m Kunstmatig eiwit als voedsel PARUS DEFINITIEVE AANVAL TEGEN DE HONGER PARKEERSCHIJVEN ra *a*M WORDEN VERZET OPBRENGSTEN ZOALS ALTIJD VOOR DE STAAT ilk Üfrfirrrr-k-r.-^ Tfci It -u !!W. i L l:h Ir I'" In veel landen v:s zal one een belangrijk middel blijken in de strijd tegen de honger. (Van een onzer redacteuren Een ldein deel van de wereld in onze dagen leeft in welvaart. Maar het gros van de mensheid leidt nog steeds een onwaardig bestaan, vol ziekte en honger. Ondanks massale voedselover- schotten in moderne landbouw- landen, ondanks goede wil en een wereldomspannende hulporgani satie is men nog steeds niet in staat de honger doelmatig te bestrijden. Maar de jongste ont wikkelingen van scheikunde en biologie wekken de hoop dat het binnen enkele jaren mogelijk zal zijn om eindelijk allerwegen met succes voor een redelijke voedsel voorziening te strijden. Er rijn namelijk de laatse jaren in universiteitslaboratoria ontdekkingen gedaan en tot uitwerking gebracht, die op zeer korte termijn een defini tieve aanval op de wereldplaag der ondervoeding mogelijk maken. Het zijn ontdekkingen, die liggen op het terrein der ingewikkelde stoffen, die behoren tot de groep der eiwitten, een familie waarvan het ons zo vertrouwde wit van een kippeëi ook lid is en naam- geefster zelfs. Chemische benamingen als proteïne, lysine, tryptophaan en aminozuren zeggen leken in de scheikunde en bio logie niets. Maar al deze vreemde na men duiden op bepaalde eiwitstoffen of groepen van stoffen, die voor de op bouw en het onderhoud van het lichaam van mens en dier noodzake lijk zijn. Zij behoren tot de belangrijk ste bestanddelen van ons dagelijks voedsel. Helaas zijn zij vrij kostbaar, omdat zij niet al te rijkelijk voorkomen in de natuur. Granen, van welke soort ook, bevatten bijvoorbeeld slechts een zeer gering eiwitgehalte, terwijl zij toch in heel veel landen vrijwel het enige voedsel vormen. VERDUBBELD Nu heeft de wetenschap een paar sen sationele mogelijkheden ontdekt om de eiwitten algemener verkrijgbaar te maken, ter verbetering van de kwali teit van het voedsel. Men is er name lijk in geslaagd om het eiwitgehalte van graanvruchten te vergroten, soms zelfs te verdubbelen, en men kan ook kunstmatig in gjrote hoeveelheden op lonende wijze eiwitten fabriceren, met De Purdue-universiteit in Lafayette (Indiana) in de Verenigde Staten is er door hardnekkige kruisingsproeven in geslaagd om het eiwitgehalte van di- Sensationele vondsten in laboratoria verse maissoorten te verhogen. De toe name van het lysinepercentage beliep van 69 tot 100 procent en de verhoging van het percentage tryptophaan be droeg tweederde. De Verenigde Sta ten verbouwen de helft van alle maïs die er op de wereld geproduceerd wordt. Door deze ontdekking wordt het eiwit gehalte van deze graansoort gelijk aan die van melk. Voor de menselijke voe ding is dit een enorme vooruitgang, met name voor die landen waar maïs een voornaam voedingsmiddel is. Maar ook daar, waar maïs hoofdzake lijk voor het mesten van vee dient, is dit een sensationeel succes: proeven hebben bewezen dat vee met deze ver edelde maïs gevoerd driemaal sneller Onmiddellijk na deze triomf op het gebied van de teelt van maïs is men overgegaan tot de toepassing op ande re graansoorten, speciaal op die wel ke in de onderontwikkelde landen ge bruikt worden, zoals sojabonen. die in een groot deel van Azië het hoofd- voedsel vormen, en de sorghum, een bepaalde soort gerst, waar ruim twee honderd miljoen mensen in primitieve landbouwlanden van trachten te leven. De Purdue-universiteit heeft een mon stercollectie van 5000 soorten sorghum verzameld en aan proeven ter verede ling onderworpen. Men is optimis tisch en verwacht over vijf jaren praktische resultaten. Men zendt mo menteel vanuit de Verenigde Staten eiwitveredelde zaden naar alle moge lijke landen ter wereld, zowel naar een moderne landbouwstaat als de Sovjet-Unie. als naar India. Egypte. Nepal en Peru. Het is thans mogelijk om lysine op goedkope wijze massaal te fabriceren. Onder andere zullen onze staatsmij nen dit gaan doen, De fabriek is thans in aanbouw in Zuid-Limburg. Men hoopt drie miljoen kilo per jaar te produceren. Onder meer kan men de ze kunstmatige eiwitsoort door het meel mengen, waardoor de voedings waarde enorm toeneemt. Met eenzelf- de graanproduktie zal men daardoor veel meer mensen kunnen voeden. Op deze wijze kan men vooral in jaren van graanschaarste de voedselvoorzie ning veilig stellen. Ook in onze tijd is schaarste aan graan mogelijk: enkele jaren geleden waren er in Canada Australië en Amerika enorme over schotten. maar thans zijn er vrijwel geen voorraden meer nu de grote le veranties aan de hongerlanden, en aan China en Rusland. MEER MOGELIJKHEDEN kweken, die bijzonder eiwitrijk zijn Samenvattend mag men dus met vrij grote zekerheid zeggen dat binnen af zienbare tijd de mens dank zij deze ontdekkingen op het gebied der eiwit ten in staat zal zijn de honger op doel treffende wijze te bestrijden, waar ook ter wereld. Vooropgesteld natuurlijk, dat er vrede zal heersen. ZATERDAG 3 JUNI 1««T nog gekant tegen parkeermeters (Va i Lucas Klnjn PARIJS Parijs heeft nog geen parkeermeters. Alleen maar een blau we zone. waar anderhalf uur vrij mag worden geparkeerd. In de blau we zone moeten we zelf de parkeer- schijf achter de voorruit zetten, die regelmatig door agenten en hulp agenten wordt gecontroleerd. Met de schijf wordt door de meeste auto mobilisten de hand gelicht. Als de anderhalf uur om zijn, verzetten wij de schijf, na eerst naar alle kanten te hebben gekeken of er geen agent in de buurt staat. Op te lang parke ren in de blauwe zone staat een boe te van tien frank. Wie gesnapt wordt bij het verzetten van de schijf krijgt hel dubbele. Staat een wagen het verkeer in de weg, dan wordt hij door de prefectuur van politie weg gesleept. Tegen betaling van 50 frank boete kan de eigenaar hem terug- Al lang is er sprake van om de schijf te vervangen door vaste parkeerme ters. De Parijse gemeenteraad heeft zulk een voorstel al eenmaal ui I960 verworpen, maar de Parijse prefect wil zijn voorstel doordrijven, ondanks alle protesten van de federatie van automobielclubs in Frankrijk. Parkeer meters bestaan al op het Parijse vlieg veld Le Bourget, in Montpellier (350 in totaal, 20 centimes voor iedere 20 minuten, na een uur parkeren het dub bele) en in Straatsburg (waar de auto mobielclub van de Elzas de stad des wegen een proces heeft aangedaan). De steden Nice en Grenoble overwe gen eveneens parkeermeters in te voeren, maar willen de kat uit de boom kijken en afwachten, hoe het proces in Straatsburg afloopt De automobielclubs staan op het stand punt, dat de straat vrij moet zijn om te parkeren: De prefect van Parijs wil dat recht niet betwisten, maar komt met het redelijke argument aandragen, dat bij vrij parkeren de stad dicht raakt. Ieder jaar komen er in het Sei- nedepartement (Groot-Parijs) 100.000 autobobielen bij, die ergens moeten blijven. Men zal het volgens de pre fect moeten zoeken in de hoogte of de diepte. Maar ondergrondse garages zijn duur en daar vraagt men zulke hoge prijzen, dat alleen maar de man met veel geld de huur betalen kan, nauwe lijks zijn ondergrondse garages afge bouwd of zij zijn al vol. De grote be drijven nemen een abonnement voor een jaar en schrijven de kosten af op de zaak. De prefect wil de automobi listen dwingen hun wagens zoveel mo gelijk thuis te laten en gebruik te ma ken van de openbare transportmidde len. Hij heeft laten uitrekenen, dat een auto gemiddeld een uur per dag in Parijs rijdt en 23 uur geparkeerd staat. TIJD EN GELD Zoeken naar een plaats, /.egt de pre fect. kost tijd en geld: Iedere minuut zoeken naar een parkeerplaats ver hoogt het verkeer met zes procent, liet weggegooide geld aan benzine en slijta ge kan men evengoed in de parkeer- stoppen. De automobilisten zul len dat parkeren op straat een ..dienst" is van de overheid, waarvoor moet worden betaald, zoals men betaalt voor gas en elektriciteit. Voor de prefect is gra tis op straat parkeren een oneerlijke concurrentie voor particuliere onderne mingen. die dure garages boven of on der de grond hebben laten bouwen. Ko- men Ier parkeermeters. dan behoeven de wagens niet meer bumper aan bum per te staan en komt ruimte vrij voor de bestelwugens. Laatste argument van de prefect: een parkeermeter brengt zijn geld op. De ontvangst per meter per jaar bedraagt 1100 frank, zodat de winst kan worden besteed voor het bouwen van garages of het aanleggen, buiten Parijs, van grote parkeerruimten, waar voorstadbewo ners hun wagen kunnen laten staan. De prefect verwijst naar voorbeelden in de praktijk. In Londen staan in het centrum van de stad 10.000 parkeer meters. Een jaar na de plaatsing nam de snelheid van het verkeer met tien procent toe. Het gemeentebestuur nog altfld volgens de Pardee prefect past in Londen de tarlevrn van dc parkeermeters voortdurend bij 't aantal automobielen aan. zodat vijftien pro cent van de plaatsen bij parkeerme ters onbeeet blijft. Ook aan argumenten tegen de parkeer meters ontbreekt het niet. Volgens de federatie van automobielclubs gaat een vergelijking met het buitenland niet op. In Frankrijk steekt de staat het grootste deel van wat de au tomobilisten aan lasten moeten opbren gen in zijn ruk, terwijl andere landen van de inkomsten autoroutes maken. Het jaarlijkse vignet dat op het per soonsbewijs van de auto moet worden geplakt op de „carte grise" was oor spronkelijk bestemd voor hulp san de ouden van dagen. Maar van de op brengst krijgt het „solidariteitsfonds" niets en de staat pikt alles in. Ieder# nieuwe belasting op automobielen maakt de automobilisten in Frankrijk kopschuw en Uitermate wantrouwend. Voorbeelden zijn ei; genoeg voor dat wontrouwen. Bouwondernemingen zijn verplicht in nieuwe huizenblokken evenveel garages (boxen) te maken als er woningen zijn, maar in de praktijk komt daar niets van terecht. Om over een box te kunnen beschikken moet de bewoner van een appartement om te- beginnen 60 frank op tafel leggen, die hij kwijt is. En dan nog moet hij maar afwachten of er een box vrlj- De federatie van automobielclubs neemt het tenslotte op voor allen, die economisch en sociaal belangrijk werk verrichten, maar wier koopkracht niet voldoende Is om nog eens extra voor parkeren te betalen. Er i i derde voedselvoorziening te verbe ook die hangt samen met fabricage. Men kan namelij heel kunstmatig voedsel ver stoffen. Er is totaal geen s dat dit voedsel minderwa voedingswaarde. Het zal alleen zijn. i Duidelijk ia het verschil te zien tussen het i arken dat met veredelde n gevoederd, en het andere dat gewone ma*s kreeg voortgezet. destijds met de „kunstboter". De voedseldeskundigen hebben nog meer variaties op hun lijstje staan: /ij kunnen ook voedsel maken, dat half natuurlijk en half kunstmatig is Men heeft in de Verenigde Staten al .kunstvlees" samengesteld, dat ..heer- ijk echt" smaakt. Het is een hrouw- -:el of weefsel van minderwaardige vl.v planten, zeewier en algen Het schijnt dat deze compositie tn Ameri ka binnenkort in de handel zal komen voor de helft van de daar geldende vleesprijs. Tenslotte Is men momenteel In staat om door middel van aardgas en ssrd- oüe bepfciüs ató-a» ^^-*1 heeft aangenomen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9