Een nieuw gezicht zonder Soekarno Tientallen vri j willig gaan naar bedreigd Israël INDONESIË: DE LANGE WEG (I) HUIBERS India bezint zich op aanbod genie Russische aanval op Svetlana Godsdienstonderwijs m.o. compleet in de mist Geef (5.- of meer ZATERDAG 3 JUNI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Hot ls al geruime tijd bekend, dat de Duitse automobiel fabriek NSU met 'n nieuwe wagen op de. proppen sou komen. Maar men kreeg het nieuwe model tot nu toe niet te zien. Maar deze week is het geheim dan ein delijk prijsgegeven. De „T 80" mocht gefotografeerd wor den. Het bijzondere aan deze midden klassewagen is de wankelmotor. Dat betekent een pri meur, want liet gaat om de eerste auto ter wereld met een krachtbron voorzien van rondcirkelende cilinders. Zelfs bij 'n snelheid van 180 km per uur is de motor <115 pk) binnen de wagen nauwelijks te horen. De prijs van dit nieuwe model, dat in de herfst of ficieel op de auto salon van Frankfort geïntroduceerd zal wordenzal tussen de elf- en twaalf duizend gulden lig- (Van onze correspondent AMSTERDAM De eeuwenoude sympathie van Nederland voor zyn joodse volks deel ontlaadt zich In deze voor Israël rampspoedige dagen in een golf van actieve hulpvaardigheid. Op het sobere hoofdkwartier van de Zionistenbond aan de Amsterdamse Johannes Vermeerstraat heerst een lijfelijk en telefonisch gedrang van vrijwilligers, die de jonge dwergstaat willen helpen bij zijn strijd tegen de Arabische goliat. Voorzitter H. van Hal in het dagelijks leven arts, maar nu nauwelijks toekomend aan zijn praktijk zegt: „Maandag of dinsdag vertrekt de eerste groep per trein naar Parijs, vanwaar zij met andere vrijwilligers uit Europa per vliegtuig verder reist. Het tijdstip willen we liever geheim houden, want te veel publiciteit lokt avonturiers aan en aan avonturiers hebben wij geen behoefte. We willen ook niemand, die om een of andere reden uit Nederland weg wil. Daarom proberen we het enthousiasme af te zwakken en In te dammen. We willen alleen mensen over houden, die het voor honderd procent hun plicht voelen, op dit moment van beproeving in Israël te zijn." Volgende week eerste twintig De twintig, die volgende week ver trekken (spoedig daarop zal een tweede groep volgen) hebben een contract ge tekend, dat hen verplicht, vier maanden in het bedreigde gebied te blijven. Reis en verblijf worden betaald door het Enropese jeugdcomité in Parijs voor de rest krijgen zij per dagréën kléin zakgeld. De beer Vsjx Hal; „Vefilop. te maken is er momenteel toch niet in Israël. De eerste groep bestaat uitsluitend uit joodse jongens en meisjes merendeels tussen de achttien en vijfentwintig jaar. Dat hebben we gedaan, omdat joden uiter aard het dichtst by het probleem staan (ADVERTENTIE) brengt U een grote sortering in geboorte aankondigingen Vraagt monsterboeken ter Inzage ..»r - ~e luc-ttöïïiftP gcr (Van een onzer verslaggevers)' DEN HAAG De Indiase regering be zint zich thans op het aanbod van Neder land een geniedetachement naar Bihar te sturen Het ministerie van Buiten landse Zaken verwacht, dat het overleg nog enige maanden xal vergen. Het deta chement zal bestaan utl vijftig to hon derd man met inbegrip van administra tieve en verzorgingseenheden. De man nen worden op basis van vrij willigheid voor minstens zes maanden uitgezonden. Staatssecretaris Haex van de Land macht, die de gedachte vorige week in de Tweede Kamer bekendmaakte, heeft de plannen voor het uitzenden van het detachement al gereed. Onmlddeliyk nadat de Indiase regering het aanbod aanvaard zal hebben, begint de oplei ding van de vrijwilligers, die uit ver schillende genieonderdelen gerecru- teerd worden. Het kunnen beroeps- en dienstplichtige militairen zyn, mits zy over voldoende vakkennis beschikken om in Bihar putten te boren en pompen te slaan. De opleiding ln Nederland duurt twee maanden. Intussen zullen enige experts zich In Bihar op de hoogte stellen van de mogeiykheden en de problemen. Dienstplichtigen, die in het detache ment Ingedeeld worden, kunnen tussen- tyds, wanneer hun diensttijd om ls naar huis terugkeren, zy worden dan door anderen afgelost. Het aanbod van de regering om mili tairen voor speciale hulpdiensten be schikbaar te stellen, ls tevens een principebeslissing geweest. Heeft India na deze bijstand nog meer hulp van dergeiyke aard nodig, dan wil Neder land opnieuw detachementen uitzenden. Dit geldt ook voor andere gebieden, waar zich soortgeiyke rampen kunnen voordoen. maar ook, omdat de meesten als lid van onze jeugdorganisaties al in Israël zijn geweest, enigszins de taal spreken en de omstandigheden kennen. Dat is een voor deel, maar later zullen er ook groepen niet-joden gaan, want die zyn er zeer veel bij de honderden aanmeldingen, die we gekregen hebben". De heer Van Hal benadrukte met klem, dat de jeugdige vrywilligers uit sluitend niet-militaire arbeid zullen ver richten. „Iets anders zou niet mogen en Israël zou het ook niet willen. Het heeft een getraind leger en beschikt niet over de tyd rekruen op te lelden. Het gaat er uitsluitend om de opengevallen leemten in het maatschappelijk leven te vullen. Israël heeft een burgerleger, zoals u weet. Mensen, die gisteren in de winkel stonden, de trambestuurder met bananenoogst bezig waren, staan nu aan het front. Te meer, omdat de crisis naar ons inzicht een langdurige zaak zal zyn, zullen er enorm veel vrijwilligers nodig blijken om de economie op gang te hou den. Israël was zelfs voor de crisis economisch al een zwak land. Ik zie het zo: al valt er geen schot, dan nog be tekent de houding van de Arabische wereld -een ramp. De hotels staan leeg. Vervoersbedryven liggen lam, export orders biyven liggen. Er zullen duizen den vrijwilligers nodig zyn om dit op te vangen en wy hopen er honderden van uit Nederland te kunnen leveren. De grootste vraag ln gemobiliseerd Israël gaat volgens de heer Van Hal uit naar artsen, verpleegsters, apothe kers, Ingenieurs -en tractorryders. Maar hoe nypend de nood ook is: de zionisti sche bond onderwerpt de vrywilligers aan een scherpe medische en psycholo gische selectie. Artsen en psychologen ln Amsterdam maken overuren ln verband met de keuringen. De heer Van Hal: „Wy willen geen kneusjes en vooral geen avonturiers, wy willen ook niemand, die vrouw en kin deren achterlaat, want het risico ls te groot, wy willen zelfs niemand, die de garantie eist, dat hy na vier maanden terug kan keren, want zon garantie durven wy, gezien de oorlogsdreiging helemaal niet te geven". Het veteranenlegioen Nederland heeft geen enkel Initiatief genomen, dat zou kunnen leiden tot de vorming van een eenheid gewapende vrywilligers ten be- Nagckomen familiebericht Heden overleed tot onze diepe droefheid na een geduldig gedragen lijden voorzien van de H.H. Sa cramenten der zieken in de ouder dom van 66 jaar onze lieve zorg zame man, vader, behuwd- en grootvader GERARDUS MARTINUS BOS echtgenoot van CHRISTINA GERARDA MARIA MOLENKAMP Uit aller naam CHR. G. M. BOS—Molenkamp kinderen en kleinkinderen. De plechtige gezongen H. Mis varl Requiem zal worden opgedragen in de kerk van St-Jan's Onthoofding, Zuidbuurtseweg te Zoeterwoude op dinsdag 6 juni a.s. te 10.30 uur waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Rozenkransbldden zondagavond 8 uur aan het sterfhuis en maandag avond half acht in bovengenoemde parochiekerk. hoeve van Israël, doch laat de leden vol komen vrij om zich individueel ter be schikking van Israël te stellen. Dit heeft de heer A. van der Most van Spyk namens het hoofdbestuur van het vete ranenlegioen Nederland meegedeeld naar aanleiding van de suggestie van de Arnhemse afdeling van het V.L.N. een veteranenvrywilligerslegioen naar Israël te sturen. Negentien bekende Nederlanders heb ben het initiatief genomen tot de oprich ting van een landelyke economische hulpactie NederlandIsraël. De bedoe ling is een geldinzameling te houden om de economische nood in Israël te helpen lenigen. Tot de initiatiefnemers behoren o.m. mej. C. W. I. jonkvrouwe mr. Wttewaal van Stoetwegen, drs. J. M. den Uyl, ds. H. J. Kater, dr. P. J. Koets, H. J. Lankhorst, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, mr. A. Stempels en mr. E. M. Toxopeus. Deze en alle andere acties zullen worden gecoördineerd door de collectieve Israëlactie, die alle binnen gekomen (al enkele tonnen) en nog te verwachten geldsbedragen ter beschik king zal stellen van de regering van Israël. Geheim overleg mislukt Geheime besprekingen van een speciale Amerikaanse gezant met president Nasser tot beëindiging van de blokkade van de Golf van Akaba zyn mislukt, zo schrijft de Washington Post vandaag. Amerikaanse functionarissen zouden heben gbezegd, dat de mislukking ge bruik van geweld tot resultaat zou kun nen hebben, waaronder een beproeven van de blokkade binnen circa tien dagen. Deze proef zou de vorm hebben van de tocht van een tankboot onder escorte van een marineschip. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft commentaar op het bericht geweigerd. (Van een speciale verslaggever DJAKARTA Terug in Indonesië. Het land heeft een heel ander gezicht. Een jaar geleden waren het militairen, die het straatbeeld beheer sten grimmige gezichten, kleine, donkere cirkeltjes van geweer- en machinepistoollopen. Thans ziet men geen soldaten meer, behalve voor en achter de gebouwen waar de ministers van het militaire regime zetelen. De geest van Een zeer jonge uitgave van de ex- sident staat nog wel op elk bankbiljet dat men in handen krijgt. De anti-Soe- karnolieden vinden dit nauwelijks ge past, doch ze zien wel in dat dit voorlo pig niet veranderd kan worden. De mil joenen die hiervoor nodig zijn, kunnen veel betere bestemmingen krijgen. Het Merdekapaleis, eens de hoofd stedelijke en veel gefrequenteerde re sidentie van Soekarno, is door sterke man Soeharto in bezit genomen. Het is althans zijn werkdomein. Slapen en zich ontspannen doet hij thuis een beslist onaanzienlijke woning De grandeur, waarmee Soekarno zich had omringd, is teruggedrongen naar Bogor, het voormalige Buitenzorg, waar de Nederlandse gouverneurs-generaal hun buitenverblijf hadden. Daar woont de steeds ambtelozer wordende burger nu, die het bijna twee decennia lang voor het zeggen had en die zo diep, zo mateloos diep gevallen is. Een tragische figuur, een man, die nog altijd in zichzelf gelooft al schijnt hij zo nu en dan depressieve buien te hebben. Zijn entourage heeft hij zoveel mogelijk in stand gehouden. De adjudan ten in de pyjama-blauwe uniformen met de polsdikke, gouden tressen zijn er nog steeds, de gesigneerde portretten van bijna alle staatshoofden van de we reld omringen hem als in een voorou dersgalerij. Hij houdt er zijn fameus ge worden krontjong-avonden, waar hij met jeugdig elan voorgaat in zang, muziek, voordracht en dans. Hij ontvangt er, zij het niet langer de ministers en ambas sadeurs, die vroeger in diepe bewonde ring aan zijn voeten zaten en slechts ja knikkers en ogenkijkers mochten zijn. Hij wordt er scherp bewaakt door zwaar gewapende manschappen van de mili taire politie, die zijn persoonlijke lijf wacht complete parachutistenbatal jons vervangen hebben. Hoe lang kan dit gekunstelde bestaan nog doorgaan? Net zo lang als hij er zelf in gelooft, net zo lang ook als het Javaanse geduld, waarmee hij door ge neraal Soeharto tegemoet getreden wordt, voortduurt. Langzaam maar zeker wordt Soekar no ontluisterd, zijn afgang.staat in het teken van een geleidelijkheid, die als typisch oosters kan worden geken- Soekarno is uitgebannen. De vlaggen, de wim pels, de show, de vaak gigantische portretten ze zijn alle verdwenen. De beeltenis van gene raal Soeharto is zeker niet en masse te ontdek ken. Is het omdat de nieuwe machthebber nog slechts waarnemend president is? Of moet men het op het meer prozaïsche vlak zoeken: dat er nog onvoldoende afdrukken van foto's van hem zijn? Na de wegwerpflessen, -potten, -bussen en meer huishoudelijk gerei hebben we tegenwoordig ook een wegwerpjurk. Maar dat is eigenlijk niets nieuws, want al enige maanden trachten de modemagazijnen de papleren eendagsvlinders zij het niet helemaal zonder moeite aan de toch wel kwaliteitsbewuste Nederlandse vrouic te brengen. Onze oosterburen gaan nog een stapje verder en hebben een groot avondtoilet van zilverglanzende vliseline ontworpen. Het toiletje, compleet met stola, doet het, althans op de foto, bijzonder goed. Van de prijs is nog niets bekend, maar gezien de entourage zal deze weggooijapon wel geen weggeefprijsje dragen. schetst. Hij mag nog net het uniform van opperbevelhebber van de Indone sische strijdkrachten dragen. Hem wordt nog juist toegestaan in de eigen beslo ten kring presidentje te spelen. De droom, de roes, zal voorbij zijn als hem ook de toegang tot het palels van Bogor wordt ontzegd. Soekarno, die hoe langer hoe excentrieker wordt, het weten: beoeden hij fle rivier wordt een villa voor hem gebouwd. Dal huis zal de grootste klap in zijn onge twijfeld strijdbare leven betekenen. Een aardig tuintje, een televisietoestel, geen contact meer met de wereld die hem zo lief ls. Het achteraf-leven van ee zijn dood toe bewaakte gepensioneerde doemt als een zwarte schaduw hem op. Toekomst Terwijl zijn bestaan voetje voor voet je verleden tijd wordt, moet de toekomst van het Indonesische volk nog beginnen De kruidnagelsigaret, het houtskoolvuur tje, de wiegende loop en het gehurkt zitten op de grond, het is er nog alle maal. Maar wat er, ondanks de vrien delijke gezichten, ook is, is een zekere vorm van moedeloosheid. Het voortdu rend wankelen op de rand van het naakte bestaan heeft de Indolentie groter dan ooit gemaakt. De nieuwe machthebbers kunnen daar voorlopig niets aan veranderen. De chaos, die door wanbeheer en zelfver rijking is ontstaan, is zo onvoorstelbaar groot dat de staatshuishouding op een failliete boedel lijkt. Zelfs met de ambi ties, die de hervormers van het schat rijke, doch tegelijkertijd doodarme In donesië uitdragen, zal het jaren, zo niet decennia duren alvorens de gewone man enig geluk en voorspoed proeven zal. De Javaan en met hem alle ande- eilandbewoners van de archipel gelaten kritisch. De ervaring van de afgelopen twintig jaar heeft hem ge leerd dit te zijn. Ook de populariteit misschien wel de bestendigheid van het nieuwe regime zullen van verbete ringen in de sociale sector afhankelijk zijn. De monetaire maatregelen, die ln overleg met het internationale mone taire fonds en de bank voor ontwikke- en reconstructie genomen zijn (ADVERTENTIE) Th. J. van der Heijden lid van de Nederl. Vereniging van Rechtskundige Adviseurs Hoge Ryndijk 103a Ledden Telef. 23405 „Belastert om geld haar vader* De portretten zijn verhangen: Soe karno moest plaats maken voor Soeharto. er was geen andere uitweg, omdat al leen een gezonde basis welvaart kan brengen heeft het leven tot nog toe peperduur gemaakt. Het ls waarschijn lijk zelfs nog duurder dan het in vroe gere jaren was. Voor een gewoon hor loge moet eèn'IrtdoneSIër met een mid delmatig inkomen twee maanden wer ken. Eéh eerste luitenant van de strijd krachten, die tien kinderen te onderhou- „Organiseren" ,,Met het geld, dat ik per maund ver dien", zei een ambtenaar die de verge lijkbare rang van hoofdcommies had. „kunnen mijn gezin en ik een week rondkomen. Voor de tweede week zorgt mijn vrouw, die ook een baantje heeft. Voor de derde en vierde week moet ik oeroesen. Alles wat ik maar krijgen kan pak ik aan. „Organiseren" noemen dc Hollanders dat, geloof lk. Een bijna on draaglijke last, beste vriend, vooral als er geen of weinig uitzicht ls". De mensen in Djakarta spiegelen zich aan de glinsterwereld van hotel Indone sia, waar de daar verblijvende buiten landse gasten steen en been klagen over de hoge prijzen, die moeten worden betaald. Het gaat om dollars, niet om roepia'8. Het verschil tussen de ene en de andere valuta maakt tegenwoordig trouwens weinig meer uit, omdat de zwarte geldhandel nog maar een fractie van de marge bedraagt, die in de da gen van Soekarno kon worden gemaakt. Voor Indonesië is dit, ondanks alles, een gunstig teken. Een te groot verschil tussen de officiële en de zwarte koers betekent waar ter wereld ook, het ple gen van roofbouw op de economie van een land. De mensen die al transistor radio's, horloges, ringen, schrijfmachi nes en aanstekers hebben alle dingen waar men zich ln schaarstegebieden aan vergaapt varen er wel bij, terwijl de nletbezitters er alleen maar verder door achterop raken. Indonesië het is J^Tnmer ^oor d«- met oprechte bedoelingen bezielde machthebbers, maar het is waar heeft nog een lange weg te gaan. Conclusie Dux-enquête MOSKOU (AP) „Svetlana Alllloe- Jeva is een gulzige vrouw met weinig moreel die bereid Is zelfs haar eigen vader Joseph Stalin te belasteren om maar geld te verdienen", zo schreef gisteren hel Russische tijdschrift Za Roebesjom (het leven ln het buitenland). Dit is de krachtigste aanval die tot dusver in de Sovjet-pers op Svetlana werd gepubliceerd, maar er In werd geen poging gedaan om haar vader te verdedigen. Het artikel citeert berichten uit het buitenland dat agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA ln werkelijkheid de memoires van Svetla na geschreven hebben en daarvoor ge bruik hebben gemaakt van hun eigen ge heime archieven. De inleiding tot het artikel dat een ge hele pagina besloeg, luidde: „In hun poging om het Sovjet-systeem en de prestaties van de Sovjet-staat te belas ten hebben de Amerikaanse propaganda en de CIA een verschrikkelijk propagan distische rumoer rond S. Alliloejeva ver wekt, die haar moederland en kinderen ln de steek heeft gelaten. Speculerend op de gulzigheid (haar zijn miljoenen dollars beloofd) en het zwakke moreel van Alliloejeva, die bereid is zelfs haar eigen vader te belasteren, gebruiken bepaalde kringen ln de VS heer als een wapen In hun campagne tegen de Sovjet- Unie. Het masker dat zij gebruiken doet er niet toe. Deserteurs dienen altijd de vijanden van hun volk. S. Alliloejeva doet dat ook". Uit een links Indiaas blad citeert het tijdschrift de volgende passage: „Onder sterke bewaking van gewapen de agenten hebben specialisten van de CIA in Sovjet-aangelegenheden gedu rende ongeveer 45 dagen haar ideolo gisch behandeld en geleerd hoe zij het communisme en haar vaderland de Sovjet Unie moet belasteren. Ds deskundigen van de CIA hebben voor Alliloejeva het manuscript van het boek van 80.000 woorden voorbereid waarbij zij hoogst geheime documenten uit de archieven van de CIA met de Inscriptie „Kremlin" hebben gebruikt". DEN HAAG (KNP) Ook op unde re gebieden van het onderwijs Is wel verwarring maar daar weet men ten minste nog over welk vak men het heeft. Dat Is bij het godsdienstonderwijs niet meer het geval. Niet alleen de vorm van het vak zit In de mist, maar ook dc In houd. Aan die verwarring wordt soms een dosl6 twijfel van psychologen aedagogen toegevoegd: In hoeverre Is het verantwoord de jeugd van onze huidige complexe wereld al te snel te Indoctrineren? Tot dit commentaar komt het maand blad „Dux" naar aanleiding van een on derzoek, dat het blad heeft ingesteld het godsdienstonderwijs op de mid delbare schoien. Twee nummers heeft Dux eraan gewijd. In het tweede num- gaat het uitvoerig ln op de zo als het zelf zegt „simpele, ongenuan ceerde en ontoereikende enquête", die het gehouden heeft onder de godsdienst leraren van 175 katholieke middelbare scholen. Dat de situatie van het godsdienston derwijs op deze scholen inderdaad aan verbetering toe is, constateert Dux di rect al, wanneer het zijn bespreking van de enquête begint met te zeggen: ,,De onklaarheid rondom het vak Godsdienst op de middelbare scholen is levensgroot. En niet alleen op de middelbare scholen. Hoe omzichtig er ook in docentenkrin gen, in katechetische centra en pasto rale Instituten over de godsdienstlessen wordt gepraat en hoeveel afgeronde me thodieken er ook verschijnen in tijd schriften als Verubm of ln aparte gods dienstmappen, men kan er niet door ver hullen hoe groot ln wezen de verwar- Middels de enquête probeerde Dux enig Inzicht te krijgen in de taakopvat ting van de godsdienstleraren, in de plaats, die men aan het vak godsdienst toekent, in het hulpmateriaal, dat de godsdienstleraar in het geheel van de De meeste godsdienstleraren (87 pro cent) menen naast het strikte gods dienstonderwijs nog andere pastorale ta ken te hebben t.a.v. de school, vooral op het terrein van de contacten met de leerlingen, oudera en leraren, maar ook op het punt van bemiddeling ln kon- flict8ltuatles, individuele begeleiding enz. „Dux" meent hier de vraag te mogen stellen, of de pedagogische tekorten van het massale onderwijs niet vaak op de nek van de priester-godsdienstle raar geschoven worden. Behalve gods dienstleraar en liturg. Bij zo'n verwar ring van functies wordt een goed gerich te opleiding tot docent of pastoraal wer ker op school of tot liturg toch wel heel moeilijk, meent Dux. Het maandblad besluit zijn beschou wing mat da formulering van «en reeks I wensen, die uit de enquête zijn gebleken. De voornaamste wens blijkt te zijn een grondig wetenschappelijk onderzoek naar motieven en effecten van het gods dienstonderwijs. ADVERTENTIE Zonnebloem vakantie-actie langdurig zieken VAN UW VAKANTIEGELD Giro 11 55 555 t.n.v. Vakantiofonds, Breda Van amphilexserie 1.6 miljoen stuk*' van de hand gegaan AMSTERDAM (ANP) Van de spe clale serie Amphilex-postzegel, die de PTT ter gelegenheid van de vorige maand ln Amsterdam gehouden interna tionale postzegeltentoonstelling Amphl- lex 67 heeft uitgegeven zijn circa 1,6 miljoen series verkocht 2,50 gulden (de drie postzegels die 1,20 gulden kostten werden, gekoppeld aan een toegangscou pon voor de tentoonstelling 4 2,30 gul den, te /amen voor 8,70 gld verkocht). Deze verkoop heeft de verwachtingen verre overtroffen, zo heeft het uitvocw rend comité van Amphilex 67 medege deeld. zodat een goede basis is gelegd voor de werkzaamheden der stichting fi latelie.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7