VOLKS „De strijd tegen de pijn BELANGWEKKEND BOEK VAN LONDENS ARTS DE LEIDSE COURANT a Van knock-out tot lokale anesthesie De Londense arts Frederick Prescott geeft in zijn sublieme en voor iedereen begrijpelijke boek „De strijd tegen de pijn" een overzicht van de talloze manieren waarop de mens vanaf de vroegste tijden strijd voert tegen de pijn. Het geweldige arsenaal pijnstillende middelen waarover de moderne arts beschikt, wordt beschreven, alsook de verslaving die ze onder bepaalde omstandigheden teweeg kunnen brengen. Het boek is zo geschreven, dat het voor studenten in de medicijnen zeker zijn waarde heeft. Vioeeer dacht men zelfs in wetenschap pelijke klingen dat de pijn een biolo gische noodzaak was: een opvatting die waarschijnlijk is voortgekomen uit de religieuze leerstelling dat de mens voorbestemd was om pijn te lijden. Tot ver in de negentiende eeuw leerden de theologen dat de vrouw ..in smart kin deren moest baren". Nu nog is een bevalling onder narcose een risico, om dat het ongeboren kind zo uiterst ge voelig is voor verdovende middelen. Slechts zeer voorzichtige doseringen kun nen de schade tot een minimum beper ken. De biologische noodzaak van de pijn is echter een pseudo-wetenschap- pelljk fabeltje. Pijn is even oud als de mens zelf. De oudste geschriften waarover we beschik ken praten al over de pijn en de middelen om die te verlichten De op vatting dat pijn wordt veroorzaakt door kwade geesten heerst al sinds onheug lijke tijden. De demonen die bepaalde pijnen teweeg brachten werden als levende wezens afgebeeld De kiespijndemon is een kna gende worm. de geest die jicht aan brengt een enorme spin en de demon die oorpijn bezorgt, heeft geweldige oren Men kan de gesclüedenis van de pijn- lijdende mens volgen van de prehistorie via de Babyloniërs. Egvptenaren. Chi nezen. joden. Grieken en Romeinen naar de middeleeuwen en onze huidige samenleving. Als de primitieve mens zelf zijn pijn niet kon verlichten, riep hij de hulp in van het hoofd van de familie, in pre historische tijden de vrouw, de ..moeder van het al", die priesteres was en de macht bezat om pijn te verzachten. Het werk van de moeder met de genezende macht werd geleidelijk overgenomen door de medicijnman, die zich in huiden kleedde en zonderlinge hoofddeksels droeg om niet op de andere mannen van de stam te lijken Hij was de an'i-dui vel en zijn ingrepen gingen altijd ge- paara met een ingewikkeld ritueel om de kwade geesten uit te bannen. In de volgende faze van zijn ontwik keling was de mens ertoe geneigd ziek ten te zien als een straf van de god heid. De medicijnman werd vervangen door de priester, de dienaar van de goden De klassieke Griekse genees kunde berustte op dit geloof Met de komst van het christendom verdwijnen deze heidense riten. De Kerk legt er tijdens de middeleeuwen de nadruk op dat pijn werd verlicht door gebed en het verrichten van goede werken. proeven genomen en het lukte. Toch bleef het verzet tegen de anesthesie groot. Met name de godsdienstige groe peringen verzetten zich uiterst fel tegen de pijnloze bevalling. Schotland was 'n burcht van het calvinisme en pijn werd daar gezien als een straf voor de zonde. Verzachten van pijn in de ba- renstijd werd gezien als hekserij en er zijn gevallen bekend van verbranding, omdat men iemand een middeltje had gegeven waarmee de pijn iets minder zou kunnen zijn. Ouderlingen waar schuwden zwangere vrouwen dat hun kinderen niet gedoopt zouden worden zich pijnloos lieten verlos- Een heel andere methode om pijn te verlichten heeft door de eeuwen heen bestaan in 't toepassen van hypnose. Het vroegste voorbeeld hiervan treffen we aan in het Oude Testament: het boek Genesis beschrijft hoe Adams rib werd verwijderd, nadat hij in diepe slaap was gebracht. Sommige primitieve vol keren kenden het geheim hoe lijders onder hypnose te brengen. Zo laten de bewoners van de Salomonseilanden nu nog de zieke naar een balletje staren tot hij het bewustzijn verliest. Bij an dere stammen bereikte men hetzelfde door het opzeggen van bezweringsfor- Ontdekkingsreizigers kwamen met ver halen uit Tibet hoe deelnemers aan Van de vroegste tijden af hebben arts en chirurg gestreefd naar het liquideren van de pijn. De narcose en de plaatselijke verdoving hebben de mogelijkheid geschapen voor de enorme vorde ringen die de medische wetenschap en speciaal dt hirurgic de afgelopen honderd jaar hebben ge naakt. Vóór de ontdekking van de anesthesie in 1846 kreeg de chirurg niet de tijd om behoedzaam ie opereren en al opererend systematisch te werk te gaan. De bekwaamste chirurgen waren toen de snelle operateurs, die het noodzakelijke konden verrichten vóór de patiënt op de operatietafel een shock kreeg of ten gevolge van de pijn overleed. Ze moesten daarbij over stalen zenuwen beschikken om niet door de alles doordringende pijnkreten van de slachtoffers uit hun concentratie te worden gehaald. Operaties waren tot voor ongeveer hon derd jaar een kwestie van seconden. Een Engelse chirurg verwijderde in de achttiende eeuw eens een galsteen in 54 seconden: tegenwoordig heefi men daar zeker veertig minuten voor nodig. Een Londense arts stond erom bekend, dat hij in een halve minuut een arm of been kon amputeren. Nu verricht men hersenoperaties die wel acht uur kunnen duren. Het is nu niet meer de patiënt die moe wordt, maar de chirurg. bepaalde ceremoniën zich tot in extase opzweepten en dan allerlei pijnen ge woon niet voelden. Ook de yogi's uit India schijnen geen pijn te voelen wan neer ze in contemplatie verzonken zijn. Zij concentreren hun blik op een voor werp in de verte of luisteren naar een bepaald geluid. Zo bereiken ze een staat van zelfhypnose, waarin ze klei ne chirurgische ingrepen kunnen on dergaan zonder er iets van te voelen. „Dierlijk magnetisme" Bij sommige volkeren wordt de pijn langs hypnotische weg overgedragen van de ene persoon op de andere, zo als bij de stammen, waar de man na de bevalling en soms ervoor de rol van wilden er niets van weten en de man nen van het eerste uur moesten heel wat vooroordelen en onbegrip overwin nen voor zij de waarde van de verschil lende middelen en methoden voldoende duidelijk hadden gemaakt. De mare van de pijnloze operaties ver spreidde zich van de Nieuwe Wereld naar de Oude. Londen was de eerste Europese hoofdstad waar het .won der" te zien was Lachgas, ether, chlo roform en noem de middelen verder maar op, ze werden allemaal beproefd en soms gëbeurden er ook wel ongeluk ken, omdat men de juiste hoeveelheden nog niet nauwkeurig kon berekenen. Vanzelfsprekend kwam toen ook de vraag naar vorén of bevallen onder ver doving niet mogelijk was. Er werden „Operatie geslaagd!!!!" de vrouw speelt, terwijl zij zijn plaats inneemt. Door suggestie wordt bij de vrouw de indruk gewekt, dat niet zij de geboorteweeën voelt, maar haar De in Europa meest populaire aan hanger van de hypnose was de Ween- se arts Mesmer, naar wie het mesme risme is genoemd. Kort voor de Franse revolutie vestigde hij zich in Parijs waar hij in de salons furore maakte met zijn .dierlijk mag netisme" Zijn behandeling werd 7.0 populair, dat de Franse adel en zelfs Marie Antoinette zich door hem lieten behandelen. Dank zij de suggestie had hij enorm succes met zijn twee mag neten, die alle pijn uit het lichaam trokken. Hij kreeg het zo druk, dat hij meer dere patiënten tegelijk moest gaan be handelen. Al was Mesmer een kwakzalver, zijn leer vormde het uitgangspunt voor de moderne hypnose. Door suggestie kon de therapeut :i patiënt in trance bren gen. een toestand van bewusteloosheid opwekken, waarbij deze nog wel kon spreken, maar verder precies deed wat hem werd verteld. Hij voelde dan op bevel ook geen pijn meer. Het is te begrijpen dat de medische wetenschap deze methode aangreep om zieken in hun lijden te helpen. Pijn reactie varieert Frederick Prescott wijdt in zijn bui tengewoon boeiend boek ook een hoofd stuk aan de vraag wat nu precies pijn is. De psychologen die studies hebben gemaakt van de pijn, zien er een prik kel in, die te vergelijken is met prik kels die ons via het gehoor, de smaak, de reuk. het gevoel en het gezicht be reiken. De pijn heeft een nuttige func tie, omdat we erdoor beschermd wor den, zodat wij ze indien mogelijk ont wijken. Wij streven naar beheersing van de pijn, niet alleen omdat de ge waarwording onaangenaam is, maar ook omdat voortdurende pijn een scha delijke uitwerking kan hebben op de vitale lichaamsdelen. Iedere pijnprikkel heeft een reactie. De wijze waarop de mens op pijn rea geert loopt sterk uiteen. Hierbij komt de individuele houding van de mens tegenover de pijn in het geding; de manier waarop pijn wordt ondergaan, varieert van mens tot mens. omdat zijn reactie mede wordt bepaald door activiteiten in andere hersengebieden. De reactie op pijn bestaat uit de emotionele zowel als de fysiologische gewaarwording en wordt mede beïn vloed door de geestelijke achtergrond van het individu, van vroegere erva ringen en van zijn emotionaliteit. In het algemeen kan men zeggen dat pijn minder indruk maakt op de primitieve dan op de beschaafde men». Talrijke andere factoren spelen ook nog een rol: angst, wilskracht, temperament, stemming, leeftijd en geslacht. De arts die de pijn moet bestrijden en zeker de narcotiseur bij een operatie, zal met ai deze factoren rekening hou- Diepgaande experimenten met spe ciaal getrainde oefenpersonen hebben uitgewezen dat de zogenaamde pijn drempel voor de meeste personen vrij wel even hoog is. Onverschilligheid tegenover pijn die voortkomt uit reli gieuze overtuigingen kan met zich brengen, dat de pijndrempel hoger wordt, zodat verminkingen mogelijk zijn zonder dat het slachtoffer ze als pijnlijk ondervindt. Dit Is zonder twij fel ook het geval geweest met de eer ste christen-martelaren. Over het alge meen is de pijndrempel bij lager dan bij mannen, hoewel vaak anders wordt beweerd. Kus ook van invloed Ras is ook van invloed op de pijn drempel: bij negers en Noordeuropea nen is de pijndrempel hoger dan bij Zuideuropeanen en joden. Van de blanken veronderstelt men dat ze op een hoger evolutieniveau staan dan andere rassen, terwijl hun pijn drempel lager is dan die vsn andere volkeren. Het joodse volk is het hoogst ontwikkelde, zuiverste ras ter wereld en bij hen is de pijndrempel het laagst. Het onvermogen van nerveuze mensen om pijn te verdrogen, moet men niet als lafheid zien; in gevaarlijke situa ties of ten tijde van oorlog geven zij vaak blijk van uitzonderlijke moed en dappei heid. Pijn kan ook „psychogeen" zijn. Tn dat geval Is er sprake van een geestelijk conflict dat als het ware geprojec teerd wordt op een of anda» orgaap dat pijn begint te doen. Bij een me disch onderzoek blijkt de me»ts licha melijk volkomen in orde te sijn. De pUn die zich voordoet In 'n gezond or gaan is een waarschuwing dat het li chaam niet in orde is: psychogene pijn vertelt ons dat de geest gestoord is. De mens zal altijd blijven zoeken naar het absoluut pijnstillende middel Misschien is de tijd wel dichtbij dat dat gevonden wordt. Dc vraag is echter of we dan ook echt zonder pijn zullen leven. Misschien wordt de alle pijn stillende pil wel gemaakt, maar dan zal waarschijnlijk de psyche de andere verwekker van pijn zijn. Knock-out slaan Voor men over medicamenten be schikte om pijn te verlichten, gebruik te men fysieke methoden. De eenvoudig ste hiervan was het knock-out slaan, wat tot langdurige bewusteloosheid kon leiden Larrey. die eerste chirurg was ln het leger van Napoleon, heeft kogels ver wijderd na zijn patiënten op deze ma nier „verdoofd" te hebben. Hij maakte ledematen ook wel ijskoud voor hij ze amputeerde, zodat de pijn minder hevig Het verlichten van pijn door ledema ten af te snoeren en dus zowel op ad^rs als zenuwen d'"k uit te oefenen werd KATECHISMUS GEEN PARTIJ VOOR DE NIEUWE „De naam: huiselijke haax-d is geladen met liefkozingen van moeders, in de avond huiswaarts kerende vaders, kindergekeuvel en dwaze sprongen, warme liefde en onschuldige plagerijtjes. Het noemen van radiatoren, koffiearoma, een wiegje met een glimlachende engel, een sprookjesvertellende oma en de tuin vol bloemengeuren of vallend ooft." Ziedaar het gezinsideaal, dat door pastoor J. Brouwers in zijn Volkskatechismus aan de lezer wordt voorgehouden. tor al dp gpprd Anderp midd<»lpn zoals liehaam- bpwpgtng Hitte en massage werden al door de Egvptenaren gebruikt Her gebruik van ppnsriMende midde len. gpwonnen uit kruiden is ln alle oude culturen voorgekomen Het eer.-te midde' van dit tvpe was de alcohol Het gebruik van alcohol in al zijn vormen moet al zou oud zijn als de landbouw Een ander middel dat voor de medische wetenschap van ongelooflijk groot belang is geweest en nog s'eeds blijft, is opium De onderzoekingen van de Duitse apo theker Wilhelm Sertümer znn van groot belang geweest voor de ontwikkeling van opium ;ds pijnstillend middel Hij -lang de ei namelijk ln om het pijnstillende bestanddeel uit dc papaverbloem te destilleren en gaf er de naam morphlum aan La'er werd deze gewijzigd in mor- Sertümer nam zijn proeven met mui zen die hij op straat ving en met straat honden die hij in zijn achtertuintje lokte Zo kon hij de vereiste doses vast stellen Later begon hij het mmphium op zichzelf te gebruiken en nam hij er proeven mee bij drie van zijn vrienden. Dezen trokken zich echter 11a een keer terug en hij moest dus wel bij zichzelf doorgaan Zijn ondeizoek nam maanden in beslag en daarom Is het zo verwon derlijk. dat hij zelf niet aan dit middel verslaafd raakte Hij werd 98 jaar oud Kunstmatige verdoving Met de komst van de kunstmatige ver doving (anesthesie) komt er een ge heel nieuw tijdperk in de bestrijding van de pijn. Op heel wal plaatsen stuit te deze verdovingsmcthode echfer op eel v Deze kalechismus werd, zoals bekend door de pastoor geschreven, omdat hij Carrell. Johani de officiële Nieuwe Katechismus in verschillende opzichten minder ge slaagd achtute uitgebreid, te intel lectualistisch. te vaag en te eenzijdig progressief Hij dacht een werkje te kunnen samenstellen, dat deze fouten niet zou vertonen, dat een korte, ver staanbare. actuele verklaring van het geloof zou bevatten „voor iedere ge lovige van deze tijd". Een loffelijke poging, die echter niet zo makkelijk met succes wordt bekroond, als de auteur misschien wel gedacht heeft Zo zal de doorsneegelovige er enige moeite mee hebben, het door de pas toor geschetste gezinsideaal als een ideaal te herkennen, al was het alleen maar. omdat hij achter zijn huis geen bongerd heeft liggen, waar het ooft van de bomen valt. En waar haal je m de tegenwoordige tijd zo gauw een sprookjesvertellende oma vandaan? Dat is een vraag, die pastoor Brou wers in zijn katechismus niet heeft be antwoord Ze ls ook niet in zijn geest opgekomen. Omdat hij nog leeft In de tijd. waarin beide artikelen volop voor handen waren. De klok moet in zijn pastorie hebben stilgestaan. En er moeten nog volop wandbordjes hangen met spreuken als „eigen haard is goud waard" of „zoals het klokje thuis likt. zo tikt het nergens". als Nils Beskow. Alexis Jörgensen en Karl Sonnenschein die het betoog van de auteur komen schragen. Ook wordt door hem ruimschoots geput uit voor beeldboeken. die dienden om de toe spraken van vooroorlogse predikanten wat smeuïger te maken: ze komen al lemaal weer op dc proppen, het zoon tje van Bramante. Noël Pinol. Albert serij en zondig liefdesgenot in de vroe ge morgen een katholieke kerk binnen trad. Boven de ingang las hij de woor den: „Ik ben het Leven" Zou daar het echte leven zijn? vroeg hij zich af. Het beeld van de stille kerk en de witte priester voor het altaar, de gou den kelk omhoogheffend, bleef hem bij. Hij dacht aan de reine aangezichten der nonnen, omlijst door het witte lin nen. Hij dacht aan hun leven en het zijne. Het hunne behoorde aan de morgen, de dag en het licht; zijn leven en dat van zijn vrienden was de prooi geworden van de schemering, de nacht en de duisternis. Hoe heerlijk is het de dag te beginnen zoals die mensen, in reinheid en schoonheid". Zo'n erhaal deed het in vroeger tij den ongetwijfeld op de preekstoel. Evenals trouwens dut andere, dat uit de koker van de auteur zelf schijnt te zijn voortgekomen en dat handelt over het lasteren. ,Het begint, zo lezen we op pag. 143, met een onschuldig praat je over het weer; dan volgt het praat je met het pittig smaakje en terwijl de theetantes met suikerklontje en koek je schijnbaar argeloos aan tafel zitten, sproeien ze hun addergif En de over buren likken zich de lippen en lispe len met kwaadaardig gnuivende licht jes in de ogen ..Zie je wel! Weet je het al? ze zeggen...". Doch dit: ze zeggen, ls steeds het begin van heel wat treurspelen". En dan volgt een gedicht van de goeie ouwe Staring. verrijzenis wordt uitgesloten Misschien nog erger la, dat de Volks katechismus op oecumenisch gebied verschillende steken laat vallen. Onge twijfeld draagt de auteur de nlrt-ka- tholieken een heel goed hart toe. Maar hij zegt dan toch maar, dat de Ortho doxe Kerk „zich in 1054 van Rome heelt losgemaakt" alsof Home geen •nkele schuld aun dit gebeuren zou hebben gedrugeu HU zet de Joden, gr •irel tegen de geest van "t concilie, op een iU» mei mnhummedanen boed dhlsten en anderen HU heeft geen en- cel woord van begrip voor de moder- ie ongelovigen, integendeel Zijn boek oevat "n .legende vol diepen du ai vluel wilde slaagde. HU kwam veral Gods spoor tegen maai wilde et niet zien. sloeg tedere keer op de lucht en kwam Iedere keer opnieuw ooi geheimzinnige tekenen te staan. Ten einde raad. zo besluit de lep.en- c, snelde hU nuur de top van een ota en stortte zich omlaag Mum toen laad hij Dit wij erg. Hel aterhUi 7.0 1 Hel hele k ra ntepa gina het zijn. Citaten Niet alleen met de klok in zijn pasto rie moet er iets niet in orde zijn, ook druk te geven van voor zijn bibliotheek vrezen wij het deze preekverhaaltj ergste. Als we tenminste moeten a gaan op de citaten, die in de volkski tcchismus voorkomen. Allemaal u boeken, die voor de oorlog een zekere bekendheid genoten en praktisch Vooraanstaande professoren en artsen nooit uit boeken van latere datum. Het Herman Ronge 1 van Rubeville en talloze anderen, die alleen dank zij het voorbeeldenboek 'n zekere bekendheid hebben gekregen moge volstaan om een in- 1 worden aange- De katholiek geworden Deense schrijver Johannes Jórgensen. aldus lezen we In het hoofdstuk over de eu charistie, verhaalt in zijn boek „De weg naar het licht", hoe de student lijkt ons overbodig. De enkele voor beelden. die we gaven, volstaan om aan Ie tonen, dal de met zoveel publi citeit omgeven Volkskalechi»mus niets anders Is dan een reeds hij zijn ver schijnen volkomen verouderd hoekje. Een geestelijk nakomertje chen. Het is een mengelmoes van ou de en nieuwe theologie, dat nergens door een echte conceptie wordt samen gebonden. De auteur neemt In de meest ingewikkelde kwesties stelling op het heilig oog Hij is kennelijk van oordeel, dat de feeling van de pastor het vakmanschap van de theoloog kan vervangen. Hij meent alleen te kun- bij de Nieuwe Katechis- hisl ic he heri is gei 1 heel ichorr Alle goede hcdoclingri zijn. ichrlj- MenRelmops Ook over de Inhoud van de Volkska nacht vol braa- techismus kunnen we allerminst Jul- team deskundigen. En komt zodoen de tot eigenaardige resultaten Een enkel voorbeeld (desgewenst met vele andere aan te vullen) om te illus treren wat we bedoelen. Het ligt op 't terrein van de exegese: de auteur gaat nu eens de moderne dan weer de ou derwetse kant uit. Van de kindsheids- verhalen zegt hij alleen maar dat ie *en" bevatten Het verrijzenisverhaal wil hij letterlijk verstaan, hetgeen hij op ronduit goedkope munter aannemelijk tracht te maken met de volgende rede nering: „Het verhaal van Jesus' lijden de verhalen over zijn opstanding uit 't graf en de verschijningen volgen el kaar onmiddellijk. Als 't eerste letter lijk te verstaan is, moeten we dan ook niet 't tweede in letterlijke betekenis opvatten?". De lezer wordt veronder steld deze vraog zonder verdere kri tiek te beamen Enkele regels verdei 'i hter ziet hij zich voorgehouden, dot hij het verhaal van de hemelvaart" des Heren als een aanschouwelijke ver beelding moet opvatten. Waarom, dat *taat ei ntet hij En nok niet wanrom t>U de hemelvaart wel kan wat bij de In eën woord, dit txiek achten «U ccn volslagen mislukking Pustoor Brou wers heelt zichzelf een slechte dienst bewezen dooi zijn verdienstelijke car* rïcre als publicist op deze manier af te sluiten En niet alleen zichzelf, ook de groep Nederlanders, die hij zorb it r dit uitdrukkelijk te zeggen ver tegenwoordigt Zij had een heel wat betere woordvoerder kunnen vinden en die hadden wij haar gegund Omdat wij nog altijd zitten t«- wachten op de man die slof kan aandragen voor een serieuze dialoog tussen de voor- en de achterhoede. Pastoor Brouwers is die man niet geweest En zijn Volk->k;.te- hismus kunnen wtj onmogelijk als een egenhanger van de Nieuwe Kateehi-i- mui beschouwen. DR. ALfRED

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9