BALANS LE BOURGET anderhalf miljard europese luchtvaartindustrie baart amerika zorgen west-duitsland op de wip DE LEIDSE COURANT PARIJS De Partyse 27ste lucht en ruimtevanrttentoonstelllng op Lr Bourget gaat de geschiedenis in als de „show der superlatieven", liet is de grootste tentoonstelling van het soort die ooit ter wereld is gehouden. Alleen al de Russi sche ruimtevaartinzending vormt de meest uitgebreide verzameling satellieten die ooit ergens bijeen is geweest. Daar was het grootste vliegtuig ter wereld en het snelste. Le Bourget toonde 's werelds eerste supersone verkeersvliegtuig, voorts 's werelds eerste vliegtuig met in de vlucht beweegbare vleugcis en Nederlands eerste straaJverkeers- vllegtulg. De Frans-Britse supersone atraalreus „Concorde" is het klapstuk van de luChtvaartsalon op Le Bour get. Dit model op ware grootte heeft alles wat de echte Concorde ook zal hebben, op sier Snecma- jelieol metalen model heeft 2,5 miljoen gulden gekost. Bristol-Siddely mot oren Met de VTOL) iintwikkeling van verticaal opstijgende en landende straalvliegtuigen heeft men weinig geluk. Het meest succesvol zijn hierbij de Britten Hier hun nieuwste VTOL-jager, de Harrier. In de Sovjet hal op I.e Bourget tonen de Russen verzekerdheid getuigende openhartigheid modeller lieten .ils de „Molnya". de ..Lunar" 8 en 10. de „Prei he>t ruimteschip Woatok I en de Venus 3. Achter de science fiction-achtige fagade van priemende raketten, antennesprieten en schotels, su- perstroomlijn, laser, titanium, computers, waanzinnig kloppen de, ritselende en fluitende robot- jes met groen oplichtende ogen en slanke geminirokte en met plasticruimtehelmen getooide meisjes op Le Bourget schuilt een keihard zakelijk gevecht om de groeiende wereldmarkt. Voor het eerst zijn de Amerikanen blijkens de eerste reacties in de Amerikaanse luchtvaartpers, werkelijk bezorgd over de snel groeiende kracht van het Frans- Britse samengaan op het gebied van (fe lucht- en ruimtevaart. Wat vorige week vrijdag begon KEIHARD ZAKELIJK GEVECHT OM GROEIENDE WERELDMARKT als een krachtige Amerikaanse revanche tegen de grote neder laag van 1965 in de prestigeslag tegen de Russische lucht- en ruimtevaartindustrie is in de loop van deze week meer en meer om gebogen tot een offensief tegen het zich aftekenende patroon van geïnternationaliseerde Europese lucht- en ruimtevaartindustrieën. Voorlopig vooral de luchtvaart natuurlijk. De Amerikanen heb ben hun verbazing echter ook uit moeten spreken over de for midabele vorderingen, die vooral de Franse ruimtevaartindustrie in slechts 3 jaar heeft gemaakt. De Amerikanen zijn daarbij in 'n positie waarin zij, almachtig als zij op dit gebied de eerste twintig jaar na de oorlog zijn geweest, veel te verliezen hebben. Euro peanen hebben alleen maar te winnen. Frankrijk, vastberaden op weg om in Europa op heV gebied van de technologie de leidende rol te gaan spelen, pro duceert als het ware aan de lopende band de meest geavan ceerde vliegtuigontwerpen, die in doelmatigheid en vooruitstre vendheid niet voor de Ameri kaanse onderdoen. In Engeland, waar men ondanks de veel besproken brain drain" toch altijd over een geweldig stuk wetenschappeüjk potentieel beschikt, zijn het de financiën die de lucht- en ruimtevaartindustrie wat achterop deden raken. Enge land werd zelfs genoodzaakt in de V.S. vliegtuigen te kopen die het zelf ook had kunnen maken als er geen gebrek aan geld was geweest. De aankoop van F-lll Kapitalistische Sovjdtinetiiode (Van onze luchtvaart- red a eur) PARIJS Voor de tweede keer in successie hebben de Russen in Parys een opvallend grote formatie civiele vliegtuigen en helikop ters neergezet. Op het gebied van de public relations gaan ze zich haast te huiten aan Wes terse kapitalistische methoden. In kleuren- folders worden de kwali teiten van de vliegtuigen breed uitgemeten. Het lijkt er dus op dat zy ook een aandeel op de Wes terse luchtvaartmarkt willen komen opeisen. Het blijft echter de vraag of ze dat lukken zal. Met uitzondering van hun grote helikopters, waar voor ook hier veel be langstelling bestaat, laten ze niets zien dat ;ri- kaanse industrieën niet allang zelf produceren en verkopen. Een andci vraag is wat de positie van Rusland zal zyn in de Amerikaans-Europei concurrentiestrijd. In hoeverre zal ook de Sovjetindustrie zijn in- ••'oed doen -elden op de Europese? Of een b angstigende vraag i de Amerikanen z Russische industrie ee lang op de een of ande manier deel uitmaken van de Europese? 1 de De Frans-Britse Concorde, gezien vanuit het vrachtruim van een ander vliegtuig. en het schrappen van het TSR-2- project zijn duidelijke voorbeel den. Italië en Duitsland beschik ken over met Europese maat staven gemeten vrij omvang rijke luchtvaartindustrieën en Nederland herbergt zelfs een fenomeen. De betrekkelijk kleine Fokker fabrieken behoren nog tot de zeer weinige niet door fusies en dergelijke operaties opgeslokte vliegtuigindustrieën. Voor al deze nationale industrieën vormt geld het belangrijkste probleem. Bun deling van de Europese krachten zal daarom alleen al op financieel gebied geweldige reserves vrij maken. En al zal de -Europese industrie dan waarschijnlijk nooit de Amerikaanse overvleu gelen, ze zal wel kunnen voldoen aan de behoeften van de thuis markt en kunnen concurreren op De grote sensatie vai ■chip. „Het geheim" v een verzameling van de Sovjetinzending is deze reusachtige 24-motorige draagrnket i in de uitzonderlijk krachtige Russische raketten uit de dagen van op zich vry lichte raketmotoren, het „bosje wortelen". wat sinds de tweede wereldoorlog de „traditionele Amerikaanse" markt wordt genoemd elders in de wereld. Dit is het wat de Amerikanen vrezen. Meer nog dan sommige Europese instanties zelf, houden zij rekening met de opkomst van een krachtige internationale Europese luchtvaartindustrie. Terwijl men in Europa nu eigen lijk nog slechts incidenteel en om redenen van opportuniteit tot in ternationale samenwerking over gaat, zien de Amerikanen met hun door rijke ervaring in eigen land scherp geworden kijk op deze tak van business de Euro pese lucht- en ruimtevaartindus trieën op betrekkelijk korte ter mijn integreren. Zij wijzen daar bij op de absolute noodzaak daar toe. Economische en technolo gische overwegingen zullen het nog vóór 1970 winnen van de nu nog al te vaak gekoesterde ge voelens voor nationaal prestige. De strijd tussen Amerikanen en Europeanen spitst zich toe op West-Duitsland. Dit 'land is na melijk de belangrijkste deur waarlangs de Amerikaanse indus trie Europa kan binnenglippen. West-Duitsland zelf steunt ten volle op Amerika. Frankrijk en Engeland doen dat in mindere mate ook. maar houden daarbij zelf zoveel mogelijk de Ameri kaanse boot af. Duitsland is thans betrokken bij enkele Euro pese projecten van betekenis en wel met Nederland, Frankrijk en Engeland. Maar het verkeert nog volop in de Amerikaanse invloedssfeer. Het gevecht tussen de Amerikanen enerzijds om West-Duitsland onder hun hoede te houden en de Frans-Britse combinatie anderzijds met het doel West-Duitsland te „europea niseren" zal de komende jaren domineren in de geweldige wor steling om een zo groot mogelijk aandeel in de groeiende lucht vaartmarkt. De eerste salvo's in dit gevecht werden deze week in Parijs afgevuurd. heer Dekkers. „Ik ga ervan uit. dat een huis schoon als de vrouw proper is. Je kunt een huisvrouw een afwasma chine geven, een stofzuiger, een boen- machine. een vuilvernietiger enz., maar als zij zelf niet netjes, is. dan vervuilt toch het huis. Deze lijn trek ik door in mijn bedrijf. Na ervaring opgedaan te hebben in het voor schoonmaken van gebouwen in heel Nederland rdt Iden besteed, dal ierhalf procent omen. Volgens d ut raai Bureau 'roeg in 196S t •rkei ergati ïdat imi digen sellatten. dat in Nederland ruim een miljard wordt uitgegeven aan het schoonmaakonderhoud, maar dat zijn de voorzichtigste ramingen. Andere deskundigen houden het zelfs op ruim anderhalf miljard. Persoonlijk geloof ik. dat een raming van anderhalf mil jard de zaak nog het meest benadert". Vldiis de heer B. E. J. Dekkers, presi dent-directeur en eigenaar van het grootste particuliere schoonmaak bedrijf in Europa, de American Buil dings Cleaning, afgekort het A.B.C.- sehoonmaakhedrijf in Breda. schoonmaakbedrijf in binnen- en bui tenland, startte de heer Dekkers zes tien jaar geleden zelf met een bedrijf. Vier mensen nam hij in dienst. Zijn bedrijf groeide zo snel, dat de organi satoren van de wereldtentoonstelling Expo '58 te Brussel besloten het Bre dase ABC-schoonmaakbedrijf aan te zoeken om tweemaal per maand gedu rende de tijd van de tentoonstelling zeven maanden lang) vier miljoen vierkante meter glas te wassen. Daar legde de zakenman Dekkers vele relaties. Zijn bedrijf groeide uit van een gewestelijk naar een lan- delijk bedrijf. Het kon zich toeleggen op het schoonhouden van vliegbasis, kazernes en legerkampen. De hoofdge bouwen van de N.S. in Utrecht, bij kantoren en stations over geheel Ne derland verspreid, gebouwen van de P.T.T. en belastingen, praktisch alle grote fabrieken van Breda en ver daar buiten zijn thans aan de schoonmaak- zorgeti van ABC toevertrouwd. Die werkzaamheden laat de heer Dekkers door 4.000 schoonmakers en schoon maaksters uitvoeren, van wie zon veertig procent full-time in vaste dienst is Daarnaast heeft hij nog 2.500 man in dienst van zo'n 200 onderaan- Er is een revolutie gaande in de schoon- maakwereld. In Nederland bestaat een grote kartel: de Nederlandse Vereni ging van Werkgevers in het Schoon maakbedrijf. Daarin zijn 35 onderne mingen verenigd, die een gezamenlijk aandeel in het omzetpakket hebben van zestig procent. Dit kartel kent prijsafspraken in die zin. dat als een lid een object schoon wil maken, dat al door een ander lid wordt schoonge- houden, eerst een prijsberekening moet worden voorgelegd aan een neutrale deskundige van de vereniging. Meent deze dat de nieuwe (concur rerende) offerte ontoelaatbaar is. dan behoudt de oude kandidaat zijn schoon- maakobject. De heer Dekkers uit Breda is geen lid van dit kartel. „Ik mag toch wel als zelfstandig ondernemer mijn eigen prezen calculeren?" merkt hij op Intussen is het een feit dat het C.A.O.- loon van een schoonmaakster in tien jaar enorm gestegen is en nu. inclusief sociale lasten, neerkomt op ongeveer vier gulden per uur. Toen ik begon betaalde Ik 42 cent per uur. Met ma terialen, machines, overhead en onder nemingswinst komt een arbeidsuur nu op ongeveer vijf gulden. De lonen stijgen en de concurrentie doet de prijzen zakken. Hierdoor dreigt een onhoudbare situatie te ontstaan. De C.A.O.'s van nu kan de maatschap pij binnenkort niet meer opbrengen Als een particulier een werkster bij een schoonmaakbedrijf zou bestellen, zou h|j ongeveer 225.- tot 250.— per week moeten neertellen. Voorop wil ik stellen, dat ik er vierkant voor ben dat iedereen goed kan leven. Gelukkig. Ik waardeer arbeid, eik soort van arbeid. Maar van onnodige overwaardering, die hier en daar door de C.A.O.'s in de hand wordt gewerkt, wil ik niets weten. Ik ben er niets mee gebaat als ik het volgend jaar maar een paar ton aap loon kan uitbetalen, terwijl dat nu in de miljoenen loopt. Ik wil die miljoenen blijven uitbetalen, ook ter wille van mijn medewerkers en -werksters, aldus de heer Dekkers. Inderdaad, miljoenen! Nemen we drie grote bedrijven in Nederland, die de schoonmaakwerkzaamheden in eigen beheer uitvoeren: Philips te Eindhoven, de Hoogovens in IJmuiden en de K.L.M. Aan hun eigen schoonmaak diensten geven deze drie concerns per jaar 12.5 miljoen gulden uit. Zij doen dat in eigen beheer, omdat zij dan zeker weten, dat het schoonmaken gebeurt overeenkomstig de wensen die ieder bedrijf heeft. Hierover zegt de heer Dekkers: „Wij trachten uiteraard ook tege moet te komen aan alle specifieke eisen en verlangens die een bedrijf nu eenmaal kan hebben. De ontwikkeling houden we natuurlijk bij En we zijn dubbel op ons qui vlve, omdat een moordende concurrentie strijd in het vooruitzicht ligt. En zelfs met die wetenschap in het vooruit- •icht blijf ik het volmaakt oneens met de ook wel gehoorde stelling, dat een vrouw irrationeel zou werken. Ik ben zelfs gelukkig met haar persoonlijke liefhebberijen in het schoonmaken". En onze zegsman besluit „Twee jaar geleden hadden we 1100 man te kort. Nu hebben we landelijk een wachtlijst van 2000 namen van men sen die graag part-time bij ons willen komen werken. Het schoonmaakbedrijf is een vrtj beroep. Toch ben ik aan alle moge lijke voorschriften gebonden. Ik heb daar beslist gevoel voor. En ik ben bereid mijn aandeel bij te dragen ln het welvaartspakket, dat een verzor ging wil van de wieg tot aan het graf. Maar laten we alsjeblieft oppassen, dat het door alle mogelijke maatrege len geen verzorging wordt van de wieg tot direct in het graf

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6