewerkt. Als we rustig en zonder dreigingen konden leven, niet zo'n immens kapitaal móés ten besteden aan onze defensie, zou het allemaal veel sneller kunnen gaan. zouden we onze mensen sociaal èn economisch binnen niet al te lange tijd een stuk hoger kunnen brengen". De heer Palache: „Nederland staat in deze dagen pal naast Israël. Dit is zo groots, zo ont roerend, dat je er byna van zou gaan hullen". SCHIPHOL ANP i Het KLM-vlieg- tuig dat, op weg via Wenen en Athene ir Teheran, vanavond zal trachten i tussenlanding op het vliegveld van Tel Aviv te maken, is vanochtend met 1 passagiers aan boord, onder wie 37 tor Tel Aviv. van Schiphol vertrokken. Onder hen bevonden zich twee Neder landse artsen die gedurende enkele maanden als vrijwilliger in Israël me dische bijstand zullen verlenen: dr_ Ph. J. H. Lamaker (37)). bijna 2'A jaar als plastisch-chlrurg werkzaam in het Prin ses Beatrixziekenoord en het Weesper- pleinziëkenhuis te Amsterdam en de 34- jarige anesthesist dr. K. H. Dijk, onge- r 3 jaar verbonden aan het Gronings academisch ziekenhuis. ADVERTENTIE BESCHERMT BRUINT Pigma-^É® derm*3 Rol van meisjes geïnspireerd op bijbelse heldinnen TEL AVIV (AP) De Israëlische vrouweiyke soldaten bevinden zich bij de stryd ln het MIdden-Oosten onmiddellijk achter de frontlinie. Zelfs in de woestijn doen ze nog moeite er op elk ogenblik zo charmant mogeiyk uit vte zien. noemen ze ohen, dat wil zeggen charme", verklaarde kolonel Stella Levi, de commandante van het vrouwenkorps. De meisjes hebben een onschatbare bij drage geleverd aan de blitz in Slnaï en de verovering van Jordanië ten westen van de Jordaan. Ze werken als secreta resse, verpleegster, telefoniste of bij de radioverbindingen. Ze zijn ook verbinden aan de gevechtseenheden, maar alleen als hulptroepen. De Israëlische chenmeisjes zijn nu in Sjarm el Sjeikh en in Jericho. De mees- en zijn tussen de 18 en 20 jaar oud en vervullen hun 20 maanden dienstplicht. Er zyn echter ook vrouwelijke reservisten tot 34 jaar opgeroepen. Enkele duizen den hebben deze week actieve dienst ge- Moet je dat eens zien, daar gaat ons Echtgenoot aangehouden Vrouw dood door slaapmiddelen AMERSFOORT (ANP) De politie Amersfoort heeft de 47-jarige Amers- foorter W. R. aangehouden in verband net de dood van zijn 46-jarige echtgeno- r De vrouw heeft zondagavond een te rote hoeveelheid slaapmiddelen ingeno men in een poging zichzelf van het leven p benemen. De volgende ochtend bleek ij bewusteloos te zijn. Haar man heeft °en verzuimd een dokter of iemand an- ers te waarschuwen. Dat deed hij pas *n dag later maar toen was het te De man heeft tegenover de politie ver jaard, dat hij zelf heeft geprobeerd ;ijn vrouw te helpen. Om geruchten te 'oorkomen had hij niemand gewaar- ichuwd. Hij wordt van dood door schuld erdacht. Het echtpaar had drie kinde- van respectievelijk zes, negen en zes- ien jaar oud. Beide echtelieden waren enuwpatiënt. In verband daarmee werd oudste zoon in een inrichting opge- '°ed. De twee andere kinderen zijn bij de buren ondergebracht. geheime wapen", grijnsde een zwierige sergeant van de luchtmacht. Met zyn vinger wees hy naar drie chenmeisjes in een buitgemaakte Egyptische jeep die over een startbaan van de basis El Arisj gierde. Oogje dicht Kolonel Levi heeft in een interview verklaard dat haar commandanten geen ogenblik hebben getracht de meisjes er van te weerhouden hun vrouweiyke charme te tonen. In het tydperk van de minirok knypt men een oogje dicht als de vrouwelijke militair haar knie wil laten zien. hoewel, de reglementen op papier nog altijd voorschrijven dat. de rok de knie moet bedekken. „We lopen echter niet slaafs achter Camaby Street aan" verklaarde de kolonel „Van de kleuterleeftijd of wordt het Israëlische meisje bijgebracht dat ze ge- lijkwaardig is aan de man. De rol van de joodse vrouw is geïnspireerd od de heldinnen uit de bijbel, verklaarde kolo nel Levi, niet ip het minst op de profetes en militaire leidster Deborah De kolonel zelf is haar militaire loopbaan begonnen als vrijwilligster ln de ATS. de vrouwen afdeling van het Britse legpr tydens de tweede wereldoorlog. Vierduizend Pa- lestynse meisjes deden als vrijwilligster dienst in de woestijn. Er is nog altijd een handvol van hen als officier verbonden aan de ohen. Elk Israëlisch meisje dat. niet uitdruk kelijk verklaart orthodox-joods te zijn, komt in dienst, vyf weken lang krijgen ze een militaire basisopleiding - exer citie. eerste hulp. turnen en schieten met automatische wapens. Ze komen daarna bij het leger, de marine, de luchtmacht of de para commando's. er zyn zelfs enkele vrij- Eerste m.o.-diploma's godsdienstleraar ■NIJMEGEN (K.N.P.I. Hel Theo- logisch Studiecentrum van de augus- tijnen le Nymegen en Breda levert deze maand zijn eerste officiële afgestudeer den af. In totaal vyftien personen ont vangen de akte MO-A (tweede-graads bevoegdheid), waarmee zij kunnen sol liciteren naar de gesalarieerde functie van godsdienstleraar by het nijverheids- onedrwys, het lager beroepsonderwijs en de laagste klassen van het middelbaar onderwijs. Desgewenst kunnen zy zich nog een tweetal jaren specialiseren om m.o.-b te halen eerste-graadsbevoegd- held) voor het gehele middelbare en voorbereidend hoger onderwys. Momen teel telt het T.S.C. in Nymegen en. de dépendance ln Breda ln totaal ruim 180 cursisten. Sinds het begin ln I960 V» het aantal voortdurend toegenomen. willijsters die geoefend zijn in parachute springen. Na 20 maanden diensttijd blij ven ze ingedeeld by de reserve. Het hu- weiyk brengt hierin geen wijziging. Ze worden pas afgevoerd als ze kinderen krijgen IADVERTENTIE daar blijf je fit bij MAANDAG OFFICIEEL DEN HAAG (KNP) Op muundag 12 juni 'a avonds om 6 uur zal in Hoog vliet het kerkgebouw De Bron in een samenkomst officieel in gebruik worden genomen voor de hervormde en rooms- katholieke eredienst. Dit is de eerste kerk in Nederland, die door een her vormde gemeente en een rooms-katho- lieke parochie gezamenlijk wordt ge bruikt. De Bron werd op 6 juni 1964 door de hervormde gemeente in gebruik geno men. De rooms-katholieke parochie had de beschikking over een noodkerk, ter wijl plannen voor kerkbouw ai in een vergevorderd stadium verkeerden. Toen bleek dat de bouw niet op korte ter mijn was te realiseren, bood de her vormde gemeente haar kerkgebouw aan. Hoewel de besprekingen met kerkelijke instanties aan belde zijden nog niet ge heel waren afgerond, werd in het vaste vertrouwen dat deze hun goedkeuring aan deze belangrijke stap zouden geven, reeds begin april 19<}7 met het houden van r.-k.diensten in De Bron begonnen. TIEN DODEN WASHINGTON (AP) Het Penta- tagon heeft bekend gemaakt dat Israëlitische torpedoboten en ge vechtsvliegtuigen een schip van de Amerikaanse marine hebben be schoten. Het schip voer in de Mid dellandse Zee ten noorden van het schiereiland Sinaï. Tien beman ningsleden werden gedood, hon derd gewond. Twintig van de ge wonden verkeren in levensgevaar. Het schip, de Liberty heeft een be manning van 297 koppen. Het is een researchvaartuig voor tacti sche doeleinden en was uit een Spaanse haven op weg naar twee Amerikaanse torpedoboot jagers die het om vijf uur zou ontmoe- Het licht bewapende schip werd beschoten uit de lucht en getrof fen door een torpedo. Een groep Amerikaanse traaljagers vloog in de richting van 't schip toen 't maar ze werden teruggeroepen toen Tel Aviv verontschuldigingen aanbood. Waarom de Liberty zo dicht onder de kust voer. is ifiet Voordelig saldo voor Zaalberg LEIDEN (ANP) Hoewel het eer ste halfjaar 1966 voor de N.V. Konink lijke Nederlandse fabriek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg en zoon geer bevredigend ontwikkelde, bleef de vraag in het tweede halfjaar ten achter. Daar door is de omzetstijging beperkt geble ven tot 10 pet. De geconsolideerde resul tatenrekening sluit met een voordelig saldo van f 129.675, na afschrijvingen ad f 329.700. De winst wordt afgeboekt op het verlieesaldo dat hierna nog f 180.480 bedraagt. Wedërom wordt geen dividend uitgekeerd. De laatste maal dat Zaalberg een dividend decla reerde, was over 1056 t.w. tien procent. Het voordelig saldo exploitatiereke ning is toegenomen van f 355.333 tot f 418.695. Voor de eerste maal worden in het verslag geconsolideerde cijfers opgenomen, krachtens welke het voor delig saldo toename van f 611.442 tot f 697.030. Over de gang van zaken ln 1967 valt nog niet veel te zeggen aangezien juist het tweede halfjaar zo uiterst belang rijk is. De terughoudendheid van de ko pers heeft echter nog geen wijziging in gunstige zin ondergaan. DEN HAAG (KNP) Zevenhon derd Nederlandse militairen en 30 zieke collega's zijn per extra trein naar Lour des vertrokken, zy nemen deel aan de internationale militaire bedevaart. Het is de tiende maal dat deze bedevaart gehouden wordt. Kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en legerbisschop, gaat ook met deze bedevaart mee. ln tegenstelling tot de meeste andere keren reist kardinaal Alfrink ditmaal niet per trein. Op uit nodiging van de luchtmacht vliegt hij morgen met staatsecretaris Duynstee met een Friendship van de koninklijke luchtmacht naar Lourdes en keert hij zondag met de zelfde gelegenheid terug. De militairen keren woensdagochtend in alle vroegte in ons land terug. De mi litaire bedevaart 1967 heeft tot algeme ne intentie de verantwoordeiykheid der i jonge cnriatenen voor de wereld. Voor het kantoor van de Israëlische lucht vaart maatschappij ,,Kl Al" aan het Rokin in Amsterdam staan veel vrijwilligers en passagiers voor Israël te toachten op vervoer. Behalve Nederlanders bevinden sich ook gestrande buitenlanders onder de tvaehtenden, omdat alleen ,Jll Al" nog op het Midden-Oosten vliegt. Het militaire hoofdkwartier In Tel Aviv heeft gisteravond inlichtingen vrijgegeven, die de vUfhonderd journalstcn ut alle werelddelen, de daar verzameld waren, naar de telefoon deed vliegen. De Israëliërs bleken namelijk In het bezit te zijn van een bandopname van een direct telefoongesprek tussen president Nasser van Egypte en koning Hoessein van Jordanië, gevoerd op dinsdag 6 juni om vtyf uur in de morgen. Uit dit telefoongesprek bleek zonneklaar, dat Rusland geen enkele aan merking kan maken op de Amerikaans-Britse houding inzake de oorlog In het .Midden-Oosten. De bandopname werd tydens een persconlerenMe in Tel Aviv openlijk en met veel trots teruggedraaid. Alle aan wezigen konden vrijelijk luisteren naar liet, geschreeuw van Nasser en nuar de nogal twijfelachtige antwoorden van ko ning Hoessein. Het gesprek verliep ln het Arabisch. Aangezien het een document is van historische waarde (nooit tevoren heelt een geheime dienst het af luisteren van een telefoonlijn tussen twee staatshoofden toegegeven) geef ik hier de volledige vertaling. Telefoondienst Hallo, zyne maje steit klaar. De president komt door - Hallo. Amman, ls zyne majesteit klaar? Hallo, de president ls klaar. „Hoe gaat het met u? Ik hoor uwe majesteit. Uw broeder wil weten of er op a Lie fronten nog steeds gevochten wordt". „Ja". „Zullen we ook de Ver enigde Staten erbij betrekken". „U weet hier alles van". „Zullen we aankondigen, dat de Verenigde Staten met Israël sa menwerken?" - „Hallo. Ik kan u niet verstaan. De verbinding ls zeer slecht. De lyn tussen u en hot paleis vaal de koning ls slecht". Nasser „Hallo, zullen we verklaren- dat Amerika en Engeland Israël helpen of alleen maar Amerika?" Hoessein „Allebei" Nasser „Heeft Engeland vliegtuig- moederschepen Hoessein antwoord niet verstaan- (ADVERTENTIE) ONZE MAN IN ISRAEL PIET SNOEREN AMMAN (AP) ..Iedereen in Jorda nië is vervuld van trots op wat wij heb ben bereikt. De ramp had veel groter kunnen zijn", zo heelt koning Hoessein van het verslagen Jordanië gisteren verklaard. De jonge monarch, ongescho ren en afgemat na drie dagen zonder slaap zei dat zijn land zich strikt hield aan de besluiten van de Veiligheidsraad om het vuren te staken, maar dat Jor danië tot de laatste man sou vechten als de vijand de vijandelijkheden weer zou openen. Hoessein betreurde het dat Jordanië'* vele vrienden in de wereld niet hadden geholpen. „Wij zijn en dat is bijna on nodig te zeggen teleurgesteld dat on» land, dat naar wij meenden de syn> Hoessein in zijn vele vrienden teleurgesteld pathie genoot van velen, dat ons land sat altijd als dapper is erkend nu alleen gelaten ls door onze vele vrienden, door hen die zo lang voor gerechtigheid en recht pal hebben geBtaan". Jordanië-Is aangericht, heel gering. „Ie dereen streed met vastberadenheid om eervol te leven en heldhaftig te sterven. Bijna iedereen, elke formatie van de in fanterie cn van de pantsertroepen maak te geschiedenis. Jordanië heeft geschie denis geschreven, een prachtig hoofdstuk wsarop dit land en alle landen ter we reld trots kunnen zijn". Onze verliezen zijn enorm geweest, maar wij zijn er trots op dat wij eervol hebben gestreden. Wij zijn trots op onze mannen en op het feit, dat wij ondanks ongelijke kansen als mannen pal hebben gestaan, niet alleen aan dc frontlinie, maar ook in onze huizen", aldus koning Hoessein onder het felle schijnsel van de t.v.lumpen. Het leek ot zijn ogen met tranen waren gevuld. Nasser „In orde Koning Hoessein zal de verklaring afleggen en ik zal de verklaring afleggen". „Dunk u". „Houd moed" .Ja". „Hallo. Goede morgen, broeder. Trek je er niets van aan. houd moed" ..Ja. ik versta u" „Meneer de president, als u iets op uw hart heett nu of ocAt Nasser „We vechten uit alle macht en de hele nucht door hebben we gevech ten gevoerd aan alle fronten en als er in het begin iets misgegaan ls, doet het er niet toe, wy zullen desondanks over winnen. God is met ons". Nasber „Zal de koninklijke hoogheid een verklaring afleggen omtrent de In menging van de Amerikanen en Engel - sen in de oorlog? (antwoord niet dui delijk) Nasser „Verdomme, ik zeg dat ik een verklaring uf ml leggen en dut u een verklaring af zal leggen en wy zul len ervoor zorgen dot Syrië de verkla ring af zal leggen, dut Amerikaanse en Britse vliegtuigen vanaf vliegtulgmoeder schepen tegen ons opereren WIJ zullen de verklaring afleggen, wij zullen de zaak er door drukken en wij zullen zor gen dat iedereen het begrijpt" Hoessein „Goed In orde" Nasser - „Stemt u hier mee in. ko- nlnkiyke hoogheid?" (antwoord niet duideiyk) Nasser „Duizend maal dunk. Geef de moed niet op. Wij staan voor honderd procent achter u en wy vliegen vandaag met vliegtuigen over Israël. On» vlieg tuigen bombarderen de luchthavens van Lsruël sinds deze morgeh" Hoessein - „Duizend maal donk. Het ga je goed". LONDEN (AP) In landen zijn do derdag vier mannen veroordeeld tot g vungenlsstruffrn van acht tot 25 ju. wegen* hun aunderl In het werk van bende die zakenlieden „beachermlni verkocht en mensen miahandelde d De rechter noemde de 35-jarige Char les Richardson een „schandaal voor de maatschappij". Hij kreeg 25 jaar. Zijn dertigjarige broer Edward kreeg tien Jaar. De zaak van een vijfde verdach te werd aangehouden, omdat de jury niet tot overeenstemming kon komen over de twee hem ten laste gelegde pun ten. Richardson werd schuldig bevonden aan het veroorzaken van ernstige licha melijke mishandeling van een aantal slachtoffers. In getuigenverklaringen is meegedeeld dat er onder meer met stroom gemarteld werd. Verder werden ze afgeranseld en werden hen tanden uit getrokken. De politie heeft meegedeeld dat de bende drie jaar lanf heeft geopereerd in het oosten van Londen, voordat een kleine zakenman naar de politie ging. Hij had toen een schedelbreuk cn een aantal gebroken ribben opgelopen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7